Vannacht grote brand in Oude Tonge Vlam in de pan Complimenten voor 't gedrag van Goerees' vissers: „voorbeeldig!" lKl-l{'^ Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Raad Middelharnis beoordeelt aanvrage lokale omroep Burg. Bestman (geb. te Dirksland) overleden fl(uni^iema*v Zijn halve leven Koriaanse fietsenexport verdubbeld Vlaggetjesdag 1988: 61e Jaargang /1,V>^ '^r/H -------j CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ingezonden Fietscampings in Nederland Fietsvakanties in Lotharingen In zijn laatste burgemeesterloze raadsvergadering die a.s. woensdag avond gehouden staat te worden, wordt Middelharnis' gemeenteraad gevraagd aan het Commissariaat voor de Media een advies uit te bren gen over de aanvragen van Stichting Radio Superstar te Middelharnis haar zendtijd op de komende lokale omroep toe te wijzen. „Superstar" richtte dat verzoek tot genoemd Commissariaat dat zich te doen gebruikelijk door de gemeente laat adviseren. „Hei'je gezieë hoe t'n nae je kéék!?", de vissersvrouw die zaterdagmorgen op vlaggetjesdag, na het betoog van burg. Van Velzen haar man met die op merking aanstootte, geloofde écht dat burg. Van Velzen ze rechtstreeks in de ogen had gekeken, die Goereese vissers die hun vangsten in IJmuiden of Scheveningen -, en niet in de eigen thuishaven aanvoeren. „U doet er uw ei gen gemeente en uw eigen belangen mee te kort", had Goerees' burgemees ter hen in zijn ijver voor de Goereese visserijzaak laten weten in een dringend appèl op het chauvinisme van de vissers die hij „min of meer" verplicht achtte in stand te houden wat met 'el inspanning tot stand gekomen is. Zo'n negenhonderd genodigden en vele duizenden bezoekers (15 a 20.000 schat de politie) zagen enerzijds de glorie van Goerees' vissersvloot, maar hoorden anderzijds ook van de gemeenschappelijke zorg die in stand te houden. Boeiend geheel De opening DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 No. 5727 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Op 3 september 1958 trad de thans zes tigjarige heer D. Hoogzand voor het eerst de gemeenteraad van Sommelsdijk binnen als jongste lid van de fraktie van de P.v.d.A. Toen hij na de hergroepering en samen voeging op Goeree-Overflakkee van dertien naar vier gemeenten geen lid meer van die fraktie kon blijven, kwam hij met een eigen lijst en werd gekozen tot lid van de gemeenteraad van „Groot- Middelharnis" waarin hij tot op de dag van vandaag zitting heeft als leider van de fraktie Lijst-Hoogzand die onderzijn bekwame politieke leiding inmiddels is uitgegroeid tot drie leden. Eigenlijk is hij de enige die zich met recht en reden volksvertegenwoordiger kan noemen; de overige raadsleden zijn immers op titel van een partij en daar door meer parijvertegenwoordigers. Zo heeft hij zich ook al die vele jaren ge voeld en opgesteld: volksvertegenwoor diger. Altijd heeft hij op de bres gestaan voor de kiezers die hem in die functie ge kozen hebben, maar evenzeer voor alle anderen die op hem een beroep deden. Altijd heeft hij het belang van de ge meente en de gemeente-inwoners voor opgesteld (zijn echtgenote en gezin we ten er alles van!) en heeft hij het geluk van de medemens als ideaal voor ogen gehouden. Dat is hem niet steeds in dank afgenomen door de medebestuur ders, want het leidde soms tot onortho doxe oplossingen van problemen die hij met heilig, en derhalve vaak veront waardigd, vuur kon verdedigen in de hem zo karakteriserende stijl, een meng sel van ironie en soms rake humor, die echter nooit verwerd tot cynisme door de wijsheid van vele jaren ervaring. Naast de politicus Hoogzand is ook de kenner van de flora en fauna van Goeree-Overflakkee alom bekend. Ve len hebben in de loop der jaren genoten van zijn gedegen stukjes sprankelend prsza ever al!c;!c: blcerr.cn c;; planten, vogels en landdieren. Inderdaad, beide, streek en bewoners, staan in het centrum van zijn aan dacht. Nu deze man de helft van zijn leven aan onze gemeente besteed heeft, is het goed de loftrompet te steken, al zal hij mis schien de