EIÜVriDEII-IIIEUWS Gebruik tropisch hardliout wordt in Middelharnis niet verboden Onbewoonbare woninkjes worden gesloopt Oeroud koken, nu in Middelharnis En we SOFFEN in 1989 gewoon door Verantwoording „Woord Daad" Hans Groenendijk ^0 1469." Goed nieuws voor de tongvissers P.V. „De Reisduif' KMiirraMiCIERTJiS 2e Blad DINSDAG 10 JANUARI 1989 No. 5765 De raad van Middelharnis heeft in zijn vergadering van j.l. donderdagavond een stevige boom opgezet over het gebruik van tropisch hardhout. Er kvfam echter geen besluitvorming uit voort; volgens één van de raadsleden, dhr. Rijvers (VDB) zou het gebruik van die houtsoort via de Bouwverordening zelfs verbo den moeten worden....! Aanleiding tot die aandacht was de brief van de Stichting „Hart voor het regen woud" waarin de gemeenten wordt gevraagd initiatieven te nemen die een vermin dering van het gebruik van tropisch hardhout bewerkstelligen. Ieder van de raadsleden stemde met de zorg over de ontbossing in maar een maatre gel zoals door dhr. Rijvers gesuggereerd ging de raad nog te ver. Misschien, zo dacht dhr. Hoogzand, die de situatie als „zeer verontrustend" beoordeelde, zou het moge lijk zijn geen hardhout meer in de gemeentelijke gebouwen toe te passen? De heren van Heemst (PvdA) en Kerstbergen (WD) wilden zich ook daaraan niet binden omdat ze onvoldoende kennis dragen van het effekt op het milieu van alter natieve materialen. Het leek hen beter dat, in grotere dan gemeentelijk verband, gewezen wordt op de noodzaak van herbebossing en op de wenselijkheid de hout kap selectiever uit te voeren. Weth. Koppelaar toonde zich in zijn beantwoording weinig enthousiast voor een verbod op het gebruik van het genoemde hout. Het zou z.i. ook niet meer dan „een tikje" helpen als Middelharnis, een gemeente ergens in de wereld, de toepassing van het hardhout zou verbieden. Van een juiste voorlichting over kap en herinplant zou, zo leek het de wethouder, meer effekt uitgaan. De betreffende gebieden hebben uit economische overwegingen de leverantie van hardhout ook hard nodig. Het schrijven van de Stichting werd dan ook voor kennisgeving aangenomen. Alleen dhr. Rijvers had meer gewild, tenslotte was het massale verzet tegen de bont jas ook succesvol geweest. De penningmeester van „Woord Daad" ontving tijdens het vierde kwar taal van 1988: Giften N.H. Gemeenten2578,35 Koll. vrienden van de HDG373,90 Meisjesver. „Tabitha", Ouddorp250,00 Kinderakties: Gespaard zakgeld Rinekev. Wijk.ƒ22,50 Verjaardagsgift Marilene Sanon.ƒ50,00 Verjaardagsgift N.y.m. Ramos50,00 Gesp. stuivers7.05 Part.giften Gift bundies of love Part aktie fam. Grinwis, Ouddorp Verkopen Kerstkaarten enz Bloembollenaktie Ouddorp Opbrengst oliebollenaktie.... Giften scholen en verenigingen Sponsorloop Chr. MAVO Stellendam Gift Herv. Vr.ver. Herkingen Gift Herv. Vr.ver. Ooltgensplaat Gift Chr. Ger. Vr.ver. Middelharnis Ged. opbrengst spaarbusjes Ooltgensplaat1435,20 Rente bank1,06 129,55 251,40 400,00 2000,00 4143,10 821,00 6644,40 13077,35 19000,00 100,00 50,00 100,00 Totale ontvangen 4e kw.'88 51355,31 Sommelsdijk: De al sinds meerdere jaren onbewoon baar verklaarde historische arbeiders woninkjes Dorpsweg 4 t/m 12 zullen alsnog worden gesloopt. Het is niet mogelijk gebleken de woninkjes zoda nig te renoveren dat er nog accepta bele wooneenheden uit zouden ont staan. J.l. donderdagavond werd dat door o.a. dhr. D. Hoogzand betreurd maar de raad ziet anderzijds de bouw van een vijftal nieuwe