Bazar „de Vliedberg'^ Ouddorp had fabelachtig resultaat Dirksland gaat komend begrotingsjaar zonder belastingverhoging tegemoet 1.749.- 01877-1309 fionii^ienuui VERKOPING Melkweg vol raadsels KIEVIT WARMTE htubredttse Kerkgangers ingesloten Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Zendingsavond Citroen - Hesselink MUS Dirksland 61e Jaargang CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Landbouwpraatje: Melk en drinkmelk Sanitair - Centr. verwarming 01870 - 2609 VOOR EEN KOOPJE OP DE EERSTE RANG Panasonic K.T.V. TX-C71 voor alle taxaties o.g. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER RENAULT-dealer voor Dirksland, 01877 - 1357 Oproep aan alle oud en aktief dienende nationaal reservisten De VVD als Sneeuwwitje Kunst VRIJDAG 28 OKTOBER 1988 No. 5744 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Wordt er een spelletje gespeeld met de consument of met de boer? Wat is er nou echt waar van die Europese melk plas? Overschotten en toch hogere melkprijzen in de winkel en op de boerderij? Wie het allemaal nog snapt mag de vinger opsteken.... De recente verhoging van de melkprijs met drie cent doet toch wel de deur dicht. De consument begrijpt er niets meer van, want hij heeft al jaren lang kunnen zien dat Europa steeds wegzakte in de oneindige melkplas. Er is in geuren en kleuren verteld dat de zuivelbergen en melkplassen handen vol problemen en geld kosten. De witte motor was volledig vastgelopen en eigenlijk was het nog een geluk dat de Russen onze boter lusten, als kost de afzet naar Moskou ook veel geld. De klap op de vuurpijl in dit melkachtig Europees klimaat is een hogere winkel- prijs voor elke liter melk. Wordt de huis vrouw in de maling genomen of zou er toch te weinig melk zijn? De meeste boe ren snappen het al evenmin, al vinden enkele slimme collega's dat het Euro pese melkdrama een happy end lijkt te krijgen. Een paar jaar geleden leek het erop dat de boeren en de koeien op hol sloegen: de boeren haalden meer melk koeien in de stal en de koeien produ ceerden per dag meer liters. Het kon niet uitblijven; Europa kreeg te maken met een onverkoopbare melkplas die van jaar tot jaar groeide. Het leidde tot een ingreep van bovenaf. Vanaf 1984 mocht elke boer een aantal liters melk per jaar afleveren; als hij boven dit jaarquotum uit molk moest hij een boete betalen. In boerentaal noemt men dat strafmecha- nisme „superheffing". De Europese overheid heeft de melkplas na vier jaar bedwongen. De ruim 120 miljard liter melk is aldus teruggebracht tot iets min der dan 100 miljard, maar ook die hoe veelheid is nog te groot en kan niet in Europa worden gedrongen noch uitge voerd naar andere landen. Toch heeft de superheffing goed uitgepakt voor de melkveehouders: hun melkplas is be dwongen en de prijs die ze beuren voor elke liter is gestegen. Al met al is het inkomen in de melkveehouderij zeker in Nederland flink toege nomen. Er is te weinig melk in ons land, zeggen ze. De melkfabrieken kunnen de capaci teit niet volledig benutten en gaan in het buitenland (Duitsland en België) op zoek naar melk. Waarom dan toch de superheffing die de melkveehouders aan de ketting houdt? Brussel (het Euro pese regeringscentrum) heeft daar een simpele verklaring voor: de Europese melkplas is nog steeds te groot en wordt niet rendabel gemaakt. Dat kost Europa nog altijd veel geld. In de winkel is misschien te weinig consumptie- of drinkmelk, maar aan de andere kant stoppen de fabrieken nog altijd te veel melk in boter, poeder, caseïne en andere zuivelprodukten. Juist die laatste worden nog steeds op buitenlandse markten verkocht met financiële steun van Brussel. Pas als die gesubsidieerde afzet verdwenen is, komt er een marktevenwicht in de zuivel en kan de superheffing van tafel. De boe