IN GESPREK MST,... vanT^rongelen jeugd- hoekje Unicef sponsorloop mevrouw weduwe Hoekman-Melissant te Melissant Zomeravondzang-I in Ouddorp met St. Laurens-ensemble Kon. fanfare „Apollo Ie prijs met promotie Anjeraktie van Oom Ko Juniraadsel 3 Extra raadsel 3 Briefwisseling De gulden en de cent Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 17 JUNI 1988 „Verhuizen kost beddestro!", zo waarschuwt een oude volkswijsheid tegen het veelvuldig van woning verande ren, „mardaerhao 'knoaitan uutgegeve", kan deMelis- santse mevrouw wed. A.P. Hoekman-Melissant met recht zeggen, wanneer ze terugziet op haar bijna 80-jarige leven. Volgende week dinsdag, 21 juni, hoopt ze de leeftijd der zeer sterken te bereiken; in het huisje Achterdijk 18, het stulpje waarin ze ter wereld kwam, waarin ze verzorg ster van haar oude moeder was, waarin ze met haar man woonde en zes jaar geleden weduwe werd, kortomhet woninkje dat ze voor de mooiste kamer in een verzor gingshuis nog niet zou willen ruilen, alhoewel... „Iedereen die bij me komt zegt dat ik hier zo lekker rustig zit", verhaalt de bijna tachtigjarige en die konstatering blijkt terecht. Terwijl bij anderen het verkeer bijna over de stoep rijdt, begint op enkele meters van haar voordeur een grazige wei van waaruit een enkele koe haar kamer bin- nenkijkt en zo'n koebeest mag best wat nieuwsgierig wezen„ Het uitzicht vanuit Achterweg 18 en alle pandjes uit de vroegere Potsteeg is nooit een andere dan dat lande lijke geweest, maar dat geldt niet voor de Potsteeg zelve. Daar woont nou overwegend „dat jonge gedoe van vuujiig jaer....! Vroeger was het er met al die gezinnen gezelliger, vindt mevr. Hoekman en het betekende dat er meer onderling kontakt was, meer „anspraek" en dat mist ze wel eens, vooral nu ze wat ouder geworden is. Die koe voor haar voordeur zegt niks terug, maar gelukkig dat ze elke dins dagochtend bij de buren „op de koffie" kan en dat haar enige dochter in Melissant woont en elke dag wel een keertje langs komt. Die werd trouwens óók in het huisje geboren in de tijd dat mevr. Hoekman er met haar man. Stellendammer Cor Hoekman, inwoonde om voor haar moeder te zorgen, 't Was voor haar man wel wennen geweest in de rustige Potsteeg; „asje hier mit iemand ruzie wil kriegezalje eerst iemand op motte gaezoeke", heeft'ie eens wat misprijzend gezegd. Zelf had hij aan de Stellen- damse Voorstraat gewoond. Prachtig kan ze vertellen over vroeger, ook al was het voor zowel de kinderen als de ouders een bikkelharde tijd. Ze was het achtste en laatste kind van landarbeider Dirk Melissant en zijn vrouw Hendrika van der Spaan. Ze kan zich nog vaag herinneren in de bedstee in de kribbe te hebben gelegen en daar zelfs een keer uitgerold te zijn, misschien omdat ze de krappe ruimte wat ontgroeid was wantwaarin het klein huis moest ze anders te slapen wor den gelegd? Op het kleine zoldertje waren wel twee bedste den maar in elke daarvan lagen er al drie.... En dan het voorhuis, waarin volgens 't oude versje een muisje ooit „piep" zou hebben gezegd, maar bij defam. Melissant was dat vrijwel uitgesloten gewe'est omdat er geen muis meer bijkon wanneer ze daar met z'n tienen zaten en dat deden ze, een hele zomer lang omdat het regel was om dan de kamer niet te benutten. Die stond dan helemaal leeg om pas weer te worden gebruikt als in 't