Afscheid van bedrijfsvoorlichter tuinbouw en zaadteeït dhr. K. Schik Herinneringsexpositie aan flakkeese Joden permanent in Streekmuseum Sommelsdijk Hoogste punt bouw zwembad Goedereede Raad Dirksland heeft geen behoefte aan best.zetel in Stichting iVlaatsch. Werl( G.O. Agenda concertjaar 1988 De eerste triathlon op Goeree-Overflakkee Biz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 3 MEI 1988 In navolging van de raad van Goede- reede heeft Dirkslands gemeentebe stuur in zijn vergadering van donder dagavond laten weten geen enkele behoefte te hebben aan het bezetten van een bestuursplaats in het Bestuur van de Stichting Maatschappelijk Werk Goeree Overflakkee. Van Oost- flakkeese zijde was daarover een dis cussie op gang gebracht. Het College had in een korte toelichting de raad laten weten dat bestuursdeel- name geen aanbeveling zou verdienen, temeer omdat de financiële belangen van de gemeente in de Stichting niet zodanig groot zijn dat die de bestuurs- deelname zouden rechtvaardigen. Alleen van de zijde van de PvdA fractie en van dhr. L. van Prooijen (Gemeente belangen) werd wel invloed voorgestaan in het bestuur dat uitsluitend uit kerke lijke vertegenwoordigers bestaat. „Qua plaats en funktie in de samenleving is een Stichting Maatschappelijk Werk wel wat anders dan b.v. een Stichting tot behoud van de Sierduif', zo wapende dhr. Eshuis zich tegen het argument van de raadsvoorzitter dat in sommige ge vallen wel-, en in andere gevallen geen bestuursinvloed wordt geclaimd in die Stichtingen die mede door de Gemeente worden gesubsidieerd. „Een Stichting als deze strekt zich uit over alle inwo ners van het eiland", zo wees dhr. Eshuis op de belangrijkheid ervan. WD vertegenwoordiger van Nieuwen- huyzen wilde in het onderhavige geval best van bestuursinvloed afzien in de zekerheid dat door de Stichting geen enkele groepering uit de bevolking van hulp verstoken wordt. Als alles goed gaat hoor je ons niet", zo lichtte dhr. van Nieuwenhuyzen toe; anders zou hij rea geren, zo maakte hij duidelijk, als er kliekjes zouden worden gevormd. „Zon Stichting loopt tenslotte met gemeen schapsgeld te slepen...." Onbegrip voor het Oostflakkeese ver langen ook bij de CDA fractie (dhr. Schouten) en de fractie van de SGP van welke dhr. Dijkgraaf zich afvroeg wat zij die bestuursinvloed zouden wensen nou eigenlijk bezielt, „is het bemoeizucht of zijn het mensen die zich vervelen?" vroeg dhr. Dijkgraaf zich af. Voor hem en zijn fractie was het voldoende via de begrotingen en de jaarverslagen kennis te hebben van het reilen en zeilen van de Stichting. Aan de beantwoording had burg. Over- sier geen zware klus. Overwegend kon hij bevestigen wat de medestanders van het College-voorstel hadden betoogd: „....als we de indruk zouden hebben dat de mensen die niet bij een kerk aange sloten zijn een andere behandeling krij gen dan zouden we een gemeentelijke bestuursinvloed zeker verlangen, maar bij de Stichting Maatschappelijk Werk bestaat niet eens die neiging". „Waarom zouden we dan mankracht beschikbaar stellen om dat wat niet is te gaan contro leren", zo vroeg de voorz. de raad af. Bij de besluitvorming bleken PvdA en Gemeentebelang tegen het voorstel te zijn. De dam over de Boezem Andermaal kwam de vervanging van de brug over de Boezem door een dam aan de orde, nu door een brief van Aanne mer Osseweijer uit Oude Tonge over de gedane besluitvorming de aanleg van die dam onderhands aan te besteden. B W stelden de raad voor die