Braderie-concert te Middelharnis Politieberichten Grote belangstelling voor mens en dier op dierendag Honuraman p?-jj|t?o Muggenplaag verwacht Reünie van de Mosselsector op Yisserijdagen Bruinisse Dreigend geldgebrek voor bestudering teken Toeristendagen in Ouddorp Middelharnis Oostflakkee Schilderijen/collages van Teun van der Pol bij Studio Lohr Jeugdland in de Struytse Hoeck V'/ 60e Jaargang CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ooltgensplaat: c= e. c=, IT-||-|-"l*"*) Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten DINSDAG 26 JULI 1988 No. 5717 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tei. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 De Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee organiseert op vrijdag 29 juli a.s. een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. Zij heeft hiervoor uitgenodigd: Wilfried Promnitz, organist te Dresden (DDR). De aanvangstijd van het concert is 20.30 uur. Kerk open 20.00 uur. De toegangs prijs bedraagt ƒ5,- (scholieren, CJP- houders en 65+ betalen 3,-). Het programma ziet er als volgt uit: 1. Introitus en VersusC. Erbach primi toni 1570-1635) 2. Fuga B.A.C.H. ...J. G. Albrechtsberger (1736-1809) 3. Praludium en fugaJ. S. Bach d kl.terts (1685-1750) 4. Canzona in FH. Scheidemann 10 sept. 1657 (1596-1663) 5. Concerto del SignJ. G. Walther G. P. Telemann (1684-1748) adagio - allegro adagio allegro 6. 3 Chorale uit deJ. S. Bach „Neumeister Sammlung": Jesu, meine Freude Du Friedefürst Wir glauben all' an einen Gott 7. Praludium en FugaD. Buxtehude G.gr.terts(1637-1707) 8. Recercar con obligo ....G. Frescobaldi cautare Ia quinta (1583-1643) senza toccarla, uit „Fiori musicali" 1635 9. Suite du second touJ. Guilain 1706 (+1700) Als het weer omslaat en het echt zomer wordt hebben de bewoners van de plaat sen rond het afgedamde Krammer- Volkerak en het Zoommeer weer een muggenplaag te wachten, de tweede generatie pluim of vedermuggen na de eerste golf in april/mei van dit jaar. De eerste generatie in april/mei was veel talrijker dan men had verwacht, ze ver oorzaakten veel overlast als men als fiet ser of automobilist door de zwermen reed. Ze hinderden aan de voorruit, of drongen mond, neus, oren binnen of bleven aan de kleding kleven. In de plaatsen rond de verzoetende waterplas drongen ze de woningen binnen of men kon zich niet op straat begeven. Steken deden ze niet maar hun talrijkheid ver oorzaakte last. De poppen van de vedermuggen staan op het punt om uit te komen. Wel zijn er in het Zoommeer ruisvoorns gedropt om de larven die in het water leven op te eten, maar wil dat effect hebben dan zouden die voorns duizendvoudig in het Zoommeer moeten zwemmen. Een en ander werd medegedeeld door drs. W. ledema van Rijkswaterstaat, die op een vraag wat men tegen de plaag kon doen antwoordde „totaal niets". De muggen leven maar enkele dagen en met moet gewoon wachten tot het over is. De Grevelingen bleef zout en dat was voor de muggen niet aantrekkelijk, de inwoners van Brouwershaven, Scharen- dijke, Bruinisse of Herkingen hebben er bij 'de afsluiting geen last van gehad, maar nu krijgt bij een aanlandende Oostenwind Bru ook nog een staartje van. Een dergelijk verschijnsel deed zich elk jaar voor bij de drooglegging van de Zuiderzee. Bruinisse was dit jaar aan de beurt voor het houden van de jaarlijkse Zevibel- reünie en dat gebeurt dan altijd gedu rende de Visserijdagen. Op deze reünie werd na een kort