Politieberichten Eerste concert N.H. Kerk Burgh Impotente slakken fioniiSieniaH Visserij scholen Op roof uit „D'r beurt wat op Flakkee" Politieberichten Goedereede Hobby-demonstraties bij v.d. Kamp in Middelharnis Tegenslag Oesterteelt Vijftig jaar getrouwd Oostflakkee Grote drukte in Zeeland ■\M->q^^ 60e Jaargang CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bescherming aalscholven Opschudding over benoeming Opschudding in Sint Annaland LPG-tank lekt, buurt afgezet Werkloosheid op Goeree Overflakkee Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Dia-avond over Ouddorp Kollekte epilepsiebestrijding :,»r'-r niQi /riT-,-> DINSDAG 19 JULI 1988 No. 5715 POSTBUS 8 3240 AA MIDDEL^IARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01^70 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 - Diefstal In een winkel te Ouddorp werden de afgelopen week een aantal hoeslakens en slopen ontvreemd. De daders, een man en een vrouw werden in Renesse aangehouden en bekenden nog meer diefstallen. De waarde van de goederen te Ouddorp bedroeg ruim 800,-. In een fotozaak te Ouddorp werd dea fgelopen week ene videocamera ver kocht aan een man die mededeelde de prijs, ƒ3.750,- over de bank te zullen betalen. Al snel bleek, dat de man een valse naam had opgegeven. Na enig recher che onderzoek wist de eigenaar zelf de dader te achterhalen, waarna deze door de politie werd aangehouden. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt terzake oplichting. De camera was inmiddels doorverkocht. Te Stellendam werd een gamalenspoel- zeef ter waarde van ƒ5.400,- ont vreemd. Te Ouddorp werd de afgelopen week een bromfiets uit een schuur gestolen. De bromfiets werd de volgende dag terug gevonden. In Stellendam werd van een vrachtauto aan de Korteweg een aantal accu's ter waare van 400, - ontvreemd. Op de Brouwersdam werd het afgelopen weekend een komplete surfplank van het merk Spanel Turbo ontvreemd. Op een parkeerplaats bij een bungalow park te Stellendam werd een personen auto opengebroken waarna een radio cassetterecorder uit de auto werd ont vreemd. Vanuit een tent op een camping te Oud dorp werden een aantal kledingstuk ken ontvreemd. De afgelopen week werden er in de "cmceiite Cü-^éii^j^alc aab:j het Llr„nd 2 fietsen ontvreemd. Tevens werden er 3 fietsen gevonden, waarvan er 1 direct aan de eigenaar kon worden teruggege ven omdat de fiets van een postcode was voorzien. Het afgelopen weekend werden een grote hoeveelheid fietsers gecontroleerd op de aanwezigheid van een postcode. Ondanks de vele mogelijkheden die er geweest zijn blijkt, dat nog^'veel fietsen niet van een postcode zijn voorzien, ter wijl dit toch een van de weinige moge lijkheden is om een gestolen fiets op te sporen en terug te kunnen vinden. - Baldadigheid Te Ouddorp werden de afgelopen week een hoeveelheid bloemen en plantegie- ters uit een tuin genomen en gedeelte lijk vernield. - Gestrand zeiljacht Door het slechte weer van de afgelopen dagen strandde vrijdag een belgisch zeiljacht op het strand nabij het Flauwe Werk te Ouddorp. Door het springtij was het schip ver op het strand vastgelo pen en was het niet meer mogelijk om het los te trekken het water weer in. Een bergersbedrij f uit Roosendaal heeft vrij- da'gavond het schip verder het strand opgetrokken en vervolgens op een wa gen getakeld, waarna het schip werd overgebracht naar het terrein van rijks waterstaat te Ouddorp. - Ringelrob op het strand Afgelopen donderdag werd op het strand bij Ouddorp een ringelrob aan getroffen. Normaal gesproken hoort deze thuis in de Noordelijke IJszee doch vermoedleijk was deze op zoek naar zonnig weer. De zeerob werd gevangen en met een politiewagen naar Zestien hoven gebracht alwaar hij werd overge bracht naar het zeehondencentrum te Pieterburen. Aldaar wordt de rob voor lopig verzorgd en kreeg het de naam Pierre. Bij dit alles werd assistentie ver leend door personeel van de Oud- dorpse Reddingsbrigade. De