Stichting Werlcend Treicpaard Zeeiand inventariseert werlcende treicpaarden en werictuigen Energiezuinige lampen-aktie in Zuid-Holland Trouwkaarten jeugd- hoekje z w s Stokvis op z'n Brabants Op zoek naar man en paard: Jeugdwerk Nieuwe Tonge Samenwerkingsverband Energiebedrijven en OSRAM van Oom Ko Januari-raadsel 1 A L I G G M I A K K E V R Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 6 JANUARI 1989 De stichting „Het Werkend Treli- paard Zeeland" is begonnen met het in kaart brengen van de laatste wer kende trekpaarden en beschikbare werktuigen. Het Werkend Trekpaard beoogt om Zeeuwse landbouwbedrij ven, waar trekpaarden nog een rol spe len in de bedrijfsvoering te onder steunen en te stimuleren. Naast het in ere houden van ons cultureel erfgoed wil de stichting de kennis en vaardig heden, die het werken met paarden met zich meebrengt, over te dragen op (jonge) mensen die belangstelling hebben voor het werken met levende p.k.'s. Hierbij kan gedacht worden aan be paalde toepassingen binnen de regu liere landbouw, de biologisch-dyna- mische landbouw en de bosbouw. Daar naast is het leren omgaan met paarden (werken, verzorgen) van belang voor hen die in kader van ontwikkelingssa menwerking met trekdieren gaan wer ken of dat al doen. Het Werkend Trek paard wil stagemogelijkheden bieden voor Nederlandse studenten en studen ten uit ontwikkelingslanden die voor een korte of langere tijd een of andere landbouwopleiding in Nederland vol gen. De toepassing van trekdieren in ontwik kelingslanden staat in veel gevallen nog in de kinderschoenen. Van alle cultuur grond in de derde wereld wordt nog 25% uitsluitend met de hand bewerkt. In veel Afrikaanse landen is het overgrote deel van de kleine bedrijfjes nog uitsluitend op menselijke spierkracht aangewezen. Daar waar ossen en ezels wel voor de ploeg, aanaarder of wiedmachine staan mankeert veel aan de aanspanning, werktuigen, training en verzorging. Op deze punten blijken kennis en erva ring, opgedaan in het tijdperk waarin paarden in de West-Europese landbouw nog de belangrijkste krachtbron vorm den erg waardevol. Ontwikkelingswer kers die nu in landbouwprojekten in Afrika of Latijns Amerika werken tonen een hernieuwde belangstelling voor de wijze waarop in Nederland trekpaarden in de landbouw zijn - en hier en daar nog worden gebruikt. Dit geldt ook voor studenten uit b.v. Afrika zelf, al hebben velen van hen moeite met deze in hun ogen verouderde technieken. Ze zijn merendeels opgeleid met het idee dat de landbouw zich ook in hun land moet ontwikkelen met moderne technieken uit het Westen. Dierlijke trekkracht betekent voor hen een stap terug in een te optimistisch toekomstbeeld. Voor deze groep is het alleen al van psy chologische betekenis om te weten of met eigen ogen te zien dat zelfs in de zeer moderne Nederlandse landbouw hier en daar nog met paarden wordt gewerkt. Anderzijds bieden bedrijven waar trekpaarden nog een rol spelen een aanschouwelijk voorbeeld van een (voorlopig) eindpunt in een technische ontwikkeling. Fokkerij, africhting, ver zorging en aanspanningsvormen van de paarden zelf en werktuigen zijn hier in de loop van vele, soms honderden, jaren ontwikkeld. De kunst is nu om die know-how verder te ontwikkelen en te vertalen naar de Afrikaanse landbouw- praktijk. Inventarisatie Om haar doelstellingen te verwezenlij ken wil de stichting samenwerken met houders van trekpaarden en liefhebbers in de provincie die nog met paarden werken of dit eventueel (weer) willen gaan doen (op welke schaal