EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Overdenking Tweeverdieners zitten 's winters vaak boven het streefverbruik 'D uit de Heilige Schrift AKTlEgS'So^Ö" flakkee expresse bv KMiirraMBOEMTJiS Gevonden en verloren voorwerpen KALENVEHtienyonMING BHUIH ZILVeRGELD GSDHOOGDE APPEL In het konflikt... tóch leiding AKTIE ZUINIG STOKEN VERVOLGVERHAAL Ze Blad VRIJDAG 6 JANUARI 1989 No. 5764 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Ik meen, dat er indertijd door de Ver. Naties een prijsvraag is uitgeschreven voor een nieuwe wereldkalender. Is die al afgelopen? Ik heb nl. zelf een idee. En hoe lang duurt een jaar precies? Antwoord: Het zg. tropische jaar, waar mee onze kalender rekening moet hou den om elk jaargetijde op z'n plaats te houden, telt precies 365,2422 dagen. Daarom moest er vaak met schrikkelda- gen worden gedokterd en was bijv. 1900 géén schrikkeljaar en wordt 2000 het wel, maar 2100 het niet. De Verenigde Naties hebben in 1956 een kalenderher vorming op de agenda gezet, maar daarna niet meer behandeld omdat er belangrijker onderwerpen de aandacht vroegen. In ons land kwam prof. G. van den Bergh in de zestiger jaren met een prachtig plan, dat voorzag in maanden van gelijke lengte, een vaste paasdatum (met daardoor ook gelijkblijvende data voor Hemelvaartsdag, Pinksteren, As woensdag enz.) en met blanco dagen voor feesten welke niet als werkdagen meetelden, zodat de boekhouding en de statistiek van de bedrijven geen onregel matigheden meer te zien zouden geven. De Wereldraad van Kerken heeft er in 1967 besprekingen aan gewijd. Het Tweede Vaticaans concilie (1962-1965) had zich inmiddels uitgesproken en ver klaarde geen bezwaar te hebben tegen een vaste kalender voor de burgerlijke samenleving en een vaste zondag voor het Pasen en Pinksteren, mits de week van zeven dagen in stand gehouden werd. De moeilijkheid is nog altijd, dat alle geestelijke en wereldlijke leiders op onze aardbol gelijktijdig met de invoe ring van zo'n nieuwe wereldkalender moeten instemmen. MIDDELHARNIS 335 Kinderhandschoen rose/wit kunstleer 336 2 sleutels aan veter (cilinderslot nemefslot). 337 katoenen tas, inhoud laarzen, overal, enkele boekjes. 338 fietssleutel. 339 gouden ring. 341 hangplant. 342 zwarte handfietspomp. 343 bedelketting met 6 bedeltjes. 344 kunststof wieldop van Opel Rekord. 345 wieldop van Mazda. 346 informatiemap produktie informatie MF 3000 serie. 348 autosleutel: Simplex met ontluchtingsleuteltje aan ring. 349 blauwe kinderwanten. 350 fietspompje merk Gazelle. 351 2 sleuteltjes aan touwtje merk RIPA Spain. Gevonden dieren: 340 cyperse poes ongeveer 1 jaar oud. HEiDSNS LAWAAI Waar komt eigenlijk die gewoonte vandaan om juist bij de jaarwisseling (en ook daar vóór al) vuurwerk af te steken? Antwoord: Dat volksvermaak danken wij aan onze verre voorouders, die met veel lawaai probeerden de boze geesten weg te jagen. Want die kregen de schuld dat de dagen korter werden. Ze mochten ook niet mee het nieuwe jaar in omdat ze dan opnieuw ziekten, stormen, over stromingen, misoogsten en andere ram pen zouden veroorzaken. Toen gewoon rumoer niet bleek te helpen, grepen de bijgelovigen na de uitvinding van het buskruit algauw naar daqt nieuwe mid del om de kwade geesten met harde knallen te verdrijven. Helaas zien de meeste mensen nog steeds niet in, dat het afsteken van al die rotjes, vuurpijlen en donderbussen niet helpt tegen alle narigheid. GSSCHSIDEN ADVOCAAT Ik kreeg een recept om advocaat te maken met 12 eieren en een liter brandewijn, maar het beslag bleef niet samengebonden. Ook met melk en maizena om te binden erbij mislukte het steeds. Antwoord: Ja, als u het wit van die eie ren meeklopt, gaat dat zich afsplitsen. Voor advocaat hebt u alleen de 12 dooi ers nodig plus 400 gram suiker, een liter brandewijn (40% alcohol) en 2 vanilles tokjes. Haal