Middelhamis' begroting '89 sluitend door belastingvoorstellen Plaatwerk Bodem parkeerterrein aan het Zandpad in november gesaneerd l]m—Lf^ 01877-1309 Ramoco b.v. Open Jeugdwerk hwbveéMse KIEVIT WARMTE fiome^ieinaH Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink 16-jarige scholiere geschept CNV cursus Economie Stellendamse Barend beste cursist „Bezetters en Water" Goeree-Overflakkee Opbrengst koekjesaktie Chr. S.G. „Prins Maurits" /599r ƒ999: Garage v. d. Velde b.v. p^ CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal, per week: dinsdag- en vrijdagavond Secretarie De Staver Bomen-bestand Bedankt namens de zendingskrans RENAULT-dealer Nieuw beleid Vertrektijden reisje C.V.B. 20 oktober Met kabeltelevisie, geschikte KTV en video „is het goed overwinteren". Kleuren televisies Videorecorders Toyota Bestelwagens 01870 - 4466 voor alle taxaties e.g. MUS Dirksland Sanitair Centr. verwarming 01870-2609 A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 <lTi11li*ll*' alle merken Middelhamis Telefoon 01870-2222 Dirksland, 01877 - 1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Parkeren Kinderboekenweek Oostflakkee t I 61e Jaargang VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 No. 5740 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 De ontwerp-begroting die de gemeenteraad van Middelhamis, ter vaststeiling op dinsdag 25 oktober is aangeboden, is weliswaar sluitend, maar inherent aan dat positieve resultaat (een Onvoorziene van 108.712,-) en een reserve ring voor lasten van voorgenomen investeringen van 404.000,-) zijn een aantal belastingvoorstellen. De raad zal niet kunnen voorkomen dat de burger wordt geconfronteerd met een verhoging van het Havengeld, voor de pleziervaart, van 10% voor de abonnementen, een verhoging van de hondenbelasting van 10%, van de rioolretributie 5%, van de begrafenisrechten met 15% en van de reinigings heffing van 8%. B en W doen er mededeling van zich te beraden op een andere organisatiestruc tuur voor de secretarie. Overwogen wordt de zes secretarie-afdelingen tot drie terug te brengen, al zal dat geen ver betering van de dienstverlening en het produkt tot gevolg hebben. D.m.v. vor ming en opleiding en versterking van het management zal op de te wijzigen omstandigheden worden ingespeeld. De exploitatie van het Recreatiecom plex „De Staver" loopt redelijk in de pas, ondanks de verhoging van personeels kosten met ƒ35.300,- en energiekosten met 10.000,-. In 1988 werd een aan loopverlies van ƒ90.000,- geleden. Er bestaat goede hoop dat de voor 1989 geraamde ƒ40.000,- niet volledig ge bruikt zal worden. Het is interessant aan de hand van de meerjarenbegroting na te gaan aan welke investeringen in de komende jaren wordt gedacht. Onder de noemer „vervangingsinvesteringen" worden o.a. genoemd de vervanging van bluskle- ding, primair voor de bluseenheden van Middelhamis en Sommelsdijk van wie .,de pantalons op de naden openscheu ren en niet meer te repareren zijn". Het is het voornemen om vanaf 1989 gedu rende vier jaren de gehele bluskleding voorraad te vervangen. De autospuit van Stad aan 't Haringvliet, van het bouwjaar 1969, zal vervangen dienen te worden. De kosten daar\'an worden begroot op 250.000,-. M.b.t. het wegenonderhoud wordt gere kend met het aanbrengen van een slijt laag op de Molendijk en de Achterdijk te Stad aan 't Haringvliet, het herstraten van de Dorpsweg te Sommelsdijk en binnen enkele jaren ook van de Enkele en Dubbele