Flakkees drinkwater sinds vorige week grondiger gezuiverd karpetten INRUIL AUTO-SHOW GARAGE KNOPS B.V. I is verhuisd t 1948 1988 hutbreéMse VERWERS auto's KIEVIT WARMTE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Het waren 4 leerlingen die de Tech. school onder water zetten 't Haventje Goedereede Openbare bijeenkomst Open School Den Bommel Garage v.d. Velde b.v. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weak: dinsdag- en vrijdagavond Sanitair- Centr. verwarming 01870 - 2609 RENAULT-dealer voor J Molenweg 10a, Middelharnis J Telefoon 01870-6366 Telefax 01870-6388 J reieioon uiö/'u-DcsoD j Telefax 01870-6388 Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Morgen, zaterdag geraniummarkt in Sommelsdijk Oostdijk 61, SOMMELSDiJK Grote sortering Vandaag (vrijdag)tot 9 Morgen (zaterdag)van 10-5 in de oude Sporthal? uur uur Vakantierechten „Bouw" Zilveren jubileum Toyota Leasing 01870 - 4466 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER OUDDORP Verzilvering vakantiebonnen POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 NIET ENKELE WEKEN MAAR VELE JAREN GENIETEN VAN UW VAKANTIE door de Nieuwste ontwikkeling van J.V.O. GR45 VHS.C. Camerarecorder, Door zijn super CCD en 8 koppen, een nog nooit getoond f 4QQ(| scherp beeld J wïlïlüi" 3 JAAR volledige GARANTIE* vooraOe ttÊterheid VINGcRLING 3-MIDDEtHARNI^-TÉL 01870-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e bands auto! OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK n^l^.l^l^l^9.l^l^.lf.lf4.l^.l^.lfl^.l^l^l^J^t|.l^l|.l|.>n^4^, Verkoop Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 lfif.lfl^.lf.iflf.:l(.iflf.l^.lfifl^lf.l^.l^l^l^lflfl^l^.l^l^l^%. Voo' fopkwallteil, goeOe service en voorOe/ige prijien FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER Wetlslr33<35 - Molenweg 4 - OudOorp - Jeletoon 01878-16^^ en 2120 Filiaal Renesse. Prinishop - Hogezoom 172 - Telelcon 01 16-2400 Filiaal Sanimelsdiik- Wes'krayeelsI'aal 3 - SommelsOiiit Teleloon 01370-61 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Israël 't Zijn niet de grote mogendheden, die deze wereld besturen, maar het is God die de geschiedenis schrijft. Hij heeft wel een heel bijzondere bladzij aan de historie der volken toegevoegd, toen Israël aanmerkelijk kleiner dan ons land, met minder inwoners dan Berlijn, op 14 mei 1948 na bijna 2000 jaar opnieuw begon. Nog diezelfde dag vielen 6 Arabische landen Israël binnen. Het grondgebied besloeg toen 1% van dat van de vijand; haar inwonertal nog geen 2%. Alleen de in het geheim opgeleide verzets groepen hadden wat wapens. Verder had het land niets! Wie had toen durven denken, dat dit volk als een zelfstandige natie en grootmachten van deze op een vulkaan levende wereld voor de grootste problemen zou stel len. Een volk, dat door alle eeuwen heen zo gehaat en vervolgd, zo gemarteld en verne derd, zo geplunderd en schandelijk behan deld was; een volk, dat naar gaskamers, ovens en kwikzilvermijnen gevoerd was; een volk, dat door alle woestijnen van deze barre wereld als ballingen gezworven had. Eigenlijk zou je van dit volk, dat nog geen 1/2% van de wereldbevolking uitmaakt nauwelijks iets behoren te merken. En toch.... je hoort altijd en overal van hen. - De Joden zijn een onsterfelijk volk. Waar zijn de Babyloniërs, de Perzen, de Romeinen gebleven? Ze zijn na een periode van grote bloei in de vergetelheid geraakt Maar bij de Joden bespeuren