^^-^'^ï^i Romeinen in Valkenburg Spreekbeurt Ouderenbeleid Rotaryclub exposeert grafiek-map In Gemeentehuls Middelharnis Gemeente Middelharnis kreeg copie van het Laantje ten geschenke Politieberichten Inzameling brillen Voorlopig kinderdagverblijf voor Goeree-Overflakkee heet nu „De Regenboog' Uitvoering Gymver. D.O.S. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Leegstaande school niet slopen! Goedereede fiam^JMUMi Fenomenale aangroei van mosselzaad 60e Jaargang DINSDAG 15 MAART 1988 No. 5681 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Lezing De Motte in Sommelsdijlc op 24 maart a.s. Drs. D. Hallewas, provinciaal-archeo loog van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek zal op donderdag 24 maart a.s. een lezing geven met als titel: Romeinen in Valken burg. Sedert 1985 vindt in het Zuidhollandse Valkenburg een fascinerend onderzoek plaats naar een romeins kampdorp en een romeins grafveld uit 40-240 na Chr. Deze hebben in de nabijheid van een castellum gelegen. Er zijn zijtakken van de Rijn gevonden waarin men aanwij zingen vond van het gebruik van be- schoeingen, aanlegsteigers en vis- bunnen. Resten van burgerlijke en militaire gebouwen zijn gevonden w.o. twee graanpakhuizen. Een romeinse weg is aangetroffen die op een jaarnauwkeurig kon worden gedateerd. Zelfs een deel van een schip werd blootgelegd. De avond wordt gehouden in de boven zaal van De Doelen, St. Joris Doelstraat 32 te Sommelsdijk. Ook belangstellen den zijn van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. NIEUWE TONGE - donderdag 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Rotterdam- Zuid. STAD aan 't HARINGVLIET - donder dagavond 7.30 uur ds. A. J. Gunst van Terneuzen (H.D.). GOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke (bev. ambtdr.). GOLTGENSPLAAT Enkele weken geleden is de voormalige openbare school te Ooltgensplaat ont ruimd in verband met verhuizing van de school. Direkt nadat de school was ontruimd, zijn er een behoorlijk aantal ruiten inge gooid. Kennelijk verkeren de daders hiervan in de veronderstelling, dat het voormalig schoolgebouw op korte ter mijn toch wordt gesloopt. Dit is echter niet het geval. De voormalige school zal i.v.m. de voor genomen verbouw van verenigingsge bouw „'t Centrum" nog geruime tijd worden gebruikt om er de aktiviteiten in te organiseren, welke normaal gespro ken in „'t Centrum" plaats vinden. De jeugd wordt dan ook dringend ver zocht hier rekening mee te houden, en de ruiten in het voormalig schoolge bouw te sparen. In het Krammer en het Volkerak kwa men tot 1987 tientallen mosselpercelen voor, zodat de daarvan overgebleven restanten uiteraard goed kunnen en konden zorgep voor nakomelingschap in de vorm van mosselzaad. In het scheidingssysteem van het zoute en zoete water heeft zich nu een dikke laag mosselzaad afgezet, die niet alleen het scheidingssysteem dreigt te ontrege len (dit systeem berust op geperforeerde tussenbodems), de perforaties worden nu overwoekerd door een wel dertig cen timeter dikke koek van mosselzaad. Dat mosselzaad zal verwijderd moeten wor den, waardoor de twee sluiskolken moe ten worden leeggepompt. De schoon maak bogin.' ixx „pril en zal enkele hon derdduizenden guldens kosten. Als alles naar wens verloopt zal voor iedere sluis- kolk een week nodig zijn. Dat betekent dus dat twee weken lang één sluis buiten dienst zal zijn. Naarmate men tegenslag bij het schoonmaakkarwei ontmoet zal het langer duren. Een verdubbelde wachttijd voor de bin nenvaart zal daardoor het gevolg zijn. Wachttijden dus van drie uur of meer. De sluiskolken zij n 280 meter lang en 24 meter breed. Men rekende wel op aangroei van mos selzaad in de sluizen, maar niet op een zodanige fenomenale explosie. Theoretici van Rijkswaterstaat menen er wel wat op gevonden te hebben, om de mosselzaadgroei minder explosief te doen zijn. Meer zoet dan zout water is voor de mosselen