woningen door de Wo- ningbouwver. op die plaats tegemoet. Van dhr. L. Groenendijk werd een beno digd stukje grond van 9 meter aange kocht voor 100,- per m^. Baggeren haven Stad Een krediet van 52.000,- werd beschik baar gesteld voor het baggeren van de haven van Stad aan 't Haringvliet. Dat zal de haven op een vaardiepte van minimaal 2 meter brengen die nodig is voor een normaal gebruik ervan. De vrijkomende specie, 5200 m^ zal in de put te Cromstrijen worden gestort. Spuikwartier Een voorbereidingsbesluit werd geno men voor het Spuikwartier te Middel harnis. Dat betekent dat de planolo gische ontwikkelingen in die omgeving worden bevroren. Er zijn ontwerpplan nen voor een nieuw woongebied op de Westplaat en daarmee is het Spuikwar tier onlosmakelijk verbonden. Het Spui kwartier ondergaat in de ontwerpplan nen ingrijpende veranderingen. O.a. staat de aanleg van een tweede haven kom op het programma en krijgt het Spuiplein een drastische opknapbeurt. Voor het doen vervaardigen van een ste debouwkundig ontwerp voor de West plaat en de Sommelsdijkse haven werd een krediet van 150.000,- gevoteerd. De opdracht daartoe is verstrekt aan Stedebouwkundig adviesbureau Serry Kruidenier. Subsidie Stads-dorps vernieuwing Nieuwe Tonge De raad stelde voor deelplan B van het dorpsvemifeuwings-stimuleringsgebied Nieuwe Tonge, waarvan deelplan B het oudste en meest centrale deel van de kern is, een wijziging van de subsidie verordening Stads- en dorpsvernieu wing vast. De subsidieregeling wordt versoepeld, omdat gebleken is dat de doelstelling van het plan nauwelijks ver wezenlijkt is. Tot die doelstelling be hoort ook de verbetering van de woon omgeving, waar de wijziging ook ruimte biedt voor het subsidiëren van niet bewoonde panden. Soms vormen die een kenmerkend onderdeel van het gebied. Met de wijziging wil de ge meente voorkomen dat deze panden storende elementen zouden worden of blijven. Verplaatsing loonbedrijf Vroegindewey Het agrarisch loonbedrijf Vroegindewey wil zich vanuit de W. Achterweg te Middelharnis verplaatsen naar de Ie Groeneweg, waar dhr. Vroegindewey de benodigde grond in bezit heeft. B en W hebben hem de daartoe gevraagde bouw vergunning geweigerd. Aan de 2e Groe neweg zou die gelegenheid wel kunnen worden geboden, maar dat is voor dhr. Vroegindewey minder interessant om dat daar o.a. van hogere aansluitkosten op de Nutsvoorzieningen sprake zal zijn; ook zou het bedrijf liever de eigen grond gaan gebruiken. Weth. Jacobs meende evenwel dat er ini het kader van de ruilverkaveling vrij gemakkelijk geruild kan worden. Toch besloot de raadsmeerderheid het bezwaar van dhr. Vroegindewey tegen weigering van de bouwvergunning ge grond te verklaren. Uitbreiding fa. Vis De raad nam een voorbereidingsbesluit voor het perceel West Achterweg 63 te Sommelsdijk, de plaats van vestiging van Constructiebedrijf en Handelson derneming v/h fa. C. Vis. De bouw van een nieuwe bedrijfsruimte van 250 m^ wordt weliswaar strijdig geacht met het best.plan maar B en W en zo ook de ra,ad achten de uitbreiding aanvaard baar tegen o.a. de achtergrond dat de West Achterweg traditioneel de vesti gingsplaats van bedrijven is. 