EIIAI1DEI1-I1IEUW5 EEN KERST VOL SFEER EN SMAAK. ECHT... JE PROEFTT! Bart Wesdijk iNGESPRBKMET... Kerstmuziek vanuit de Herv. Kerl( te Sommelsdijl( Paul Kieviet, orgel Werkloosheid Goeree-Üverflakkee in november gedaald 't Is nog precies zo... Muziekveteraan Jaap Knöps uit Oude Tonge Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-EZ-E-N wordt!! Schaken De Zwarte Pion „'t Haventje" Goedereede Uitslag H.V. Krammer Verwachte bedrijfsuitkomsten 1988/89 sterk wisselend: Melkveehouderij beter, akkerbouw opnieuw ongunstig Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" d.d. 12 december 1988 Uitslag verloting: 1.1101; 2.289; 3.572; 4.480; 5.669; 6.254; 7. 671;8. 822; 9. 211; 10. 1034; 11. 1117; 12. 936; 13. 727; 14. 776; 15.1248; 16. 234; 17. 956; 18. 1046. Vrijdag 23 december, 14.00 uur, radio 4! 3e Blad VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 No. 5759 Door de aanmerkelijk hogere melkprijs en de gunstige ruwvoedervoorziening zullen de bedrijfsresultaten in de melkveehouderij opnieuw hoger uitvallen. De veestapel loopt verder terug. Voor de akkerbouw worden over de gehele linie lage uitkomsten ver wacht In de kleigebieden leiden fors hogere aardappelprijzen weliswaar tot een gedeel telijk herstel, maar het niveau van de uit komsten blijft teleurstellend. De intensieve veehouderij ziet zich gesteld voor lage opbrengsten en stijgende kosten zodat reke ning gehouden moet worden met magere uitkomsten. Dit blijkt uit de prognoses van de bedrijfsuitkomsten over het lopende boekjaar 1988/89 die het Landbouw- Economisch Instituut binnenkort zal publi ceren. Melkveehouder: melkprijs fors hoger Als gevolg van de quotumregeling wordt dit jaar een verdere vermindering van de melkproduktie per bedrijf verwacht met 4%. Samen met een hogere melkgift per koe leidt dit tot een voortgaande uitstoot van melkvee met ruim 6%. De vaste kosten per koe nemen verder toe. De produktivi- teit zal daardoor toch met 1% achteruit gaan. Verwacht wordt dat de aantrekkende prijsontwikkeling op de markt voor zuivel- produkten zal leiden tot een fors hogere melkprijs (+9%). De produktiemiddelen worden gemiddeld iets duurder door de aanmerkelijk gestegen krachtvoederprij- zen. Voor 1988/89 wordt een stijging van de geldopbrengsten voorzien van 4% bij iets lagere kosten. Op de grotere weidebedrij- ven zal de arbeidsopbrengst per onderne mer daardoor opnieuw met ruim 10.000 gulden verbeteren. Op deze bedrijven wordt dit jaar 99% van de kosten goedge maakt door de opbrengsten, hetgeen histo risch gezien een hoog niveau is. Akkerbouw: nog niet uit het dal Voor veel akkerbouwprodukten liggen de kg-opbrengsten per ha rond het niveau van vorig jaar. De produktie van pootaard- appelen is echter ruim 20% lager. Over het geheel genomen loopt de produktiviteit ruim 4% terug. Naast een verwachte lichte prijsstijging voor suikerbieten herstelt vooral de markt voor poot- en consumptie aardappelen zich sterk ten opzichte van het slechte voorgaande jaar. Door de kleine oogst zijn de pootaardappelprijzen tot een hoog niveau opgelopen. Voor het marktordeningsgewas fabrieksaardappe len zijn echter lagere prijzen vastgesteld. Over alle produkten gerekend wordt een prijsstijging voorzien van 15%. De produk tiemiddelen worden iets goedkoper. Op de grotere akkerbouwbedrijven zal naar ver wachting de verhouding tussen opbreng sten en kosten met circa 9% verbeteren tot 86%. Daardoor zal de arbeidsopbrengst