MobilD Landbouwverkeer in herfst baart de politie zorgen 01877-1309 h-((S-5- Is de landbouw een blok aan het been? Rally Formula Garage Knöps B.V. fionii^iemaH KIEVIT WARMTE Ramoco b.v. Citroen-Hesselink Zuidhollandse postduiven valeer op til Grote keus op verkoop van zendingskrans /599r hidbredftse Garage v. d. Velde b.v. l Goeree-Overflakkee EO-jongerendag op zaterdag 22 oktober in Utrecht Zonder elektriciteit Agrarische vrouwen CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Landbouwpraatje Geen nieuws Cijfers en mensen Bejaardenmiddag op donderdag Provinciale Ploegwedstrijden Olympische Spelen Geniet ervan en blijf ervan genieten. /999r MIddelharnis Telefoon 01870-2222 QSSSÜS) Autobedrijf A. J. van Rumpt Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Toyota Occasions 01870 - 4466 RENAULT-dealer voor Opdoemen Geslaagde 2e landelijke ruildag voor alle taxaties o.g. MIJS Dirksland Dirksland, 01877 - 1357 61e Jaargang VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 No. 5736 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Als Europa en Amerika de dure land bouwpolitiek opgeven zal hun wel vaartspeil aanzienlijk toenemen. Eco nomische winsten voor de twee conti nenten eisen een zware tol: een kaal slag op het platteland. Zijn de boeren werkelijk een blok aan het been van twee economische grootmachten? De Europese Commissie het Dage lijks Bestuur van de Europese Gemeen schap heeft een rapport met spraak makende cijfers gepubliceerd. Daaruit valt op te maken dat de landbouwpoli tiek verworden is tot een beleid van prijsondersteuningen en subsidies. Dat kost veel geld; als die dure politiek wordt opgegeven zouden Europa en Amerika miljarden kunnen vrijmaken voor an dere leuke en misschien minder leuke dingen. Ziedaar de welvaartswinst die menig Europeaan of Amerikaan aan lokt. De Europese Commissie heeft de cijfers gekregen van een groep landbouweco nomen die driftig met allerlei rekenmo dellen heeft geëxerceerd. Als Europa en Amerika de landbouwprijzen flink la ten zakken is de economische winst vele miljarden groot. De modellen zullen wel kloppen maar achter de cijferbrij schuilt een menselijke tragedie die nogal radi caal platgewalst wordt. Miljoenen boe rengezinnen betalen een dure prijs voor de welvaartswinst: lage landbouwprij zen drukken de boereninkomens op een onverantwoorde manier. De landbouw en de leefbaarheid op het platteland worden aldus opgeofferd aan de mil jarden-winst die als attractie wordt ge presenteerd door de landbouwecono men. Eigenlijk is er weinig nieuws onder de zon. De landbouwpolitiek is sinds de Tweede Wereldoorlog gericht op de voedselvoorziening, de boereninko mens en betaalbare voedselprijzen. In een tijd van schaarste (zeker tijdens en vlak na de laatste Wereldoorlog!) spre ken deze doelstellingen een ieder aan. Als de landbouw- en voedselproduktie ruimer is en zelfs tot overschotten heeft geleid krijgt de landbouwpolitiek een ander aanzien. In veler ogen is zo'n poli tiek dan boervriendelijk en duur: boe ren kunnen dankzij politieke bescher ming (dus prijsondersteuning en sub sidies) blijven produceren; zelfs meer dan de burger of consument lief is. Wie deze politieke metamorfose vertaalt in cijfers, komt al heel vlug bij conclusies die economisch, kil en zakelijk aan doen. Prijsverlagingen en afschaffing van landbouwsubsidies brengen veel geld in het laatje; en met dat geld kan de samen leving andere dingen doen (misschien belastingverlaging, koopkracht toena me!). Er valt economisch niet af te din gen op deze cijfermatige redeneringen. Daartoe hebben de landbouwecono men zich dan ook beperkt. En de Euro pese