't Moet echter wél de laatste keer zijn dat een gebouwelijke uitbreiding zal wor den getolereerd, zo maakten meerderen uit de raad duidelijk. Ook weth. Jacobs toonde daar begrip voor; hij wist trou wens dat er door de fa. Vis evenzo over wordt gedacht. Ook weth. Jacobs zag het bedrijf liever naar het Industrieterrein verhuizen maar dat is vooralsnog een te grote investering voor het bedrijf dat weliswaar prima floreert maar zich enkele jaren geleden nog in een dal bevond. Dhr. van Heemst (PvdA) zou er geen probleem mee hebben wanneer het bedrijf naar een andere gemeente zou verhuizen omdat ook niet alle medewer kers uit Middelharnis-Sommelsdijk ko men. Hij hoopte dat het instemmen met de uitbreiding van de fa. Vis op de hui dige plaats de laatste stuiptrekking van het gemeentelijk protectionisme is ge pleegd. Niemand verklaarde zich bij de besluit vorming overigens tegen al stelde dhr. Hoogzand wel vast dat aan de West Ach terweg de Vissenkom nu écht vol is. De ruimte werd het bedrijf ook door dhr. A. Tiggelman gegund onder het motto dat een vis ruim water moet hebben. Oud papier-aktie Dirksland As. zaterdag wordt het oud papier en karton bij u opgehaald. U wordt ver zocht het voor 9 uur 's morgens gebun deld buiten te plaatsen. Totale ontvangsten in het jaar 1988 zijn: Ie kwartaal 19888269,10 2e kwartaal 19889467,30 3e kwartaal 1988.ƒ23662,47 4e kwartaal 1988.ƒ51355,31 Totaal ontvangen in 1988.ƒ92754,18 In het voorbijgegane jaar hebt u er samen voor gezorgd dat we het boven staand bedrag mogen verantwoorden. Het was God Die uw harten wilde nei gen tot mildadigheid. Naast dank aan Hem, Die met ons allen geschonken heeft, willen we allen die ons mooie werk op enigerlei wijze hebben ge steund, hiervoor hartelijk dank zeggen. Ook voor het jaar 1989 willen we het werk van onze stichting in uw aller belangstelling en voorbede aanbevelen. Tevens u allen een gezegend en voor spoedig 1989 toegewenst door het comité „Woord Daad" Goeree-Overflakkee. De penningmeester, J. F. de Bakker De eerste ronde in het nieuwe jaar zit er al weer op. Vermoedelijk lagen de gedachten nog meer bij de oliebollen, echt vuurwerk was er deze keer niet te zien op de borden. Dat bleek al uit het feit dat Ant. Douw met een remise naar huis ging en dat was het hele seizoen nog niet voorgeko men. Als Wijnands het verdere jaar net zoveel geluk heeft als deze keer, staat hem een fijn schaakjaar te wachten. Hij stond namelijk een stuk en een kwaliteit ach ter tegen van Rossum (en niet, zoals ach ter wel eens gezegd wordt „om een betere stelling te krijgen"). Van Rossum schaak te toen lekker relex om alsnog de partij te verliezen. Van Strien won zonder echt grote pro blemen van Gebuis en hetzelfde deed L. Holleman met Schilder. Twee spelers die aan elkaar gewaagd waren. Gebraad en Hainey, gayen el kaar echt geen ruimte en op onze vraag aan Jaap Gebraad hoe het ging zei hij „moeilijk, zeer moeilijk, ik hoop maar dat het doorslaat" zijn stelling sloeg niet door en Hainey won zo de partij. Toen we Jaap vroegen wat hij daar van vond zei hij „jammer, zeer jammer, ik hoop maar dat m'n stoppen niet doorslaan". En wat wel een goed begin was voor het nieuwe jaar, was dat er gelijk een nieuw lid binnen kwam lopen. Leen Bom uit Achthuizen zag in dat Oostflakkee gro ter is dan Oude Tonge alleen en hij nam de sprong naar Schaakclub Oost Flak- kee. Dhr. Bom won gelijk ook zijn partij van Van Loon (dit is niet expres ge daan). V.d. Hoog had een zeer scherpe stelling tegen de Waal en hij mocht dan ook een vol punt meenemen. Bruggeman naaide Hartog een oor aan en R. van Hooff zat met z'n neus te schaken want hij was reserve. Uitslagen op een rij: Van Rossum - WijnandsO - 1 Gebuis - Van StrienO - 1 L. Holleman - Schilder1 - O Gebraad - HaineyO - 1 Bom - van Loon1 - O de Waal - v.d. HoogO - 1 Hartog - BruggemanO - 1 Dat was het voor deze week. BJB f SPARTAMET mm\ de fiets met iets Enige tijd geleden, introduceerde Restaurant Bellevue, een voor Middelharnis nieuwe, oeroude manier van lekker gezond koken: de STEENGRILL Zoals voorheen de Assyriërs en de Egyptenaren, kunt u nu ook genieten van de heerlijke natuurlijke smaak van de gerechten die worden klaar gemaakt op de steen grill. De steengrill, een oeroude Dioretsteen, wordt op een zeer moderne manier ver hit tot 400 graden. Op deze kokendhete steen worden dan vlees, vis, fruit, groente gelegd, die door de enorme hitte direct worden dichtgeschroeid, waar door alle natuurlijke sappen bewaard blijven, hetgeen de smaak zeer ten goede komt. Ook wordt er geen vet of olie gebruikt. Dus zeer gezond. Deze lekker gezonde combinatie wordt door Restaurant Bellevue gebracht als een soort steengrill-gourmet party (vanaf 4 personen). De heten steen wordt in een houder op tafel geplaatst, waarna u als gast zelf uw maaltijd bereid. Een gezellige, ontspannen manier van tafelen, uitstekend geschikt voor uw familie feestje of party. Alle inlichtingen worden u verstrekt door Restaurant Bellevue, Zandpad 60, Mid delharnis, tel. 01870 - 2521. De biologen van het RIVO (Rijks Insti tuut Visserij Onderzoek) hebben goede berichten voor de tongvissers, nu de sterke jaarklasse jonge tong het jaar 1988 goed is doorgekomen, ze hebben al een lengte variërend van 16 tot 26 cm. Op basis van de lengte van 24 cm en over een halfjaar, kan al met succes op deze tong worden gevist. De meeste tong van deze jaarklasse zit volgens de bioloog dr. Frans van Beek nu nog in de richting van de Duitse bocht, waarschijnlijk komt ze nog wel wat naar het Zuiden, maar de beste vis- gronden zullen toch noordelijker liggen dan de laatste jaren het geval was. De geboorte explosie in het jaar 1987 kwam juist op tijd om de gedecimeerde paaistand te redden. Er is reden om aan te nemen, dat de jaarklas 1987 uitgroeit tot een tongstand van 200 tot 250 miljoen stuks en een logisch gevolg is dan dat ook het op te vissen quotum wordt verhoogd. Op het ogenblik ligt de paaistand al beneden de 20.000 ton. De voorspoedige ontwikkeling van de tongstand heeft zeker ook te maken met de nieuwste uitvoering van de spoelsor- teermachines met nasleep spiralen van de garnalenvissersvloot. Zeker 90% van de ondermaatse jonge platvis die met de garnalen in het net komen worden weer levend over boord terug in zee gespoeld. Miljoenen ondermaatse tongetjes blij ven straks in leven die anders een vroeg tijdige dood vonden. Er zijn gelukkig al Uitslag hokkenshow gehouden op 6 en 7januari in de „Finse Barak" te Sommelsdijk 1Pieter van Moort 370 pnt.; 2. J. van der Slik en Zn. 369 pnt.; 3. C. Vroegindeweij 368,5 pnt., A. de Gans 368 pnt. en 5. C. Looij. Schoonste oude doffer C. Vroeg indeweij, schoonste jonge doffer Pieter van Moort, schoonste oude duivin C. Vreeswijk en schoonste jonge duivin A de Gans. De totale leeftijd die geraden kon wor den van zes duiven met afgeplakte voet- ring was 72 jaar. Eerste prijs Wim Peeman en tweede prijs Piet van der Sluys. Winnende nummers van de grote verloting: 376,1387,368,1669,1528,1974,1982,409, 1424,807,1948,955,1936,1156,791,1740, 1719, 675, 1709, 1656. Met dank aan de middenstanders en ondernemers die hun medewerking aan deze hokkenshow hebben verleend. honderd of meer van deze spoelmachi- nes