Plaatwerk ïKcmf'Scmmt Feestelijke presentatie nieuw boek van mevr. Soldaat-Poortvliet Rmd^ karpetten HÜPSLOTEN II., (iiilkd Boom Drieluik in boerenland wankelt 01877-1309 MEMO KIEVIT WARMTE Citroen-Hesselink Zomerzangdienst te Goedereede Garage Knöps B.V. Zendingsdienst in Ouddorp (Z.H.) fianiiSiemaH fnubvecMse Rameco b.v. Goeree-Overflakkee Oostflakkee in vogelvlucht ^rjS Dirksland alle merken '^P van 1 t/m 20 augustus |||i|g'e||||ysc/7appen Garage V. d. ^Ide b.v. Toyota f CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Landbouwpraatje: De overheid privatiseert; dat is een fraaie naam voor bezuinigen en tege lijkertijd taken afstoten naar het bedrijfsleven. Boeren en tuinders moeten wennen aan de privatisering, afgezien nog van de vraag of ze de las ten ervan kunnen en willen dragen. Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 Natuurwandeling Quakjeswater vanuit Ouddorp voor alle taxaties o.g. Kern landbouwbeleid in opspraak Wie zal dat betalen? Dirksland, 01877 - 1357 Middelharnls Telefoon 01870-2222 HSNK kamehung t MAAKT ER IETS MOOIS VAN Trendsfi^p Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Voorkom bederf, laat uw gerechten in de kou staan. Oostdijk 61, SOMMELSC|IJK Grote sortering RENAOLT-dealer Service f D'R BEURT WAT OP FLAKKEE AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER No. 5716 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 De overheid is al enkele jaren lang ste vig op de bezuinigingstoer. Een van de vele beproefde methoden is het afstoten van aktiviteiten, die voortaan aan het bedrijfsleven worden overgelaten. Dat proces van afstoten gaat onder een veel kleurige vlag: dereguleren, privatiseren en verzelfstandigen. Hoewel de Neder landse overheid veel landbouwpolitiek heeft afgegeven aan Brussel (daar wordt de gemeenschappelijk beleid voor de Europese boeren gemaakt) zijn enkele taken toch voorbehouden aan de Neder landse natie. Vanouds is ons eigen land bouwbeleid gebaseerd op een in boeren- kringen befaamd trio: „Onderzoek - Voorlichting - Onderwijs". Dit zgn. OVO-drieluik maakt ook nu nog de kern van ons nationaal landbouwbeleid uit. Onder verantwoordelijkheid van de minister van Landbouw is een fijnmazig en bij-de-tijds netwerk van onderzoeks- voorlichtings- en onderwijsvoorzienin gen uitgezet. Boeren en tuinders zijn geruggesteund door het OVO-drieluik en eigenlijk is het Nederlandse land-en tuinbouwsucces voor een groot deel te danken aan dit drieluik. Agrariërs vinden het vanzelfsprekend dat zij goed agrarisch onderwijs kunnen volgen, dat ze gevraagd en zelfs onge vraagd adviezen krijgen van rijksland- bouwvoorlichters en dat ze naar wens kunnen beschikken over gedegen onder zoeksresultaten. Talloze Wageningse instituten, proefstations, proefboerde- rijen en andere onderzoekorganen leve ren alles aan wat de boer of tuinder kan gebruiken in zijn bedrijfsvoering. Uitgever A. de Bonte, Brandewijnstraat 11, tel. 01873-2386 te Ooltgenspla'at heeft al eens eerder eenboek uitgegeven na melijk „Tussen Kerk en Fort" door Jo Kosten. Voor de tweede maal is hij er met medewerking in geslaagd een boek je samen te stellen: „Oostflakkee in Vogelvlucht". Dit is een boekje, zoals de burgemeester in zijn voorwoord zegt, niet alleen inte ressant voor de inwoners, maar ook voor geïnteresseerden van buiten de gemeen te. Via een fietsroute wordt u langs aller lei interessante punten in de dorpsker nen gevoerd. Met dit boekje „Oostflakkee in Vogel