wel komstwoord van de voorzitter van de Mosselkwékersvereniging W. Okkers, door de voorzitter Joh. van den Bos, door drs. D. J. Langstraat van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten en door burgemeester T. C. Hekman uit Bruinisse het woord gevoerd. Het grote probleem in de mosselkweke rij, het tekort aan diep gelegen kweek- percelen, vormde uiteraard een der hoofdpunten van de jaarreden van Van den Bos, in de Oosterschelde worden 46 nieuwe percelen aangelegd maar dat zouden er minstens twee keer zoveel moeten zijn. Het staat ook nu al vast dat de een mil joen ton mosselen, die als een streefgetal steeds worden genoemd, ook dit jaar weer niet gehaald zullen worden. Spre ker meende dat niet meer dan ruim 500.000 tonnen zouden worden ge veild. Jammer dat naast natuurlijke oorzaken. De grootste verzameling teken, meer dan een miljoen die keurig gecatologi- seerd voor bestudering gereed liggen en die als ruggegraat voor het onderzoek naar de twintig ziekten die door teken in de wereld worden over gebracht niet kunnen worden gemist dreigt vanwege geldgebrek uit de wetenschappelijke cir culatie genomen te worden. Formeel behoort de kollektie aan het Smithsonian Museum te Washington, maar het nationaal instituut voor ge zondheid betaalt het salaris voor de entomoloog en zijn assistent, die het onderzoek verrichten en antwoord geven op vragen. Tussen 1984 en 1987 kwamen 14.113 verzoeken ter identifica tie binnen. De kosten voor het Smithso nian (200.000 dollar) kunnen door het Smithsonian niet langer worden ge dragen. Traditiegetrouw zoals andere jaren or ganiseert de O.V.O. Ouddorp weer de jaarlijks terugkerende Toeristendag. In voorgaande jaren was dit slechts 1 dag. Dit jaar voor het eerst op twee verschil lende data's. Donderdag 28 jiüi is de eerste toeristen- dag met als hoogste punt 's middags Lucky Luke met paard en 's avonds om 19.00 uur nabij Hotel Café Akershoek een kelnerrace. Deze dag zijn er weer diverse oude ambachten zoals: glasbla zen, klompenmaker, imker en kaas- maker. Verder meer dan honderd kramen met vele aantrekkelijke aanbiedingen en demonstraties. Voor de jeugd is er op het terrein van Neüsse de botsautootjes, draaimolen, rups, enz. In de Stationswe J is er mogelijkheid van een ritje op een paard of pony. En ook is ervoor de kind^,cn het favoriete spring- kussen aanwezig. De eerste toeristendag duurt van 9.00 tot 18.00 uur. De tweede toeristendag is op donderdag 11 augustus van 9.00-20.00 uur. De meeste standhouders zijn ook op deze dag aanwezig met hun aanbiedingen en demonstraties. Ook de oude ambachten ontbreken deze dag niet. Deze dag is er een extra attraktie. Tegen vergoeding kan men een rondvlucht boven Oud dorp maken die ongeveer 7 minuten duurt. Traditiegetrouw is er 's avonds om 22.00 uur op het strand weer een groot vuur werkspektakel. Het vuurwerk is tussen strandpaviljoen „Paal 10" en strandpa viljoen „De Branding". Gezien voor gaande jaren beloofd het zowel de 28e juli als de 1 Ie augustus weer gezellige drukke dagen in het mooie gereno veerde centrum van. Ouddorp te wor den. