Mobil Leasing Een niet alledaagse koe Vakantie-uitzicht Wel een blusboot maar geen geld VERWERS auto's Garage Knöps B.V. fiam^Mïum 01877-1309 liifcc/. Boom Jjf^'^ljf^ Rcilly Formule! ygè^^schappen Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Sprietloopwedstrijd htnbretMse Garage V. d. Velde b.v. Expositie 'De Kop van Goeree' in Ouddorp Hoe het een zeesleper verging.... Citroen-Hesselink van 1 t/m 20 augustus CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond RENAULT-dealer - De Oudergym - Rectieficatie Kijkvenster Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten OUDDORP Voorkom bederf, Iaat uw gerechten in de kou staan. Middelharnis Telefoon 01870-2222 w?n.ii.'«ii«| A. J. van Rumpt /T\ Mercedes-Benz y^ Steroccasions 01870-4466 voor alle taxaties o.g. MUS Dirksland A V UTOMOBIELBEDRI. ISSER JF FOTO I ARJOVANDERGRAAFF Politie weer op de fiets Dirksland, 01877 - 1357 61e Jaargang No. 5718 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 We zitten alweer midden in de vakanties. Dat is aan veel dingen te merken. Als ande ren recreëren hebben wij het soms druk. De een zijn vakantie is de ander zijn brood of het 'beleg' er op. Als die vakantie een uitrus ten van de spanning van de dagelijkse din gen is, hij zij ons gegund. Het is overigens triest genoeg dat er niet geschreven kan wor den 'uitrusten van het dagelijks werk'. Nog zovelen zoeken werk, zijn werkloos. Alsof dat geen spanning geeft, alsof daar geen behoefte aan rust is. Alsof die gezinnen - denk eens aan de kinderen - er niet graag eens uit willen. Helaas, het kan niet altijd. Vakantie, ook in eigen land is een kostbare bezigheid. Daar konden we best eens aan denken als we zelf vol verhalen terugkomen. Voor velen: werklozen, zieken en zo zijn er nog meer voorbeelden te noemen, is er geen vakantie bij. Laten de kinderen op school daar ook maar eens aan denken: Het is niei zo erg leuk als er opgeschept wordt met Spanje, Italië, of welke verre reis dan ook, terwijl de stille toehoorder niet verder kwan als een dagje naar het strand. De een zijn vakantie is de ander zijn brood. Zo gaat dat. De toerist de gast brengt geld mee. Dat moet - o ja? - rollen. Natuurlijk worden die verdiensten niet misgund. Maar er zijn grenzen in wat we bieden. Die heb ben te maken met het gebod: Gij zult niet begeren. Die hebben te maken met de open bare zedeljijkheid. Die hebben te maken met het speculeren op de goklust van de mens. En als dat te erg is: die hebben te maken met de wetenschap dat de vakantie ganger wat makkelijker uitgeeft Ook op dit terrein moet het geld 'voor het aangezicht Gods' verdiend worden. Dat geldt zowel de particulier als de overheid. Ga er maar aanstaan. Het is fijn er eens even uit te zijn. Uit de dagelijkse sleur. Het is overigens de vraag of de plaats waar we gesteld zijn zo mogen noemen. Maar goed. je kunt je zorgen even van je afzetten. Even maar, daarom is het goed te beseffen dat die zorg(en) horen bij het leven. Al die grote en kleine dingen, die ons zo intens kunnen bezig houden, die ons kunnen vermoeien, ze horen bij ons mens zijn. Wie dat zegt moet verder denken. Je kunt niet spreken over ons menszijn zonder aan God te denken. Je moet dan denken aan hoe Hij de mens geschapen heeft, welke opdracht Hij gaf Het bijbelboek Genesis leert ons wat de mens daarvan terecht- brengt. Het schetst ons een mensbeeld, het leven. Dan begrijpen we meer van de zorg en moeite. Het zijn gevolgen van de eigen weg die de mens ging, van God af Het is fijn om er eens even uit te zijn. We zeg gen wel eens dat we ons na zo 'n periode een ander mens voelen. Zou het waar zijn? De Bijbel zegt er wel wat anders over: Die in Christus is, die is een nieuw schepsel. Een zaak om te