bezetters en water Zélfs tentoonstelling van V.O.V. was Van Ongenoegen Vrij J^w^^ Politieberichten Kerstmiddag flonii^ieman Voorlichtingsavond vervolg opleidingen Tentoonstelling in Ooltgensplaat Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflalcicee Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten se^g) 7T?mnrm^ m Oostflakkee Oproep voor verkiezingen Ver. Verg. Ziekenfonds Ledenvergadering IJsclub „Voorwaarts" Abonneert U op Eilanden-Nieuws 61e Jaargang ^^Z -':i i DINSDAG 6 DECEMBER 1988 No. 5756 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. A F. Honkoop van Zwijn- drecht. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Moerkapelle. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. van Ruitenburg van Meliskerke. de auto die u zoekt vindt u in l\/liddeiliarnis in de oude sportlial u aitijd nog 1500* pieiiop Ingezonden: 1. \3 \L vT w 1.M l3 Uit de bespreking in Eilanden Nieuws van mijn boekje Bezetters en Water d.d. 25 november 1988 blijkt dat de heer Wagner geen enkele waardering kan opbrengen voor mijn werkje. Dat is jam mer, voor Wagner, maar het is geen ramp. Niet ieder boek wordt door ieder een gewaardeerd. Jammer voor mij is dat ik van mijn kant geen enkele waar dering kan opbrengen voor Wagners kritiek omdat deze m.i. in vele opzichten niet voldoet aan minimumeisen, die aan kritiek gesteld mogen worden. Kritiek behoort fair en zakelijk te zijn. Die van Wagner is noch het een, noch het ander. Wagner begint zijn kritiek met een poging mij als schrijver verdacht te maken. Ik zou vooringenomen zijn en een negatieve instelling bezitten tegen over Flakkee en zijn bewoners. Om dat te bewijzen haalt hij hier en daar wel heel vreemde bokkesprongen uit. Zo zegt hij bijvoorbeeld dat ik beweerd heb dat de hoge kerkkoUekte in de oorlog vaak bestond uit geld, verkregen door verkoop van levensmiddelen aan de vij and, hetgeen Wagner een schandelijke aantijging noemt. Op bladzijde 71 kan men echter lezen dat de gewraakte woor den niet van mij zijn, maar van de predi kanten Ewoldt en VoUebregt en dat ze staan in een rapport van beide heren over het geestelijk en zedelijk leven op Flakkee in oorlogstijd. Overigens, op grond waarvan beweert Wagner dat de bovenvermelde predikanten in dit geval onwaarheid spraken? In het zelfde rapport zeggen de heren Ewoldt en VoUebregt dat karakterloos heid „een der typische karaktertrekken" van de Flakkeese bevolking is. Deze krasse bewering wordt mij door Wagner in de schoenen geschoven en alleen maar omdat ik haar niet tegenspreek. Had ik dat dan moeten doen? Ik heb geen enkel commentaar geleverd op de woorden van beide predikanten, ieder mag daarover oordelen zoals hij wil. Maar zeggen dat ik het ermee eens ben omdat ik er geen oordeel over geef, onder het motto; wie zwijgt, stemt toe, is in strijd met de meest elementaire begrippen van fatsoen. Op die manier zal Wagner een historicus, die uit Das Kapital citeert waarschijnlijk een Mar xist en een die uit Mein Kampf citeert wel een Nazi noemen. Is Wagner in de bovenvermelde gevallen nog te goeder trouw? Als dat wel zo is kan ik alleen maar concluderen dat hij moeite heeft met lezen. Wagner vindt vele bewijzen voor zijn stelling dat ik een anti-Flakkeese instel ling heb. Die blijkt volgens hem uit het feit dat ik geschreven heb dat de boere- nelite voor de oorlog een zwaar stempel drukte op de Flakkeese samenleving, omdat ik gezegd heb dat de Flakkeeë- naars in doorsnee niet zo erg anti-Duits waren, omdat ik geen bewondering uit druk voor wat Vogelaar en Burgers deden, omdat ik stel dat de boeren dui zenden mudden tarwe en erwten achter over drukten en gedeeltelijk aan an deren verkochten, ja zelfs omdat ik beweer dat de Flakkeeënaar voor de oor log weinig reisde en de doorsnee landar beider niet veel