najaar de kachel aanging. Dan haalde ieder weer wat ruimer adem, al moest altijd héél voorzichtig met de spul letjes worden omgegaan want daar was jarenlang en hard voor gewerkt. De bijna tachtigjarige weet daarover mee te praten want jarenlang heeft ze „als een vent" op 't land gewerkt, van haar 17e tot na de oorlog: „vierentwin tig jaer lang hao 'k in 't landgezete!" zegt ze, lange dagen die al 's ochtends om half vijf begonnen. „In bekant elke boereschuure hao'k wel zitte ete", zo ziet ze op die periode terug en ze weet van het karwei van aardappels rooien en van peeën delven. In de oorlogsja ren toen ze nog samen met haar moeder was die ze tot aan haar dood op 92-jarige leeftijd verzorgde, kwam het heel dunnetjes over. Er was zó weinig brood op de plank dat ze van 't landwerk af moest zien maar er weer aan begon toen boer van Kempen, gekonfronteerd met het tekort een zak meel gaf waarvan ze elke dag een lekker vers broodje kon laten bakkenhéérlijk!" herinnert ze zich en ze werkte opnieuw en hard alhoewel ze wist dat wat zij ver diende op het bedrag aan steun van haar moeder werd ingehouden, zodat ze er niet echt wat mee opschoot. Na de oorlog kwam haar vrijer in 't spel, niet zomaar ont moet maar hij had haar een brief geschreven, en zo is 't gekomen, al volhardde Arjaentje in de niet aflatende zorg voor haar moeder, ook toen ze getrouwd was. Nee, spijt zal ze daar nooit over hebben, moeder wilde naar geen rust huis en dat heeft ze haar toch kunnen besparen. Nu is ze zelfde oudste van heel de straat „en zal ik dus maar wat optreden!" grapt ze over „dat jonge gedoe van vuuftig jaer" dat nu de huisjes van Potsteeg bevolkt. Ze is er aan gehecht: „dat versje over het „dierbaarplekje grond, waar eens m'n wieg op stond", wordt niet zoveel meer gezon gen", zegt ze, niet begrijpend dat iemand z'n geboorte plekje ontrouw zou kunnen worden. Op haar hoeft een verzorgingshuis nog niet te rekenen, als ze tenminste zo vitaal blijft als ze nu nog is, in staat om zelf het potje te koken en de boel te beredderen. 't Is allemael goedgekomme". zegt ze als ze haar huidige omstandigheden met die van vroeger vergelijkt Toen had ze niks, nu een keurig opgeknapt huisje en haar maandelijkse AOW waarvan best nog wat voor de kleinkinderen overschiet. Haar man, die ze dagelijks mist, zou het precies zo gedaan hebben, want samen hebben ze vlijtig voor het bezit van het woninkje gespaard. 't Zou eigenlijk best leuk zijn als velen van onze abonnees de jarige een kaartje zouden sturen zodat op die ene dag de brievenbus véél te klein zou blijken te zijn.... A. J. G. De besturen van Unicef en Rotary van Goeree-Overflakkee zijn verheugd dat a.s. zaterdag 18 juni, op „Hemesse- roord" veel kinderen mee willen lopen voor de aktie: „Polio de wereld uit". Hier volgen nog wat nadere gegevens voor deze dag: A. De deelnemers-envelop, waarop, de sponsors hun bijdrage vermeld heb ben blijft thuis. B. Alleen de deelnemerskaart neem je ingevuld met je naam en adres mee naar Hemesseroord. Op deze kaart krijg je de stempels. C. Na het lopen ga je met de kaart en de envelop naar de sponsors toe. Het geld kan in de enveloppe, en dan neem je hem zo snel mogelijk mee naar de school. D. Bij inlevering van de envelop krijg je de „UNICEF" speld en heb je voor de tweede keer meegedaan is er een schoentje dat aan