Auto te water in haven van Goedereede Brand haalde Den Hertog de wind uit de zeilen Politieberichten Abonnementsgeld géén verhoging Fliplanders staan op hun oude rechten Expositie Co v.d. Hoek Ü^I-LS^ Beloonde prestaties van solisten Jongeman, in coma, in ziekenhuis Middelharnis OPEN JEUGDWERK Kapitale schade aan vulling voor kerstpakketten Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 61e Jaargang DINSDAG 13 DECEMBER 1988 No. 5758 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Op zaterdag 10 december j.l. werd in Hellevoetsluis, onder auspiciën van de K.N.F., een solistenconcours voor Hafa- bra amateurs georganiseerd. 7 leden van het Tamboer en Lyra Korps van Apollo uit Nieuwe Tonge namen hieraan deel. Zij schreven in, in verschillende forma ties en divisies, te weten: Een duo in de ere-divisie, een trio in de introductie divisie, een kwartet in de tweede divisie en een kwintet in de eerste divisie. Sjaak Mulder en Henk Mackloet Jzn. vormden het duo en behaalden met Double-Fase van Sandri Egberts 51 punten in de ere divisie, een eerste prijs. Het trio werd gevormd door Ronald van den Ouden, Ruud Rijpkema en Arno de Ron. Zij behaalden in de introductie divisie met Marsvaardig van Teo van Kampen een eerste prijs met 49,5 punten met advies naar de tweede afdeling. De kwartet formatie bestond voor drie kwart uit de trio formatie, aangevuld met Sjaak Mulder. In de tweede divisie behaalden zij 51 punten. Een eerste prijs met promotie naar de eredivisie. Deze waardering werd gegeven voor de uit voering van Variant van A. van Ve luwen. Sjaak Mulder, Ruud Rijpkema, Job Mackloet, Henk Mackloet Jzn. en Bram Mackloet vormden het kwintet. Zij tra den op in de eerste divisie met het werk van Sandri Egberts, Drum Festival Brazil. Dit werd gehonoreerd met 51 punten. Eveneens een eerste prijs. Uitstekende prestaties met een gemid delde puntenwaardering per rubriek van 8 a 9. De heer Kleinjan, afdeling secretaris van de KNF, vond het prijzenswaardig dat er zoveel leden van Apollo uit Nieuwe Tonge acte de presence gaven op dit concours. Deze lovende woorden en uitstekende prestaties zullen zeker bijdragen tot een nog groter enthousiasme van de deelne mers en het opvijzelen van het niveau van het Tambour en Lyra Korps. De inwoners van de Gemeente Sint Phi- lipsland hebben gedurende de ruim 500 jaar dat hun dorp bestaat, altijd vrij toe gang gehad, of zich vrij toegang ver schaft, op de buitendijkse gorzen en slikken, die de gemeente omringen. Ze maakten van die vrijheid gebruik door voor zichzelf of als bijverdienste zee- kraal en lamsoren te snijden, mosselen, aliekruiken of andere schelpdieren te rapen, fuiken te zetten of pieren te spit ten en het zal niet meevallen als dit op 1 januari 1990 verboden zou worden, als de Oosterschelde tot beschermd natuur monument zou worden verklaard. In een door de SGP en door alle leden ondersteunde motie werd door de ge meenteraad aangedrongen, dat zo er al verbodsbepalingen zijn, deze voor de inwoners van Sint Philipsland zo soepel mogelijk toe te passen. Nooit hebben de aktiviteiten op de slik ken en gorsen schade toegebracht aan de flora en fauna van deze gorzen. Een voorbeeld van doorslaand natuurbe houd noemde de CDA-er J. de Jager de op stapel staande verbodsbepalingen voor bepaalde delen van de Ooster schelde. Burgemeester T. A. Vogel kon medede len, dat hij de belangen van de plaatse lijke bevolking al had besproken met de Directeur