EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 Aardappelkwaliteit centraal in de „Open Dagen" Een tikkeltje overdreven misschien? De aardappel maakt niet dik Op zn Ouddurps 'ezeid: Hoe d'n ouwen Krien an z'n einde kwam Boekbespreking Handelingen van de Synoden der Christelijke Geref. UA in Nederiand, 1872 -1892 %Nlt^^ Bejaardenmiddag Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Het zal stellig ieder die dezer dagen het Korte- weegje te Dirksland is gepasseerd opgevallen zijn dat pand nr. 55 te koop wordt aangeboden! Dat gebeurt wel héél nadrukkelijk, want maar liefst 11 rode driehoeken van Jongerius maken dat op - en over de hele breedte van het perceel bekend. Zó opvallend is de plakkerij dat die zelfs in de krant wordt vermeld waarmee de boodschap weer verder uitgedragen wordt „Aardappel verveelt nooit" boekjes weer gratis verkrijgbaar 4e Blad VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 No. 5728 Betje hao wel geliek van 't voorjaer toe'n dat bigge kocht. Ze zei: „Krien, begin tV niet mêêr an, je bint vuufintachtig in wat mot joe noe nog mit zóón gróót vèrke doewe?." „As ik iedere weeke een lekker stikje buukspek voor je meebrienge van de slachter mit een lapje koeievleis in een paer kermenaodjes, dan hei je 't altied vors in dan bin je van een haop zurgen of." In noe vleeweeke hao'n mar verkocht, 't Was een vèrke van ruum vierhonderd pond 'ewoore; hie hao ze wel es zwaerder 'ehaod, mar volgens Klaosje de slachter was't een echt vleis- vèrke in dêêrom kreeg 'n d'r aok wat mêêr voor, in over de pries waere ze 't gauw êêns "ewoore. In noe vanmiddeg hao'n 't kot in de vèr- keslaop uut'emist in aales mar gelieke 't hof in 'ekroo want daat most een daore weeke 'eploegd woore. Hie hao wel vuuf- tien kruuiwaeges mis over 't mêêtje 'ekroo in noe was'n bek of, 't zwêêt stieng op z'n rik in hie was de laste daegen toch al zóó moewe, 't was net of 'n wat onger z'n leen hao, mar de leeftied gieng aok een roUe specie. Noe stieng 'n mit z'n rik tegen de schuur- deure een beetje uut te blaezene. 't Ende 't hof zatte d'r een paer kraoien in een haopje mis te roefelene, kieke of ze nog wat eetbaers konne vinde. 't Gieng al een beetje donker woore in in de vaorte kwam d'r een dikke mist opzette, 't was novemmer in dan bin je dat lederen dag te wachtene. Terwiel 'n 't huus in liep, rillende: „d'r net zwêête in noe rille, da's niet in orde Krien," zei'n bic z'n eige. In eten hao'n aok gêên trek, aors gieng'n om dezen tied aaltied een endje worste bakke voor bie z'n bróód, mar hie most t'r noe niet an dienke. Hie hóórende Jannetje, z'n vrouwe, nog zégge; „Je heit een kouwe bie je, Krien, ik zal es een kroes melk voor je wèrme op 't mesien in dan een paer aniesblokjes d'r in, gêên goud zóó goed." Mar Jannetje was al acht jaer uut d'n tied in noe most'n 't zelf doewe. „Goed hêêt, docht'n in dan gauw in de köóie onger d'n dikken japongsen dee- ken dan zouw'n die kouwe d'r wel uutzwêête." „'k Za de veinsters nog mar een pasjes ope laete,, docht'n, dêêr is in hêêl de pol der gêênsturvelienk te bekennene, in mèrge is 't Zondag dan komt t'r aok gêên mènse. Toen 'n op bedde lag docht'n d'r an dat de buutendeure nog ope was, mar hie hao geen puf mêêr om'n nog toe te góó doewene. „D'r komt hier toch gêên mènse" docht'n. In noe lag'n te woelene onger de deekes, de komme aniesmelk haelende niks uut, in plekke dat'n gieng zwêête dee'n niks as rille in mit z'n taon klappere, in z'n veurhóód gloeiende as een kachel- plaete. Was Betje d'r noe mar, mar die kwam pas een diensdag z'n boeltje doewe. „Betje", docht'n, van wie was Betje d'r aok wêêr êên, o ja van de horrekóóie, mar dat was een bienaem, hoe hietene d'r vaoder aok wêêr... ja noe wist'n 't, wêêr, Jaop, Jaop. hè noe was'n 't wêêr; kwiet. „Jannetje hoe hietene Betje d'r vaoder aok wêêr?" Noe glao'k dat'k van' de pad binne, want Jannetje leeft niet mêêr: Krien, Krien wat overkom