Nuchtere mensen met het hart op de goede plek Leasing Plaatwerk pi htubreditse 01877-1309 Ham^MnMi Ouderwets geurende rozen bij Albert Heijn I PTT-luntoorhoudster Aciitliuizen l liad de 8e van de 8e van '88 een drukke dag Citroen-Hesselink Ramoco b.v. VERWERS auto's Garage Knöps B.V. Goeree-Overflakkee Op Goeree-Overflakkee 85 procent minder snelheidsovertredingen Philips CD-Video speler CDV475 MUS Dirksland A. J. van Rumpt Garage V. d. Velde b.v. alle merken Minnaard Vastgoed Goes ook op Goeree Overflakkee Orgelspel en samenzang in Tholen Hervatting repetities ■.|iAt-J>|i;5^ 61e Jaargang "^O'.^DtLti-i CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer DE NIEUWSTE ONTWIKKELINGEN AUDIO EN VIDEO voor alle taxaties o.g. ^J\ Mercedes-Benz Jy Verkoop 01870 - 4466 Middelharnis Telefoon 01870-2222 Het sinds twintig jaar in Goes geves tigde bedrijf Minnaard Vastgoed dat zich gedreven door vader en twee zoons Minnaard in Zeeland bezig houdt met de verkoop van woonhui zen, bungalows, boerderijen, be drijfspanden, recreatiewoningen en het verstrekken van hypotheken, breidt zijn activiteiten naar Goeree Overflakkee uit. FOTO ARJOVANDERGRAAFF AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER de juiste [g] tsxdtie... nvm! Makelaar Tamboer Wielerronde van Middelliarnis In zijn rubriek 'Het Kijkvenster' elders in dit nummer opponeert Waarnemer terecht tegen de dwaling van hen die aan de jl. maan dag gepasseerde datum van 8-8-'88 een gunstige betekenis toe kenden; gelukkig zijn het niet alleen die geweest voor wie die datum een bijzondere betekenis heeft gehad. Postkantoorhoud ster mevr. Moerenhoui-Balvers uit Achthuizen had maandag morgen om acht uur al een postzegelverzamelaar aan de deur die graag een op dat moment gestempelde enveloppe in zijn bezit had.... '■-/'> VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 No. 5722 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 „In de late avond en de vroege nacht, dan bellen de meesten. Het wordt stil ler buiten, het is duister. Televisie uitzendingen die nog voor wat aflei ding zorgden zijn afgelopen. Wie dan in de knoei zit, weet dat wij in ieder ge val bereikbaar zijn." Ben de la Mar (35) is geboeid metde mo gelijkheden van het fenomeen telefoon voor hulpverlening en vertelt er enthou siast over. Hij is coördinator van de SOS-Telefonische Hulpdienst Rijn mond. Dit jaar viert deze haar dertig jarig bestaan. Daarmee is ze de oudste vestiging van de SOS-Telefonische Hulp diensten in Nederland. Vlak na de oorlog kwam een dominee uit Rotterdam met dit soort telefonische hulpverlening in Berlijn in aanraking. Op zijn initiatief is in de Maasstad de huidige hulpdienst opgezet. In het begin van de jaren tachtig werd een extra meldpost in Spijkenisse geopend om de toevloed van gesprekken aan te kun nen. Er is in die dertig jaar wel het een en an der veranderd. In het prilste begin volg de de Rotterdamse vestiging de lijn van de toen al internationaal opererende be weging "Service for Suicide and Dispair', een organisatie die zich richtte op de problematiek van de zelfdoding, en via telefonische bijstand in wanhoopssitua- ties een laatste uitweg bood. 'Al gauw', zegt De la Mar, 'ging ons werk hier in Nederland een veel breder ter rein beslaan. Je had in die tijd veel min der opvangmogelijkheden dan van daag de dag. Mensen konden de politie bellen, het Leger des Heils of de UW, maar dan had je het zo'n beetje wel ge had. Wij boden in aanvulling op de tele- C^ I. 1.