Generaal van Landbouw, natuur en Openlucht recreatie. Hij had bij deze ambtenaar veel begrip gevon den voor zijn standpunt en dat van de bevolking. Processenverbaal zullen ze ker de eerste tijd niet worden uitgedeeld, maar wel zal voorlichting worden gege ven, om te zorgen dat de mensen zich aan de bepalingen houden. Niemand wil toch aldus burgemeester Vogel toe standen zoals nu bij de Oesterdam. Daar wordt op bepaalde dagen door honderden mensen pieren gestoken, een zeer ongewenste toestand met kwalijke gevolgen voor de natuur. Een Ford Escort met twee inzittenden is gisteravond, tegen half elf, vanaf de Zuidzijde haven in de haven gereden. Een van de inzittenden, de passagier, kon door te hulp geschoten omwonenden snel op het droge worden gehol pen, maar voor de bestuurder, de 24-jarige E. S. uit Rockanje leek de hulp te laat te zijn gekomen toen hartreanimatie en mond-op-mond beademing, toegepast door ambulancepersoneel vruchteloos leek. Tóch was de man van morgen nog in leven al wordt zijn toestand zeer kritiek geacht. Hij verkeert in het ziekenhuis te Dirksland in coma. De klap van het tewater gaan werd door Jaap van Wijk gehoord en hij snelde dan ook direct toe. Een van de drenkelingen bleek zich aan de kant vast te hou den en hij kon met behulp van een ladder op de wal worden geholpen. Hij waar schuwde dat zich nog iemand in de auto bevond. Politieman Huizinga sprong te water maar er was meer dan de kracht van één man nodig om de bestuurder uit de op de kop en onder water liggende auto te bevrijden. Dat lukte met behulp van de brandweermensen Krijn Troost, Jaap van Wijk en Aren Groenendijk welke laatste de beschikking had over een bootje. Eenmaal op de wal werd getracht de levensgeesten van het slachtoffer op te wek ken, maar alle inspanning leek vruchteloos. Omstanders schatten dat de man ca. een kwartier onder water is geweest. Per ambulance werd hij naar het zieken huis vervoerd; zijn toestand wordt als zeer kritiek omschreven. Op 7/12 tussen 19.45 en 21.15 uur werd vanuit een geparkeerde personenauto, merk Ford, staande aan de Fluziestraat te Dirksland een autoradio weggeno men. Het betrof een Philips radiocasset- tespeler van het type DC 755 met een waarde van ong. 1100,-. In de nacht van 8 op 9/12 werd een per sonenauto, merk Renault, staande voor perceel West-Achterweg 35 te Sommels dijk beklad. Mogelijk heeft de dader gebruik gemaakt van rode menie. Ook waren de siervelgen weggenomen. Vrijdagnacht 10/12 werd in Middelhar nis aan de bestuurder van een personen auto een rijverbod uitgereikt. Bij con trole bleek dat hij te veel alcoholhou dende drank had gebruikt. In de Jul. van Stolberglaan trachtten vandalen de kentekenplaat van een per sonenauto te rukken. Dit in de nacht van zaterdag op zondag, 9 op 10/12. Van een damesfiets, staande in de fiet senstalling van recreatiecentrum „de Staver" werd op 10/12 een fietszadel weggenomen. Een en ander tussen 14.00 en 16.00 uur. Op 10/12 tussen 19.45 en 21.00 uur werd ingebroken in een kamer van „de Goede Ree" te Sommelsdijk. De kamer werd doorzocht maar tot op heden kon geen vermissing worden ontdekt. Wel werd een manspersoon gesignaleerd, met een lengte van ongeveer 1.90 m in een don kerblauwe regenjas. Tijdens een onder zoek door de technische recherche werd medegedeeld dat nog een kamer in het gebouw was opengebroken. Ook hier werd voorzover bekend niets wegge nomen. Op 10/12 tussen 09.00 en 14.30 uur werd in een