Commissie heeft hun huiswerk gepubliceerd. De landbouwpolitiek, zowel in Europa als in Amerika, heeft behalve economi sche aspekten ook sociale karaktertrek ken. De politiek is ook gericht op de leef baarheid van het platteland, op agra rische welvaart en werkgelegenheid, op bestaansmogelijkheden voor miljoenen boeren met hun gezinnen. Wie deze doelstellingen prijsgeeft vraagt miljar- denoffers van de landbouw. Wat betekent een economische winst van miljarden als tegelijkertijd de boe renstand wordt opgeofferd? Misschien is de paradox niet zo dramatisch, maar toch laat de publicatie van de Europese Commissie verkeerde indrukken na. Ar geloze burgers die het rapport (of de krantenpublicaties erover) lezen, raken bedwelmd door de welvaartsperspectie ven en gaan zonder meer voorbij aan het grote offer dat de landbouwbevol king moet brengen. Wellicht is de studie van de landbouweconomen toch een verdienstelijke bijdrage om de huidige (dure) landbouwpolitiek bij te stellen. Landbouwsubsidies en al te bescher mende elementen kunnen worden te ruggebracht; als deze bijstelling her en der tot onaanvaardbare inkomensdalin gen in de landbouw leidt, kunnen nood verbanden worden aangelegd. Bij nood verbanden valt dan te denken aan inkomenssteun, tijdelijke compensaties en wat al niet meer. Deze gedachten zijn trouwens niet nieuw: beleidsmakers en behartigers van boerenbelangen stoeien al geruime tijd met soortgelijke ideeën. De Zuidhollendse postduivenhouders moeten vanaf 1989 hun dieren ook in de oogstperiode (half juli tot half augustus) enige tijd binnen houden; deze zoge noemde „ophokplicht" gold al voor het voorjaar. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben hiertoe besloten op verzoek van het Landbouwschap, de Postduiven- houdersorganisatie en de Jagersvereni ging. Met deze wijziging van de ophok plicht zorgen GS ervoor dat zowel in de zaai- als in de oogstperiode schade aan landbouwgewassen beperkt blijft. Ook kan men zo voorkomen dat jagers in deze perioden (waardevolle) postduiven afschieten; in het veld zijn postduiven nauwelijks te onderscheiden van verwil derde duiven. GS hebben besloten tot een uitbreiding van de ophokperiode omdat de door duiven aangerichte schade aan droge erwten in Zuid-Holland in de oogstpe riode de laatste jaren sterk is toegeno men. Dat komt zowel door een uitbrei ding van de teelt als door een toename van het aantal verwilderde duiven. De ophokplicht tijdens de oogst geldt voor maximaal veertien dagen. Gedepu teerde staten leggen hun voorstel voor het uitbreiden van de ophokperiode nog voor aan provinciale staten. Als zij akkoord gaan geldt de nieuwe regeling vanaf 1989. OOLTGENSPLAAT Zendingskrans „Martha" van de Geref Gemeente organiseert weer de jaarlijkse verkoop op D.V. woensdag 5 oktober a.s. van half drie tot half negen nam. in Ver enigingsgebouw „Elthato", Zuid-Achter weg, Ooltgensnlaat. Als gewoonlijk zijn er weer prachtige handwerken en vele andere goederen te koop. Ook zijn er levensmiddelen, bloemen en huishoudelijke artikelen in overvloed. Er zal ook koffie en frisdranken worden geschonken. Alles is ten bate voor de zending. Het bestuur rekent op uw aller belang stelling. De maandelijkse bejaardenmiddag in „Elthato" zal deze keer niet op woens dag maar op donderdag gehouden wor den, n.l. op 6 oktober om 2.30 uur. Het comité zou het fijn vinden u allen weer te mogen ontmoeten. Ingezonden: NUMANSDORP Zaterdag 10 sep tember werd er op het Landbouwbedrijf Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen de Provinciale ploegwedstrijd gehouden waaruit zij die als besten eindigden op 21 en 22 oktober zullen deelnemen aan