Jp-J^ Zeemijn opgevist Politieberichten Moderne remblokjes veiliger en krachtiger Mr. Patijn opent uitbreiding Vismijn Zaterdag a.s. triathlon op Dirkslands grondgebied Oud-veerschipper C.J. (Cor) van Nimwegen Prestatieloop met brandweer Sommelsdijk Evangelisatie avond Premie voor vissers bij gevaarlijke vondsten é'^M GOEDEREEDE MIDDELHARNIS OOSTFLAKKEE Orgelconcert met fluit 61e Jaargang CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal, per week: dinsdag- en vrijdagavond Strenge winter 27 augustus Vlaggetjesdag Goedereede Liquiditeitshulp akkerbouwers ;1.4?ï**!-""'- ^^^^^ï*-'-."^Sii"^iL^ Op 5 augustus kwam in de haven van Stellendam een vissersboot aan wal en loste behalve de nodige vis ook een opgeviste zeemijn. De gealarmeerde Explosieven Opruimingsdienst ontfermde zich over de mijn en heeft hem tot ontploffing gebracht. Diefstal autoradio's Auto in sloot Aanrijding met veel schade Opvallend voertuig Alkolholkontrole - Diefstal accu - Aanrijding met gewonde - Diefstal uit auto - Vernielingen - Diefstal fietsen Aanrijding met gewonde Gestolen auto teruggevonden ff'P'll-l^"*) DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 No. 5721, POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Zowel Herkingen als Melissant en Dirksland, de drie kernen van de ge meente Dirksland zullen a.s. zaterdag betrokken zijn bij de dan in Dirksland te houden kwart triathlon, een sportief gebeuren waarop het op fysiek uithou dingsvermogen aankomt. Van de deel nemers en dat zijn er bijna de toe gestane tweehonderd wordt zowel een zwem-, een loop-, als een fietspres- tatie verwacht. De organisatoren stellen zich voor de triathlon jaarlijks te herha len, en wellicht te scheiden in een recreatieve- en een wedstrijdtriathlon. Het is zaterdag de 13e voor het eerst dat op Goeree Overflakkee een zgn. 'kwart' triathlon gehouden wordt. De oproep tot deelname in het landelijk verschijnend orgaan van de Ned. Triathlon Bond heeft een grote respons gehad, zodat het door de Bond maximaal toegestane aan tal deelnemers van 200 vrijwel is bereikt. Nog enkele deelnemers zouden zich via het zwembad 'de Gooye' te Dirksland kunnen melden. Een van de organisato ren is 'de Gooye's' manager dhr. Lam- booij, met als mede organisatoren Erik Peeman (Sommelsdijk), Peter Wielaard (Middelharnis), Peter Keukker (Dirks land), Leen Schipper (Brielle), en de afdelingshoofden Tom Jacobs (Dirks land) voor het loopgedeelte. Jaap Vel- gersdijk (Dirksland) voor het zwem- gedeelte en Dick Asselberg (Brielle) voor het fietsgedeelte. De deelnemers wordt gevraagd 1 kilometer te zwem men, vervolgens en direkt aansluitend 46 km te fietsen en ten besluite 10 te WEMELDINGE-OOLTGENSPLAAT s~v^Trf.\ (m' ,r\ r9 r^ 3).» In de ouderdom van 80 jaar is op donder^ dag 4 augustus 1988 te Wemeldinge over leden de heer Corstiaan Jan van Nim wegen, echtgenoot van mevrouw D. van Nimwegen-Heijboer, wonende Dorps straat 53,4424 CW Wemeldinge. De heer Van Nimwegen is geruime tijd ernstig ziek geweest. Geboren te Ooltgensplaat uit een schippersfamilie (zijn vader van J[aco- bus (Koos) van Nimwegen en zijn moeder Maria Korteweg) begon hij zijn schippers- loopbaan als knecht aan boord bij zijn neef Jan J. van Nimwegen en werd later stuurman op het bergingsvaartuig „Trio" van de Firma Hoogenboezem en Van der Tak's Bergingsbedrijf te Dordrecht. Na enkele jaren volgde zijn aanstelling als kapitein. Tijdens de strenge winter van februari- maart 1929 was de heer Van Nimwegen ingeschakeld bij de veerdienst van zijn vader en zijn beide ooms Kees en Wij- nand van Nimwegen. Daar de rivieren waren dichtgevroren werd met een roei boot, die als ijsslede werd omgebouwd al varende en trekkende de overtocht van Ooltgensplaat naar Dintelsas gemaakt. Deze veer- en postdienst bleef enkele weken in stand. Van 1933 tot 1935 was de heer Van Nimwegen ook weer werk zaam bij deze veerdienst, waarbij met een motorbootje de passagiers voor Flakkee van de R.T.M.