L Predikbeurten Verkeer over Grevelingendam langdurig gestremd „Taaie volharding" van toen meer dan ooit gewenst Politieberichten ,0^2^^!^!^ n KomêhbcNMi l^S ^^"^SFelf? Raad Middelharnis krijgt reproduktie van het Laantje Opvoeden een kunst? Goedereede /-//S-y- 60e Jaargang No. 5677 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Woensdag 2 maart (biddag) Vissersveren iging „Ons Belang" Goedereede 75 jaar: Vereniging een overwinning Toekomstgericht Onbekend Geschiedenis DINSDAG 1 MAART 1988 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 FAX 01870 - 5736 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 In de donderdagavond te houden raadsvergadering zal de raad wor den voorgesteld de schenking van een reproduktie van het Laantje van Middelharnis te aanvaarden. Schenker is dhr. F. de Jong te 's- Gravenhage. Het schilderij werd in 1897 gemaakt door Leendert Korteweg, van wie weinig meer bekend is dan dat hij op 17 juli 1866 in Middelharnis werd gebo ren en daar op 16 juni 1910 is overleden. OUDDORP - Beroepen - Door de kerkeraad der Ned. Gem. werd tot vervulling van de gestichte tweede predikantsplaats be roepen ds. D. Heemskerk van Maartens dijk (U.). MIDDELHARNIS De kruisvereniging organiseert een praatgroep voor ouders van IVi tot 3 jarige kinderen, gedurende zes maan dagavonden. Over alles wat leuk of moeilijk is kan men dan met andere ouders praten. Sla pen, eten, zindelijkheid en drift zijn bij voorbeeld veel besproken onder werpen. De avonden worden geleid door een opvoedingsvoorlichtster. De eerste bijeenkomst is op 21 maart in ons tijdelijke onderkomen aan de Voor straat 22 te Sommelsdijk. De kosten voor de zes avonden zijn 12,50. Informeren en/of aanmelden kan tot en met 11 maart bij M. Hoogstrate, telefoon 01870-2300 tussen 13.00 en 14.00 uur. - Deel III Vanaf 1 februari j.l. moet het nieuwe deel van het jaar 1988 achter de voorruit van elke auto zitten. De eerste tijd is nog niet bekeurd, maar vanaf 1 maart is de rijks politie Goedereede gaan bekeuren als het nieuwe deel III niet op de juiste wijze is aangebracht. Men is gewaarschuwd. - Bromfietsen Vanaf 1 maart moet het nieuwe verzeke ringsplaatje op een bromfiets zitten. De controle zal de eerste weken nog niet zo streng zijn, maar daarna kost het een bekeuring als het goede plaatje er niet op zit. - Bij de politie werd aangifte gedaan van: 1. vernieling van een ruit in Ouddorp; 2. doorrijden na een aanrijding in Ouddorp; OUDDORP-Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. C. Westrate van 's-Gravenpolder - Doopsge zinde Gem. 19.00 uur ds. J. Smink. STELLENDAM - Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. J. Codée; biddag- kollekte. MELISSANT - Hei-v. Gem. 10.00 uur ds. H. Westerhout en 19.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; biddagkollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. B. v. d. Heiden, Woerden - Ger. Kerk 18.30 uur ds. P. Rozeboom - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 19.00 uur ds. W. Ver- hoeks, Arnemuiden. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 19.00 uur ds. I. Hoornaar; biddagkollekte - Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. N. W. Schreuder, Goes. HERKINGEN - Herv, Gem. 10.00 uur ds. A. J. Schalkoort, Delft en 19.00 uur ds. P. H. van Trigt - Ger. Gem. 14.30 uur (bev. ambtsdrs.) en 19.00 uur ds. A. Bac, Bodegraven. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. de Lange; koliekten diakonie en kerkvoogdij - Lukaska- pel HDG 19.00 uur ds. W. H. van Kooten, MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 15.00 uur ds. P. H. van Trigt en 19.30 uur ds. K. ten Klooster- Chr. Ger. Kerk 15.00 en 19.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00, 15.00 en 19.00 uur ds. J. W. Verweij, Amersfoort. