EllAtlDEn-niEUWS Tafelronde Goeree Overflakkee doet aan Natuurmonumenten vogelobservatiepost cadeau voor jou Een zieke thuis? Bouwen of verbouwen zonder vergunning Makelaar Tamboer^ Thema avond Spelen Gift voor „Vooruit" Oude Tonge Schaken in Stellendam Zaterdag Braziliëdag op o.b.s. „Roxenisse" Eerste informatie vragen! Jaarverg. Herv. Vrouwenver. HUIS VERKOPEN?^ 01870-3477 IS. VERVOLGVERHAAL 33 - 2e Blad DINSDAG 22 MAART 1988 No. 5683 De gemeente Dirksland heeft sinds enige tijd haar Bouwverordening ver soepeld. Dat betekent dat thans voor een groter aantal bouwwerken dan voorheen geen vergunning meer nodig is. Berichten daarover hebben her en der tot misverstanden geleid. Daarom hierbij - behalve een korte uiteenzet ting - het dringende advies om voor alle gevallen vooraf bij de gemeente informatie in te winnen. ledere bouwer heeft te maken met twee wetten: de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (WRO) en de Woningwet (Ww). Zijn of haar bouwplan moet voldoen aan de bepalingen van het bestem mingsplan de Ww en de daarop geba seerde gemeentelijke Bouwverorde ning. Is dat het geval, dan krijgt de bouwlus- tige een bouwvergunning en kan hij of zij aan de slag. (Is dat niet het geval, omdat het bouw plan is gesitueerd op grond met een bestemming, waarop niet mag worden gebouwd, dan moet eerst het bestem mingsplan worden gewijzigd of vrijstel ling daarvan worden verleend. De bouw vergunning kan daardoor nog geruime tijd op zich laten wachten). Zoals gezegd zijn de bepalingen van de gemeentelijke bouwverordening versoe peld, terwijl ook de mogelijkheden van de WRO zijn verruimd. De voorschrif ten zijn eenvoudiger en het aantal (kleine) gevallen, waarvoor geen bouw- Het komt steeds meer voor dat zieken thuis verpleegd worden. Dit komt om dat de patiënt niet naar het ziekenhuis wil/kan of omdat het ziekenhuis vroeg tijdig een patiënt ontsloot. De verzorgers thuis krijgen dan een hele nieuwe taak met alle onzekerheid vandien. De ver zorgers blijven dan met een aantal vra gen zitten zoals: „Hoe kan ik mijn man het beste en gemakkelijkst wassen? Wat kan de zieke het beste eten? Wat kan ik doen om doorliggen te voorkomen? Bij wie kan ik terecht met mijn vragen? Mijn moeder is zo zwaar, ik kan haar niet tillen". Om op deze eu andere vragen tegemoet te komen organiseert de Kruisvereni ging een cursus „Zieken verzorgen thuis! In deze cursus maakt men kennis met de wereld van en rondom de zieke, en tevens leert men de basistechnieken van het verzorgen. De cursus bestaat uit 6 avonden waarvan de eerste avond op dinsdag 12 april. De kosten zijn 15,- voor de gehele cursus. Het geheel vindt plaats in het wijkgebouw te Middel- harnis. Indien u graag wat meer over het onder werp wilt weten en u verzorgt op dit moment een zieke, of denkt dat in de toekomst te zullen doen dan kunt u zich aanmelden bij de kruisvereniging Mid- delharnis, telefoon 01870-2300, tussen 13.00 en 14.00 uur. OUDDORP De Herv. Vrouwenvereniging „Ora et Labora" hoopt volgende week woens dag 30 maari, 's avonds om half 8 haar JaarverSgadering te houden in het Herv. Verenigingsgebouw „Eben Haëzer". Er zal een lezing met dia's gehouden wor den over het onderwerp „Christen zijn in China". In de pauze zal er voor het werk van de Bonisa-zending worden gekollekteerd. Ieder is hartelijk welkom. vergunning meer nodig is, is uitgebreid. Zowel de landelijke als de plaatselijke overheid wil zich namelijk flexibeler opstellen, de betreffende procedures doorzichtiger maken en de zaken snel ler afwikkelen. Dat betekent niet dat u in al die kleine gevallen (erfafscheidingen, schuurtjes, antenne's e.d.) zomaar aan de gang kunt gaan: - kleine veranderingen of vernieuwin gen aan een bouwwerk moet u mel den: burgemeester en wethouders toetsen die dan aan de nieuwe bouw verordening en berichten u daarna of u daarvoor nog wel of inderdaad geen bouwverordening meer nodig hebt; - uw bouwplan - hoe klein ook - kan ondanks dat toch in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan zie boven) de welstandseisen de verordeningen van een andere instantie (bijvoorbeeld bij bouwen te dicht in de buurt van een sloot volgens de keur van het water schap). Vandaar het advies in de aanhef van dit bericht: vraag vooraf inlichtingen bij de instantie die daar alles van weet, de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente. Voorstraat 15, telefoon 1233, toestel 44 of 45. Bel voor deskundige M bemiddeling nvm _111*J |afHI{{Qf^B|[i_Ëjj|||JJj|D|Oj]|_ De Stichting Kinderopvang Goeree Overflakkee organiseert in samenwer king met het Groene Kruis in Goede- reede een thema-avond over de funktie van spel voor kinderen tussen O en 4 jaar oud. Deze avond wordt georganiseerd voor zowel gast-vraag als ruilouders van het door de Stichting Kinderopvang georga niseerde Gastouderprojekt, als voor ieder ander die geïnteresseerd is in dit onden^^ern. Dit kunnen individuele vaders en moe ders zijn; alleenstaande ouders; grootou ders, die veel met hun kleinkinderen optrekken en dan graag iets leuks met hen doen; hulpouders op peuterspeelza len; jongeren, die vaak babysitten voor eigen broertjes of zusjes of voor an deren. Maar ook iemand, die niet onder één van deze kategorieën valt, .maar er bij voorbeeld gewoon wat meer over wil weten, is van harte welkom! De avond wordt begeleid door Machteld Lemmens, die als pedagogisch mede werkster is verbonden aan de provin ciale kruisvereniging. Op deze bijeenkomst zal zij, samen met de aanwezigen, ingaan op wat spel bete kent voor kinderen en wat daarbij zoal geschikte hulpmiddelen zijn. Dat dat niet altijd duur speelgoed hoeft te zijn zal u zeker duidelijk worden op deze avond! Tijdens de pauze en na afloop kunt u tevens gebruik maken van de mogelijk heid om voorlichtingsmateriaal in te zien over spel met kinderen en kennis maken met de aktiviteiten van zowel het Groene Kruis als de Stichting Kinde ropvang Goeree Overflakkee. Spelenis? Komendus!!! (Mochtg u verdere informatie willen of vervoersproblemen hebben, bel dan even naar 01879-1882 of 01877-1186!) Van de Stichting Zomerpostzegels is het dat Muziekver. „Vooruit" een gift heeft ontvangen van ƒ3500,- d.d. 11 maart 1988. Dit bedrag zal worden gebruikt om een sektie van een nieuw instrumentarium te voorzien. Hoe komt nou zo'n Stichting aan de geldmiddelen zult u zich afvragen? Wel als u zomerpostzegels koopt of andere artikelen. Stort de Stichting in een pot deze ontvangsten en keert aan vereni gingen - en andere instellingen - een bepaald subsidiebedrag uit. Deze kunnen dan net als Vooruit hun vereniging voorzien van die attributen die ze nodig hebben. Vooruit is een sterk groeiende vereniging die echt toe is aan vernieuwing van hun instrumentarium. Het is voor bestuur, dirigent en leden een stimulans om door te gaan. En voor u als publiek een teken dat uw vereni ging „Vooruit" aktief bezig is. Dat kunt u dikwijls horen en zien. Daarom onze dank aan de Stichting Zomerpostzegels voor deze subsidie, en.... u voor uw medewerking bij het kopen. Op het menu dinsdagavond de kwartfi nales voor de beker en 2 partijen voor de interne competitie. Om te beginnen de hoofdschotel, de beker, stuk voor stuk klappers. Bekerhouder van Rossum tegen kampioen Breeuwér was een zeer inhoudsrijke partij, waarin wit de touw tjes in handen had tot kort voor de tijd controle. Wit beging een positionele fout en geraakte in een verloren staand tore- neindspel. Om het tij te keren moest wit zijn toren voor een zwarte vrijpion geven; beide partijen slaagden erin een dame te halen, maar nadat de zwarte koning uit de witte schaakjes was gelo pen, geloofde wit het wel. Een mooie prestatie van Breeuwér, want van Ros sum met zwart verslaan is niet een ieder gegeven. Botma tegen van Oostenbrugge was zo nog interessanter; een partij met steeds weer wisselende kansen. Nadat zwart een paard had laten verdwalen op g3 dacht iedereen dat wit zou winnen; niets is minder waar, want zwart had verder gekeken. Hij wist via enkele