eerst het merg (de kleine zwarte zaadjes) uit de opengesneden vanillestokjes. Scheid de 12 eierdooiers zodanig van het eiwit dat er beslist geen wit meekomt in de beslagkom. Klop de dooiers met de suiker en het merg van beide vanillestokjes in de kom, terwijl die in een pan met warm water geplaatst is. Klop door tot een gelijkmatige dikke massa verkregen is. Voeg dan onder voortdurend kloppen met kleine beetjes de brandewijn eraan toe en verwarm het mengsel au bain-marie tot het goed gebonden is. Geef uw advocaat vooral rustig de tijd bij die laatste handelingen. Doe de afgekoelde advodaat in tevoren zorgvuldig gereinigde flessen met even eens brandschone kurken en bewaar haar koel en donker. Een aangebroken fles kan men (ondanks de conserve rende alcohol) niet langer dan 8 a 10 dagen goed houden. Ik had echt zilveren guldens en rijksdaal ders van vóór de oorlog gespaard, maar die worden langzamerhand alsmaar bruiner. Hoe krijg ik die weer mooi glanzend? Antwoord: Die verkleuring ontstaat door de zwavel die zich in de verontrei nigde buitenlucht bevindt. Leg ze op een schoteltje en strooi er wat zuiverings- zout op. Bevochtig dat met enkele drup pels citroenzuura, dat ook bij een dro gist verkrijgbaar is, en leng het aan met water. Het mengseltje gaat dan flink bruisen. Is dat achter de rug, dan kunt u uw zilveren munten afspoelen in ruim water en afdrogen met een watje. Zorg eiToor dat er geen krasjes in komen en gebruik nóóit poetsmiddelen voor mun ten. Bewaar ze niet in plastic maar in droge watten. WILDZANG In een vogelboek is telkens sprake van wild zang. Wat is dat? Antwoord: Geen gezang van wilde die ren, maar in Europa vóórkomendes, vogels die om hun uiterlijk en hun zang gehouden worden. Een groot aantal daarvan, zoals bijv. geelgors, groenling, kneu, merel, putter, sijs en vink is beschermd en mag dus niet worden gevangen, vervoerd of verhandeld. Hoe kun je appels van de laatste oogst 't beste drogen? Antwoord: Sommige nu gekweekte soor ten zijn waterrijker dan de oude rassen, daarom raden wij u aan de appels in schijven te snijden en die in een oven bij een temperatuur van 60 a 70° te leggen. Houd de deur op een kier, zodat de waterdamp kan ontsnappen, keer de schijven enkele malen en haal de plaat er uit zodra ze goed droog zijn. Bewaar deze voorraad in een goed sluitende blikken trommel of dichtgeknoopt folie dat geschikt is voor levensmiddelen. WEDUWE MET AM8TENAAH Ik maakte kennis met een gepensioneerd ambtenaar. Krijg ik door een huwelijk ook recht op dat pensioen na zijn evt. over lijden? Antwoord: Neen, want zijn pensioen wordt uitgekeerd op grond van de polis die is opgemaakt toen de betrokkene als ongehuwde in dienst van het Rijk was. Volgens de polis houdt de uitkering op na zijn overlijden. POT GEMIST In ons dorp zag ik geen kerstpot van 't Leger des Heils zoals in grote gemeenten tegen Kerstmis staat. Wat is het gironummer? Antwoord: Dat is postrekening 120.120 t.n.v. Leger des Heils, Amsterdam. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 y Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 gi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 1^ Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 „Gij zult mij leiden...." (Psalm 73 24) Onder de voorrechten waarin zij, die God vrezen, mogen delen, is ook deze, dat de Heere hen leidt. We zingen daarvan met psalm 25: Wie heeft lust de Heere te vrezen 't Allerhoogst en eeuwig goed? God zal zelf zijn Leidsman wezen, Leren hoe hij handelen moet". Maar in de praktijk van het leven, wordt dat niet altijd als een werkelijkheid ervaren. Het moet in ons leven maar bang gaan worden! Ziekte en dood moeten maar benau wen! Het kan in ons leven zo moeilijk zijn. Het kan zo aan alle kanten tegen zitten. Bange vragen dringen zich op. Vragen, vragen.... zonder antwoord. De toekomst kan er zo