Ring, de Oost Indische Hoek en de St. Joris Doelstraat. In Nieuwe Tonge zal de afwatering van de Burg. Overdorpstraat en de ds. Wen- tinckstraat verbeterd dienen te wor den. B en W willen door het scheppen van betere groeicondities voorkomen dat het bodembestand dat het hier en daar aan wijsbaar moeilijk heeft verder achter uitgaat. Dikwijls is de grond bij de bodem teveel verdicht waardoor het zuurstoftransport onvoldoende is. Met technische midde len kan die verdichting worden vermin derd. Indien alle noodlijdende bomen een éénmalige opknapbeurt zouden krijgen zal daarmee ƒ100.000,- ge noemd zijn. B en W vragen de raad aan deze maatregel voorrang te geven. OOLTGENSPLAAT De Zendingskrans „Martha" van de Geref. Gemeente te Ooltgensplaat heeft vorige week haar verkoop gehouden in „Elthato". Door de grote belangstelling mochten we het mooie bedrag van ƒ2425,20 ontvangen. De naam van de pop was Patricia, die door niemand geraden werd. De pop is toen verkocht. Allen die aan deze verkoop hebben meegewerkt zeggen wij heel hartelijk ^^^^- Het bestuur ^4.l^t^l^l^l^l^l^l^l^I^lH^.l^l^.l^l^t^^.l^.l^ ii.it. inKf voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Een investering van 320.000,- wordt voorzien voor aanpassing van het oude Raadhuis zodat het gebruik ervan aan trekkelijker wordt. De hoofdmoot van de werkzaamhden vindt plaats in de lin kervleugel dat nu vrijwel onbereikbaar en onbruikbaar is. Op het program staan voorts de recon structie van de Molendijk te Stad aan 't Haringvliet 231.000,-) en de verbre ding van de Sommelsdijkse Havendijk (a 205.000,-) waar door de Vissersdijk te Middelhamis van zwaar verkeer ont last zal kunnen worden. De bochten bij de Wilhelminabrug zul len verdwijnen, de bermsloot zal wor den verlegd en enkele wisselplaatsen worden aangelegd. Aan het Beneden Zandpad zal naast de HEMA een parkeerterrein worden aangelegd. Het aan de straat grenzende gedeelte van plm. 1000 m^ zal t.b.v. bebouwing worden verkocht. Het gemeentelijk beleid zal er in de komende jaren op gericht zijn de bui- tenhaven in '86 van het Rijk overge nomen meer dan voorheen te gaan benutten vooi de beroepsvaart en de aktiviteiten r j daarmee verband hou den. De recreatievaart zal uit dat haven deel worden geweerd. In de recreatiehaven dient nodig gebag gerd te worden waarvoor een bedrag van 250.000,- nodig zal zijn. Ook de steen- glooiingen langs het havenkanaal zul len de komende jaren veel onderhoud vergen. In de komende 15 jaar zal de hele glooiing dienen te worden gereno veerd. Ook de haven van Stad is aan een baggerbeurt toe 150.000,-), vervan ging van de steiger bij het Vingerling zal ƒ79.000,- en van de steiger langs de Oosthavendijk 100.000,- kosten. Een investering van zeker 240.000,- zal nodig zijn t.b.v. wijziging van het afvoer van polderwater, een en ander in het kader van der ruilverkaveling. De kosten van uit te voeren rioolwerken in de komende jaren, o.a. t.b.v. de bebou wing rond de Sommelsdijkse haven en langs de Molenweg te Middelhamis worden geraamd op 450.000,-. Demping van de Sommelsdijkse haven zal 3,5 miljoen kosten waarom Over heidshulp nodig al zijn om dat kapitale werk uit te voeren. Vrijdag 7 oktober kwamen de leerlingen van de Chr. S.G. voor Havo en Mavo „Prins Maurits" bij u langs om koekjes te verkopen ten bate van de 19 geadop teerde kinderen. Deze koekjesaktie heeft netto 9.000,- opgebracht. Mede door u wordt het mogelijk ge maakt dat „onze" 19 kinderen voedsel, kleding en