Rabobank Nieuwe Tonge, zélf in 't nieuw, komt ook dorpsverbeteringsplan tegemoet Politieberichten Zaterdag a.s. viering 15-jarig bestaan Hernesseroord Orgelconcert Everhard Zwart Goedereede MIDDELHARNIS Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Huize Sjaloom verkocht Harmonie Apoilo 1e prijs op top-concours Aquarellen van Jan Luitwieler APV Sint Philipsland krachteloos Braderie in „de Goede Ree" AI 22 verkeersdoden in Zeeland CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Lustrum Kinderboerderijmorgen en dierenkeuring Zomerfeest met truckrun expositie bij Studio Lohr DIERENBESCHERMING De opening POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 - Diefstal personenauto's In de nacht van zondag 5 op maandag 6 juni werd bij een garagebedrijf te Stel- lendam aan de Zuiderdiepstraatweg een personenauto, merk Nissan, kleur zil vergrijs ontvreemd. De auto stond op een afgesloten terrein, doch het slot van het hek werd opengebroken. De waarde van de auto is 21.000,-. In de vroege morgen van dinsdag 7 juni werd vanaf het terrein van een garagebe drijf aan de Hofdijksweg te Ouddorp eveneens een personenauto ontvreemd. Hier betrof het een Mercedes 190 E. In dezelfde nacht werd vanaf 2 perso nenauto's op de Rustburg te Ouddorp een hoeveelheid benzine ontvreemd. - Vals bankbiljet van 100 gulden Door een winkelier uit Stellendam werd bij de politie een bankbiljet van 100,- ingeleverd, welk biljet vals bleek te zijn. Er kon niet meer achterhaald worden wie met dit valse geld een bestelling had betaald. - Diefstal heftruck In de nacht van donderdag 9 op vrijdag 10 juni werd vanuit een loods op de Del- tahaven te Stellendam een heftruck, merk Mitsubishi, ontvreemd. - Opgevoerde bromfiets Ook de afgelopen week werden in de gemeente Goedereede 2 bromfietsen voor nader onderzoek uit het verkeer genomen. Beide bromfietsen waren opgevoerd en tegen de bestuurders wordt proces-verbaal opgemaakt. - Doorrijden na aanrijding Op vrijdag 10 juni vond op de Markt te Goedereede een aanrijding plaats tus sen een rijdende personenauto, merk Mitsubishi, kleur wit en een aldaar geparkeerd staande personenauto. De bestuurder van de auto reed na de aan rijding echter door. Gelukkig wisten getuigen het kenteken te noteren. Door de politie uit zijn woonplaats zal hij hierover worden gehoord. - Alcoholmisbruik Het afgelopen weekend bleek, dat de bestuurder van een personenauto te veel alcohol had gedronken. De man kreeg een rijverbod en tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Een andere bestuurder had eveneens te veel gedronken. Deze kreeg alleen een rijverbod omdat hij net boven de streep zat. - Fiets graveren Het nut van een ingegraveerde postcode in de fiets wordt gelukkig door steeds meer mensen ingezien. Het afgelopen weekend werd in de gemeente Goede reede weer een graveeraktie gehouden. In Goedereede werden 65, in Stellen dam 50 en in Ouddorp 186 fietsen van een postcode voorzien. De afgelopen week werd geen aangifte gedaan van diefstal van een fiets. Wel werd er 1 groene herenfiets met versnel ling gevonden in de Klaarebeekweg te Ouddorp daar deze fiets niet van een postcode was voorzien kon deze nog niet aan de eigenaar worden terug gegeven. - Brand in houten afvalkratten Te Nieuwe Tonge raakten op 11 jurii 1988 een grote hoeveelheid houten afvalkratten in brand. Deze kratten lagen opgeslagen bij een oude fimmer- fabriek. De brandweer van die woon kern bluste de brand. Hoe de zaak in brand is geraakt is nog niet bekend. Daar wordt een onderzoek naar in gesteld. - Beschadiging auto's In de afgelopen week werden er door verschillende autobezitters aangiften gedaan van het beschadigen van hun voertuigen. Op het parkeerterrein van een supermarkt in Sommelsdijk werd een auto met een scherp voorwerp