vlucht" proeft u de sfeer van de gemeen te Oostflakkee. Het bevat 30 pagina's met een perka mentachtige omslag en zal begin augus tus in de verkoop zijn voor de prijs van 3,25. OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Op woensdagavond 27 juli a.s. wordt er een natuurwandeling door het natuur gebied „Quakjeswater" te Rockanje gehouden. Het Quakjeswater is één van de natuur reservaten van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Het ligt tegen de duinen van VoOrne aan. Het gebied is interessant om de gevarieerde flora en fauna. Deskundige gidsen van de vereniging staan garant voor een leerzame tocht. Waterdicht schoeisel is ter plaatse soms erg aanbevelenswaardig, evenals bijko mende attributen zoals een verrekijker en kamera. Het vertrek vanaf de Gereformeerde Kerk Ouddorp (ingang Dorpstienden) met eigen auto's is om 19.00 uur. De tocht duurt ca. 2 uur. Na afloop is er gratis kof fie of limonade. Kosten van deelname ƒ3,- voor volwas senen (ƒ2,- op vertoon van bewijs van lidmaatschap Ver. Behoud Natuur- mon.) en 1,- voor kinderen tot en met 12 jaar. Het OVO-drieluik gaat wankelen. De overheid vindt dat een vanzelfsprekend heid niet langer meer kan. Als er bezui nigd moet worden (praktisch geen en kele landgenoot twijfelt daaraan!) zul len bepaalde overheidsdiensten voor taan door de landbouw overgenomen moeten worden. Het landbouwkundig onderzoek wordt verzelfstandigd. Dat betekent dat de overheid het onderzoek op afstand zet en weliswaar een vinger in de onderzoekpap houdt, maar zeker op de lange duur minder investeert in het onderzoek. Het behoud van kwalita tief en goed op de praktijk gericht onder zoek zal deels voor rekening van de boeren komen. Veel stof waait op nu de boeren ook de rijksvoorlichtingsdienst voor een deel moeten overnemen. Van de 1100 rijks- landbouwvoorlichters zullen er onge veer 700 na vier jaar voor de helft betaald moeten worden door het agra risch bedrijfsleven. Die operatie is niet eenvoudig want allereerst moet worden nagegaan of de boeren en tuinders wel een voorlichtingsbehoefte hebben, hoe die behoefte er vervolgens uitziet (het kan verschillen per produktierichting), wie het voorlichtingsprogramma be paalt en vaststelt, wie de voorlichters in dienst neemt, wie het beleid bepaalt, enzovoort. De landbouworganisaties hebben de laatste maanden de tanden gezet in de privatiseringsoperatie voor de landbouwvoorlichting. In het alge meen voelen zij wel voor meer bedrijfs taken en minder overheidsbemoeiin gen, maar er zitten veel (financiële) haken en ogen aan de overname van de overheidsvoorlichting. Ook de derde pijler van de nationale landbouwpolitiek is in discussie. Het agrarisch onderwijs wordt doorgelicht. Zowel bij h.'i lager, middelbaar als hoger (agrarisch) beroepsonderwijs zijn reorganisaties, herschikkingen, fusies en concentraties aan de orde. De overheid wil het bedrijfsleven meer verantwoordelijkheid voor het beroeps onderwijs toeschuiven. Daarmee krijgt het bedrijfsleven meer onderwijsvrij heid, echter wel met een prijskaartje. De bekostiging van het onderwijs wordt herzien (lees: deels zuiniger) en het bedrijfsleven zal zelf meer inbreng moe ten geven. De privatisering door de overheid komt sympathiek over: minder overheidsbe moeienis, meer vrijheid voor het be drijfsleven en de burgers. De vraag blijft of het financiële offer voor deze nieuwe aanpak in de samenleving te dragen is. Boeren en tuinders kijken somber, want hun financiële