„Schuttevaer" hoopvol gestemd NIEUWS Met kantoren te: oi RaDODank Middelhamis uit de Kerken Middelharnis (hoofdkantoor), Middelharnis-Zuid, Sommelsdijk-Zuid, Melissant en Herkingen. Schippers blijven ontwikkelingen van vaarwegen en havens nauwkeurig volgen Voor zover u nog niet hebt gekozen voor dagafschriften kunt u uw spaarbankboekje(s) vanaf maandag 9 januari ter bijschrijving van de rente aan ons overhandigen. b^i ■■■iiii Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 3 JANUARI 1989 In de „Grutterswei" te Oude Tonge kwamen donderdag 29 december 1988 29 leden van de afdeling Goeree-Overflakkee van de Koninklijke Schippersvereni- ging „Schuttevaer" bijeen, om in deze jaarlijks terugkerende vergadering tus sen Kerst en Nieuwjaar de belangen van de scheepvaart te bespreken. Vorig jaar waren er 31 leden aanwezig. Over het algemeen waren de schippers niet pessi mistisch, want volgens de voorzitter van de afdeling, Mr. L. J. den Hollander Jr. is het jaar 1988 redelijk goed geweest en zijn de vooruitzichten hoopvol gestemd. Dit bleek ook uit zijn openingsrede. Wensen en verlangens blijven er altijd en tijdens de vergadering kwamen deze ook naar voren. Er werd b.v. gesproken over het dag- en nacht bevaren van de hoofdvaarwegen, de verplichting van een marifoon aan boord, het parkeren van auto's boven het water en ook werd er weer aandacht gevraagd voor de havens op Flakkee, met name de (jacht)- havens te Stad aan 't Haringvliet en Oude Tonge. Mr. L. J. den Hollander Jr. vond het jam mer dat er twee bekenden niet aanwezig waren, n.l. de oud-schippers M. de Korte (Oude Tonge) en Alb. ter Steege (Temeu- zen). Zij waren verhinderd. De voorzitter complimenteerde de heer J. van Zetten met zijn artikel in het Kerstnummer van „Eilanden Nieuws". Het geeft een heel mooi beeld uit de twintiger jaren, toen de zeilvaart nog volop in beweging was. Betere vaarwegen Mr. den Hollander zijn oog was gevallen op een artikel in „Schuttevaer" van 24 december j.l., waaruit hij in zijn openings rede enkele passages citeerde. Er zit her stel in de binnenvaart. Uit de cijfers blijkt, dat er in 1988 33% meer lading is vervoerd dan in 1987. Het gemiddelde aantal wachtdagen is afge nomen en het bedrijfsresultaat is beter uitgekomen dan werd verwacht. De voortzettende verschuiving naar grotere schepen vraagt ook de aandacht. De schippers zijn voor het komend jaar over het algemeen redelijk optimistisch gestemd. Van de ondervraagde schip pers bij dit Marktonderzoek van „Schut tevaer" verwacht ruim tweederde (70%) een positief bedrijfsresultaat. Het onderhoud van de vaarwegen is evenwel in deze periode te kort geko men", aldus de voorzitter. „Maar", zei hij, ook hierin komt verandering: Op de Scheepvaartdag in Maasbracht sprak de directeur-generaal drs. Smits van Ver keer en Waterstaat, dat over het achter stallig onderhoud aan vaarwegen in 1988 duidelijke uitspraken zijn gedaan ten goede. De voorzitter haakte ook in op de Kerst rede van H.M. Koningin Beatrix. De Koningin sprak over de vervuiling van het milieu en Mr. den Hollander riep de schip pers op zoveel mogelijk mee te werken om deze vervuiling tegen te gaan. „Het is ons aller opdracht om hieraan onze medewer king, in welke vorm dan ook, te ver lenen". Meningen verdeeld