we geen enkel teken van ver zwakking of verval. We zien nog steeds dezelfde intelligentie en inzet. Als geen ander land woonden ze verstrooid over de wereld Ze kwamen uit 120 verschil lende landen en spraken meer dan 70 ver schillende talen. Het volk bestond uit een bonte mengeling van talen, culturen en gewoonten. Maar of ze nu in Ethiopië woonden, of in Polen, of in Jemen, of in Amerika, nooit is het volk ten onder gegaan. Een wonder dat alleen te begrijpen is met de Bijbel in de hand. - De Joden zijn het uitverkoren volk. God heeft uit alle volken van deze wereld Israël dat daar ligt temidden van de vol ken uitverkoren. Niet omdat het zo machtig is, of zo vroom, of zo trouw. Nee, de felste anti-semiet zal nauwelijks in staat zijn de schuld van het volk zo uitvoerig bloot te leggen als God dat in Zijn Woord heeft gedaan. En toch.... Israël is apart gezet Dat is souvereine genade, die teruggaat op de eeuwige liefde en het onveranderlijk wel behagen van God. Het bestaan van het Joodse volk is een teken van Gods trouw. De Joden mogen dan vijanden van het Evangelie zijn, maar naar de verkiezing zijn zij de beminden om der vaderen wil, want de genadegiften en roeping van God zijn onveranderlijk (Rom. Il 28 en 29). - De Joden zijn een lijdend volk. De omvang, de langdurigheid en de hevig heid van dit lijden kent z'n weerga in de geschiedenis niet, zelfs niet bij benade ring. Overal vind je telkens weer datzelfde gifdie afkeer de Jodenhaat Het antisemitisme is zo oud als de Joden zelf. De Egyptische Farao in Mazes' tijd is er al mee begonnen en nog steeds worden Joodse graven met hakenkruizen besmeurd en moeten Joodse gebouwen en synagogen het ontgelden. De dood van 6 miljoen Joden tussen 1940- 1945 heeft daarin geen enkele verandering gebracht Bijzonder zorgwekkend is de situatie van de 3 miljoen Joden in Rusland, om over hun toestand binnen de Arabische wereld maar helemaal te zwijgen. En wat te denken van T.V.-uitzendingen van tot het uiterst toe getergde soldaten, die zich helaas tegenover een aantal jeug dige Palestijnse gewelddadige relschoppers even niet weten te beheersen. Dagenlang beheerst dat de media, zelfs het jeugdjournaal wordt erbij betrokken. En zo wordt heel Israël opgehangen aan het onbe heerste optreden van een paar militairen. Over het kweken van antisemitisme ge sproken! Vergelijk dat alles eens met de berichtgeving over alle daden van terreur door Palestijnen uitgevoerd! Eigenlijk heeft Israël vanaf het moment van haar onafhankelijkheid geen rustig ogen blik gekend. Het is geen moment buiten gevaar. Het staat met de rug tegen de muur Het wordt belaagd door de volken rondom, die - met uitzondering van Egypte nog nooit het bestaan van Israël hebben er kend. Is het een wonder dat de Joden zich steeds weer vertwijfeld afvragen of ze nu in het grootste ghetto aller tijden opgesloten leven? Overal ontmoet het volk weerstand, af keer, wantrouwen. De Verenigde Naties, opgericht om de vol ken tot vrede en gerechtigheid te bewegen zijn een speelbal van Israels vijanden geworden. Gaven ze in 1948 nog met 33 tegen 13 stem men (en 10 onthoudingen) toestemming tot het stichten van een onafimnkelijk Isarël ook Rusland behoorde tot de voorstem mers! in 1975 bestempelden ze het Jodendom tot zionisme en racisme. Dat komt erop neer, dat de Joden geen eigen land mogen hebben, geen eigen volk mogen zijn; in feite, dat een Jood geen Jood meer mag zijn. En