r iMiii ■■■■■■■I Verliefd stel betrapt. Goerees' torenmuseum al tien jaar stoelend op groot vrijwilligerschap ^Leasing ÊËi^ïCtli IPMBHIBBÜ Chemisch afval..., Diricsianders zijn gewaarschuwd..! 1.699.- hutbrethtse Ramoco b.v. Zomerzangavond in de Chr. Ger. Kerk te Middelfiarnis Citroen-Hesselink Garage v. d. Velde b.v. Mercedes-Benz Verkoop Brillen-aktie geslaagd! Goeree-Overflakkee CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 10 X E OiRKSLMNO Voorlopig geen Victory-schip in Rotterdam FOTO ARJOVANDERGRAAFF KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 Naar de inzamelauto met: JVC Midi W300CD 01870 - 4466 RENAULT-dealer AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER A. J. van Rumpt Dirksland, 01877-1357 60e Jaargang VRIJDAG 17 JUNI 1988 No. 5706 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 de DOORLOPENDE aktie van de winkeliers in de gemeente Dirksland wordt alsmaar bekender! 10 kassabonnen van 10 verschillende Z winkeliers, geeft kans op Z 100,-, dus Z Ki vraag bij aankoop naar Z Z uw KASSABON!! Z Elders in dit blad de prijswinnaars van mei '8f Na 1 jaar werkzaam te zijn geweest, moet het Bestuur van de Stichting „Rot terdam Victory" concluderen dat het doel van de Stichting (het onderzoeken van de haalbaarheid van het afmeren in Rotterdam van een van de laatste in goede staat verkerende Victory-sche- pen) niet is bereikt. De aktie die onder het bedrijfsleven en de burgerij is ge voerd om de nodige financiën bijeen te brengen, heeft onvoldoende resultaat opgeleverd. Onderzocht wordt nog of dit projekt kan worden ingebracht in de Stichting Rotterdam 1990, waar de voor bereidingen worden getroffen voor de viering van 650 jaar Rotterdam. VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 Half op de provinciale weg Sommelsdijk - Nieuwe Tonge stond een zwaar bescha digde auto. De wagen zat frontaal behoor lijk in elkaar en ook het dak vertoonde flin ke schade. Toen Hans Bruggeman, chef- werkplaats bij Karels Autoschade, om half acht naar de zaak reed, ontdekte hij als eerste de schado-auto. Nou, nou die heeft een flinke klap gehad, en ook nog over de kop geslagen, zo overdacht hij. Binnenin viel niets te zien; alle rulten waren dik be slagen. We zullen dat geval maar snel weghalen want hij staat hier knap gevaar lijk, besloot Bruggeman kordaat. Tien mi nuten later was de hulpdienst ter plekke. Omzichtig hees men de schade-auto op de trailer die vervolgens koers zette naar Karels' werkplaats. Nadat de wagen weer op z'n eigen wielen was gezet gebeurde er iets heel vreemds. Het ding schommel de een beetje. Bruggeman sprong er op af en rukte eerst aan het ene en toen aan het andere portier Door de beschadigingen zat de boel echter muurvast. Zo stond daar dan de mysterieuze auto met zwaar besla gen ruiten als een onneembare vesting. Hij schommelde nog steeds. De koevoet, riep iemand, haal de koevoet. Bruggeman stak het werktuig tussen één der deuren die met een droge knars opensprong Er ligt een gewonde op de achterbank, Ik geloofzelfsdathetertweezijnlEnjahoor, langzaam krabbelden een jongen en een meisje uit de verfrommelde auto, haren en kleren gladstrijkend. Goedemorgen heren, Ikstelu voor mijngeliefde Julia, mijn naam is Romeo. Wij zijn vannacht geslipt en over de kop geslagen; de portieren konden niet meer open en de kachel werk te niet. Toen hebben we ons maar aan el kaar verwarmd. Bruggeman dacht aan z'n eigen jeugd en ontstak in een bulderende lachbui. Jullie stonden echter gevaarlijk zo half op de rijbaan, maar dat probleem is gelukkig snel 'f ^elo.st. En nu koffie voor onze Romeo en Julia. Als in een modern sprookje zat het hele spul in de kantine na te genieten van een hoogst grappig voor val dat zoveel kleur geeft aan de grauwe routine van alledag! Niet omdat er een acuut gevaar zou dreigen gelukkig ook maar maar om de lezer tot lezen aan te zetten hebben we boven deze berichtgeving over de ophaalaktie van chemisch afval in Dirksland een wat suggestieve kop gezet. De zorg die de gemeente Dirksland aan het milieu, en daarmee aan het welzijn van haar inwoners besteedt is alleszins waard dik gehonoreerd te worden. Maandag en dinsdag rijdt een ophaalauto door de gemeente waarvan de bemanning graag alle mogelijke chemische afvalstoffen in ontvangst neemt teneinde voor een ver antwoorde