Bij de ingekomen stukken was er een brief van het hoofdbestuur met het ver zoek dat de vergadering zich uit zou spreken over het bevaren van de hoofd vaarwegen. De A-vaarwegen zouden dag- en nacht open moeten zijn, met uit zondering van de zondag. Achttien afdelingen hebben zich hierover al uit gesproken, hetzij voor of tegen. De tegenstemmers zijn bevreesd dat de nachtrust in de knel zal komen. Werken dam b.v. is tegen. De continu-vaarders (tankers en bakken) varen een week en zijn daarna een week vrij en kunnen dan rusten. De particuliere schipper evenwel moet ook z'n rust hebben. Ligt men bij de sluizen voor overnachtingen dan is het onmogelijk te rusten, daar de hele nacht wordt gevaren met het ge stamp van de motoren. De vergadering stemde verdeeld, fifty- fifty. Men zou wel vóór het voorstel zijn als er goede ovemachtingsplaatsen wor den gecreëerd en dan niet in de buurt van de sluizen. Er werd lang over deze zaak gediscus sieerd en het besluit zal aan het hoofd bestuur worden meegedeeld. D.w.z. uit voering van het voorstel maar dan met de hierboven aangehaalde bepalingen. Marifoon verplicht? Ook vroeg het hoofdbestuur de mening van de leden over de verplichte mari foon aan boord. De vergadering was voor, maar hoopte op soepelheid als b.v. de marifoon stuk is. Men zou dan een poos niet kunnen varen vanaf het stuk gaan en de tijd van repareren. Gaat de marifoon op vrijdagavond kapot en is reparatie pas maandag mogelijk dan zou men in die tussentijd stil moeten lig gen wat natuurlijk ongewenst is en schade veroorzaakt. De mening van de vergadering zal aan het hoofdbestuur worden doorgegeven. Van de gemeente Oostflakkee kreeg men bericht dat de haven van Oude Tonge toch open blijft voor de beroepsvaart, naast de pleziervaart. Er waren plannen van slui ting voor de beroepsvaart. De heer Jaap Visser las het verslag voor van de landelijke vergadering te Sas van Gent. Het verslag is opgemaakt door de heer Albert ter Steege te Temeuzen, die niet aanwezig kon zijn wegens ziekte van zijn echtgenote. Via de heer Visser werd de heer ter Steege dank gezegd voor zijn werk met een wens van beterschap voor zijn vrouw. „De sfeer van de jaarvergadering is weer goed weergegeven", aldus de voor zitter. Het financieel verslag over 1988 werd uitgebracht door penningmeester, de heer H. J. Hartog. In 1988 is er 593,40 meer ontvangen dan in 1987. Een bevre digend resultaat. De bescheiden werden in orde bevonden. In het bestuur werden bij acclamatie herkozen de heren Mr. L. J. den Hollan der Jr., F. A. Eindhout en M. Oomens. De secretaris, de heer J. M. van Zanten stelde zich niet meer herkiesbaar. Hij werd door de voorzitter hartelijk dank gezegd voor zijn vele werk en kreeg naast de bekende Schuttevaer-kop en schotel een fles wijn aangeboden. Secretaris wordt nu schipper F. A. Eind hout te Barendrecht. In de vacature Van Zanten werd uit het dubbeltal J. Boo gaard, m.s. Joma B" en W. Jelier, schip per op de „Prinsestad", eerstgenoemde gekozen. Alle heren namen hun benoeming Geparkeerde auto's boven het water Na de pauze volgde de voorstellen voor de landelijke vergadering. Het ging als vanouds over tonnen, sluizen, verlich ting, ligplaatsen, enz. De voornaamste voorstellen geven wij hieronder weer. Schipper