woning in het verzorgingsgebouw „Vroonlande" te Dirksland ingebroken. Ook hier werd door de bewoner niets vermist. Op 12/12 brak er brand uit in een in aan bouw zijnde boot liggende bij jachtwerf „Haringvliet" te Middelharnis. Ter plaatse bleek het gelukkig mee te vallen. Eigen personeel had de brand reeds geblust, voordat de brandweer ter plaat se was. Elke maand organiseert de welzijns zorgkommissie van het verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk een exposi tie in de hal en verbindingsgangen. Gedurende de maand december zijn er de schilderijen te zien van de in Dirks land woonachtige Co v.d. Hoek. Zijn schilderijen kenmerken zich door een goede afstemming van de, vaak uit bundige, kleuren. Sommige schilderijen tonen duidelijk aan wat de schilder bedoelt. Een „muzi kaal portret" van de dochter toont de kleuren zoals de schilder zich dacht bij de eerste penseelstreken van dit portret „in muziek"; warme maar vooral direkte kleuren. Zonder poespas. Er zijn echter ook schilderijen die meer laten zien dan alleen een kijkplaatje. Dit kunnen eer der zoekplaatjes genoemd worden aan gezien er achter deze werken vaak een diepere betekenis zit verscholen. Gezien het gebruik van de kleuren en de soms diepere gedachtengang is het eigenlijk niet verwonderlijk dat de werken soms verwijzen naar het werk van Luyckx. Co v.d. Hoek heeft immers lessen ge volgd bij deze schilder. De schilderijen van Co v.d. Hoek zijn gedurende de maand december te zien in de verbindingsgangen van „De Sa maritaan". Mocht u toch een bezoek brengen aan het verpleeghuis dan attenderen wij u nog even op de verzamameling oud speelgoed zoals deze momenteel is opgesteld in de vitrines. Mevr. Jacobs, die sedert jaren dit speel goed verzamelt, neemt ons weer even mee naar de kindertijd met o.a. de tover- lantaarn, de mecanodoos en Piggel- mee. MIDDELHARNIS Zaterdagavond a.s. is er een Kerstavond in „de Hoeksteen". Om 6 uur beginnen we met een broodmaaltijd. Hiervoor kun je je opgeven bij Adrie (01870 - 6128) ofbij Ineke (6817). De kosten zijn 5,-. Na de maaltijd is er een ontzettend leuk programma waar aan je kunt deelnemen. Ook hopen we stil te staan bij het wezen lijke van het Kerstfeest. Tot ziens. Het O.J. W. team Voor de kop boven dit artikel gebruikten we een misschien wat merkwaardige beeldspraak, maar die drong zich op toen we zaterdag avond Willem den Hertog bezig zagen op zijn bedrijfsterrein te Dirksland terwijl de gevolgen zicht baar werden van de brand die aan de voorraad kerstpakketten een kapitale schade had aangericht. Wie heeft het zich niet eens afge vraagd of dhr. Den Hertog, wie het zakelijk zo vóór de wind gaat z'n vertrouwend geloof nóg zo blijmoe dig uit zou dragen wanneer de wind eens tégen zou zijn? Zaterdag avond schroomde hij niet...., bij storm tegen.... Toen zoon Dick zaterdagavond te gen zeven uur de ouderlijke woning verliet was hij het die ontdekte dat zich uit de voormalige ijsfabriek onder aan de Oosthavendijk een dichte rook vrijmaakte. In dat be drijfsgebouw, van „den Hertog De- lica" was dezer dagen begonnen met het samenstellen van Kerstpakketten wat opnieuw voor een topdrukte zou zorgen, zes extra krachten worden daarvoor in deze periode aangetrok ken en méér zullen het er zijn nu van een haast onmogelijke achterstand sprake is. Op de brandweer kon weer gerekend worden. Commandant Bram Jelier dirigeerde een professionele inzet die zich aanvankelijk richtte op