bekrast. Dat gebeurde ook op de Dorps weg in diezelfde woonkern en op het industrieterrein aldaar. Op de laatste plaats werden drie wagens aanzienlijk beschadigd. - Diefstal personenwagen Te Dirksland werd in de nachtelijke uren van 6 op 7 juni een personenauto, een Mercedes Benz, gestolen. De auto stond afgesloten geparkeerd in de nabij heid van de woning van benadeelde. Toen de benadeelde 's morgens wilde vertrekken bleek de auto spoorloos te zijn verdwenen. - Aanhouding terzake diefstal Een inwoner uit M. werd op 12 juni aan gehouden terzake diefstal. De man had enige dagen daarvoor een aantal accu's uit een werkplaats weggenomen. Hij had het onX\\"smée inmiddels door verkocht. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. M. Golverdingen, Utrecht; extra koUekte Chr. School. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. R. Bogaard, Leiden. NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. J.J. van Eckeveld, Zeist. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater, Krabben- dijke. OOLTGENSPLAAT donderdag avond 7.30 uur ds. F. Harinck, Rotterdam-Zuidwijk. Het is alweer vijftien jaar geleden, dat Hernesseroord zich als zwakzinnigen inrichting vestigde op Goeree Over- flakkee. De bouw van zo'n grote woongemeenschap, waar meer dan 350 verstandelijk gehandicapten kwa men wonen, betekende nogal wat. Bin nen korte tijd veranderde een stuk pol derland in een terrein met bossen, straten en gebouwen. Het geheel werd Hernesseroord genoemd, naar een deel van de oude schrijfwijze van Mid delhamis („Middelhernesse"). Langzamerhand werd Hernesseroord een begrip op Goeree Overflakkee. Nie mand kijkt meer op van een groep ver standelijk gehandicapten op de dijk en veel mensen brengen regelmatig een be zoekje aan de kinderboerderij. Ook is er een grote groep mensen, die door middel van vrijwilligerswerk de bewoners extra aandacht geven op de kinderboerderij, rekreatie, paardrijden e.d. Het vijftienjarig bestaan van Hernes seroord zal feestelijk gevierd worden. Op 16 juni zal het feest geopend worden met een optreden van „Circus Custers" voor bewoners en personeel, waarna er buiten een gezamenlijke maaltijd plaats zal vinden. Tijdens deze maaltijd zal er een monument onthuld worden. Vrij dags rijdt er een paardetram rond en is er 's avonds een personeelsfeest. Op zaterdagochtend 18 juni vindt weer de traditionele, kinderboerderijmorgen plaats, die in het kader van het 15-jarig bestaan een feestelijk aksent gegeven zal worden. Er zullen verschillende aktivi- teiten georganiseerd worden rond de kinderboerderij en de edukatieve ruimte „de Kajuit". Voor deze aktiviteiten zijn weer 12 kin deren van alle basisscholen van Goeree Overflakkee uitgenodigd. Daarnaast wordt er een dierenkeuring georgani seerd, waaraan alle andere schoolkinde ren kunnen deelnemen. Bij de kinder boerderij kunnen kinderen t/m 12 jaar op de zaterdagochtend vanaf 9.30 uur hun huisdier gratis laten keuren door dierenarts L.E. Tjebbes. Het zomerfeest wordt een grote happe ning. Naast vele spelen, een braderie achtige markt, een stoomtreintje en paardrijden zullen er ongeveer 160 be woners meerijden in een konvooi van 80 vrachtwagens. De chauffeursvereniging van Goeree Overfiakkee, overigens de oudste van heel Nederland, heeft spon taan en massaal gereageerd op de vraag een „truckrun" te organiseren. Ook het bedrijfsleven en de politie verlenen veel medewerking. Op deze manier worden vele bewoners een onvergetelijke dag aangeboden, al hebben chauffeur en „bijrijder" elkaar nooit eerder gezien. Verder zal op deze 18e juni een sponsor loop gehouden worden ten bate van Unicef, waaraan honderden kinderen vanuit heel Goeree Overflakkee zullen meelopen. Vanaf 1 uur 's middags bent u allen van harte welkom op dit feest. - Rijden tijdens