ruimte is en blijft waar schijnlijk beperkt. B. Schouwing Op woensdag 27 juU 1988 om 19.30uuris er weer een zomerzangdienst in de Herv. Kerk te Goedereede. Medewerking ver lenen ds. Joh. de Rijke, meditatie; Lia Schoe, organiste; Jubilate-Ooltgens- plaat en Soli Deo Gloria, Stad aan 't Haringvliet, o.l.v. de heer C. C. v.d. Heu vel, koorzang. D.V dinsdag 26 juli 1988 zal in het kerk gebouwvan de Geref. Gemeente, Spaan- seweg 13 te Ouddorp (Z.H.) een zen dingsdienst worden gehouden waarin hoopt voor te gaan ds. L. Blok van Nunspeet. Na afloop van de zendingsdienst zal er in de vergaderzaal naast de kerk verko ping gehouden worden van artikelen uit het zendingswinkeltje. Aanvang zendingsdienst 19.30 uur. TEL 01870-6366 01877-3121 reclame l^'^. U.tJ.lj. U lOf f-oi^ cocr Niighstraat 6 „iddemarnis,'V 01870-238, (na 16.00 u. 01875-2206) stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 FOTO - FILM - REPOnTAGE - VIDEO COMPUTER IJ.|..|.|U«II>) c=3 C3 en 35 - Mo\enMes -»- Ouddorp - Telefoon OlSP'fl-ie'? en 3120 3SSB. Prinishop - Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400 imelsdiik: Wcsikrakeelsi'set 8 SommelsOiik - Teleloan 01370-61 Marjnien dubbeldenis koelkast. Bruto inhoud 230 Itr., waarvan 401tr. diepvries ruimte. Ook lever baar met apÊLTt gedeelte kelder- temperatuTir, de ideale bewaar- temperatuur voor bier, frisdranken, groenten, fruit, kaas, en2:. Klexir: meerprys 3 JAAR volledige GARANTIE* voor aOe Xiéterhetd VtNGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Tijdens een feestelijk samenzijn in restaurant „Don Quixote" in Oud dorp heeft mevr. D. K. Soldaat- Poortvliet het eerste exemplaar van haar nieuwe boek „D'r beurt wat op Flakkee" aangeboden aan Rien Poort- vliet, haar achterneef. Het boek bevat een serie verhalen, die in het Flakkees zijn geschreven en zo ze misschien niet echt gebeurd zijn, dan zouden ze wel hebben kunnen gebeuren. Mevr. Soldaat-PoortvUet schrijft in haar voorwoord onder meer: „De mensen zégge welles tegen m'n: „Die mensen uut dat verhael ken ik goed, oor. Mar zo is 't niet gegaen, hêêl anders". Noe zak jule een gróót geheim verteüe: ik hao 'n hêêlen grööten duum, in daer kan 'k veul uut zuuge". Namens uitgeverij C. van Koppen uit Ouddorp, voerde dhr. P. Heerschap het woord. In een gevoelige toespraak, waar in zijn betrokkenheid tot de Flakkeese taal bleek, sprak hij zijn waardering uit voor het vele werk dat mevr. Soldaat- Poortvliet voor de Flakkeese taal gedaan heeft. „Is Rien Poortvliet de prins van de schil ders in Nederland, mevr. Soldaat-Poort vliet is de Koningin van het dialect op Flakkee", aldus dhr. Heerschap. De presentatie werd een genoeglijk samenzijn met familie, ook mevr. Poort- vliet was meegekomen, en dialectvrien den. Er werd voornamelijk Flakkees gesproken. Ook Rien Poortvliet sprak een „kittig" woordje Flakkees. Dhr. Heerschap vertelde hoe hij enige jaren geleden n.a.v. een artikel in „De Motte" over het Flakkeese dialect in kontakt was gekomen met mevr. Sol daat-Poortvliet. Ze had hem opgebeld en gezegd: „joe bint toch die joengen waervan 'k ge hoord hao datje onderwiezerbint?" Dat werd het begin van hun samenwerking In verband met de komersde verhuizing van ons bedrijf naar het Korteweegje 59 te Dirksland is onze huidige vestiging aan de Kaai te Sommelsdijk 'ïijSii-SSJiiJV^ hopen u veer te zien op ons '•^:|:l?