Commissaris der Koningin in de Provincie Flevoland heeft aan het Mi nisterie van Landbouw en Visserij ver zocht voor een of twee jaar de bescher ming van de aalscholver op te heffen. In en bij de Oostvaardersplassen komen thans 25.000 aalscholvers voor, die het werk van de Organisatie ter Verbetering van Binnenvisserij in Lelystad onmoge lijk maken omdat ze de visvijvers leeg- vreten. Men mag de O.B.V zeearenden tegen de aalscholvers inzetten, maar er zijn er zoveel dan dit maar een gedeelte lijk effect sorteert. De vereniging Vogelbescherming verzet zich mondicus tegen de verzoeken van commissaris Lammers. Ook dit jaar zijn er bij hobby-specialist v.d. Kamp weer demonstraties in de win kel over verschillende hobbies. Zo is er a.s. vrijdag 22 juli, een demonstratie beeldhouwen, houtgutsen, borduren met kralen. Op 29 juli is er een glas in lood demon stratie (Giffani), kralen breien en haken. Voor meer informatie, ook over andere hobbies, kunt u altijd terecht bij v.d. Kamp. In Zeeland, voornamelijk op Walcheren ontstond enige commotie over de be noeming van mevrouw De Voogd, echt genote van de Gedeputeerde J. D. de Voogd, tot tijdelijk ambtenaar van de Burgerlijke Stand, teneinde haar in staat te stellen zelf het huwelijk van haar zoon Erik Jan te voltrekken. Dat gebeur de daar het formeel niet mogelijk was om die tijdelijke baan, door haar echtge noot te laten vervullen. Waaroim al die belachelijke drukte, waarom zo iets toestaan aan de vrouw van een Gedeputeerde, wat met een ze kerheid van 100% aan de vrouw van de man in de s'raat (Jan met de Pet) wordt geweigerd. Het huwelijk werd voltrokken in Veere, de Veerse burgemeester Montrans-Hart- man suste de zaak, door te wijzen op veel familieleden van de Voogd, die in Veere wonen ea waar de Gedeputeerde in zijn funktie eerder wel eens in het be lang van de gci.ieente deed. Mevrouwde Voogd, de tijdelijke ambtenares van de Burgerlijke Stiind heeft vroeger nog bij de gemeente gs werkt, al deze zaken plus de funktie va t de heer De Voogd werkte mee, om de benoeming te doen plaats vinden. SINT ANNALAND Een lek in een LPG-tank bij garage P. Dekker en Zn. b.v. in Sint Annaland heeft donderdagmiddag (14 juli) voor enige consernatie gezorgd. Hoewel de politie en de plaatselijke brandweer het gevaar van brand of een explosie vrij klein achtten, is van even na twee uur tot tegen middernacht de omgeving van het tankstation aan de Tonhuisstraat in een straal van 150 meter afgezet. De omwo nenden werden verzocht licht en ver warming uit te laten. Uit veiligheids overwegingen is ook de busroute tijde lijk omgelegd. Bij een in de omgeving liggend constructiebedrijf en de garage lagen de werkzaamheden enkele uren stil omdat hier uit voorzorg de stroom toevoer was uitgeschakeld. Een ma chine van een aannemersbedrijf raakte rond twee uur 's middags bij graafwerk- zaamheden in de omgeving de plaats waar de LPG-tank in de grond lag, een ontiuchtingspijp van de opslagtank. De buis brak hierdoor af vlak onder het vei ligheidsventiel. Door de hoge druk in de tank ontsnapte gas hierna door de ope ning met grote kracht. De eigenaar van de garage wist het gat vrij snel te dichten. Met behulp van derden sloeg hij met een grote voorhamer een pijp in de opening, die hij later met banden vastzette. Tot het begin van de avond kon de brandweer niet meer doen dan paraat blijven bij de gereedstaande blusappa ratuur en de gasdetector en de explosie meter bij de tank in de gaten te houden. Ze kregen hierbij assistentie van een meetdeskundige van het korps Sint Maartensdijk en enkele mensen van de groepen Bergen op Zoom en Roosen daal. Fakkels Rond half acht arriveerde een tankwa gen waarna met het overpompen van de bijna 9.000 liter vloeibaar gas werd begonnen. Inmiddels waren een afstand van enkele tientallen meters van de tank al fakkels geïnstalleerd voor het leeg- branden van de tank. Tegen midder nacht was het lek gerepareerd en het