per ondernemer enigszins herstellen van de ongekend slechte uitkomsten van vorig jaar. In de noordelijke akkerbouw resteert echter ook dit jaar geen beloning voor de ingezette arbeid van de ondernemer. Voor het noordelijke kleigebied is dat vooral een gevolg van lage kg-opbrengsten van de gewassen. Landbouw-Economisch Instituut SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS Afdeling I J. van Hoorn - H. Koese1 - 1 A. Verolme - I. Koese1 - 1 C. Spee - K. VisO - 2 A. v.d. Veer - I. MackloetO - 2 Afdeling II H. Verolme - C. Polder2 - O W. Vroegindeweij - A. Knape1 - 1 J. Dekker - A. Krijgsman1 - 1 J. Lodder - M. van Lente1 - 1 H. Noordijk - M. Klink1 - 1 Afdeling III N. Kievit - J. Verbiest1 - 1 C. v.d. Groef- J. A. van Hoorn....1 - 1 F. Noordijk - R. Jacobs1 - 1 L. van Erkel - J. Kamp1 - 1 Afdeling IV A. van de Sluijs - H. Schellevis....l - 1 J. Helleman - P. van Groningen2 - O J. Gebuis - J. de Bruin2 - O J. de Rooij - J. GroenendijkO - 2 D. Peeman - A. van HeumenO - 2 De vrees die we hadden dat het in Ouddorp stilaan gedaan zou zijn met de folklore in de naamgeving bleek j.l. zaterdag, bij een bezoek in Ouddorp aan de tentoonstel ling van „Nut en Genoegen", gelukkig geheel ongegrond. Gevraagd naar de herkomst van een zgn. „Naakthals", geen mooie- maar een wel opmerkelijke vogel, zei de rondleider: „die is van Thijs van Kees van Izaakje". En, ter nadere aanduiding, toen we het als oud-Ouddorper tóch niet hele maal begrepen en trouwens nóg niet: „die is getrouwd mit Gieltje van Arjoan van de Ouwe Stee". Hij heet Breen, zij Meijer van haar familienaam. In de feestmaand december ziet het assortiment van uw Echte Bakl^er er extra uitbundig uit. Het bevat de meest smaakvolle én sfeerverhot^ende zaken. Zoals Kerststollen, -kransen, m^-g^^fD::».. -broodjes en sierlijke banket- ^sKss2!*...fe,»«v;viB>-%A, staven. Gevuld met echte roombotcr- Pïfcgtel><famandelspijs. Feest smakelijk. Westdijk 1 Tel. 01870 - 2082 MIDDELHARNIS Jaap Knöps (79) uit Oude Tonge moge dan wat fysieke onge makken met zich dragen, nooit in z'n lange leven heeft één dokter aan z'n verstandelijke vermogens getwijfeld, maar Jaap zélf wist dat zo net nog niet... De twijfel daaraan besloopt hem wel'es als er per week wéér zoveel avonden waren heengegaan aan 't werk voor de Vakbondsafdeling, aan diverse bestuursfunkties of aan het lidmaatschap van b.v. de Woonruimte-commissie dat hij 34 jaar heeft behar tigd. En dan was er natuurlijk de muziek, het lidmaatschap van Vooruit", waar hij zich meester op alle wapens toonde; na 62 jaar gaat hij januari volgend jaar van die verbonden heid ook wat afstand nemen, zoals hij al van meerdere zaken heeft gedaan, heeft móeten doen.... Ware de eeuwige jeugd hem gegeven, „Vooruit" zou op de schuiftromboneblazer mogen blijven rekenen. Eén jaar nog maar bestond de Ver. toen de 17-jarige Jaap zich als trombo neblazer meldde, want wat vond'ie het mooi, die levende muziek die je nergens anders horen kon dan...., precies, dan bij „de muziek". Géén radio's in die tijd; als koeiewachtertje in de polders rond Oude Tonge kwam hij slechts met de geluiden van de natuur in kontakt. Mooi...., welzeker, maar voor de jonge Jaap had het samen musiceren toch ook z'n charme, zoals het dat ook had voor een reeks van z'n broers uit het 15 kinderen tellende gezin. Oudste broer Han was zelfs een van de oprichters van Vooruit" aan het voortbe staan waarvan de broers. Jaap, Leen, Jan en Pauw hun