EIÜVriDEfl-rilEUWS Thomas Shepard zijn weg en zijn werk (i) Mossel reinigt water Vollceralc ^üthtutht Eetcafé „'t Sas" MEDEDEUNG Schaarse garnalen I Café-"biljart „i^oete^ fa. J. Grinwis en Zn. Jac. van Splunder Firma M. WITTE Zn. nUMPTSTAB Veel reeën in Zeeland Mevr. v.d. Houten-Jansen Jan en Mary van Marion Fa. van Wijk - Goedereede Boekbespreking Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! De Stichting Koninklijice Fanfare „Apollo" Wij wensen u prettige Kerstdagen en een gelukkig 1989 DIRKSLAND In de maand juli van het jaar 1681 riep Daniel Cargill, een van de zo vervolgde Schotse predikers, op het schavot zijn laatste woorden uit: „Welkom Vader, Zoon en Heilige Geest. In Uw handen beveel ik mijn geest". Naast hem stond als de vol gende martelaar zijn jeugdige vriend Walter Smith, een jongeman in jaren, een vader in de genade. Over enkele ogenblikken zou ook hij het schavot opgaan. En nóg enige tijd - en hij zou uin de geopende hemel mogen inblikken waar hij voor eeu wig van Gods goedertierenheid zou zingen, zijn dierbare Meester aan schouwend. Het was op het laatste moment dat hij zijn verzamelde vrienden liet weten, dat „volgens zijn armoedige bevatting en naar zijn pover begrip het boek van mr. Tho mas Shepard „The sound Beleever" het gezondste en zuiverste boek was dat ze na de Bijbel konden le zen".... Een andere leraar in Schotland was er, James Eraser. Ook zo'n ver volgde. Hij liet zich over de werken van Shepard in gelijke zin uit. „De Heere heeft aan mijn ziel het lezen van praktikale geschriften geze gend. Het meest van alle de geschrif ten van Thomas Shepard uit New- England. Hij is door de Heere voor mij geworden „een uitlegger, één uit duizen". De Heere heeft hem mij gemaakt tot een fontein van water in al mijn engten in deze woestijn." Puritein Een Ander Evangelie wensen u prettige Kerstdagen en een voorspoedig Nieuwjaar Bestuur en Raad van Commissarissen wensen huurders en leden goede feestdagen en een voorspoedig 1989 Prettige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1989 Breenstraat 21, GOEDEREEDE Prettige Feestdagen en een gelukkig 1989 Clem en Leny Wortman gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1989 Landbouw- en Loonbedrijf Aangevraagde hinderwetvergunning Voornemen verlenen bouwvergunningen Gewijzigde bouwtekeningen ziekenhuis 8e blad VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 No. 5761 Met ongeveer deze veelzeggende zinsne den zet het teboekgestelde levensver haal van Thomas Shepard in. De heer B. Florijn te Driebergen schreef het enkele jaren geleden. In dit artikel wil iku graag wijzen op deze biografie en impliciet op de hoofdpersoon, Shepard zelf, en op diens geschriften. Het boek van Florijn kenmerkt zich door een warme toon van verbondenheid en betrokkenheid. En wie zijn paradoxale stijl al kende, zal het een echt Florijn-boek vinden. Wie was Thomas Shepard? Hij was een dienstknecht van Christus in het 17e eeuwse Engeland. Geboren in 1605, werd hij in het jaar 1627 predikant te Earles-Colne, nadat hij enkele jaren aan het als puriteins bekend staande Emma nuel College te Cambridge had gestu deerd. Van de puriteinen was bekend dat ze het uiterlijk vertoon van de Angli caanse kerk afwezen; ze riepen op tot terugkeer naar de zuivere (pure) leer van de Schriften en tot een nauwgezette levenswandel. Daarin nam de Sabbats heiliging een grote plaats in. Welnu - Shepard was zulk een puritein. En daarom werd hij niet geduld. Door toe doen van aartsbisschop Laud moest hij uiteindelijk de wijk nemen naar New- England, het huidige Amerika. „In het oude Engeland waren zoveel menselijke bedieningen en uitvindin gen, dat menigeen van Gods heiligen ze niet meer konden dragen. De haat van de prelaten was zo groot dat de harten versmolten. Moesten ze dan leven zon der de ordinantiën des Heeren? Moes ten ze dan lijden? We hébben geleden. Toen werd ons een deur geopend. Toen mochten we doen wat Christus Zijn apostelen aanraadde, namelijk vluchten in de wildernis van het aangezicht