^., 1----- hadden op allerlei zaken betrekking; geldnood, acute onderdakproblemen, zwervers, van alles wat. Op het ogenblik zijn we veel meer gespe cialiseerd. De hulpverlening in de sa menleving is nu veel breder opgezet. Wij richten ons helemaal op immateriële vragen. Die hebben meestal van doen met relaties. Beter gezegd: gemis of ver lies van relaties. Mensen lijden een be langrijk verlies door een scheiding, een verhuizing, een overlijden. Of de moge lijkheid van zo'n verlies wordt gevreesd. Het evenwicht is dan zoek. Mensen zijn van slag. De Telefonische Hulpdienst blijkt dan een goed toegankelijke uitweg te zijn. Daar kunnen ze ten alle tijde hun probleem kwijt, en door erover te praten komen de dingen voor hen weer op een rijtje te staan.' Het is opvallend dat 74% van de tele foontjes buiten 'kantoortijd' binnen komt. Daf geeft het belang van zo'n hulpdienst aan. Men is er als andere in stanties gesloten zijn. Maatschappelijk werk kent ook wel een 24-uurs service. Maar deze maakt dan juist veelal ge bruik van de SOS-Telefonische Hulp dienst doordat deze dan voor maat schappelijk werkers functioneert als een soort 'voorwacht'. Het feit dat het tele foonnummer op de achterzijde temid den van politie, brandweer en ambulan cedienst vermeld staat is daarbij een extra hulpmiddel. In het telefoonverkeer zitten duidelijke pieken. Ben de la Mar noemde al de gro te groep die belt in de vroege nacht. Maar er is ook een categorie die in de middaguren belt. Voornamelijk zijn dat vrouwen die op dat uur alleen thuis zijn en die gelegenheid te baat nemen. Een and-^re groep belt op onmogelijke tijden als in de vroege ochtend. Hun levensrit me noemt De la Mar 'totaal ontre geld'. 'Meestal zijn het alleenstaanden die on danks de drukte in een stad of nieuw bouwwijk heel geïsoleerd leven, dag en voor Verkoop Service 01871 - 1662 J 5 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 nacht niet meer van elkaar onderschei den en vaak aan de drank verslaafd zijn.' Vrijwilligers die bij de hulpdienst aan de telefoon zitten moeten wel van wanten weten. Toch noemt de coördinator ze heel gewone mensen. 'Dat is juist ons streven. Het gaat erom dat het tot echte gesprekken komt tussen mensen. Geen 'quasi-deskundigheid' bij ons. Natuur lijk hebben onze vrijwilligers wel een ze ker evenwicht gevonden tussen het le ven en de problemen die dat meebrengt. Ze hebben meer dan gemiddelde inte resse in anderen en ze staan open voor begeleiding en training. Maar ze hebben geen uitgesproken 'hulpverlenings-tik'. Opvallend is dat het merendeel vrouwen is. Ik denk dat die wat ontvankelijker zijn ingesteld', zegt Ben. Telefoon als machtig medium wordt de laatste tijd steeds meer toegepast. De la ge drempel en z'n anonimiteit is z'n be langrijkste geheim. Er is een enorme markt ontstaan. De la Mar wijst op de zogenaamde categoriale lijnen: man nenlijn, vrouvx/entelefoon, werklozente- lefoon en dergelijke. Er zijn ook lijnen die levensovertuigingen uitdragen of een klantenbindend doel hebben. Radio- en televisie omroepen werken er in die zin mee. Heel bekend is in Neder land de stichting Correlatie. Toch valt het aantal telefoontjes dat de-, ze laatste krijgt (nog geen 10.000 per jaar) in het niet bij de 190.000 gesprek ken die de federatie van de SOS- Telefonische Hulpdiensten per jaar te verwerken krijgen. De jubelaris in Rijn mond neemt f daarvan zo'n 10.000 voor zijn rekening. 'Ik wil helemaal niet de concurrent uit hangen'- zegt Ben de la Mar veront- £L-.hi:-;j:gL..i.'J,'ï'.ij hebben indertijd deze 'gouden sleutel' in Nederland geïntro duceerd. En ik vind het prima als ande ren van dat idee ook gebruik maken. Maar ze zouden dat wel inzichtelijk houden en verantwoording moeten af leggen naar de samenleving. Nu met die 06-lijnen de commercialisering op dit gebied steeds meer z'n intrede doet, vind ik dat heel belangrijk'. En hij wijst op hun eigen jaarverslag dat elk jaar het doen en laten van de SOS-THD Rijn mond voor elke geïnteresseerde open baar maakt. Voor de telefonische hulpdienst is wedij ver helemaal niet aan de orde. Haar for mule is volgens De la Mar daarvoor te uniek. Heel belangeloos mensen met mensen verbinden in een samenleving die steeds onpersoonlijker wordt. Vrij willigers die openstaan vooreen gesprek met een ander. Of zoals De la Mar ze ty peert, 'Nuchtere mensen met het hart op de goede plek'. DORDRECHT Bekeurde de rijkspo litie in juni nog 833 automobilisten we gens te snel rijden op de doorgaande we gen van het eiland Goeree-Overflakkee, in de maand juli waren dat er nog maar 119. Een teruggang van maar liefst 85% De politie spreekt nu al van een geslaag de actie, maar gaat er in de komende