LPG weer in de tank teruggepompt. Officier van dienst van de regionale brandweer, de heer A Westerveld ver telde dat er vóór het leegpompen geen gevaariijke hoeveelheden gas zijn ont snapt. Of er zonder het provisorisch dichten van het lek bij het wegvloeien van grote hoeveelheden gas gevaar zou zijn ontstaan, is volgens hem afhanke lijk van de windrichting en van de windkracht. Het eerste concert in de serie „Concerten rond het historische Albertus Gruys- senorgel (1794)" te Burgh zal gegeven worden door Jan van Dijk, orgel m.m.v. Pieter Affourtit, viool (de hoboïste Marry Jongsma kon wegens omstandig heden niet optreden). Jan van Dijk, geboren (1946) en getogen op Goeree-Overflakkee ontving het grootste deel van zijn opleiding zowel als amateur- als vakorganist van Arie J. Keijzer. Op zijn 13e jaar werd hij aan gesteld als organist van de Herv. Gem. te Oude Tonge, daarna was hij achtereen volgens organist te Middelharnis (Grote Kerk) te Zierikzee (Gasthuiskerk) en te Rotterdam (Open Hofkerk-Pendrecht). Na Stijn studie aan het Rotterdams Con servatorium voor hoofdvak orgel en piano, nam hij orgellessen bij Flor Pee- ters en Bernard Bartelink. Het Praktijk diploma Kerkmuziek werd behaald aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag bij Joh. Th. Lemckert en Barend Schuurman. In 1984 nam hij deel aan de zomeracademie te Haarlem bij Daniël Roth en Giesbert Schneider (Franse en Duitse Romantiek). Na een jarenlange praktijk op Goeree Overflakkee en in Zeeland als docent orgel/piano en als koordirigent, werd Jan van Dijk aange steld als directeur van de Muziekschool te Barendrecht waarna hij ook zijn kerk- muzikale praktijk verplaatste naar de omgeving van Rotterdam. Samen met de violist Pieter Affourtit voert hij als eerste werk uit: de Sonate nr. 1 in b-kl. van Joh. Seb. Bach. Daarna speelt Jan van Dijk composities van resp. Joh. Redford, Thomas Tallis, Wil liam Byrd en Orlando Gibbons. Deze opeenvolging geeft ook tevens de lijn aan van leraar/leerling van Redford t/m Gibbons. De laatste componist in deze lijn is Henry Purcell die als hofcompo- nist werkzaam was in de regeringspe riode van Koning Willem van Oranje en Koningin Mary Stuart van Engeland. Van hem speelt Jan van Dijk de Volun tary on the 100-the Psalm Tune. Verder wórden uitgevoerd de variaties over „Mein junges Leben hat ein End" van Jan Pz. Sweelinck, de sonate in g-kl. voor viool solo van J. S. Bach. Vervol gens 2 fuga's resp. in d-moll en c-moU. En als laatste werk de Toccaqta op. 25 nr. 20 van Flor Peeters, een componist die ook in Engeland zeer is gewaardeerd. Het concert begint om 20.00 uur. Toe gang 5,00 p.p.; 2,50 voor kinderen t/m 12 jaar en houders van een CJP of Pas- 65. Een van de waterbewoners van de zoute Oosterschelde en haar zoute uitlopers is de purperslak, een slakje van twee centi meter lang, dat parasiteert op andere waterbewoners, voornamelijk schelp dieren. In de schelpen wordt een gaatje geboord en de schelp wordt leeg gezo gen. Recente onderzoekingen van de Dienst Getijdewateren en van Rijkswa terstaat hebben vreemde sexuele afwij kingen bij deze slakken aan het licht ge bracht, waardoor ze impotent worden en die zeer waarschijnlijk veroorzaakt worden door vervuiling van de zeebo dem met tributylin, een bestanddeel van antifouling voor scheepsonderhoud. In een zone van 10 tot 20 kilometer rond de havens van Yerseke en Colijnsplaat, waar het gehele jaar door visserssche pen en pleziervaartuigen worden schoon gemaakt en van een nieuwe verflaag worden voorzien, ziet men het vreemde verschijnsel dat de vrouwtjes slakken een penis krijgen en de mannetjes slak ken een kronkel in dat geslachtsorgaan. Voortplanting kan dan niet meer plaats vinden. De onderzoekingen worden voortgezet, onder meer is men nu attent of het ver schijnsel, c.q. de vervuiling met trybuty- lin ook een nadelige invloed heeft op an dere schelpdieren die voor de consump tie gekweekt worden, en of