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 22 juli 1988 Doré gewone ƒ0,22 - ƒ0,40. Doré bonken 0,22. Doré drielingen ƒ0,41 -ƒ0,51. Doré kriel 2,27 - 2,30. Lekkerlanders gewone ƒ0,25 - ƒ0,27. Première gewone ƒ0,35 - ƒ0,37. Pre mière bonken ƒ0,35. Gloria gewone /0,27 - ƒ0,38. Gloria bonken /■0,36 - ƒ0,41. Gloria drielingen ƒ0,45 -ƒ0,49. Gloria kriel: ƒ2,29 - ƒ2,33. Bintjes gewone ƒ0,28 - ƒ0,35. Bintjes bonken ƒ0,37. Eigenheimers gewone ƒ0,46 - ƒ0,53. Eigenheimers drielingen ƒ0,35. de garnalenvissers in de Waddenzee en de besturen van de diverse gemeenten die aan de Waddenzee grenzen, de mos selkwekers dwarsbomen in hun ge rechtvaardigde verlangens, om ook op het Wad meer kweekgrond te krijgen. De noodzakelijkheid dat onder alle omstandigheden het Mosselkantoor in Bergen op Zoom gehandhaafd dient te blijven en de zaak van de nieuwe pacht prijzen passeerden de revue, aldus dhr. v.d. Bos. Ook drs. Langstraat sprak over de nood zakelijkheid het produktieniveau te handhaven en daarnaast dus ook de noodzakelijkheid van nieuwe mossel percelen voor de kwekers, de mosselza advisserij, de hoge pachtprijzen en mogelijk nieuwe manier van bemonste ring en het gevaar dat bij de import van mosselen en oesters ook sporen van algen mee in te voeren, waarvoor Neder land tot op heden gespaard is, maar die nu eenmaal bestaan en in wateren noor delijk en zuidelijk van ons desastreuze verwoestingen onder de schelpdieren cultures en de vissen hebben gebracht. Burgemeester Hekman wees er nog eens op, dat Bruinisse visserijgemeente is, altijd geweest is en dat altijd wil blijven. Nodig is dat men bij allerlei instanties in Den Haag begrip toont voor dat ver langen. - Inbraak in clubgebouw Gebleken is dat men onlangs heeft inge broken in een clubgebouw van de Sas- ruiters in Dirksland. Dat gebouw staat nabij het Sas in die gemeente. In het gebouw werden een aantal vernielingen aangericht en een aantal goederen wer den ontvreemd. Men is het pand binnen gekomen via het openbreken van een deur. Een aantal goederen uit het pand werden in de directe omgeving terug gevonden. - Illegaal vuurwapen Een inwoner uit de gemeente Dirksland bleek bij onderzoek onbevoegd een vuurwapen vuurhanden te hebben. Ook bleek hij in het bezit van een aantal bij dat wapen behorende patronen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt en de betreffende goederen werden in beslag genomen. - Vernieling aan auto Een inwoner uit Middelhkarnis kwam tot de ontdekking dat onbekenden de antenne van zijn auto hadden vernield. Zijn auto stond geparkeerd in de nabij heid van de woning van benadeelde. Een inwoner uit Sommelsdijk deed alhier aangifte van goederen uit zijn auto. De man hade zijn auto te Rotter dam afgesloten geparkeerd. Bij terug komst bleek dat men de auto had opengebroken en een radio en een foto toestel uit de wagen had weggenomen. - Diefstal fietsen Het afgelopen weekend werden te Mid delharnis wederom een aantal fietsen gestolen. De benadeelden wonen allen te Middelharnis en hadden hun voer tuig afgesloten neergezet in de directe omgeving van het winkelcentrum. - Loslopend vee De politie werd de afgelopen dagen meerdere malen geconfronteerd met loslopend vee op de weg. Reeds eerder werden de eigenaars van vee gewaar schuwd hun afrasteringen na te gaan. Vee op de weg veroorzaakt grote gevaren en dringend worden de eigenaars nog maals verzocht er alles aan te doen om te voorkomen dat vee op de weg kan komen. - Afgevallen giftige lading Omstreeks 16.15 uur verloor een vracht wagen op de route Bergen op Zoom- Rotterdam een vat met ca. 200 lit. giftige en bijtende vloeistof (parabutyl phe- nylchloor-formiaat) waardoor de Rijks weg gedurende een 6-tal uren afgesloten moest worden voor alle verkeer. Daar dit boven op de Volkeraksluizen gebeurde moest het verkeer van en naar