van de draak". Aldus Shepard in zijn verant woording. Hij heeft er bijna vijftien jaar gearbeid. Met strijd, zowel in- als uit wendig, maar ook met zegen. Zijn grote voorbeeld was er zijn schoonvader, de bekende Thomas Hooker. Bij de samenstelling van deze biografie maakte de heer Florijn gebruik van de brieven die Shepard schreef, alsmede van zijn dagboek. Het is een bekend gegeven dat in vroeger tijden velen van de godzaligen zo'n dagboek bijhielden waarin zij Gods leiding in hun leven teboekstelden. Vooral in de Angelsaksi sche wereld was dat het geval. Florijns boek geeft dan ook een uitstekend beeld van Shepards leven en van zijn lijden, van zijn prediking en van de bestrijdin gen die hij ondervond, van zijn aange vochten weg maar ook van de ont vangen bemoedigingen. Ook van zijn zalig einde. Florijn doet ons Shepard kennen als een prediker op wiens hart de nood van de schapen was gebonden. Hij wist van de radikale onmogelijkheid van 's mensen kant om na zijn diepe val ooit wederom tot genade te komen. En hij predikte die werkelijkheid grondig en scherp. Allen hebben gezondigd en derven de heerlijk heid Gods. „Een dood mens vreest geen gevaar en kan niet bewogen worden. Laat Christus uit de hemel komen en vallen om de hals van een natuurlijk mens en hem met tranen in Zijn ogen smeken om Zijn bloed, om Hemzelf en Zijn koninkrijk aan te nemen en zijn zonden te laten, hij kan dit geschenk niet aannemen. Hij ziet noch God noch Christus, noch de wraak van de Almachtige, noch de heerlijkheid van de hemel", aldus Shepard. Zijn prediking was een eerlijke, een bijbelse prediking. Waartoe? Wel, zegt Shepard, „de toeleg des Heeren is om de Zijnen te behouden door die behoudenis buiten henzelf in een Ander te zoeken. De zaligheid is in geen Ander dan in Christus, de gegeven Zoon des Vaders. Er is onder de hemel geen andere Naam door welke wij moe ten zalig worden. Om alles van deze Ander te hebben, opdat geen vlees zou roemen voor Hem." Dit was de lijn in de éérste preek die Shepard hield, hget was zijn hoop tot en met de laatste dag van zijn leven. Over die eerste preek te Earles-Colne lezen we in Florijns boek nog het een en ander. Zijn tekst was uit 2 Kor. 5: „Want God was in Christus de wereld met Zichzelf verzoenende, hun zonden hun niet toerekenende, en heeft het Woord der verzoening in ons ge legd". Zijn gehele prediking, zo lezen we, was als de opdracht aan de apostel gegeven zijn hoorders te brengen van de duisternis tot Gods wonderbaar licht, en van de macht des duivels tot God. Om dit onder Gods zegen te bereiken, betrachtte hij vóór alles „het volk hun uiterste ellende te tonen, daarna hun uit te stallen het geneesmiddel Jezus Chris tus en tenslotte hen voor te houden hoe zij wandelen zouden, waardiglijk het Evangelie Zijner genade, verlost zijnde door Christus". De direkte aanleiding om voor Shepard en zijn boodschap aandacht te vragen is de recente herverschijning van zijn twee bekende werken in Nederlandse verta ling; de titels luiden „De ware bekering" en „De gezonde gelovige". In een tweede artikel zal ik op de inhoud wat nader ingaan. Voor dit keer wil ik volstaan met de weergave van een enkel fragment, dat deze prediker van Gods gerechtigheid zo kenmerkt. Shepards schoonvader, Thomas Hoo ker, schreef eens met het oog op het werk Gods in het zaligen van een zondaar: „Dezelfde hand moet het beide doen - of het zal nooit gedaan worden: de mens uit zichzelf drijven en hem inplanten in de gezegende Heere Jezus Christus". Het is dezelfde waarheid als Stad aan 't Haringvliet voorstond. Hijzelf ver volgde: „Dat een arm verloren zondaar, eeuwig verloren in zijn eigen ogen, niet wetend dan neer te vallen en voor Gods voeten te blijven, als één die niets anders dan de hel waardig is, daarop wel acht neme". Immers, het is niet desgenen die wil, noch desgenen die loopt, maar des ontfermenden Gods. „Wanneer nu de Heere Zijn uitverkore nen alzo gewond en verootmoedigd heeft en verslagen voor Zijn voeten neergelegd, dan zijn zij even