bedreigend uitzien. De zekerheid dat God ons leven leidt, maakt plaats voor twijfel en onzeker heid. Het Nieuwe Jaar ligt voor ons als een nog bijna onbeschreven dagboek. Van de 365 bladzijden zijn nog maar en kele omgeslagen. Het kan zijn, dat op de eerste bladzijden reeds moest worden ingevuld: teleurstel lingen, tegenslagen, zorgen, zuchten.... En wat zal nog op de volgende bladzij den moeten worden vermeld? We weten wel.... „Veel wederwaardighe den, veel rampen zijn des vromen lot". Maar het is wat anders dit in theorie te weten, dan er in de praktijk midden in te zitten. Dan wuift dat weten de „waarom's" niet luchtig weg. Het verstand wil God narekenen. Maar we komen met onze logica aan het eind. We weten het niet meer! Asaf, de dichter van psalm 73 weet ervan! Hij staat midden in het konflikt en.... weet het niet meer. Hij zit vol vragen, die even zoveel raad sels zijn. Dit probleem houdt hem bezig: Hoe is het mogelijk, dat het de goddelozen wél gaat en de godvrezenden slecht? De goddelozen hebben voorspoed, on bezorgd vermeerderen zij het vermogen. En hijzelf... zijn hart is rein en onschul dig zijn zijn handen, maar zijn lot is ellendig. Daar klaagt hij over: ,Jk was nijdig op de dwazen, ziende der goddelozen vrede". En dan gaat hij dat leven tekenen: „Er zijn geen banden tot de dood toe. Ze zijn niet in moeite als andere mensen. Ze zijn hoogmoedig. Plegen geweld. Zij gaan de inbeeldingen des harten te boven. Zij mergelen de lieden uit. Spre ken boselijk van verdrukking, zij spre ken uit de hoogte...." Genoeg. Het is alsof zulke lieden de wereld leiden. En voor Asaf zijn daar elke morgen: zuch ten en zorgen. Het geloof gaat wankelen. Het komt in de crisis. Asaf vraagt zich af: zou de Allerhoogste dit weten? Hij begrijpt het niet. Hij kan er niet bij. Het is hem een niet op te lossen raadsel. In het konflikt rijst de twijfel: „Heeft God wel de leiding?" Wat maakt het eigenlijk uit hoe je leeft? Vroom of goddeloos? Hoe kom je daar nu uit? Hoe wordt dit konflikt opgelost? Twee mogelijkheden. Een oplossing zonder God of een oplossing met God. De eerste is: zet alles over boord. Laat de Bijbel verdwijnen, stop met bidden, ver laat de kerk. Het helpt immers toch niet.... Steeds meerderen kiezen voor deze oplossing.... maar ook dan blijven de raadsels! De tweede is de oplossing met God. En deze wordt gevonden in.... het hei ligdom! „Totdat ik in Gods heiligdommen in ging en op hun einde lette". Dat betekende een radicale omme keer! Nu zag Asaf de dingen in eeuwigheids- licht. Als in een visioen laat de Heere hem het einde van de goddelozen zien. Nu blijkt, dat hun levenszekerheid maar schijn is. Hun grond is glibberig. Ze wor den op gladde plaatsen gezet en storten straks in eeuwige verwoesting neer. Asaf komt tot inkeer en verootmoedi ging. Dwaas die ik was. In zijn beoorde ling van het Godsbestuur was hij een redeloos dier gelijk geweest, dat ook alleen maar met het uiterlijke rekening houdt. „Ik was een groot beest bij U". De storm stilt. Zielerust en vrede keren terug.... „het is mij goed, mijn zaligst lot, nabij te wezen bij mijn God". God vat de hand van Asaf En wie aan die hand mag gaan, gaat veilig! Immers.... de Heere leidt hem naar Zijn raad. En zal hem daarna opnemen in heer lijkheid. Hij gelooft het weer, dat de Heere de Leidsman van zijn leven is. In het konflikt.... toch leiding. Goddelijke leiding! (slot volgt) H.H. Bij bepaalde groepen gasverbruikers wijkt het verbruik vaak af van het streefverbruik. Hiervoor is haast al tijd een verklaring. Tweeverdieners bijvoorbeeld, zijn overdag meestal niet thuis. Hun stookgedrag wijkt daardoor af van het gemiddelde van alle Zuid-Hollanders. Daarom zal hun gasverbruik ook vaak afwijken van de streefverbruiken uit deze krant. De streefverbruiken zijn name lijk berekend voor gemiddelde gas verbruikers. In het