de speld kan hangen. Jullie en wij zijn zeer benieuwd hoeveel jullie bij elkaar lopen voor de kinderen in Indonesië. Hier volgt de busregeling van de bus van UNICEF uit jullie dorp; vertrek: Ouddorp: ZWN halte „de Vliedberg", bij Shellstation12.00 uur Goedereede: Parkeerterrein Gemeentehuis12.05 uur Stellendam: ZWN halte bij het Wapen van Stellendam12.10 uur Melissant: ZWN halte bij het gemeentehuis11.45 uur Herkingen: Halte bij de Visbank11.55 uur Dirksland: ZWN halte bij het ziekenhuis12.20 uur Ooltgensplaat: ZWN halte Weespad12.05 uur Den Bommel: ZWN halte Kade bij de Rabobank12.15 uur Op woensdagavond 29 juni a.s. wordt de eerste zomerzangavond gehouden in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp. Medewerking wordt verleend door het vocaal ensemble St. Laurens uit Middel burg. Onder leiding van dirigent Hans van den Broeke zingt het 10 main sterke ensemble werken van allerlei aard, variërend van oude muziek via spiri tuals tot moderne muziek. Zij verzorgen regelmatig concerten en deden recente lijk mee aan het 1ste festival voor ensembles in Eist. Ook de bezoekers van deze avond zijn in de gelegenheid om enige gezangen gezamenlijk ten gehore te brengen. De presentatie van deze avond is in han den van Titia Dijkstra. Aanvang 20.00 uur (duur ca. 1 uur). Toegangsprijzen: 2,50 voor volwasse nen en 1,- voor kinderen tot en met 12 jaar. Na afloop is er een gratis kopje koffie (glaasje fris). De ingang van de kerk is aan de Dorpstienden. Stad aan 't Haringvhet: ZWN bushalte dorp bij de kerk12.20 uur Achthuizen: ZWN bushalte dorp11-55 uur Oude Tonge: ZWN busstation12.20 uur Nieuwe Tonge: ZWN halte ds. Wentinckstraat12.25 uur^ Het is van groot belang op tijd te zijn! Want er moeten veel kinderen gehaald en gebracht worden. De bussen zullen vanaf 16.30 uur weer terug rijden. Avondfietsvierdaagse in M'harnis Kom en doe dit jaar mee met de eerste Flakkeese Avondfietsvierdaagse 12-13- 14 en 15 juli 1988. Start V.V.V. Middelhamis. Georganiseerd door V.V.V. en de Mid denstandsver. Middelhamis. Nadere gegevens volgen. GOEDEREEDE Op zaterdag 11 juni j.l. heeft de Kon. fanfare „Apollo" deelgenomen aan een federatief concours te Eibergen. „Apol lo" kwam uit in de afdeling Uitmun tendheid en behaalde voor het verplich te werk „Amsterdam Pictures" van Kees Vlak 152'/2 punt en voor het keuzewerk „Caesar and Cleopatra" van Gerard Boedijn 1 SSVi punt, dus samen 308 pun ten, een eerste prijs met promotie naar de Ere-afdeling. In de eerste plaats gaan de felicitaties natuurlijk uit naar de dirigent Stephan Krekelberg, die het toch maar klaar heeft gespeeld om met zijn muzikanten, waarvan de helft van het aantal leden jonger is dan 20 jaar, dit mooie resultaat te behalen. Laten we hopen dat al deze jongeren nog vele jaren de lust op kun nen brengen om „Apollo" van dienst te zijn. In verband met de landelijke Anjeraktie ten bate van het Prins Bernhard Fonds zal er tussen 13 juni en 18 juni a.s. in Goedereede en op Goedereede-Haven- hoofd worden gekollekteerd. Tijdens de kollekte op Goedereede-Havenhoofd zal er door de Kon. fanfare „Apollo" een mars worden gemaakt, en wel op vrijdag 17 juni a.s. om 18.30 uur. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelhamis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. AQUARSL MST STRIPFieUttSN Hierbij een kleurenfoto van een pas verwor ven schilderij met grappige mannetjes, 20 bij 30 cm, gesigneerd „Salvat". Weet u wat het is en waar het vandaan komt? Antwoord: Dit is een aquarel zoals er bij honderden op Place du Tertre in Parijs (dat pleintje vol schilders op Mont Mar- tre) aan toeristen verhandeld worden. De (snel)schilders daar signeren vaak met een schuilnaam, want ze hopen la ter beroemd te worden met serieuzer werk en dan zouden dergelijke ondeu gende uitbeeldingen niet meer in hun „kunst" passen.... De woorden die er bij getekend staan, luiden vrij vertaald: „Rustig aan, ouwe snoeper" en „Zoet in drievoud". Wat de ondertekening be treft, een Belgische striptekenaar sig neert met „Salve". Diens werkelijke naam is Louis Salverus en hij debuteer de omstreeks 1950 in Spirou als humo ristisch ontwerper van strips en car toons. Zijn voornaamste reeks is „Les Tuniques bleues". De signatuur op deze aquarel èn de humor doen aan hem denken. VUNDER€ILAND Op één van de Kanaaleilanden moet zich een vlinderkwekerij bevinden. Weet u op welk eiland en het juiste adres? Antwoord: Er zijn er nu twee: die van Haute Tombette, Saint Mary, Jersey; en Guernsey Butterfly Farm, Le Friquet Road. Castel, Guernsey. Zo, jongelui, daar waren we dan weer voor de derde keer in deze maand. Er volgt dan nog één hoekje, en dan is ook het eerste halfjaar weer verstreken. Ja, de tijd gaat heel snel. Kom je pas achter als het voorbij is. We geven deze week maar eenvoudige raadsels. De vorige week was het Bijbelse raadsel voor velen misschien wat te moeilijk. Vandaar nu een wat eenvoudiger opgave. Het zijn allemaal antwoorden van vijf letters. De beginletters van boven naar beneden gelezen een tekstgedeelte uit fle psal men. De vraag is dus: hoe luidt het tekst gedeelte en in welke psalm staat dit tekstgedeelte. 1. tweede koning over geheel Israël 2. zoon van Isaï, broer van boven genoemde koning (1 Sam. 16). 3. opperzangmeester, een Ezrahiet (Psalm 88). 4. man die acht jaar ziek lag (Hand. 9). 5. bondgenoot van Abram (Gen. 14). 6. oudste zoon van Jakob (Gen. 29). 7. een zeer wijs man (1 Kon. 4). 8. zoon van Simon van Cyrene (Mark 15). 9. opvolger van Elia (1 Kon. 19). 10. vrouw van de profeet Hosea. 11. vriend van Job. 12. koning der Moabieten (Richt. 3). 13. dienstmeisje (Hand. 12). 14. zoon van Jafeth (Gen. 10). griend wachthuisje beroep kwijt vrucht doelpunt 7. puik 8. europeaan 9. snoer maaltijd plan opstandeling groente -I- degen flacon -t- torn twaalf stuks KUMOP OF KLIMAF We zijn bezig de klimop van de gevel te ver wijderen, maar krijgen dat niet goed ge daan. Hoe krijg je de wortelrestanten weg zonder de stenen en de voegen nog meer te beschadigen dan de klimop deed? Antwoord: Het is een onuitroeibaar bij geloof dat klimop een muur schade zou berokkenen. In werkelijkheid zet de plant zich alleen maar vast met zuigwor- teltjes en neemt ze juist vocht op uit de muur! Er zijn vele gevels schoonge maakt die een eeuw lang onder klimop schuilgingen en zij waren gaver, scho ner en droger dan muren die vrij waren gebleven. Logisch, want de bladeren houden zure regen, hagel, vuil, felle hitte enz. tegen. Maar als u de plant wegtrekt, blijft u zitten met duizenden fijne wor teltjes in de stenen en de voegen. Wilt u die verwijderen, dan mag u geen bijten de middelen toepassen, want die tasten de bakstenen en