maanden toch mee door. Er wordt op kenteken bekeurd, maar soms worden de overtreders meteen staande gehou den en wordt ter plekke proces-ver baal aangezegd. De rijkspolitie voert de actie met het doel het aantal verkeersongevallen sterk terug te dringen. Het toezicht richt zich daarom ook op alcoholgebruik door verkeersdeelnemers. Er waren speciale alcoholcontroles, maar daarnaast lette de politie bij de gewone surveillances op drankgebruik. Op Oost-Flakkee werden in één nacht 300 automobilisten staande gehouden; zij moesten zonder uitzonde ring de blaasproef afleggen. Van de 300 hadden er 80 alcoholhoudende drank gebruikt: 9 bestuurders kregen een rij verbod, 5 een procesverbaal voor rijden onder invloed. In totaal bekeurde de rijkspolitie op het eiland in juni en juli 36 alco-mobilisten. De rijkspolitie van Middelharnis betrok ook bromfietsers in de actie. Niet door speciale acties, maar gewoon door het letten op opvallend (snel) rijgedrag pak te zij 14 brommers, die voor nader on derzoek uit het verkeer werden geno men. De bestuurders kregen een bon. Zoals al onze apparatuur demonstratieklaar opgesteld en 3 jaar volledige GARANTIE*. vooraBe ztêterheidi VINGERüNG 3-MIDOELHARNlS-TEL 018"'0-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER t=3 czr cj m EZJ It 35 - jWoteniveg 4 - Oudüo'p Teleloon 0JS7S'16I2 en 2120 ■iliaal Renesse Pnmsnop - Hogeioom l ;'2 - Telefoon 0116-2400 'üissl Sommelsöiik w/eslkmkeelslraal 8 Somme/sfli;* - Telefoon 01570-61 01871 -1553, Stad a.h. Haringvliet De constatering dat op Goeree Over flakkee nauwelijks sprake is van con currentie op het bemiddelings-toneel heeft de professionele aandacht van de heren Minnaard op ons eiland gevestigd als gebied waar stellig nog een markt open ligt voor een bedrijf zoals zij dat voeren, een met alle aandacht voor het snel afronden van een opdracht. Min naard Vastgoed streeft ernaar te voorko men dat panden in de verkoop waarvan zij bemiddelt langdurig onverkocht staan om teslotte niet anders dan tegen een gereduceerde prijs van eigenaar te veranderen. Zoals het in Goes gevestigde bedrijf in een woonhuis begon, zo zal dat ook met de Flakkeese vestiging het geval zijn. Flakkees' vertegenwoordiger van het succesvolle Zeeuwe bedrijf is dhr W. Drooger te Nieuwe Tonge die voors hands vanuit zijn woning Klinkerland seweg 33 zal opereren; tel. 01875-2102. Dezer dagen is hij aan het werk gegaan na op het kantoor te Goes een opleiding te hebben gehad de verkooptechniek, de juridische aspecten en de financieel- hypothecaire mogelijkheden. Hypothe ken worden trouwens ook verstrekt voor niet bij Minnaard gekochte panden. VOORSTRAAT 56 3247 CE DIRKSLAND 01877-3517 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Wie van ouderwets geurende rozen houdt kan van 16 tot en met 20 augustus aanstaande bij Albert Heijn terecht. De AH-supermarkten die bloemen in het assortiment hebben zullen dan een ruime keus bieden. Enkele rozensoorten zijn speciaal geselecteerd op hun ster ke geur. Rozen spreken al eeuwenlang tot de ver beelding. Ze zijn de koningen onder de bloemen. Vele kwekers houden zich bezig met het perfectioneren van déze bijzondere bloem en in de loop der tij den zijn er duizenden rassen ontstaan. Bij het kweken van rozen ligt meestal de nadruk op het uiterlijk, zoals een sier lijke vorm, een mooie kleur of een grote bloem. De geur speelt dan helaas een minder grote rol, waardoor veel rozen slechts een fiauw aroma afgeven. Bij Albert Heijn zullen o.a. de soorten Jacaranda en Parfuma verkrijgbaar zijn. Deze zijn gewoonlijk alleen te vin den in de bloemenspeciaalzaak. Ze wor den gekweekt vanwege hun karakteris tieke geur. De Jacarande wordt bijvoor beeld gebruikt bij de samenstelling van parfums. Er is zelfs een parfum dat Jaca randa heet De rozen zijn verpakt en kosten 6,95 per bos. Als ze schuin worden afgesne den en er snijbloemenvoeding in het water wordt gedaan, blijven de rozen nog langer»mooi en geurig. in het doolhof van prijskaartjes Tel. 01870-3477 Op 20 augustus a.s. organiseert het wie- lercomité Middelharnis/Sommelsdijk