100e werknemer bij den Hertog TVends»^! bedrijf „Ruitenboer" Zangeres zonder raam. ^Leasing Voorlichten, praten en aarzelen I is verhuisd !J Citroen-Hesselink Ramoco b.v. boco IMII Landbouwschool Sommelsdijk exploiteert uniek bezit: Samenzangavond Koninginnedag v ƒ2199.- hutbredïïtse Goeree-Overflakkee Garage V. d. Velde b.v. Mercedes-Benz Verkoop Uitzending zendingsarts T. Dorresteijn 60e Jaargang No. 5691 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Landbouwpraatje: Wasautomaten 3 jaar volledige garantie Noteert u even: X J rMlame /-^ J Molenweg 10a, Middelhamis J Telefoon 01870-6366 J Telefax 01870 - 6388 t Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer OPEN KLOMP FOTO ARJO VAN OER GRAAFF AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Bevrijdingsherdenking in de St. Jansl(erl( te Gouda KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 01870 - 4466 NIEUWE TONGE A. J. van Rumpt POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Een goede boer behoeft goede voor lichting. De landbouw heeft jaren lang geprofiteerd van de goede relatie tus sen boer en voorlichter. Met die rela tie dreigt nu iets mis te gaan. De landbouwvoorlichting wordt slachtof fer van een praat- en aarzelcultuur. Meer dan een eeuw lang zijn de boeren in ons land geruggesteund door een landbouwpolitiek die koerste op het drieluik Onderzoek, Voorlichting en Onderwijs. De goede samenwerking tus sen overheid en bedrijfsleven, die be trekking heeft op een uitgebreid en gedegen landbouwkundig onderzoek, onderwijs en voorlichtingsapparaat, heeft de boeren geen windeieren gelegd. De onderzoeksresultaten (denk aan de vele onderzoeksinstituten in Wagenin- gen en elders in den lande) zijn steeds via het agrarisch onderwijs en de voor lichtingsdiensten naarde boerderij door gegeven. Dat voortreffelijke samenspel tussen overheid en bedrijfsleven heeft aan de Nederlandse landbouw een wereldnaam gegeven. Bezuinigingen en privatiseren De financiële zorgen van de overheid zijn de hoofdoorzaak voor een kink in de kabel. De overheid trekt de handen gedeeltelijk terug en wil het landbouw kundig onderzoek en de landbouwvoor lichting meer naar de boer toe schuiven. Het belangrijkste motief voor de over- heidsoperatie is de bezuiniging. Overhe veling van voorlichting en onderzoek naar de boeren betekent immers dat de laatsten ook de rekening gepresenteerd krijgen. De totale operatie geschiedt onder de vlag „privatisering voorlich tingen verzelfstandiging landbouwkun dig onderzoek". De privatisering van de landbouwvoor lichting komt erop neer dat ongeveer tweederde deel van alle rijkslandbouw- voorlichters over moet stappen naar een nieuwe werkgever. Het plan is dan ook om ongeveer 700 overheidsambtenaren, die landbouwvoorlichting geven, te ont doen van de overheids- of ambtenaren- status. Voor de betreffende mensen betekent het een ingrijpende operatie, zij weten wat ze zullen missen (hun rechtspositie als ambtenaren) maar blij ven voorlopig in het onzekere over hun toekomst. Juist het laatste tast de kwali teit van de voorlichting aan. Begrijpe lijk: een voorhchter die onzeker is kan zijn boodschap ook niet meer brengen. De boeren kijken nogal vreemd tegen de privatiseringsoperatie van de overheid aan. Allereerst zullen ze dieper in de beurs moeten tasten (de overheid wil immers bezuinigen), voorts willen ze vooraf goed vaststellen hoe het nieuwe „voorlichtingsgebouw" eruit ziet, ze wensen medezeggenschap en medebe stuur (met de overheid) en.... overheids ambtenaren zo maar overnemen gaat te ver. De boeren willen eerst op een rijtje zetten welke behoeften er aan voorlich ting zijn. Op basis van deze voorlich tingsbehoefte willen ze met de overheid onderhandelen. Uit dat overleg moet tenslotte een nieuwe structuur van de landbouwvoorlichting komen. Boer en overheid zijn het over één punt wel eens: de landbouw heeft behoefte aan een bij- de-tijdse en deskundige voorlichting, vooral op bedrijfstechnisch, bedrijfs economisch en vaktechnisch terrein. Praten en aarzelen Terwijl het gemeenschappelijk uit gangspunt van de privatisering buiten kijf staat vergt de nadere uitwerking en vormgeving veel meer tijd. Er wordt veel gepraat en.... geaarzeld. Boer en over heid nemen stellingen in, proberen stapsgewijze hun eigen belangen veilig te stellen, aarzelen, wikken en wegen. En de voorlichters, om wie het toch ook