Genetische manipulatie Gedrieën 120 jaar lid van muzieicver. „Sempre Crescendo" IVliddelharnis HARTELIJK HEIVOET BEDANKT! Politieberichten Op z'n Oudurps 'ezeid fi omiSemaH ({Si^k^^^ Teun van Prooyen onverwacht overleden Oostflakkee Goedereede Rayontentoostelling Vogelvereniging „De Putter" Brand in slaapkamer Lezing in Ouddorps museum gaat NIET door Weer reeks diefstallen in Sommelsdijk Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 61e Jaargang DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 No. 5753 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Geheel onverwacht is gisteren - maan dag - een eind gekomen aan het leven van de 75-jarige Teun van Prooijen, een geboren en getogen Dirkslander die zich bij zijn leven al legendarisch heeft gemaakt. De heer van Prooijen, trots en gelukkig vader van 8 kinderen, heeft levenslang de socialistische gedachte uitgedragen omdat die zo duidelijk ook de zijne was. O.a. deed hij dat in zijn raadslidmaat schap voor de PvdA dat van 1949 tot 1982 heeft geduurd. Vele jaren was hij voorz. van de Woningbouwvereniging „Dirksland" en van Prooijen was welbe kend om zijn rhetorische kwaliteiten die hem tot ver buiten Dirksland bekend heid gaven. De laatste jaren - sinds 1976 getooid met de Kon. Eremedaille in Goud wegens bewezen verdiensten - genoot hij samen met z'n echtgenote zichtbaar van de periode van rust die hem gegeven werd. Hij had tijd voor bezoek aan zijn kinde ren tot zelfs in Canada maar hij fietste ook graag door het flakkeese polderland waaraan hij zich historisch verbonden wist. Velen mochten hem graag en het heen gaan van Teun van Prooijen, van wie we ons uit zijn raadlidmaatschap nog zoveel markante uitspraken herinneren, zal dan ook door velen worden be treurd. (Ingezonden) D'n ouwen Krien hieng over de onger- deure in riejp an z'n buurman Jaop: „Jaop, hei joe dat boek al 'eleeze over 't dialect van Goeree in Overflakkêê?" „'k Weet niejvers van" zei Jaop, „wie heit tat 'eschreeve?". „Pau Heerschap", zei Krien, „die ken je toch wel, hie weunt op Duunkèrke, nogal een stug veintje om te zieëne, mit van die vierkante schoeren in een beetje van dat pluuzege haer op z'n hóód". „O, je bedoelt Pau van Jaop van Janne", zei Jaop. „Juust! Noe as je dat boek nog niejt 'eleeze heit, dan mojje drek ni Kees van Koppen góó, dêêr kun je 't kaope voor nog gêên vuufindertig gulden. D'r binder mar duuzend van 'edrukt in ze vliege de wienkel uut". „Dan lêên ik et wel van joe", zei Jaop. „Gêên spraeke van", zei Krien, 't komt de deure niejt uut". „dan vraeg ik 't mar an de kinders voor Sinterklaos" zei Jaop. „Gróót geliek, mar dan za je toch gaauw motte weze, want een maendag is 't zovaorde in 'k zou 't jammer vinde as je achter 't nette vissende, want 't is te moeite waerd. 'k Hè nog nóóit zo'n móói boek 'eleeze". „Dan zulle we d'r niejt langer over mauwe" zei Jaop, Mina, riej joe us gaauw ni Kees van Koppen voor dat 't te laete is". „Kiek, dat is noe us verstandig" zei Krien in hie dee de deure dicht. Delft K K. Biologiedocent Van de Brink voor afd. G-O van de Nederlandse Patiënten Vereniging MIDDELHARNIS Niet meedoen aan testen voor verkrijging van een genenpaspoort, het spraakgebruik zuiver houden, dus niet spreken over embryonaal weefsel, maar over een baby of in plaats van moeder de term foetale omgeving hanteren, alsmede de politiek bemvloeden. Deze raad gaf de heer C. van de Brink, docent biolo gie uit Houten zijn hoorders mee aan het slot van zijn betoog op de open bare vergadering van de N.P.V. afge lopen donderdag. Nadat hij het woord gekregen had van de fungerend voorzitter, dhr. Van Wijk merkte de inleider