|i^EN HUIS" op 27 augustus a.s. op het gebied van het Flakkees dia lect. In oktober-november verschijnt het boek over Flakkee, in het dialect, waar aan ze heel wat steentjes heeft bij gedragen. „Ze heeft een grote staat van dienst ach ter de rik", aldus dhr. Heerschap, het dialect was voor haar een levensver vulling". De uitgever, C. van Koppen, noemde hij „net zo gek". Hij vergat zelfs offerte te vragen; dat kwam later wel. Het boek is gedrukt bij drukkerij Kransse in Sommelsdijk. Het zetten in de taal van Flakkee is erg moeilijk, wist dhr. Heerschap. Het alfabet telt meer dan 26 letters. Er komen veel dakjes en streepjes aan te pas. Hij legde voorts de nadruk op de waarde van de verhalen. Er staat een schat aan uitdrukkingen in, die het Nederlands niet heeft. Ze raken diep de kern van de roerselen van de ziel. Tante Dicky is, zoals hij haar noemde, heel rijk in haar woordgebruik. Ze kan met treffende woorden, waar in het Nederlands geen woorden voor zijn, de diepste gevoelens weergeven. Ook geven de verhalen een beeld van de sociale geschiedenis van Flakkee. Een vader, die zijn gezin streng beheerst, een bazige moeder, een schipper. Toch staat er ook een modern verhaal in, waarin het verleden is doorgedrongen in deze tijd. Tot slot schetste dhr. Heerschap, in lyri sche bewoordingen, een beeld van de mensen, die het dialect liever zouden zien verdwijnen. Hij vergeleek ze met een nieuwbouw wijk, waarin de straten allemaal het zelfde zijn. Er staan keurige rijen popu lieren, er wordt gesnoeid en gehakt. Het dialect noemde hij een wilde taal, die de rijkdom van de dialecten weergeeft. „Vooral verriekend voor de jonge men sen", aldus dhr. Heerschap, „want an ders zou het dialect uutstèrve". Mevr. Soldaat-Poortvliet nam vervol gens, op haar eigen, bekende manier, het woord. Ze vond dat ze toch wel wat al te veel werd opgehemeld. „Ik hao 't geschreve zoas ik het voele, zoas het van binne leeft", vertelde ze. Ze vertelde hoe ze vroeger op de H.B.S. grote bewondering had voor haar leraar Nederlands, dhr. Jansen. Door hem was Met grote belangstelling leest Rien Poortvliet het voorwoord, dat mevr. Soldaat-Poortvliet in haar nieuwe boek „D'r beurt wat op Flakkee", heeft geschreven. voor J Verkoop Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: 5 C. Breen, 01878 - 2496 D. K. Soldaat-Poortvliet ze gedichten van de Vlaamse dichter Guido Gezelle gaan lezen. En als iemand zo mooi in het Vlaams kon schrijven waarom zij zij dan niet eens proberen om in het Flakkees te gaan schrijven? Het Flakkees is voor haar een taal, die uit het hart komt, vindt ze, en het Neder lands is een aangeleerde taal. Tegen Rien Poortvliet zei ze het volgende: „Vroeger bie ons thuus prebeerde je wel Flakkees te praeten mar het was niet goed, 't was half rogge half tèrreve; mar je dee je best". Rien Poortvliet had hier een gevat ant woord op: „je heit d'r aok die d'r niet an beginne". Ze zei verder trots te zijn op het nieuwe boek, dat met veel moeite tot stand was gekomen omdat de aanvankelijke uitge ver overleed, de zaak failliet ging en het manuscript kwijt raakte.... Uitgever van Koppen noemde ze een beste man en een dierbare vriend. Rien Poortvliet was ze dankbaar voor de tekening van het trammetje, dat zoveel herinneringen opriep. Ze eindigde met: „lieve mensen, wees bheje dat je dialect kan spreke, hou je dialect in êêre". Lovende woorden spraken nog: Cathy V/esdorp, A. Wagner (namens de Zeeuw- sche Vereniging voor Dialectonder zoek), neef Dick Poortvliet en zwager A. Soldaat. Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1