zo komt het dat de Joden in allerlei organisaties van de Verenigde Naties als paria's behandeld worden. En toch, ondanks alles, de Joden zijn er nog Hun geschiedenis verloopt door de weg van het wonder. Ik zal U tot een groot volk maken, als de sterren aan de hemel, ontelbaar! spreekt God tot Abraham. Op het moment, dat het inenselijk gezien volslagen onmogelijk was Sara was 89 jaar oud en onvruchtbaar werd Izaak, het kind van de belofte geboren. Israël verkeert in het slaven huis van Egypte. Maar liefst 10 plagen waren nodig om Farao zover te krijgen, dat hij het volk liet trekken. Ze liepen vast bij de Schelfzee. Maar God baande door de woeste baren en wilde stromen hun een pad. En wat zou ervan het volk geworden zijn als de hemel geen manna en de rotssteen geen water gegeven zou hebben, gedurende de 40 jaar, dat ze in de huilende wildernis moes ten rondzwerven. En was het geen wonder, dat Israël in Kanaan kwam, het land met z'n sterke steden en reuzen? Er komt redding, op het moment, dat door middel van een wet van Meden en Perzen de datum en het uur al was bepaald, waarop de Joden zouden worden verdelgd, gedood en omgebracht En Haman komt als een waarschuwend voorbeeld voor ieder die zich aan dit volk vergrijpt aan de galg. Het is maar een greep uit de geschiedenis van het volk, die tot op de huidige dag een geschiedenis vol wonderen is. Ofis het geen wonder, dat Engeland in 1917 het land vrijmaakt van de Turken en dat de Volkenbond aan Engeland de opdracht geeft in Palestina een Joods nationaal tehuis voor te bereiden? Is het geen wonder, dat de grootste ramp aller tijden de vernietiging van 6 miljoen Joden voorde Joden de aanleiding moet zijn naar het land hunner vaderen terug te keren? Is het geen wonder, dat een land, dat vanaf 1948 tot zesmaal toe gedwongen werd naar de wapens te grijpen in de strijd tegen een overmachtige vijand nog steeds niet zoals de Arabieren dat willen in zee ge dreven is? (vervolg op pagina 2) Jongelui a.s. zaterdagavond hopen we een kampvuur te bouwen. Jullie worden om 19.15 uur in „de Ark" verwacht, daarna gaan we op de fiets naar het strand. Trekken jullie vooral oude kle ren aan, want meestal komen we niet zo schoon terug hè.... Vergeet ook het geld niet voor de gour met-avond. Tot ziens in „de Ark". 't Haven-team Dinsdag 17 mei zal Alette Goote een lezing houden over „Pijn en lichame lijke ongemakken, waar komen deze vandaan en wat is er tegen te doen". Alette Goote is oefentherapeute. Zij leert mensen zich zodanig te bewegen dat pij nen veroorzaakt door een slechte hou ding van het lichaam, verminderen of verdwijnen. Tijdens deze lezing zal zij ook aandacht besteden aan: hoe te luis teren naar je lichaam, waar komen pij nen en lichamelijke klachten vandaan en wat is er door jezelf aan te doen. Na haar inleiding is er volop gelegen heid vragen te stellen. Deze lezing wordt gehouden in de Open Schoolgroep te Den Bommel op 17 mei 1988 van 10.00 - 11.30 uur in „het Westerlicht", Oranje straat. Belangstellenden zijn van harte welkom. Voor nadere informatie kunt u bellen naar de Stichting Volwasseneneducatie, telefoon 01870 - 3927 (tussen 9.00 en 12.30 uur). Georganiseerd door de Stichting Evene menten zal morgen, zaterdag, gera nium- en overige bloemenmarkt worden gehouden van 9 tot 2 uur op Voorstraat en Marktveld te Sommelsdijk. MIDDELHARNIS De grote waterschade waarmee de Technische School te Middelharnis rondom het