onderwijs ontvangen. Namens onze verre naaste zeggen wij u hiervoor dan ook hartelijk dank! MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Kantongerechtkwart voor negen Samaritaan10 voor 9 Muziektent5 voor 9 Dienstencentrum9 uur Oude Tonge, busstation10 over 9 DIRKSLAND Hallo allemaal. Omdat de zomervakantie al weer ver achter ons ligt en de herfstvakantie vlak voor ons, willen we jullie allemaal uitno digen om zaterdagavond 15 oktober ons grote showprogramma bij te wonen!!! Als je 15 jaar of ouder bent, en je beste humeur bij je hebt, ben je vanaf 19.00 uur welkom. De koffie is dan klaar, en we starten om 19.30 uur. Tot dan Het O.J. W.-team ca. 50 ver schil lende mo dellen. Vanaf vanaf Allemaal kwaliteitsapp. daarom GRATIS 3 JAAR volledige garantie* vooraOe zekerheid! VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL. 01870-;518 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C3 C3 czj CU en WeslsH3ai 35 - Mo'enLvegJ Oiiadorp - Jeleloon 0tS7e-W>2 en 2120 F/l/jjl Renesse Pnnishop - Hogeioom 172- Teleloon Onie-2400 Fil'sai Sonimelsaiik WeslkinkeelsUaai S - Sommelsüiik - Teleluoii 01870 6Sil Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 Begin november zal een aanvang worden gemaakt met de sanering van de grond van het parkeerterrein aan het Beneden Zandpad, naast de HEMA. De aanwezigheid van de vroegere gasfabriek is oorzaak van de geconsta teerde bodemverontreiniging. Ook naast het bureau van architect Gestel zal enige ontgraving nodig zijn omdat I/oven de grond een transportlijn heeft gelopen. Er zal 5100 m^ grond ontgraven dienen te worden dat na schoning weer terug wordt gestort. Het karwei zal ca. 2 maan den in beslag nemen, precies in de drukke winkelmaanden november en december. Uiteraard was dat van Gemeente wege anders gepland, maar door het wegvallen van een sane ring elders is de uitvoering van die te Middelhamis vervroegd. Zo komt het ook dat in de begroting 1989 geen bedrag is opgenomen om het gesaneerde terrein als parkeer terrein te bestralen zodat met een definitieve verharding mis schien gewacht moet worden. De kosten van sanering Het terrein, gefotografeerd op een vroeg doordeweekse ochtend. Vooral vrijdags en zaterdags staat het mudvol. bedragen ca. 3,45 miljoen waarvan 10% voor rekening van de Gemeente komt. Ook in Stad aan 't Haringvliet zal aan de Achterdijk een sanering plaats vinden. Daar zijn twee lekkende brandstof tanks de veroorzakers van de bodemverontreiniging. Die zal worden opgeheven door het onttrekken van grondwater, en dat gedurende 2 jaar, zodat geen grond ontgraven zal behoe ven te worden. De Middenstandver. Middelhamis, beducht voor een tekort aan parkeergelegenheid in de komende drukke periode heeft daarover overleg gepleegd met Gemeente en Rijkspolitie. Als altematieve parkeermogelijkheid wordt verwezen naar het terrein aan de Langeweg waar voorheen vleeshandel Krijgsman was gevestigd. De 16-jarige scholiere Marion van Oude naarden is woensdagmorgen rond 8 uur door een lijnbus van de ZWN geschept. Het Melissantse meisje was op haar brommer op weg naar de MEAO te Oude Tonge. Op het kruispunt bij de Staver te Middelhamis wilde ze vanaf de vroegere Staverseweg de kruising oversteken om via de paralelweg haar tocht naar Oude Tonge te vervolgen. Chauffeur P. v.d. Vliet uit Melissant zag haar plotseling van rechts voor zijn bus verschijnen; bijna was ze er nog nét voor langs gereden maar ze werd door de lin- kervoorkant van de bus