vernietiging daarvan zorg te dragen. De inzameling zal om de drie maanden worden herhaald op hope dat géén Dirks- lander ooit nog het milieu zal belasten met nonchalant weggeworpen-, óf met de huisvuilcontainer meegegeven chemisch afval, want ook in dat laatste geval wordt het milieu belast...! In een huis-aan-huis verspreide brochure is een lijst met schadelijke stoffen opgeno men, waaruit blijkt dat die in vrijwel elke woning worden gebruikt. Wie immers heeft niet regelmatig gebruikte batterijen, een kapotte kwikbarometer, verfafbijtmiddel, medicijnen, allerlei soorten olieën, cosmetica (ja, ook die) spuitbussen, oplosmidde len enzovoort enzovoort. Al die stoffen kunnen voglende week maandag en dinsdag aan de inzamelauto wor den afgegeven. Wie daargeen gelegenheid toe heeft zou dat aan buren of kennissen kunnen vragen, maar zet ze niet onbeheerd langs de straat. Bovendien bestaat elke werkdag de mogelijkheid schadelijke stoffen af te geven bij de zgn. „econtainer" bij de Gemeentewerplaats, wel graag even een telefoontje aan de dienst Gemeentewer ken. Op de glasbakken in elk van de dorpen zijn bovendien zgn. batterijvangers aangebracht. Mogelijkheden te over om verantwoord van schadelijke stoffen af te komen en zeker Dirkslands grondgebied hoeft door niets meer te worden besmet. De aktie wordt gevoerd onder een raakgekozen motto: „met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt". De natuur, de vogels en de vissen bijvoorbeeld.... - smeerolie/vet - boorolie - snij-olie ontvettingsmiddelen oplosmiddelen ontwikkelaar onlwikkelpoeder/toner ontwikkelvloeistof/toner accuzuur. accu s batterijen, kwikbatterijen, nikkel/cadmiumbatterijen benzine bestrijdingsmiddelen chemisch toilet-afval chemicaliën cosmetica fixeer geneesmiddelen koperhoudend afval kwikthermometers latex loodhoudend afval medicijnen minerale oliën - motorolie petroleum spuitbussen terpentine thinner verfafbijtmiddel verfoplosmiddel verfrestant zinkhoudend afval zuren HiFi stereo apparatuur, die op de Firato wordt geïntroduceerd. Hebben wij al uit voorraad leverbaar. Voorbeeld: Op afstand te bedienen. HiFi-stereop Midi-systeem, inclusief CD-speler en boxen. 3 JAAR volledige GARANTIE voorttOe zefeerheul? VINGERLING 3-MIDDELHARKIS -TEL 01870-2S1S Enige weken geleden kondigden wij in onze krant de brillenaktie aan voor de inwoners van Ghana. Dankzij de medewerking van velen is deze aktie meer dan geslaagd te noe men. Uit het gehele land kwamen de brillen, monturen en glazen richting Middelhamis. Uit Sneek, Ermelo maar ook uit Terneu- zen kwamen de pakketjes binnen. Intus sen zijn alle brillen verzonden en de tweede zending zal ook spoedig richting Ghana gaan. In totaal kwamen er 889 brillen, 202 zon nebrillen, 95 monturen, 207 paar glazen en 429 etuis binnen. De organisatoren van deze aktie willen dan ook iedereen die heeft meegewerkt hartelijk dank zeggen. voor 1662 Verkoop -l- Service Q1871 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER t=3 c^ cj m czi C3 CU m czi lolenweg J - Oudöoiv - Ti./floc" 0Ifl7S-T6I2 en 2r?0 ?sl,^a,eefstfja( S - Sommo/sflrjk - Wefoon 0!fl7ö éSJ I Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 Vriendelijk genoeg, zouden de Goereeërs zijn om iedereen die bewonderend door hun stadje dwaalt gastvrij binnen te vragen om ook daar de sfeer te proe ven, maar ze begrijpen best dat dat een onbegonnen werk zou zijn; je zou in zóveel huisjes binnen moeten.... Gelukkig is er in het torenmuseum een kom pleet alternatief, omdat daarin prachtige stukjes uit Goerees' boeiend verleden zijn samengebracht die voor de bezoekers, samen met de projektie van oude ansichten, het vroeg're leven weer aanschouwelijk maken. Wat was 't en is 't nog móói in Goedereede..! Vorig jaar zeiden ruim tienduizend museumbezoekers dat na en dat was een record in het thans tienjarig bestaan van het museum, gesticht door de Stichting Goereese Gemeenschap en dagelijks beheerd door vier enthousiaste Goe reeërs' die gevieren het museum écht karakter geven. Piet de Vries, Marien Breen, Adam Dubbeld en Dien Baas- van Dam, alle vier verknocht aan het museum waarvan de koUektie voor hen zo herkenbaar is en dat mag een hoge „toegevoegde waarde" heten aan de uit leg die zij de bezoekers geven. Dien Baas-van Dam, consequent alle zes de openingsdagen per week aanwezig, is