anders las dan de Bijbel, Eilanden-Nieuws en de Advertentie bode. Wagner is het met al die dingen kennelijk niet eens, maar hij laat na aan de hand van feiten aan te tonen dat mijn beweringen onjuist zijn. Mijn conclu sies berusten op feitenmateriaal, op offi ciële rapporten van politiefunktiona- rissen en deskundigen, die in 1945 schreven over wat in hun respektieve diensten gedurende de oorlog is voorge vallen. Ze komen niet uit mijn duim, zoals Wagner suggereert en zo lang Wagner niet met acceptabel feitenmate riaal komt op grond waarvan hij kan aantonen dat ik ongelijk heb, blijf ik bij mijn mening. Van het zelfde gehalte als Wagners ver dachtmakingen aan mijn adres is zijn inhoudelijke kritiek op mijn boekje. In tegenstelling tot wat ik schrijf beweert hij dat de overgrote meerderheid van de boeren nooit iets zwart verkocht. Hoe kun je zoiets beweren terwijl ik aantoon dat alle feiten in een andere richting wijzen? Ik heb geschreven dat de CCD de van zwarthandelaren in beslag genomen goederen vaak aan de betrokkenen terug moesten geven omdat zwarthandelaren de hulp inriepen van de Duitsers. Wag ner daarover: „Als dit ooit gebeurd is is het een grote zeldzaamheid geweest". Hoe weet hij dat? Vele politierapporten zijn het op dit punt met hem oneens, maar Wagner, niet gehinderd door enige kennis van zaken, weet het allerriaal beter. Mijn „onkunde" wordt verder „bewe zen" door Wagners bewering dat de zoon van P. D. Sieling „Cor" werd genoemd en niet „Cornells", zoals ik, uitgaande van een politierapport, ge schreven heb. Is er kinderachtiger kri tiek denkbaar? Laat ik nog enkele dingen rechtzetten. Ik vertel dat we in de oorlog olie persten uit blauw maanzaad, Wagner weet het beter, dat moet koolzaad zijn en hij vindt het lachwekkend dat ik dat niet eens weet. Niettemin heeft hij het fout. Wij persten een prachtige, lichtgele olie uit maanzaad. Laat hij het maar eens proberen, dan weet hij het. Daarmee wil ik natuurlijk niet zeggen dat er ook geen olie uit koolzaad geperst werd. Op bladzijde 84 konkludeer ik uit het feit dat er bonkaarten achterover ge drukt werden dat er op Flakkee inder daad onderduikers waren hoewel ze in de mij ter beschikking staande bronnen nauwelijks genoemd worden. Wagner daarover: „Nu komt Jansen bijna over de brug". Over welke brug? Dat moet hij me eens uitleggen. Suggereert hij soms dat ik graag zou willen ontkennen dat er onderduikers waren? Waarom zou ik dat willen doen? Ik was in zekere zin zelf een onderduiker. Ik heb nog steeds een van de AusAveise, die Boomsma illegaal drukte, door mijzelf ingevuld en van een handtekening en stempels voorzien. Ik kreeg die van de Ondergrondse en als tegenprestatie voorzag ik enkele tiental len Ausweise van valse handtekening en stempels. Ik ben mij er niet van bewust dat ik in mijn boekje smalend of gering schattend gesproken heb over de ille galiteit. Een laatste voorbeeld. Ik schrijf dat op 30 april 1945 geallieerde vliegtuigen Holland kwamen bevoorraden. Nee, zegt Wagner, ze kwamen iets doen aan de moordende honger daar. Ik ben het met hem eens, maar is dat dan iets anders dan wat ik schreef? Het lust me niet alle ongerijmdheden en onjuistheden in Wagners kritiek hier verder te behandelen. Het lijkt me zin voller tot slot nog enkele opmerkingen te maken. Wagners bewering dat ik negatief sta tegenover Flakkee en de Flakkeese bevolking raakt kant noch wal. Ik heb vierentwintig jaar op Flakkee gewoond, waaronder het laatste oorlogsjaar en met veel plezier. Ik heb Flakkee en vele Flakkeeënaars goed leren kennen en leren waarderen. De bevolking heeft z'n eigenaardigheden, maar die hebben de bewoners van ander streken ook en ik heb nooit gemerkt dat de doorsnee- Flakkeeënaar in negatief opzicht af wijkt van de doorsnee-bewoner van welke