brief ter afhandeling in handen van het College te stellen, maar dat zat met name dhr van Prooyen niet lekker. Hij herinnerde eraan dat het besluit met de kleinst mogelijke meerderheid tot stand is gekomen en hij vroeg zich af of het Col lege dat als een overwinning ziet of dat ze weer heeft vertrouwd op het stilzwij gen van het rechtse coalitieblok. Dhr. van Prooyen vond de dictatuur van de helft plus één typerend voor de gemeentepolitiek van Dirksland. Hij was er allerminst voorstander van de betreffende briefin handen van het Col lege te stellen omdat het schrijven daar mee uit de openbaarheid en uit het gezicht van de oppositie wordt ge haald. Dhr. G. Robijn (PvdA) was dezelfde mening toegedaan, maar PvdA en Ge meentebelang hadden er tenslotte vrede mee dat de brief in de commissie Gemeentewerken en Verkeer behandeld zal worden, zoals de voorz. toezegde. Het is het voornemen van het College deze commissie nauwer te betrekken in de overwegingen tot het doen van onder handse aanbestedingen. Bij het huis van de fam. Schik aan het Korteweegje in Nieuwe Tonge hing j.l. vrijdagmiddag 29 april de vlag uit omdat dhr. K. Schik zijn laatste werk dag vierde. Hij is op wachtgeld ge steld. Het Consulentschap voor de Akker- en Tuinbouw te Barendrecht had t.g.v. zijn afscheid een feestelijke bijeenkomst georganiseerd in „Het Dorpshuis" in zijn woonplaats, waar collega's, telers en vertegenwoordi gers uit het Agrarische Bedrijfsleven afscheid kwamen nemen van voorlich ter K. Schik en zijn gezin. Namens de studieclub Bloemzaad Tho- len sprak de vice-voorzitter, dhr. A. C. Wessels, vriendelijke afscheidswoorden. Toch was hij deze middag met geengde gevoelens naar Nieuwe Tonge gekomen daar er voor dhr. Schik (nog) geen opvolger was aangesteld. „Jammer, dat dit vertrek voor ons zo onverwacht gekomen is", vond dhr. Wessels, „na jaren van aandringen werd dhr. Schik speciaal voor de tak Bloem zaad gekwalificeerd door het Consu lentschap Goes. Er werd in de Akker- en Tuinbouw reeds veel voorlichting gege ven doch niet op het gebied van Bloem zaad. Door de aanstelling van dhr. Schik werd hier een pover begin (1 dag in de week) mee gemaakt. „Geef me de kans", had dhr. Schik gezegd. Welnu, die heeft hij zeker benut. Hij ging te rade bij telers, veel viel er nog te leren. Uitein delijk groeiden zijn aktiviteiten uit tot een full-time baan", aldus dhr. Wes sels. Hij betreurde het nogmaals, dat er nie mand was om hetgeen dhr. Schik had bereikt, voort te zetten. „Bij zijn aanstelling als Bloemzaad- voorlichter", zo vertelde dhr. Wessels, „werd zijn snorretje al grijs. Ik dacht toen dat hij wel gauw de V.U.T. in zou gaan, maar dat hij op wachtgeld zou worden gesteld, nee, daar waren we niet op bedacht geweest. Veel heeft dhr. Schik bereikt en ook op papier gezet. Er is destijds getwijfeld aan het belang van deze funktie; maar niet door ons. Wel is er nu wat krimp in het areaal; we weten niet wat het over enkele jaren is. Kwali teit leveren is een eerste vereiste willen we de export aankunnen. Veel valt er nog te leren. Het belang van een goede voorlichter wil ik vanaf deze plaats nadrukkelijk onderstrepen. Dhr. Schik had veel ervaring en gaf leiding aan excursies enz. We zullen hem erg missen". Collega Ko Bosma richtte namens de Personeelsvereniging het woord tot dhr. Schik. Hij had hier jaren naar uitgeke ken, zo zei hij, omdat hij eindelijk de kans kreeg om het laatste woord te heb ben. Nu kon hij Karel terug pakken.... „Over jou kan