in bestelling. Een ander middel om de jonge vis te sparen, waarop de biologen al enkele jaren aandringen is wat kortere trekken met de boomkor. Als met grote motorkracht langer dan een uur per trek wordt gevist, sneuvelt alle ondermaatse vis door verstikking. Nu de haringstand is hersteld, hebben de biologen zich tot doel gesteld, alle aandacht te schenken aan de verbete ring van de paaistand van schol, kabel jauw en tong. VERVOLGVERHAAL Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 25 - Het viel hem op, dat er in vader iets ver anderd was, maar het was geen verande ring ten goede. Op die Zondagmorgen, toen ze samen op de dorsvloer zaten, had Piet de worsteling begrepen, die er in vaders ziel gestreden werd. Daar was iets men selijks geweest in zijn verlangen, om te mogen behouden waar hij zijn hele leven voor geploeterd had. En al had vader niet veel gezegd, hij had toch begrepen, dat het een opluchting voor hem was, toen hij met de geleende achthonderd gulden voorlopig uit de moeilijkheden werd geholpen. Er kwam weer hoop, hij werkte weer met moed, al stonden de zorgen nog op zijn gezicht te lezen.... Dat alles was natuurlijk, menselijk.... Maar dat was nu voorbij. Vader leek losgemaakt van alles wat hij eens vol trots het zijne noemde. Zó had Piet het nooit gewenst. Er was altijd een gebed in zijn ziel geweest, dat vader los mocht worden van al het aardse, en een waarachtig ver langen krijgen naar de hemelse goederen, die door geen crisis in waardij verminderden.... Zoals het nu was, was hij bang voor vader. Hij was onverschillig geworden! De ondergang leek nu onafwendbaar, vader liet het over zich komen zoals het kwam.... hij gaf er niet meer om.... Dat was niet goed, onverschillig mocht een mens nooit wezen. In voorspoed dankbaar en in tegen spoed geduldig. Zo hoorde het. Geduldig dra gen.... en hopen, dat God de moeilijkheden nog weg wou nemen.... En er om bidden.... dat kon toch ook.... dat moest toch ook.... Dat gaf het besef dat ons lot niet rustte in de handen van Maart Ver geer, maar in die van de Hemelse Vader.... Hij wou er met vader over beginnen. Hij was er zo vol van: „Vaoder!".... Vader hoorde het niet. Driftig liep hij voort. Hij wou zijn hart eens gaan luchten tegen Maart Ver geer. Alsof dat helpen kon! Wat was toch een mens, die alleen door het leven moest, die nooit eens zijn hart kon uitstorten voor zijn God! Dan kwam je tot zulke dingen. En Piet had medelijden met vader, want hij voelde hoe hij gedreven werd door iets, dat niet menselijk meer was. Vader haatte.... Hij haatte Maart Vergeer om het ongeluk, dat over hem kwam. En er was iets satanisch in die haat, want achter Maart Vergeer stond God.... Het was wel vreemd.... „Een bloedhond" had vader hem genoemd. En er was iets van aan. Zulke lui heersten of er geen God bestond, of er geen oordeel volgen zou, geen beloning en geen straf... Daar moest hij eigenlijk niet al te veel aan denken, dan ging het zo vreemd doen van binnen. Dan kwamen er vragen bij hem op, waarvoor hij geen antwoord wist, en van zulke vragen was hij bang. Dan vreesde hij het spoor bijster te zullen worden. Het waren ook zulke moeilijke vragen. Wat deden zulke mensen als Maart Vergeer nu eigenlijk op de wereld? Ze zouden er net zo goed niet kunnen zijn, de wereld zou er niets minder om wezen, misschien beter.... Wat had God nu toch met zulke mensen voor? Als Maart Vergeer iemand was, die het leven begreep, dan zou hij heel