krachtzet ten een kansrijke stelling op het bord te krijgen die hij na de tijdcontrole in winst wist om te zetten. Dat wit het einde bespoedigde door een blunder, deed er niet meer toe. De partij van Ast-Gott- schal werd uitgesteld, omdat Gottschal enkele dagen geleden vader was gewor den van een gezonde dochter!! Voor de h.h. competitie stond ook een klapper op het menu; de koploper, Bol- leman, met zwart tegen nummer drie Hameeteman. Via een gesloten Sici- liaan wist zwart al spoedig het initiatief te grijpen. Wit verdedigde zich echter zeer goed al ging dit wel ten koste van zijn bedenktijd. In tijdnood kon wit de complicaties niet meer overzien en raakte een kwaliteit kwijt. De partij werd afgebroken, waarin zwart, een technisch gezien, gewonnen stelling heeft. Mocht hij deze partij winnen dan is het kam pioenschap wel zeer nabij voor Bolle- man. Tot slot nog Koese versus van Dongen. Wit probeerde het op alle manieren maar wist het Hollands van zwart niet aan het wankelen te brengen. Bij Koese wil het winnen de laatste tijd maar niet lukken, maar gelukkig blijft hij er goedlachs onder. Uitslagen kwartfinales bekercompetitie: W. van Rossum - W. BreeuwérO- 1 D. Botma - H. v. OostenbruggeO - 1 C. van Ast - J. Gottschaluitg. D. Hameeteman - walk over Uitslagen Groep Al: K. Hameeteman - A. Bollemanafg. L. Koese - R. van DongenVi - Vi Uitslagen Groep A2: R. Leydens - J. van Gosligaafg. M. Leydens - G. Sellathuraiafg. STELLENDAM - Het is vanaf de plek waar de auto kan worden gestald - langs de Zuiderdiepstraatweg ter hoogte van het viaduct waar u lopend onderdoor moet - enkele honderden meters gaans, maar een echte „vogelaar" zal zich daardoor niet laten weerhouden van een bezoek aan de daar vrijdagmiddag geopende vogel-observatiepost. Van daaruit kunnen de vogels die zich in het natuurgebied ophouden ongezien worden bespied en vrijdagmiddag gebeurde dat al volop door zowel medewerkers van de Ver. tot behoud van Natuurmonu menten als de leden van de Tafelronde Goeree Overflakkee die de observatie- post a 12.000,- cadeau hebben gedaan....! De observatiepost, voldoende groot om er een klas leerlingen te ontvangen, voor een live natuurkundeles heeft een plaats gekregen op een verhoging op het voor malige zanddepot dat zich tot een prachtig natuurgebied heeft ontwikkeld. Vanuit de post een ongehinderde kijk op het vogelleven op de waterplas waar zich, tot verrukking van de „vogelaars" met o.a. grauwe ganzen, rietzangers, kleine karakieten zélfs lepelaars ophou den. Wie een vogel niet zou herkennen vindt in de post twee geplastificeerde platen waarop alle mogelijke vogelsoor ten in kleur zijn afgebeeld. Het is er goed en vooral rustig toeven in de stevige hou ten post, misschien wel de enige „open bare gelegenheid" op Flakkee waar men een slot op de deur niet nodig heeft geacht, waardoor de post letterlijk altijd open is. De Tafelronde waarvan de afdeling Goeree Overflakkee nr. 118 draagt is, volgens de uitleg van de voorz. van deze afdeling drs. ing. André Tienpont uit Goedereede „een vereniging van enkele duizenden mannen in leeftijd variërend van 22 tot 40 jaar, deel uitmakend van een Internationaal gezelschap, met o.a. als doelstelling een bijdrage te leveren aan eikaars ontplooiing. Het gebaar naar buiten werd gemaakt n.a.v. de vie ring van het derde lustrum. Het projekt verhoudt zich met de doel stelling van de Tafelronde en dhr. Tien pont gaf een soms amusante terugblik op het verloop van de - graag gedane - aktie die de leden gebracht had tot het bemannen van marktkramen en de ver koop van knijpbeertjes. Samen met gif ten uit het bedrijfsleven had al die inspanning ertoe geleid dat dhr. Tien pont thans, aan de Inspecteur Zuid Hol land en Zeeland van de Ver. tot behoud van natuurmonumenten dhr. J. W. van Rijn-van Alkemade een cheque t.w.v. 12.000,- aan kon bieden, leuk geplakt en geïllustreerd door de schooljeugd van Goedereede. Ook werd een wandplaatje aangeboden waarop de schenking wordt vermeld. 