EIÜVI1DEi1-niEmi/5 Inleiding Euro-parlementariër ir. L. van der Waal (sgp/gpv/rpf) over „Wat betekent Europa 1992 voor ons" Ie paal voor RIAGG vestiging; in Dirksland dus.... 10-70% KORTING I MODE .n KWALITEIT - MIDDELHARNIS Drs. C. M. S. Strater ADMINISTRATEUR Damesschoenen en laarzen Heren- en kinderschoenen tot #0 /O ivUri I INCjl Sterke jaarklasse wijting Dus nu goedkoop: Toonaangevend in schoenen y Drs. C. M. S. Strater R.A., Gebr.VanDIjkBV 01870- 4844 veel en snelle verkopen! Rederij wijkt uit naar Duitsland Registeraccountant gevestigd te Dirksland M/V Postbus 36, 3247 ZG DIRKSLAND, 4e Blad VRIJDAG 13 JANUARI 1989 No. 5766 OUDDORP Op maandag 9 janua ri jl. hield Ir. van der Waal, Euro parlementariër op uitnodiging van de studievereniging „Husai" van de SGP te Ouddorp een inleiding over voren staand onderwerp. Het verheugde de voorzitter, de heer de Mik, dat zovelen aan de uitnodiging tot het bijwonen van deze bijeenkomst gevolg hadden gegeven. Na het zingen van Psalm 17 en lezen van Psalm 25 verwelkomde de voorzitter de aanwezigen voor de eerste bijeenkomst van de studiever eniging in het nieuwe jaar en wenste hij de aanwezigen Gods Zegen toe in het jaar 1989. Ir. van der Waal stond achtereenvolgens bij zijn inleiding stil bij het feit, dat in 1957 z.g.n. het verdrag van Rome werd gesloten tussen 6 lidstaten, nl. Nederland, België, Luxemburg, Frank rijk, Duitsland en Engeland. Bedoeling was om een Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) te vor men. Hierbij stond voorop het: - streven naar een gemeenschappelij ke markt; - bevordering van de welvaart tussen de lidstaten; en: - het beslechten van de twisten tussen de deelnemers. Uitbreiding van de EEG door toetre ding van o.a. Denemarken, Spanje, Por tugal, Griekenland, Ierland en Italië. Hierbij geldt nog steeds als uitgangs punt, dat men als economische gemeen schap streeft naar een eenheid in het marktgebeuren met terzijdestelling van o.a. grensbarrières in de vorm van in- en uitvoerrechten, douane etc. Dit doel werd niet in alle sectoren bereikt, doch wel ten aanzien van het te voeren gemeenschappelijk landbouw- en visserijbeleid. In Brussel zetelt de Ministerraad van de EEG. Ontwikkeling tot het jaar 1992. Vanaf 1957 zien we via de EEG een zeer gelei delijke realisering van de eenwordings- gedachte in economisch opzicht tussen de lidstaten. Dit heeft een heel lange periode nodig, aangezien niet in alle landen de ontwikkelingen op o.a. so ciale zekerheidsstelling etc. gelijk zijn. Ook moet men de structuur van de lid staten afzonderlijk niet onderschatten, bijv. Duitsland staat bekend als een sterk geïndustrialiseerde natie, terwijl in ons land meer de landbouw- en veeteelt en de visserij de boventoon voeren. Men stelt zich voor de zgn. interne markt in 1992 te bereiken door het nastreven van de volgende doeleinden: 1. de dienstverlening op vrije markt; 2. bevorderen vrij personenverkeer; 3. harmoniseren van de diverse belas tingen, die van belang zijn voor de in- en uitvoer van goederen naar en van de lidstaten. Gelijkstelling btw-tarief. Het totstandbrengen van de gemeen schappelijke markt in 1992 moet niet als een feitelijke handeling worden be schouwd, doch veel meer als een projekt, dus te verwachten is, dat a.h.w. met ingang van 1992 de ontwikkelingen mogelijk sneller gaan in de richting van een interne markt voor de inmiddels 12 lidstaten van de EEG. Sprekend over de interne markt be schouwen wij nog steeds de economische eenwording van Europa, alhoewel de ont wikkelingen ook gaan in de richting om ook in politiek en staatkundig opzicht tot een eenheid in Europa te komen en dan komen de bezwaren tegen deze een wording. Vooral voor ons land, waar we mogen spreken van een rijk gezegende historie, wanneer gelet wordt op de