MobilO H 11 Q0EREESE T0REHKOEK Schokkende gebeurtenis in Ouddorp Leasing 01877-1309 Oud-schipper reddingsboot overleden Nieuwe specialiteit van bakkerij de Vries floniiSiemavi GEZAMENLIJKE OCCASIONSHOW VERWERS auto's Rally Formula Garage Knöps B.V. [\^- /lf^ Een vlammend protest of een gedreven gebed? 599: /999r hwbreéMse Garagev.d. Velde b.v. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Klaas Jan Mulder te gast in Grote Kerk Oud-Beijerland Ook monumentendag in Middelharnis Citroen-Hesselink 61e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wij zijn klaar voor de Olympische Spelen Uook? Middelharnis Telefoon 01870-2222 n\ Mercedes-Benz Service voor alle taxaties o.g. MUS Dirksland RENAULT-dealer AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Jonge Telefoon 01875-1396 *^-'"^*"* Dirksland, 01877 - 1357! A. J. van Rumpt in de Staver te IVliddelhamis op vrijdag en zaterdag 16 en 17 september a.s. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 No. 5730 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Het gebeurt niet vaak dat een film reeds voor haar verschijnen zo veel protest op roept, als nu het geval is met „De laatste ver zoeking van Jezus Christus". Ongetwijfeld zal men achteraf proberen daar een ..we reldse" verklaring voor te geven. Zo wordt er nu al gezegd dat het protest in Amerika te verstaan is uit het feit dat het christendom dat door de schandalen van een aantal tele visiedominees in kwaad daglicht kwam te staan, met het protest de gelederen sluit. De gemeenschappelijke vijand buiten de eigen kring doet het eigen leed vergeten, men heeft weer een gemeenschappelijk doel. Eigen schuld wordt daarmee op de achtergrond gedrukt. Eigen schuld, want daar is ook sprake van. Niet alleen in Amerika, ook hier in Neder land. Kennelijk is de kerk een zo'n zwakke factor geworden dat er geen rekening mee gehouden wordt. Op alle terrein is men uiterst zorgvuldig als het gaat om het geeste lijk gedachtengoed van de ander, nu wordt de hele affaire afgedaan met: we willen zeker niet beledigen. Dat moest er bij komen! Waar gaat het dan wel om. waarom maken kerken en christelijke organisaties zich dan zo druk? Je hoeft toch niet naar de bioscoop en je hoeft toch geen videoband aan te schaffen? Laat elkaar vrij! We kunnen toch zelfde waarheid wel van verbeelding onder scheiden? Tenslotte bestaat het boek waar de film op gebaseerd is al jaren. Waar was toen het protest? Misschien gaat men dan wel voorbij aan de pleidooien die her en der zijn gehouden op het vlak van de gemeentepolitiek om het boekenbezit van de openbare bibliotheek ook te ijken aan de maatstaf van Gods Woord. Het toe laten van het geschreven woord heeft dik wijls de uitbeelding, op wat voor wijze dan ook, tot gevolg. Daar komt bij dat het toneel, en (later) de film een veel sterkere zeggingskracht hebben dan het boek. Ook daarop is gewezen, een en ander maal, door hen die zich ernstig zorgen maken over de geestelijke volksgezondheid. Of die dan vrij-uit gaan? Niets is minder waar. Een van de kenmerken van de chris ten is solidariteit, mede-lijden. Volkszonde is zijn, is haar zonde. Het gebed voor land en volk. niemand uitgezonderd moet dage lijks werk zijn en onderdeel van de voorbede in de eredienst. De kerk staat midden in de wereld. De kerk is echter niet van de wereld. Chris tus is haar hoofd. Dezelfde Christus, Die nu de prooi is van de vermaakindustrie. De zelfde Christus? Gelukkig niet, zo spreekt Zijn Woord, de Bijbel niet over Hem. Daarom is het zo verschrikkelijk dat de film in omloop komt. Hoeveel duizenden, die van Hem gehoord hebben, maar Hem niet kennen in Woord en sacrament, worden misleid? Inderdaad, zij krijgen het