Breston n.v. toont goed staaltje van vakmanschap Leasing Mobil Voortaan droogvoets over de IMolenv^eg Kerstzangavond te Melissant Auteur zoekt foto's Melissant jaren vijftig Bezetters en Water l J% Ramoco b.v. Rally Formula Garage Knöps B.V. Citroen-Hessellnk auping auronde van kempen KIEVIT WARMTE Kerstzangavond in de hervormde kerk De Open Deur Kerstconcert Streekmannenkoor A. J. van Rumpt l Goeree-Overflakkee l K 4' 61e Jaargang VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 No. 5757 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 MELISSANT Na het uitbrengen, door uitgeverij Deboektant, van het fotoboek over Dirksland wordt er mo menteel door de zelfde auteur mevrouw H. J. Vroegindeweij hard gewerkt aan een fotoboek van Melissant. Om die reden vraagt de samenstelster om mede werking van de inwoners van dit dorp. Mevrouw Vroegindeweij zoekt namelijk foto's en ansichtkaarten van 1945 tot 1960. De samenstelster zal door middel van foto's een beeld proberen geven van de vele veranderingen die zich in Melissant voltrokken in de jaren na de oorlog. Een tijd van modernisering waarbij onder andere gedacht kan worden aan de hui zenbouw, de zogenaamde nieuwbouw. Ook moesten sommige woningen afge broken om plaats te maken voor wegver- bredinga. Langzaam verdwenen paard en wagen en verscheen de eerste tractor en ook de auto maakte grote opgang. Kortom een periode van wederopbouw. De in Dirksland wonende samenstelster zoekt niet alleen foto's die een beeld geven van het dorp in die tijd, maar ook schoolfoto's en beelden van het vereni gingsleven zoals zangkoren, muziek korpsen, kerkbestuur, jongelingsvereni ging etc. komen voor dit boekwerk in aanmerking. Het ligt in de bedoeling dat het boek over Melissant ongeveer 100 foto's zal bevatten. In duidelijk gerang schikte onderwerpen zal men de lezer meenemen door het dorp. Veel mensen op de foto's zijn nog in leven zodat het Ingezonden: (III) Geachte redaktie zou u het volgende in uw veel gelezen blad willen opnemen. Daar ik in 1933 geboren ben heb ik de oorlog bewust meegemaakt. Door mijn jonge leeftijd was ik ongevaarlijk voor de Duitsers; alles kon ik waarnemen zonder opgepakt te worden. Ik heb dan ook direkt het boekje „Bezetters en Water" aan mijn boekenbezit toege voegd en zeer aandachtig gelezen. Ik vind dat de heer Jansen zacht en zon der krenken weergeeft wat er is gebeurd (blz. 74). Er is op Stad aan 't Haringvliet wel degelijk een kanon geweest; dat de heer Wagner dat als Stadtenaar niet wist verbaast mij zeer. Het kanon heeft 3 schoten gelost richting Brabant, waar van de luchtdruk veel schade berok kende aan de Burg. Sterkstraat waar ik verbleef voor elke inwoner van Melissant een heel herkenbare periode zal zijn. Uiter aard worden de foto's alleen in bruik leen gevraagd. Zowel de samenstelster als de uitgeverij zullen er voor zorgen dat de foto's na ongeveer een halfjaar weer in de zelfde staat bij de eigenaar terug komen. Een ieder die mevrouw H. J. Vroeginde weij wil helpen met het verzamelen van de foto's kan kontakt met haar opne men. Haar adres is Molenzicht 40 te Dirksland en bereikbaar onder tele foonnummer 01877 - 3320. En wat betreft de plunderaars was dat niet alleen de bezettende macht, het waren Duitsers, Armeniërs, Polen maar ook de bevoegde zijde met hulp van bur gers. Een mooi staaltje van ijver van bevoegde zijde?? Een arbeidsgevorderde was uit Duitsland komen vluchten en was op „Den Brul" waar dat kanon van daan kwam (boerderij Van Loon) bij de daar gelegerde Duitsers kok en moest voor de Nederlandse politie wegkruipen bij controle, zelf was ik aanwezig bij mijn oom. P.S. Nederlandse politie die mei 1945 met B.S. band liep. Ik zou verder wel een dik boek kunnen schrijven wat ik gezien en gehoord heb in de oorlog. Hopende dat u dat in uw blad wilt plaatsen als reaktie op schrij ven van Wagner. Jansen heeft maar een klein tipje laten zien; hij was er niet mis in. Hoogachtend, Een abonnee, al 25 jaar, van uw blad, G. van Rossum, Stad Breston n.v., het bekende Constructiebedrijf uit