-veerboot de „Minister Lely" werden afgehaald. Door verzanding bij de aanlegsteiger moest de boot op stroom blijven liggen en wer den de passagiers door de Van Nimwe- gens overgenomen. Het was de dienst Zijpe-Ooltgensplaat-Numansdorp-Ha- ven. De heer Van Nimwegen, die inmiddels was gehuwd, vertrok in 1935 naar Wemeldinge, niet als schipper, maar als textielhandelaar en woninginrichter, onder de naam Van Nimwegen-Heij boer. De relaties met de schipper bleef bestendig door levering en inrichting van de schepen. Van vijf kinderen van het echtpaar hebben twee de zaak voort gezet. Als trouw lezer van ons blad heeft de heer Van Nimwegen ons nogal eens van copy voorzien, vooral uit de periode van zijn betrokkenheid bij de scheep vaart en van de jaren 1925 tot 1935. De begrafenis heeft plaats gehad maan dag 8 augustus jl. om 14.00 uur de Alg. Begraafplaats te Wemeldinge, vanuit het Hervormd Kerkelijk Centrum. Deze dienst werd geled door ds. W. van Gor- sel, hervormd predikant te Gouda, neef van de familie Van Nimwegen-Heijboer. Voor de begrafenis sprak ds. Van Gorsel over Psalm 90 10, op de begraafplaats enkele woorden n.a.v. 1 Joh. 2 17 „De wereld gaat voorbij en haar begeerlijk heid, maar die de wil van God doet blijft in der eeuwigheid". „Het is een voor recht om bij en uit dit Woord te mogen leven. De enige troost in leven en sterven lopen, activiteiten die hen via Herkin gen, langs Melissant tot de Stellendamse Langeweg voeren om vandaar richting Dirksland terug te gaan en op de Phi- lipshoofjesweg te finishen. De deelne mers komen zeker niet alleen van Goeree Overflakkee, ook van de Zuid Hollandse eilanden en daarbuiten. Onder hen zijn een achttal gerenom meerde triathlon-deelnemers voor wie deelname aan een kwart triathlon dient om de conditie op peil te houden. De organisatoren hebben in de Dirks- landse Rabobank een spontane hoofd sponsor gevonden, maar ook meerdere bedrijven hebben hun financiële mede werking toegezegd. Ook leden van een aantal verenigingen werken graag mee om de triathlon storeloos te laten verlo pen; er komen daartoe zelfs plm. hon derd vrijwilligers in touw. o.a. de leden van de EHBO en van de motorclub die als ordonnances op zullen treden. De triathlon begint 's morgens om 08.00 uur wanneer de deelnemers zich in sporthal 'de Gooye' verzamelen om van daar gezamenlijk naar Herkingen te vertrekken waar om 10.00 uur het zwe- monderdeel begint waartoe burg. Over- sier het startschot zal geven. Vervolgens vindt het fietsc nderdeel plaats (vanaf ca. 10.13 uur en iia het afleggen van het looponderdeel wordt de eerste deelne mer rond of even na twaalf uur aan de finish verwaclit. Het finishen zal zeker tot kwart voor '-én voortduren waarna de deelnemers rcnd twee uur bij de ingang van het sporicompiex zullen worden gehuldigd. De brandweer van Sommelsdijk stelt dit jaar ook anJ .'°n dan brandweerlui in de gelegenheid deel te nemen aan de prestatieloop die dinsdag 6 september gehouden zal worden. Voor de brand weermensen vormt die loop het eerste onderdeel van het examen dat dient te worden afgelegd tot behaling van het diploma Brandweer Lichamelijke Vor ming (BLV). Vorig jaar werd de training voor dit-, en andere onderdelen voor het eerst door Sommelsdijks brandweer georgani seerd. De prestadeloop die door velen werd gevolgd deed bij meerderen de sug gestie rijzen mee te lopen, waartoe dit jaar de gelegenheid wordt geboden. Er komt die dinsdagavond een 5 en een 10 km loop, waarover resp. maximaal drie kwartier en anderhalf uur gelopen mag worden. Deelnemers die de loop binnen de gestelde tijdslimiet volbrengen ont vangen een herinneringspenning. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,-. Inschrij vingen kunnen vanaf nu tot vóór 15 augustus worden gedaan, dinsdags- avonds van 8 tot half 9 aan de brand weerkazerne te Sommelsdijk of woens- dagsavonds bij dhr. W. v.d. Ree, Binnen weg 6 te Sommelsdijk. Deelnemers wordt gevraagd op de avond waarop de loop gehouden wordt kwart over 6 bij de kazerne aanwezig te zijn:' Hoewel trommelremmen de laatste ja ren een groot deel van hun verloren markt hebben teruggekregen, zijn velg- remmen en remblokjes nog steeds onder deel van de sportieve fiets. De moderne remblokjes zijn aanzienlijk verbeterd, zijn effektiever en veiliger geworden. Zo de kool-stop remblokjes die ook bij nat weer geen problemen geven en garant staan voor konstante remprestaties. Ze hebben geen houder nodig en kunnen dus niet losschieten. Ze gaan bovendien langer mee. Zo geven de 'Supra' en de 'Eagle Claws' drie jaar garantie, terwijl het hierbij toegepaste power-stop sys teem met gedecentreerd bevestigings- drukpunt en de water verplaatsingsgleuf zorgt voor zeer grote remwerking en een blijvend egaal remoppervlak. en daarom komt tot ons de roepstem: bereid uw huis want gij zult sterven", aldus de predikant, die hierna de Geloofsbelijdenis uitsprak. Namens de familie bedankte de bedienaar voor de grote belangstelling tijdens de ziekte en bij de begrafenis. Na afloop van de plechtigheid werd in het kerkelijk cen trum door ds. Van Gorsel Johannes 5 16-30 gelezen en met dankgebed geëin digd. SOMMELSDIJK Door de Evangelisadecommissie van de Herv. Kerk wordt op D.V. vrijdag 12 augustus een evangelisatie avond ge houden met als thema ER IS HOOP. Spreker is de radiopredikant ds. Van Gent. Verder wordt medewerking verleend door het koor Sursum Corda uit Dirks land en veel samenzang. Iedereen wordt daarom hartelijk uitgenodigd. Plaats: in de tent op het terrein van wijk- groep de Zwaluw aan de Koekoek in Sommelsdijk-Zuid. Toegang vrij. Zaterdag 27 augustus zal in en aan de Vissershaven Vlaggetjesdag worden ge houden bij welke gelegenheid door Mr. Patijn. de Commissaris der Koningin, de nieuwe accomodatie van het Vis mijn-gebouw, officieel ingebruik zal worden gesteld. De nieuwbouw betreft een geheel nieuwe accomodatie voor de direkteur, de administratie en het hal personeel, terwijl tevens een nieuwe mijnzaal in gebruik kan worden geno men. De kosten van een en ander bedroeg 2,5 miljoen gulden. Op voorstel van minister Smit-Kroes, coördinerend minister voor Noordzee- zaken, heeft de ministerraad besloten tot de instelling van een premieregeling voor opgeviste gevaarlijke stoffen op de Noordzee. De regeling, die op 1 januari 1989 van kracht wordt, is bedoeld voor vissers die verpakte milieugevaarlijke stoffen (in vaten, drums, containers) of explosieven (zoals mijnen en torpedo's) in hun net ten krijgen. Per opgevist object kan een premie van 1000,— netto worden uitge keerd aan de visser die het opvist en aan land brengt, of op wiens aanwijzing zo'n object kan worden geborgen. Voorwaar den zijn dat de visser zijn vondst snel aan de Kustwacht meldt en afgeeft en bovendien geografische informatie ver strekt over de vindplaats. Het Kust wachtcentrum in IJmuiden coördineert de acties en schakelt zonodig deskundi gen in van Rijkswaterstaat en de Ko ninklijke marine. De regeling zal gelden voor alle Neder landse vissers die binnen de Neder landse visserijzóne varen; voor milieu gevaarlijke stoffen bovendien voor vis sers uit andere EG-landen die daar mogen vissen. De premieregeling heeft tot doel vissers te srimuleren om meer melding te maken van gevaarlijke vondsten in plaats van ze weer overboord te zetten: dat laatste kan grote gevaren opleveren voor mens en milieu. De Sfichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw heeft besloten hulp te bieden aan perspectief biedende akkerbouwbe drijven die als gevolg van tegenvallende opbrengsten in liquiditeitsmoeilijkhe- den zijn geraakt. Het grootste gedeelte van de perspectief biedende akkerbouwbedrijven kan door de bank geholpen worden zonder in