beeld van „Hij was een van ons". Inderdaad, de soms door ons verborgen gehouden gedach ten, daden, onze hartstochten zijn in boek en film zijn deel Maar dan houdt het op. Die Christus is niet het schepsel waarnaar de leerling in een van de belijdenisgeschrif ten met hartstocht vraagt. Hij is niet degene die de toom Gods over onze zonden kan dragen, die ons kan verlossen. Hij is niet degene, die en waarachtig mens en waar achtig God is en ons daarom van God tot wijsheid, rechtvaardigheid, heiligmaking en een volkomen verlossing geschonken is. De Christus van de film is uit de aarde aards, een mens zoals wij. Niet de Mens zoals wij, uitgenomen de zonden. Hij is het produkt van ons menselijk denken. Hij is de verbeelde afgod van de emancipatie, omdat deze Christus in dit „kunstwerk" God af is, alleen maar mens en nog niet eens een braaf mens. Zo wordt het geloof onderuit gehaald, zo wordt wat van de Bijbel nog geaccepteerd wordt in onze kaders gegoten. Wie het niet wil zien, die houdt zijn ogen maar dicht. Dat kan echter niet. dat mag niet. Allereerst niet omdat Gods Naam er door gelasterd wordt, omdat Zijn heerschappij over leven en dood er door ontkend wordt, omdat zijn heilsplan met Zijn schepping er door ont kracht wordt. Wij kennen hem door Zijn Woord en dat heeft één centrum: Het kruis op Golgotha. Haal dat weg en er blijft niets over. Dat denken we tenminste. Tot de schande der kerk heeft de theologie daar op een andere wij ze aan mee gedaan. Van mythe's ontdoen, noemde men dat Nu, nee al lang, plukken we de vruchten. En toch blijven we volhouden: Hij heerst en zal Zijn almacht tonen. Hij laat zich niet ongestraft door het slijk halen. En nogmaals dat gebeurt ook als Zijn gemeente geen leesbare briefis, als zij verwereldlijkt. Daarom onderstrepen wij de aktie om door middel van handtekenin gen kenbaar te maken dat wij tot in de ziel geschokt zijn. Het gaat om de Naam van de hemelse Koning in het publieke leven. Tegelijkertijd waarschuwen we voor een protest alleen. Gebed, berouw en wederkeer zijn eisen aan zowel kerk als wereld. Kleuren televisies ca. 50 ver schil lende mo dellen. Vanaf vanaf Videorecorders Allemaal kwaliteitsapp. daarom GRATIS 3 JAAR volledige garantie'* voor aSie tékerhetdl VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL 01870-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Jonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! 01870 - 4466 voor ^^■l^■>^^.i^l^l^l^.l^^^^.l^.l^.^.t^.^.lf.^.l^,^.lm.^l^^^.l^. 4 Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: <HHHHHHH(#»JHHHH>»4HHf4l***.»#»#< C. Breen, 01878 - 2496 FOTO ARJO VAN DER GRAAFF VOOHS-nWAT sa - 3247 CE dirksland - 01877-3517 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 De in binnen- en buitenland overbe kende en veelzijdige musicus Klaas Jan Mulder uit Kampen is zaterdagavond 10 september a.s. te gast in de Grote Kerk van Oud-Beijerland. In het kader van de serie „Concertklan ken uit de Dorpskerk" zal hij tijdens een orgelconcert soleren op het 3-klaviers orgel, dat werd gebouwd in 1827 en voor het laatst gerestaureerd in 1986/1987. Dat hij terecht vele onderscheidingen ontvinga en dat hij als een virtuoos musicus bekend staat zal op 10 septem ber a.s. niet onopgemerkt aan zijn toehoorders voorbijgaan. Het belooft een bijzonder gevarieerde muziekavond te worden met orgelwer- ken van musici/componisten als Jan Zwart („Fantasie Psalm 33"), Bach, Renaud („Toccata") en verschillende anderen. De concertgever eindigt met één van zijn gewaardeerde koraalbewer kingen. Een en ander wordt afgewisseld met samenzang. Zij die deze orgelbespeling willen bijwo nen kunnen op zaterdagavond 10 sep tember vanaf 19.30 uur in