draait, verkeren in grote onzekerheid. Zij kunnen moeilijk overweg met de praat- en aarzelcultuur; zij willen de boeren goede adviezen geven maar daar komt het niet meer van. De goede band tussen boer en voorlichter lijkt ver stoord. Go voorlichters kiezen eieren voor hun 'ld en stappen over haar commerc' adviesdiensten. Het over- heidsapp. at loopt leeg en de boer blijft met schade zitten. Boeren krij gen up dcAc liiaiiiei genoeg van de over- heidsplannen. Bezuinigen is prima, maar als dit via een privatiseringsopera tie tot een exodus van voorlichters leidt, wordt het kind met het badwater wegge gooid. De overheid springt lichtzinnig om met een voortreffelijk landbouwpo litiek instrument. De landbouv^rvoor- lichting, jarenlang geprezen door boer en overheid, wordt uitgehold. De boer mag verder zonder de ruggesteun die hij gewend is. B. Schouwing Jan Sala uit Middelhamis zal vanaf mei niet meer zijn werkterrein vinden op „Hernesseroord" waaraan hij vijftien jaar, laatstelijk als Hoofd van de Voe- dingsdienst, verbonden was, maar per die datum, de 2e mei, in dienst treden van den Hertog's Diepvriesspecialiteiten b.v. te Dirksland. De overstap van dhr. Sala zou de krant niet hebben gehaald wanneer hij niet precies als de 100e werk nemer bij den Hertog zou zijn genoteerd. Het bereiken van dat personeelsbe stand was voor mede-directeur D. Arensman aanleiding de nieuwe, hem uit zijn vroegere funktie nog welbekende, medewerker voor het nieuwe Melissantse bedrijf hartelijk en nadrukkelijk te verwelkomen. Dhr. Sala (39) die een gedegen culinaire- en banketbakkersopleiding heeft genoten en jarenlang zijn vak met zichtbaar genoegen heeft uitgeoefend, wordt aangesteld als bedrijfsleider van de Snackfabriek te Dirksland waarvan hem de voortzetting van de huidige lijn-, en de ontwikkeling van nieuwe produkten voor de nationale en internationale markt wordt verwacht. Je zult als nieuw personeelslid (r.) zó hartelijk welkom worden geheten in diverse merken en prijzen, maar allemaal met gratis b.v. MIELE W709 centrifuge 1250 t/min. Vrije temp. keuze BOSCH V902 centrifuge 900 t/min., vrije temp.keuze. -i 'iAQ PHILIPS AWB017 centrifuge 850 t/min. Vrije temp.keuze. i AOQ BLUE AIR LB 4245 centrifuge 400 t/min. Mono knopbediening. ^QQ voor aOe zéherheid VlNGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2618 voor Verkoop -l- Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ^^♦♦^♦♦•♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4 I OUDE TONGE Donderdag, vrijdag en zaterdag open VOORSTRAAT 3247 CE DIRKSLAND - 01877351 Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 De lagere land- en tuinbouwschool is als enige van de ver gelijkbare scholen in den lande in het gelukkige bezit van een eigen tuinbouwbedrijf te Sommelsdijk, dat Lv.m. de aanwezigheid van 1700 m^ staand glas de „Ruitenboer" wordt genoemd. Het unieke bezit, behalve de genoemde glasoppervlakte ook 6000 m^ koude grond, is als elk ander bedrijf aan hoge onkosten onderhevig waarom aan het onderwijskundig element ook het commerciële aspekt wordt toegevoegd. De school werd daarom lid van de Veiling „het Westland" i,m daar de geteelde en gekweekte produkten af te kun nen zetten. Dat betekent dat behalve aan kwaliteit ook ook al omwille van de transportkosten eisen gesteld worden aan de kwan titeit. Aan beiden weet de school uitstekend te voldoen. Een nauwkeurige teeltbegeleiding door de praktijkleraren staat daarvoor borg. In de kas staan o.a. 75.000 duizendschonen en 32.000 gladio len en ook is de Plumosa een grote teelt. Ook zijn er 23.000 perkplanten en straks volgen rode pepers, veldsla, tomaten De jeugd welgemoed aan het werk. in 3 jaar tijds worden ze bij vrijwel alle teelten betrokken. en komkommers. Buiten zullen vroege aardappelen en herfstbloemkool worden geteeld. Een opvallend jong bedrijf, het tuinbouwbedrijf „Ruiten- boer" waarop zo hadden we de indruk een bijzonder aangenaam werkklimaat en een bijzondere motivatie heerst. De leerlingen hebben na het eerste leerjaar bewust voor de studierichting Plantverzorging gekozen, terwijl anderen de Dierverzorging prefereren. Beide onderdelen zijn afstudeer richtingen. Wanneer in mei in Sommelsdijk de jaarlijkse geranium- markt wordt gehouden zal er ook een stand met geraniums en perkplanten van „Ruitenboer" aanwezig zijn. Het publiek kan ook elke woensdagmiddag en vrijdagmid dag op „Ruitenboer" zelf terecht om daar aankopen te doen. Het is te vinden in Sommelsdijk aan de Molenweg enkele honderden meters voorbij de kruising met de Molenlaan. Het staat op enige afstand links van de weg maar is vanaf de Molenweg gemakkelijk te bereiken. De Ver. Prot. Ned. afd. Gouda e.o. belegt op D.V. donderdag 5 mei a.s. een samen komst ter herdenking van de bevrijding. In deze samenkomst zal spreken: ds. H. Visser, Ned. Herv. pred. te Katwijk aan Zee over: Van de Hemel herinnerd". Muzikale medewerking wordt verleend door het Chr. Waddinxveens Mannen koor „De Gouwestem", o.l.v. Adriaan Verhoef Aan het orgel: Ben Kramer. Verder verleend medewerking het jeugd- koor „Jong Sursum Corda", o.l.v. Ineke v. d. Gouwe-Vogel. Organist: Hans v. d. Gouwe. Declamatie door mevr. J. Visser-Vlaan deren. Aanvang 20.00 uur. Deur open 19.30 uur. Toegang vrij. In de Ned. Hervormde Kerk te Middel hamis organiseert Woord Daad op vrijdagavond 29 april a.s. een koor- en samenzangavond, die in het kader van Koninginnedag staat. Meditatie: Ds. P. den Butter. Koren: Com nu met Sangh, Oude Tonge; Jeduthun, Middelhamis; Jeugdkoor „Prins Maurits", M'hamis; Soli Deo Gloria, Stellendam. Solisten: Hans Kom en Henk Mackloet, trompet. Carolien Hameeteman, dwarsfluit. Organisten: Martin Mans en Ab Vroegindewey. Programma's 2,50) in de kerk. KoUekte ten bate van het Medisch Werk op Haïti. Aanvang: 19.30 uur. Kerk open: 19.00 uur. De uitvoering op 16 april te Dirksland bracht 1.555.65 op. Heel veel dank aan allen, die op welke wijze dan ook tot het welslagen van deze avond hebben bij gedragen. Clara van der Noot kon heel mooi zingen. En hard ook. Het gebeurde wel eens dat zij tijdens zangoefeningen de ruiten in de sponningen deed rinkelen, maar gelukkig was er nooit iets gebroken. Clara liad wel eens op TV gezien hoe iemand een drink glas met een hard stemgeluid liet breken. Zover wou zij echter niet gaan. Afgelopen woensdag zou onze zangeres een gast optreden verzorgen voor de vereniging van slechthorenden te Nieuwe Tonge. Tijdens de korte autorit vanaf haar woon plaats zat zij nog wat te repeteren. Eerst heel rustig maar allengs zwol haar stem geluid aan tot misthoornvolume. En toen gebeurde het. Met donderend geraas ver brijzelde de voorruit. Clara was gelijk stil en zette de wagen langs de kant van de weg. Alles zat onder het glas. Onze stem- kunstenares keek om zich heen en ont dekte het naambord van Karels Autoscha de. Daar ga ik heen besloot zij en reed haar auto het terrein van het schadebedrijf op. Zoals gebruikelijk bij Karels werd Clara direkt met koffie ontvangen. Steentje te gen de voorruit, informeerde de man van de receptie. Ach nee, antwoordde Clara laconiek, ik zong slechts een eenvoudig liedje en pats daar ging die ruit. Ongeloof lijk, sprak de man van Karels, maar ik ver zoek u wel om bij ons niet ie zingen want hier liggen vele nieuwe autoruiten in voor raad. Clara beloofde het plechtig tenwijl men in recordtijd een nieuw glas in haar wagen plaatste. Bij Karels klom intussen iemand op een ladder, haalde het bord „Verboden te Roken" naar beneden en schreef daar met een viltstift iets onder Toen het bordweeropz'n plaats hing, hiel den de altijd vrolijk neuriënde medewer kersvan Karels plotseling hun mond. Want er stond nu te lezen: Verboden te Roken en te Zingen! Extra kerkdienst D.V. dinsdag 26 april a.s., aanvang 19.30 uur hoopt ds. K. Veldman uit Nederhemert voor de Mbuma-zending te spreken in het Herv. Centrum „Elim". Zuiddijk 19. Jong en oud hartelijk welkom. FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C=> CZ, f^-l"'-''l-*||*] CZlCZJCzitUCJCDCZICJCJ Westkislieelsli - OuOdorp - Teleloon 0187S-1612 ei Hope;oom '72 - JelelDon 0)ri6-3''C Sommetsöuk - Teleioc DIRKSLAND D.V. donderdag 28 april a.s. zal in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente de uitzending plaats vinden van de heer en mevrouw Dorresteijn. In deze dienst hopen voor te gaan de plaatselijke predikant ds. J. Koster, ter wijl de uitzending verricht zal worden door ds. J. J. van Eckeveld van Zeist, sekretaris Nigeria van het Deputaat- schap voor de Zending. De fam. Dorresteijn hoopt begin mei naar Nigeria te vertrekken, waar de heer Dorresteijn als arts werkzaam zal zijn in het medische zendingswerk, dat in het Izi-gebied plaats vindt. Aanvang van deze dienst om 19.30 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1