Flakkee schrijft historie Goerees' zwembad maakt het leven weer wat aangenamer 1988,12 november Burgemeesters namen politie petitie in ontvangst Zendingsavond Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Sempre-Crescendo naar topconcours! DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 No. 5749 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Zaterdagmiddag j.l. vond in liet Ver- enigingsgebouvr „De Schakel" te Dirksland een Flakkees-historische gebeurtenis plaats: het eerste én het tweede exemplaar van het dialectboek over Flakkee werd door dhr. Pau Heerschap, één van de drie auteurs, aangeboden aan resp. burg. C. Over- sier van Dirksland en burg. G. van Vel zen van Goedereede. Twee burge meesters die beiden in hun „moer staal" een toespraak hielden. De andere auteurs zijn: mevr. Soldaat- Poortvliet en mevr. v.d. Broecke-de Man. Het was een middag, die van, voor en door vrienden van het dialect tot een onvergetelijke werd. Flakkee op z'n flak- kees en het betekent: „geweun" praete, zoals de presentatrice van deze middag, Cathy Westdorp, het uitdrukte. Er was geen woord Hollands bij! De voorzitter van de Zeeuwsche Ver. van Dialectonderzoek, mevr. drs. A. F. van der Sande, opende de rij van sprekers. Ze betreurde het dat mevr. v.d. Broecke- de Man om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. (In de krant van vrij dag j.l. hebt u uitvoerig over de auteurs kunnen lezen). „Maar in gedachten is ze bij ons", aldus mevr. v.d. Sande. Ook de SLOF was voor opnamen aanwezig. Mevr. v.d. Sande verhaalde in haar toe spraak, in het Zeeuws uitgesproken, hoe lang geleden de koppen van de eilanden Goeree en Schouwen zo dicht bij elkaar lagen dat de mensen elkaar konden toe roepen. Van Goeree vandaan riepen ze „joe" en van Schouwen antwoordden ze „jie". En zo is het altijd gebleven. De wording van het dialectboek Alvorens tot de officiële aanbieding van de eerste exemplaren over te gaan, ver telde dhr. Heerschap hoe het boek over Flakkee (het achtste in de wijde regio) tot stand gekomen was. De idee ervoor was een aantal jaren geleden al geboren. Dhr. A. Wagner, mevr. Soldaat-Poortvliet en Cathy West dorp stonden aan de wieg ervan. Later kwam P. Heerschap erbij. „Want", aldus Cathy, „Pau heit 'r voor geleerd in hie weet 'r veul van". Volgens Heerschap hadden er gemakke lijk twee boeken geschreven kunnen worden: één over Goeree en één over Flakkee. Maar dat werd toch te ingewik keld. Het is een boek geworden dat voor iedereen leesbaar is. Oenig uitje heeft hij naar mevr. v.d. Broecke-de Man in Vlissingen gemaakt. Er werd daar, onder het genot van vele kopjes thee, ijverig gewerkt. Hij schetste voorts hoe het boek in de loop der jaren steeds meer vorm kreeg. Hij deed dit op originele wijze door het te vergelijken met een groot wandkleed, dat stukje bij beetje door veel Flakkeeë- naars is vol geborduurd. „Er zijn welis waar nog enkele lege plekken, want er zullen altijd nog dingen ontbreken; b.v. de Flakkeese uitdrukkingen", bekende dhr. Heerschap. In vergelijking met de kop van Goeree en Dirksland is de oostkant van het eiland minder goed uit de verf ge komen. Zeer waardevol bleken verschillende stukjes uit onze rubriek „wie schrijft er mee...." te zijn. Het was weleens moeilijk een schrijverervan te achterhalen, want ja, wie zou nu b.v. „Lena van de petero lie" zijn? De mensen achter het dialectboek Voortbordurend op het figuurlijke wand kleed, waarvan mevr. v.d. Broecke-de Man het patroon gemaakt heeft, noem de dhr. Heerschap nog vele anderen, die tot je invulling ervan hadden bijgedra gen. We noemen onder meer: Mevr. Soldaat-Poortvliet: „ze wist haest alles", de Flakkeeënaars, die