of in welke vorm dan ook). Het Werkend Trekpaard heeft een inventarisatie gestart om deze groep trekpaardhouders in kaart te brengen. Bij deze inventarisatie maakt het be stuur gebruik van een aantal persoon lijke kontakten in de verschillende delen van Zeeland. Deze aanpak kan altijd enkele hiaten opleveren. Personen die menen te voldoen aan voorgaande omschrijving en mogelijk over het hoofd gezien kunnen worden, wordt verzocht zelf kontakt op te nemen met het secre tariaat van de stichting of een van de bestuursleden. Tuig en werktuigen Een van de knelpunten bij het werken met trekpaarden is de beschikbaarheid aan goed bruikbare, degelijke paarde- werktuigen en tuig. Wie nog over bruik bare werktuigen en tuig beschikt en deze ter beschikking wil stellen voor het doel van de stichting wordt verzocht kontakt op te nemen met een van de bestuursle den of secretariaat. Het is niet de bedoeling om een museum in te richten, maar om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. U kunt het werk van de stichting ook steunen door donateur te worden voor 25,- per jaar (of meer). U wordt dan ook op de hoogte gehouden van de ver schillende aktiviteiten zoals open dagen en dergelijke. Kontaktpunten: Het Werkend Trekpaard Zeeland, post bus 14, 4440 AA Ovezande. wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs (drukkerij kranse bv Bestuursleden: M. Sanders, Oostkapelle, tel. 01188-2494; J. Markusse, Goes, tel. 01100-16838; A. W. de Landgraaf, Kloetinge, tel. 01100-23473; A. J. van Rumpt, Stad a/h Haringvliet, tel. 01871-1446; A. P. Phemambucq, Ovezande, tel. 01195-248. (voor 4 personen) Neem een stokvis van plm. 2 pond, snij hem aan 4 stukken en zet hem een nacht in de week. Verwijder na het weken de vinnen, graten en (desgewenst) het vel. Het visvlees in 4 bosjes verdelen en bij elkaar binden. Zet in het weekvocht een klein schaaltje. Neem een pond rijst en doe die rijst in een linnen zakje. Het zakje dichtbinden en in het schaaltje zetten. De stokvis en de rijst samen in het weekvocht aan de kook brengen en langzaam gaar laten stoven. Strooi een beetje zout en peper in het kookvocht. Als de stokvis gaar is ze eruit halen. De stokvis en de rijst er uit halen. De rijst moet een gare, vaste klomp zijn. Het kookvocht iets binden met may- zena. Daarna een flinke kluit boter in de gebonden saus doen, alsmede een lepel mosterd door de saus roeren. De rijst uit het zakje halen en in 4 porties verdelen. Geef er gekookte aardap pelen bij. Houd u niet van gebonden saus, dan kan volstaan worden met botersaus. Eet smakelijk met optimaal resultaat ----- een huis Clfl verkopen... Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Op D.V. zaterdag 7 januari 1989, hopen wij een broodmaaltijd te houden. Wij verwachten jullie deze avond om 7 uur in „Elim". Een ieder die zich hiervoor opgegeven heeft, is van harte welkom. Diegene die zich wel opgegeven heeft. maar nog niet heeft betaald, kan dit a.s, zaterdagavond nog doen. De kosten voor deze avond bedragen 10,- p.p. Het J.W.C. SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Morgen, zaterdag, zal door leden van „Ons Koor" weer oud papier worden opgehaald, vanaf 9 uur 's morgens. U wordt vriendelijk gevraagd het gebun deld buiten te zetten. In januari 1989 houden in Zuid- HoUand negen energiebedrijven sa men een energiebesparingsaktie. De „Energiezuinige Lampen Alttie" is erop gericht om de huishoudens in hun verzorgingsgebieden in staat te stellen te besparen op kosten voor hun ver lichting. In een grootschalige