al fnuikend. Nu men de kinderziekten met het scheidingssys teem in de sluis de baas meent te zijn, zal er regelmatig meer zoet water op de sluisbodem staan. Aanwending van zaadaanslagwerende middelen is een andere mogelijkheid. De gemeente Middelharnis heeft graag een aanbod geaccepteerd in het bezit te komen van een copie van het Laantje van Middelharnis. Vorige week werd het in Den Haag opgehaald en thans prijkt het op een van de kamers van het gemeentehuis, in afwachting van een restauratiebeurt. Het linnen moet gespan nen worden maar voor het overige verkeert het olieverfschilderij in prima staat. Een bijbehorend schrijven laat weten dat het schilderij met toestemming van burg. U. J. Mijs is geschilderd naar voorbeeld van een copie die in 1689 was geschilderd door Adr. v. d. Koogh. - Gestolen goederen terug Door de gemeentepolitie van Schiedam zijn twee inwoners van Schiedam aan gehouden. Zij hadden een grote hoe veelheid bandstaai gestolen. De waarde van de buit bedroeg ruim een ton. Ze hadden de buit verstopt op het woonwa genkamp in Stellendam. Daar werden de goederen terug gevonden. - Brand In een woning aan de Dijkstelweg in Ouddorp ontstond vorige week brand in de keuken. De brand was ontstaan in de grill van de oven. De brandweer kon niet voorkomen, dat de keuken geheel uit brandde. In de rest van de woning ont stond rook en waterschade. - Hondenoppas In Ouddorp werd een onderzoek inge steld bij een pas begonnen dierenpen sion. Via advertenties in de streekbladen werd de aandacht op het pension geves tigd. Het bleek, dat er geen vergunning volgens de Wet op de Dierenbescher ming was verleend en dat de pension houdster niet beschikte over de nodige diploma's. De politie adviseert alle hon deneigenaren die hun hond in een pen sion onder willen brengen, te letten op deze twee verplichtingen voor pension houders. Alleen dan kunt u zich beroe pen op een vakkundige begeleiding en verzorging tijdens uw vakantie. Bent u van mening, dat een pension uw hond niet goed heeft verzorgd, neem dan kon- takt op met de plaatselijke politie of de dierenbescherming waar dat pension gevestigd is. - In de gemeente Goedereede is het afge lopen weekend opnieuw gecontroleerd op het rijden onder invloed van alcohol. Ongeveer 30 automobilisten werden staande gehouden maar niemand bleek teveel gedronken te hebben. Bij de aicohülcontroies die de laatste tijd zijn gehouden bleek steeds weer dat er minder wordt gereden met een borrel op. Daar de controles kennelijk effect heb ben, zullen ze steeds opnieuw worden herhaald. Nederland heeft elke week wel een aktie waarbij een kollekte of gironummer on der de aandacht wordt gebracht. Een aktie die eigenlijk te weinig aan dacht krijgt is de „brillenaktie" van dhr. Jac. van Voorenberghe uit IJzendijke. In 1963 begon Jac. van Voorenberghe een inzamelingsaktie voor Ghana. In dit land werkt pater Sjef Cramers. Hij werkt in dit stuk Afrika alsopticien tussen massa's mensen die door de insekten slecht zien of blind geworden zijn. In heel Ghana is niet één zaak te vinden met een behoorlijke voorraad brillen of glazen. Sjef Cramers zorgt dat de inwo ners van Ghana onze gebruikte brillen in hun bezit krijgen. Hij maakt er nieu we van of gebruikt de glazen, past deze aan. Van heinde en ver komt met voor een bril. Men reist soms honderden kilome ters om voor een bril in aanmerking te komen. Sjef Cramers doet een oproep aan u om te kijken of u die oude bril nog bezit of misschien die kapotte zonnebril of de glazen. In duizenden Nederlandse gezinnen moeten (zonne) brillen ongebruikt in een hoekje liggen. Deze brillen zijn van harte welkom in Ghana. U kunt uw brillen, zonnebrillen of gla zen afgeven bij de receptie van het ver pleeghuis De Samaritaan te Sommels dijk, het verzorgingshuis De Goede Ree te Sommelsdijk of bij mevr. W. Buth, Lijsterbesweg 46 te Middelharnis. Op D.V 21 maart 1988 om 19.30 uur, hoopt