C. Struik heeft met zijn m.s. „Annie" een aanvaring gehad met een auto. Deze auto werd gedeeltelijk boven het water geparkeerd. Het werd een pro ces, wat hij evenwel heeft gewonnen. Maar het blijft een gevaarlijke situatie waarop geattendeerd moet worden. Dus geen auto's boven het water, maar.... bijna overal wordt er langs de havens geparkeerd en hoe zal men daar veran dering in brengen? Een probleem is ook waar de schipper met zijn afgewerkte olie moet blijven. Aan de wal neerzetten stuit op grote moeilijkheden. Geadviseerd werd om deze materie op te nemen met de haven meester van de gemeente waar men lig plaats heeft. Verschillende gemeenten hebben mogelijk wel een station van inzameling. Aandacht voor de (jacht)havens „Heeft het bestuur al aandacht besteed aan de in ontwerp zijnde jachthaven te Stad aan 't Haringvliet. De haveningang is geprojekteerd naast de oude haven en dat is niet gewenst?" aldus een opmerking van schipper W. Jelier. „Let goed op de afspraken die men met de gemeenten maakt betreffende de jachthavens, dat geldt voor Middelhar- nis als ook voor Oude Tonge", aldus spreker. De heer Jelier vroeg ook om een lig plaats te Stad voor de beroepsvaart bui ten de sluis in het havenkanaal met afloopsteigeren verlichting, om zonodig daar ook te kunnen afmeren. Schipper C. Struik sloot zich bij de woorden van dhr. Jelier aan. „In 1972 was er al een bespreking en zijn er overeenkomsten gemaakt met de gemeente Middelhamis en de jachtver- eniging te Stad en hieromtrent is er een brief uitgegaan van „Schuttevaer". In de tussentijd is er al veel veranderd en der- Bij uitgeverij De Banier verscheen weer een groot aantal kinderboeken. Van ouds geldt de wintertijd als de leestijd. Welnu zoekt u iets voor de kinderen, er is weer heel wat voorhanden aan ver antwoorde lektuur voor hen. Hieronder een opsomming van nieuwe fleurige Banier-uitgaven. Ze zijn alle fraai ge ïllustreerd. A. Vogelaar-van Amersfoort, Prummeltje heeft een plan. Prummeltje helpt verhuizen. Frummelt de voddenman. Prummeltjes kerstfeest. Elk deel ±27 pag. Prijs f 4,95 per deel. Vier opnieuw uitgegeven deeltjes in de Prummeltjes-serie. Mijnheer Jansen, de voddenman, wordt door iedereen Prum meltje genoemd. Hij gaat vaak op pad om lompen. Zodoende komt hij met veel mensen in aanraking. Hij is altijd bereid te helpen waar dat nodig is. Ook weet hij Uit: P. de Zeeuw JGzn., De vluchtelingen van Amsterdam. halve zal er met de gemeente Middel- harnis en de Jachtvereniging nader kontakt moeten worden opgenomen", aldus de heer Jelier. De voorzitter zegde medewerking van „Schuttevaer" toe en de vergadering stemde hiermede in. Stroom „Als men stroom afneemt aan de haven te Stad betaald men 68 cent per kilowatt en te Middelharnis slechts 27 cent. Hoe zit dat", vroeg schipper C. Struik. Kontakt met de gemeente zal worden opgenomen. Ook zou men graag te Stad een kraan voor water aan de haven geprojekteerd zien en dan voor de beroepsvaart. Ook deze wens zal in behandeling worden genomen. Het was de heer J. van Zetten, oud- schipper van de „Jozina" en erelid van de afdeling die mede namens zijn vrouw de dank overbracht voor de attentie, in de vorm van een grote fruitmand, die het echtpaar van de afdeling kreeg tijdens de herdenking van hun 