voor- en nasei zoen verbruiken tweeverdieners meestal aanzienlijk minder gas, dan volgens het streefverbruik normaal is. Tijdens de maanden januari, februari en maart komt dan het tegenovergestelde voor. Het gasver bruik is dan ineens hoog in vergelij king met het streefverbruik. Dit komt doordat bij afwezigheid in het voor- en naseizoen de kachel of de CV vrijwel altijd uitstaat. De ver- warming gaat dan alleen 's avonds en in het weekend aan. Dit heeft een laag verbruik tot gevolg. De tabel voor de week »an: 26 december 1988 t.e.rm. 1 januari 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef verbruik verbruik verbruik 500 m= 11 m= 126 m" 600 m' 13 m= 150 m» 700 m' 15 m= 176 m= 800 m= 17 m' 201 m= 900 m= 19 m= 227 m^ 1000 m" 21 m= 252 m= 1100 m= 23 m^ 277 m' 1200 m' 25 m» 305 m= 1300 m=' 28 m' 329 m= 1400 m» 30 m» 353 m' 1500 m= 32 m= 382 m' 1600 m= 34 m' 406 m= 1700 m= 36 m= 428 m' 1800 m= 38 m= 456 m> 1900 m' 40 m» 481 m= 2000 m= 42 m= 506 m' 2200 m= 47 m' 558 m= 2400 m= 51 m» 609 m3 2600 m= 55 m= 659 m^ 2800 m= 59 m' 709 m= 3000 m= 64 m=' 763 m= 3500 m' 74 m= 887 m= 4000 m= 85 m" 1016 m^ 4500 m= 96 m'> 1145 m= 5000 m' 106 m= 1270 m= 5500 m' 117 m= 1397 m> 6000 m' 128 m= 1527 m^ Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven normaal, de w/indsnelheid lag op het normale niveau. Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV GEB ZHW Als de buitentemperatuur in de buurt van het vriespunt komt, gaat de kachel of de CV ook aan als men niet thuis is. De thermostaat staat dan op ongeveer 16° C. Dit heeft tot gevolg dat het gasverbruik ineens flink omhoog gaat. Ten opzichte van het streefverbruik, dat is gebaseerd op een gemiddeld verbruik over het hele jaar, zal het gasverbruik dan erg hoog lijken. Voor de tweeverdieners en anderen die veel uithuizig zijn is er één troost. Over een jaar wordt dit hogere winterverbruik gecompen seerd door een laag verbruik in voor- en naseizoen. Ook andere verbruikers zullen veelal merken dat omstreeks de jaarwisse ling het gasverbruik aan de hoge kant is. Dat is logisch, want men heeft vaak enkele dagen vrij en blijft lan ger op. Het gas- en elektriciteitsver bruik neemt daardoor toe. E M.G O. N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel 01870-2244 ^^^^^^j^^j^jf,^^^j^if,jf,^if.if.if.if.if.if.if.,f.:f.if.i:f.if.if.^if.if.ifif.if.if.if.af.if.:^,^^^.if.]f.]f.if.if.jf.if]f.if. DOOSÏ .t h H K,^APfc n l 1i. Publikatierecht door de uitgever Bosch en Keuning - Baarn. Overgedragen aan de Ver. Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk. - 24 - Piet keek nieuwsgierig naar Sien d'r vader hoe die het op zou nemen, maar die zat nu stil, voorover gebogen, zijn gevouwen handen tussen zijn knieën alsof hij nadacht Eindelijk zei hij langzaam: „Zoo.... hei je aoUes gegeve.... zoo".... „Mar vierhonderd gulden krieg ik van 't naejaer nog vrom.... zoa gaauw as vaoder wat verkocht heit".... Het klonk als een verontschuldiging.... Sien d'r vader zuchtte zwaar alsof hij vermoeid was. Zoals hij daar zat op de haverkist, voorover gebogen in het onzekere licht van de stallantaam, geleek hij een oude man, zijn gezicht was vol diepe, donkere rimpels.... Plotseling rees hij overeind en terwijl hij Piet bij zijn schouder greep zei hij: „Hou mar an Onzen Lieven Heere vast, m'n jongen. Hie is de eenige vastigheid in het onstandvastige mensenle ven".... En Piet knikte zwijgend, hij begon er iets van te begrijpen.... Ze zaten nog lang naast elkander, en toen ze opre zen had Piet zijn vaderlijke vriend alles verteld van zijn groot verlangen, dat het met Sien weer worden zou zoals het geweest was.... Toen ze oprezen zei de oude man nog: „Je had niet aores kenne en magge handele. Piet".... En dat vertroostte hem. En bij het klinket bemoedigde hij hem nog: „De Heere regeert, m'n jongen, houd daer mar an vast".... ZEVENDE