anders gehandeld hebben. Dan zou hij voor vader in deze moeilijke dagen een steun zijn geweest. EN nu? Nu maakte hij de ellende nog groter! En waarom had God aan zo iemand zoveel geld gegeven? En zoveel macht?.... „Vaoder!".... Hij wou met vader praten, het gaf niet waarover, om er niet langer aan te denken. Hij kon het toch niet begrijpen. Al dat vragen maakte hem onrustig. Het zou zo wel goed zijn. Daar moest hij aan vast proberen te houden. God regeerde immers de wereld.... naar zijn eeuwig wijzen raad.... maar het was soms bijna niet te geloven.... „Vaoder!".... Maar vader hoorde het niet. Van ter zijde keek Piet hem in zijn gezicht en hij schrok er van. Zó had vader nog nooit gekeken.... „Lae m'n 't noe mar een beetje verzichtig anpakke", begon Piet, toen ze de hoek om gingen. „Wat verzichtig".... viel vader uit, „de vent zoekt m'n ondergang.... je zou een ongelok an z'n begaen a' je naer je gemoed te werk gieng".... Piet kreeg er spijt van, dat hij vader overgehaald had om nu te gaan. Vader was in geen stemming om zaken te doen, hij zou alles bederven. Piet voelde het aankomen en er kwam een angst over hem. Hij wist niet wat hij moest aanvangen om het vreselijke af te wenden, dat hij naderen zag. Teruggaan, dat zou vader niet willen. Hem alleen laten gaan, wie weet wat er dan gebeurde. En hij moest iets doen, want nog éne straat en dan waren ze er. Hij wou nog wat praten met vader, maar hij wist niet wat. Toen, in zijn angst, begon hij verder te redeneren op zijn gedachten van daarstraks: „Vaoder, lae m'n d'r toch om dienke, dat Onzen Lieven Heere de waereld regeert".... Vader begon langzamer te lopen, hij bromde iets. „Lae m'n d'r toch oak es op lette, dat Maert Vergeer het middel in Gods hand zou kenne weze, om ons tot Christus te briengen".... Die gedachten was voor hem zelf als een openbaring. Op die Zondagmorgen had hij het zo goed geweten, dat God wel eens bezig zou kunnen zijn, om hen alle aardse goederen te ontnemen, en hen daarvoor in de plaats te geven het hemelse goed. En daarnet had hij er nog over getobd wat zulke mensen als Maart Vergeer nu eigenlijk op de wereld deden. Ze konden er net zo goed niet zijn, had hij nog gedacht in zijn eigenwaan. En nu zag hij het ineens. Maart Vergeer was misschien een werk tuig in de machtige hand des Heeren om Zijn goddelijk raadsplan te volvoeren. Hij was er zo vol van, dat hij nog eens zei: „Maert Vergeer heit dat motte doeë, vaoder.... Onzen Lieven Heere heit er Z'n wieze bedoelingen mee".... Vader bromde iets. Hij was nu niet in een stem ming om daar over na te denken. Hij zag aldoor die schraperige vent, die zijn geld hebben wou, en hij haatte hem, daarom zei hij alleen: „'t Is een gelok, dat er een helle is voor zukke lui!".... Een ogenblik bleef Piet staan, het was of zijn hart niet meer kloopte. Hoe dorst vader dat toch te zeg gen. Er kwam een afgrond voor zijn denken waar hij niet over heen kon zien. Werktuiglijk liep hij naast vader voort. Zijn gedachten konden er niet overheen komen, het was al te vreselijk: Het is goed, dat er een hel is voor zulke lui! Hij schrok er van toen vader aan de bel trok.... (wordt vervolgd) Let op!! verschillende hoogtes en kleuren Maak vrijblijvend een proefrit! Sommelsdijk, tel. 01870-2430 ]f,if.if.jf.,^,f,jf.if,,f,j^,^:^if.^if.^:^if,^if.^i^,f,,f.if,if,if,if,i^j^if.^,^if,jf,j^jf,,f.if,,f,^,f.,f.if.if.,f.,^if,:f.if.i^^]^^^,f.:f.^ KSAfl MZ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5