onthouden, ook in de vakantie. Dan loop je 's zondags niet met een grote boog om de kerk heen, want 'wie kent me op mijn vakantieadres?' Dan probeer je in de week enn 'leesbare brief te zijn. Of dat nu allemaal zo moet? Is dat nu een onderwerp voor een algemeen artikel? Toch wel Omdat vakantie voor de schrijver gekoppeld is aan een verhaal. In de berijmde Psalmen staat: Gods verborgen omgang vinden, zielen waar Zijn vrees in woont. Voor velen is dat mystiek, voor ande ren een raadsel maar wie er over nadenkt begrijpt wat er bedoeld wordt Er was eens een vrouw die al veertig jaar ziek op bed lag. Haar enig uitzicht was een klein venster. Zij kon de lucht zien. Er was meer: zij had uitzicht op de hemel. Na al die jaren vroeg de arts haar of zij het niet erg vond daar te liggen, terwijl iedereen met vakantie was. Toen rekende zij terug en kon getuigen dat juist die perioden - als anderen genoten van hun vakantie - zij genieten mocht van die verborgen omgang met God Zo'n getuigenis kleurt het begrip vakantie voor je leven. Geniet er maar van. SINT ANNALAND Morgendienst een half uur vroeger Daar ds. A. van Herk des morgens om 11.20 uur een dienst heeft te vervullen in het ziekenhuis „De Lievensberg" in Ber gen op Zoom, vangt de morgendienst in de Nederlandse Hervormde Kerk van Sint-Annaland een halfuur aan en wel om 9.30 uur (half tien). ^^.l^.t^4.t^l^.l^l^.l^l^l^l^l^.l^l^.^.l^4.^.l^l^l^l^>^l^^. voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Geert Theunisse uit Dintelsas had het allemaal wel mooi bedacht. Er gebeur den en gebeuren op het drukke Schelde- Rijn kanaal nog weleens ongelukken, en een complete ramp, wanneer er werke lijk iets goed misgaat, is zeker niet ondenkbeeldig. Nodig is een complete Rampenbestrijdingsboot en Theunisse had zijn bergings en blusboot, de Furie, up to date laten inrichten. Het was een z.g. waakvlam overeenkomst. Als de Fury 24 uur per dag paraat is tegen 25,- - per uur dan is dat 219.000,-- per jaar. De inrichting van de Furie tot 'waak- vlamschip' kostte 2 miljoen gulden. Teu- nisse wacht nu al twee jaar op de revenuen, want hij heeft wel 2 miljoen uitgegeven maar nog geen cent ontvan gen. Rente, aflossing, verzekering het zijn flinke posten die hij te betalen heeft, maar door tegenstribbelen van Tholen, Reimerswaal en Oost Flakkee, die wei geren de 41 cent per inwoner te betalen blijft de waakvlam overeenkomst uit. Een zaak voor het Rijk zeggen de gemeenten, maar het Rijk komt niet ver genoeg over de brug. En Noord-Brabant en Zuid-Holland geven eveneens niet thuis. Alleen de provincie Zeeland wil een bijdrage geven. Zo staat Teunisse voor de keus; eind augustus een goede sluitende overeenkomst met alle ge meenten of faillissement. Maar dan heeft het Schelde-Rijn kanaal ook geen blusboot meer. STELLENDAM Op donderdag 4 augustus begint in het „Haegse Huus" de oudergym van 13.15 uur tot 14.00 uur. Onder deskundige lei ding van mevr. van Dongen (fysiothera peut) Nieuwe leden ^ijn hartelijk welkom. Het bestuur Helaas is in de rubriek 'Kijkvenster' een storende fout geslopen. In de laatste kolom staat '....dan zijn we goed'. Dit moet zijn ...'goed fouf. De redactie. MELISSANT heden (vrijdag)avond 7.30 uur Ds. J. Koster (bed. H. Doop). OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur Ds. M. J.van Gelder van Geldermalsen. Op zaterdag 30 juli 1988 wordt voor de derde keer aan de haven van Ouddorp een Sprietloopwedstrijd georganiseerd door de VW-Ouddorp, onder auspiciën van het „comité nationale sprietloop- wedstrijden" gevestigd in Puttershoek. - de groene zeep zal niet ontbreken - Door de VW-Ouddorp is een wissel- beker-individueel, en door de Oranje boombrouwerij een wisselbeker-ploe- gen ter beschikking gesteld, die dit jaar verdedigd dienen te worden. De start van de sprietloopwedstrijden is ca. 13.00 auur. Einde van de wedstrijd is ca. 17.00 uur, waarna de prijzen uitge reikt zullen worden. Inschrijfgeld: 2,50 voor deelnemer/deelneemster. 