je noe toch? In hoe mot dat noe mèrrege, want 't woordt haog tied dat die aerpels op 't Gorsje uut de grond góó, want as je 's een vroege wintere kriegt. Vannacht hao 't aok al een beetje 'eschrompe. Twintig roen, zouw'n dat klaere op een dag in z'n êêntje? Vroeger stak'n d'r dertig op een dag uut, dan schreef n op de deure van de kêête in de polder: Vandaag 6 October 30 roen aarpels uitgedaan, Krien van den duunkant. D'n aoren dag stieng d'r dan onger: Vandaag 7 October 35 roen. Jan van Paauw. Dat was zóó'n stérke veint, dêêr kon gêên mens tegen op. Mar noe bin je in de tachtig, Krien, noe za je an 20 roen je haon vol hé. Waf ren dag is 't noe vandaege? Tjoe, dat weet ik noe toch aok al niet. „Jannetje waf ren dag is 't noe?" Ik kom d'r zóó uut óór Jannetje, want de aerpels motte d'r uut. Noe ziet'n Jannetje voor de bésteestóó; „Die aerpels binne d'r al uut Krien, je bint een beetje in de waare, veertien daege 'elee zatte ze al an de pit, toe heit Betje je nog d'n hêêlen dag 'eholpe." „Bin joe dat Jannetje, wêêr was je, 'k hè je zóó lange niet 'ezieë." „'k Was de eiers gaere, Krien in de hoenders nog wat drienken geeve. „Je heit de deure van 't hoenderkot toch wel goed dicht 'edae voor die wezel die onger de houtklampe zit; mérge za'k es een klemme voor z'n opzette mit een dóóie muus d'r op want as 'n de vat op de hoenders kriegt houwe we d'r gêên êên mêêrover. Hoeveel eiers hao je Jannetje, in hao de poelepetaoten nog 'eleid?" „Jannetje, noe bin je inêêns weig, wêêr bin je noe Jannetje?" Jannetje,hoe hie- tende Jannetje aok wêêr mit d'r meisjes- naem. Jannetje van Wullem vanvan hiezocht t'r nae in z'n hóód, mar kon d'r mar niet opkonime. 't Góót niet goed mit je Krien, je woordt vergeetachtig in je bint iedere kêêr bekaoid. Mar noe mof k fr toch echt uut óór, want de aerpels motte d'r uut in een dag is mar kart. Vao der zei aaltied; „een jaer is zóó voorbie, mar een dag kan soms lange duure." Noe liep 'n oger de Kliengen, een beetje uut de wind ni 't Gorsje, de Kruuke an zn schoere, d'n aerpelriek over z'n aore schoere mit de mao d'r an. 't Was nog duuster in d'r hieng nog een dikke mist. Zóó moe in dan schoot f r een knien d'n houtkant in. Hie docht: as je ze zieë In het kader van de landbouw-voorlichtingsaktie „Kwaliteit en Bewaring" wor den er op 13 en 14 september de zogenaamde „open dagen" gehouden. Dit zal plaatsvinden op het akkerbouwbedrijf van de heer P. Stehouwer, Oud Crom- strijensedijk OZ 58 te Klaaswaal. De aktie is bestemd voor alle aardappeltelers, loonbedrijven en de aardappel- handel. Het doel van de aktie is de kwaliteit van aardappelen nog verder te ver beteren. De kwaliteit van aardappelen bepaalt, naast de opbrengst, ook het financiële resultaat van de teelt. Gedurende deze winter zullen er een aantal thema-bijeenkomsten over dit onderwerp gehouden worden. Tijdens de „Open Dagen" zullen de praktische zaken die betrekking hebben op de aardappelbewaring centraal staan. Hierbij valt te denken aan: het inbrengen van aardappelen tijdens de oogst; het gebruik en de plaats van meet- en regelapparatuur; het opwarmen van aardappelen. Naast deze aspekten zal ook de uitbetaling naar kwaliteit „getoond" worden. Onder het genot van een kopje koffie kunnen al deze onderwerpen bekeken maar vooral besproken worden. Er zullen dan ook een aantal voorlichters aan wezig zijn om uw vragen te beantwoorden. mot dan zieë d'r gêên êên in as je ze niet hoeft te zieëne dan breek je de bêênen d'r haest over." Mar noe schrok'n z'n eige weezelóós; nog gêên twêê meter van z'n vandaen stóót f r een wezel in den houtkant mit z'n voorpoten op een elze knozze. Zóó'n gróten heit 'n van z'n leven nog nóóit 'ezieë, gróter dan een kalf Krien, noe niet benaauwd weze, zeid'n bie z'n eige, geweun.deurlaope in net doewe of dai'n niet ziet. Mit een paer felle róóie aogen kiekt de wezel Krien an in net as Krien d'r verbie is spriengt de wezel op z'n rik in biet'n in z'n nikke. Krien perbeert 'n van z'n ofte schoddene mar 't is net of dat'n lam is, hie held gêên kracht mêêr in z'n ermen of in z'n bêênen in noe rolt 'n nog in de grippe aok mit de wezel boven op z'n. In noe bluuft z'n aesem, aok nog achter in 't woordt inêêns zóó donker om z'n hene. „Jannetje, help m'n noe toch es." 