bij drage hebben geleverd. Zaterdag 21 november neemt Jaap afscheid van de muziek; als 't even kan en z'n gezondheid het hem toelaat zal hij die avond z'n schuiftrombone nog laten horen en daar moet het dan mee uit zijn.... Het hart waaraan het al enkele malen heeft gemankeerd laat geen al te grote inspanningen meer toe. Geen hoge emoties ook, al heeft dhr. Knöps die veelvuldig gekend. De gedachten hoeven maar terug te gaan naar de rampnacht waarin hij zijn vrouw, een broer met 4 kinderen en z'n vader,en moeder verloor, 't Leek erop dat hij nooit meer muziek zou willen maken, maar het leven is doorge gaan en dhr. Knöps heeft zich met temeer ijver voor de gemeenschap ingezet Ook de sociale strijd moest gestreden worden, vond'ie. Dat besef groeide naarmate hij als jonge ling boerenknecht werd en zo vond hij er keer op keer bekaaid afkwam: „die kwartjes die je beloofd warre, je zag ze naait in 't écht", zo herinnert dhr. Knöps zich, maar hij weet ook nog hoe gretig hij op die toezeggingen reageerde, want er waren er vijftien thuis en er moest toch gegeten worden? Weerbaar is dhr. Knöps in die periode geworden en wee degeen die hem in z'n latere leven onheus zou benaderen, die kréégïe! Van 's morgens half zes tot 's avonds 7 uur duurden z'n koeie- wachtersdagen. Het werd er later niet beter op, want eenmaal zelfstandig had hij „juun om derden "en dan zat je weer tot 's avonds in de kluiten, maar dhr. Knöps heeft aan z'n jeugd toch mooie herinneringen over gehouden; hoe hij o p prach tige zomerdagen de koeien liet voor wat ze waren en leerde zwemmen; hoe hij in hoge bomen klom om z'n koebeesten in de gaten te houden en de kletspraatjes die hij in verre polders maakte met anderen. Hard lopen kon'ie ook. Vooral tijdens de staking in 1923 toen de politie wel eens uithaalde en daar bleef je natuurlijk niet op wachten, stel je voor En paardrij den...., dat kon je als boerenknechtje als de beste en, om na een lange dag huistoe te gaan schuwde je ook een ritje op een koeierug niet. Herinneringen, Jaap Knöps heeft er vele, mooie en slechte, die hem tot de slotsom doen komen dat 'ie z 'n leven zeker niet heeft verluierd. In dat besefis het niet al te moeilijk afscheid van een reeks funkties te nemen en daar heeft dhr. Knöps dan ook een begin mee gemaakt Wat moeilijker is 't van de muziek te scheiden, want daar ligt wel een heelgroot deel van z 'n leven. Blazen zal niet meer gaan, zo moet na zijn hartpro blemen worden berust, maar bibliothecaris zal'ie, als 't kan, zeker nog blijven. Bovendien is schoonzoon Bram de Korte en kleindochter Anke lid van de muziek zodat de kennis wel aan zal blijven. Anke leerde trouwens de eerste noten op de trombone van opa, z'n eigen instrument. In z'n muzikale leven speelde hij ook de trompet de piston, zelfs 22 jaar de solo bugel, de bariton, de trombone en vervol gens de schuiftrombone, die vorig jaar tijdens de jaarlijkse uitvoering nog werd gebruikt, maar daar is 't zo'n beetje bij gebleven. Medailles, ook een Koninklijke Onderscheiding. Oorkondes en ingelijste herinneringen zien terug op een langdurig muzikantenbestaan. Oorlog en ramp waren de enige gebeurtenissen die die hand konden verbreken. Hij is er aan verknocht geweest. „Soms nam hij, als hij naar een ver gadering moest z'n instrument gelijk mee, want later op de avond wachtte dan weer de muziek", zo verklapt z'n dochter die ervoor zorgt dat in de bejaardenwoning in de Pr. Bern- hardstraat