vogels en vis sen die deze slakken als voedsel veror beren, daarvan gevolgen ondervinden. De tegenslag met de oesterteelt op de Oosterschelde, waar het virus Bonamia Ostea opnieuw in de oester is geconsta teerd, geeft aanleiding voor de biologen van het Rivo om naar een vervanger van de oester uit te kijken omdat men de Oosterschelde toch optimaal voor de Schelpdierencultuur wil benutten. Men denkt ernstig aan proeven met de ma nilla claims een soort tipijtschelp die geliefd is in de Zuid-Europese landen. Engeland is Nederiand hier al voor, daar worden deze proeven al genomen en de biologen van het RIVO volgen deze proeven met argusogen. Op Goeree Overflakkee daalde de werk loosheid in juni bij de mannen en steeg bij de vrouwen. Bij de mannen daalde de werkloosheid met 5 tot 632 (6,5%) en het aantal werkloze vrouwen steeg met 14 tot 352 (9,5%). Het totaal aantal werklozen op Goeree- Overflakkee kwam daarmee op 984 of 7,3% (eind mei was dit nog 975 of 7,3%). Naar werkloosheidsduur bezien blijkt op Goeree-Overflakkee het volgende: de categorie „korter dan 3 maanden" steeg met 43 tot 250, de categorie „3 tot 6 maanden" daalde met 34 tot 128, de cate gorie „6 tot 12 maanden" steeg met 6 tot 198 en het aantal langdurig werklozen daalde met 6 tot 408. Naar leeftijd bezien blijkt het volgende: de groep „jonger dan 19 jaar" steeg met 12 tot 111, de groep „19 t/m 24 jaar" steeg met 17 tot 283, de groep „25 t/m 39 jaar" daalde met 16 tot 314 en de groep „40 t/m 64 jaar" daalde met 4 tot 276- Vacatures Het aantal openstaande vakatures heeft zich in juni op Goeree-Overflakkee als volgt ontwikkeld: —1 tot 16. Op Goeree-Overflakkee werden 46 vaka tures ingediend, terwijl er 50 vervielen; van deze 50 vervallen vakatures werden 31 door het A.B. Middelhamis ver vuld. VoQf ropkiMslilen. gofde service en voordelige priii»ii FOTO FILM REPORTAGe VIDEO - COMPUTER ^■ff.|.1IJ«|[«' t=D ca m cj 'lenwegA Ouddorp Telefoon 01878 16^ en 2120 ■innhop Hagezoom 172 Teleloon On 16-2400 Geen enkele van de vijf scholen van de Zeevisvaart in Den Helder, Urk, Kat wijk, Stellendam en Vlissingen voldoen aan de eis dat scholen in het middelbaar beroepsonderwijs minimaal 600 leerlin gen moeten hebben. Vlissingen heeft zich al ingedekt door samenwerking te zoeken met de Ruyterschool voor de zeevaart. Nu staat ook het Koninklijk onderwijs Fonds voor de Rijn- en Binnenvaart, de Kustvaart en de Baggersector gereed om de in nood verkerende scholen op te vangen. Men heeft een constructie bedacht, waarbij de Zeevisserijscholen onder de paraplu van het KOF komen, met een centraal bestuur, maar met een beheers commissie voor elke school. Natuurlijk vecht lederen gemeente voor zijn eigen school voor de zeevisvaart, die hebben bewezen in een grote behoefte te voor zien. OUDDORP heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. J. Tanis van Ridder kerk. OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. Drie inwoners van Bergen op Zoom zijn in Zierikzee gearresteerd en in verzeker de bewaring gesteld. H. E. (29) en zijn halfbroer H. H. (16 jaar) stalen begin mei in Veere een auto en gingen in Gro ningen hun vriendin C. D. afhalen, die daar een straf had uitgezeten in het Huis van Bewaring. Gezamenlijk ging het drietal toen op roof uit. Ze deden dat door telkens op campings in Noord en Zuid Beveland, Walcheren, Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee, enkele dagen te verblijven en goed op te letten wie tussen de middag of op een ander deel van de dag zijn bungalow verliet, waarna ze in de tijdelijk verlaten caravan of bunga low inbraken en meenamen wat van hun gading was, cheques, sieraden, hor loges, en andere waardevolle makkelijk mee te nemen voorwerpen. Daarna verdwenen ze naar een volgend bungalowpark of camping. Meer dan zestig meldingen van inbraken overdag kwamen in twee maanden binnen. Een team van Rijkspolitiemensen uit Tho- len. Veere, Kortgene en Schouwen Dui veland ontdekten dat de uitvalsbasis een woning was in een park op Schouwen Duiveland, maar dat ze regelmatig van woning wisselden. Een deel van de buit werd teruggevon den, ook de geroofde Duitse auto, waar een ander deel van de buit was beland. Paspoorten en rijbewijzen waren even eens van hun gading. ^t^%t^K^V^H^H^M^H^K^V^V^K^t^%;^K^^t.