andere streek ook. Wagner is kennelijk enigszins geschokt door het volgens hem te negatieve beeld dat ik teken van Flakkee in oorlogstijd. Dat kan ik begrijpen, maar wat had hij dan verwacht? Had hij gedacht dat het een verhaal zou zijn over de vele verzets daden van dappere Flakkeeënaren, over hun fel anti-Duitse gezindheid, over de verachting waarmee vrouwen en meisjes de bezetters bekeken? Helaas laten de feiten niet toe een dergelijk, romantisch beeld te schetsen, maar dat kan ik niet helpen. Is het beeld van Flakkee in oorlogstijd ongunstiger dan dat van andere streken van Nederland? Dat staat nog te bezien. In ieder geval was de sitautie, waarin de Flakkeeënaars zich gedurende het laat ste oorlogsjaar bevonden, veel penibeler en moeilijker dan die van vele bewoners van andere streken en het is daarom moeilijk vergelijkingen te maken. Ik heb in mijn boekje geschreven dat een oorlog soms het beste en soms ook het slechtste in een mens naar voren brengt. Helaas ben ik van mening dat het laatste vaker het geval is dan het eer ste. Mijn bronnenmateriaal bevestigt dat en het klopt ook met mijn herinne ringen. Er was tijdens de oorlog veel ongerechtigheid, op ieder gebied en men wist dat ook. Het kon dan ook niet anders of dat komt in mijn boekje naar voren. Als men kritiek heeft op de manier waarop ik dat geschreven heb moet men aan de hand van feiten aanto nen waar en waarin ik gedwaald heb, maar laat men niet doen wat Wagner doet: gedreven door een overmaat aan lokaal-patriottisme hard roepen dat een hele hoop van wat ik schreef niet waar is alleen maar omdat dat hem zo onplezie rig in de oren klinkt. A. J. Jansen De leerlingen van klas drie en de Exa menklas van scholen voor L.B.O. en MAVO bereiden zich voor op de keuze van het vakkenpakket en houden zich bezig met de beroeps- en schoolkeuze na de opleiding die ze thans volgen. Eén weloverwogen keuze moet worden ge maakt en daarbij kunnen en moeten heel wat vragen worden gesteld over o.a. geschiktheid voor de opleidingen, sa menstelling van het vakkenpakket, de studiekosten en de beroepsmogelijkhe den na het volgen van de opleiding. Op de scholen wordt in zgn. keuzelessen en in gesprekken met leerlingen en ouders aandacht geschonken aan alle vragen rond studie- en beroepskeuze. Aanvullend op wat er in de verschil lende scholen gebeurt, leek het de deka- nen van de negen scholen voor LBO en MAVO op Goeree-Overflakkee zinvol een voorlichtingsavond te organiseren voorouders en leerlingen. Zij doen dit in samenwerking met het regionaal orgaan voor het leerlingwezen in Zuid-Hol land. Deze avond zal worden gehouden op 12 januari a.s. in het schoolgebouw van de L.T.S. „W. C. van As" in Middelhamis en begint om 19.30 uur. Van 31 opleidingsinstituten komen voor lichters hun verhaal houden en vragen beantwoorden die bij ouders en leerlin gen leven. De dekanen en het leerlingwezen zijn bijzonder blij dat deze belangrijke voor lichting nu ook „dichtbij huis", op het eiland zelf geboden kan worden. Via de dekanen van de LBO en MAVO- scholen krijgen leerlingen en ouders een aanmeldingsformulier met de lijst van deelnemende scholen voor volledig dag onderwijs, de zgn. M.B.O.-opleidingen en de opleidingen in het leerling stelsel. Zal blijken dat een dergelijke organisa tie in een behoefte voorziet, en die ver wachting hebben de dekanen, dan is er goede hoop dat ieder jaar zo'n infor matie-avond kan plaats vinden. - Injectiespuiten J.l. donderdag werd bij de politie gemeld dat aan de vloedlijn van de Krammerse slikken een aantal injectiespuiten ge vonden waren. De voorwerpen werden veiliggesteld. De herkomst is niet duide lijk. Wel bestaat de mogelijkheid dat er ook op andere plaatsen nog injectie spuiten gevonden worden. Laat ze bij aantreffen gewoon liggen en geef