VLIEGRAMP ilO^IE m üiÜ Plaatwerk j^>lü3M karpetten Restauratie 't Blauwe Huus in Ouddorp Raad Middelharnis honoreert aanvrage Radio Superstar Politieberichten J\^- x^ hutbvedttse 01877-1309 m alle merken Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. KIEVIT WARMTE Citroen-Hesselink DALTON school op scholenplan '89/'92 Abonneert U op Eilanden-Nieuws d. Velde b.v. Goeree-Overflakkee Regionale zendingsavond „De Christenvrouw" Bejaardenmiddag CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i^^'f FOTO ARJO VAN DER GRAAFF i^sddelharnis Teleteon 01870-2222 Leasing 01870-4466 RENAULT-dealer Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 voor alle taxaties o.g. MUS Dirksland Grote sortering Oostdijk 61, SOMMELSDIJK Sanitair Centr. verwarming 01870 - 2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Dirksland, 01877-1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De ouders die zich beijveren voor de totstandkoming van een „alge meen bijzondere basisschool" en zich tot dat doel hebben verenigd in de Stichting IBOGO, hebben een belangrijke stap vooruit ge boekt op de de weg naar de reali sering van een zgn. Daltonschool, nu Middelharnis' gemeenteraad die heeft geplaatst op het plan van scholen 1989/1992. Incompleet Sympathie Geen voorkeur Voorstel DIERENBESCHERMING Opgevangen OOSTFLAKKEE 61e Jaargang VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 No. 5728 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Wie is er niet geschrokken van het ver schrikkelijke ongeluk in Ramstein, jonstle- den zondag? Wat een show had moeten zijn, ontaardde in een regelrechte ramp. De fo to's gaven verbijsterende heelden van de vliegtuigen die verongelukten en de direct op gang gekomen hulpacties. Voor ruim veertig mensen was dat te laat. Zij kwamen om in de vlammenzee. Voor het leven van anderen wordt gevreesd. Velen zullen hun leven lang getekend zijn. In een ogenblik veranderde de wereld voor hen. Daar reken je toch niet op? Het is begrijpelijk dat direct na het ongeluk de discussie losbarstte, had de vliegshow plaats mogen vinden? Is dat de prijs die Duitsland betalen moet voor de aanwezig heid van de Amerikanen in het land? De shows op deze luchtmachtbasis waren al ja ren omstreden. Moet het militaire apparaat ook op deze wijze haar tol heffen? Reacties die enerzijds voortkwamen uit bezorgdheid, uit schrik. Andere passen in het anti- militaristische of anti-Amerikaanse den ken. Een van de Duitse kranten speculeerde al op een verminderd begrip van de West duitsers ten opzichte van de in het land gele gerde NAVO-troepen. Het is goed om de drijfveren van de kritiek te onderscheiden. Daarmee is het erge van dit ongeluk na tuurlijk niet gebagatelliseerd. Dat kan nooit, daar zijn mensenlevens te kostbaar voor. We moeten echter ook niet te snel vra gen wat de toeschouwers er te zoeken had den. Althans die vraag mag niet gesteld worden met de achterliggende gedachte dat christenen mag het zo even geschreven worden daar niet horen. Los van het feit dat deze show op zondag was en Gods dag ontheiligd werd, is het bezoek aan dergelij ke shows een vermaak dat velen in de ban heeft. Daar\'oor is ook wel wat te zeggen. Het gaat niet aan om nu de schuld aan een zijde te zoeken. Er zij twee partijen: enerzijds de luchtmacht, anderzijds het publiek. Aan de ene kant is er de behoeft te tonen wat er is en wat kan. Er gaat ook een camouflerende werlimg van uit. Het publiek raakt gewend aan wat er is en het precisiewerk van het stuntteam verhult de nauwkeurigheid van het luchtwapen in oorlogsomstandigheden. Of dat helemaal waar is, valt te bezien. De westerse mens is op andere manieren wel zo geïnformeerd, dat hij door de schone schijn kan heenzien. Wel is waar dat de doorsnee bezoeker bepaald niet actief anti-milita ristisch is. Om het met een bezoeker van één van de open dagen van onze eigen lucht macht, enkele jaren geleden, te zeggen: ..Het was een prima dag. Actievoerders waren er niet. Het publiek zou het trouwens niet toe gelaten hebben. De andere partij is, inderdaad, datzelfde publiek. Het komt massaal. Maar waarom dan toch? Techniek heeft ongetwijfeld iets