12,50 voor ploegen. De ploeg moet bestaan uit 5 personen. Inschrijfadressen: VW-Ouddorp, Hofdijksweg 30a; Restaurant Havenzicht, Ouddorpse Haven 13. Aan de haven van Ouddorp kan men zich omkleden. Dit evenement wordt opgeluisterd met diverse attracties: - Om ca. 14.00 uur een demonstratie van de KZHRM met de reddingsboot „De Griend"; - en verder ontbreken de poffertjes- kraam, de suikerspin enz. enz. niet!! U kunt ook een zeiltocht maken op het Grevelingenineer. en er is voor de kinderen een grote bal lonnenwedstrijd. Voor 1,25 koop je een ballon, waarmee je een prachtige prijs kunt winnen, nl. een radio-cassette. Schrijf tijdig in voor de sprietloopwed strijden, want het aantal deelnemers/ deelneemsters en ploegen voor dit evene ment is beperkt. Lees goed het reglement!!! Voor iedere deelnemer/deelneemster is er een leuke herinnering. Marynen dubbeldeurs ko'ellEast. Bruto inhoud SSOltr, waarvan 40 Itr, diepvries- ruimte. Ook lever baar met apart gedeelte kelder- temperatuiu', de ideale bewaar- temperatuur voor bier, frisdranken, groenten, fruit, kaas, enz. Kleur: meerprijs ^m 3 JAAR volledige GARANTIE* vooraBe zAerhetd! VINGERLING 3-MIDDEl.HARNIS-TeL 01870-3518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER CZl CZI C3 CZI al 35 - Molenweg 4 - Ouddorp Teletoon 01878-1612 en 2120 3l Renesse- PiiMshop Hoge^oom '72- Teleloon 01116-2400 al Sammelsdiik. Weslkiakselslrssl 8 Sommelsdijk Telefoon 0187O-BI 01871 -1553, Stad a.h. Haringvliet Peugeot Talbot p« Ki M V. tugeot Talbot dealer istan/elaan4143 iddelharnis - tel. 01870-3094 VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND De technische koe, die u hier op de foto ziet, wordt wel een heel bijzonder exemplaar. Weliswaar een Friese stamboekkoe maar één die toch een andere bestemming zal krijgen dan in een sappige wei te grazen.... Dhr. J. Oud te Middelharnis is de ontwerper en de maker van de levensgrote koe, die op de schaal 1:1 nauwkeurig en met grote vindingrijkheid wordt na gebootst. Over het hoe en waarom van deze koe vertelt dhr. Oud ons het volgende: „Ik ben benaderd door een reklame- bureau dat, in opdracht van een Ierse firma, iemand zocht die het, deels voor hobby, zou willen en kunnen maken. Het ligt in de bedoeling dat de koe medio augus tus op het vliegtuig naar Nigeria wordt gezet waar ze als studie-object zal worden gebruikt tijdens een promotie- tournee over melk. Vooral aan de kinderen daar zal uit leg worden gegeven over de Hollandse koe en hoe ze wordt gemolken. Want ze heeft heuse waar water gemengd met melkpoeder, uitkomt". De meeste tijd heeft dhr. Oud besteed aan het uitdenken van de koe. Het binnenwerk is technisch gezien zeer interessant. Hij moest allerlei technieken bedenken voor de bewegingen van kop, hals, staart en de uiers moesten natuurlijk werken! De benodigde tekeningen over de anatomie van de koe, werden door de Landbouwschool ter beschikking gesteld. Het bandje met het geluid waarmee een koe doorgaans haar blijdschap of ongenoegen laat blijken, werd door een omroepvereniging ter beschikking gesteld. Het geraamte is van hechthout gemaakt. Dit is bestand tegen het tropisch klimaat met extreme temperaturen. Het geheel is watervast gelijmd. De uiers bestaan van binnen uit hout waar een laag schuimrubber, in model geslepen, omheen zit. Ze zijn afgewerkt met silicone rubber. Dhr. Oud demonstreert even de werking ervan. Uit de vier spenen spuit inderdaad een vloeistof De ogen, die de grootte van tennisballetjes