^H^V^ttrf Aldus luidt de titel van het nieuwe boek van de 85-jarige mevr. D. Soldaat- Poortvliet uit Dirksland. Het boek is in de taal van Flakkee geschreven en aanstaande woensdagmiddag zal de schrijfster in Ouddorp het eerste exemplaar overhandigen aan Rien Poortvliet, haar achterneef Het boek is uitgegeven door uitgeverij C. van Koppen te Ouddorp. De prijs ervan bedraagt 25,90. „D'r beurt wat op Flakkee" is een boek met verhalen waarin fantasie en werkelijkheid door elkaar lopen. Het ene verhaal is ernstig, het andere zit weer vol humor. Of de personen, die erin voorkomen herkenbaar ziujn, ja, dat moet de lezer maar uitmaken, vindt mevr. Soldaat-Poortvliet. De tekening voor de omslag van het boek is door Rien Poortvliet gemaakt. „Hie is er best gróós op, dat een Poortvliet van 85 jaer nog een boek heit geschreven", zegt de schrijfster. En: „per slot van rekening zijn we familie van elkaar. We kleven an mekander als klitten". In oktober zal de familie Poortvliet in „De Schakel" te Dirksland een familiereünie houden. Twee jaar geleden al had ze de idee geopperd om haar vele verhalen te laten bundelen. Uitgeverij van Koppen was meteen enthousiast. Het heeft welis waar nog lang geduurd maar het boek ligt nu toch vanaf donderdag in de boekwinkel. Mevr. Soldaat-Poortvhet hoopt dat in het najaar haar gedichtenbundel zal verschijnen. En eveneens in het najaar verschijnt het boek over Goeree en Overflakkee, waaraan ze, naast P. Heerschap en mevr. v.d. Broecke-de Man, ook haar steentje heeft bijgedragen. Reeds eerder verschenen van haar twee kinderboekjes (in '50) en het boek „Flakkeese Vertelsels" ('82). OOLTGENSPLAAT Zaterdag 16 juli j.l. herdacht het echt paar J. J. van der Welle en M. van der Welle-Pieterse, Pieter Biggestraat 46 te Ooltgensplaat hun 50-jarige echtvereni ging. Van deze plaats alsnog onze harte lijke gelukwensen. - Diefstal merkplaatjes Werd door een garagehouder uit Oude Tonge, aangifte gedaan van diefstal van een groot aantal merkplaatjes van per sonenauto's. De merkplaatjes werden van de personenauto's afgerukt en mee genomen. De totale schade tot nu toe bedraagt ongeveer 350,-. Een onder zoek naar de dader(s) wordt ingesteld. - Aanhouding Op donderdag 14 juli 1988, werd te Oolt gensplaat de 46-jarige A. U. uit Rotter dam, als verdacht van het valselijk opmaken van belastingformulieren. De verdachte werd overgedragen aan de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst te Haarlem, welke de aanhou ding had verzocht. Nadat tegen ver dachte proces-verbaal was opgemaakt, werd deze de volgende dag weer in vrij heid gesteld. Gezien het grote succes van voorgaande jaren hebben wij weer de bij velen van ons bekende heer Cees v.d. Bok uit Oud dorp bereid gevonden om op woensdag 20 juli een groot aantal dia's te vertonen en toe te lichten over Ouddorp-van toeri.... en nu- in het m.f g. „Dorpstien- den", bij het grote parkeerterrein achter de Weststraat. Toegang 1,- p.p. Aan vang 19.30 uur. Toegangsbewijzen alleen af te halen op het VW-kantoor te Ouddorp. OOLTGENSPLAAT De kollekte voor de Epilepsiebestrij ding, gehouden van 27 juni tot 3 juli heeft te Ooltgensplaat ƒ1.220,- opge bracht. Alle gevers en medewerkers wor den hartelijk bedankt voor hun bij drage^ Nu dit weekeinde de vakanties in Neder Saksen, Rijnland, Pfalt en Saarland, maar ook in Limburg, Brabant en Zuid Holland beginnen, wordta in Zeeland het begin van de grote dmkte verwacht, die ongeveer vier weken zal duren en een bezetting van 100% van campings en pensions. Deze bezetting bedraagt thans 70 tot 90%.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1