boeiends. Het vliegtuig, vanaf zijn begin een voorop lopend staaltje techniek spreekt tot de verbeelding. Alleen cd het feit datje er de lucht mee in kan, schijnbaar de wetten van de zwaartekracht negerend. Het is daarbij een adembenemende gedachte dat uitein delijk een nietige mens dat staaltje van menselijk kunnen in bedwang heeft: naar zijn hand zet. Eigenlijk is hij de meester, maar tegelijk de zwakste schakel, want één rekenfout, één verkeerde inschatting..... Er varing, voortdurend oefenenen en goed op elkaar ingespeeld zijn moeten de statisti sche kans op een ongeluk zo klein mogelijk houden. Die kans is echter nooit nul. Is dat wat onbewust aantrekt. Zoeken wij, nee niet het gevaar, maar de sensatie? Is die pi loot ongewild even de man die we zelf zo graag zouden willen zijn? Hebben we alle maal niet van die(jeugd)dromen?Deden we hetzelfde niet in de auto, op de (brom)fiets? Kortom, het is begrijpelijk dat velen op deze wijze spanning zoeken, of juist afreageren? Daarbij moet bedacht worden dat zo'n show dikwijls maar voor een deel uit- stunts bestaat. Het gevaar is groot dat er steeds meer steeds gevaarlijker werk gevraagd wordt. Ook hier spelen vraag en aanbod op elkaar in. Van daar dat de roep om bezinning, die nu klinkt positiefis. Vandaar dat de aankondi ging dat het Italiaanse team gewoon door gaat niet alleen misplaatst, maar ook veel- zeggendis. Deleden werken op de grens van het kunnen, emotioneel en ethisch zijn zij er wellicht al overheen. Wie oordeelt, doet er goed aan dit alles mee te betrekken in de overwegingen. Wie de be slissing moet nemen of zijn of haar kinde ren naar bijvoorbeeld een luchtmachtdag mogen, als we zelf niet gaan. weet dat deze factoren een rol spelen. Dan is wel degelijk en principieel van belang dat overdacht wordt:Waakt en let. dat gij het hart er niet op zet. Ramstein zet je aan het denken. Als het dan maar niet eenzijdig is. voortêüe z^terhetd! VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL 01870-2518 VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Cl^ll^V^1(^^<^TV^V^>T(^V^>t^^«^>l.^%t^l^1v^ll^V^W.Ö^I.ÖV^K^V^V^K^^l^^v^W^^V^V^>«^1l^H^«^W^V^X^^ OOLTGENSPLAAT Reeds nu wordt bekend gemaakt, dat de Regionale zendingsavond van de Geref. Zendingsbond D.V. gehouden zal wor den op dinsdag 20 september a.s. om 19.30 uur in „Elthato" te Ooltgensplaat. De inleiding zal worden verzorgd door de heer T. Eikelboom, sekretaris Neder land en afd. voorlichting van de G.Z.B. Nadere mededelingen volgen. Wilt u deze avond alvast vrij houden? Vergadering vereniging „De Christen- vrouw", afd. Dirksland en Middelhar- nis-Sommelsdijk. D.V. dinsdag 6 september hopen wij een gezamenlijke koffieochtend te houden. Mevrouw J. v.d. Waal uit Vlaardingen spreekt dan over „Mag ik iemand aan u voorstellen?". Aanvang 9.30 uur (half tien) in „De Hoeksteen", Ring 13, Middelharnis. Gasten hartelijk welkom. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO t^ C3 CJ CJ CU C3 C3 Veslst'aal 35 - Molenweg A - Ouildo'p - Te'^loon 01878-1612,en 3120 'ihaai Renesse Prinisnop - Hogemom 172 - Telefoon O1116-2-I00 ■tfiaal Somme<sO(ik We^lk'3keels"asl S - Sommelsdiik - Teletaan 01870-6341 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 MIDDELHARNIS Het streven van de Stichting IBOGO (Individueel Basis Onderwijs Goeree- Overflakkee) is het geven van Algemeen Bijzonder Individueel Basisonderwijs, waarbij wordt uitgegaan van de gelijk waardigheid van alle levensbeschou wingen en maatschappelijke stromin gen in die zin, dat de leerling een levensbeschouwing kan opbouwen en van daaruit een eigen inbreng kan heb ben, een en ander met respect voor de levens- en maatschappijbeschouwing van anderen. Vrijheid, zelfwerkzaam heid en onderlinge samenwerking zijn de voornaamste uitgangspunten van het te stichten Dalton-onderwijs. De gedane aanvrage, met vermelding van een 50-tal potentiële leerlingen, vol doet daarmee aan de criteria van de Wet op het Basisonderwijs en de raad maak- Nu de gemeente eigenaar is geworden van 't Blauwe Huus in Ouddorp worden plannen ontwikkeld om te komen tot de restauratie van deze historische boerde rij. Voor dit doel