de politie er kennis van. Ga in geen geval met de spuiten experimenteren!, het kan kwalijke gevolgen hebben door besmet ting. - Diefstal uit auto Vrijdagmorgen bleek er ingebroken te zijn in een personenauto, die nabij het „monument" op de Grevelingendam enkele uren werd geparkeerd. Een onbe kende bromfietser sloeg een ruit in en nam een tas met inhoud weg. Mogelijk zijn er getuigen van dit voorval? Uw tip zal vertrouwelijk behandeld worden. DIRKSLAND OPEN JEUGDWERK Zaterdag 10 december gaan we gourmet ten. Je kunt je opgeven tot vrijdag 9 december bij Kees en Dingena Vrees wijk, tel. 01877 - 3424. In de bibliotheek van Ooltgensplaat kan ieder in de maand december terecht die wat wil weten over Zuid-Holland. Naast boeken over sociale en politieke zaken in de provincie zijn boeken over het natuur- en stedenschoon beschik baar. De nadruk van de tentoonstelling ligt op Goeree-Overflakkee: romans, gedich ten, fotoboeken en geschiedenisboeken over het eiland. Ook het nieuwe boek over dialekten is te leen. Wandelroutes en folders met gegevens over de provincie zijn er om mee te nemen. De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens de openingsuren van de biblio theek: maandag19.00-21.00 uur woensdag13.30-15.30 uur donderdag19.00-21.00 uur Ten behoeve van het samenstellen van een nieuwe Algemene Vergadering per 1 januari 1989, zullen op 15 december aan staande verkiezingen worden gehouden. Er dienen 16 vertegenwoordigers van de verzekerden-leden en 16 plaatsvervan gers te worden gekozen. 8 vertegenwoor digers en 8 plaatsvervangers worden gekozen uit en door de verzekerden uit de regio Zwijndrecht (omvattende de gemeenten Albrandswaard, Baren- drecht. Binnenmaas, Cromstrijen, 's- Gravendeel, Heerjansdam, Hendrik Ido Ambacht, Hoogvliet (Poortugaal/Boom- gaardshoek), Korendijk, Oud-Beijer- land. Ridderkerk, Strijen en Zwijn drecht) en 8 vertegenwoordigers en plaatsvervangers worden gekozen uit en door de verzekerden uit de regio Brielle (omvattende de gemeenten Bernisse, Brielle, Dirksland, Goedereede, Helle- voetsluis, Middelhamis, Oostflakkee, Rotterdam (voor zover gelegen op Voor- ne-Putten, Rozenburg en Weiplaat), Rozenburg, Spijkenisse en West- voorne). Kiesgerechtigd Dat zijn alle verzekerden die op 1 juni 1988 de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt en gedurende de gehele periode 14 december 1987 tot 14 december 1988 verzekerde-lid zijn geweest. Kandidaten Kandidatenlijsten kunnen bij de kanto ren van het ziekenfonds worden af gehaald. Stemming Verzekerden uit de regio Zwijndrecht dienen hun stem uit te brengen in het stembureau in ons kantoor te Zwijn drecht: Beneluxlaqn 5, telefoonnummer 078 - 126766. Verzekerden uit de regio Brielle in het stembureau in ons kantoor te Brielle, Oever 1, telefoonnummer 01810 - 12577. Beide stembureau's zijn geopend van 11.00 uur tot 19.00 uur. De kiezers die nen hun bewijs van inschrijving en een geldig legitimatiebewijs te tonen. De stemming geschiedt met ongetekende en gesloten stembiljetten. ti. ^F>/r-<' De in Oude Tonge gevestigde Konijnenfokkersvereniging „Van Ongenoegen Vrij" lieeft j.l. vrijdag en zaterdag, toen de zogeheten open tentoonstelling werd gehouden de voldoening mogen smaken dat zélfs de organisatie zeer tot genoe gen is geweest terwijl daar eigenlijk een communicatiefoutje aan ten grondslag lag. Omdat in „Grutterswei" geen rekening was gehouden met de komst van de ten toonstelling moest uitgeweken worden naar een deel van de aan het complex verbonden sporthal en béter had V.O.V. het zich niet kunnen wensen! Zoveel ruimte werd de Ver. geboden dat zélfs met een recordinzending van 625 dieren, konijnen en cavia's, de dieren niet behoefden te worden „getopt", d.w.z. hun kooien niet boyen elkaar behoefden te worden geplaatst. Wethouder