laatste februariweek-end werd geconfronteerd blijkt door vier leerlingen van deze school te zijn aan gericht! In twee nachten, een vóór en een na het week-end werden op beide verdiepingen van de school een aantal brandkranen opengezet waardoor duizenden liters water over vloeren en langs de wanden lie pen, een schade veroorzakend die toen op anderhalve ton werd geschat. Maandag hebben de vier jongelui, in de leeftijd van 16 en 17 jaar, alle 4 leerlingen van de school hun daad tegenover de politie bekend. Ze bleken niet uit rancune tegen de school of tegen onderwijzers te hebben gehan deld. De eerste keer, vrijdagavond, gaf het openzetten van de kranen meer spanning aan de gepleegde insluiping, de tweede keer, dinsdagsavonds zetten ze na een insluiping de kranen weer open in de wetenschap dat hen dat de volgende dag een vrije dag zou bezorgen. De knapen, van wie we lie ver niet de initialen vermelden zijn afkomstig uit Nieuwe Tonge, Middel harnis en twee uit Dirksland. Beide laatsten werden zondagnacht rond 01.00 uur betrapt bij een inbraak in de zaak van tapijthandel Kroon aan de Lijnbaanpromenade. Ze bleken daar o.m. een computer te hebben willen ontvreemden. Toen de twee maandag werden ondervraagd bekenden ze behalve het onder water zet ten van de school, wat ze gevieren deden ook een aantal inbraken die ze samen hadden gepleegd, o.a. in de o.l.s. „de Inktvis" te Dirksland, eenmaal in „Jailhouse" en eenmaal in „het Diekhuus". De vier zijn de hele week in verzekerde bewaring gebleven en zullen van morgen zijn voorgeleid voor de Officier van Justitie. Aanwezig op de maandagmiddag door de Watermaatschappij Zuid West Nederland (de WMZ) gehouden voorlichtingsbijeenkomst t.g.v. de aanpassing van de zuiveringsinstallaties van het pompstation te Ouddorp a 1,5 miljoen, zijn we, met de eveneens aanwezige Colleges van B en W wat geschrokken van de daar genoemde hoeveelheden organismen die zich in de zgn. „slijmlagen" aan de binnenwanden van het waterleidingnet hebben gehecht. Ter geruststel ling zij gezegd dat dat niet via de keukenkraan te constateren valt; wél gebeurt dat wanneer een leiding met hoge kracht doorgespoten wordt, waarbij het water via een brandkraan wordt opgevangen om daar vervolgens monsters van te onderzoeken. ....watervlooien, roodpootkrabben, draad wormen, pissebedden e.a. komen in het Flakkeese waterleidingnet in aanzien lijk groter hoeveelheden voor dan b.v. in het net op Schouwen Duiveland, aanlei ding voor de WMZ in het zuiveringssys teem op het pompstation te Ouddorp verbetering aan te brengen. In de nacht van vorige week donderdag op vrijdag werd op het verbeterde zuiveringssys teem omgeschakeld en dat zou aan kraak en smaak van het water te merken moeten zijn. Een van de maatregelen die werden genomen is beëindiging van de ozon- behandeling omdat die de organische stoffen weliswaar veranderde-, maar ze niet verwijderde. De daarop volgende oorspronkelijke nafiltervulling is ver vangen door een twee meter dik filterbed van aktieve korrelkool. Bezien zal wor den of het voorts nodig is de wijze van desinfektie nog aan te passen. De werk zaamheden moesten gefaseerd worden uitgevoerd; na de zomertop die aan staande is zal de rest van de verbete- ringswerkzaamheden worden aange pakt. Ze zullen ertoe moeten leiden dat de bacterieën in het net minder hard zullen groeien. Overigens is de aange toonde hoeveelheid ervan zeker niet ver- Denkt u