reformatie en de gevolgen daarvan en de band met het Huis van Oranje als van God gegeven. Ook moesten we in godsdienstig opzicht bevreesd zijn voor een eenwording van Europa, aangezien bijv. de zondag in andere lidstaten anders wordt beleefd dan in ons land. In ethisch opzicht zou men mogelijk van een verbetering kun nen spreken als men spreekt over maat regelen tegen abortus, euthanasie, ge zinsvorming, samenleving etc. De rooms katholieken hebben in dit opzicht vaak strenge opvattingen. Ook het verschil in sociaal-economische structuur tussen de lidstaten kan tot problemen leiden, o.a. het verschil in sociaal-rechtszeker- heidsplan. Ontwikkeling van de EEG tot EG wordt in dit stadium nog belemmerd doordat het Europees Parlement nog teveel een controlerende taak moet ver vullen ten opzichte van de bestuurshan delingen van de Raad van Ministers (17 ministers). Wil men meer eigenlijk bestuurlijke ver antwoordelijkheid toekennen aan het Europees Parlement dan kan aan de EG-gedachte meer gestalte worden ge geven. Ook kan dan meer gedacht worden aan uitbreiding van de taken van het Euro pees Parlement zodat naast de huidige onderwerpen, liggend op economisch terrein, ook meer onderwerpen van levensbeschouwelijke aard aan de orde komen. Hierbij is uiteraard de totale samenstelling van het Europees Parle ment naar rato van het aantal vertegen woordigers per lidstaat van groot be lang. De aktiviteiten van de EG dienen erop gericht te zijn, dat er wel één Europees gebied kan komen, doch waarbij de belangen van de afzonderlijke lidstaten nog steeds voorop staan. Vooral Enge land streeft dit beginsel na. Spreker noemt hierbij o.a. als ovorbeeld deelneming van Nederland aan de NAVO. Hierbij gaat het wel om de bescherming van het Europees grondge bied, doch de belangen van de afzonder lijke lidstaat worden hierbij niet op geofferd. Indien de samensmelting van de belan gen van de lidstaten met opoffering van de eigen belangen van de lidstaten plaats vindt, dan is het samengaan in één Europa verwerpelijk. Met name prijsgeven van bijv. de souvereiniteit per lidstaat dient te worden voorkomen. GEBR. VAN DIJK BV MIddetharntt 7ËÜVTOLLAI\D1' werktuigen lulnbouwmechanisatie Kraayensteinseweg 4, Sommelsdijk. Tel. (01870) 28 87 Een wijting is een traag groeiende vis, maar de wijting is wel belangrijk voor de Nederlandse visserij, die te kort heeft aan kabeljauw. De wijting van de jaarklas 1987 blijkt zich uitstekend te ontwikkelen, maar men zal nog even moeten wachten met opvissen omdat de lengte van een vol wassen vis zeker 40 tot 50 cm moet zijn om een kilo visvlees op te leveren. In 1982 en 1983 werden sterke jaarklas sen wijting veel te vroeg weg gevist en evenals bij andere vissoorten zijn het vooral de Denen, die voor hun onverza digbare vismeelindustrie enorme hoe veelheden jonge vis, dus ook wijting vernietigen voordat ze tot wasdom zijn gekomen. Ook als lekkerbekje, dus nog lang niet volwassen is de wijting zeer gezocht en het Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek, dat de sterke jaarklasse in de Zuidelijke Noordzee heeft gesignaleerd hoopt dat internationaal maatregelen zullen worden genomen, om de wijting te beschermen, zodat ze kan uitgroeien tot een vis, die niet vroegtijdig tot vis meel wordt verwerkt, maar op de markt kan komen, om de visser een boterham en de consument een smakelijk visje te verschaffen. b.v. Door opheffing grensbarrières kan een geheel gewijzigde bedrijfsvestiging plaats vinden in het gebied van de lid staten, bijv. meer geconcentreerd op de bedrijfsstructuur per land, bijv. indus trie in Duitsland, autofabricage in Italië en Frankrijk en landbouw- en veeteelt in ons land. Bovendien wordt een vrije vestiging van inwoners van lidstaten in andere lidsta ten bevorderd, derhalve