het cement aan. U kunt ze beter wegpoetsen met een staalbor- stel. Eigenlijk zou het beter zijn als u de gevel weer met klimop liet begroeien. Dat geeft meer groen, dus ook meer (broodnodige) zuurstof in het milieu! Familieleden kregen reumatische klachten door 't gebruik van dekbedden. Kunnen wij dat voorkomen door ander materiaal te gebruiken? Antwoord: De meeste artsen raden zui verwollen dekens aan. Wenst u tóch een dekbed, kies dan schapewol, want dat werkt (blijkens Duitse onderzoekingen) gunstig bij reumapatiënten. Dat komt, doordat het warmte vasthoudt zonder te isoleren, en dat het lichaamsvocht en -geuren kan opnemen en óók weer afgeven. WAAROM EEN „MtnMAH"? Een vriendin gaf me een geheimzmnig be slag om een cake van te bakken. Als ik er wat van bewaar, groeit het telkens aan en kan ik het ook aan vriendinnen uitdelen. Waarom is dat, en waarom heet dat „Herman"? Antwoord: Het hele geheim van de Her man, of vriendschapscake, is het ontbre ken van gist die anders bij het bakken van cakes gebruikt wordt. Men neemt dus wel de gebruikelijke hoeveelheden bloem, suiker en water of melk, doch be slist geen zelfrijzend bakmeel, bakpoe- der of gist, en nog geen boter. In zo'n papje van melk en bloem met suiker zul len alleriei micro-organismen tot leven komen, maar als u het deeg bij een tem peratuur van 4 a 6° C in de koelkast houdt, gaat dat erg langzaam. Doordat de melkzuurbacteriën overheersen, daalt de pH (zuurgraad) van het papje zodanig, dat rottingsbacteriën geen kans krijgen, maar gisten wel. Zo ont staat er een zuurdesem, waarmee men vroeger bakte vóór de fabrieksgist was uitgevonden. Neemt u het uit de koel kast, dan rijst het bij de kamertempera tuur vlugger en op een warmere plaats nog sneller. Men kan er wat afnemen om het aan vrienden te geven, of er zelf met boter of margarine en desgewenst andere toevoegingen cake(s) van te bak ken. Doordat er steeds weer kan worden geënt (overgebracht en nieuw voedsel toegevoegd), blijven de melkzuurbacte riën en de gisten aan de slag. Het idee zou afkomstig (kunnen) zijn van een handige bloemfabrikant, omdat zoveel van zijn klanten door de bruinbroodra- ge kopschuw waren geworden voor wit brood en bloem. IJlings zette hij, in dachtig aan de kettingbrieven, een vdendschapsrage op, en zijn afzet liep (tijdelijk) als een trein.... De tweestam- mige germaanse naam Herman (heer en man tegelijk) betekent: legeraanvoerder, krijgsheld en kon ook mooi staan voor de verkoopleider van het bedrijf In oost-Nederland en het aangrenzende Westfalen heet een bepaald baksel, maar dan in de vorm van een manlijk wezen, ook Herman. De naamgeving is dus niet zo vreemd in de bakkers wereld. Cornelia Grinwis Ouddorp: Dat valt best mee met de vlekken Corne lia. Trouwens, al ben je linkshandig dan hoeven er nog geen vlekken op het papier te komen. Weer een meevaller dat de jonge poesjes terecht zijn. Als je konijnen buiten laat lopen, mag je het grasveld wel goed afrasteren hoor. An ders gaan ze de wijde wereld in! Ga maar een goed eind van mij af. Jij vuile, koperen cent. Op zij, wat doe je in mijn buurt. Ik heb jou nooit gekend!" Zoo sprak een gulden, fonkelnieuw. Die juist uit Utrecht kwam En in een winkellade lag - 'k Geloof in Rotterdam. De cent hield zich eenvoudig stil; Hij had nog zooveel werk En was in woorden niet zoozeer. Maar