door Heerschap zijn geïnterviewd middels een band recorder, het Eilanden-Nieuws, de uitge ver C. van Koppen uit Ouddorp: „een fijne uitgever, hij laat je doen wat je wilt", drukkerij de Waal: „Ik kon er altijd binnenlopen" en natuurlijk de Zeeuw sche Vereniging, die het eveneens moge lijk maakte deze middag te organi seren: „bedankt". Uitgever C. van Koppen toonde zich bij zonder blij met de verschijning van het dialectboek. Het uitgeven van boeken in de Flakkeese taal is intussen een hobby voor hem geworden. Hij las een stukje vooruit het hoofdstuk: geld en handel. Er wordt hierin verteld hoe vroeger de beurs in Ouddorp ver liep. Hij overhandigde hierna het boek aan Pau Heerschap, die het op zijn beurt aan burg. Oversier overhandigde. Burg. Oversier, geboren in Oude Tonge en met een Nieuwe Tongs meisje ge trouwd, hij zegt nu „vuufin plaats van „vijf, bedankte in rap Flakkees voor de eer om het eerste exemplaar in ont vangst te mogen nemen. „Dit was de commissaris van Zuid- Holland niet gelukt om een toespraak in het Flakkees te houden". Hij zwaaide de auteurs van het dialect boek veel lof toe. Mevr. v.d. Broecke-de Man, „aan wie toch niet voor niets laatst de zilveren anjer is uitgereikt", vond de burgemeester. Hij bewonderde haar werklust. Dit gold ook voor mevr. Soldaat-Poortvliet, die een grote vitaliteit heeft. Pau Heerschap prees hij om diens inzet en het vele werk, dat hij voor het dialectboek gedaan heeft. Burg. Oversier sprak voorts wel de vrees uit dat veel woorden uit het Flakkeese dialect in de toekomst teloor zullen gaan. Flakkee is geen eiland meer en het dialect heeft veel negatieve invloeden van buitenaf te verduren; radio en t.v., vervoer, en door de ontsluiting vestigen zich steeds meer Nederiandstaligen. Hij noemde ook voordelen: je wist pre cies of een woord met een korte of lange ij geschreven moest worden. Bovendien ondervond hij dat het vertrouwen van burgers met problemen, sneller gewon nen werd door de mensen in het Flak kees aan te spreken. Tenslotte bood hij de Zeeuwsche Vereni ging een kado aan: een Melissantse koeiewachter. Burg. van Velzen bleek tot veler verras sing ook een dialect te spreken: Zuud- Bevelands. Hij begon zijn toespraak door de bolus, die bij de koffie gepresen teerd was, een „jikkemiene" te noemen. Bovendien was de bolus niet echt Zeeuws, vond de burgemeester, want er zat kaneel in en dat hoort er niet in tuus.... Hij had zich voor deze middag moeilijk vrij kunnen maken maar was gezwicht voor de uitdaging om een toe spraak op z'n Zuud-Bevelands te hou den. „Praet mar geweun boers". Hij toonde zich eveneens bijzonder ver heugd dat het dialectboek over Flakkee nu verschenen is. Maar evenals burg. Oversier vroeg hij zich af of het dialect in de loop der jaren door verschillende invloeden niet grotendeels zal verdwij nen. Van de mededeling van Pau Heer schap: „het boek is klaer", had hij met vreugde kennis genomen. Hij eindigde zijn toespraak met: allee, bedankt voor 't luusteren". Vervolgens werd door Pau Heerschap het derde en vierde exemplaar van het Flakkees-historische boek uitgereikt aan weth. L. C. Kievit te Middelharnis en weth. C. L. M. de Wit te Oude Tonge. Vanaf heden is het boek in elke boek handel te verkrijgen voor de prijs van ƒ34,90. De RijkspoUtie die gisteren met 120 aktievoerende collega's in Hellevoet- sluis aanwezig is geweest heeft daar een petitie aangeboden aan de burge meester van die gemeente. Dhr. v.d. Jagt heeft die mede namens zijn ambtscollega's van o.a. de Flakkeese gemeenten in ontvangst genomen. Hij maakte de protesterende politie mensen duidelijk dat de burgemeesters, zich verantwoordelijk wetend voor de openbare orde en