Verliefd stel betrapt. r karpetten Brood en spelen VERWERS auto's HcmimmMi boco 1e fase dorpsvernieuwing Oude Tonge wordt afgesloten Comm. der Koningin hoorde raad Middelharnis over vooriceur nieuwe burgemeester 1049. 999.- 399.- htnbreéMse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Garage v.d. Velde b.v. Raadsmeerderheid kiest voor CDA kandidaat KIEVIT WARMTE 60e Jaargang ^^^^OQci\~p CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875- 1396 SPECIALE AANBIEDINGEN MIDI SETS OP OP Philips FCD 462 (zwart) PHILIPS FCD 365 (wit) Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! RENAULT-dealer t Oostdijk 61, SOMMELSDIJK Grote sortering tTTiïT"i*"*' Dirksland, 01877 - 1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 OPEN KLOMP Toyota Leasing 01870 - 4466 Sanitair- Centr. verwarming 01870 - 2609 VRUDAG 18 MAART 1988 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Voorzover u het nog niet wist: dit jaar wor den de Olympische Spelen gehouden. Keu rig verdeeld over de seizoenen wordt de mensheid - zekerde westerse - beziggehou den. Met brood en spelen. Brood voor de armen en spelen voor de rijken. Dat klinkt wat cru - vooral omdat er geen brood genoeg is - maar wie de sportkalender bekijkt ziet hoe machtig dat aspekt van de samenleving is. niet in het minst door de media. Voorzover u het nog niet wist: de winterspe len zijn al weer achter de rug. Wie praat er nog over? Wie schrijjt er na bijna twee weken nog over? Wat gebeurde, is weg: op naar het volgende festijn. We leven snel. wie kan zich nog bezig houden met het verle den? Al is dat nog het verleden van een paar weken terug? Dan moet er wel iets heel bij zonders gebeurd zijn. Voorzover u het nog niet wist: er is iets bij zonders gebeurd. De schaatster Yvonne van Gennip haalde drie gouden medailles. Die krijg je niet zomaar. Je kunt jaloers zijn op de motivatie en inzet Dat wel! Een leven van trainen, eten, bidden en slapen. Dat trainen, eten, en slapen: het is geen reden om over te schrijven. Het bidden wel. De regel is bedacht door journalisten. Die hebben het zelf ontdekt: van Gennip is gelo vig. Tenminste ze gaat naar de kerk, ze leest wel eens in een Bijbeltje en - hoe is het mogelijk - ze luistert naar de EO. Ingre diënten voor een sappig verhaal. Daar kun je wat mee doen. En daar gaat zij dan: het privéleven van een intelligent meisje - want dat is ze. Dat is weer eens wat anders: een sportster die „het mechanisme van het geloof nu eenmaal nodig heeft". Het me chanisme van het geloof God is voor enkele uren en een aantal artikelen herontdekt Met zo 'n godsbeeld valt te leven. Daar kun je bij Nederlanders nog mee komen. Daar is kennelijk nog een voedingsbodem voor. Het spreekt aan. Wiekan en durft ernu nogvan die sport zeggen? „Laat ons goden maken". Als Hij - de Schepper van riemei en aarde - voor ons niet te begrijpen is maken wij een beeld, een karikatuur En we bevinden ons er wel bij. Het leverde tenslotte drie gouden plakken op. En wat zou er geschreven zijn als het meisje gefaald had? De dagelijkse strip in een krant - twee weken later. Stamgasten in de kroeg. Een gesprek: „Yvonne van Gennip haalt de kracht voor haar triomfen uit het gebed. Geloof jij daarin?" Half op de provinciale weg Sommelsdijk - Nieuwe Tonge stond een zwaar beschadig de auto. De wagen zat frontaal behoorlijk in elkaar en ook het dak vertoonde flinke scha de. Toen Hans Bruggeman, chef-werkplaats bij Karels Autoschade, om half acht naar de zaak reed, ontdekte hij