wel in daden sterk. Hij was in zes of zeven jaar Door 't heele land geweest. Bij oud en jong, bij rijk en arm. Bij arme lui het meest. Hij kocht, met andere centen saam. Hun vaak wat brood of melk Hij was, in welken kring hij kwam, Hulpvaardig steeds voor elk. Ook nu ging hij weer vlug op 't pad En kwam in handen van. Zooals hij zelf het liefste wou. Een armen, blinden man. De gulden in zijn zilverkleed Ging op denzelfden dag Den spaarpot van een knaapjen in. Waarin hij maanden lag. Hij deed er niet bijzonder veel. En al zijn glans en pracht Zij baatten hem er niemendal: 't Was in den spaarpot nacht. De laatste letter van het eerste woord is tevens de beginletter van het tweede woord. Bij juiste invulling van boven naar beneden een plaats in Zuid- Holland. Corma Grinwis Ouddorp: Weer al een feest bij jullie. Ja, jullie heb ben al een oude broer hoor. Jij had beslist ook graag mee gewild met het reisje van je vader. Maar wie weet waar je met de vakantie nog naar toe gaat Corma. Het is nu mooi weer om er eens op uit te trekken. Het lijkt zelfs goed strandweer te worden. En dat is voor jul lie maar een eindje, hé! Nelleke Grinwis Ouddorp: Zo, jij bent dus een beetje ziek Nelleke! En dat net met zulk mooi weer. Of ben je nu al weer beter? Misschien een zomer- griepje? Als je niet eten kan is dat wel heel erg, vooral als je graag alles lust Nelleke. Maar goed dat je niet met het reisje bent mee geweest. Beterschap hoor, en de groeten aan Oma en de ver dere familie. Jan Murre Goes: Leuk zeg, dat je ook al een stukje volks tuin hebt Jan. Een mooi werk is het in een tuintje. Puur natuur! Het was anders maar een heel lange rit zeg, helemaal naar Drente. Oom Ko rijdt niet zo ver hoor. Houdt het maar een beetje in de omgeving. Veel te druk op de grote wegen. Julian V. d. Veer Herkingen: Dat is weer wat anders als autorijden Julian. Wel een hele tippel zeg, de avondvierdaagse. Hoeveel kilometer zou het geweest zijn? Ik ging liever met je mee vissen dan lopen hoor. Jammer datje niet veel vangt, maar misschien zit je op een verkeerde plek Julian! Eens een ander plekje proberen. Christa de Winter Ouddorp: Zo zie je maar weer, dat poesen echt „katten" zijn Christa. Maar dat was nu „moederzorg"! Oom Ko is ook nog op een molen geweest. Wij kregen geen meel maar kadetjes! Fijn hoor! Maar ja, met zo'n hele klas kunnen ze daar niet aan beginnen hé. Mooi hé, zo'n draai ende molen. Vroeger konden ze toch ook wel wat, of niet soms? Rianne de Winter Ouddorp: Met oom Ko gaat het goed hoor, en met Rianne gaat het ook heel goed lees ik. Dat is veel waard hé. Dat heeft oom Ko nog nooit van nabij gezien, zo'n ooie vaarsnest. Weet jij wat die ooievaar deed toen hij op één poot stond? Als je het weet volgende keer eens schrijven hoor. Ik heb weleens ooievaars gezien op Flakkee, maar niet op een nest. Groetjes hoor! ALLEMAAL En dat was het dan weer voor deze week. Nu gaat oom Ko nog even lekker zon nen. Heb er al fien kilometer opzitten. Nee, niet met de auto, maar op de fiets. Moetje pakken als het goed weer is. Heb de huiselijke bezigheden ook al aan kant, ben nu dus vrij man. Allemaal de hartelijke groeten hoor, van jullie OOM KO 9? gast ifnmnioto tn/nninninrirhtina Ooftaensplaat 0 01873-1437 Komplete woninginrichting 7 1 i 't S 6 1 S

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 6