de Nederlandse ploegkampioenschap- pen in Zeewolde (Flevoland). Het is voor de 37e keer dat de agrarische jongeren deze wedstrijden organiseren. Door deze ploegwedstrijden wordt ge tracht de praktische vakbekwaamheid van het ploegen te verbeteren. De Prov. Zuid-Holland zal dit jaar ver tegenwoordigd worden door: Dhr. L. Vos, Tiengemeten met 2-schaar wentel, Rumptstad; dhr. J. Mijs, Acht- huizen, met 3-schaar wentel, Rumpt stad; dhr. A. Wesdorp, Sommelsdijk met 2-schaar rondgaand, Rumptstad. Deze ploegers hebben zich in 1987 al geclasseerd. De uitslag Provinciale Ploegwedstrijden 1988: 1. Dhr. D. Schenk, Dordrecht met 2- schaar wentel, Lemken. 2. Dhr. L. Vos, Tiengemeten met 2- schaar wentel, Rumptstad. 1. J. Mijs, Achthuizen met 3-schaar wentel, Rumptstad. 2. P. Bunk, Dordrecht met 3-schaar wentel, Ramsones. 1. A Wesdorp, Sommelsdijk met 2- schaar rondgaand, Rumptstad. Ook zij vinden dat de huidige land bouwpolitiek te veel „uit-de-tijdse" en dure instrumenten gebruikt. Een zekere opschoning van het landbouwbeleid is noodzakelijk. Maar daarvoor hoefde de studie van de landbouweconomen niet. Die studie leidt eigenlijk meer tot misverstanden; daar is noch de burger noch de boer mee gediend. B. Schouwing Kleuren televisies ca. 50 ver schil lende mo dellen. Vanaf vanaf Videorecorders Allemaal kwaliteitsapp. daarom GRATIS 3 JAAR volledige garantie* voortiOe tehetheidl VINGERLING S-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2513 FOTO - FILM - REPOBTAi C3 C3 C3 C=3 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 MIDDELHARNIS De rijkspolitie van Middelharnis gaat deze weken speciaal toezicht houden op het land bouwverkeer, in het bijzonder op de doorgaande wegen in het gebied. De plaatselijke politie krijgt ondersteu ning van de verkeersgroep Dordrecht. Het toezicht richt zich vooral op de verlichting, mede in verband met de breedte van voertuigen en op de ver vuiling van wegen. De politie voert deze aktie niet, omdat ze de schuld voor onveiligheid op de herfstwegen eenzijdig in de schoenen van de boeren zou willen schuiven. Inte gendeel, zij is er van overtuigd dat ook op de vuilste weg veilig gereden kan wor den, mits men de snelheid maar aan past. „Er zitten twee kanten aan de medaille", zegt W. Hoogmoed, woordvoerder van de projektgroep Verkeer van Middelhar nis. Hij vindt dat zelfs de bestwillende boer niet kan voorkomen dat er wat klei op de weg valt. „Automobilisten hebben daar in deze tijd maar rekening mee te houden. Boeren die er een rotzooitje van maken, moeten op de bon". Iedereen heeft het wel eens meege maakt. Op een donkere weg nadert een tegenligger. Op het laatste moment doemt uit het duister een veel groter en breder voertuig op dan je verwachtte. Het hart in je keel... „Dat is niet goed voor de verkeersveilig heid. Daarom richten wij de aktie ook op de verlichting en de toegestane breedte. Voor landbouwverkeer is dat 2.60 m. Bredere voertuigen mogen alleen rijden met ontheffing. Aangehangen machines mogen 3 m breed zijn. Een geel zwaailicht is dan verplicht", licht Hoogmoed toe. Er zal ook worden gelet op de techni sche uitrusting. Als voorbeeld haalt Hoogmoed het bord met schuine rode strepen aan, verplicht bij scherpe delen van voertuig of lading. Het hoofdthema van alle 24-uurs sur veillances is deze weken: landbouwver keer. De meeste aandacht gaat uit naar de doorgaande routes, maar ook de an dere wegen worden niet vergeten. Vier jaar geleden hield de politie van Middelharnis een grote voorlichtings- aktie voor het landbouwverkeer. Zij gaf toen een boekje uit, dat ook nu nog ver krijgbaar is. Voor aangehangen machines geldt een breedte