als eerste de schade auto. Nou, nou die heeft een flinke klap ge had, en ook nog over de kop geslagen, zo overdacht hij. Binnenin viel niets te zien; alle ruiten waren dik beslagen. We zullen dat ge val maar snel weghalen met onze auto ambulance want hij staat hier knap gevaar lijk, besloot Bruggeman kordaat. Tien minu ten later was de hulpdienst ter plekke. Om zichtig hees men de schade-auto op de trai ler die vervolgens koers zette naar Karels' werkplaats. Nadat de wagen weer op z'n eigen wielen was gezet gebeurde er iets heel vreemds. Het ding schommelde een beetje. Bruggeman sprong eropaf en rukte eerst aan het ene en toen aan het andere portier. Door de beschadigingen zat de boel echter muun/ast. Zo stond daar dan de mysterieuze auto met zwaar beslagen rui ten als een on neem bare vesting. H ij schom melde nog steeds. De koevoet, riep iemand, haal de koevoet. Bruggeman stak het werk tuig tussen één der deuren die met een droge knars opensprong Er ligt een ge wonde op de achterbank, ik geloof zelfs dat het er twee zijn! En ja hoor, langzaam krab belden een jongen en een meisje uit de ver frommelde auto, haren en kleren gladstrij kend. Goedemorgen heren, ik stel u voor mijn geliefde Julia, mijn naam is Romeo. Wij zijn vannacht geslipt en over de kop gesla gen; de portieren konden niet meer open en de kachel werkte niet. Toen hebben we ons maar aan elkaarverwarmd. Bruggeman dacht aan z'n eigen jeugd en ontstak in een bulderende lachbui. Jullie stonden echter gevaarlijk zo half op de rijbaan, maar met onze auto-ambulance was dat probleem snel opgelost En nu koffie vooronze Romeo en Julia. Als in een modern sprookje zat het hele spul in de kantine na te genieten van een hoogst grappig voorval dat zoveel kleur geeft aan de grauwe routine van alledag! 't Ja dan moeten we ons eerst afvragen of wegeloven dat er een God bestaat.... "Derest van de strip is niet om te herhalen. Laster lijk. Zo gaat dat. Zelfs het beeld wordt afge broken. Wat geloven wij nog? Laat ons goden maken. Desnoods sporthel den, als het moet met een vroom sausje over goten. Dat verwijt geldt van Gennip niet, wel degenen die met haar privéleven aan de haal gaan. Dan geeft het kennelijk niet dat ,,spori- goden van de levende God aftrekken. Dat Gods dag keer op keer ontheiligd wordt. Dat wij Hem op allerlei wijze vervormen in ons eigen denken. Dat we zo redeneren dat het uiteindelijk niet gaat over de vraag „Hoe komt God - door ons leven - aan Zijn eer?", maar over de vraag „Hoe kan God toedoen aan onze eer?" Dan willen we nog wel even luisteren en daarna spotten. Wie kan zijn gekrenkte gevoelens verwoor den op zo'n wijze, dat het protest er af straalt? Wie verheft zijn of haar stem om te getuigen van de prijs in de geestelijke loopbaan? Waar het totaal anders toegaat? Waar alleen maar verliezers zijn en toch weer niet ook. Omdat Gods kinderen uit kunnen roe pen: ....zijn wij meer dan overwinnaars, door Hem Die ons lief gehad heeft". Beleven we dat? Als een sportster de Bijbel leest is dat kenne lijk groot nieuws. Waarom zegt men dat niet van ons? Waarom vallen we kennelijk zo weinig op dat het de moeite niet waard is om te signaleren dat er kennelijk ook nog zo iets is als ,,een leven uit het geloof'? Waarom spreekt de kerk zo weinig? Wat mankeert er aan ons? Waarom zoeken wij het ook zo makkelijk bij de spelen. Des noods „het spel" van eigen godsdienstige vonnen en opvattingen? Gloeit het dan niet meer van binnen, zodat het naar buiten uit straalt? Waarom