G. W. J. Poortvliet van Oostflakkee wendde in zijn openingswoord zeker niet voor kennis van zaken te hebben, wél was het hem sinds jaar en dag duidelijk dat fokkers-hobbyisten veel plezier aan hun hobby beleven wat zeker ook geldt voor de onderlinge competitie op de tentoonstellingen met de fraaiste dieren tevoorschijn te komen. Dhr. Poortvliet kon een dorpsgenoot feliciteren met het behalen van de hoogste eer. Want het was de grijze Vlaamse Reus van dhr. C. P. v.d. Welle die de meeste waardering ondervond van de zeer deskun dige jury. GOEDEREEDE - OUDDORP De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen viert dit jaar voor de 25ste maal het Kerstfeest met de bejaarden en minder validen uit de gemeente Goedereede. Ieder jaar komen er ongeveer 200 gasten en dit vergt natuurlijk een hele or ganisatie. Al in september wordt begonnen met de voorbereidingen. Er worden door de leden loten verkocht om een deel van de kosten te dekken. Een taxibedrijf zorgt voor het gratis ver voer van mensen in een rolstoel en onze eigen leden zorgen voor het vervoer van mensen die slecht ter been zijn. Vrijwilligsters van het Rode Kruis zor gen voor opvang van de bejaarden na afloop van het feest. Ieder jaar is het weer een gezellige sfeer volle middag en in de pauzes, waarin er koffie thee en versnaperingen worden rondgebrtacht, is er volop gelegenheid om oude bekenden te ontmoeten en een praatje te maken. Vijfenzestig-plussers en mindervaliden die graag in een gezellige sfeer dit feest willen bijwonen zijn van harte wel kom. Dit Kerstfeest wordt gevierd op woens dag 14 december in het m.fg. „Dorp- stienden" te Ouddorp. Aanvang 14.30 uur. U kunt zich opgeven bij: mevr. Rein- houd, tel. 01879 - 2071 of bij mevr. Spui- broek, tel. 01878- 1462. OOLTGENSPLAAT Donderdag 8 december a.s. des nam. om 8 uur zal in de bovenzaal van Hotel Hobbel te Ooltgensplaat de jaarlijkse ledenvergadering gehouden worden van de IJsvereniging „Voorwaarts". Naast de gebruikelijke verslagen vindt er een bestuursverkiezing plaats. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren M. Donker sloot en L. Nattekaas. Eventuele mededelingen volgen na de pauze. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Goeree-Overflakkee organiseert volgende week dinsdag, 13 december, een bijeenkomst over het onderwerp: kunstmeststrooien. Deze vergadering zal gehouden worden in De Schakel te Dirksland, aanvang 13.30 uur. Tijdens deze vergadering zullen de testresultaten van de kunstmeststrooi- ertest, gehouden op Goeree-Overflak kee in februari 1988, worden be sproken. Daarnaast zal worden ingegaan op de vraag: Hoe krijgt men een optimale verdeling van kunstmest en welke fak- toren hebben hier invloed op? In deze vergadering zal ook ingegaan worden op de stand van zaken bij de automatisering van het kunstmest strooien. Gezien het belang van goed kunst meststrooien zal deze vergadering van belang zijn voor iedereen die regelma tig met dit werk te maken heeft. MELISSANT Ophalen oud papier Morgenavond - woensdag - zal van wege de Herv. kerk weer oud papier worden opgehaald. MELISSANT Beroepen Ds. A. Vlietstra Jr., herv. predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van Wouterswoude (Fr.). FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER W9Sfs(raat35- Wo/eo*eg 4 - Oudaorp - Telefoon 01376-161! en 2120 Filiaal Renesse Pnnisnor - Hogeioom 172 - Teleloon 0111S-2400 F:lla3l Sommelsdijk. Weslht^teelstraal 8 - Somme/sdiJ* - TsiBtdon 01870-61 'Sa f minimum inruilpriis mits A.P.K. gel<eurd en fcenfeken 3 maanden op naam (Aanbieding geldig tot 31-12-aa) SPORTLAAN 2 - MIDDELHARNIS - TELEFOON 01870-6888 De wethouder feliciteert de winnaar; rechts de échte winnaar, de grijze Vlaamse Reus.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1