'ïT* De overhandiging van de „cheque" door dhr. Tienpont (r) aan Insp. van Rijn van Allcemade. Na het weghalen van de vlag op de post zon de naam 't Kiekgat" zichtbaar worden. ontleend aan de naam van het gebied. Een en ander gebeurde in „het Wapen van Stellendam" waarna het gezelschap naar de post vertrok om daar te laten zien wat men cadeau had gekregen.... Inspecteur van Rijn van Alkemade toonde er zich bijzonder gelukkig mee, daarin ook de ervaring betrekkend dat het de laatste jaren met de natuuront wikkeling en het natuurbehoud toch weer de goede kant uitgaat, nadat er, met name door de komst van de Deltawer ken in ons gebied ook veel prijs moest worden gegeven. Spr. verheugde zich bijzonder over deze „kentering in het denken" die er ook toe leidt dat natuur monumenten niet meer stevig worden omheind maar meer en meer worden opengesteld zodat steeds meerderen ervan kunnen genieten. Ook gaat Na tuurmonumenten weer openstaan voor sponsoring waarvan ook de observatie- post een welkom voorbeeld is. Bijzonder hartelijk was dan ook de dank voor deze geste waarvan velen, zo wordt gehoopt, een goed en educatief gebruik zullen maken. MELISSANT Zaterdag houdt de Openbare basis school een feestelijke dag die 's morgens om 10 uur begint met de onthulling van het nieuwe naambord. Daarna zal een tweedelig gevarieerd kinderprogramma worden opgevoerd waarvoor entree- kaarten dienen te worden gekocht. De baten gaan naar de school in Tres Rios in Brazilië die wat financiële hulp heel goed gebruiken kan. Er wordt om kwart voor 12 een Braziliaanse maaltijd geser veerd waarvoor maaltijdbonnen kun nen worden gekocht. De „Braziliëdag wordt om 3 uur 's middags afgesloten met naar men hoopt een prima re sultaat! Dokter Bulthuis uit Goedereede in positie als ..vogelaar". Dhr Bulthuis werd geroemd om de opbrengst van de in Goeree gehouden kollekte uit welke ervaring de overtuiging werd gedistilleerd dat een plaatselijke kollekte maar het best door de plaatselijke huisarts gehouden kan worden. jf,^^tf,if,,f,^^^if.ifif.if.i^^]f.^^^^^]f.j^i^i^i^^if,i^^^^^^if,^if,if.i^^if.^,if,i^,f,,^i^if,^^^^jf,,^^,^^^^^^,^jf,^^ Owr kl k'wn van Caio en Frits KolillTuggt- G. F. Callenbach B.V. - Nijkerk Als verdwaasd liep het meisje door de kamer, met trillende vingers doelloos hier en daar wat opruimend of verschikkend. Haar gedachten waren geconcen treerd op de verrassende ommezwaai van haar lot en de blijde toekomst, die begon te gloren aan de horizon van haar leven, waardoor zelfs de promotie in de schaduw kwam te liggen. Tegen twaalven werd het haar beneden te benauwd. Alleen wou ze zijn. Niet alleen met het hart, maar ook op haar knieën danken voor grootmoeders beslissing en om kracht bidden voor Frits. Maar haar eigen kamer bij de Korstjespoortsteeg was zo ver.Terwijl tante Kaatje in de keuken met het eten bezig was, glipte ze naar de zolder, om neer te knielen in de stille eenzaamheid en zich heel dicht bij Frits te weten. Opstaande uit haar gebed, liep ze naar het zolder raam en zag in de verte een tip van de daken aan de Rozengracht. Plotseling sloeg haar stemming om en moest ze wat verdriet wegslikken. Niemand, niemand was er, met wie ze op dit moment haar geluk delen kon. Tante Kaatje vond grootmoeders besluit maar half goed, al durfde zij, als veertigjarige dochter, toch niet protesteren. Netje, die jaloerse Netje, wou niets van haar weten; oom en tante Scholte veranderden in hun onverzoenlijke houding evenmin. Alleen Frits Frits was haar enige bezit in het leven. Ze popelde om hem het nieuws te vertellen: als hij vanavond nog maar kwam! Op het geld behoefde hij vandaag niet te zien, daarvoor had ze wel gezorgd. Gerust kon hij de dure diligence nemen in plaats van de trekschuit. Frits was haar meer waard dan een hele familie bij elkaar; ze was er zeker van, dat hij eerder naar de Rozenstraat zou komen dan dat hij naar zijn moeder in de Huidenstraat ging. Ze duizelde van 't geluk. Bij de avondboterham had grootmoeder getracteerd op kalfsogen. Wat