Noord- Brabant omgeleid worden via de Phi- lipsdam. Door de brandweer Willemstad, bijge staan door die van Roosendaal en de bedrijfsbrandweer van G. E. Plastics uit Bergen op Zoom, is het goedje opge ruimd. Doordat de stof een giftige, bij tende damp veroorzaakte moest een 20-tal personen zich in het Zuiderzie kenhuis onder behandeling stellen. On der die personen waren 7 politiemensen, waarvan er 2 opgenomen werden voor nader onderzoek. Zeker 20 auto's zijn door de stof gereden waardoor er sprake is van een aanzien lijke materiële schade daar de stof sterk corrosief is. In samenwerking met de Verkeersgroep Dordrecht en het Korps Controleurs gevaarlijke stoffen wordt een onder zoek ingesteld. Alle opgenomen personen zijn inmid dels uit het ziekenhuis ontslagen. - Aanrijding met gewonden Om ca. 10.30 uur stak op de Provinciale weg te Oude Tonge de bestuurder van een tractor bij de kruising met de Capel- leweg, waarbij hem door een ZWN-bus het uitzicht werd ontnomen. Hierdoor reed een uit de richting Rotterdam komende personenauto tegen die tractor waardoor 2 inzittenden van de perso nenauto gewond raakten. Zij werden opgenomen in het Streekziekenhuis Dirksland. Tegen de bestuur van de tractor, de 47- jarige B. A. uit Stad aan 't Haringvliet wordt proces-verbaal opgemaakt. - Diefstal uit auto Vanuit een aan de carpool-parkeer plaats aan de Schaapsweg geparkeerd staande auto, werd vandaag de autora dio ontvreemd, alsmede de geluidsbo xen en losse goederen. Door het slot te forceren verschafte de dader zich toe gang. Door inbraak leed de eigenaar, een inwoner van Stad aan 't Haringvliet, een schade van ca. 1000,-. Onder het genot van prachtig zomerweer had j.l. zaterdag aan de Ben. Molendijk te Ooltgensplaat een evenement plaats, dat met de naam „Dierendag" werd aange kondigd, maar waarbij ook een aantal mensen een rol hebben gespeeld. Het initiatief en de organisatie was in handen van Huib Kamerman, de eige naar van „De Fruitmand" en Ina Groe nendijk van de Dierenspeciaalzaak „De Stoof', die met de opbouw de hulp kreeg van o.a. Jan van Gemert e.a. Naar schat ting hebben ruim duizend personen, groot en klein, zich vermaakt tussen de vele diersoorten die werden aangevoerd. Daar waren pony's die door hoefsmid Hugo Kabels uit Nieuwe Tonge van nieuwe ijzers werden voorzien; het scha- penscheren was in handen van M. v.d. Reest uit Oude Tonge, het spinnen van wol werd vakkundig getoond door me vrouw C. P. Winkels-Zoet uit Oude Tonge, het verven van wol was in han den van mevrouw Groenendijk uit Nieuwe Tonge. De bijen-ymker Henk Ophorst uit Willemstad had een bijen volkje bij zich en vertelde hierover aan allen die over het doen en laten van deze nijvere diertjes meer wilden weten. Een stand van de Dierenbescherming werd bemand door mevrouw Nijssen uit Nieuwe Tonge, terwijl Ina Groenendijk uit de Plaat liet zien hoe men grote en kleine honden keurig kan laten knip pen. HERKINGEN Teun van der Pol uit Klaaswaal, electri- ciën van beroep, is pas op latere leeftijd begonnen te schilderen. Hij gaat daarbij als auto-didact geheel vanuit zijn ge voel tewerk. Het ongewone fascineert hem, hetgeen o.a. tot uiting komt in het plakken van voorwerpen op zijn schilderijen. Ook gebruikt hij geometrische figuren als achtergrond, met technische tekenhulp- middelen geconstrueerd, waardoor zijn schilderijen een zeer apart karakter krijgen. Van 26 juli tot 15 augustus exposeert hij zijn werk bij Studio Lohr/Theetuin „de Bongerd", Molendijk 65 te Herkingen, vrij toegankelijk, van 10.30 tot 22.30 uur, elke dag behalve donderdag. - Insluiping in woning Door zich uit te geven als „iemand" van de woningbouwvereniging, verschafte een onbekende man zich toegang tot een woning aan de Kolfweg te Oude Tonge. Naderhand bleek de bewoonster een portefeuille te missen. Het feit is gepleegd tussen 12.00 en 15.00 uur, ter wijl van de dader geen signalement bekend is. Mogelijke getuigen wordt ver zocht kontakt op te nemen met de politie van Oude Tonge, 01874-1244. Keuring en beoordeling De Konijnenfokvereniging uit Dirksland richtte een stand in met (je raadt het al).... konijnen. Voorts was er aanvoer van een varken met biggen, pony's, geiten, scha pen, een pony met veulen, eenden, waar van één ras, flessenhalseenden, bijzonder veel bekijks had. Dierenarts F. R. J. M. Schilder uit Oude Tonge was 's morgens aanwezig voor de beoordeling van de dieren, waarbij een keurig ontworpen certificaat aan de eige naren werd uitgereikt. 's Middags had er op het z.g.n. „Gorsje" aan de Spuidijk een demonstratie plaats met bewakings- en jachthonden, verzorgd door de Kynologenclub uit Spijkenisse. De organisatoren mogen terugzien op een geslaagde dag. Na een kinderrommel markt, die onlangs werd gehouden, staat nu voor 6 augustus een wedstrijd ..straatte- kenen" op het programma. Huib Kamer man heeft dit weer in handen. Enkele winkeliers rondom de Molendijk hebben de organisatie van j.l. zaterdag gespon sord. Dat werd bijzonder gewaardeerd. Zoals elk jaar wordt er in het winkelcen trum De Struytse Hoeck in Hellevoet- sluis het kinderfestijn „Jeugdland" ge houden. Dit jaar is dat van 27 tot en met 30 juli. Gedurende die dagen worden er door de winkeliers verschillende aktivi- teiten gehouden, hoofdzakelijk voor kinderen t/m 14 jaar. Vanwege de ervaringen met slecht weer worden alle aktiviteiten ondergebracht in een grote evenemenientent op het Evenemententerrein (waar ieder jaar de kermis gehouden wordt). Tot de vaste aktiviteiten, die alle dagen gehouden worden, behoren: Legoland; dagelijks zijn er vier wedstrijden in het bouwen met Lego. Per keer kunnen er zo'n 50 kinderen meedoen. Deelnemers krijgen 45 min. de tijd om een zo mooi mogelijk bouwwerk te maken. Per leef tijdscategorie, drie in totaal, ontvangt de winnaareen leuke prijs. De aanvangstij den van de bouwwedstrijden zijn: 10.00, 11.00, 14.00 en 15.00 uur. M.M.V Nel en Fred Modestoffen kun nen de kinderen schilderijen maken van afvallapjes. Een team van clowns verzorgt het schminken van kinderen, het maken van buttons met eigen afbeelding en het maken van schilderijen in een verf- centrifuge. De dames van het Struytse Hoeck pro motieteam bekijken de stands waarin de kinderen naar hartelust kunnen knip pen, plakken, knutselen, vouwen, kleu ren enz. Naast de tent is er een weide waar de kinderen pony kunnen rijden en een draaimolen. Al deze aktiviteiten vinden iedere dag plaats en duren van 10.00 uur tot onge veer 17.00 uur. Vooi lopkwahti^ii, goede ierv'ce en yoordflige pn/^an FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER rfJ5 Molenweg4 Ouddni-p relefoor 0I87S f612 e'i 2i:?0 il flenessf Pnnlsfiop Hogeioom }72 Telefoon 01116 2400 OUDDORP (heden) dinsdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Nunspeet (voor de zending). MELISSANT vrijdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (bed. H.D.).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1