huis- aan-huis mailing bieden de deelne mende energiebedrijven aan 480.000 huishoudens de mogelijkheid om één of twee energiebesparende elektroni sche gloeilampen van de nieuwste generatie te kopen. Deze lampen zijn klein van omvang, licht in gewicht en gaan circa acht keer langer (8.000 branduren) mee dan nor male gloeilampen. Het energiebespa- ringseffekt met deze lampen kan op- Beste jongens, meisjes en ieder die dit leest, We beginnen maar met jullie allemaal het beste toe te wensen voor het nieuwe jaar. We, dat zijn een nieuwe oom Ko en tante Nel. De vorige oom Ko schreef immers de vorige keer, dat hij ermee ging stoppen? We zijn bij hem op bezoek geweest. Wis ten jullie, dat zijn vrouw de vorige tante Nel dus heerlijke koekjes kan bakken? Zo groot als plakjes cake! Maar goed, we gingen niet voor de koekjes, maar voor alle gegevens. Want jullie hoeven niet opnieuw te beginnen met jullie punten. Als jullie dit jaar weer goedje best doen met puzzelen, worden jullie punten gewoon weer bij de vorige opgeteld. Er zijn er bij met meer dan driehonderd punten! En je weet.... vier honderd punten betekent een boeken- bon. Nu moeten we één ding goed afspreken. Als jullie je soms een keer te oud gaan voelen om nog langer mee te doen, dan mag je niet zomaar stoppen! Ten eerste mag je van oom Ko mee blij ven doen tot je bij leven en welzijn opa of oma bent. En ten tweede: Als je toch zou besluiten om te stoppen, dan moet je eerst voor minstens één andere puzzelaar zorgen. Een buurjongetje, nichtje, vriendje, of wat dan ook. Des noods de poes van de overburen, als er maar een puzzelaar bijkomt. Trouwens, daar moeten jullie toch maar je best voor doen, ook al stoppen jullie niet, want zoveel puzzelaars zijn er op 't ogenblik niet. Als er soms jongens of meisjes nu gelijk al beginnen willen: graag! Gewoon de puzzels oplossen, opsturen naar „Eilan den Nieuws" (zet er maar bij: voor oom Ko) en één keertje per maand een briefje erbij. Ouders, oma's en opa's, geven jul lie aanstaande puzzelaars of puzzelaar- sters een zetje in de rug? We hopen de volgende keer met iets nieuws erbij te beginnen, we houden dat nu nog even geheim. De Bijbelse puzzel blijft in ieder geval! En daar mag je heus wel iemand bij te hulp roepen, als je er niet uitkomt. Zullen we daar eerst eens mee beginnen? Jarigen Als we het goed hebben, dan is er sinds de vorige keer slechts één jarige te melden: Martha Vroegindeweij Bonegraafseweg 37 4051 CG Ochten Het was wel vorig jaar (28 december), maar toch nog van harte gefeliciteerd! Misschien datje achteraf nog wat kaar ten krijgt van „Eilanden Nieuws-lezers"? En men noemt Zijn Naam? Het antwoord staat al ingevuld deze keer. Gaan jullie maar eens eerbiedig op zoek naar andere namen van de HEERE. We willen er negen weten. En goede puz zelaars: weetje soms ook nog vindplaat- firipfivil^pJin f ■..:.;.:.:.-.-.■.:.:.-.-.-.-.-.•.-.:.•.■.-.•.•.-.-. We beantwoorden nu maar één brief, dan hebben we er nog vier achter de hand. Weetje daarom? Misschien schrik ken jullie zo van een nieuwe ome Ko, dat jullie niet meer durven schrijven. Dat zal toch niet hè? Wees dus niet bang, dat je brief niet aangekomen is, volgende week hopen we alle „achterstallige" post te beantwoorden. De dames Vroeginde weij zijn nu eerst aan de beurt. Martha Vroegindeweij - Ochten: Je bent 14 jaar geworden? We hopen voor je, dat er nog heel wat jaartjes bij mogen komen! Die foto moet je maar sturen, want foto's zullen wel bij de vorige oom Ko „zijn blijven hangen". Een prachtig