ren hebben helaas geen ofte weinig kijk op dat ingewikkelde en kostbare zuivel- mechanisme waarbij de melkplas met flinke steun wordt vermarkt. In feite is er dus te veel melk en te weinig drink- of consumptiemelk. De zuivelsector moet de melkplas dus beter sturen. Zolang dit niet gebeurt, blijft de regulering van de produktie (via quotering en superhef fing) geboden. Vandaar de merkwaar dige situatie dat melkschaarste met vrij hoge melkprijzen gepaard gaat met een superheffingssysteem dat de totale melk plas in Europa afremt. De slimme boer kan het begrijpen: liever minder liters met een goede prijs dan veel melk met een te lage opbrengstprijs. De slimme consument moet het ook begrijpen: de hoge literprijs mag dan vervelend zijn, maar op de lange duur is dat de beste garantie om een kwaliteitsprodukt met de regelmaat van de klok te verkrijgen. De witte motor moet weer gesmeerd lopen.... B. Schouwing OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK 3 jaar volledige garantie* VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870 ^513 rennen naar Oscar Timmers Medizorg. Alles voor veaor- ging van de sportvrouw- en man, ^rzorgingsmiddelen en de spulten om blessures te voorkomen of te verzachten. OS(:\irnM\lERS MEDIZORG sportvoeding massagemjddelen steun- en besctiermmalerialen verbanösloflen voetverzo-rgmgsmiddelen ve'ïorgenü advies Oscar Timmers Medtzorg Kade 51.4703 GC Roosendaal, 01650-6060O lalertiagnamiödag gesiolen stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ^.^ï|.,|.||.'»ll«| CJ C3 CJ CZI CU CU 35 - Molenweg - Ouado'p - Jeicioon 0JdTB-l6t2 en 2120 rs'iop Hogejoom '72 - Telefoon O'^B-S^OO IVesil'-stief/st'ii.i/ S Sommelsdriï Teie'oon OiB Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 NIEUWE TONGE Door de Rijkspolitie zal a.s. zondag avond stellig worden gepatrouilleerd in de Kerkring te Nieuwe Tonge teneinde te voorkomen dat buitenstaanders tijdens de avonddienst in de Ned. Herv. Kerk de beide toegangshekken tot het kerkter- rein afsluiten. J.l. zondag troffen de kerkgangers bij het verlaten van de kerk de beide poorten afgesloten met een hangslot aan, zodat eerst van buiten gereedschap moest worden gehaald om de weg vrij te maken. Ook vorige zondag was er van zo'n afsluiting sprake, maar de dader(s) lieten toen een hangslot ach terwege. Over het motief van de daders, dan wel of het volwassenen of jongeren zijn, bestaat bij de kerkvoogdij geen vermoeden. ^•^l^l^l^l^l^.l^.lfl^l^.4.l^J^l^.lfl^.l^^.lHf.Jfl|.lfl^l^^ t Verkoop Service 01871 - 1662 J J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 J STAD AAN 'T HARINGVLIET Grote verkoop t.b.v. de G.Z.B, in het ver enigingsgebouw aan de Voorstraat, D.V. Donderdag 2 november a.s. De zendingsavond begint, ook in het verenigingsgebouw om half acht. De spreker is ds. A. J. Plaisier, docent aan de Theologische Hogeschool te Ujung Pa- dang (Indonesië) en nu met verlof in Nederland. De leiding heeft ds. Joh. de Rijke. Komt allen. i^M.^%t^I^^t^V^1I^X.^<^'X^>V<?^<^V^»«.^I^V^^<^V^M^V^M.^11.^C, MIDDELHARNIS De zendingskrans „Bid en werk" der Ger. Gemeente hoopt D.V. dinsdag 1 november a.s. haar jaarlijkse verkoping te houden in het verenigingsgebouw van de kerk aan de Chr. de Vrieslaan. De openingstijden zijn van 10.00-19.30 uur. Er zijn vele artikelen te koop, zodat er altijd wel iets voor u bij is. Allen hartelijk welkom. De afd. Zuid Hollandse Eilanden e.o. van de „Bond van Wapenbroeders" is voornemens bij voldoende belangstel ling weer een reünie te organiseren voor alle oud en aktief dienende reser visten, uit de provincie Zuid-Hol land. Uiteraard zijn belangstellenden uit an dere provincies van harte welkom. De reünie wordt gehouden op zaterdag 19 november a.s. in de O.Off. Mess van de Alexanderkazerne aan van Alkemade- laan te 's-Gravenhage. U wordt ver wacht tussen 1000 en 1100 uur met echtgenote en of huisgenoten voor de koffie met cake. Tijdens de reünie zal er een rijsttafel worden geserveerd. De kosten voor deze reünie bedragen 17,50 p.p. Het definitieve programma, alsmede de toegangskaarten voor de kazerne wor den na aanmelding toegezonden. Aanmeldingen kunnen worden gedaan via storting op rekeningnr. 