't Is zondagochtend. Betje is al vroeg op. Ze heit zóón naoren nacht 'ehaod, ze heit 'edraomd dat d'n ouwen Krien uut den tied is. Ze zeit tegen Jaop: „Ik hé gêên rust mêêr in m'n lief, ik rieë êêrst even in den duune." „Dan za je wel zieë dafn sprienglevend over den hil laopt, wnat nie is zóó taoi as leer," zei Jaop. Mar toen Betje an kwam fletse zag ze uut te vaorte al dat f r wat an de hand was. De veinsters waere al ope, in de achter- deure stieng op een garre in Krien was buute nievers te zieëne. Ze zettende d'r fiets tegen de schuurdeure in gieng mit een bevend harte ni binnen. Net toe ze de deure ope dee vloog fr een wezel langs d'r bêênen na buuten. D'n ouwen Krien was uut de berstie "evalle in lag voorover op de bieze matte. Op z'n boe- zeroen zatte een paer droppels bloed in in z'n nikke hao de wezel een klein gaetje 'ebeete. Mit de traenen in d'r aogen draoide Betje Krien op z'n rik in vouwende z'n haon saeme. Toe dra- oiende ze de spiegel omme in zettende de veinsters tegen mekaore want dat hóórt zóó as fr iemand boven aerde stóót. Ze dee de deure achter d'r dicht in gieng d'n dokter waerschoewe. 't Most aalemaele gaauw, gaauw, want om tien uure was't kerke. Delft K.K. DIRKSLAND Op maandag 5 september wordt weer de bejaardenmiddag gehouden in de zaal van het dentrum aan de Margrietlaan 12. Alle bejaarden hartelijk welkom om half 2. Twee banden. Uitgeverij Kok te Kampen. Gebonden. Geïllustreerd. Prijs 135,-. en toch niet verteerd!". het brandend braatnbos in het kerkzegel van de Christelijke Geref. Kerken. Er was en is door de kerken van de zoge naamde Gereformeerde Gezindten de tachtiger jaren veel te herdenken. Te noemen zijn; 150 jaar Afscheiding (1834), 100 jaar Doleantie (1866) en straks 100 jaar Vereniging (1892). De kerken die zich hierbij betrokken weten, hebben enige tijd geleden al een geza menlijke Commissie Herdenkingen in het leven geroepen. Haar taak was het opnieuw uitgeven van alle notulen, han delingen en acta van de landelijke, syno dale vergaderingen van alle kerkelijke groeperingen, voortgekomen uit de Afscheiding en de Doleanfie, en wel over de periode 1836 (de eerste Alge mene Synode van de Christelijk Afge scheiden Gereformeerde Kerk) en 1892 (de eerste Generale Synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland, te weten na de vereniging van de Christe lijke Gereformeerde Kerk enerzijds en de Nederduitsche Gereformeerde Ker ken anderzijds). Met de verschijning van de recent uitge komen bundel is deze doelstelling bereikt. Drie delen zijn al eerder ver schenen. Bij elkaar is nu een unieke ver- zameling bronnenmateriaal voorhan den gebracht die zelf weer aanleiding kan geven tot velerhande detailstudies. Maar ook op directe wijze geven deze boeken veel informatie aan de liefheb ber van de kerkhistorie. De laatste heruitgave (hierboven aange kondigd) heeft betrekking op de Christe lijke Gereformeerde Kerk die in 1869 ontstond uit de vereniging van de Christe lijk Afgescheiden Gereformeerde kerk met de Gereformeerde Kerk onder het kruis. Ook dat is weer een mondvol. Dit kerkverband hield in 1872 haar eerste algemene synode. De laatste synode vond plaats twintig jaar later, toen zij zich ver enigde met - als gezegd - de Nederduitsche Gereformeerde Kerken, ofwel de dole rende kerken van Abraham Kuyper. Van twee verenigingen was dus sprake. In 1869 tussen de Kruisgemeenten en de Christelijk Afgescheidenen. En in 1892 tussen deze verenigde kerken, de Chris telijke Gereformeerden, enerzijds en de Dolerenden anderzijds. Tussen deze twee kerkfusies, gemarkeerd