rapport, zeg! Welke vak- ken doeje het liefst? Vertel in je volgende brief maar eens wat meer over school. Je vorige brieven hebben we niet geleven, dus nu weten we niet wat G.P.W. is. Leg dat de volgende keer dan gelijk ook maar uit. Els Vroegindeweij - Ochten: Je vroeg een bedankje te plaatsen voor de vele kaarten die je kreeg voor je ver jaardag? Nou.... bij deze dan hè! Wat school betreft: groot gelijk hoor, niet te hoog grijpen. Maar toch je best blijven doen, want bio kan een tikje hoger, of niet? Weet je trouwens dat die strenge chauffeur juist wél veel „met jullie op kan hebben"? Dat hij zwaar zijn verant woordelijkheid voelt misschien? Je ca deaus passen trouwens wel goed bij elkaar: schemerlamp en bril. 1 2 3 4 5 6 7 8 ■.■.-....?.. Dames Vroegindeweij, bedankt voor de brief, voor de fijne wensen en we hopen.... tot schrijvens! Tot slot: Nieuwe puzzelaars of puzzelaarsters: Oom Ko vergat nog te schrijven dat je natuurlijk niet iedere week op hoeft te sturen. Dat zou te veel postzegels kosten, of niet? Wacht dan bijvoorbeeld tot bij leven en welzijn januari voorbij is. Als je toch tussendoor wat op wilt stu ren, dan is het natuurlijk van harte wel kom! We zullen deze week punten extra (10) laten „verdienen". Jullie zien een nieuwjaarswens (gedicht) van een domi nee, die ook gedichten maakte. Probeer maar eens achter zijn naam te komen. Hij is niet oud geworden en leefde niet in ons land. Zo,jullie hebben weerwatte doen. We hopen.... tot de volgende keer. „Die Mij vroeg zoeken, zullen van Mij gevonden worden Als wentlende baren. Gezweept naar beneên: Zoo ijlen de jaren Gevleugeld daarheen. Het Graf gaapt beneden: Straks storten we neer. Komt, kindren! nog heden Gevlucht tot den Heer! De lelies, de rozen, Hoe teder gekelkt, Hoe lieflijk ze blozen. Zijn spoedig verwelkt. Gij ook zijt als bloemen Zoo broos en zoo teer: Waar zoudt gij in roemen? Ai, roemt in den Heer! De God van Genade, Die 't jonge bemint. Sloeg Samuel gade. En riep hem als kind. Die vroeg zijn gekomen. Verdwalen niet weer. Waarom zoudt ge schromen? Reeds wenkt u de Heer! Bij Jezus is zegen In blijdschap en smart, Gods licht op uw wegen, Gods liefde in uw hart. Uw sterven wordt zweven Naar heiliger sfeer.... Hoe zalig te leven In 't Rijk van den Heer! •:;:w:;:W:ï-:w:v:%w:-:v:-:':':w:-:-:-:l januari, 1831 lopen tot 80%. Het energieverbruik van de aktielampen (de DULUX EL van het merk OSRAM) bedraagt respektievelijk 7 en 11 Watt, terwijl hun lichtopbrengst vergelijkbaar is met die van gloeilam pen van 40 en 60 Watt. De lampen wor den aangeboden voor een éénmalige prijs van 35,- per stuk. De konsument kan in vrijwel alle gevallen naar keuze de lampen kontakt betalen of gebruik maken van een aanbod tot gespreide betaling via de energienota. In alle gevallen worden de lampen aangebo den via de detailhandel. De initiatiefne mers verwachten dat er meer dan 150.000 lampen zullen worden verkocht. Daar mee is een totale besparing van ruim 10 miljoen gulden mogelijk. De aktie loopt tot 21 februari 1989. Initiatief van energiebedrijven De Energiezuinige Lampen Aktie wordt gehouden door de energiebedrijven Alphen aan den Rijn, Boskoop, Delfland, De regio Dordrecht, E.M.G.O., Midden Holland, Rijswijk, Westland en Lisse (onder voorbehoud). De aktie wordt gehouden om de konsument te wijzen op het nut van energiebesparing en om hem daadwerkelijk in de gelegenheid te stellen hieraan konkreet iets te doen. Hoewel de aanschafprijs van de elektro nische gloeilampen relatief hoog is, kan men deze kosten