op, de ontwikkelin gen op het gebied van de gentechnologie als huiveringwekkend te ervaren. Het opsporen en vroegtijdig onderken nen van ziekten met behulp van voor noemde technieken kunnen we als zegeningen zien, evenals de genezing en voorkoming van ziekten. Als we echter met name bij beginnend leven zien op welke wijze dit leven gemanipuleerd en beheerst wordt kun nen we zonder meer stellen, dat door God ingestelde grenzen overschreden worden. Onder medici en ethici heerst in zijn algemeenheid een geest, die heel anders is dan pakweg dertig jaar geleden. In de eerste plaats wordt het wonder van het leven ontkend, waardoor de biologie materialistisch geworden is en alleen nog maar bestaat uit scheikundige reak- ties. Ook de beheersdrang treedt op de voorgrond. Mens en dier gaan gelijken op een apparaat in deze visie, waar onderdelen uit te verwijderen en in te passen zijn. De mens is determinis tisch, bepaalbaar. Niet voor niets kreeg een recent t.v. pro gramma de titel mee „Beter dan God". Men vindt aan de door God geschapen mens, hetgeen overigens ontkend wordt, nogal wat te verbeteren. Diagnostiek Door de huidige DNA-techniek kan men snel en nauwkeuriga een diagnose vaststellen. We kunnen deze vorderin gen op medisch gebied toejuichen. Door een fabrikant, ABC-diagnostiek, werd onlangs melding gemaakt van zelftes- ters voor een groot aantal ziekten. Je kon dan zelf thuis, zonder dat iemand hier weet van had, te weten komen aan wat voor aandoeningen je leed of binnen kort zou gaan lijden. Heel betrouw baar zelfs. Toch kwam hier een storm van kritiek op, ook van overheidszijde en uiteraard vanuit de medische hoek. Hoewel men niet twijfelde aan de betrouwbaarheid, plaatste men vraagtekens bij de begelei ding en het onvoldoende inzicht van betrokken zelftesters. Erfelijke ziekten kunnen via de chromo soomaftasters al in de embryonale ont wikkeling van de mens worden vast gesteld. Wat doen we echter met die wetenschap als er nog geen therapie voorhanden is. Voor een aantal artsen is dit al geen vraag meer. Deze kinderen, embryo's zoals zij ze noemen, mogen niet geboren worden. Andere medici, die niet zover gaan, leg gen deze gegevens wel vast. Het genen paspoort is dan werkelijkheid. Wat voor consequenties dit heeft voor later, bijvoorbeeld naar ziektekosten verzekeraars, naar werkgevers, naar hypotheekverstrekkers, laat zich raden. Hoe zal overigens de druk niet toene men en is al min oif meer aan het toene men tegen ouders van gehandicapte kinderen. Elk van God gegeven leven heeft zijn waarde en dient onvoorwaardelijk be schermd te worden, doch niet door de ogen van vele mensen. Zij zien gehandi capten als 2e rangs burgers. Als gevallen van mislukte preventie. Kunstmatige voortplanting De techniek van kunstmatige voort planting is er al geruime tijd, aldus de inleider. Ik verwijs dan bijvoorbeeld naar de kunstmatige inseminatie bij runderen. Ik meen te moeten vaststellen, dat wij mede hierdoor een gezonde en sterke veestapel hebben. Echter is het al geruime tijd praktijk, dat deze bevruch tingstechniek ook bij vrouwen plaats vindt, die ongewenst vruchtbaar zijn. Soms wordt dan zaad van haar eigen man gebruikt, doch gebruik van zaad van spermabanken is al lang geen uit zondering meer. Verder hebben we te maken met de zoge noemde reageerbuisbaby. In Australië heeft men zelfs al embryo- banken. Het klonen en klieven van embryo's bij dieren is eveneens al praktijk. Beseft u wat dit betekent. Men krijgt dan volkomen gelijke dieren. Dit klieven kan met behulp van kernfy sica al tot in het oneindige doorgaan. Gelukte proeven zijn genomen met muizen en koeien. Door een