door de genoemde jaartallen, beweegt deze heruitgave van .synodale acta (is: notu len) zich. Het was in meerder opzicht een bloeitijd van de kerken der Schei ding. Het samengaan sinds 1969 met de Gereformeerde Gemeenten onder het Kruis is heilzaam gebleken. Enkele kruisgemeenten bleven weliswaar afzij dig, maar over het algemeen groeide er vertrouwen tussen de kruisgemeenten en de afgescheidenen. Men herkende en erkende elkaar. Wat bond, bleek sterker dan wat scheidde. Er was vreugde en dankbaarheid dat de samenvloeiing mogelijk was gebleken. Er kwam bloei en groei in het kerkelijk leven. Niet slechts getalsmatig, maar naar getuige nis van diverse kant - nog steeds te lezen! - ook in geestelijke zin. In het geheel van de samenleving heeft de 'oude' Christe lijke Gereformeerde Kerk tevens veel mogen betekenen. In 1886 brak in Amsterdam en enkele andere plaatsen in Doleantie uit gedre ven door Kuyper. Een nieuwe uittocht uit de Hervormde kerk vond plaats. Na enkele jaren gelukte het Kuyper, de klokkenist der kleine luiden, dat ook de Christelijke Gereformeerden zich ach ter zij banieren schaarden. Weer was er bij velen blijdschap. Van de toenadering tussen beide kerkformaties en de sa- mensprekingen geeft dit bronnenboek de officiële stukken weer. Zoals van al het kerkelijk handelen is ook van deze Kerken in deze twintig jaren te zeggen dat er veel menselijks en dus veel zondigs in was. En dan spreek ik nog niet eens over een al dan niet juist kerkelijk standpunt. Bovenal geldt dit: ook voor het doen en laten in de heilige dingen is ver zoening nodig. Maar dan mag tevens gezegd worden dat de menselijke ontrouw Gods trouw ook toen niet teniet heeft gedaan. En dat is het eigenlijke wonder van de negentiende eeuw. CENTRUM VOOR BETAALBAAR WONEN OP SGHOUWEN-DUIVELAND RIJKSWEG 26 NIEUWERKERK (Z) TELEFOON 01114-1268 '^■^^^><^^>'^^'.0'>l,^v^&y^^v.C'\i^l^v^v.^v^v^M^^>,^v^v.^^^^^,^^^^v^v.^^ J Geheel ten onrechte worden aardappe len nog vaak als dikmakers gezien. Maar de aardappel zelf bevat geen vet. De mayonaise of jus die bij patat of gekookte aardappelen worden gegeten, dat zijn de dikmakers. Wanneer aardap pelen met rijst of macaroni vergeleken worden op calorieën blijkt dat de aard appel er helemaal niet slecht vanaf komt. Ook wat de vitamines aangaan, B1, B2, B6 en C, komt de aardappel over tuigend als het meest gezonde produkt uit de bus.(Bron: Voorlichtingsbureau voor Voeding) In een gratis recepten- en informatie boekje vol lekkere en gezonde aardap pelgerechten onder titel van: ,De aard appel verveelt nooit,' is onder andere deze tip te vinden. Ook worden zes bekende aardappelrassen beschreven en afgebeeld. De acteur Just Meijer ondersteund in de reclame-spot ,de Aardappelshow' de actie en verwijst naar het boekje. Wilt u dit gratis recep tenboekje in uw bezit hebben, bel dan 020-802802. U kunt het ook aan uw groenteman vragen. De aardappel let op uw lijn Slankmenu: Stoofschotel van aardappel en cour gette. (2 personen, bevat per persoon slechts 385 calorieën 1620 kj) 350 g panklare krieltjes zout, peper 1 ui 1 flinke courgette 250 g kabeljauw boter 75 g Leger de Paturain (half bakje) Kook de krieltjes 5 minuten voor in water met zout en laat ze in een vergiet uitdampen. Snipper intussen de ui, snijd de gewassen courgette in plakjes en de vis in blokjes. Verhit de boter in een braadpan en bak hierin de ui enkele minuten zonder deze te kleuren. Voeg de courgette toe en bak ze ook even mee. Voeg eveneens de aardappeltjes toe. Leg de kabeljauw in de pan en schenk er een half deciliter water op. Breng alles aan de kook en laat het gerecht ca. 10 minuten zachtjes stoven. Roerde Legerde Paturain erdooren laat dit smelten. Breng het gerecht op smaak met peper en zout. ■^^^^<^«^M^x^w^1^^^^^1^^v.^l<^v^^v^«^>^^^^^^^^^^^^^^1^^töp,^^^^.^^^.^1^.^v^>^^1C^^<^^^tf>wöw^^^^>^^K^1l.^»^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 13