ruimschoots terugver dienen door het effekt van de besparing gedurende de levensduur van de lamp. De lampen die via de energiebedrijven worden aangeboden verschillen in vele opzichten van eerdere generaties spaar lampen, zoals de inmiddels bekende „jampot". De nieuwe lampen zijn veel kleiner en lichter in gewicht. Hierdoor passen ze in vrijwel alle standaardarma turen in de Nederlandse huishoudens, zonder dat ze eruit steken of dat er kost bare aanpassingsmogelijkheden nodig zijn. De lampen doen het ook vrijwel direkt na het onsteken en hebben een fraaie gelijkmatige lichtkleur die uitste kend te vergelijken is met die van gloei lampen. De energiebedrijven verwach ten dan ook dat deze aktielampen vooral daar zullen worden toegepast waar spaarlampen tot dusverre nog niet in aanmerking kwamen, zoals in de woonkamer, gangen, trappenhuizen en op andere plaatsen waar het licht vaak en veel brandt. Beproefd model De aktie wordt gehouden volgens een beproefd model. Allereerst krijgen alle aangesloten huishoudens een brief van de direkteur van hun energiebedrijf waarin het aanbod wordt uitgelegd. Bij de brief zit een folder met informatie over de lamp en een bestelbon voor één of twee lampen. Op de bestelbon kan men aangeven of men de lampen kon takt wil betalen of dat men gebruik wil maken van de regeling voor gespreide betaling. De bestelbon gaat naar het energiebedrijf dat vervolgens afhaal- bonnen terugstuurt voor één of twee lampen. Met de afhaalbon gaat de kon sument naar een deelnemende winke lier die herkenbaar is aan een speciale aktiesticker. Hier levert hij de bon in en krijgt de lampen mee zonder te betalen (als hij gebruik maakt van gespreide betaling) of betaalt hij de speciale aktie- prijs van 35,-. De detaillist stuurt ver volgens de afhaalbonnen op naar het energiebedrijf Indien de konsument gebruik maakt van gespreide betaling, stort het energie bedrijf het aankoopbedrag direkt op de rekening van de detaillist en verrekent dit vervolgens via de energienota in circa zes maanden met de aangeslo tene. Friesland voorloper Al eerder werd een dergelijke Lam- penaktie in Nederland gehouden. In Friesland hielden de Energiebedrijven met sukses in de maanden september en oktober een soortgelijke aktie onder de naam Lampen Aktie Friesland. Door 250.000 Friese huishoudens werden binnen een maand 'tijd ruim 100.000 lampen besteld. Dit is een respons in lampen uitge drukt van circa 40%. Een ongehoord hoog percentage in dit soort akties. De respons geeft tevens aan dat dit soort lampen het publiek momenteel sterk aanspreekt. Tijdens de Energiezuinige Lampen Akties in Zuid-Holland ver wachten de organisatoren ruim 150.000 duizend lampen te zullen verkopen. Het kumulatieve besparingseffekt voor het totale gebied van alle deelnemende energiebedrijven komt daarmee op ruim 10 miljoen gulden te liggen over de totale levensduur van de lampen. De Lampenaktie wordt mogelijk ge maakt door aanzienlijke financiële en organisatorische bijdragen van alle deel nemende energiebedrijven en door OSRAM Nederiand BV, die gezamen lijk met de grossiers en detaillisten in Zuid-Holland ervoor zorgdraagt dat tij dens de aktie voldoende lampen in het gehele gebied te krijgen zijn. „Energiezuinige Lampen Aktie" DULUX-EL van OSRAM. 8000 branduren dankzij ingebouwde electronica. Energieverbruik is 7 of 11 Watt. Lichtopbrengst vergelijkbaar met gloeilampen van resp 40 Watt en 60 Watt. Voorstraat 13, 3245 BG Sommelsdi|k Tel. 01870-2275.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6