verachten we het brood, het Brood ten leven, de Heere Jezus Chris tus? Of loopt het zo 'n vaart niet? Het is makkelijk gezegd „in deze wereld te zijn, maar niet van deze wereld". Maar beleven? Omdat er een stad is die funda menten heeft, die Het Fundament heeft in de verdienste» van Christus. Dat hangt geiukKig met van ons af, maar van Hem. Daarom gedenken wij deze weken Zijn lij den en sterven, daarom vieren we Pasen, Brood en spelen. Het Brood en spelen. God wat en de mammon wat Zou het echt zo zijn? Biddag houden en dan weer verder op eigen kracht? Wie dat allemaal leest over die drie gouden plakken - huivert. Omdat er een spiegel werd voorgehouden. Tuner, versterker, dubbel, cass.deck, equalizer, platen CD-speler en boxen Digitale tuner, versterker, dubbel cass.deck. equalizer. CD-speler en boxen PHILIPS F1275 (zwart) Tuner, versterker, dubbel cass.deck. equalizer. CD-speler en boxen.... utoraOe zOterhetdt VINGERLlNG 3 - MIDDELHARNIS-TEL 0>870-2B18 Kfinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 voor Verkoop Service Q1871 - 1662 4. C. Breen, 01878 - 2496 J Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER t=3 CD CD CD C3 ■■■■■■L»^^ ■35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 0ia?8W12 en 2120 Ftliaal Renesse Pnnnhop Hogeioom 172 Teleloon 01116-2400 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 stad aan 't Haringvliet TeL01871 - 1553 OUDE TONGE Donderdag, vrijdag en zaterdag open In het begin van 1985 is in opdracht van het gemeentebestuur van Oostflakkee een projektgroep gestart met bet opstel len van een verbeteringsplan voor de dorpskern Oude Tonge. In de projekt groep waren vertegenwoordigd de ge meente met haar adviseurs bet buro voor stedebouw ir. Zandvoort B.V. als mede de bouwfonds adviesgroep, de ondernemersvereniging Oude Tonge met baar vertegenwoordigers het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond en de Kamer van Koophandel. Het dorpsvernieuwingsgebied is het historische- en voorzieningencentrum van Oude Tonge. Het streven naar een optimaal funktioneren als voorzienin gencentrum hebben bij de planvorming vooropgestaan waarbij getracht is de historische kwaliteit van het centrum (structuur en invulling) te handhaven c.q. te versterken, zolang dit een opti male ontwikkeling als voorzieningen centrum niet in de weg zou staan. Met name voor de Molendijk gold als pri maire doelstelling het behoud en zo mogelijk versterking van de winkel- funktie. Besloten is de uitvoering van het verbe teringsplan gefaseerd te laten verlopen. Het gedeelte waarbinnen o.a. de winkel voorzieningen zijn gelegen zal het eerst worden gerealiseerd. Voor de uitvoering van deze eerste fase is een bouwteam in het leven geroepen. In dit team hebben zitting medewerkers van gemeentewer ken, ingenieursburo Mabeg van Hasselt en van het aannemingsbedrijf NBM. De werkzaamheden bestonden voorna melijk uit reconstructie van de winkel straat Molendijk, inrichting van een plein en herstratingswerkzaamheden. Tevens is straatmeubilair aangebracht zoals bloembakken, fietsenrekken, ban- De Molendijk wordt woonerf: bijgaand een schets van een mogelijke invulling ervan met links kiosken en rechts de bestaande winkels. ken e.d. en is het geheel voorzien van hef nodige groen. Ook werd de gehele open bare verlichting in een nieuw jasje gesto ken. Weliswaar niet zichtbaar zijn onder gronds vele leidingen en kabels ver vangen. Voor alle betrokkenen, de bewoners, de winkeliers, de marktkooplieden en de