later had tante Kaatje van grote tabletten bittere Zeeuwse chocolaad een kopje melk gekookt en was er een glaasje geschonken. Een klein feest, daaraan zij drieën de enige deelneemsters waren. En het wachten bleef op Frits. Laat in de avond kwam hij binnen. Zijn gezicht maakte woorden overbodig. Feliciteren liet hij zich, door grootmoeder, door tante Kaatje en troonde toen Cato vrijmoedig mee naar het kantoortje: de enige plek, waar hun een korte poos van samenzijn was vergund. Cato had er lust in, haar geheim bij brokjes uit te delen. „Dus nu ben je gepromoveerd", begon ze met een schalkse tinteling in haar ogen. „Doctor Frits.... ik zou haast bang worden voor zoveel geleerdheid". Nog nerveus van de inspannende verdediging, heel de rompslomp van de voorafgegane weken en moe van de reis, kon hij haar scherts maar half verdragen en reageerde met een zekere neerslachtigheid: „Ja, aan de Utrechtse academie ben ik gepromoveerd. Maar wat betekent dat voor mijn, voor ónze toekomst?" „Heel veel", verzekerde ze, op 't punt haar geheim te verklappen; maar zijn aandacht was naar binnen gekeerd. Zich boven de inzinking uitwerkend, klom hij op tot de extase en zei: ,,Wat geeft die aardse titel, wanneer wij er van overtuigd zijn, dat wij eens met alle glans en met de hoogste lof aan de hemelse academie ge promoveerd zullen worden? Daar wordt jij evengoed doctor als ik. De mensen bedenken het kwaad tegen ons, maar God heeft het goede met ons voor". Zelf werd Cato ook weer ernstig. Ze mocht hem niet langer laten wachten: het werd tijd haar geluk met hem te delen. Tegenover hem ging ze staan en legde haar mollige handen rond zijn magere gezicht. „De mensen hebben ook nog wel eens het goede met ons voor", verbeterde zij hem. In haar ogen begon die vriendelijke plaagzucht te tintelen, waarmee zij hem van hun eerste kennismaking af had gefascineerd. Kleintjes trokken haar ogen weg en heel dicht bracht ze haar gezicht bij het zijne om te zeggen: „Eerst wil ik toch graag, heel gewoon, de vrouw worden van een doctor!" Nadruk legde ze op ieder woord. Toen kwam het voornaamste: „Grootmoeder heeft vanochtend haar toestemming gegeven tot ons huwelijk". Daarop vertelde ze hem al haar wedervaren. Het was die avond heel laat geworden, te laat voor fatsoenlijke jonge mensen om nog samen over straat te gaan. Daarom zou Cato bij grootmoeder blijven slapen en haast tegen middernacht stonden de twee jonge mensen weer bij de voordeur, nèt als op de avond toen hij toestemming gekregen had om zijn proefschrift te laten drukken. Nèt als toen en toch zo onbeschrijfelijk heerlijk anders. In plaats van vijf maanden scheen er een mensenleeftijd van lijden, misverstand en teleurstelling tussen te liggen. Maar dat alles was voorbij voorbij voorgoed. Zijn arm sloeg Frits om haar heen en trok Cato zo dicht mogelijk naar zich toe. Het looplampje op het witgekalkte consoletje tegen de gangmuur gaf geen licht genoeg om zijn ogen te onderscheiden, maar Cato wist wel, hoe die nu neerkeken op haar en ze gaf zich in die koestering, haar hoofd gedwee tegen zijn schouder. „Mijn alder-alderste, zal ik je maar met me mee nemen, als een kuikentje onder mijn vlerken, zonder al die stadhuis-ceremoniën?" drong hij aan, met iets te veel ernst in zijn scherts. Eén met hem in verlangen boog ze haar hoofd achterover en zuchtte. Nog een poosje moesten zij sterk zijn. Dat kon toch ook gemakkelijk, nu elke dag aftelde naar hun één-wording heen. Weer moest ze hem remmen met haar vrolijkheid en plagend duwde zij hem weg. „Ga maar alleen naar je klooster terug, jij rekel! Zo'n kuikentje onder je vlerken zou je onderweg ver liezen!" „Hoelang moet ik me dan nog getroosten in mijn cel en in de almanak van hoop en vrees devoot uitkijken naar onze heilige trouwdag?" drong hij aan en deze keer durfde zij hem niet terugwijzen met een schert send woord. Haar armen hielden hem op een afstand. Zijn handen vatte ze stijf in de hare. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 5