34.54.02.324 t.n.v. penningmeester Bond van Wapen broeders bij de Rabobank te Hoogvliet. Het gironr. van de bank is 240162. Inlichtingen worden verstrekt via tel. 01875-1447. Ook de stand waar ..de Vliedberg" wijn kon worden gekocht en geproefd kreeg een goede belangstelling. De bazar die woensdag in het Verzorgingshuis „de Vliedberg" te Ouddorp is gehouden heeft inclusief de ont vangen giften een bruto resultaat van 42.000,- opgebracht ten bate van de inrichting van het in aanbouw zijnde multi-functionele gebouw. Het gebouw zal dienstig worden aan de begeleiding van ouderen die thuis wonen. Soms ontbreekt het deze ouderen aan voldoende sociale kontakten en aan voldoende beweging, maar wanneer het nieuwe gebouw gereed is zal „de Vliedberg" ook voor hen een trefpunt van zorg en gezelligheid kun nen zijn op de middagen dat ze er in het kader van het flankerend ouderenbeleid te gast zullen zijn. Het publiek heeft bijzonder spontaan op de gehouden bazar, rommelmarkt en verlotingen gereageerd. „Soms was het net een familiefeest!" stelde dir. van de Beek na afloop vast, hoogst tevreden als hij was met de bekend gemaakte opbrengst. Daar was die dag trouwens hard voor gewerkt door de hulpen die alle mogelijke kramen hadden bemand en die 5400 oliebollen hadden gebakken. De rommelmarkt werd gelijk al 's morgens aange sproken, een spinnewiel bracht zelfs 1000,- op en erwerden 18 kaarten verloot. Een pracht feest was het met een prima afloop! Het zou voor College en raad van Dirksland stellig het eenvoudigst zijn geweest de gemeentelijke belastingen en retributies wat op te trekken om het wat matige positieve begrotingsoverschot 179.901,-) wat aan te sterken, maar Uever dan dat heeft het College terwille van het meerjarenbeleid de aanwezige reserves nog eens voor ruim een miljoen aan willen spreken. Géén belastingverhogingen ditmaal, wél graag 's raads bereidheid een „sober financieel beleid" te voeren. 't Was ons gistermorgen, bij de vaststel ling van de begroting, de vraag in hoe verre de raad daarmee in zou stemmen. De gehouden algemene beschouwingen zouden dat zeker openbaren en zie daar; „Leuke dingen zullen wel kritisch beke ken moeten worden", werd vanuit de SGP fractie beaamd; „zaken die niet direct noodzakelijk zijn kunnen maar beter in de ijskast worden gezet". Zelfs „hartelijke instemming" met het voeren van een sober financieel beleid kwam van de WD fractie, geen belas tingverhoging, akkoord, maar er moet wel op gelet worden dat de gemeente nogal wat inschiet bij afvalverwijdering en riolen. Het CDA huldigde een realistische benadering van de begrotingscijfers die de fractie doet voorzien dat op een zeker moment aan belastingverhoging niet meer zal zijn te ontkomen. Schoksge wijze verhogingen zal de fractie voor alles willen voorkomen, "t Was duidelijk dat in de PvdA beschou wing geschamperd werd op het Rege ringsbeleid dat er oorzaak van zou zijn dat heel wat gemeenten door ernstig bloedverlies in een coma dreigen te raken. Wat meelij daarom met het rege ringsgezinde Dirkslandse College dat met lede ogen moet toezien hoe de gemeentekas wordt geplunderd door de zo bejubelde minister Ruding. Over „bezuinigingspijn" had dhr. L. van Prooyen het in zijn beschouwing van Gemeentebelangen. Voor hem was het duidelijk dat de wat armere gemeenten als Dirksland het steeds moeilijker krij gen om een aanvaardbaar voorzienin