HOOFDSTUK EN bloedhond", zei vader grimmig, „zie je wel dat 'n volhoudt.... Zoa'n ellendelieng".... Hij wierp het papier midden op de tafel. Piet raapte het op om te lezen. „Wat is d'r gaende?" vroeg moeder. „Dat 'n de centen wil ha van de hiepetheek.... rente en oflossing.,.. Mo' je mar leze.... Zoa'n vuulbroek".... Ze kwam achter Piet staan en samen lazen ze: De ondergeteekende. Maarten Vergeer Dz., wet houdervan de gemeente Veertiendorp, enzoovoort. enzoovoort, enzovoort., overweegd hebbende alsdat door Unlet zijn op tijd betaalt de rente van de hijpeteek, mitsgaders daar van de aflossing. Gelet op de Gemeentewet, Besluit in naam der Koningin u te beschrijven om binnen 2 keer 24 uur te komen betalen, zullende anders het boeltje gerechtiglijk worden in beslag ge nomen. De ondergeteekende voornoemd, M. VERGEER Dz. „Nou", zei Piet, het papier weer op tafel werpend, „dat wil dan nog al wat zegge".... „Wadde spullen toch",.... zuchtte moeder. „Wat een gemeenen doerak, eh!" luchtte vader nog eens zijn gemoed, „om daedelijk mar naer een netaoris te loapen". „Naer de netaoris".... Piet nam het papier weer op en bekeek het aandachtig. „Hie heit het heele- maele zelf geschreve, oor".... „Dat is deur een netaoris of deur een advekaot opgemaekt, dat ke'je toch wel zieë".... meende vader. Piet kon het niet tegenspreken en moeder vond het ook: „Jae", zei ze, „kiek mar, in naem van de Koningin staet er.... daer wordt uut naem van de Koningin heel wat ongerechtigheid gedaen".... „En noe heit 'n pas achthonderd gulden gehad!.... Hawe ik je niet gezeid, dat 'n 't om opoe d'r huusje te doeën is.... Bel neent man, daer is niet an te ont- kommen, dat ke'je gerust gloave.... Een erm mens mot er heelemaele onder, het groatkappetaol haelt aolles nae z'n toe". Met hun drieën bleven ze zitten na het felle pro test van vader, zwijgend, hun ogen gevestigd op het papier, dat hen met zijn gewichtigdoenerij zo verschrikt had. En ieder dacht zijn eigen ge dachten.... „Wat mo' je daer noe an doeë?" vroeg Piet eindelijk. Driftig verfrommelde hij het papier in zijn handen. „Bel, laete hoeste".... Vader zei het onverschillig. „Jae, laete hoeste, da's aolles goed en wel".... „Ik ha ommers geen centen meer!.... Laet 'n dan de boel mar op laete schrieve, oor.... as het er toch van komme mot hoe gaauwer dan m.ar hoe beter.... zoa wor je langzaem doadgepienigd.... Je ken net werke voor niks en dan maeke zukke lui je 't leven nog ondraegelijk",... „Mo' m' er saeme es opan gaen?" stelde Piet voor. „A'k er nae toe wil ken 'k het alleen wel of'.... „Nee, dan za' m'n saeme gaen.... ik hawe noe oak zoa'n beetje porsje in de zaek".... Piet zei het lachend, maar nadrukkelijk. Hij was nu niet van plan zich achteruit te laten zetten, er stonden voor hem ook belangen op het spel. „Bé jae, ik binne noe zoa'n beetje stadskind".... (iemand die onder curatele staat). „Me binne d'r de vorige keer toch oak saeme geweest", maakte Piet de zaak meer aannemelijk. „Me zouë eigenlijk eerst mar motte gaen, dat was het beste, gloaf ik". „A'k er komme, dan za 'k es beginne mit 'n flienk de huud vol te schellen. Dat was ik eigenlijk de vorige keer al van plan. Had ik het toen mar gedaen".... „A' m'n der komme beginne m'n mi' netjes te preaeten. Me gaen d'r nie naer toe om ruusje te zoeken, mar om zaeken te doeën". „Dat is geen vent om zaeken te doeën".... „Me zalle 't in ieder geval prebeere.... An ruusje zoeke hei je niks, daer is al genog oorlog in de waereld".... Ze schoten hun jassen aan en gingen de deur uit. Moeder bleef alleen achter en ze zuchtte verdrie tig: „Heere, waer zal dat weer op uut loape.... de eene moeite is nog niet over of de aore is er weer al".... Vader liep met grote stappen alsof hij haast had om bij Maart Vergeer te komen. Zwijgend ging Piet naast hem. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5