bezoekers is de realisering van een fase een verbetering. De kosten voor de totstandkoming van de Ie fase van de dorpsvernieuwing bedragen bijna 900.000,-. Een deel van dit bedrag zal via baatbelasting worden opgebracht door de direct-belangheb- benden. Bij de werkzaamheden, die thans in volle gang zijn, zijn langdurig werklozen ingeschakeld. Binnenkort zullen de feitelijke werk zaamheden van de Ie fase worden beëindigd. In overleg met het bestuur van de ondernemersvereniging te Oude Tonge is besloten aan de realisering van de Ie fase officiële aandacht te be steden. Gezien het belang van de realisering van de Ie fase voor de plaatselijke ondernemers, is de voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond, dhr. S. Veninga, verzocht en heeft deze zich bereid vertoond de offi ciële ingebruiknemingshandehng te verrichten. Dit zal gebeuren op 23 maart a.s. om 15.30 uur in de Kerkring nabij 't Karre- wiel. Een burgemeester in wiens ogen lichtjes gaan twinkelen als hem de plaatsnaam Middelharnis over de lippen komt, zo iemand wordt door de raad van Middel harnis als nieuwe eerste burger begeerd. „Iemand met een hoge representativi teit", begreep de Commissaris der Koningin mr. S. Patijn, toen hij, dinsdagavond de raad gehoord hebbend, de wensen samenvatte. Die lagen uiter aard ook op het terrein van bestuurlijke bekwaamheid en levensbeschouwelijke overtuiging. In dat laatste vonden de SGP/RPF fractie en de fractie Hoogzand en het CDA elkaar in hun vraag, resp. voorkeur voor een CDA burgemester van de mnl. kunne, een score van 10 voor een confessionele burgervader derhalve.... Voor de bezetting van Middelharnis' burgemeesterspost solliciteerden 24 ge gadigden, onder wie 11 PvdA kandida ten, 6 CDA, 3 WD, 2 D'66 en 2 SGP kandidaten, zo liet mr. Patijn de raad weten. Onder de sollicitanten slechts één vrouw, 4 zittende burgemeesters en 13 wethouders of oud-wethouders. De leeftijd varieert van 39 tot 54 jaar. Nu de raad afzag van het instellen van een Ver trouwenscommissie, zoals het aanvan kelijk wel in de bedoeling lag, nu kon mr. Patijn de waarschijnlijkheid uit spreken dat zijn voordracht nog vóór de zomer de Minister zal bereiken wat het denkbaar maakt dat de benoeming nog voor de vakantie zal volgen. Als geen ander deelde de Commissaris de gevoelens om het gemis van burge meester van Welsenis die op 29 januari op 57-jarige leeftijd overleed. Hij verloor in hem een goede vriend en mevr. van Eck-Knape (CDA) vertolkte wie en wat de raad in hem verloor: „....we hadden hem graag tot aan zijn pensionering behouden. Hij was een goed burgerva der, stond boven de partijen en was benaderbaar voor iedereen". Eigenschappen die de raad heel graag in de nieuwe burgemeester terug zou wil len zien. Als woordvoerder van de grootste raads- partij, de SGP/RPF fractie, schroomde dhr. KI. V. d. Ketterij niet de Commissa ris de benoeming van een SGP burge meester te vragen. Het feit dat bij de laatste raadsverkiezing 27% van de stemmen op de SGP/RPF fractie werd uitgebracht achtte dhr. v. d. Ketterij een genoegzame onderbouwing van zijn verzoek, gesteund ook door het gegeven dat er in de Provincie procentueel gezien te weinig SGP burgemeesters zijn. Lataer, in de tweede gespreksronde gaf dhr. v. d. Ketterij te kennen dat een burgemeester met een RPF achtergrond voor zijn fractie een acceptabel alterna tief zou zijn. Ook een CDA burgemees ter „voorkomende uit de Prot. Chr. sector van het CDA, bij voorkeur beho rend tot de Ger. Bondsrichting