^Leasing in Sommeisdiji( „Meester" Velthuizen gehuldigd op Zilveren jubileum Minister Brinkman weiicome gast bij opening „Sjaloom" IVliddelharnis Jpr-l^ 01877-1309 Een veelzeggende foto Citroen-Hesselink VERWERS auto's Garage v. d. Velde b.v. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee /599r /999r hiübvetMse A. J. van Rumpt MUS Dirksland Oud-inwoner overleden \\omj^MmjA CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dirksland, 01877 - 1357 Kleuren televisies Videorecorders AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER voor alle taxaties o.g. /Tn Mercedes-Benz vl^ Verkoop 01870 - 4466 RENAULT-dealer 1662 C. Breen, 01878 - 2496 Meisjesvereniging „Tabitha" te Ouddorp KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 Dankwoord In de handpalmen gegrift 61e Jaargang VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 No. 5738 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Laten we de foto in de krant eens wat beter be kijken. Een negental mannen in rijen van drie. Er wordt kennelijk gestemd. Acht steken hun handen omhoog, hun gezichten staan ernstig, op het verhetene af. De negende kijkt ondoorgrondelijk, zijn lege ogen staren. Tus sen al die andere „portretten ziet hij er haast als versteend uit. Wat wil je die stemmende heren wijzen op dat moment de opvolger aan van die kleine man op de voorste rij. En daar- .mee is Gromyko. jarenlang een centrale fi guur in het Rus.sische machtscentrum ambte loos burger. Toegegeven, het is op eigen verzoek. Er zijn an deren op heel wat hardhandiger wijze aan de kant gezet, zij het dat dat vroeger onder Stalin wel anders ging. Niemand verdween, niemand werd opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis. Wat dat betreft zijn ook in Rusland de tijden veranderd. Als er een dat al lemaal beleefd heeft dan is dat Gromyko wel Die heeft Stalin tot en met Gorbatsjow meege maakt en overleefd. Maar nu is hij te oud, hij trekt zich terug. Een paar jaar geleden was hij degene die de door slag gaf bij de benoeming van Gorbatsjow als partijsecretaris, hij steunde diens beleid, maar heeft er nu genoeg van. Zo gaat dat. Gorbatsjow had een krachtiger functionerend staatshoofd nodig. Dezefunktie moet van representatief veranderen in een van daden. Vandaar dat hij hem zichzelf liet aan meten. Hij was een van de stemmers op de fo to. Nu hij de macht in handen heeft als staats hoofd kan hij ook wat makkelijker de taken van de communistische partij terugdringen. Hij blijft het centrum van de machtsuitoefe ning. Vooralsnog wordt dat positief bejegend in het buitenland, maar ook in een groot deel van Rusland zelf Het is ook ongelooflijk wat deze man in een gering aantal jaren overhoop haalde en bereikte. Natuurlijk is hij daarbij exponent van een stromitrg. Hij kan niet op zijn eentje, met name het logge bureaucrati sche staatsapparaat veranderen. Hij kan niet op zijn eentje de economische malaise ombui gen in welvaart. Hij kan...., we hebben in alle toonaarden kennis kunnen nemen van alles wat moet gebeuren. Hij is wel de man, die op het juiste moment de leiding nam, afkreeg, en die sindsdien door knap manouvreren en suc cessen op het gebied van de buitenlandse poli tiek uitbouwde. Nu het vervolg. Openheid en hervormingen moeten praktische resultaten afwerpen. De veranderingen in de partijtop moeten model staan voor vervangingen we praten liever niet meer over zuiveringen op lager niveau. Dat is minstens zo moeilijk. Het gebeurt dan niet voor het wereldfront, de aantallen perso nen zijn groter, hun band met het eigen gebied is groter. Niet alleen dat. ook het volk moet ontwaken. Sinds onheugelijke tijden wordt er voor de bevolking gedacht. Initiatief of