60-jarige echt vereniging. Op deze vergadering waren de schippers niet vlug uitgepraat, maar om half zes kokn Mr. Den Hollander vaststellen dat het een geanimeerde samenkomst was geweest, waarvoor hij de leden dank bracht en hen voor 1989 een „behouden vaart" toewenste. NED. HERV. KERK Beroepen te: Rijssen (toez.) A A. Floor te Uddel. Bedankt voor: Amersfoort C. J. van der Plas te Zwijndrecht; Hazerswoude (toez.) J. het Lam te Besoijen; Bameveld L. Wüllschleger te 's-Gravenhage (met bepaalde opdracht); Herwijnen (toez.) A van de Scheur te Nederlangbroek. GEREE KERKEN Beroepen te: Gorinchem drs. N. van Tellingen, wonende te Bergeijk; Cura sao (Verenigde Protestantse Gemeente) drs. H. Gilhuis te Heerlen; Oostwold- Finsterwolde drs. B. L. van der Woude, kand. te Haarlem; Veendam (beiden part-time) mw. drs. A. E. de Jong- Wiersema en drs. R. A de Jong te Drachtstercompagnie (beiden part-time); Kampen drs. W. van Herwijnen ten Ber- gentheim; Franeker als missionair toe- ruster in dienst van de particuliere synode Friesland-Noord J. Strikwerda, kand. aldaar; Culemborg R. A. Blaauw te Wolvega; Giessen-Rijswijk C. A. Streefkerk, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar: Oostwold-Finster- wolde drs. B. L. van der Woude, kand. te Haarlem; Drachten drs. J. N. Jurjens te Temeuzen; Kampen drs. W. van Herwij nen te Bergentheim; Voorthuizen H. J. J. Witte te Steenwijk; Evangelische Streek- gemeente Maas en Waal (Herv. Geref.) (Sectie Noord-Oost) drs. H. Hortensius te Den Dolder (directeur Nederlands Bijbel Instituut); Noordwijk (part-time) drs. G. A. Scholte, kand. aldaar; de benoeming tot kerkelijk werker te Ure terp H. Taekema, wonende aldaar; Heer- de; B. Rademaker te Oude Pekela; Franeker als missionair toeruster in dienst van de particuliere synode Fries land-Noord J. Strikwerda, kand. aldaar; Emmeloord drs. H. Linde te Buitenpost; Giessen-Rijswijk C. A. Streefkerk, kand. te Rotterdam. Benoemd tot: kerkelijk werker te Ure terp H. Taekema, wonende aldaar. Beroepbaar: dr. M. Dijkstra, l.l. zen dingspredikant der Nederlandse Her vormde Kerk te Egypte, De Kempenaer- straat 50, 2341 GN Oegstgeest, tel. 071- 175685. Bedankt voor: Vreeland (herv. geref) drs. M. J. Aalders te Woubrugge; Bode graven W. Jeroense, leraar godsdienst onderwijs te Nieuw-Vennep, wonende te Hoofddorp. Beroepbaarstelling: drs. B. L. van der Woude, kand. te Haarlem; drs. J. Borst, Minahassastraat 59, 1094 RV Amster dam, tel. 020-6659530; C. A Streefkerk, Statenweg 35, 3039 HC Rotterdam, tel. 010-4677183; drs. M. Th. van der Sijs, Domselaerstraat 15 III, 1093 JL Amster dam, tel. 020-921391. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Haulerwijk R. Th. Pos als missionair predikant verbonden aan de kerk van Spakenburg-Zuid, 1.1. werk zaam te Irian Jaya, wonende te Bun schoten; Gouda R. Th. Pos als missio nair predikant verbonden aan de kerk van Spakenburg-Zuid, 1.1. werkzaam op Irian Jaya, wonende te Bunschoten. Aangenomen naar: Roden O. W. Bouws- ma, 1.1. zendingspredikant te Curasao, wonende te Rijnsburg. Bedankt voor: Assen-Noord, Axel (voor de missionaire dienst te Gent), Endho ven (voor het evangelisatiewerk in Venlo e.o.), Enschede-Oost, Giessendam en Neder-Hardinxveld, 't Harde, Harder wijk (sectie