van max. 3 mtr.. met zwaailicht. De EO-Jongerendag wordt dit jaar ge houden op zaterdag 22 oktober in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Wederom worden er meer dan 20.000 jongeren ver wacht. De jongerendag is een landelijke aktiviteit met onder meer veel nieuws, muziek, infomarkt, interviews en spre kers. Muzikale medewerking wordt dit jaar verleend door onder andere Marcel Mc Arthur, die zijn muzikale carrière begon bij Lose to Win en veel als sessiemuzi kant heeft gewerkt. Mc. Arthur hoopt over een paar maanden zijn derde lp af te hebben; Chris Christian, een zeer veelzijdig artiest, tekstschrijver, compo nist en producer van o.a. Whiteheart en Debby Boone; Jon Gibson, hij heeft op- namens gemaakt met onder andere Ste- vie Wonder en Michael Jackson en heeft Nancy Reagan als een van zijn grootste fans. Door het gebruik van verschillen de muziekstijlen als gospel, pop en soul is Gibson een van de zeldzame artiesten die elk soort publiek weet te boeien. Sprekers zijn onder andere de ameri- kaanse ex-gevangene Harold Morris, ds. A. van de Veer en Henk Binnendijk. Presentatie van de dag is in handen van Jan van den Bosch. Ook uit onze regio gaan bussen naar de Jaarbeurshallen in Utrecht. Wilt u daar gebruik van maken dan kunt u zich op geven bij: J. de Keizer, Specht 2, Som melsdijk, telefoon 01870-3620. Kosten SINT ANNALAND Elk jaar worden er in Nederland twee landelijke ruildagen gehouden van kerk- kaartenverzamelaars. De tweede lande lijke ruildag van dit jaar werd zaterdag 24 september gehouden in het Her vormd verenigingsgebouw aan de Kerk- ring in Sint Annaland. Uit heel Neder land waren de verzamelaars naar Sint Annaland gekomen, teneinde hun ver zameling door ruiling van dubbele exemplaren uit te breiden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Tevens was er gelegenheid om in te tekenen op een door C. van Winkelen sr. samengesteld platenboekje over de kerken op Tholen en Sint Philipsland, deel 1. Dit boekje bevat een honderd foto's van kerken en predikanten uit voornoemd gebied. For maat 20 X 20 cm. Dit boekje, dat D.V. in februari 1989 zal verschijnen zal ver krijgbaar zijn bij Boek- en Kantoorvak handel Heijboer, Ring 66, 4697 ED in Sint Annaland. Prijs 34,90. Deel 2 zal D.V. in september uitkomen, en bevat alle opnamen van orgels met hun dispo sitie en foto's van kerkelijke medewer kers, zoals b.v. enkele kerkeraden, ouderlingen, organisten, kosters, voor lezers e.d. Men kan eventueel een exemplaar telefonisch bestellen: 01665- 2375. Tijdens de drukbezochte ruildag verzorgde het kostersechtpaar Vroegop voor de inwendige mens. Men kan dan ook terugzien op een zeer goed ge slaagde ruildag, waarop diverse kaarten en foto's van eigenaar verwisselden. zijn 17,50 per persoon. Geef je zo spoe dig mogelijk op want de plaatsen zijn beperkt. In de nacht van woensdag op donderdag is Goeree Overflakkee gedurende an derhalfuur, van kwart over 5 tot 10 voor 7, van electriciteit verstoken geweest. Dat was het gevolg van brand in het hoogspanningsstation te Klaaswaal, van waaruit ook ons eiland van stroom wordt voorzien. Van 17 t/m 18 januari 1989 is er gelegen heid op de Praktijkschool in Schoondij- ke een cursus trekkerrijden te volgen. Men leert op deze cursus o.a.: het bedie nen van de trekker, aan- en afkoppelen van wagens en werktuigen, rijden naast een aardappelrooier en achteruitrijden met een kieper. De kosten voor deze cursus bedragen, inclusief overnachting en eten, ca. ƒ100,-. U kunt zich tot 1 november a.s. opgeven bij Ria van Rossum, Langeweg 65 te Ooltgensplaat, tel. 01873-1223.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1