stukje van het gen van een glimworm over te planten in de tabaks plant verkreeg men oplichtende plan ten. Huiveringwekkende ontwikkelingen. Nadat Van de Brink nog een aantal nut tige voorbeelden van gentherapie had geschetst en aangegeven had dat we van de medische ethiek weinig te verwach ten hebben, trok hij lijnen naar Gods Woord. Buiten de wil van de Hemelse Vader zal er geen haar van ons hoofd vallen. Wat is het voor een ware christen troostrijk nog een andere dimensie te hebben. Het Evangelie van Gods Liefde, van Gods Almacht, van Gods Regering in deze maatschappij. Nadat de inleider de vragen uit de zaal had beantwoord, gaf hij nog aan, dat wij er goed aan doen, redelijk geïnformeerd te blijven, zodat we weten, waar wij of onze kinderen mee te maken kunnen krijgen. - Diefstal uit container Het vorige weekend werd een container opengebroken op het terrein van de in aanbouw zijnde waterzuiveringsinstal latie te Den Bommel. Een aantal goede ren werd ontvreemd waaronder een slagboorraket ter waarde van 12.000,- De totale schade was nog onbekend. Een onderzoek wordt ingesteld. - Aanrijding met gewonde J.l. woensdag omstreeks 17.45 uur, stak de bestuurder van een ZWN-bus vanuit de Capelleweg te Oude Tonge de Provin- cialeweg 47 over in de richting Nieuwe Tonge. Vermoedelijk doordat de ZWN- bus zich niet geheel tussen de rijbanen van de Provincialeweg kon opstellen reed een uit de richting Middelharnis komende bestuurder van een personen auto tegen de achterzijde van de ZWN- bus en schoot er gedeeltelijk onder, waardoor de bestuurder van de perso nenauto gewond raakte. Nadat deze bestuurder in het ziekenhuis te Dirks land aan zijn verwondingen was behan deld, kon hij huiswaarts keren. - Aanrijding met gewonde J.l. zaterdag omstreeks 22.30 uur, stak een 30-jarige inwoner uit Oude Tonge met zijn fiets vanaf de Oudelandsedijk te Oude Tonge, de Provincialeweg 47 over en lette daarbij onvoldoende op het overige verkeer en kwam daardoor in botsing met een personenauto uit de richting Rotterdam. De inwoner uit Oude Tonge raakte hierbij gewond en werd opgenomen in het ziekenhuis te Dirksland. - Aanrijding met gewonde Donderdagmorgen omstreeks 7.50 uur stak een 12-jarige scholiere uit Oude Tonge bij de verkeerslichten in Oude Tonge de Provincialeweg over. Hoewel voor de scholiere „haar" lichten op groen stonden, werd zij door een passe rende personenauto gegrepen die door het rode licht reed. Tegen de verdachte, de 24-jarige automobiliste J. K uit Dirksland wordt proces-verbaal opge maakt. Het slachtoffertje werd met diverse fracturen en een hersenschud ding, per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. - Inbraken en diefstallen opgelost Met de aanhouding van drie jongens (15 en 16 jaar) uit Stellendam, zijn 8 misdrij ven opgelost, waaronder diefstal van een bromfiets en een zaagmachine, en ver nieling aan een bouwkeet. Twee andere jongens (16 en 18 jaar) uit Stellendam werden aangehouden voor het stelen van een bromfiets. De brom fiets hadden ze nodig voor onderdelen. Niet te gebruiken onderdelen werden doorverkocht en weggegooid. Tot slot werden nog twee jongens (17 jaar) uit Stellendam aangehouden voor diefstal van een „Soundmachine". Het toestel kwam tevoorschijn en tegen beide jongens wordt proces-verbaal opgemaakt. Daarna werd nog een jon gen uit Stellendam aangehouden, om dat hij de Soundmachine een tijdje voor de dief had verborgen. - Auto te water J.l. vrijdagavond raakte een 19-jarige inwoner van Stellendam met zijn auto op de Eendrachtsdijk in de berm, ging slippen en kwam via een boom in de sloot tot stilstand. Daarbij brak hij een enkel en een pols. Ook kneusde hij zijn andere enkel, alsmede zijn kaak en sleu telbeen. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Zijn auto is totaal vernield. - Aanrijding met ree Vorige week zaterdagnacht werd een overstekende ree op de Mr. Snijderweg door een passerende auto doodgereden. De voorzijde van de auto was door de aanrijding behoorlijk beschadigd. OUDDORP In verband met ons 25-jarig bestaan organiseert de vogelvereniging „De Put ter" een schitterende vogelshow, bijeen gebracht door 10 verenigingen. Bijna 800 vogels van allerlei soorten en kleur- slagen zullen worden getoond. De offi ciële opening zal worden verricht door burgemeester G. van Velzen van de gemeente Goedereede, op donderdag avond 1 december om 19.00 uur. Verder is de zaal geopend op vrijdag 2 decem ber van 14.00-22.00 uur en zaterdag 3 december van 10.00-22.00 uur. De toe gang is gratis, komt u ook? Op de jaarlijkse feestavond, vrijdagavond in „de Notenkraker", heeft de Kon. Muziekver. „Sempre Crescendo" drie veteranen uit zijn midden geëerd ter gelegenheid van hun veertigjarig jubileum als musicerend lid van de Vereniging. Samen met de vreugd over het behaalde concoursresultaat 329 punten op het KNF concours te Beuningen was het drievoudig jubileum een pracht aanzet voor het volgend jaar te vieren 100-jarig bestaan van de Vereniging en de deel name aan het Top-concours in Arnhem. Daarenboven kon op de feestavond ook een model van het nieuwe - blauwe - uniform worden bewonderd. Provinciaal voorz. dhr. van Gorkum was graag bereid gevonden de KNF gelukwensen een „Koninklijke bood schap", vond hij in Middelharnis over te brengen, vooral nu het ging om een drietal oudere leden die zowel de vreugd van het muziek maken als de vereniging zo lang zijn trouw ge bleven. Dat liet hij gelden voor Cor Bus- cop die zich per 1 november 1948 in de rijen van de „Sempre" leden aansloot en een „ontzettend trouw" verenigingsman zou blijken te zijn. Hij is al jarenlang instructeur van de drumband en is tam boer maitre, en dhr. Buscop toonde zich meester op alle wapens door achtereen volgens de trombone, de althoorn, de bugel en de cornet te bespelen. Dhr. van Gorcum waardeerde dhr. Buscop als een van die mensen die als een heipaal staan onder het gebouw dat „Sempre" heet. Piet Knöps, woonachtig in Oude Tonge, bleek al een halfjaar muzikant te zijn. Aanvankelijk musiceerde hij bij „Excel sior" te Sommelsdijk, vervolgens bij „Vooruit" te Oude Tonge en sinds 1947 bij „Sempre", waar dhr. Knöps, niet zo vér meer verwijderd van de 75 jaar, de tuba speelt. „Een trouwe dienst aan de muziekbeoefening" werd dhr. Knöps toegedicht. Alzo gold het ook voor dhr. Leen van Lente, die sinds 26 april 1948 aan „Sempre" verbonden is. Hij is waar schijnlijk het meest trouwe lid waar het het bijwonen van de repetitie-avonden betreft en zo mocht met waardering Namens HELVOET B.V. In de nacht van 22 op 23 november jl. is één van onze bedrijfshallen door brand verwoest. Dankzij de inzet van velen en m.n. door het deskundig en doeltreffend optreden van brandweer en politie kon een grotere ramp worden voorkomen. HELVOET B.V. bedankt bij deze ALLE BETROKKENEN voor de bij zondere medewerking bij evacuatie en brandbestrijding! OOLTGENSPLAAT Bij het uitlaten van zijn hond j.l. vrijdag avond 11 uur constateerde een bewoner van de Tuinstraat te Ooltgensplaat dat er rook kwam door het dak van de woning van zijn buurvrouw, de 80-jarige alleen wonende mevrouw A. Kamp-van Nim- wegen. Zuid Achterweg 1. Direct alar meerde hij een op enkele meter afstand wonende brandweerman die alarm sloeg en de brandweer inschakelde. Met de vrees dat de bewoonster