de Dorpskerk terecht. De aanvang is 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ5,-; voor jongeren t/m 12 jaar 2,50. Een illustra tief programmablad is gratis. STELLENDAM Woensdag middag is, kort nadat hij onwel was geworden, de ruim 70-jarige oud-schipper van de Stellen- damse reddingsboot, Teeuw van Ours, overleden. Heel Stellen- dam droeg de overledene veel sympathie toe en zijn plotseling overlijden is dan ook als een mare door het dorp gegaan. Vorig jaar werd dhr. van Ours t.g.v. Koninginnedag onderschei den met de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Uit die toekenning bleek Konink lijke waardering voor de langdu rige verbondenheid die dhr. van Ours heeft gehad met het Red dingswezen. Al in 1952 werd hij opstapper en van 1958 tot 1977 was hij schipper van de in Stellen- dam gestationeerde reddingsboot, aanvankelijk de Kon. Wilhel- mina, gevolgd door de huidige „Zeemanspot". Dhr. van Ours, welbekend met de gedragingen van de zee die hij voordien als visser bevaren had, heeft aan vele geslaagde reddings- tochten leiding gegeven. Thuis, in Stellendam, was hij van 1958 tot 1977 voorz. van de voet balvereniging „Stellendam" en ook in die kring had hij vele vrienden. Enige weken geleden werd dhr. van Ours i.v.m. een maagbloeding in het ziekenhuis opgenomen. Zijn bezoek aan Vlaggetjesdag, waarop hij tot de genodigden behoorde moest hij voortijdig afbreken en woensdagmiddag kwam toch nog onverwacht het einde toen hij op de fiets naar de fam. van Seters nabij de Haring- vlietsluis wilde gaan. Onderweg is hij onwel geworden en ten val gekomen. Op weg naar het zie kenhuis is dhr. van Ours overle den. Hij zal door velen worden betreurd. Arnhem-, Deventer-, Weesp en Gouda, steden aan de schoonheid waarvan het stadje Goedereede zich best kan meten, maar Goé- rees' naam was nog niet door 't land gegaan, zoals dat bij de eerst genoemde plaatsen middels Arn hemse meisjes, Deventer koek. Weesper moppen en Goudse wafels al zo lang het geval is. De plaatse lijke bakker Leon Pieterse, samen met zijn vrouw sinds mei vorig jaar eigenaar van het historische bak kerswinkeltje van de Vries, had slechts een half woord nodig om de deur van de bakkerij achter zich dicht te trekken en daar het recept voor een heerlijke en enig echte Goereese Torenkoek samen te stellen....! Het jonge bakkerspaar moge dan van Middelhamis kom-af zijn; ner gens anders dan in Goerees' veste zouden ze nog willen wonen. Met liefde bakt Léon dan ook de aman delcake en de Goereese Krakelingen zoals de bakkers de Vries dat al sinds 1852 hebben gedaan, beide naar 't geheim gebleven recept, en nu is er de nieuwste specialiteit, de Goereese Torenkoek, gebakken van pure rog- gebloem, echte honing en drie soor ten versgebrande noten. Ook dat laatste gebeurt in de eigen bakkerij die, in tegenstelling tot het heerlijk ouderwets ogende winkeltje, van alle moderne apparatuur is voorzien. De koek weegt plm. 800 gram, ruim het dubbele gewicht van de bekende ont bijtkoeken. Volgende week zaterdag 17 september wanneer ook in Goede reede aandacht wordt besteed aan de landelijke Monumentendag zal de koek voor de introductieprijs van ƒ4,95 te koop zijn, zéker in de bak- kerswinkel, maar mogelijk ook in het museum in de toren dat dan zijn tien jarig bestaan viert. De koek is verpakt Léon ging even de straat op en vond daar gretig aftrek. in een mooie wikkel met pentekening van de dom en informatie over Goe rees' verleden. Aan burgemeester van Velzen was dinsdagmiddag de eer de eerste plaat met Goereese Torenkoek uit de oven te halen en uiteraard volgde daarop een smakelijke kennismaking. Léon trakteerde vervolgens ook nog wat stadsgenoten die zich op de markt