het loca- liseren van de vuurhaard in het gebouw. Persluchtdragers zochten daarbij het gebouw af waarin een intense hitte heerste. Een goede isola tie had de toestroming van zuurstof verhinderd waardoor uitbreiding van het vuur verhinderd werd; wel waren er de hitte, rook en roet. Waar schijnlijke oorzaak is kortsluiting bij een heater. De brandweer die een kleine vijftig persluchtflessen ge bruikte heeft prima werk verricht, waarbij ook de blusploegen van Melissant en Herkingen betrokken werden. Nog voor het Zondag werd kon worden ingerukt. Geen opstandigheid bij dhr. Den Hertog, zijn mededirecteuren en zijn medewerkers, wél zo verklaarde hij later een buigen onder die slaande-, maar eveneens Vaderlijke hand. Gistermorgen maandag werd ieder gevraagd weer zonder emoties aan het werk te gaan, nóg gemotiveerder dan voorheen het geval was geweest, want veel verloren tijd zal moeten worden ingehaald. In deze krant treft u een advertentie waarin melding wordt gemaakt van het opnieuw beginnen van de aktivi teiten verkoop en samenstelling van de Kerstpakkettenafdeling. Géén zorg 't mocht trouwens ook niet worden verwacht dat ook maar iets wat met de rook in kontakt is geweest nog zou worden afgele verd. Maatschappijen die zich met de koop van dergelijke partijen bezig houden hebben letterlijk alles inclusief de verpakkingsmaterialen en dozen weggekocht zodat geen Kerstpakket nog aan de brand zal herinneren. Ze worden bovendien tijdig afgeleverd. De schade kan op een bedrag tussen de driekwart en het miljoen worden geschat. Een schoonmaakploeg is maandagavond aan het werk gegaan om een deel van het bedrijf al van daag schoon op te leveren. De samen stelling van de pakketten zal ove rigens niet meer daar-, maar in een aangeboden bedrijfshal in Middel hamis plaats vinden. MELISSANT woensdag 7.30 uur ds. Meeuse, Rotterdam-Zuid. DIRKSLAND dinsdag 7.30 uur ds. Koster (Bijbellezing). NIEUWE TONGE woensdag 7.30 uur ds. D. Rietdijk, Moerkapelle. Uitslag verloting v.v. „De Putter" te Ouddorp Ie prijsno. 01154 2e prijsnr. 01351 3e prijsnr. 00834 4e prijsnr. 00659 PRijzen afhalen bij T. Grinwis, Wilhel minaweg 34, Ouddorp. Het zal de duizenden op Goeree Overflakkee die Eilanden Nieuws voor geen geld zouden willen missen deugd doen te vernemen dat een abonnement vol gend j aar niet duurder zal zijn dan in de vier vóórgaande jaren. Voor niet meer dan zes en veertig gulden komt ons blad tweemaal per week bij U binnen, aktueel en welverzorgd en gelezen tot in de verste uithoeken van het eiland. In de 61 jaar van zijn bestaan groeide Eilanden Nieuws uit tot een krant die gewaardeerd en gerespecteerd wordt en daar zijn we blij en dankbaar om; we voelen ons daarom ook verplicht aan onze abonnees. Adverteerders vinden in ons blad een uitstekend medium. Hun belangstelling en die van onze duizen den abonnees maken het ons mogelijk het abonnementsgeld tot ƒ46,- te beperken. Het zou ons lief zijn wanneer u het abonnementsgeld voor een heel jaar tege lijk (ƒ46,-) over zou willen maken, maar wanneer dat bezwaarlijk zou zijn kan het ook per halfjaar of per kwartaal worden voldaan. Ons gironummer is 167930, het Banknr. bij de Rabobank Middelharnis is 3420.01.108. Hartelijk dank voor Uw reacties! Brandweercommandant Jelier brengt verslag uit aan dhr. den Hertog (links). Brandweerbedrijvigheid op het fabrieksterrein: links het gebouw waarin de brand heerste.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1