aan onze Sportlaan 2 MIDDELHARNIS Telefoon 01870-6888 ontrustend en ze bevindt zich beneden de toegelaten grens. Het verbeterde zuiveringssysteem werd met trots aan pers en gemeentebestuur- deren getoond. Ook bezichtiging van de gebouwde bezinkvijvers (3) maakte deel van de excursie uit. In die bezinkvijvers wordt het spoelwater verzameld waar mee de zandfilters worden schoonge spoeld. Periodiek zullen die filters van het daarin verzamelde ijzeren mangaan (wat van nature veel in het Ouddorpse grondwater voorkomt) worden ontdaan. Op dit moment is nog geen bergplaats voor het slib bekend. In de Prov. grond- waterbeschermingsplannen zullen aan wijzingen daartoe worden opgenomen. Omwonenden hebben tegen de aanleg van de vijvers vrij dicht tegen hun perce len aan bezwaar gemaakt door beroep aan te tekenen tegen de toekenning van Alle bouwvakkers kunnen hun vakan tierechten R.B.S. en schilderzegels ver zilveren bij de volgende P.V.-ers van S.F.B, in: MIDDELHARNIS bij A. Tuns, Bea- trixlaan 24, op donderdag 19 mei van 6.30 tot 9 uur nam. OOLTGENSPLAAT - bij C. v. d. Welle, Boomgaardpad 12, op dinsdag 24 mei van 6.30 tot 9 uur nam. DEN BOMMEL bij H. Bakker, Prin- sessenstraat 15, op donderdag 19 mei van 7 tot 7.30 uur nam. OUDE TONGE bij J. Both, Emma- straat 37, op woensdag 25 mei van 7 tot 9 uur nam. ACHTHUIZEN bij W. Buijs, Bom- melsedijk 74, op dinsdag 24 en woensdag 25 mei van 7 tot 9 uur nam. STELLENDAM bij L. Fokker, Nieu weweg 71, op donderdag 19 mei van 7 tot 9 uur nam. OUDDORP bij J. van Splunder, Diependorst 11, op donderdag 19, vrijdag 20 en dinsdag 24 mei van 7 tot 9 uur nam. DIRKSLAND - bij J. v. d. Groef, Deur- loo 5, op vrijdag 20 mei van 7 tot 9.30 uur nam. NIEUWE TONGE bij H. Hoogstrate, Kerkstraat 20, op dinsdag 24 mei van 6 tot 9 uur nam. MELISSANT bij J. P. Breen, in „Melishof' op donderdag 19 mei van 7 tot 9 uur nam. een Hinderwetvergunning. Doordat niet tegelijkertijd een verzoek tot schorsing van de ingebruikname werd ingediend heeft de WMZ de vijvers toch in ge bruik genomen. Het aangeboden drinkwater bestaat uit een mix van natuurlijk duinwater, pol derwater en Haringvlietwater, waarbij de laatste i.v.m. het zoutgehalte en industriële vervuiling als „derde keus" wordt gezien. Het is ook daarom dat Ouddorps College weinig gehoor kreeg op zijn herhaald verzoek de waterwin ning op de Kleistee (die nu overigens is stilgelegd) definitief te stoppen, al be greep WMZ dir. Ir. Stoter dat de land bouwers een andere keuze voorstaan dan de Waterleidingmy die primair de zorg heeft goed drinkwater te leveren. Beëindiging van de waterwinning op de Kleistee zit er, wat de waterleidingmy betreft vooralsnog niet in, „of we zouden vergunning moeten krijgen in de West duinen water te winnen" overwoog Ir. Stoter maar daar is i.v.m. de natuur waarde van dat gebied niet aan te den ken, waarbij burg. van Velzen vaststelde dat de natuurwaarden kennelijk onder geschikt worden gesteld aan het agra risch belang. Goerees' gemeentebestuur bleek overi gens geen rancune te hebben tegen Ir. Stoter zelf Hij werd t.g.v. zijn a.s. zilve ren jubileum door burg. van Velzen ver rast met een smakelijk pakket zee- banket. Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Gelegenheid tot het verzilveren van vakantiebonnen v.h. Schildersbedrijf maandag 16 mei 's avonds van 7-8 uur bij M. P. Grinwis, Koolweg 29A, tel. 1172.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1