verpoosden; heel genoegelijk in een heerlijke najaarszon. TenATijl een ontembare zuidwester met striemende slagregens de liuizen van Ouddorp beukte, besloot Willem-Anton (W.A. voor vrienden) het in de kegelclub voor gezien te houden. Hij rekende zes glazenprikaf(W.A. dronk nimmer), stapte in z'n auto en reed naar huis. De wagen was in de vliegende storm nauwelijks op de weg te houden. Maar W.A. hing met z'n volle eigen gewicht (120 kg) aan het stuur en hield zodoende de boel gaande. Tot dateen kloeke lindeboom verkoos erbij te gaan liggen. Met donderend geraas kwam het geval van z'n vertrouwde voet stuk. Voor de net langs sukkelende W.A. was er geen weg terug. Letterlijk De boom vond op de motorkap z'n laatste rustplaats. Daar sta je dan: zaterdagavond, kwartover- twee, noodweer, stukken. De wagen reed geen meter meer, dat was duidelijk Behal ve plaatwerk waren ook radiateur en voor- wielophanging volledig ontwricht. W.A. zat na te denken toen er op de zijruit werd ge tikt. Het was de postbode; hij kwam net langs gefietst. Spring maar achterop, we zijn vlak bij mijn huls. Met wind achtergier- de het span de nacht door. Nadruipend in de gang bij de postbode sprak deze de his torische woorden: Klus voor Karelsl Even bellen. Nu? vroeg de verbouwereerde W.A. NU! luidde het antwoord. Karels is immers Dag Nacht bereikbaar. Binnen 2 uur is de weg weer vrij en staat je auto waar hij wezen moet. Niet te geloven, zo'n service, mijmerde W.A. Na het karwei kwamen de mannen van Karels nog even langs bij de postbode. Om uit te blazen bij een kop geurige koffie, want daar kunnen die lui gewoon niet buiten. Toen W.A. naderhand in bed kroop, ging ook de storm liggen. Het wrak stond bij Karels in de werkplaats en de rust op het eiland keerde weer. Zaterdag 17 september zullen in de gemeente Middelhamis een aantal mo numenten gratis toegankelijk zijn. Ze zijn herkenbaar aan de uitgestoken vlag waarop de „Open Monumentendag" staat aangekondigd. Het middels de vlag herkenbare monument is van 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur opengesteld, in welke periode personen aanwezig zijn, herkenbaar aan de button, die meerdere inlichtingen omtrent het monument kunnen geven. Voor monumenten-eigenaren zullen er bij de opengestelde monumenten voor lichtingsbladen aanwezig zijn. Deze bladen dragen de volgende titels: „Een nieuw leven voor oude monumenten" en „Monumenten en de Fiscus". Deze bladen geven een grote stroom van informatie over de complexe materie van het aanvragen van subsidie voor het restaureren van monumenten. Alge meen gesteld zullen de torens en de daaraan verbonden kerken, evenals de molens, het streekmuseum en het pand je Oostdijk 2 voor het publiek geheel gratis op voornoemde tijd zijn open gesteld. U kunt over de openstelling en de plaats van het monument dat of monument die u wilt bezoeken bij het V.V.V.-kantoor Oostdijk 2 te Middelharnis nadere inlichtingen verkrijgen. FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER CJ 1=3 C3 IZ3 C3 Ouddorp - Teletoon 01378-1612 en 2120 Hogezoom 172- Teleloon OUie-2400 - Tsleloor OiaTO-SBil MIDDELHARNIS Beroepen Op de dinsdagavond j.l. gehouden ledenvergadering der Geref. Gemeente werd uit het gestelde dubbeltal ds. J. den Hoed te Rock Valley, Iowa (U.S.A.) en ds. M. Mondria te Waardenburg eerstgenoemde predi kant beroepen. 01871 -1553, Stad a.h. Haringvliet Gezien het landelijk succes in 1987 heeft het comité er alle vertrouwen in dat ook in 1988 de monumenten in de gemeente Middelhamis uw aller aandacht krij gen. Tot ziens op de Monumentendag 1988. (zie advertentie in dit blad van a.s. dinsdag 13 september)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1