veiligheid, ingrijpen de kortingen op de korpsen af zullen wijzen. „Wij zijn er ons van bewust dat de taakvelden van de politie zijn uitge breid en de werkdruk groter en ingewik kelder is geworden", aldus dhr. v.d. Jagt. De burgemeesters weten zich overigens beperkt in de verdere uitvoering van de petitie. Uiteraard zal die aan de gemeen teraden ter kennis worden gebracht maar het is aan de politieke fracties om zich tot hun geestverwanten in het Par lement te richten. Overigens waren in Hellevoetsluis de Tweede Kamerleden v.d. Heiden (CDA) en Hummel (PvdA) aanwezig. „Een goede politie vraagt z'n prijs", be greep dhr. v.d. Jagt, met waardering over „onze" politie sprekend. Beslissingen over de toekomst van de politie worden echter in Den Haag genomen, zo maak te hij de beperkingen van de 7 verzamel de magistraten duidelijk. De burgemeesters hebben in elk geval zoals door de aktievoerenden ge vraagd de zorgen van de politie ge deeld. Het korten op de politiesterkte zal zo werd gewaarschuwd de proble men die er nu al zijn ontoelaatbaar ver hogen, zodanig dat de burgers er de du pe van zullen worden, de normen in de maatschappij nog verder zullen verva gen en de politie nog meer achter de fei ten aan zal lopen. Het is daarentegen de oprechte wens van de politie de rechtsorde daadwerke lijk, te handhaven en hulp te verlenen aan hen die die hulp behoeven. Inkrimping van de personeelssterkte zal dat evenwel onmogelijk maken. c .3 c c r^BSSIS} NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 19 november a.s. wordt een zendingsavond gehouden in Elim. Aanvang half 8. Opening door ds. A. Belder. Daarna zal ds. K. Groenendijk vertellen en met dia's tonen wat hij zag en hoorde van het werk der zending in Kenya. Er zal voor de Zending een koUekte gehouden worden. Deze avond wordt belegd in samenwer king met de Zendingscommissie GZB/ IZB en het Zaterdagavondjeugdwerk, leder is hartelijk welkom. Nlaandtrekking 100 Wilhelminalaan 17 Dirksland OUDDORP Aktie „Colombine Westbroek" Onder deze naam zal de Vrouwenver eniging „Ora et Labora" op zaterdag 19 november D.V. een aktie houden door huis-aan-huis koekjes te gaan ver kopen. De opbrengst van deze aktie is bestemd voor de bouw van een leukemie centrum bij de Dr. Daniël den Hoedkliniek te Rotterdam. Ook giften zijn hartelijk welkom. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes, bed. H.D. STAD aan 't HARINGVLIET woens dag (dankdag) 3.00 en 7.00 uur (H.D.) ds. A. J. Gunst van Terneuzen. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur ds. J. de Pater, Krab- bendijke. Voor de vele tientallen genodigden die vrijdagmiddag in Stellendam de ope ning van het zwem- en recreatiebad 't Zuiderdiep bijwoonden leek weth. L. Visser de grote afwezige, maar 't mocht duidelijk zijn dat de erkende voorvechter van het projekt zich dees' glorieuze gebeurtenis niet zou laten ontgaan. Welgemoed en onversaagd stortte hij zich vanuit de waterglijbaan te water, gekleed en wel zoals hij een kwart eeuw geleden ook het zwembad van Middelharnis geopend had. In vergelijk met het eigen Stellendamse bad vond hij het Middelharnisse bad van toen maar een kleinigheidje. 