hebben, kun nen eveneens bewegen. De koe staat op een plateau met zwenkwielen waardoor ze gemakkelijk te vervoeren is. Vóór het zover is, moet ze nog worden bekleed maar het leek dhr. Oud (en ons) leuk om er eerst nog een foto van te maken. De bekle ding zal uit laagpolig imitatiebont bestaan waar dhr. Oud de nodige zwarte plekken op aanbrengt. Wellicht krijgen we het eindresultaat,ook nog te zien. Daarom: „to be continued". De dienstfietsen voor politiemensen komen terug. Dat is een maatregel die wordt doorgevoerd op advies van de Werkgroep Politiebudget, die aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie suggesties heeft gedaan voor bezuinigingen. De werkgroep heeft be rekend dat het Rijk beter fietsen ter beschikking kan stellen dan een vergoe ding te geven voor het gebruik van eigen fietsen. Hierdoor wordt anderhalf mil joen gulden bespaard, afgezien van het feit dat fietssurveillance heel wat goed koper is dan wanneer auto's worden gebruikt. OOLTGENSPLAAT Ophalen oud papier Maandagavond vanaf 6 uur wordt weer oud papier opgehaald t.b.v. de Zending der Ger. Gemeenten. In de Ger. Kerk te Ouddorp (ingang Dorpstienden) wordt momenteel de expositie "De Kop van Goeree' gehou den. Een interessant geheel, dat een bezoek de moeite waard maakt. Van P. Heerschap en D. Carlierzijn aquarellen te bezichtigen. Beiden binden hun inspiratie in het land van Goeree. Van Carlier(Rotterdammer) zien we o.m. levendige strandtafereeltjes, die we he laas deze zomer in werkelijkheid te wei nig hebben kunnen aanschouwen. Voorts hangen er van deze schilder duinlandschappen en dorpstaferelen. Heerschap (Ouddorper) heeft voorna melijk duinlandschappen hangen. Op vallend zijn de wolkenpartijen. Bodemvondsten De bodemvondsten, die in een vitrine Volgend jaar wordt de zeesleper Hudson, voorheen een bekende naam bij L. Smit en Co Internationale Sleep- dienst, vijftig jaar. Maar de Hudson, is eigenlijk de niet meer maar heet tegenwoordig Elizabeth, na voorheen te hebben gevaren onder de naam W0.2. dat was van 1940 tot 1945 toen het schip van Engeland uit opereerde. In 1963 verkocht Smit de sleepboot aan de sloper. In Hen drik Ido Ambacht werden de motoren er uit gehaald, het casco werd toen gekocht door D. de Jager te Stellendam, In Ooltgensplaat werd er nog meer uitgebroken en het resultaat was dat het een ijsfabriek werd, die door De Jager Johan Dirk werd genoemd. In 1977 werd het schip verkocht aan H. Tanis te Goedereede die de naam ver anderde, de bestemming bleef ijsfabriek met een capa citeit van 600 kg. ijs per uur. Van buiten af kan men niet zien wat en in de buik van het schip gebeurt. Masten en tuigage zijn nog in tact. Tanis wil het nu verkopen, heeft al aanbiedingen, maar zou het schip toch graag voor Nederland behouden. zijn uitgestald, zijn afgestaan door de Archeologische Ver. 'De Motte' en dhr.C.van de Bok uit Ouddorp. Eeuwe noude botten van mammoets en bodem schatten uit verschillende tijdperken maken deze expositie uniek. Wat de expositie over de kop van Goeree kompleet maakt is de gelijknamige videofilm die wordt vertoond. In een aparte ruimte wordt u een kopje koffie aangeboden. U kunt hier rustig even de boeken bekijken die te koop liggen en de wandkleden bewonderen die gemaakt zijn door mevr. Koolhaas uit Oud dorp. De toegang (en de koffie) is gratis. Ope ningstijden: ma, di, wo, do, vrij en za van 10.00-12.00 uur, ma, di, do en vrij tevens van 19.00-21.00 uur. In verband met de komende verhuizing van ons bedrijf naar het Korteweegje 59 te Dirl<sland is onze huidige vestiging aan de Kaai te Sommelsdijl< >:¥:?::S::-:^Ü hopen u weer te zien op ons •■:^:;:;;::|!i(|g|N HUIS" op 27 augustus a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1