in de NH Kerk", leek dhr. v. d. Ketterij acceptabel, „want", zei hij de Commissaris: „er zijn 13 burgemeestersvacatures in de Provin cie en we willen wel zó reëel zijn te begrijpen dat daar niet allemaal SGP'ers kunnen komen". Behalve prak tische en bestuurlijke vaardigheden hoopt dhr. v. d. Ketterij in de nieuwe burgemeester ook de vreze des Heeren te weten, zodat hij het ambt zal vervullen als door God ingesteld en de Overheid Gods dienaresse wetend, de gemeen schap ten goede. Gedreven door de liefde van Christus en bewogenheid met het ware welzijn van de bewoners vroeg dhr. V. d. Ketterij daarom primair een SGP burgemeester, gedachtig ook aan de trouw van het SGP kiezerskorps waarom het hem niet juist leek dat het aantal burgemeestersplaatsen terug loopt. Van de zijde van de PvdA fractie werd de benoeming van een PvdA burgemeester bepleit, als was het alleen maar - zo zei dhr. A. Tiggelman - orndat we zulke goede ervaringen met een PvdA burge meester (burg. van Welsenis) hebben. Van de PvdA fractie mag de nieuwe bur gemeester gerust een vrouw zijn, wel graag iemand met bestuurlijke ervaring en kennis van het ambtelijk apparaat, die zich flexibel kan opstellen, eniger mate bekend is met het unieke karakter van een plattelandsgemeente, gespreks partner voor alle maatschappelijke groeperingen, met een progressief poli tieke overtuiging, in de leeftijd tussen 35 en 50 jaar en.... beschikkend over een goed financieel inzicht. Bij dat alles her innerde dhr. Tiggelman de Commissa ris eraan dat ook op Goeree Overflakkee de PvdA bij verkiezingen hoger scoort dan andere politieke partijen en lande lijk de grootste partij. Vanuit de lijst Hoogzand werd door dhr. Hoogzand de voorkeur voor de benoe ming van een CDA burgemeester uitge sproken nu het nog niet mogelijk was een door het volk gekozen burgemeester te benoemen, zoals D'66 heeft bepleit. Wél vervulbaar achtte dhr. Hoogzand de wens van zijn fractie een burgemees ter te benoemen die niet bij een politieke partij is aangesloten, immers: „de poli tieke partijen hebben ernstig te kampen met geloofwaardigheid en hebben rela tief een bedroevend klein aantal leden". Echter, terwille van een duidelijke profi lering sprak dhr. Hoogzand zich uit voor de benoeming van een CDA burge meester, van onverschillig welke bloed groep. De Hoogzand fractie ziet graag een bur gemeester die beschikt over een goede gezondheid en goede mentaliteit, met een goede bekendheid van de streek en zijn inwoners en vooral ook kennis bezittend van financiële zaken omdat de gemeenten het, onder druk van de bezuinigingen financieel moeilijk zul len krijgen. Spr. meent dat dat zeker ook voor Middelharnis zal gelden, een ge meente immers waar met o.a. de bouw van het sportcomplex de Staver een mil joenendans werd gedanst en waar de reserves die door eerdere bestuurders waren opgebouwd verdwenen zijn. In de optiek van lijst Hoogzand dient de nieuwe burgemeester een man te zijn met een nuchtere kijk op de gemeen schap en niet van zins te wijken voor maatschappelijke druk. „Ons staat écht nog wel wat te wachten!" voorzag dhr. Hoogzand:er treedt zienderogen een verharding binnen de samenleving op. Verdere bezuinigingen bij de sociale verzekeringen wijzen daarop. Het wer kend deel van de bevolking is het meer dan zat fiscaal overal voor op te draaien in een verloederende maatschappij", stelde dhr. Hoogzand vast. (Vervolg op binnenzijde van dit blad) OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1