Nieuwe Tonge, heeft dezer da gen een pracht invulling gegeven aan de bestemming die het Gemeentebestuur van Middelharnis in gedachten heeft voor de aan het Haringvliet gelegen bui- tenhaven, n.l. een ten behoeve van handel en nijverheid. Dat laatste, nijverheid gepaard aan een staaltje van goed vakmanschap, werd gedemonstreerd bij de plaatsing op een ponton van delen van een weegtoren; eerst de sokkel en vervol gens de storttrechter die, eenmaal in Rotterdam opgebouwd, samen een hoogte van 16 meter zullen hebben, 't Is overigens al de 5e Weegtoren die Breston voor Interstewedoring b.v. te Rotterdam bouwt, maar de eerste die i.v.m. z'n grootte niet over de weg kon worden vervoerd. De weegtorens zijn nieuwe, wat revolutionaire verschijningen in het Rotterdamse havengebied. Ze worden gebruikt voor de overslag van losse lading uit zeeschepen in binnenvaartschepen. Tot dusver werden dergelijke ladingen opgezogen, maar met de weegtoren is een aanzienlijk snellere methode geïntroduceerd. Wanneer de storttrechter door een kraan voldoende wordt gevoed, is verwerking van 1000 a 1200 ton per uur haalbaar en dat is een capaciteit waar de zuigers zeker niet aan konden tippen....! Interstewedoring directeur dhr. J. Rijsdijk is er de bedenker van, van daar ook dat de zes weegtorens die zijn bedrijf in dienst heeft alle zijn voornaam Jan dragen. Een boxenvuller die in 't agrarisch bedrijf wordt gebruikt stond model voor de weegto ren. Bij een bezoek aan Breston werd dhr. Rijsdijk geconfronteerd met de werking van zo'n vuiler en dat bleek precies dat waaraan hij, in 't groot weliswaar, behoefte had. Breston wist de Rotterdamse ondernemer op z'n wenken te bedienen. De appara tuur werd geconstrueerd en blijkt voortreffelijk inzetbaar, kompleet met transport banden die zowel telescopisch en zwenkend beweegbaar zijn en, terwille van de zorg voor het milieu, zelfs met een stofafzuiging. De gevaartes worden 16 meter hoog en de Jan 1 t/m Jan 6 trekken veel belangstelling uit de vakwereld. Vrijwel zeker zullen er straks twee voor Portugal worden gemaakt. Aan het laden van de toren werd leiding gegeven door dir. Jan Abresch, overigens niet gekleed in maatkostuum, maar, als zijn medewerkers in 't eerlijke ketelpak, want als Abresch tevreden vaststelt volop werk te hebben bedoelt'ie gewoon dat'ie dan ook volop meewerkt.... l C RENAULT-dealer c. ureen, uiö/9 - z^vo t Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 fW,'ili'l|^»||«> Middelharnis Telefoon 01870-2222 birksland, 01877-1357 dat zit pas §oedl Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER OOLTGENSPLAAT Op D.V. vrijdag 16 december a.s. zal er een kerstzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Ooltgens- plaat. Medewerking verlenen: de plaatselijke predikant ds. C. J. W. Verboom, vier koren en een kinderkoor. Ook is er veel samenzang. Vele bekende, maar ook minder be kende liederen zullen deze avond ten gehore worden gebracht door de vol gende koren: „Middelharnis" uit Mid delharnis, „Soli Deo Gloria" uit Stad aan 't Haringvliet, Kinder- en groot koor „Jubilate" uit Ooltgensplaat, allen o.l.v. Cor van den Heuvel en het koor „Jedu- thun" uit Middelhamis, o.l.v. Ab Vroe gindeweij. Organisten zijn: Martin Mans en Ab Vroegindeweij. Aanvang 19.30 uur. De toegang is vrij. GOEDEREEDE Zaterdagavond is er in de Open Deur een spreker uit de direkte omgeving. Kommer Tanis van het Havenhoofd zal een presentatie verzorgen over zijn hobby: het verzamelen van fossiele bot ten en kiezen. Daarbij zal ook aandacht geschonken worden aan de thema's evo lutie, schepping en zondvloed. Om deze zogenaamde „Kluivenavond" toe te lichten zal dhr. Tanis naast een diaserie ook enkele stukken uit zijn ver zameling meebrengen. Iedereen van 16 jaar en ouder is van harte welkom vanaf 19.30 uur D.V. zaterdag 10 december in De Ark (bij de kerk van Goedereede). Tot ziens. OOLTGENSPLAAT Kerstmiddag bejaarden De kerstmiddag voor de bejaarden zal D.V. gehouden worden woensdag 14 december a.s. om 2.30 uur in „Elthato". Het comité zorgt voor een mooi pro