in samenwerking met de Middenstands vereniging Middelharnis en de wieler vereniging „De Hoekse Renners" de wielerronde van Middelharnis. Op het zelfde parcours als vorig jaar, met start en finish op het Beneden Zandpad. Er zal in de volgende categorieën wor den deelgenomen: recreanten, liefheb bers/veteranen en amateurs. De start van de eerste wedstrijd is om 16.00 uur. Het wielercomité hoopt ook dit jaar weer op de onmisbare financiële steun van vele bedrijven en instanties. Voor verdere informade kunt u kontakt opnemen met mevr. A. v.d. Weide-van Wezel, tel. 01870-3776. Mevr. Moerenhout: „Bijna blaren op m'n vingers van 't stempelen." Hij kréég "m trouwens, ook al pleegt het loket normaliter pas om half elf open te gaan. De nijvere kantoor houdster die haar werk al 26 jaar doet én van harte! was al drie weken geleden op de hoogte gekomen van wat haar die dag te wachten zou staan. Toen al kwamen de brieven met daarin een gefrankeerde retour- enveloppe en mevr. Moerenhout schat dat ze er zo'n zes a zevenhon derd zo nauwkeurig mogelijk heeft afgestempeld. Ter complettering en als extra vriendelijk gebaar tekende ze dan ook nog met een sierlijke handtekening en dat zal vele philatelisten bijzonder deugd hebben gedaan. De stempel heeft trouwens de hele dag op 8 uur gestaan. De plaatselijke winkelier die ansichtkaarten verkoopt heeft maandag de voorraad kaarten hard zien slinken. Mevr. Moerenhout, die zelf de hobby van het kunstbreien beoefent, weet hoezeer iemand in zijn hobby op kan gaan en ze heeft dan ook geen enkel verzoek overgeslagen, ook niet van die verzamelaar uit Groningen of die uit Engeland, want zelfs van buiten "s lands grenzen werd belangstelling getoond. De verzamelaars waren in het blad 'de Philatelist' op Achthuizen gewezen, de enige plaats in Nederland die. met de beginletters Acht. nog over een eigen postkantoor beschikt: '....de plaats Achthuizen blijft dus over; volgens het telefoonboek is er op het adres Pastoor van Luenenstraat 4 een postkantoor gevestigd', schreef het blad en zo kwam het dat de ver zoeken bij honderdtallen bij mevr. Moerenhout binnenkwamen. "k Heb bijna de blaren op m'n vingers gestempeld', vertelt ze na haar aktie. Niet alleen waren er verzoeken, maandag kwamen er ook zo'n veertig a vijftig verzamelaars aan het loket en dat gaf me een ongewone drukte. De verzame laars lieten soms zelfgemaakte kaarten afstempelen met daarop acht huisjes of een klokketoren die 8 uur aanwees getekend.... Zaterdag 20 augustus a.s. 's avonds om 20.00 uur zal Wim van der Panne, orga nist van de Oude Hervormde Kerk te Voorburg een orgelbespeling geven op het orgel van de Ned. Herv. Kerkte Tho len. Wim van der Panne, die regelmatig concerten geeft ook in Tholen heeft voor deze avond weer een bijzonder fijn pro gramma samengesteld, omlijst door samenzang. Na Jan Zwarts Preludium over Psalm 66^ met aansluitend samenzang,^ hoort u vervolgens Bach's Toccata et Fuga in d. één der meest beroemde orgel werken, van Handel resp. een aria in Es in het beroemde 'Arrival of tiie Queen of She- ba'. Uit de Franse romantiek vervolgens 'Prelude, Dugue et variation' en de 'Toc cata' van Albert Renaud. Besloten wordt met de koraalbewerkingen over 'Komt als kind'ren van het licht' van de hand van Feike Asma (o.a. Leermeester van Win van der Panne) Aria over Psalm 116 en de fantasie over 'Alle roem is uitge sloten' van de concertgever zelf. deze laatste koraalbewerking wordt besloten met samenzang. De toegang tot deze avond is vrij, er wordt een collecte gehouden ter bestrij ding van de onkosten aan deze avond verbonden. STELLENDAM Op D.V. woensdag 17 augustus a.s. hoopt Chr. Gem. Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' weer met haar repetifies te beginnen. Nieuwe leden zijn op het koor altijd wel kom. Zij repeteren iedere woensdag van 20.00 - 22.00 uur in het Herv. ve4-. gebouw de Rank. Het Chr. Kinderkoor 'de Zangvogeltjes' begint deze avond ook weer om 18.30 uur in hetzelfde gebouw. Kinderen vanaf 6 jaar zijn hier hartelijk wel kom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1