ik wel een boek schrij ven", begon hij zijn toespraak. „Voor deze middag heb ik er een hoofdstuk uit gepakt". Hij verhaalde hoe dhr. Schik op 1 februari 1960 in dienst was getreden bij de Akker- en Tuinbouw. Hij was geïmponeerd geweest door zijn staat van dienst. Groentekweker, bollenexporteur enz. Kortom, Karel was een eersteklas „buitenman", die bovendien tot een uit stekend ras behoorde. Door de jaren heen had hij hem leren kennen als iemand die altijd zijn eigen weg ging en moeite had met regels. Hij leefde in zijn eigen keizerrijkje. Hij noemde hem voorts handig (naar twee kanten toe), een paarden- en hon denvriend, een goed voetballer en ook een goed zeiler. Zijn liefde voor scheeps bouw was uit laatstgenoemde voort gekomen. „Wie weet wordt er nog eens een straat naar je vernoemd", grapte dhr. Bosma. Het diensthoofd van het Consulent schap Akker- en Tuinbouw, Ir. M. I. E. Jansen, nam vervolgens het woord. Hij had dhr. Schik nog niet zo goed leren kennen omdat hij pas vier maanden bij het Consulentschap in dienst was. Wel had hij indrukken van dhr. Schik gekre gen waarvan hij als eerste noemde dat het beroep van voorlichter geheel bij het karakter van dhr. Schik paste. Hij werkte het liefst in z'n eentje. Verder had hij opgemerkt dat hij, terecht, ook veel aandacht voor de kleinere bedrij ven had. Hij voelde zich betrokken bij de mensen die het moeilijk hadden. „De zaadteeït beleeft een moeilijke tijd", aldus dhr. Jansen. „Het areaal is terug gelopen, het laatste jaar is moeilijk geweest". Over het vinden van een opvolger was hij niet al te somber gestemd. Echter: een geschikte opvolger vinden was niet zo eenvoudig. Hij zei het niet verant woord te vinden om een schoolverlater de voorlichting te laten opzetten. „Als het zinvol blijkt, zal er zeker voor de bloemzaadtak weer een voorlichter komen". Tenslotte overhandigde hij mevr. Schik bloemen en dhr Schik enkele kado's waarondereen voetbal", want Karel rent nog goed rond", vond dhr. Jansen. Dankwoord Dhr. Schik kreeg tenslotte (toch nog) het laatste woord. Slapeloze nachten had hij gehad vanwege de afscheidstoe spraak die hij moest houden. Prachtige volzinnen waren hem door het hoofd gegaan.... Liever had hij een verhaaltje over bloemzaad gehouden. De beginperiode bij Akker- en Tuin bouw was moeilijk voor hem geweest. Hij kwam van de zandgrond, was tuinbouw-vakonderwijzer geweest, en de kennis van een zandgebied is toch anders dan van een kleigebied. Hij was met de tuinbouwgids '61, een agenda en een archief waarin drie eeuwen kennis over bloembollen lag opgeslagen, van start gegaan. Eerst had hij zich per bromfiets moeten verplaatsen (met een veel te grote leren jas), later ging het natuurlijk per auto. Veel was er gebeurd in de 28 jaar en 10 dagen dat hij voor- Collega Ko Bosma biedt hier de scheidende voorlichter, dhr. K. Schik, een originele bollenmand aan. lichter was. Na de opkomst van de gla diool, waarvan de bakermat in Nieuwe Tonge lag, kwam de tulpenteelt. De oppervlakten werden groter. De mecha nisatie kwam. In '64 waren er 640 telers op Flakkee. Velen zijn om verschillende redenen afgevallen. Veel goede jaren zijn er geweest waarin leuk werd ver diend. Ook narigheid werd gekend. Het jaar '64 b.v. was een slecht jaar: veel regen, veel telers, groot areaal, slechte prijzen. Voorts noemde dhr. Schik het jaar '74 een rampjaar. Door de nattigheid kon er niets uit de grond worden gehaald. De hulp van het leger werd ingeroepen. Het gebeurde dat soldaten