Zuid), Hilversum, Hooge- veen. Ommen en IJmuiden O.W. Bouws- ma, 1.1. zendingspredikant te Curasao, wonende te Rijnsburg. Beroepbaarstelling: drs. A. de Graaf, Broederweg 8, 8261 GT Kampen. CHK GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Leeuwarden J. K. C. Kronenberg te Stadskanaal; Dokkum H. van den Heuvel te Biezelinge. Bedankt voor: Bennekom en Bunscho ten R. van Beek te Veenendaal (Pniël- kerk); Culemborg K. Hoefnagel te Nieuwpoort. NED. GEREF KERKEN Bedankt voor: Oegstgeest drs. W. Rietkerk te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Woerden C. Harinck te Oostkapelle; Aalst G. Mouw te Gene muiden; Rotterdam-Centrum N. W. Schreuder te Goes; Wageningen Chr. van der Poel te Yerseke; Aalburg en Beekbergen J. Mijnders te Veenendaal; Waarde A. Bac te Bodegraven; Utrecht D. Hakkenberg te Groningen; Naald wijk J. Mol te Werkendam; Poortugaal A Bac te Bodegraven; Berkenwoude Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Lelystad J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor: Apeldoorn C. Harinck te Oostkapelle; Vlaardingen J. S. van der Net te Dordrecht; Rotterdam-Alexander- polder A. Bac te Bodegraven; Alblasser- dam M. Mondria te Waardenburg; Middelburg-Centrum D. Hakkenberg te Groningen; Nieuw-Beijerland P. Hon- koop te Kampen; Enschede A. Bac te Bodegraven. op eenvoudige wijze de mensen op de Heere Jezus te wijzen. Gezellige en een voudige boekjes om de kleintjes voor te lezen of als ze zelf al kunnen lezen. (Voor j-hm 7-10 jr.). T. Mateboer, Verraad op de Stoevelaar. 121 pag. Prijs 14,95. Een spannend verhaal uit de tijd van de 80-jarige oorlog. Het speelt zich af rond het kasteel De Stoevelaar in Twente. Door verraad wordt het kasteel door de vijand overmeesterd. Jonkheer Wolter is de verrader; de romance tussen freule Judith en Rolf de stalknecht speelt hierin een rol. Uiteindelijk wordt het kasteel door het leger van Prins Maurits bevrijd. Voor Judith en Rolf begint een nieuwe taak. (Voor j-l-m vanaf 14 jr.). T. Mateboer, Reisleidster naar een nieuwe toekomst. 144 pag. Prijs f 15,90. Een verhaal uit deze tijd. Johanna heeft de neutrale Havo doorlopen. Nu wil ze een baan zoeken. Dat gaat niet zo gemakkelijk. Plotseling kan ze een tijde lijke betrekking krijgen bij een reisbu reau. Door haar handigheid krijgt ze opdrachten bus- en boottochten te bege leiden. Ze beleeft heel wat en wordt erg gewaardeerd. Maar of ze het zelf zo gemakkelijk heeft.... (Voor j-l-m vanaf 15 jr.). Friede Mout-van der Linden, Het stormt rond Elisabeth. 82 pag Prijs f 11,50. In dit boek gaat het over Elisabeth Gor don, een rooms meisje in Schotland. Haar ouders hebben de r.k.-kerk verla ten en worden met vele anderen ver volgd. Ze moeten zelfs vluchten. Maar ook in hun nieuwe woonplaats worden ze niet met rust gelaten. Er breken span nende momenten aan, zeker als Elisa beths kleine broertje door de soldaten wordt meegenomen. (Voor j -I- m vanaf 10 P. de Zeeuw JGzn., De vluchtelingen van Amsterdam. 94 pag. Prijs f 11,75 Dez., De Schoutenknecht van Amsterdam. 94 pag Prijs f 11,75 Fijne leesboeken van De Zeeuw. Dit zijn de delen 3 en 4 van de serie verhalen over de hervorming in Amsterdam. We komen in deze delen steeds dezelfde personen tegen. Bewogen momenten bleven Nol de Wrat en zijn vrienden. De Gereformeerden worden vervolgd en moeten vluchten. Ds. Jan Arendsz. weet te ontspannen. Ook andere geloofsgeno ten weten op tijd naar Embden te ontvluchten. M. Kanis, Verdacht van diefstal. Vader in gevaar! 