geraakt. Chauf feur en passagiers van de bus, die richting Rotterdam reed, waren ontdaan over het gebeurde. Gelukkig reed de bus op het moment van de aanrijding niet harder dan 60 km. Marion werd ernstig gewond in het zie kenhuis te Dirksland opgenomen. O.m. werd een schedelbasisfractuur gecon stateerd. OOLTGENSPLAAT - OUDE TONGE Van 12 t/m 22 oktober wordt dit jaar de kinderboekenweek gehouden. Het thema is: „Duizend dingen achter deuren: kinde ren, boeken en musea". De Oostflakkeese bibliotheken organiseren rond dit thema een middag voor de kinderen. In Ooltgens plaat is dat op dinsdag 18 oktober vanaf half twee. Eerst wordt dan het verhaalspel „Het geheim van Propp" gespeeld. De kin deren moeten hiervoor een voorwerp mee nemen dat weggegooid kan worden, maar dat zij zelf graag 100 jaar willen bewaren. Daarna wordt voor de jongsten voorgele zen en worden dia's vertoond. De oudere kinderen gaan dan speuren naar deuren in het dorp, waarna de middag besloten wordt. In Oude Tonge wordt de middag gehouden op 20 oktober vanaf half twee. De kinderen maken samen een verhaal en ook hier zijn er dia's voor de kleinsten en is er een speurtocht voor de oudere kinderen. De middag wordt besloten met een quiz. Het Christelijk Nationaal Vakverbond organiseert dit najaar op Goeree-Over flakkee een cursus Economie. Tijdens deze cursus wordt nader inge gaan op o.a. de verdeling van arbeid in verschillende sectoren, herverdeling van inkomen, invloed van loonsverho gingen, prijsstijgingen, prijsindexcijfers, arbeidsproductiviteit e.d. op onze beta lingsbalans, die verschillende soorten ondernemingen, concurrentiepositie, ar beidsomstandigheden etc. Kortom, een prima cursus voor mensen die met elkaar willen bezig zijn over het hoe, wat, waarom en waarvoor van het werken. De cursus van in totaal 6 avonden wordt 's avonds gehouden en is voor leden van het CNV gratis. De kosten van het cur susmateriaal voor niet-leden bedragen dertig gulden (inclusief het cursusboek). Voor verdere informatie en aanmelding kunt u terecht bij: Mevr. E. ten Brink, CNV-Dienstencen- trum. Postbus 1979. 4460 AD Goes, tel. 01100-20310. Ingezonden: Met verbazing heb ik het boekje „Bezet ters en 'Water" door drs. A. J. Jansen gele zen. Het gaat over Goeree-Overflakkee en zijn bevolking, vooral in de jaren 1944 en 1945. Ons eiland komt er in genoemd boek slecht af. De redaktie van Eilanden Nieuws heeft mij toegezegd een kommentaar mijnerzijds (van enige omvang) te willen plaatsen. Dat komt dus nog. Mochten er lezers zijn, die mij hierover willen benaderen, dan: graag! Zo mogelijk schriftelijk. Ook is het zin vol eens te kijken hoeveel personen in 1944/1945 op Goeree-Overflakkee zijn ondergedoken. Als u kunt aangeven hoeveel er dat waren in uw dorp (plus de namen) schrijf mij dan svp. En hebt u het boek niet gelezen, probeer het dan te lenen van iemand. A. Wagner Postbus 20 3247 ZG Dirksland De 18-jarige Barend J. v.d. Ree uh Stel- lendam is van de gevolgde 2-jarige cur sus aan de Slagers Vakschool te Goes als beste cursist geëindigd. Voor die presta tie kreeg hij een beker met inscriptie die „gezel" Barend uiteraard met trots mee nam naar Slagerij van Weezel waar hij sinds twee jaar werkt. Wederkerig is sla ger van Weezel verguld met de vakbe kwaamheid van zijn medewerker. Die hoopt zich weer verder te bekwamen in een 4-jarige cursus die hem in die periode elke week een dag naar school zal roepen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1