een laars kwijt raakten doordat ze te lang op één plek stonden.... Ook de tachtiger jaren telde veel natte jaren. Enkele bedrijven moes ten het loodje leggen. Dhr. Schik zei dat hij als voorlichter veel vrijheid van zijn (zes) bazen had gehad. „Maar ik had nog een baas", vertelde hij met enige trots, „namelijk mijn vrouw". Zij had hem altijd goed achter de broek gezeten als hij bijv. mensen nog moest opbellen. Ook zij had zich een goede voorlichtster getoond! Het laatste jaar was hij veel met de tuinbouw-zaadteelt bezig geweest. Veel lezingen heeft hij hierover gehouden. Dhr. Schik toonde zich bereid om altijd, zo nodig, de helpende hand toe te steken door goede raad te geven. De kontakten met kollega's zal hij zeker missen. „Afscheid nemen valt niet mee", vond hij. Met een „tot ziens" en „het beste" eindigde hij zijn toespraak. HERKINGEN Uitslag P.V. „de Luchtbode" Wedvlucht Strombeek 30 april. 301 dui ven, los om 9.30 uur bij Oosten wind. Afstand 91 km. Ph. Logmans: 1,2,8,11,13,14,19,23,25, 35,38,46,51,54,55,56,72; H. Kameriing: 3,48,50,63,65; C. Logmans: 4,10,26,28, 59,62; M. Huizeren Zn.: 5,27,31,66,69 73; H. Kievit: 6,7,64,74; K. Kievit: 9,41, 44, 57. 75; J. den Boer: 12, 16, 17, 18, 22, 32, 43, 45, 67, 76; I. Kievit: 15, 21, 24, 30, 34,53; A. Molenaar: 20,40,71C. Auper- lee: 29,33,47,58; J. Molenaar: 36; B. v. d. Ochtend: 37,49,52,61; H. Kagchelland: 39; B. Stoop: 42, 60, 70; A. J. A. Vo- laart: 68. Nieuwe Kerk - Middelburg Elke dinsdagavond om 20.00 uur op: 24 mei (3e pinksterdag): Klaas J. Mulder, 5 juli: Charies J. de Wolff. 12 juli: Sander van Marion. 19 juli: „Briüsh Columbia Boys Choir" uit Vancouver o.l.v. Donald Forbes, m.m.v. Klaas Jan Mulder, begelei ding en orgelsoli. 26 juli: Herman van Vliet. 2 augustus: Vincent de Vries. 9 augustus: Bram Beekman. 16 augustus: Gerrit Chr. de Gier. 23 augustus: Jaap Kroonenburg. 30 augustus: Klaas J. Mulder (verzoekprogramma). Toegangsbewijzen a 6,00 verkrijgbaar op de concertavond aan de kerk. Hou ders Cult. Jeugdpasp., 65+ en kinderen tot 12 jaar 4,00. Voor het concert op 19 juli resp. 8,00 en 6,00. Op zaterdag 13 augustus a.s. zal er op Goeree Overflakkee (in en rondom Dirksland) een KWART-TRIATHLON worden georganiseerd. Dit sportieve evenement bestaat uit de volgende onderdelen: zwemmen (1 km), fietsen (45 km) en lopen (10 km). Goeree Overflakkee leent zich uitste kend voor een triathlon, het zwemmen geschiedt in het schoonste stukje bin nenwater van Nederland, namelijk de Grevelingen. Het fietsgedeelte vindt plaats op een overzichtelijk en veilig wegenparcours tussen Herkingen en Stellendam. Er wordt gelopen in en rond Dirksland. De start zal plaats vinden op het strand van Herkingen, terwijl er gefinished wordt op de Philipshoofjesweg nabij het sportcomplex De Gooye. Wie aan dit sportieve evenement wenst deel te nemen, kan zich vanaf 9 mei 1988 telefonisch of eventueel schriftelijk in schrijven bij de onderstaande adres sen: Triathlon Goeree Overflakkee, Molen- zicht 34, 3247 VA Dirksland, tel. 01877 - 3254 of Acacia 2, 3247 DB Dirksland, tel. 01877 - 2546. De inschrijfkosten bedragen 20,- en er kunnen maximaal 200 deelnemers mee doen. Uw inschrijving is pas geldig nadat u ƒ20,- heeft overgemaakt op het reke ningnummer van Triathlon Goeree Overflakkee. Dit nummer zal u medegedeeld worden als u zich aanmeldt. Verder kunt u zich met vragen altijd wenden tot het organiserend comité, bestaande uit: Peter Wielaard, Middelhamis; Erik Pee- man, Sommelsdijk; Theo