al te bed lag besloten beide heren de woning te force ren, maar op dat moment verscheen mevrouw Kamp, die na een avondje visite door een familielid werd thuis gebracht. Inmiddels verscheen de brandweer, die in de slaapkamer waar de brand ont stond, gebruik maakte van koolzuur- sneeuw en nog even van de hogedruk spuit. De oorzaak van de brand was een electrische deken, die te voren was aan gezet. Bed en deken werden door de brandweer naar buiten gebracht. Even wel was de schade toch aanzienlijk. Bij het ledikant was al een gat in de wand ontstaan, terwijl het gehele huis vol stond met rook die kleding en meubels hebben aangetast. OOLTGENSPLAAT Woensdag oud papier voor de zending In de loop van woensdag (30 november) zal voor de zending van de Geref. Gemeente oud papier worden opge haald. Daar het vroeg donker is wordt niet tot de avond gewacht. Daarom het vriendelijk verzoek een en ander vroeg tijdig gereed te zetten. Bij voorbaat har telijk dank. fJ-l-l-IIJ»"») Vanwege een sterfgeval in de familie Hameeteman gaat de in het vrijdag- nummer van 25 november aangekon digde lezing over genealogie op dins dagavond 29 november in het Oud- dorpse museum niet door. De heer C. J. Hameeteman hoopt zijn lezing nu te houden op donderdag 12 januari 1989. De aanvangstijd is dan ook 20.00 uur. De drie jubilarissen met echtgenote. V.l.n.r. Leen van Lente, Piet Knöps en Cor Buscop. worden vastgesteld, er zal ook nooit tevergeefs een beroep op hem worden gedaan, zodat bij alle akties die „Sem pre" voert dhr. van Lente aanwezig mag worden verondersteld. Hij bespeelt de alt saxofoon. Gedrieën kregen de jubila rissen elk de herinneringsspeld met steen opgespeld en kregen ze gelukwen sen en een hartelijk dankwoord namens de KNF, „want", zei dhr. van Gorcum: „U weet maar half wat wij muzikanten de mensen aan zouden doen wanneer we niet meer hun feestelijkheden op zouden luisteren". In zijn dankwoord namens de drie deed Leen van Lente er minder gecompli ceerd over: „'t is net als met een huwe lijk", vergeleek hij, „hoe langer het duurt, hoe moeilijker kun je d'r af!" Van bestuurszijde werden zij dank gebracht door voorzitter Jan van Lente die het maar wat fijn én een groot voorrecht vond als Vereniging op dit soort leden te kunnen steunen. Vannacht is in de Zwaluwwijk een inslui per ongestoord binnen gedrongen in een viertal woningen in Sommelsdijk, terwijl N.B. de bewoners boven sliepen! De belangstelling bleek uitsluitend te zijn uit gegaan naar geld en cheques. Een aantal jaren geleden werden Middelharnis en Sommelsdijk geplaagd door soortgelijke insluipingen waarvan de dader nooit is ontmaskerd. De politie doet een drin gende oproep aan hen die in de afgelopen nacht wellicht iets hebben bemerkt of de dader hebben gezien, die informatie door te bellen aan tel.nr. 2444. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (H.D.). DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). MIDDELHARNIS heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. Het gemeentebestuur van Dirks land geeft met leedwezen kennis van het overlijden op 75-jarige leeftijd van de heer T. VAN PROOIJEN te Dirksland. Gedurende de periode 1949-1982 maakte hij deel uit van de raad van deze gemeente namens de Partij van de Arbeid. Namens het gemeentebestuur van Dirksland, C. Oversier, burgemeester. K Blijenberg, sekretaris. \^M FOTO - FILM - REFORTAQE VIDEO COMPUTER S - Molenvteg i Ouddorp - Tgletoon OlBTa-ISJZ en 2120 Filiaal Renesse: Prmishop - Hcgeioom 172 - Telefoon OniS-2400 Filiaal Sommelsüllk: WtstkrakBelsIraal B SommelsOllk - Teleloon 0I370-S84I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1