laatste zijn om dat nodig te vinden. Zoals gezegd: het belang van de gemeente en haar inwoners staat voorop en de huidige moeilijke situatie waarin de gemeenschap verkeert is hem een doorn in het oog. Een ander beleid kan de gemeente weer in beter doen brengen. Moge hij daarvan nog getuige zijn, nog vele jaren. Fraktie Lijst-Hoogzand MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. van der Poel van Yerseke. OOLTGENSPLAAT hedenavond (dinsdag) 7.30 uur ds. P. van Ruiten burg van Meliskerke. De Stichting Voorlichting Fietscam pings, een samenwerkingsverband tus sen de aangesloten fietscampings en de ANWB heeft onder de titel „Fietscam pings in Nederland" een boekje uitgege ven met een kleine honderd campings, die aan de normen van deze nieuwe stichting voldoen. De campings staan alfabetisch naar plaatsnaam gerang schikt met gegevens over classificatie, oppervlakte, aantal toeristische plaat sen, aantal trekkershutten en aanwezig heid van kampwinkel, eetgelegenheid, wasruimten etc. Verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Reisorganisatie Eigen-Wijze Reizen in Enschede organiseert tot in september fietsvakanties in het Franse Lotharin gen, in het departement La Moselle, waar je met Frans en Duits terecht kunt. ledere dag een kilometer of veertig fiet sen en dat betekent datje rustig aan kunt doen. Overnachtingen in hotels, maal tijden en bagagevervoer worden gere geld en de bestemming is ook per trein (met fietsvervoer) te bereiken. Een fiets met tien versnellingen is een „must" en ter plekke kan eventueel een fiets wor den gehuurd. Voor inlichtingen bellen met 053-314341. Een fel uitslaande brand heeft van nacht na twaalven, het winkelpand van de heer H. Korteweg op de Molendijk geheel in de as gelegd. De voorgevel is ingestort en ook de ach tergevel is ten dele omlaag gekomen. In het pand was tot voor een aantal jaren de kledingzaak van gebr. Kos ten gevestigd. Toen de brandweer van Oude Tonge kort na twaalven gealarmeerd werd stond het pand, volgens ooggetuigen, al van voor tot achter en van beneden tot boven in lichterlaaie. Bevelvoerder Daan de Ronde besloot ter bescher ming van de belendende percelen (links meubelzaak Fabert en rechts bloemenzaak Auperlé) de koipsen van Ooltgensplaat en Den Bommel te alarmeren. Het is die gelukt de gena- buurde panden te behouden. De brand was zelfs al tot de bovenverdie ping van de bloemenzaak van Auperlé doorgedrongen. Ook het ach tergelegen huis van oud-bakker Hees- termans heeft gevaar gelopen. Vanmorgen zou door de technische recherche worden gezocht naar de oorzaak van de brand. De gemeenteraad beoordeelt o.m. of de aanvragere, c.q. de omroepinstelling een zodanige samenstelling heeft dat ze re presentatief is voor de belangrijkste in de gemeente voorkomende maatschap pelijke, kulturele, godsdienstige en geestelijke stromingen. Voor „Super star" valt die beoordeling, wat het Colle ge betreft, negatief uit, zoals dat ook met de aanvrage van de Stichting Lokale Omroep Flakkee (SLOF) het geval zal zijn, al wordt het gemeentebestuurlijk advies op dei laatstgenoemde aanvrage pas volgende vergadering gevraagd. Nu al konslateert het College dal beide aanvragers niet in voldoende mate aan de verlangde representativiteitseis vol doen. Wat de één tekort komt heeft de ander wel, zoals de betrokkenheid op le vensbeschouwelijke organisaties, terwijl de één hoofdzakelijk in Middelharnis en Sommelsdijk -, en de ander in alle vier de woonkernen van de gemeente vertegenwoordigd is. De konklusie van het College is dan ook dat pas van een representativiteit kan worden gesproken als de beide aanvra gers zouden samengaan. Het College heeft dat de beide aanvragers laten we ten in de verwachting dat dat tot een op lossing zal leiden waarin beider aanvra gen gehonoreerd zullen kunnen wor den. Van de 2,5 miljoen fietsen, die vorig jaar in Zuid Korc werden vervaardigd, zijn i,/ miljoen smKs geëxporteerd, vooral naar de Verenigde Staten van Amerika, Canada, het Midden-Oosten en Japan. Dat betekent ruim een verdubbeling in