Lambooij, Dirksland; Peter Keuker, Dirksland; Leen Schipper, Stellendam. Zoals u waarschijnlijk weet heeft de zwemvereniging „De Gooye" sinds 1987 een triathlon-afdeiing van 40 leden. Er bestaat een mogelijkheid om te trai nen in zwembad „De Gooye" op het onderdeel zwemmen op de zaterdag ochtend van 8.00 tot 9.00 uur. De contributie voor deze training be draagt slechts 10,- per maand. Mocht u hier meer inlichtingen over willen hebben, dan kunt u altijd op bovenge noemde tijd langs komen in het zwem bad. Dhr. Kruider (r) neemt uit handen van dhr. C. Verbiest het beheer en bezit van de expositie in ontvangst. Vooraan de steen uit de Joodse school. In het doorgaans wélvoorziene Streekmuseum te Sommelsdijk waren tot vorig jaar nauwelijks tastbare herinneringen te vinden aan de Joden die voor de oor log op Goeree Overflakkee woonden, maar hoezeer het Museumbestuur zich dat manco ook bewust was, van enige voorziening daarin was het nooit geko men. De vorig jaar gehouden expositie over het lot van de Flakkeese Joden leidde echter een ommekeer in en zeker is dat het geval sinds de organisator van deze expositie, oud-Sommelsdijker C. Verbiest, het Museum vorige week een groot deel van het verzamelde materiaal en van eigen verzameling aanbood, om niet en in eigendom....! Zeker vierduizend belangstellenden bezochten vorig jaar zomer de expositie die de aanwezigheid van de Joden op Flakkee zo indringend in herinnering riep. Velen kwamen door deportatie om het leven en Flakkee restte slechts de herinnering aan hen die een zo wezenlijk deel van de samenleving hadden gevormd. Dhr. Verbiest mocht een groot deel van de hem in gebruik gegeven foto's en documenten een bestemming geven en de beste leek hem de opzet van een blijvende expositie in het Museum tot een eervolle gedachtenis aan hen die de Duitse haat niet over leefden. Gebundeld in een achttal mappen bevindt zich in het Museum nu o.a. aan de hand van vele krantenknipsels een zeer uitgebreide informatie over het Joodse leven op Flakkee, over de oorlog, de maatregelen tegen de Joden en de bijna vernietiging van dezen. Zeer uitvoerig is ook de map met documentatie over het verzet (waaraan dhr. Verbiest in Amsterdam meewerkte) en er zijn ook gebruiksvoorwerpen en.... de bewaard gebleven gedenksteen die werd ingemetseld in het inmiddels verdwenen Joodse schoolgebouw op het Zandpad te Middelharnis. Dhr. en mevr. Verbiest-Hergesell hopen dat hun geste ertoe zal leiden dat de Joden van toen in blijvende herinnering zullen blijven. Hun goede vriend, eveneens oud- Flakkeeër, dhr. P. Koote zorgde voor o.a. de tekstborden en de sokkel waarop de her inneringstegel wordt geëxposeerd. Ook stelde dhr. Koote foto's ter beschikking. Dhr. A. J. Kruider, voorzitter van het Museumbestuur heeft de gift j.l. donderdag morgen onder grote dank aanvaard. In de bouw van het nieuwe overdekte zwem- en recreatiebad dat verrijst naast het openluchtbad te Stellendam, is eind vorige week het hoogste punt bereikt. Weth. Visser die ook de eerste paal heeft geslagen hees bij het bereiken van deze nieuwe mijlpaal in de bouw de vlag in top. Tot dusver is de bouw, die wordt gepleegd door aannemingsbe drijf Boeter uit Middelharnis en de Blok te Stellendam, uitstekend verlopen en eind mei hopen de bouwers het pro- jekt glas- en waterdicht te hebben. De oplevering is op half augustus gepland waarna men het bad begin september in gebruik hoopt te nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 6