genniveau in stand te houden. Aan belastingverhoging lijkt hem niet ontkomen te kunnen worden, maar vooraleer daarmee in te zullen stemmen zou Gemeentebelangen heel inventief naar alternatieve mogelijkheden willen zoeken. Er moet snel een budgetverrui- mend beleid worden ontwikkeld, vond dhr. van Prooyen en natuurlijk was het College zeer benieuwd naar enige sug gestie dienomtrent. We zochten in de beschouwingen nog wat opmerkelijke zaken en daar hoort zeker die van Gemeentebelangen bij dat weth. Grootenboer niet langer als ge meentelijk vertegenwoordiger in het bestuur van „Binnenhof' wordt erkend; „bedroevend slecht" vindt dhr. van Prooyen de rapportage die dhr. Groo tenboer richting raad heeft geleverd. Te lezen van „grote zorg" bij de SGP fractie wekte evenzeer de belangstelling. Die zorg blijkt het stijgende explolitatie- tekort van sporthal en zwembad te betreffen. Om aan de wettelijke eisen te blijven voldoen zal het bad dienen te worden gerenoveerd. Wanneer het bad daarenboven aantrekkelijker zal wor den gemaakt voor verschillende doel groepen zal dat een half miljoen kosten en dat nu is voor de SGP fractie voorals nog onaanvaardbaar. Het zou de gem. belastingen met 3 a 4% omhoog stuwen en die prijs vindt de SGP fractie een te hoge. De CDA fractie daarentegen verklaarde wel positief mee te willen denken over renovatieplannen die het bad de kans op overleven zullen geven al zal dan ook een belastingverhoging in de rede lig gen. In de beschouwingen ging het voorts over de „allerbelabberdste gymvoorzie- ning" in Herkingen (Gem.belang) waar in dringend verandering dient te komen door de nieuwbouw van een gymzaal. Ook de andere fracties hielden zich hier mee bezig. „Onsteltenis" werd vanuit de WD fracde gemeld om het feit dat de bouw van die voorziening op de priori teitenlijst is gezakt althans zeker op de lijst die weth. Grootenboer graag gehan teerd zou zien. WD vertegenwoordiger Joh. van Nieuwenhuyzen heeft, zoals hij al enkele jaren gewoon is te doen, zijn mede ..ambachtelijk werkende poli tici" weer op een sprookje en de plaatselijke toepassing daarvan ver gast. Was het vroeger o.a. Piggelmee die met de hem fatale veelvragerij ten afschrik werd gesteld, nu was Sneeuw witje het onderwerp, het sprookjes meisje dat door haar schoonheid zoveel afgunst wekte dat de boosaar dige koningin besloot haar te laten doden. Zeven behulpzame dwergen stelden Sneeuwwitje in veiligheid en, we weten het. ze werd door een prins meegenomen om voorts lang en gelukkig met hem te leven. Die boosaardige koningin, ze stond model voor de twee in Dirksland regerende politieke partijen die zich als die koningin de mooisten vonden. Echter... zo droeg dhr. van Nieu- wenhuyzen voor werden die oude potentaten minder mooi. Dat besef fend probeerden ze nog het kleine vrijheid- en democratie Revende par tijtje elke uitbreiding en invloed te belemmeren en bestuurlijke inbreng te ontnemen. Met Sneeuwwitje was 't goed afgelopen en.... zo paste dhr. van Nieuwenhuyzen toe, hoe het dat kleine dorpje Dirksland zal vergaan, daarover zullen we u berichten. Het CDA pleit evenwel aan de al gevormde reserve voor de gymzaal ƒ150.000,- toe te voegen van het rek. overschot 1987. Ook de PvdA hecht aan de bouw van die voorziening in Herkin gen en sprak zijn bereidheid uit met de andere fractie naar dekkingsmiddelen te zoeken. Sommige van de geschreven beschouwingen zijn een grafisch kunst werkje, zoals de omslag van de PvdA beschouwing en de welgeïllustreerde beschouwing van het CDA. Van de inhoud ervan, waarin de fracties zich naar hartelust, maar voor weergave in de krant wat te volledig profileren stappen we hier af om te luisteren naar wat het College te zeggen had; (Vervolg binnenzijde)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1