de heer R. van Ommeren uit Zie- rikzee, oud-gedeputeerde in de provin cie Zeeland en oud-hoofdbestuurslid van de S.G.P. voor de S.G.P. studiever eniging Husai te Goedereede spreken over het onderwerp: „Ouderenbeleid". Gelet op de toenemende vergrijzing van de nederlandse samenleving, een onder werp dat steeds nadrukkelijker de aan dacht vraagt. Deze vergadering is openbaar. Belangstellenden worden derhalve har telijk uitgenodigd deze bij te wonen. De bijeenkomst zal, zoals te doen gebruike lijk is, plaats vinden in het hervormd verenigingsgebouw „Eben Haëzer", Preekhillaan 1 te Ouddorp. Nadat al eerder in de cliëntenruimte van de ABN werd geëxposeerd, heeft de Rotary Club Goeree Overflakkee vrijdagavond in het nieuwe gemeentehuis van Middelharnis een uitgebreide expositie geopend van werk van de kunstenaars die hun bijdrage hebben geleverd aan de inhoud van de kunstmap die de Rotary Club aanbiedt in haar aktie ter bestrijding van de Polio. De opening, gepleegd door weth. L. C. Kievit werd extra luister bijgezet met de aanwezigheid van de kunstenaars, van wie er zelfs een uit Frankrijk kwam, n.l. Roger Edgar Gillet uit Parijs. Van hem ook het daiïrste werk op de expositie, een compositie die in de catalogus voor 25.000,- staat geprijsd. Bijzonder sympathiek van de Rotarians was het deze avond mevr. Van Welsenis, weduwe van de onlangs overleden bur gemeester van Middelharnis, te laten weten hoe zeer haar man ook in de kring van de Club wordt gemist. Men heeft hem gekend als een geestdriftig promo tor van de kunst en van de thans te ope nen tentoonstelling in het bijzonder. Met veel ambitie had dhr. van Welsenis de uitgave van de grafiekmap mede voorbereid, waarom de Rotary Club het een goede geste vond de eerste map aan mevr. van Welsenis te overhandigen. De Rotary Club voorzitter dhr. Schippers liet die aanbieding vergezeld gaan van de wens dat mevr. van Welsenis en haar kinderen aan de inhoud ervan nog vele dierbare herinneringen zullen ontle nen. Het deed dhr. Gravendeel als een van de initiatiefnemers tot de aktie bijzonder deugd dat de gemeente Middelharnis zich revancheert ten opzichte van de beeldende kunst, waarbij dhr. Graven deel in herinnering bracht hoe ooit het oorspronkelijke Laantje van Middel hamis door een tweetal copieën werd verruild. Aan de hoop dat de culturele erfenis die burg. van Welsenis Middel hamis achterliet in goede handen zal overgaan koppelde dhr. Gravendeel de verwachting dat de thans begonnen expositie van beeldende kunst in het huis van de gemeente tot een traditie uit zal kunnen groeien. Weth. L. C. Kievit maakte in zijn ope ningswoord duidelijk dat het Gemeen tebestuur graag gevolg geeft aan het vanuit bepaalde groepen uit de bevol- Dinsdag 8 maart j.l. is officieel opgericht „De Regenboog, stichting voorlopige opvang voor kinderen met een ont wikkelingsachterstand". Daarmee kreeg de voorlopige opvang van deze kinderen, die al vanaf septem ber vorig jaar door een aantal vrijwilli gers wordt verzorgd, een officiële status. In de gezamenlijke vergadering van de initiatiefnemende ouders, vrijwilligers, St. Dagverblijven Goeree-Overflakkee (D'n Duyt), Hernesseroord, de Soc. Pedagogische Zorg en de St. Praktische Thuishulp werden de statuten van de nieuwe stichting besproken en vast gesteld. Aansluitend werd het eerste bestuur voor „De Regenboog" als volgt samen gesteld: namens de ouders: de heren Dingemanse, Van den Hoek, Van de Ridder en De Wit. de vrijwilligers: mevrouw Van Wensen. St. Dagverblijven: de heer Tieks. Hernesseroord: de heer Leenders. S.P.Z.: de heer Van Beek. St. Praktische Thuishulp: mevr. Kruit. Het doel van de stichting is om voorlo pige opvang te bieden aan verstandelijk gehandicapten kinderen tot het mo ment, dat een officieel erkend kinder dagverblijf van overheidswege op Goe ree-Overflakkee functioneert. Tot nu toe zijn deze kinderen aangewe zen op het kinderdagverblijf