ontzegging Een inwoner uit Middelharnis werd bekeurd omdat hij met zijn personen auto was gaan rijden terwijl hem de rij bevoegdheid was ontzegd. Zijn auto werd in beslag genomen. MIDDELHARNIS Huize Sjaloom, de statige villa aan de Langeweg te Sommelsdijk, waarin het Gezinsvervangend tehuis is gevestigd, is verkocht, Nieuwe eigenaren zijn Ace. kantoor Schoutens Prince en kaas handelaar A.J. van der Vliet. Zij hebben geen vastomlijnde plannen met het ge bouw, waarvan de voorgevel en de oor spronkelijke zijgevel intact gelaten moe ten worden. De huidige bewoners zullen zeer binnenkort hun nieuwe thuis aan de Juliana van Stolberglaan betrek ken. Het harmonie-orkest van muziekvereni ging Apollo uit Nieuwe Tonge heeft za terdag 4 juni j.l., op uitnodiging van de K.N.F., deelgenomen aan het basis top- concours te Zaandam. Dit eerbetoon werd behaald op het con cours te Venio verleden jaar november, met het hoogst aantal punten in hun afdeling. Op het topconcours werden twee werken uitgevoerd waarvan één verplicht werk en één inspeelwerk naar ejgen keuze. Als inspeelwerk werd gekozen voor „The young Amadeus" van Wolfgang Amadeus Mozart in een arrangement van Jan de Haan. Als verplicht werk werd „Golden River" van Waignein ge speeld, hetgeen een zeer positieve recen sie en een puntental van 145,5 opleverde. Goed voor een eerste prijs. Gezien de resultaten van de laatste jaren mogen we stellen dat Apollo als harmo nie steeds nadrukkelijker aanwezig is op concoursen en concerten en de inspan ning van dirigent en leden reeds zijn vruchten gaat afwerpen. Desalniettemin heeft men nog steeds dringend behoefte aan een aantal instrumenten met daar achter, aan of op enthousiaste muzikan ten die dit nog steeds groeiende orkest komen versterken. Sterke behoefte is ondermeer aan hobo, bas, trombone, contrabas en klarinetten. Ook hier niet genoemde instrumenten zijn van harte welkom. Woon eens geheel vrijblijvend een repe titie bij in „Ons Dorpshuis", waar zij el ke dinsdagavond aanwezig zijn. HERKINGEN Wel eens gehoord van Goidschalxoord? Het is een gehucht in de Hoekse Waard, even ten westen van Heinenoord en kan met wat goede wil dus wel gerekend worden tot de omgeving van Overflak kee. Het is ook de woonplaats van Jan Luitwieler, van wie momenteel werk hangt bij Studio Lohr. Na een ambachtsschool-opleiding tot huisschilder heeft hij enige jaren als pla- teelschilder gewerkt bij de Porceleyne Fles in Delft, want een verdere dagoplei ding zat er financieel niet in. Naast dat werk volgde hij de avondopleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Nadat hij daarvan het diploma had behaald, nam hij afscheid van het wel erg eentonige werk bij de Porceleyne Fles. Er volgde een onderbreking van een paar jaar door militaire dienst en enkele omzwervingen kwam Luitwieler in dienst bij de N.R.C., later omgedoopt tot Nederlandse Dagblad Unie, te Rotter dam, waar hij op de duur werk kreeg in de reclamesfeer. Hij werkt er ook nu nog als ontwerper. Is Luitwielers beroepswerk al zeer geva rieerd, toch maakt hij ook veel vrij werk. voor aquarellen met landschappen als onderwerp. Hij noemt zichzelf een „plaatjesmaker", waarmee hij wil zeg gen, dat hij de werkelijkheid weergeeft herkenbaar, maar wel met zijn per soonlijke accenten en abstracties. Hij is aangesloten bij de kunstenaarskring Hoeksche Waard en exposeert regelma tig, vooral in zijn woonstreek. Hij is even over de 50 jaar oud. Nu is een keuze uit zijn werk te zien bij Studio Lohr/Theetuin „De Bongerd" (Molendijk 65, Herkingen): aquarellen van landschappen in de Hoekse Waard, Drenthe, Overijssel en Frankrijk. Tot 4 juli, zoals gebruikelijk dagelijks geopend van 10.30 tot 22.30 uur, be halve donderdags. Vorige week, in Middelharnis' raadsvergadering gold nog de klacht