prik kels tot prestaties werden uit handen genomen afgeslagen. Nu moet alles anders. Een gigan tische opgave. Terug naar de foto. Er blijven een paar opmer kingen over. Allereerst leer je de situatie in Ne derland relativeren. Wat een niveauverschil van wat in Moskou gebeurde en bij voorbeeld de paspoortaffaire. Er is ook overeenkomst. Er komt een moment dat het gaat over mensen. Overigens is er nog een groot verschil te consta teren: de openheid en de democratische con trole. Hoe we ook over een zaak als de pas poortaffaire denken, zij speelde zich in open heid afenfouteti kunnen door de kiezer wor den afgestraft. Vergeleken bij de toch altijd nóg duistere manier van besluitvorming in Rusland een bevoorrecht systeem. Je komt uit bij mensen. In dat verband is het boeiend te proberen er achter te komen wat de drijfreren van de hoofdpersonen zijn. Waar houdt gedrevenheid, roeping op, en waar be gint de zucht naar macht? In het groot en in het klein. Wie Gorbatsjow zou willen zien als een leider alleen maar op kwaliteit, vergist zich. Dan volgt de vraag: wet zo iemand met macht om te gaan? Dat is zeker in een eenpar- tijstaat, met een opeenhoping vanfunkties van groot belang. Als die macht taant, weet de be treffende persoon dan van ophouden of...? Wat dat betreft zijn er leerzame lessen in de ge schiedenis van Rusland. Wat het meest trof in die foto was de eenzaam heid. Na jarenlang in het middelpunt gestaan te hebben zit Gromyko voor het laatst op de eerste rij. En toch is duidelijk te zien dat hij er al niet meer bij hoort. Nu is hij weer kameraad Gromyko, zomaar een burger Wat daar ont daan vanfunkties en staatsambten zit, is een eenzame oude man. Zo komt er als we oud mogen worden voor ons allemaal een moment van terugtreden of aan de kant gezet worden. Hebben we dan vooruitzicht (dat .streelt) of hebben we er nog nooit aan gedacht datje al leen maar echt vooruitzicht hebt als je weet eenmaal volmaakt Gods lof te zullen ontvou wen? Daarover denken houdt klein, laat je macht relativeren en behoedt voor eenzaam heid. Of zullen we, als er ooit een foto van ons wordt gemaakt net zo leeg kijken, zo verstard als Gromyko deze week. Om medelijden mee te krijgen. Met kabeltelevisie, een geschikte KTV en video „is het goed overwinteren". ca. 50 ver schil lende mo dellen. Vanaf vanaf Allemaal kwaliteitsapp. daarom GRATIS 3 JAAR volledige garantie* vooraOe lékethetdt VlNGEHLiNG 3-MlDüEl HARNIS-TEL 01870-2518 /eg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235,' Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet voor 4- Verkoop Service 01871 X Verkoop na 17.00 uur: ♦♦♦♦♦♦♦♦•♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦»4 Zondag 2 oktober j.l. is in het Diacones- senziekenhuis te Breda vrij plotseling overleden, mevrouw Lena N. C. van der Wouden, echtgenote van de heer C. J. Beijer, wonende Stationsstraat 10, 4761 BS Zevenbergen. Mevrouw Beijer, die de leeftijd van 68 jaar bereikte, is een dochter van wijlen de heer P. van der Wouden, vroeger kantoorhouder van het P.T.T.-kantoor te Ooltgensplaat. De crematie heeft plaats gehad donderdag 6 oktober j.l. in het crematorium aan de Tuinzichtlaan te Breda. FOTO - FiLM - HEPOnTAGE - VIDEO COMPUTER |!J.I'|.||.'«II«' CD £13 C3 m CU 01378 161^ en !t!0 Ieder wordt hartelijk uitgenodigd D.V. volgende week woensdag 12 oktober op onze verkoopdag aanwezig te willen zijn. 