in Zierik- zee. Maar wegens plaatsgebrek is ook daar een wachtlijst, waardoor de kinde ren niet de begeleiding krijgen, die ze nodig hebben voor een optimale ont wikkeling. Daarom vinden de ouders het noodza kelijk dat er op Goeree-Overflakkee een eigen voorziening voor deze kinderen tot stand komt. Door dit particuliere initiatief, gefinan cierd door giften en uitgevoerd door vrij willigers, is het thans mogelijk om 3 ochtenden in de week met deze kinde ren te werken aan hun ontwikkeling in een voor hen aangepaste vorm. De kinderen worden 's morgens met een busje of taxi van huis afgehaald en gebracht naar de eigen ruimten van „De Regenboog" op het terrein van Hernes seroord, waar de vrijwilaligers met hen werken aan hun ontwikkeling en vor ming. Voor het middaguur worden zij dan weer thuisgebracht. De naam „De Regenboog" is door een ouder voorgesteld vanwege de volgende symbolische betekenissen: - de zes kleuren van de regenboog zijn symbool voor de zes samenwer kende groeperingen. - in de regenboog zitten in principe alle kleuren symbool voor het feit dat „De Regenboog" open staat voor alle kin deren uit de doelgroep zonder onder scheid. - een regenboog ontstaat wanneer het regent (er is nog geen erkend kinder dagverblijf) en tegelijk de zon schijnt (nu is er toch een tijdelijke oplos sing). - in bijbelse zin wordt de regenboog gezien als een verbondsteken. - in de algemene symboliek wordt de boog als teken van de overkoepeling van alle deelnemende groeperingen en organisaties. Dhr. Schippers biedt mevr. van Welsenis de map aan. king ontvangen signaal meer aandacht te besteden aan de professionele kunst, waartoe het Gemeentehuis zich ook bij zonder leent. „Wij willen graag zowel de goed geïnformeerde kunstkenner als de argeloze bezoeker in staat stellen kennis te nemen van de kunst, indringend of vluchtig, het doet niet ter zake", aldus dhr. Kievit, in de hoop dat de expositie, die tot 11 april gehouden wordt aan het beoogde doel bij zal dragen. Van de grafiekmap met een totale oplage van 75 stuks zijn nog een twintigtal exemplaren a 825,- verkrijgbaar. De mappen bevatten een 7-tal kunstwerken van Wout van Heusden, Constant Zeg- waqard, Roger Edgar Gillet, Harals- Jean Jassoy, Hans Dolieslager, Fon Klement en Ernst Blok. Overigens zijn de kunstwerken niet alle zo prijzig als in de aanhef van dit artikel vermeld, de prijzen variëren van 175,- tot aan het bovengenoemde bedrag. De mappen bevatten etsen, litho's en zeefdrukken (in 14 kleuren!) waarvan de prijs ter wille van de gevoerde aktie sterk gereduceerd is. Burg. en mevr. van Welsenis hadden voor een map ingetekend om hun 3 kin deren daaruit elk een kunstwerk te geven. OOLTGENSPLAAT Op vrijdag 18 maart 1988 houdt onze gymvereniging D.O.S. haar jaarlijkse uitvoering. U kunt al onze gymnasten aan het werk zien met o.a. toestelturnen en jazz gymnastiek. Ook zullen o.a. de trainingsgroep en de herengroep hun prestaties laten zien. De avond begint om half 8 en de toe gangsprijs bedraagt 2,50. Tevens wordt er nog een verloting gehouden, met mooie prijzen. Hopenlijk tot ziens in sportzaal „D'n Boagerd" te Ooltgensplaat. Het bestuur J-l-'-l-ll^*"») De ouders zijn verheugd dat nu na onge veer een jaar van voorbereidingen een wettige grondslag is gegeven aan de opvang die in september al is be gonnen. Wanneer u meer wilt weten over „De Regenboog" en haar werkzaamheden kunt u zich wenden tot: W. J. van den Hoek, Koningin Julianaweg 7, Middelharnis. Telefoon 01870-2944. Als u het werk van „De Regenboog" wil steunen dan kunt U Uw bijdrage storten op bankrekeningnummer: 3420.92.847 t.n.v. „De Regenboog". Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijien FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Wesrslra^l 35 Molenweg 4 Ouddorp Teleloon 018781612 en 2120 Filiaal Renesse Pmntiop Hogezoom 172 Teleloon 011162400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1