dat de Nieuwe Tongenaren in het dorpsverbeteringsgebled, kennelijk vanwege de financiële lasten nog te weinig van de geboden subsidiemogelijkheden gebruik maken, maar vrijdagmiddag, bij de heropening van de Rabobank kondigde bestuursvoorzitter Wesdorp de mogelijkheid aan t.b.v. de woningverbetering in het betreffende plan „onder speciale voorwaarden" geld te willen verstrekken, primair terwille van de klant maar evenzeer in de hoop het verloop van het verbe teringsplan wat meer leven te hebben ingeblazen. Dus.... zou het in de Nieuwe Tongse Rabobank de komende dagen minstens zo druk moeten zijn als het vrij dagmiddag is geweest...! Directeur, medewerkers en outillage van de Bank, met buizenpost en automatise ringsapparatuur, zijn er klaar voor en laat ze dus maar komen, de klanten,- naar „hun bank", zoals dhr. Wesdorp met grote instemming benadrukte; „....het vervult ons met gepaste trots nu we het vernieu\vde Bankgebouw aan de bevolking van Nieuwe Tonge beschik baar stellen!" „We voelen ons „de" Bank van Nieuwe Tonge!" verklaarde hij. Het was overigens niet de bouwkundige staat geweest die tot de aanpak van de renovatie aanleiding had gegeven. „Het zag er keurig netjes uit", zo zag dhr. Wes- doip terug op de vorige situatie, waarin echter niet meer ten volle werd voldaan aan de verscherpte eisen van veiligheid en beveiliging, waarbij zich bovendien de automatisering aandiende, waarom door bestuur en Raad van Toezicht tot de thans voltooide ingreep werd beslo ten. Nu al kon dhr. Wesdorp verzekeren dat het resultaat veel voldoening geeft omdat doelmatig kan worden gewerkt en de service zeker zal kunnen toene men. Spr. wist zich daarin verzekerd van de medewerking van directie en perso neel die samen het gezicht van de Bank bepalen. Van hen wist dhr. Wesdorp dat ze de bestuursleuze gaarne onderstre pen: „de Rabobank is de Bank van en vóór Nieuwe Tonge!" Parkiet gevonden Ditmaal niet een hond of een poes-, maareen groene par kiet die door de dierenbescherming is opgevangen. De vogel draagt een goud kleurig ringetje aan een van de poten. De parkiet kan door het baasje worden opgehaald bij mevr. Nijsse, Groeneweg 35, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1820. Hst dagelijks bestuur van de Provincie Zeeland zal de bepalingen in de nieuwe plaatselijke verordening (A.P.V.) van Sint Philipsland waarin vloeken, naakt- recreatie en het op zondag openstellen van horecagelegenheden verboden wordt, ter vernietiging voordragen aan de Kroon. De meerderheid in de Fliplandse Raad heeft de uit de oude A.P.V. stammende verbodsbepalingen in de nieuwe A.P.V. laten staan. Deze artikelen hebben echter geen rechtskracht en de daarin genoemde fei ten behoren tot het rechtsgebied van de Overheid, ze mogen dus gewoon niet in een A.P.V. voorkomen. De Gemeenteraad van Sint Philipsland wacht af, wat er nu verder gaat ge beuren. De feestelijke heropening werd graag toebedacht aan loco-burgemeester dhr. J. H. Koppelaar. Een blik op het rijk geschakeerde gemeenschapsleven van Middelharnis en Nieuwe Tonge had dhr. Koppelaar geleerd dat de Bank aan de vooravond van het 75-jarig bestaan staat en 't was met groot respekt dat hij sprak over hen die driekwart eeuw gele den in Nieuwe Tonge de coöperatie gedachte gestalte hadden gegeven ten behoeve van de boeiende en bloeiende Nieuwe Tongse gemeenschap met z'n vele kleinere agrarische bedrijfjes die zich voortaan tot de Bank konden wen den. Het was, heel in 't klein weliswaar, de basis geweest waarop kon worden voortgebouwd tot zich nu zo consta teerde dhr. Koppelaar de Bank „in waarheid" aan de gemeenschap kan presenteren en haar diensten aan kan bieden, veelvuldiger en sneller dan ooit, discreter ook omdat in 't begin de bank zaken werden besproken in 't achterka mertje van de