alles keurig in orde blijft, want ook daar stelt Piet Knöps alle prijs op. A. J. G. Uitslagen maandag 12 december 1988 Groep A Addy Visser - Groenendijk1 - O Lesuis - van Doornafg. Kruik - VerbeekVi - Vi Robijn - WoltersO - 1 v.d. Waal - VerolmeVi - Vi Mourik - de JagerVi - Vi Groep B Peeman - Poortvliet1 - O du Pree - van Schaardenburgh1 - O Markwat - de Bruin1 - O van Prooijen - v.d. Does1 - O Hollander - Noordijk1 - O Albrechts - VroegindeweijO - 1 Ant. Visser - Danen1 - O Commentaar: Toen Robijn van Wolters verloor zei Robijn tegen mij: „Ik wist niet dat Wol ters zo sterk speelde", waarop ik Wolters vroeg of dat zo was? Die zei op z'n beurt: „Welnee, niet zo sterk, maar omdat ik totaal verloren stond ben ik „va banque" m.a.w. „alles of niets gooi er materiaal tegen aan" gaan spelen. Ineens kreeg ik een ver opgerukte pion op de 7e (2e) rij en de dreigingen werden zo enorm dat via matdreigingen ik materiaal terug won en de partij. Mourik had tenslotte paard-l-2 vrijpion tegen de Jager super snelle toren in interessant eindspel. Vol gens de Jager heeft hij de winst ge mist. Vroegindeweij stond de gehele partij minder toen er opeens iets gebeurde wat slechts voor de gelukkigen is weggelegd. Hij verkreeg (won?) een.stuk maar z'n koning moest door mijnenvelden, dat wel. Resultaat Damewinst of mat. Veel bekijks rondom. Maar ook Addy Visser had bekijks met z'n kale koning zeer ver in de vijande lijke linies doorgedrongen. Hij ont kwam aan mat en won zelf! Peeman houdt van ingewikkeld spel waar Poort- vliet door ontspoorde. Kruik heeft tegen Verbeek nooit minder gestaan, ja denk zelfs op winst. In de afgebroken partij van Lesuis heeft die pioni meer. En in de gezellige Parel v.d. Delta verscheen weer een heel interessant (nieuw?) lid. M.n. een oud-kampioen van Flakkee. Volgens mij komen er zoveel nieuwe leden omdat er rust en orde heerst temidden van een prachtige schaak- gelegenheid. Dat alles door goed bestuur en prima medewerking exploitant van de Parel. Ook is er grote toename van de jeugd. Mooi!! Volgende week speelt de „Ivoren Ko ning" alias de zw. pion weer in de Jaap Hollander Het „Meere-orgel" in Sommelsdijk. Kinderen stromen naar het marktplein toe. Vrouwen kunnen hun nieuwsgierig heid niet bedwingen en laten even de was liggen. In het kleine Duitse stadje gebeurt niet zo heel veel. De komst van een rondtrekkende zanger moetje dan ook niet zomaar langs je heen laten gaan. Het duurt niet lang of een gemêleerd gezelschap heeft zich op het marktplein om een jongeman geschaard die net zijn luit in gereedheid gebracht heeft. Hoor, hij begint! Bij de eerste woorden weten de stedelingen dat er een populair lied zal volgen. „Ich komm aus frem- den Landen her und bring euch viel der neuen Mar, der neuen Mar bring ich so viel, mehr denn ich euch hier sagen will". Dat was nog maar het begin, een aankondiging van veel meer. In vele coupletten die volgden, zaten allerlei nieuwtjes en berichten verwerkt die de zanger aan het volk bekend wilde maken. In een tijd zonder radio en tv was dit een geschikt communicatiemedium. De rondtrekkende zanger kreeg dan ook alle aandacht van de omstanders. Zo ging het eraan toe in de zestiende eeuw. Ongetwijfeld heeft Maarten Luther dit vers gekend. Want in 1535 schrijft hij voor zijn kinde ren een lied met een sterk gelijkende openingsstrofe: „Vom Himmel hoch da komm ich her, ich bring euch gute neue Mar; der guten Mar bring ich so