's Morgens vanaf 9.30 uur t.e.m. 5 uur 's middags staan de deuren open van het Herv. Verenigingsgebouw „Eben Haë- zer". Er is veel te zien, en uiteraard te ko pen; o.a. onze gemaante spullen, ons handwerk, bloemen, fruit, koek en heer lijke oliebollen. Leuk voor de kinderen: grabbelen of en veloppen trekken. Gratis ieder kind een leuk presentje. De opbrengst is bestemd voor div. doeleinden. Het bestuur Ger Groen hield van bruine cafe's en van bruine auto's. In een dergelijke kleur kwam hij namelijk goed tot z'n recht en dat gold ook voor z'n voertuig. Ger was namelijk evenals de auto niet meer zo gloednieuw, verre van dat zelfs. Beiden lustten ook een ferme sioken dat hoort nietsamen. Om kort te gaan: zowel Ger als de auto zaten vol deuken en krassen. Het voertuig was ech ter duidelijk in het voordeel: de grote roest- plekken vielen weg tegen de kleur van de lak. Dat beeld stemde Gerrit tevreden. Sjaan, z'n levensgezellin, dacht daar echter totaal anders over: dat roestorgel krijgt van mij een grote opknapbeurt en zij haastte zich naar de verfwinkel op de hoek, kocht een pot weerbestendige bruine verf met kwast en zette zich vervolgens op een kruk naast de verroeste auto. Dat er „carboli- neum" op het blik stond, ontging haar. Met ferme streken trachtte zij de wagen een be ter aanzien te verschaffen maar het resul taat was allerbedroevendst. De verf liep er als water vanaf, de tranen welden op in haar ogen. Op dat ogenblik kwam buurvrouw Thea langs in haar oorverdovend glanzen de limousine. Hé Sjaan, sprak ze opgewekt, wat zit jij daar te kliederen. De ontredderde vrouw toonde het verdrietige resultaat van haar inspanningen. Maar meid, ging Thea verder, dat moet je niet zelf doen, daar heb ben we Karels Autoschade voor. Veel te duur, riep Sjaan. Kletskoek, antwoordde de buurvrouw. Wij hebben onze oude auto ook laten overspuiten, nou, je ziet hoe mooi, en dat voor een heel redelijke prijs. Vooruit, pak de sleutels, we gaan naar Karels. Als giechelende schoolmeiden stapten ze het schadebedrijf binnen. Kof fie voor de meisjes, riep één van de mede werkers. Tegelijkertijd maakte de werk- plaatschef een uiterst schappelijke prijsop gave. Sjaan keek blij verrast en liet de auto gelijk achter. En omdat de chef toch naar Sommelsdijk moest, bracht hij het tweetal keurig terug tot bij de voordeur. En dat ver staat Karels óók onder Perfekte Afwerking! STELLENDAM De bewoners van de straten die vanaf de Deltastraat naar het CNS schoolgebouw „Zomerland" leiden, zullen woensdagochtend de fietsende „meester" Velthuizen hebben gemist. Samen met zijn echtgenote werd hij die morgen als een Grootvorst naar school gereden, in een glim mend geboende old-timer, voorafgegaan door de politie en gevolgd door de kinderen van de school. Op het schoolplein wachtten de „kleuters" met bloemen en erebogen, helemaal in de stemming om samen met directeur Velthuizen diens 25-jarig jubileum te vieren. 's Avonds, op de jubileumviering in „'t Haegse Huus" zou dhr. Velthuizen, mede namens vrouw Rita, zoon Bert en dochter Hendrieke hartelijk bedanken voor dat prachtige en ongedachte begin van de feestelijke dag, kompleet met bloemen en een zanghulde aan de voordeur....! Die stemming duurde ook in de avondbijeenkomst voort, zij het dat daar Gods Naam boven alle namen, ook boven die van de jubilaris werd gesteld. Bestuurs voorzitter dhr. IJ. J. Gosliga wist hoezeer dat immer de intentie van de jubilaris is geweest in zijn zorg voor de toerusting van het kind. „De gouden draad van Gods nabijheid" had dhr. Velthuizen steeds mogen ervaren, zo citeerde hem dhr. Gosliga in zijn felicitatiewoord, waarin de loopbaan van dhr. Velthuizen in 't kort werd getekend: in 1963 als onderwijzer gekomen en inmid dels „onderwijskundig manager" van de geïntegreer de basisschool. Gelukwensen werden vervolgens uitgesproken door burgemeester van Velzen van Goedereede, de Inspec- trice Basisonderwijs mevr. Kolste, oud-bestuursvoorz. v.d. Velde en tenslotte door de dames mevr. Brinkman