't Zuiderdiep...., dat is pas uniek in de geschiedenis...! „Er is een wens in vervulling gegaan.!" kon dhr. Visser, inmiddels weer in 't droge pak, verzekeren toen het gezel schap in „'t Haegse Huus" bijeen kwam om de feestelijke opening te vieren. En wie er allemaal waren, vertegenwoordi gers van de Banken, de pohtie, de brand weer, de zwemclub, van de gemeente en vertegenwoordigers van het zwembad personeel, van de hoofdaannemers en de onderaannemers, zeer zeker de ge meentebestuurders en de commissie beheer gem. accomodaties, vertegen woordigers van de scholen, relaties van het zwembad en van de zwembonden, kortom een zaal van 't Haegse Huus mudvol sympathisanten van de nieuwe prachtige accomodatie die zo zei burg. van Velzen „het leven in Goede reede weer wat aangenamer maakt". Zéker vond dat wethouder Visser die zich vele jaren lang voor de totstandko ming ervan had ingezet, voor hém der halve ook de eer in de vorm van zijn duik de officiële opening te kunnen plegen. „Als er iets unieks is dan is het dit zwem bad!" zo propageerde de wethouder. De avond tevoren, bij de generale repetitie had hij zich nog moeizaam door de glij baankoker moeten wringen maar nu, bij de opening werd hij als op vleugels gedragen, plons.... en daar gingen de handen in triomf omhoog, „want", zou dhr. Visser op de bijeenkomst in 't Haegse Huus zeggen: „'t is een lange weg geweest!" Sinds 1960 hoefde de Stellendamse jeugd niet meer met levensgevaar in de haven te leren zwemmen, omdat de NESTUM, hoofdaannemer van de bouwvan de spuisluizen, voor 150.000,- een buitenzwembad bouwde. Een écht nieuw zwembad, dat verlangen rees meer en meer sinds het begin van de tachtiger jaren; er werden zelfs driedui zend handtekeningen verzameld en in de gemeenteraad liet vooral weth. Visser geen mogelijkheid onbenut om het zwembad-verlangen levendig te hou den. Het werd niet zomaar een dak boven het inmiddels verwarmde buiten bad, maar een helemaal nieuw zwem bad waar de raad zo'n 5,3 miljoen voor over heeft gehad. „Een zaak om trots op te zijn!", zo waardeerde dhr. Visser. Het buitenbad wordt bij wijze van proef een jaar lang in stand gehouden en 't is dhr. Vissers' hartelijke wens dat ook de aan wezigheid van dat bad bestendigd zal kunnen blijven. Ieder die aan de tot standkoming heeft meegewerkt en zij die met groot geduld wachtten, zoals „moeder overste" mevr. Snoeij en zeker ook haar echtgenoot, de bezige bad meester Snoeij. Trots Trots en tevredenheid was er zéker ook bij burg. van Velzen die een opsomming gaf van de kapitaalsinvesteringen die de gemeente Goedereede de laatste jaren heeft gepleegd; in 1986 was het 4,5 mil joen voor het m.fg. „Dorpstienden" te Ouddorp, in 1987 gevolgd door 1,5 mil joen voor het sportveldencomplex te Ouddorp, vervolgens medio dit jaar 2,5 miljoen voor uitbreiding van de visaf- slag en, door dhr. van Velzen „de klap op de vuurpijl" genoemd, thans 5 miljoen voor het zwembad dat overigens, geluk kig maar, enorm veel belangstelling geniet zodat het exploitatieverlies zich rond de 150.000,- verhoudt, zo'n 15,- per inwoner en daar zal menige ge meente jaloers op zijn! Gelukwensen Gelukwensen te over, uitgesproken door dhr. Oechies namens de Hoofdaanne mer POD. Namens zijn bedrijf en een aantal meewerkende bedrijven bood hij een geschenk onder couvert aan! Dhr. J. van Seters en mej. Grootenboer die elk de naam 't Zuiderdiep hadden bedacht boden een kleurenfoto aan en kregen van gemeentewege elk een gratis jaar abonnement. Namens de Zwemclub „de Stelle" was het dhr. Hansen die een aan de gevel van het zwembad aangebrachte Olympische afbeelding van een zwem mer aanbood, 't Was duidelijk dat „de Stelle" bijzonder ingenomen is met het zwembad dat als „ons eigen bad" ge-. noemd wordt nadat vele jaren lang voor de zwemtraining in de winter naar andere baden moest worden uitgewe ken. „Als zwemclub hopen we zó'n niveau te bereiken dat er in 't hele land over ons en over ons bad zal worden gesproken!" zo vertolkte dhr. Hansen het voornemen van zijn club. Zuiderdiep-dagtrip De beschrijving van een Zuiderdiep- dagtrip werd door dhr. L. X. den Hollan der, voorz. van de VW in het voor uitzicht gesteld. Vanuit Ouddorp zou zo'n tocht via de fietsroute en de vogel- observatiepost naar het nieuwe zwem bad kunnen leiden, vandaar vervolgens naar het dorp Stellendam, het Stellebos, de ganzenobservatieplaats in de Zuider- dieppolder, de Haringvlietexpo en ver volgens opnieuw richting Goedereede. Het zwembad wordt door de VW als een enorme aanwinst gewaardeerd. MIDDELHARNIS Op het K.N.F.