onmachtig om te geloven als zij het waren om zich Ons bedrijf zal gesloten zijn vanaf dinsdag 27 december t/m maandag 2 januari 1989. Vanaf dinsdag 3 januari kunt u weer van onze diensten gebruikmaken. RumptstadB.V. Lievevrouwepoldersedijk la 3243 LA Stad aan 't Haringvliet fel. 01871 -1202. te verootmoedigen". Maar, zo zegt She pard in één van zijn hiervoor genoemde boeken: is dat geen troostvol evange lie? „Indien de Heere het aan overgelaten had om te geloven, ge zoudt zeker nimmer geloofd hebben. Maar nu het werk in Christus' hand gesteld is, is datgene wat u onmogelijk is, Hèm mogelijk, ja gemakke lijk. Hoe zoet is het te denken wanneer ongelooflijke dingen u worden voorgesteld om te geloven en u een voor uw zwakheid onmogelijk werk wordt aangedrongen op straffe van Gods toorn, ik zeg - dan te den ken: het is niet in mij, maar in des Heeren hand. Het is Zijn ambt het geloof te bewerken. De reden waarom de Heere u uw onmacht om te geloven doet gevoelen, is zeker niet opdat we onszelf zouden hel pen, maar opdat wij de vervulUng van ons gebrek zouden trachten te ontvangen en vtij zouden volharden Hem te zoeken." (slot volgt) N.a.v. B. Florijn, Thomas Shepard. Zijn leven, tijd, vrienden en werk. Uitgeverij Den Hertog te Houten, 1987. Gebonden. Geïll. 176 pag. Prijs 23,50. Thomas Shepard, De gezonde gelovige. Een verhandeling over de evangelische bekering. Uitgeverij Den Hertog te Hou ten, 1987. 233 pag. Prijs 22,50. Thomas Shepard, De ware bekering. Uitgeverij Den Hertog te Houten, 1988. 190 pag. Prijs 19,50. Het ree was tot plm. 1960 een onbekende verschijning in Zeeland. Thans worden erjaarlijks plm. 75 stuks afgeschoten om een al te grote uitbreiding te voor komen. Het aantal reeën wordt op 500 geschat, waarvan plm. 250 in de Schouwse west hoek, waar men in 1961 een drietal reeën in de duinbossen uitzette. Zuid-Beveland, Tholen en St. Philips- land kregen het kleine hert op zijn grondgebied doordat exemplaren ervan doodleuk de grens tussen Noord-Bra- bant (de bossen) overstapten naar ge noemde eilanden. Van Zuid-Beveland naar Walcheren is maar een paar spron gen van het ree en de Manteling van Domburg enz. is een ideaal gebied voor hen. Naast de vijftig die worden afgeschoten door legale jagers vallen er, zo wordt geschat, nog 25 dieren door het verkeer of door stropers. De Deltawerken zorgden ervoor dat ook Noord-Beveland een bescheiden popu latie reeën kreeg, zo ook de Schotsman- Ruiterplaat en andere eilanden in het Veerse Meer. De fniitkwekers zien de dieren niet graag in hun boomgaarden, want daar kunnen ze een belangrijke schade toebrengen. De driehoeksmossel, zo hebben biolo gen ontdekt, kan uitstekende diensten gaan bewijzen voor reiniging van het water en daarom zullen proeven daar mee worden genomen in het Zoommeer en het Volkerak. De driehoeksmossel filtreert, zoals alle mosselen het water om zodoende het voor hem benodigde voedsel daaruit te halen. Door het filtreren van het water, komen ook slibdeeltjes mee naar bin nen, die weer worden uitgescheiden samen met de daaraan klevende veront reinigingen zoals zware metalen enz. De uitscheidingen zijn gemakkelijk op te ruimen. Duizend mosselen kunnen 1 kubieke meter water zuiveren. 1 a UA miljard zoetwatermosselen zouden het Zoom meer en het Volkerak kunnen zuiveren bij een maximum inlaat van 20 kubieke meter water per seconde. Naast het zui veren van het water zijn de driehoeks- mosselen uitstekende bestrijders van de algen. Veel Noordzeekotters vissen momenteel op garnalen, maar het lijkt wel dat deze schelpdieren elkaar een sein gegeven hebben om naar dieper water te vertrek ken. De garnalen zijn schaars, per schip wordt maar een derde van normaal aan kant gebracht; dat maakt het schelpdier tje duur. Momenteel wordt de aanvoe rende visser 10,- tot 12,- per kilo betaald. De gepelde garnalen voor de kerstcocktailse zullen dus prijzig zijn. Middelharnis J.M.J. Kieviet •«^■«^«^'^^'^'««^«.^v.