87 pag. en 87 pag. Prijs f 12,50 per deel. Twee nieuwe delen in de Maarten Gunnink-serie. Onderwerp zijn de bele venissen van Maarten tijdens de bezet tingsjaren. Op 6 juni '44 landden de Geallieerden op de Franse kust. Een spannende tijd, vooral wanneer de vreemde soldaten in hun school worden ondergebracht. En dan komt de honger winter. Vader moet er op uit om eten te halen. Hij komt in heel gevaarlijke omstandigheden. Maar Maarten en zijn vrienden zitten ook niet stil. (Voor j. vanaf 10 jr.). M. Kanis, Trossen los. 90 pag Prijs f 12,50 Een historisch boek van dezelfde schrij ver. Dit gaat over de reis van het fregat Den Briel met aan boord stadhouder Willem III. Deze is op weg naar Enge land om op verzoek van Engelse edelen het protestantisme te beschermen. Claes Woensdag en Seegher Brandtzn. bevin den zich aan boord als scheepsjongens. (Voor j-l-m vanaf 10 jr.). Alie M. Pronk-Oudshoom, Margreet, Henk-Jan en Peter krijgen nieuwe vrienden. 97 pag. Prijs f 12,25. Nieuwe belevenissen van dit drietal. Ze zijn verhuisd naar een ander dorp en gaan naar een andere school. Veel moe ten ze verwerken. Ook als het gaat om het krijgen van nieuwe vriendjes en vriendinnetjes. (Voor j-l-m 8-10 jr.). Evert Kuyt, Kolja en het gele boek. 73 pag. Prijs f 9,75. Dit is het tweede deel van de Kolja-serie. Kuyt laat zien hoe moeilijk het leven van de Russische christenen is. Kolja steelt een geel boek (de bijbel). Hij komt daardoor in grote problemen. Maar door dat boek veranderen ook vijanden in vrienden. (Voor j-l-m vanaf 12 jr.). Pleun R. Troost, Katrientje uit het veerhuis. 86 pag. Prijs f 12,50. Katrientje is de enige dochter van de veerbaas. Het veer wordt echter opgehe ven omdat er een brug wordt gebouwd. Het gezin moet verhuizen. Maar Ka trientje raakt niet los van het oude veer huis. Later werkt zij zich op tot eige nares van een scheepswerf Zo komt ze in kontakt met een Engelse ingenieur.... (Voor m. vanaf 14 jr.). Hanny van de Steeg-Stolk. Marloes en de ondeugende parkiet. 53 pag. Prijs f 9.75 Een verhaal over Marloes die zo graag een vogeltje wil. Er komt een parkiet aangevlogen in de tuin. Paqpa vangt hem en doet hem in een kooitje. Marloes beleeft heel wat met haar vogeltje. (Voor m. van 6-8 jr.). A. Vogelaar-van Amersfoort, Niet zo hoog. Margreet! 130 pag. Prijs f 14,75 Een boek voor tieners. Het motto luidt: „Vergadert u geen schatten op de aarde, waar ze de mot en de roest verderft" (Matth. 6:19w). Margreet, een meisje uit het dorp, gaat in de stad op de Havo. Ze komt uit een eenvoudig gezin en ergert zich vaak aan de leefwijze van haar ouders. Ze m\ hoger, zoals haar vrien din. Toch gaat Margreet beseffen dat er in dit leven iets hogers en belangrijkers is dan wat zij „groot" noemt. (Voor m. vanaf 12 jr.). Vertederende geboortekaarties U vindt ze bij Gebr. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellen- boek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13 SOMMELSDIJK Nieuwe boeken G. Mededeling aan onze spaarders

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6