en mevr. v.d. Wende die een door dhr. Velthuizen bij zonder gewaardeerd geschenk aanboden, een aquarel van een stukje van de door hem zo beminde natuur. Uiteraard was er ook voor de jubilaris gelegenheid dank 's Morgens samen onder de erebogen door. te zeggen voor zoveel ervaren sympathie en waardering, alsook voor het prachtige geschenk waaraan ook de ouders hadden bijgedragen. In 't kort werd de 25-jarige loopbaan in Stellendam nog eens nagegaan. Begonnen in de oude school in de Mr. Iman Caustraat kon op 25 februari 1976 worden overgestapt naar het nieuwe schoolgebouw. In het voorjaar van 1976 was dhr. Velt huizen zijn voorganger dhr. van 't Leven als hoofd van de school opgevolgd en in 1985 werd hij directeur van de geïntegreerde basisschool. Het deed de jubilaris bijzonder deugd dat zijn school soms als „één grote familie" wordt afgetekend. Hij liet niet na zijn dankbaarheid tot uitdrukking te brengen dat het 25 jaar lang had mogen gelukken kinderen die toerusting te hebben mogen geven waarmee ze als gelukkig mens aan het leven deel kunnen nemen. „Niet geheel mee kunnen doen wordt dus normaler", moest dhr. Brinkman vaststellen. Bijzonder verheugd was de bewinds man in Middelhamis huize „Sjaloom" te mogen openen, een thuis dat zijn De WVC bewindsman moge dan Mr. drs. én Minister zijn; woensdagmiddag was hij voor meerdere van de bewoners van het Gezinsvervangend tehuis „Sja loom" gewoon weer even de zoon van de vroegere burgemeester van Stad aan 't Haringvliet. En de Minister...., hij genóót van dat spontane intermezzo in zijn drukke Ministersbaan en hij drukte Tanny Braber extra hartelijk de hand toen ze verzekerde dat ze „uut Stad kwam en z'n voader nog gekend had; „doe j'm de groete van m'n?" vroeg Tanny onbeschroomd, terwijl ze samen met Cor Struik de Minister een flakkees' aandenken, een struik voor in z'n tuin, in handen drukte. In de Geref. Kerk, waar de oper>ingsbijeenkomst werd gehouden was de Minister wél duidelijk de bewindsmar geweest, zich verantwoordelijk wetend voor de zorg voor de zwakkere. Het deed de Minister daarom bijzonder deugd in Middelhamis datzelfde gevoe len aan te treffen-, en voor deze zwakke ren een „eigen plek" te mogen openen. Een beginsel van trouw en verbonden heid waarin Christus voorging toen Hij het volk Sion liet weten in Zijn handgal men gegrift te staan, zo ervoer de Minister, gelukkig met het feit dat hij in Mid delhamis die zorg niet als plicht behoefde te bena drukken. Waakzaam heid zal geboden blijven, zo voorzag de Minister. Er zal gezorgd moeten worden dat de kostbare voorzieningen blijvend beschikbaar zul len blijven voor hen die op het gebruik ervan zijn aan gewezen. Geen langdurig werklozen naar de sociale werkvoorzieningschappen, zo bedoelde de Minister o.m.te zeggen. Overigens voorzag hij dat de categorie geestelijk ge handicapten „gezelschap" krijgt nu in onze gecompu teriseerde maatschappij al gesproken wordt over „computer-analfabetisme", duidend op die grote groep die die ontwikkeling niet bij kan houden. bewoners beschermt tegen elke wille keur. Spr. hoopte dat van hen onderling en van iedere medeburger zal gelden dat ze in eikaars handpalmen gegrift staan. Hij beval de bewoners in ieders aan dacht aan omdat Staat, Provincie en Gemeenten weliswaar de mogelijkhe den scheppen maar niet tot een persoon lijke verhouding komen. Minister Brink man besloot met de hartelijke wens dat het nieuwe huis voor haar bewoners een behouden huis zal zijn waar ze zich vei lig kunnen terugtrekken en van waaruit ze de maatschappij op kunnen zoeken. (vervolg op binnenpagina) Een spontaan onderhoud met Tanny Braber en Cor Struik.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1