-concours te Beuningen werd zaterdagmiddag j.l. door de Ko ninklijke Fanfare Sempre-Crescendo Middelhamis/Sommelsdijk onder lei ding van dirigent Arie Stolk een toppres tatie geleverd. In de stampvolle zaal „De Tinnegieter" werden zowel het verplichte werk, The land of the long white cloud van Philip Sparke als het keuzewerk Raphsodie in Brass van Dean Goffin virtuoos uitge voerd. De jury bestaande uit de heren Piet Stalmeier, Kees Vlak en Rinus Rats honoreerden de vertolkingen met res- pektievelijk 163,5 en 162,5 punt. Een puntentotaal dus van 326, goed voor een eerste prijs met onderscheiding.' Door dit resultaat, waardoor voorzitter Jan van Lente weer een wimpel in ont vangst mocht nemen, plaatst Sempre Zwemparadijs Badmeester/manager dhr. Snoeij was het met die waardering uiteraard hele maal eens. „Een zwemparadijs!" noem de hij zelf het bad dat, zo wist hij, al tot in de verre omtrek bekendheid heeft gekregen. Ook de eigen bevolking heeft zich bijzonder zwem-minded getoond, zo ook het gemeentebestuur, waardoor is voorkomen dat het Stellendamse bad zoals zoveel andere baden het slachtof fer van bezuinigingen zou zijn gewor den. Nu er zelfs een kapitaal nieuw zwembad tot stand gekomen is liet dhr. Snoeij graag zijn bewondering voor die bestuursdaad horen: „geweldig dat een betrekkelijk kleine gemeente als de onze dat presteren kan", zo luidde zijn waardering. Graag gaf dhr. Snoeij het voornemen van hem en zijn medewerkenden te ken nen het bad en de verdere accomodatie in optimale staat te houden. Daarin past geen papiertje op de grond en geen spatje op de spiegels, wél een voortdu rende waakzaamheid van het personeel omdat niet het kleinste kleinigheidje fout zal mogen gaan. In de jaren van het bestaan van het openluchtbad waren er zo'n 1.125.000 bezoekeres geweest en gelukkig hebben zich ook daar nooit ongelukken voorgedaan. Het nieuwe bad heeft inmiddels al meer dan 22.000 bezoekers gehad, „het heeft de stoutste verwachtingen overtroffen!" aldus de welgemotiveerde heer Snoeij. zich automatisch voor het landelijk Topconcours te Arnhem in 1989, nota bene het jubileumjaar van de vereni ging. In de beoordelingsrapporten liet de jury zich lovend uit. Hierin stond onder meer vermeld, naast opmerkingen als virtuoos spel, prima solisten enz., dat zij hadden genoten van een opmerkelijk orkest én dirigent. Het jurylid Kees Vlak, bekend componist in de fanfarewereld, was zozeer onder de indruk dat hij diri gent Arie Stolk spontaan een door hem geschreven en nog niet eerder in Neder land uitgevoerd werk aanbood. Onder de toehoorders in de zaal bevon den zich naast de vele trouwe supporters van Sempre ook de burgemeester van Middelharnis, mevrouw Sleurink-Rab- binge en haar man. Ook zij was verguld met het resultaat. Na afloop van het concours werd door de leden en supporters in het repetitielo kaal „De Notenkraker" het behaalde resultaat uitbundig gevierd. FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Weststraat 35 Molenweg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse - Printshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 ;iiri;«|F;3»;A:»0' vandeAKTIE 10x10 een prijs van 100,— voor: Mevr. B. de Man-v.d. Velde Weth. Visser heft in triomf de armen omhoog: het bad is open!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1