kassier.... Dhr. Koppelaar feliciteerde de Bank met de behaalde centrale plaats in de gemeenschap en met een „sterkte en voorspoed" wenste hij de Bank nog vele jaren van dienstbaarheid toe jegens par ticulier en bedrijfsleven. OUD BEIJERLAND De organist Everhard Zwart verzorgt op zaterdag 18 juni a.s. een orgelconcert op het orgel van de Ned. Herv. Dorpskerk te Oud Beijerland. Everhard Zwart die van kinds af aan reeds op de orgelbank te vinden was, heeft reeds vele concerten op zijn naam staan. Hij is in onze streek allang geen onbekende meer. Hij is reeds geliefd bij een breed orgelpubliek vanwege zijn vir tuoze vertolking van vele werken uit de gehele orgelliteratuur. Hoogtepunt is ook zijn spel als het gaat om bewerkin gen van geestelijke liederen. De enkele jaren geleden overleden organist Feike Asma was één van zijn leermeesters, maar zeker zijn grote voorbeeld op de orgelbank. Het is niet voor niets dat er daarom meestal enkele werken van Asma op het concertprogramma van Zwart prijken. Zo ook deze avond. Vervolgens speelt Everhard werken van Bach, Testing, W.H. Zwart (vader van de concertgever) Tours en Lemmens. Al met al een boeiend programma dat u zeker niet mag missen. Het concert begint om 20.00 uur. Kerk deuren open om 19.30 uur. Met een handdruk wordt de openingshandeling belcrachtigd. Links dhr. Koppelaar, midden dir. van Asperen en rechts bestuursvoorz. dhr. Wesdorp. De openingshandeling door dhr. Kop pelaar gepleegd bestond uit het inge- bruik stellen van de aangebrachte bui zenpost. De eerste post maakte melding van de heropening. Als dank voor zijn graag verleende medewerking ontving dhr. Koppelaar een schilderij, vervaar digd door een plaatselijk kunstenaar. Ook het geschenk van architect Ad Gestel en Aannemers bestond uit een kunstwerk, maar het moest symbolisch worden aangeboden. De dank die door dhr. Gestel mede namens de anderen werd uitgesproken was bijzonder harte lijk, zo ook de woorden waarmee direc teur van Asperen de prachtige nieuwe werkomgeving in ontvangst nam. „In de cliëntenhal verrichten de 7 perso neelsleden het werk zittend aan de balie met beeldscherm en toetsenbord onder handbereik. Het nieuwe automatise ringssysteem biedt maximale onder steuning bij het verwerken van trans- akties als opnamen, stortingen en aan en verkoop van produkten en diensten", zo vermeldde het perscommuniqué. De bevolking had 's avonds gelegenheid het vernieuwde Bankgebeuren te bezoeken. Huis-aan-huis was tevoren een fles wijn met brochure bezorgd.... Woensdag 15 juni zal er weer een brade rie gehouden worden in ons verzor gingshuis. En zo als altijd is er weer veel te doen. Zo is er dan de rommelmarkt, boekenta- fel, envelop trekken, een grote verloting met veel mooie prijzen en nog veel meer. De opbrengst zal dit jaar voor een groot deel naar het kindertehuis Jemina in Bethlehem gaan, een deel naar de hart stichting en het Koningin Wilhelmina fonds en een deel voor de bewoners van „de Goede Ree". U ziet het, we hebben uw hulp hard nodig. Vanaf 17.00 uur bent u allen hartelijk welkom. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER IJ.I^II.IIJ^II»^ x=3 C3 cn Q h^riHihril^Zft^ tZ3 C3 CZ] CU II 4 - Ouadoip Tc-le'oon 0f878-]S12 en 2120 liaal Renesse' Prinlsnop - Hogezoom U2 - Je'eloon 01116-2400 'laaf Sommehaijk Westkrakeelslraal 8 - Sammelsdi/k - Telefoon 01870 Door een ongeval in Axel waarbij twee dodelijke slachtoffers vielen op zondag 5 juni, steeg het aantal verkeersdoden in Zeeland gedurende de eerste vijf maan den van dit jaar tot 22. Dit aantal wordt onrustbarend genoemd. Het niet dragen van een autogordel en het overmatig gebruik van alcohol hebben zeker mee gewerkt om dit hoge aantal te bereiken zo meent het secretariaat van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1