een vrijere bedrijfsvestiging. Als belangrijk uitgangspunt geldt uiteraard, dat de ingenomen standpun ten in het Europees Parlement gegrond mogen zijn op Gods Woord en Wet, alhoewel tot op heden de levensbe schouwelijke vraagstukken minder aan de orde komen. In het Europees Parle ment mag spreker zich verbonden weten aan o.a. een Engels parlementslid (bap tist) en in voorkomende gevallen met ds. Paisley, parlementariër van Noord-West Ierland (protestant). Na afloop van de inleiding werden de diverse vragen door de spreker zeer tot tevredenheid van de aanwezigen beant woord, waarvoor de voorzitter de inlei der bedankte onder aanbieding van een attentie. Na het zingen van de Morgenzang ver zen 3 en 4 en dankgebed door de heer Van der Waal werd deze leerzame en indrukwekkende bijeenkomst gesloten. (Staatkundig Gereformeerde Studievereniging ..Husaï", gevestigd te Goedereede) Vanaf 1983 tot medio vorig jaar, heeft het er op geleken dat de nieuwe RIAGG vestiging Goeree Overflakkee in Middelharnis zou komen, maar dinsdagmid dag werd de Ie paal in Dirkslandse bodem geslagen en dus moet er tussentijds iets mis zijn gegaan. Klopt...., maar nóch RIAGG directeur dhr. Balm nóch mevr. de Visser als hoofd van de vestiging is er rouwig om dat het tenslotte tóch Dirksland is geworden, ook dan wordt tenslotte voldaan aan de voorwaarde gevestigd te zijn midden in de leefwereld van de Goeree-Overflakkeese cliënten/patiënten, zo'n duizend per jaar die met hun psychische problemen bij het RIAGG aankloppen. RIAGG, het Regionale Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg heeft vier van die vestigingen op de Zuid Hollandse Eilanden, behalve in Dirksland zijn er ook vestigingen in Oud Beijerland, Spijkenisse en Helle- voetsluis, gevieren het totale werkgebied omvattend van het in 1982 opgerichte Instituut dat zich de hulp aan mensen met psychische problemen ten doel stelt. Elke RIAGG vestiging heeft een jeugd-, een volwassenen en een ouderenteam die elk over een diverse deskundigheid beschikken, zoals die van psychiaters, sociaal psychiatrisch verpleegkundigen, psychologen, psycho-therapeuten, peda gogen en maatschappelijk werkers. Aan de nieuwe vestiging te Dirksland zullen 15 a 20 van deze medewerkers verbonden zijn. In de nieuwbouw komen behalve enkele spreekkamers ook een groeps- en een spelkamer welke laat ste zal worden gebruikt voor het obser veren en behandelen van kinderen. In de groepskamer kan behandeling in groepsverband plaats vinden. In het na jaar zal de nieuwe vestiging in gebruik Als Overheidsmaatregelen het bedrijf dreigen te ruïneren wijken zaken die daar de mogelijkheid toe hebben uit naar het buitenland en sedert kort heeft de Katwijkse rederij Parlevliet en van der Plas dan ook een vestiging in het Duitse Bremerhaven, met kantoren, koel- en vrieshuizen en varen er twee schepen van de rederij, de vroegere KW 170 en KW 171 onder Duitse vlag. In Duitsland en met name in Bremerha ven is men erg blij met deze aan winsten. De KW 171 heet nu Jan Maria en vaart onder de letters BX 783, een splinter nieuw schip in Bremerhaven gebouwd. KEYZER RUIMT OPJ KEYZER worden genomen en zal het RIAGG zijn huidige verre ontoereikende vestiging in de van Aerssenstraat te Sommelsdijk kunnen verlaten. Mensen met psychische problemen kunnen via de huisarts-, maar ook op ei gen initiatief bij het RIAGG om deskun dige hulp en begeleiding vragen. In de aard van die problemen maakt Goeree Overflakkee geen of nauwelijks een uit zondering op het overig deel van het werkgebied. Wel is het de hulpverleners duidelijk dat de Flakkeese mens meer dan anderen eerst probeert zijn eigen moeilijkheden op te lossen, pas wanneer die zelfhulp mislukt wordt de RIAGG geconsulteerd. Er zijn op Goeree Overflakkee wel „rela tief