de enige die een vergoeding ontvangt. De overigen hebben zich zomaar aange diend, alsof ze 't hebben aangevoeld dat ze gewoon bij 't museum horen.... In het voorjaar heeft het viertal al wekenlang werk om de kollektie van het „wintervuil" te ontdoen. De met grof zand gevoegde torenmuren hebben kalk en stof prijsgegeven en wanneer de eer ste bezoekers zich weer aandienen staat alles blinkend schoon te pronk en begint voor de ene vrouw en de drie mannen het echte werk. zoals woens dagmiddag het rondleiden van die schoolklas uit Helmond. De tentoonge stelde Engelse visserstrui, de Piet Smit pet. de boetnaalden en breihoutjes, een noapje (visserskiel) en de „broodwin ner" (zeiltje op een vroegere botter) zul len misschien minder tot hun verbeel ding hebben gesproken maar temeer geïnteresseerd waren ze op de carilloh-, en vervolgens de klokkenzolder. Dien maakt er geen gewoonte van, maar ze weet hoe ze sommige muzikale hartjes sneller laat slaan als even het carillon mag worden beroerd, zoals Steven Fran sen dat mocht doen. „Ontroerend" is dat soms. zegt Dien, een ervaring die ze vooral heeft met visueel gehandicap ten. Vervolgens was er het prachtige uitzicht vanaf de torentrans, 40 meter boven de schilderachtige daken van het histori sche stadje en daar boven kun je genie ten van prachtige vergezichten die naar alle windrichtingen even boeiend zijn. Met z'n bijna 72 jaren beklimt Marien Breen soms driemaal per dag de 217 tre den om helemaal boven met liefde te vertellen over wat zich aan de voet van de toren ontvouwt, zijn Goeree en zijn „stad"genoten die het museum zo'n goed hart toe dragen en dat laten weten door het in bruikleen geven van voor werpen die in de huiskamer zeker ook niet zouden misstaan. „Daar hebben we de grootste bewondering voor!" verze kert Dien, een bewondering die ook geldt voor Ouddorpers en Stellendam mers en oud-Goereeërs die spulletjes in bruikleen hebben gegeven, zoals recen telijk de opgegraven grensstenen naar de herkomst waarvan nog wordt gezocht en het uithangbord van het voormalige Oostdijkse cafeetje „de halve maan". Maar ook die prachtige kollektie bakkersvoorwerpen van de fam. de Vries, allen keurig van een ver klarend kaartje voorzien, de prachtige Drie van de vier museummedewerlcers. V.l.n.r. Dien Baas-van Dam, Aren Dubbeld en Marien Breen. keuvels en krullen, het serviesgoed met glaasjes en karaffen en de bikkeltjes waarmee de meisjes vroeger speelden. Ook de boerenwagens, de kruiwagen en ook de.... zakkenklopmachine, dat alles omgeven door allerlei landbouwgereed- schappen en zeker niet te vergeten de twee vitrines met in Goedereede opge graven aardewerk door de amateur archeologenver. „de Motte". Wélvoorzien en smaakvol verzorgd en gepresenteerd, dat mag van Goerees' torenmuseum worden gezegd. De entree voor volwassenen bedraagt slechts 1,50 en voor de kinderen half tarief 't Zou er eigenlijk storm moeten lopen. Ga ze eens bekijken, want waar anders zou U ooit nog eens de helmstok van een ver gane koopvaarder of het kleipijpje dat uit de Oostindiëvaarder „het Vliegent Hert" is opgedoken onder ogen krijgen? En wat dacht u van de monumentale dom zelve, tien jaar geleden prachtig gerestaureerd. Steven Fransen, ingespannen bezig op het carillon. Op D.V. zaterdag 25 juni a.s. organiseert het Chr. Flakkees Mannenkoor ter afsluiting van het seizoen een zang avond in de Chr. Ger. Kerk aan de Hof- laan te Middelhamis. Medewerking wordt verleend door de Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" te Dirksland. Beide koren staan onder lei ding van haar dirigent Jaap de Geus. De begeleiding van het mannenkoor en de samenzang is in handen van de orga nist Kees van Eek. De begeleiding van Sursum Corda berust bij de organist Hans Villerius. Ds. P. den Butter, Chr. Ger. predikant te Middelhamis zal deze avond openen en sluiten, en een korte meditatie houden. Naast koorzang is er ook plaats inge ruimd voor samenzang. 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet Er zal deze avond een kollekte worden gehouden waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor de verbouwing van de kerk. U komt toch ook? Wij rekenen op uw komst, de toegang is vrij. De avond begint om 19.45 uur. Tot ziens op D.V. zaterdag 25 juni. Het bestuur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1