gramma en een gezellig samenzijn met traktatie. De meditatie zal gehouden worden door ds. C. J. W. Verboom, terwijl de kinderen van Groep 1 van de Chr. Basisschool aanwezig zullen zijn en enkele liedjes zullen zingen. Voor vervoer kan men Peter Mans bel len, tel. 1336. Alle bejaarden worden ver wacht en zijn hartelijk welkom. Op zaterdag D.V. 17 december zal er een Kerstzangavond plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Melissant, te geven door: Chr. Gem. Zangver. „Vaya Con Dios" (Ga met God) en het kinderkoor „Lenteklokjes" O.l.v. Abram Bezuijen. Met medewerking van: chr. Mannen koor „Jubilate Deo" te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen. Op het programma staat ook veel samenzang en het orgel wordt bespeeld door dhr. Jan Bezuijen. Alg. leiding van de avond is in handen van dir. Abram Bezuijen. Aanvang van deze avond is 19.30 uur en de toegang is gratis. Programma's in de Ned. Herv. Kerk. Tijdens een samenzang is er een kol- lekte voor de onkosten van deze avond. Deze kerstzangavond is ook te beluiste ren door de kerktelefoon. Cassettebandjes van de kerstzangdienst bij dhr. A. Koedam, Bernhardstraat 34. Melissant, tel. 01877 - 2524. Ver. „De Christenvrouw" afd. Dirksland Wij vergaderen weer op D.V. woensdag 14 december om kwart voor acht in „Onder de Wiek". Deze avond staat in het teken van het komend Kerstfeest. Ds. Hoornaar zal een meditatie houden. Gasten hartelijk welkom! Op deze avond kunt u zich opgeven voor de broodmaaltijd op 18 januari. Het Streekmannenkoor, onder leiding van Gerrit Zoon, hoopt vrijdag 16 december a.s. 's avonds om 8 uur een Kerstconcert te geven in de Herv. Kerk te Sommelsdijk. Vocale medewerking zal worden verleend door het koor „De Ver enigde Zangers" uit Werkendam, be staand uit dameskoor, mannenkoor en gemengd koor. Ds. A. de Lange hoopt een meditatie te verzorgen en van Gerrit Zoon is een orgelsolo te verwachten. De orgelbege leiding tijdens de samenzang is in han den van Bart Jaap de Bakker. DIERENBESCHERMING Aan komen lopen grijs/bruin cypers gestreept poesje. Huygens 6, Middelhar nis, tel. 01870 - 5117 of 6294. Opgevangen oude rode kater, goed verzorgd, opgevangen in Ouddorp. In Herkingen opgevangen zwarte poes van plm. 1 jaar, met witte voetjes en wit befje. Inl. fam. v.d. Berg, Dirksland, tel. 01877 - 1232. Het laatste segment wordt op z'n plaats gehangen door de kraan van Kraanverhuurbedrijf Jaap Boeter. 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet Y^Av voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Voor loBkwahteil. goeOe service en vjöroelige pmzen FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER [=3 (=3 C=] CD r^ WBhBÜMIj^^l^ CZi CZJ C3 ^3 C3 rp - telefoon 0f8r3-16'2 cn 2J20 m '72- teleloon 0in6-2-'00 31 3 Somntelsdi/k - Tuleloon 01B7O <AAT I QUOe T'.JNCiF TËL. 0187.3 1^77 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 De bovenste foto brengt de oude situatie in beeld, de onderste foto de recente. OUDE TONGE Eerder dit jaar, in de krant van vrijdag 8 januari hebben we nog wat de gek gestoken met het plaveisel van de Molenweg te Oude Tonge. Een van de aanwonenden had ons op de wrakke staat daarvan geat tendeerd en met een foto ondersteunden we het gegeven dat de Molenweg inderdaad meer leek op een mossel- bank dan op een gebaande weg. 't Was me daar een toestand, vooral na een forse regenbui waarvan er nog al wat gevallen zijn. Het onderschrift gaf hoop op een herstrating die in 't voorjaar zou beginnen, maar dat moest nog even uitstel dulden. Nü echter wordt de Molenweg herstraat door b.v. aannemingsbedrijf Winkels, v/h Bezuyen uit Ouddorp. Overigens werd dhr. Winkels niet tot uitvoering van het werk geroepen omdat hij aan de Molenweg geboren en getogen is.... De weg is verbreed, wat mogelijk werd door de demping van de sloot aan één zijde van de weg. Waarschijnlijk zal de weg t.z.t. gaan dienen als ontsluitingsweg van het recreatiegebied; met het verbeteren van de fundering is daar al rekening mee gehouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1