schakeling van het Borgstellingsfonds. In veel gevallen zijn de bancaire zeker heden nog niet volledig benut, terwijl uitstel van aflossing ook vaak nog moge lijk is. Voor een beperkte categorie perspectief biedende bedrijven (vooral de pachtbe drijven) met wéinig bancaire zekerhe den, kan het fonds een taak vervullen. De gegarandeerde lening voor de over bruggingsfinanciering van het liquidi teitstekort zal in vijf jaren moeten worden afgelost. Voor de vaststelling of het bedrijf per spectiefbiedend is, wordt uitgegaan van de kosten en opbrengsten in de jaren 1984, 1985 en 1986; het over het alge meen gunstige jaar 1983 en het slechte jaar 1987 worden buiten beschouwing gelaten. Indien de resultaten in 1984, 1985 er; 1986 door bijzondere omstandigheden ongunstig zijn uitgevallen of wanneer sindsdien de resultaten aanmerkelijk zijn verbeterd, kan uit een reële begro ting blijken dat garantieverlening toch verantwoord is. Aanvragen kunnen via de banken bij de direkteur Landbouw, Natuur en Open luchtrecreatie in de provincie worden ingediend. In de nacht van 1 op 2 augustus 1988 werden te Stellendam twee auto's open gebroken. Uit de auto's werden autora dio's, equilizers en boxen weggenomen met een totale waarde van 1500,-. Op 3 augustus reed een automobilist in de sloot met zijn auto, nadat hij zijn radio wilde instellen. Hierdoor raakte hij de macht over het stuur kwijt en de auto begon te slingeren. Hij reed vervol gens een lichtmast glad af en belandde in de sloot. De auto is tdtall loss afge voerd. De bestuurder, een inwoner van Dirksland, kwam met de schrik vrij. Hij bleek pas sinds kort zijn rijbewijs te bezitten. Een en ander vond plaats aan de Hofdijksweg te Ouddorp. Op 5 augustus vond op de kruising Rijksweg 57 - Westnieuwlandsedijk te Ouddorp een aanrijding plaats tussen drie personenauto's. Een bestuurder uit Boskoop verleende geen voorrang aan een bestuurder uit Rhoon, die over de Rijksweg reed. Hierdoor kwamen beide auto's met elkaar in botsing. De bestuur der die op de rijksweg reed. maakte doof deze aanrijding zo'n vreemde manoeu vre, dat hij ook nog eens tegen een derde auto botste. Alle drie bij deze aanrijding betrokken voertuigen werden total loss afgevoerd. Er deden zich, wonder boven wonder, geen persoonlijke ongelukken voor. Vrijdag jl. zag de rijkspolitie een auto rij den op de rijksweg 57 te Ouddorp. Van deze auto bleek het dag gezaagd te zijn. Verder bleek dat de wielen waren omge keerd aan de assen, hetgeen een vreemd effect gaf. Bij controle aan dit voertuig bleek verder dat de APK-keuring was vervallen en dat er ook geen verzekering op de auto was afgesloten. De auto ver keerde in een dusdanige verkeersge- vaarlijke situatie, dat hij inbeslag ge nomen werd en de eigenaar/bestuurder kan op een fikse boete rekenen. Het betrof een inwoner uit Rotterdam. In de nachtelijke uren van vrijdag op zaterdag is er door de rijkspolitie Goe dereede een alkoholkontrole gehouden. Hierbij werden op diverse plaatsen ongeveer 100 automobilisten gekontro- leerd op het drankgebruik. Ongeveer 40 van hen moesten een blaasproef onder gaan en twee van hen zaten boven een te hoog promillage, waardoor zij in aan merking kwamen voor een proces-ver baal. Verder werd er nog voor andere overtredingen proces-verbaal opge maakt. Dronken automobilist in de sloot Op 6 augustus belandde een inwoner uit Ouddorp met zijn auto m de sloot aan de Dorpsweg te Ouddorp. Doordat hij met een te hoge snelheid de in die weg gelegen bocht wilde nemen, belandde hij met zijn auto in de sloot. De auto werd hierdoor totaal vernield. Ook bleek dat de bestuurder alkoholhoudende drank tot zich genomen had. Bij een gehouden blaastest bleek dit ook nog boven het toegestane promillage te zijn. De bestuurder werd een rijverbod opge legd en een proces-verbaal volgt. Een aannemer uit Sommelsdijk kwam tot de ontdekking dat er vanaf een