^v^i Oostdijkseweg 55 Goedereede Aan alle familie, vrienden en bekenden gezegende kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. ff N.Z. Haven 1 3252 BH Goedereede Het spreekuur van de Woningbouwvereniging Beter Wonen te Goedereede van 2 januari a.s. komt te vervallen en zal worden gehouden op 9 januari 1989 om 19.30 uur te Markt 7, Goedereede. Het Bestuur f^ te Goedereede wenst zijn medewerkers, sponsors en de bevolking van de Gemeente Goedereede familie, vrienden en bekenden Markt 3 GOEDEREEDE MARKT 6 PIETERSTRAAT 3 wenst familie, vrienden en clientèle Oostdijkseweg 28, Goedereede, tel. 01879-1709 wenst vrienden en cliënten gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1989 toe. Bekaf 2/Zuid Havendijk 2, GOEDEREEDE Bij burgemeester en wethouders is ingekomen het verzoek om een nieuwe, de gehele inrichting omvat tende hinderwetvergunning van C. van der Boom voor een opslag- en verkoopruimte voor gas, gewas beschermingsmiddelen, gereedschap e.d. op het perceel Korteweegje 59 te Dirksland, kadastraal bekend gemeente Dirksland, sectie E, nummer 526. De aanvraag en de daarop betrekking hebbende stukken liggen op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie vanaf 27 december 1988 gedurende een maand ter inzage op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur, alsmede na telefonische afspraak op donderdag 29 december 1988 en 5,12 en 19januari 1989 van 17.00 tot 20.00 uur. Desgewenst kan tijdens de normale kantooruren een mondelinge toelichting op de stuk ken worden verkregen. Gemotiveerde bezwaren kunnen door een ieder tot 27 januari 1989 schriftelijk bij hen worden inge diend. Persoonlijke gegevens worden daarbij op verzoek niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe nioet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaar schrift worden ingediend. Mondeling kunnen bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op dinsdag 10 januari 1989 om 10.00 uur in het gemeentehuis van Dirks land. Degenen die bezwaren hebben ingebracht en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwij s niet in staat te zijn geweest, zullen in de gelegenheid worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking op de aanvraag in te dienen. Burgemeester en wethouders zijn voornemens - met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimte lijke Ordeningjuncto artikel 21 van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening - vergunning te verlenen aan: 1de heer R. Grootenboer - bouwen garage nabij zijn woning NoUedijk 15, Melissant; 2de heer M. van der Klooster - vernieuwen schuur, Spuikolk 41Dirksland. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan, doch door het verlenen van vrijstelling krachtens artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan bouwvergunning worden verleend. De op bovengenoemde plannen betrekking heb bende stukken liggen van 27 december 1988 tot en met 11 januari 1989 op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage en gedurende deze termijn kan een ieder tegen deze plannen schriftelijk bezwaren indienen bij burge meester en wethouders. Burgemeester en wethouders hebben op 22 april 1986 vergunning verleend voor het bouwen van een verpleegafdeling en een polikliniek/laboratorium van Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben daarvoor op 18 maart 1986, no. BI9902/1, een verklaring-van- geen-bezwaar afgegeven. De vergunning voor de verpleegafdeling is tussentijds gewijzigd bij besluit van 13 oktober 1987. Inmiddels heeft de Stichting Het Van Weel-Be thesda Ziekenhuis voor deze bouwplannen gewij zigde bouwplannen ingediend. Burgemeester en wethouders zijn voornemens deze gewijzigde teke ningen bij de verleende vergunningen te voegen. Deze tekeningen liggen vanaf 27 december 1988 tot en met 11 januari 1989 op het gemeentehuis, afde ling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage en gedurende deze termijn kan een ieder hiertegen schriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wethouders. 23 december 1988, Burgemeester en wethouders van Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 29