vergelijking met de fietsenexport en 1986. Een opmerkelijke groei, waar nog de nodige rek in moet zitten, want men verwacht dit jaar 2,3 miljoen fietsen te kunnen exporteren. In 1980 bedroeg deze export nog slechts 100.000 stuks. NIEUWE TONGE De plaatselijke brandweer heeft gister middag in de schuur van de fam. P.C. Droger aan de Frank van Borsselen- straat een begin van brand geblust. De vlam was in een op het vuur staande pan met vet geslagen en die had vervolgens de afzuigkap en de houten zoldering in brand gezet. Met een poederblusser en een hogedrukstraal werd het vuur gedoofd. Op de leeftijd van 44 jaar is gisteren (maandag) overleden de heer A. Best man, burgemeester van Abcoude. De heer Ad Bestman is geboortig van Dirksland, de plaats die hij al vroeg ver liet om een opleiding te volgen aan het blindeninstituut „Barthimeüs" te Zeist. De heer Bestman werd alhoewel blind in januari 1981 burgemeester van Abcoude, als opvolger van wijlen burgemeester Van Welsenis. De overle den burgemeester Bestman wordt a.s. donderdag in zijn woonplaats Abcoude ter aarde besteld. Overcapaciteit is een gegeven dat sane ring van de vloot gebiedt, maar direkter nog dreigt de verontdieping van het Slijkgat waarom dat nu, op kosten van de gemeente, tot 4.60 a 4.70 meter wordt uitgediept. „Een dure tol voor de aanleg van Deltawerken", noemde dhr. Van Velzen dat in zijn betoog, gram op de Rijksoverheid die een loopje neemt met de uit 1970 daterende toezegging een vaardiepte van 4.00 meter te garanderen. Tegen dat „volstrekt verkeerde" beleid dat zo waarschuwde dhr. Van Velzen economische schade met zich mee brengt, heeft de gemeente Goedereede geprotesteerd met het aanspannen van een rechtsgeding tegen de Staat. „Een onbegrijpelijke opstelling van de Over heid", mijmerde dhr. Van Velzen wie de belangen van de visserij, de grootste be drijfstak in de regio, zeer ter harte gaan. Zowel op de vissers als op de aanwezige Provincie en Rijksvertegenwoordigers deed dhr. Van Velzen dan ook de drin gende oproep op aller medewerking. „In Stellendam is üw haven, uw vismijn en de opleidingsschool voor üw perso neel!" zo propageerde dhr. Van Velzen het gebruik van de eigen thuishaven waar de vissers een reeks van gratis faciliteiten wacht tot en met binnenkort een nieuwe vissorteermachine met on tijsinrichting en automatische afweeg- apparatuur a 460.000,-. Nii was er de nieuwe mijnzaal als onder deel van het prachtige nieuwe kantoren complex waaraan de architekte mevr. Den Hollander-Lagerwall het gezicht van een stuurhut heeft gegeven; een in vestering van 2,5 miljoen, maar door de raad „graag gedaan", dienstig als het is aan Goerees" visserij, verpersoonlijkt in al die vissers die van burgemeester Van Velzen een z.i. „welverdiend" woord van lof kregen voor hun gedrag in de afgelo pen jaren in het gedogen van de steeds strengere controles door de A.I.D. amb tenaren. Het deed dhr. Van Velzen bij zonder deugd van „zijn" vissers te kun nen zeggen zich niet agressief of gewelddadig te hebben opgesteld, we tend dat dat niet in hun principes passen zou. Graag en van harte wenste hij hen- dan ook Gods zegen toe op hun noeste arbeid en een behouden vaart Vlaggetjesdag 1988, wat later in het zo merseizoen i.v.m. het gereedkomen van het kantorencomplex, begon zaterdag morgen miezerig grauw. „Als 't een beetje gaat waaien, wordt het misschien nog wel helder!" zo vatte burg. Van Vel zen moed en warempel, enkele uren na dien, toen de majestueuze vlootschouw op het programma stond, stond er dat lekkere briesje dat de motregen grote lijks had verdreven. Volgepakt met pas sagiers voeren de ruim 70 kotters langs het Vlaggeschip, de GO 22 van de gebr. Lokker, de nieuwste van de vloot, van waaraf mr. Patijn, Commissaris der Ko ningin, de vlootschouw afnam. Hij zag ze voorbijkomen, de GO 9 van de gebr. Groenendijk, het best verzorgde schip met de wimpel hoog in de mast. De SL 22 van Fr. de Geus (de best verzorgde garnalen), de GO 13, het schip met de best verzorgde vis en al die andere stoere kotters die menig