com pressor, staande bij zijn bedrijf, een accu was gestolen. Daar de compressor niet regelmatig werd gebruikt kon niet precies worden vastgesteld wanneer de diefstal heeft plaatsgevonden. Zondag vond op de Grevelingendam een ongeval plaats. De bestuurder van een personenauto reed over die weg richting Bruinisse. Uit tegengestelde richting naderde op zijn weghelft een motorrijder. Om die te ontwijken stuur de de man zijn auto naar de berm van de weg, raakte vervolgens de macht over het stuur kwijt en botste vei-volgens fron taal op een andere personenauto. Beide voertuigen werden geheel vernield. Een inzittende van een der voertuigen werd per ambulance afgevoerd naar het zie kenhuis Dirksland. In de nacht van 5 op 6 augustus werd op het Spuiplein te Middelharnis een ruit van een personenauto ingeslagen. Uit de auto. eigendom van een inwoner uit Middelharnis, werd een sterio radiocas setterecorder gestolen. Een inwoneruitMiddelharnis werd op 7 aug. aangehouden. Hij had in de nacht van 6 op 7 aug. een feestje gehouden. Daar een en ander wat overlast veroor zaakte werd de politie ontboden. Aan vankelijk werd de zaak gesust maar later gooide de man een grote ruit van de woning van zijn buren in. In een schoolgebouw ie Middelharnis bleken tijdens de vakantieperiode een drietal ruiten te zijn ingegooid. Het betrof hier ntiten van dubbel glas. Bij twee ruiten werd alleen het buitenste glas vernield, de schade bedraagt circa 1000 gulden. De afgelopen dagen werd wederom vier maal aangifte gedaan terzake diefstal van fietsen. De diefstallen vonden op verschillende plaatsen plaats, zelfs van uit een niet afgesloten schuur achter de woning. Inbraak in woning In de nacht van maandag op dinsdag werd in een woning aan de Molendijk te Oude Tonge ingebroken. De dader ver schafte zich toegang tot de woning door een raam te forceren. Er werd voorzover bekend alleen geld ontvreemd. De totale schade bedraagt ongeveer 1000,-. Een onderzoek wordt ingesteld. Dinsdag jl. omstreeks 16.30 uur stak een 16-jarige bromfietsbestuurder uit Oolt gensplaat, ter hoogte van de Fittersweg, vanaf de parallelweg, de Langeweg over zonder daarbij voldoende op het overige verkeer te letten. De bromfietser werd daardoor gegrepen door een vanuit de richting Ooltgensplaat naderende per sonenauto die de bromfietser niet meer kon ontwijken. De bromfietsbestuurder kwam er met een flinke open beenwond, vanaf en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Voor het overige aan zienlijke materiële schade. Door de gemeentepolitie te Rotterdam werd de in Oude Tonge gestolen BMW, ter waarde van ƒ70.000,-, teruggevon den. Tevens werd een man aangehou den die mogelijk wat met de diefstal van deze auto te maken zou kunnen hebben. In de BMW werd tevens nog een partij goederen aangetroffen die mogelijk buit waren gemaakt bij een kraak te Helle- voetsluis. Twee vliegen in één klap dus. Nadat de auto onderzocht is, zal deze aan de eigenaar worden teruggegeven. FOTO FILM REPORTAGE VrDEO COMPUTER <=3 C=I CD CD C^IHMIIBMLKmÜ^ WwKfrwf J5 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 '612 en 2120 Fihaal Renene Printshop Hogeioom 172 Telefoon 011 f6 2400 DREISCHOR Donderdag 11 augustus a.s. geeft de organist Dirk Jansz. Zwart een orgel concert in de Herv. kerk te Dreischor. Medewerking verleent de fluitiste Suzan Zwart uit Rotterdam. Zij behaalde in 1986 haar einddiploma voor solofluit aan het Conservatorium te Hilversum. Met ingang van het nieuwe seizoen is zij benoemd als docente aan de Prov. Zeeuwse Muziekschool te Middelburg. Zij zal sonaten uitvoeren van Marcello en Handel. De organist zal werken uitvoeren van Walther, J. S. Bach. Wesley, Handel, Cesar Franck e.a. De aanvang is om 20.00 uur. Dirk Jansz. houdt zijn laatste concert te Dreischor op 18 augustus a.s., eveneens aanvangend om 20.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1