viel, davon ich singn und sagen will". Vervolgens vertelt de reformator in dertien strofen wat de betekenis is van de geboorte van de Heere Jezus. Er werd hier geen kond gedaan van wereldlijke nieuwtjes, maar van het heerlijk Evangelie. Omdat Luther dit lied gemaakt heeft voor zijn kinderen, vertelt hij die goede boodschap in zeer kinderlijke bewoordingen. De bekende componist Johann Walter schreef er een melodie bij. Maar Luther meende dat die niet goed paste bij de tekst. Daarom schreef de reformator in 1539 zelf een nieuwe melodie, die later door Johann Sebastian Bach bewerkt werd. Nog steeds is dit „kinderlied voor Kerst" zeer bekend. Vrijdag hoort u deze melodie terug in het programma Orgelbespeling. Achter eenvolgens kunt u dan luisteren naar vijf korte werkjes die alle gebaseerd zijn op „Vom Himmel hoch da komm ich her": een fughetta van Johann Heuschkel (18e eeuw), een tiro van F. C. S. M(üller?) en van Johann Sebastian Bach een fuga, fughetta en koraal (BWV 700, 701 en 738). Het programma Orgelbespeling, dat vrijdag geheel in het teken van Kerst staat, is opgebouwd als een drieluik. Na de vijf kleine composities over „Vom Himmel hoch" volgt een improvisatie. Het derde en laatste deel van het programma bestaat uit vijf werkjes over een ander kerstlied: „In dulci jubilo". Het betreft hier eigen opnamen die op 12 december gemaakt werden in de Her vormde kerk in Sommelsdijk. Paul Kieviet bespeelt het in 1987 gerestaureerde, maar nog zeer „oorspronkelijke" Meere-orgel uit 1821. Overgenomen uit het programmabladVisie" van de Evangelische Omroep Op Goeree-Overflakkee daalde de werk loosheid in november zowel bij de man nen als bij de vrouwen. Bij de mannen daalde de werkloosheid met 17 tot 602 (6,2%) en het aantal werkloze vrouwen daalde met 30 tot 354 (9,6%). Het totaal aantal werklozen op Goeree- Overflakkee per eind november kwam daarmee op 956 of 7,1% (eind oktober was dit nog 1003 of 7,5%). Naar werkloosheidsduur bezien blijkt op Goeree-Overflakkee het volgende: de categorie „korter dan 3 maanden" daal de met 53 tot 236, de categorie „3 tot 6 maanden" steeg met 29 tot 180, de cate gorie „6 tot 12 maanden" daalde met 3 tot 132 en het aantal langdurig werklo zen daalde met 20 tot 408. Naar leeftijd bezien blijkt het volgende: de groep „jonger dan 19 jaar" daalde met 21 tot 97, de groep „19 t/m 24 jaar" daalde met 24 tot 271, de groep „25 t/m 39 jaar" steeg met 2 tot 321 en de groep „40 t/m 64 jaar" daalde met 4 tot 267. Jongelui, a.s. zaterdag, morgen dus, hopen we een kerstavond te houden. Dit is tevens de laatste avond van het jaar, omdat onze volgende zaterdag op 31 december valt. De jongelui die deze avond niet kunnen, wensen we alvast hele goede kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar toe. Volgend jaar 14 januari D.V hopen we jullie weer te ontmoeten. „Het Haventeam" Zaterdag 10 december j.l. werd er voor de leden van de hengelaarsvereniging Krammer een zoutwaterwedstrijd ge houden op het strand nabij Rockanje. De uitslag: 1. W. van Welie488 cm. 2. T. v.d. Poel475 cm. 3. C. v.d. Welle447 cm. 4. A. Bruinsma383 cm. 5. A. Kromdijk346 cm. Zaterdag 17 december a.s. wordt de jaar lijkse surprise-wedstrijd gehouden. In schrijven is niet meer mogelijk. De plaatsnummers worden verloot van 08.30-09.00 uur bij café De Geü te Oude Tonge. Gevist wordt er van 10.00-13.00 uur vanaf het strand nabij Rockanje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 9