veel" alcoholproblemen, er zijn ook de incestgevallen en er zijn verslavings- gevallen, ontwrichte huwelijken en -samenlevingsvormen, mensen met een orthodoxe levensinstelling die depres sief raken door de druk van de nieuwe tijd, kortom al die ontsporingen die slechts met deskundige begeleiding over wonnen kunnen worden. Het RIAGG werkt daartoe nauw samen met Instellingen die aktief zijn op het ge bied van de geestelijke gezondheids zorg, onder wie huisartsen, wijkver pleegkundigen, het algemeen maat schappelijk werk, verpleeghuizen, alge mene ziekenhuizen en het psychiatrisch ziekenhuis. Ondanks dat alles wordt Dhr. Hyman, voorz. van het bestuur en mevr. de Visser, hoofd van de RIAGG- vestiging Goeree Overflakkee heiden de eerste paal. toch nog een tekort aan voorzieningen in het werkgebied geconstateerd. Zo zou het RIAGG graag een projekt beschermende woningen bouwen, zou ze een accomodatie willen voor dagbe handeling en een crisis opvang voor jeugdigen stichten alsook een medewer ker aantrekken die zich specifiek op hulpverlening aan verslaafden zou richten. Het RIAGG neemt deel in het Regio naal Samenwerkingsverband voor jeug digen om tot aanvulling en verbetering van de hulp te komen al zijn de midde len daartoe beperkt. Wel is besloten tot de bouw van een multifunctioneel cen trum in Hellevoetsluis. Het RIAGG heeft goede hoop voor de toekomst in de nieuwe plaats van vesti ging Dirksland; helaas mag er nauwe lijks hoop bestaan op vermindering van het aantal cliënten dat om hulp vraagt. Het lijkt er dan ook op dat het medewer kerstal bij herhaling uitbreiding zal be hoeven. Wel optimistisch zijn de RIAGG medewerkers over de te bouwen vestigingsplaats (a 1 miljoen), „een goed functioneel gebouw op een prima loka- tie", aldus dir. Balm. „Een gebouw met de rust en de ruimte om ons werk zo goed mogelijk uit te voeren", zo waar deert mevr. de Visser. De afstand naar de bushalte op het Schelpenpad wordt niet bezwaarlijk geacht, bovendien heeft het College zo weten ze bij de vervoersmaat schappij een verzoek ingediend de bus route dóór Dirksland te voeren zodat bij het naastgelegen „Geldershof' een bus halte kan worden gesticht. Bij RIAGG Goeree Overflakkee is dat als een toe zegging opgevat. zoekt in opdracht van een van zijn in de regio Goeree-Overflakkee geves tigde relaties een: De gevraagde funktionaris ressorteert rechtstreeks onder de direktie van deze onderneming. Funktie-informatie - Het bijhouden van de diverse administraties: financiële administratie, bedrijfsadministratie (incl. de fakturering) en personeelsadministratie. - Het verzorgen van de financiële verslaglegging, begroting en periodieke rapportages met de daarbijbehorende analyses en interpretaties. - Het verder ontwikkelen van de informatieverstrekking aan de leiding ter ondersteuning van de te nemen beleidsbeslissingen. (Prognoses, kengetallen, calculaties, etc.) - Het adviseren van de leiding op financieel-economisch terrein. - Het (in overleg met de externe accountant) verder vervolmaken van de administratieve organisatie binnen de onderneming. Funktie-eisen: - Opleiding minimaal op middelbaare niveau (Havo -I- MBA of vergelijkbaar niveau). - Leeftijd max. 30 jaar. - Ervaring met geautomatiseerde administratieve gegevensverwerking. - Goede kontaktuele eigenschappen. - Praktijkervaring met een aantal van de genoemde taken, bij voorkeur in het bedrijfsleven. - Goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid. - In staat om zelfstandig te werken. Honorering De salariëring en de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn van een uitstekend niveau. Uw handgeschreven sollicitatie kunt U sturen aan: die desgewenst vooraf aanvullende informatie verstrekt, telefoon 01877-2566.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13