Goereeër met trots vervullen. „Ook minister Ruding (Financiën) kan trots op U zijn!" zo had op de ochtend bijeenkomst drs. H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer en voorz. van de Vaste Commissie voor de Visserij, de vissers laten horen. Daarbij doelde dhr. Evers- dijk op de „buitengewoon belangrijke" bijdrage die Goerees' visserij, met een omzet van 74 miljoen, aan 's lands eco nomie en 's lands kas levert. Triest noemde dhr. Eversdijk het dan ook dat de onderhandelingen met Rijkswater staat t.a.v. de verdieping van de vaargeul niets hebben opgeleverd. Doorkneed in het beschouwen van de visserijproblematiek nam hij er met Goerees' aandachtig luisterende vissers een aantal door, als de wenselijkheid van een goede program<ricring van de aanvoer, de wenslijkheid om toelatings- kriteria voor groepscontingenten in te stellen zodat de wél levensvatbare be drijven het evenwicht in de visserijsek- tor kunnen herstellen en de saneringsre geling waarvan de nul-contingenthou ders meer gebruik zouden moeten ma ken. Waardering gaf dhr. Eversdijk te kennen voor het „daadkrachtig" optre den van de Producentenorganisatie West die een boeteregeling heeft inge steld ter voorkoming van de aanvoer van ondermaatse vis, waarmee blijk wordt gegeven van een volwassen hou ding van het visserijbedrijfsleven tegen marktbederf en een onjuist gebruik van de vangstmogelijkheden. Het klopte wat dhr. Eversdijk de vissers zei: „Uw bedrijfstak is dermate boeiend en veelzijdig dat ik nog lang zou kunnen doorspreken, recht toe recht aan, duide lijke taal, zonder flauwe kul, want zo wist dhr. Eversdijk daar houden de vissers van. Hij wenste hen ten afscheid, omdat hem in Rotterdam een „hete" ver gadering met de binnenschippers wacht te, goede vangst en Gods onmisbare ze gen toe. De opening van het fraaie kantoren complex ging met knallend vuurwerk gepaard, aangestoken door dhr. Evers dijk. Het „grote geschut" bracht een pa rachute met de gemeentevlag de lucht in, die zelfs maandagochtend nog niet De Commissaris der Koningin in gesprek met links burg. Van Velzen, midden dhr. W. Lokker en rechts Vistnijndirekteur Nooiihoek. teruggevonden was, terwijl met het klei nere geschut een cadeaubon de lucht in ging die bij de burgemeester kan worden ingeleverd. Een zoontje van de fam. Wit te uit Stellendam was de vinder. Hij kreeg een pakketje met een calculator, een balpen, een handdoek met opdruk e.d. De genodigden kregen daarop de gele genheid de nieuwbouw te bewonderen. Bij die gelegenheid verrichtte drs. Evers dijk de opening van de nieuwe restaura- ge „De Zeemeeuw". Na het aperitief volgde de gezamenlijke maaltijd tijdens welke, zo merken we voorzichtig op, best wat meer van het eigen zo geroemde zee- banket gepresenteerd had mogen wor den. Dat ontbrak geheel en dat zal meer deren toch hebben teleur gesteld! Tijdens de maaltijd bood de architecte, mevr. Den Hollander, met de dank voor de ontvangen opdracht, mede namens arch, bureau Vroegindewey en de bou wers een windmeter aan en maakte Vis- afslagdirekteur dhr. C. Noorthoek van de gelegenheid gebruik de vissers nog eens extra te motiveren, door ze op te roepen hun visserijgemeenschap in saamhorigheid, vertrouwen en volhar ding hoog te houden. „Het woord is aan zo legde hij Goerees' vissers voor, hen wijzend op de prachtige vloot waar op ze zo trots kunnen zijn, de faciliteiten die de haven biedt en de inspanningen van het gemeentebestuur aan alle pro blemen het hoofd te bieden. Dhr. Noorthoek...., hij hoefde nauwelijks te bekennen dat de blik op de opgetuigde schepen hem bijna een brok in de keel be zorgt. Ook gaan er stemmen op die zou den willen dat de nieuwbouw van de visaf- slag 's avonds in flood-light zal staan, zó mooi wordt die gevonden! FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER C3 C3 CU C3 C3 CU m cn WeiKtrsal 35 Molenweg 4 Ouddorp Teletoon 01878 1612 en 2120 Filia»! fieneuf Pnnishop Hogeioom 72 Telefoon 01116 2400 Drs. Eversdijk gaai hcï ruunverk ontsteken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1