is een werkgroep in het leven geroe pen. Deze werkgroep zal de restauratie voorbereiden en begeleiden. Aan het architectenbureau Van der Zwan te Middelhamis is opdracht gegeven om een (voorlopig) restauratieplan op te stellen. Aan de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur is verzocht dit pand op de Monumentenlijst i.,\ Plattegrond van „'t Blauwe Huus" te Ouddorp, Voorgevel van „'t Blauwe Huus" te Ouddorp. te plaatsen. Plaatsing op deze lijst biedt de mogelijk heid op een rijksbijdrage in de restauratiekosten. Over de bestemming van het Blauwe Huus na de res tauratie is op dit moment nog niets bekend. De werk groep is de mogelijkheden aan het onderzoeken. Voorts stelt de werkgroep een onderzoek in naar de geschiedenis van dit pand en zijn bewoners. Wan neer u hierover iets bekend is verzoeken wij u dit door te geven aan de werkgroep. Naast historische gegevens is de werkgroep ook geïnteresseerd in even tuele legendes en volksverhalen over en rond dit pand. Het secretariaat van de werkgroep is gevestigd in het gemeentehuis van Goedereede, Postbus 38, 3253 ZG Ouddorp. t^H^>^^K^^t^■K^^^^^(^%^^w.^^^^|,^^^^ït^^<^M^ï^^K^W^W^■»<^v,^^^^^^»^^^ï.^t^^^^^^^v.^ï.^^^.^v^^(.^^^v^ï^^^<^^^^^^.^^^^^t.^^t^ \nders dan het College van B en W 4ad voorgesteld heeft Middelharnis' Ijemeenteraad in zijn vergadering van woensdagavond Stichting „Radio Superstar" aangewezen als gegadigde voor zendtijd op de te stichten lokale omroep. Met 8-5 ontkende de raad de mening van het College als zou ge noemde Stichting onvoldoende repre sentatief zijn. Die representativiteit (voor de belang rijkste maatschappelijke-, culturele-, goedsdienstige- en geestelijke stromin gen in de Gemeente) laat het Commis sariaat voor de media, door het Gemeente bestuur beoordelen. Van het College had „Superstar" een onvol doende gekregen, maar de raadsmeer- derheid bleek daar anders over te den ken en bovendien de aanvrage los te zien van de inmiddels ook ontvangen aanvrage van de SLOF, de Stichting Lokale Omroep Flakkee. Alhoewel nog niet aan de orde had het College de SLOF aanvrage al wel in zijn beoorde ling betrokken en de raad voorgelegd dat de twee aanvragers elk voor zich niet-, maar gezamenlijk wel aan de eisen van representativiteit zouden voldoen. Samen gaan dus, maar de 8 die voor „Superstar" stemden achter deze eerste aanvrager zeker niet daartoe verplicht; het werd door meerderen uit de raad overweging wel aanbevolen. De raad was deze avond trouwens incom pleet door afwezigheid van weth. L.C. Kie vit die juist 's morgens in het ziekenhuis moest worden opgenomen; mevr. Vernooij verzoomde i.v.m. werkzaamheden, dhr. te dan ook geen tegenwerpingen al was er wel wat reserve, bij o.a. dhr. D. Hoog- zand en dhr. A. Tiggelman. De laatste was wat beducht voor de kleinste scho len in de kleine kernen bij wie misschien de klappen zullen vallen wanneer ze leerlingen aan de Daltonschool af zul len moeten staan. Dhr. Hoogzand had de indruk dat de ouders die getekend hebben wat „over de streep" zijn getrokken. Hij geloofde dat het leerlingenpotentieëel meer bij de allochtonen -, dan bij de autochtonen gezocht zal moeten worden, omdat de autochtonen minder naar vernieuwing staan en „een groot brok" vertrouwen in de bestaande scholen hebben. Dhr. Hoogzand vroeg zich en het college af welke waarde aan de toezegging van de ouders moet worden gehecht als „het puntje bij het paaltje" komt en er echt een keuze zal moeten worden gemaakt. Weth. Jacobs bevestigde dat dat laatste inderdaad een „klein beetje een vraagte ken" blijft en het risico voor de kleinere scholen, zoals door dhr. Tiggelman aan gestipt, kon evenmin worden ontkend. Rijvers deed dat wegens familie omstan digheden en dhr. W. Villerius was afwezig i.v.m. vakantie. Dertien, inplaats van 17 aanwezigen, van wie de beide CDA leden, de 3 leden van de fractie Hoogzand, dhr. Kersbergen van de WD en de twee aanwe zige PvdA leden „Superstar" voldende representativiteit toekenden. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat de SLOF anders beoordeeld zal wor den, maar dat achtte de raad thans niet aan de orde. Wanneer we in de volgende vergadering ook de SLOF voldoende representatief zouden achten, dan maakt het Commissariaat voor de Media naar een keuze, vond dhr. Kers- bergen, waarmee hij het gevoelen van de overigen leek te hebben verwoord. Voor radio „Superstar", waarvan dhr. Hoogzand herinnerde aan het illegale begin, bleek nogal wat sympathie te bestaan, omdat ze al langer tijd in een kennelijke behoefte voorzien en hun uitzendingen nu willen legaliseren. Dhr. Hoogzand verdacht er het college van een vertragings taktiek te hebben toege past door de in juni ingediende aan vrage pas nu te behandelen, terwijl nu ook de aanvrage van de SLOF is ontvan gen. Het leek hem moeilijk zowel de kool als de geit te willen sparen. Voor dhr. Hoogzand en zijn fractieleden bleek de keus geen moeilijke. Het werd radio „Superstar" (al leek het hem dat ze beter een andere naam kan kiezen), die voldoende kennis heeft en niet voorne mens is subsidie te vragen. Voor „Superstar" koos ook mevr. v. Eck- Knape (CDA) en dhr. A. Tiggelman (PvdA). „Ze voldoet aan alle eisen en we zien niet in waarop we een weigering zouden kunnen baseren," oordeelde dhr. Tiggelman. Ook van dhr. Kersber gen (WD) kwam een soortgelijk geluid, een representativiteitsverklaring voor „Superstar", zoals die misschien ook de SLOF die toekomt, overwoog dhr. Kers- bergen. Als de raad in een volgende ver gadering daartoe zou beslissen is het aan het Commissariaat voor de Media een nadere beslissing te nemen over de te verlenen zendmachtiging, vond dhr. Kersbergen. dhr. G.C. Joppe (SGP/RPF) had zich achter het collegevoorstel geschaard. Loco burg. en fungerend raadsvoorz. weth. Koppelaar verzekerde in zijn beantwoording dat het college geen voorkeur heeft willen laten gelden. Het college heeft er slechts voor willen zor gen dat de regio in voldoende mate gediend zou worden. Het lijkt het col lege daarom beter dat een beoordeling van krachten plaats zal vinden, in welk geval - zo verzekerde dhr. Koppelaar - het college „volgaarne" bereid zal zijn een representativiteitsverklaring af te geven. Spreker persisteerde bij de wens, dat die samenbundelijng van beide aan vragers, die elk een bepaalde mate van kennis hebben, er ook werkelijk komt, maar „eerlijkheidshalve" sprak dhr. Koppelaar zijn twijfels uit over een toe nadering op korte termijn, een mening die hij distilleerde uit het gesprek dat met de beide aanvragers was gevoert. Van wederzijdse toenadering lijkt nau welijks sprake. Door lijst Hoogzand werd het voorstel ingediend de representativiteits verkla ring aan „Superstar" te geven, en 8 van de aanwezige raadsleden stemden daar mee in. OOLTGENSPLAAT De eerste bejaardenmiddag na de vakantie zal D.V. gehouden worden woensdag 7 september a.s. om 2.30 uur in „Elthato". De meditatie zal worden gehouden door ds. C. J. W. Verboom. Alle 65-jarigen worden door het comité hartelijk uitgenodigd deze middag te bezoeken. U bent van harte welkom. In Nieuwe Tonge, zwart met bruin hondje (teef), draagt halsbandje en is een al wat ouder hondje. In Oude Tonge, halfjaar oude bruin/wit vlekkerige hond (reu), draagt eveneens halsband met stukje touw. Beide dieren zien er goed verzorgd uit. Graag even kontakt met de opvang, fam. v.d. Berg, tel. 01877-1232. Vandalisme Door de beheerder van het bungalow park Oostflakkee te Oude Tonge werd aangifte ontvangen van vernielingen op het terrein aldaar. Er bleek een geza menlijk brievenbus in brand gestoken te zijn en er was een plaat plexiglas van een aankondigingsbord vernield. Verder hadden de vandalen de slagboom ver nield. Al met al een schade van enkele duizenden guldens. De politie is nog op zoek naar de jeugdige daders. Inbraak Het kantoor van een bedrijf te Den Bommel heeft nachtelijk bezoek gehad van duistere lieden. De daders kwamen binnen na verbreking van een ruit en zagen kans om een brandkast in zijn geheel mee te nemen. De inhoud daar van bedroeg meerdere duizenden gul dens en een aantal papieren. De zaak is in onderzoek. Ook in de bibliotheek te Oude Tonge blijkt te zijn ingebroken. Er is een klein bedrag aan kwartjes uit een kopieerap paraat meegenomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1