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. A. Belder; Ie koUekte kerkvoogdij en 2e kollekte biddag kollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Baayens, Aagtekerke. OUDE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; bid dagkollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. de Pater, Krabben- dijKe. STAD aan t HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. Joh. de Rijke. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos; extra bidstondkollekte - Ger. Kerk 20.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT- Herv. Gem. 19.00 uur ds. C. J. W. Verboom; bidstond kollekte - Ger. Kerk 18.30 uur drs. W. Venema - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Karens, Opheusden. LANGSTRAAT - Herv. Gem. donder dag 3 maart: 19.00 uur ds. C. 3. W. Verboom. Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen. FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER jr.'i..i.iij«ii«) G3 C3 Westitraat 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 filiaal Renesse Prinishop Hogeioom 172 - Tele/oon 01116 2400 3. vernielingen aan een directiekeet van Rijkswaterstaat in Ouddorp; 4. poging tot inbraak in een personen auto in Goedereede. Gisteren, maandag, is het verkeer over de Grevelingendam van 's morgens half negen tot diep in de middag bemoeilijkt wegens takelwerkzaamheden. 's Morgens was n.l. een met 17 ton bakkersmeel geladen wagen van Krijger b.v. uit Renesse op weg naar Rotterdam in moeilijkheden geraakt en op z'n rechterflank dwars op de weg terecht gekomen. De bestuurder, een ervaren chauffeur, had n.l. om een tegen ligger te ontwijken zijn wagen in de berm moeten sturen. Die was dermate zacht dat de wagen een zodanige manoeuvre maakte dat die kantelde. De in het geding zijnde tegenligger, een Peugeot personenwagen, bestuurd door een inwoner van Amster dam werd geraakt en zwaar beschadigd, maar wonder boven wonder liep de bestuurder ervan - de enige inzittende - slechts een gebroken pols op. De bestuurder van de Volvo bulk-wagen, inwoner van Renesse kwam zelfs met de schrik vrij! Het verkeer werd vrijwel de hele dag via de Capelleweg en de paralelweg van de Gre- veHngendam omgeleid. Via de radio werd het verkeer van de aanwezigheid van het obstakel op de hoogte gebracht. Zo er ooit bij de viering van een jubileum sprake is geweest van de aanwezigheid van „gemengde gevoelens", dan was dat zeker zaterdagmiddag in Goedereede het geval waar het 75-jarig bestaan van de Vissersvereniging „Ons Belang" werd gevierd. Wetend dat een dag te voren Zeeuwse collega's slag hadden gele verd met A.I.D. controleurs, in een strijd die ook de hunne is, vonden de Goe- reese vissers in eigen huis zeker geen reden tot enige uitbundigheid. Het in Vlissingen gebruikte fysieke geweld werd overigens sterk afgewezen en de waar den van de gehouden jubileumbijeenkomst, in aanwezigheid van vele visserij ver tegenwoordigers, was dan ook gelegen in aller oproep het in Goedereede zover niet te laten komen. Van de leden van „Ons Belang" zou dat een handeling in „niemands" belang zijn; ooknü dient een hoger doel te worden nagestreefd, hoe ontmoedigend en bedreigend ook de omstandigheden in de bedrijfstak, zo wer den zij ter bijeenkomst gemotiveerd. j„ Nog immer is de moreel van Goerees" vissers ongebroken zodat visser „Joap", ter receptie gezeten bij de notaris, zijn klerk en een landbouwer hen deelge noot maakte van zijn geluk visser te zijn: „'t Is 't moaiste beroep van de waereld", zei ie: „als ik op zee ben dienk 'k, Joap, wat bin je toch een gelokkig jongetje", en deze toch nog blije visser had dat best vanaf het podium mogen zeggen.... 't Was eigenlijk tijd voor z'n middag slaapje, liet hij weten, maar met vele col lega's had hij zich onder 't gehoor begeven van prominenten als dhr. Tac- ken, dir. Visserijen van het Min. van Landbouw en Visserij; Ben Daalder, voorz. van het Visserijschap; dhr. Nooit- gedacht, opvolger van de eveneens aan wezige - en door velen hartelijk begroete oud-voorz. van de Ned. Vissersbond - dhr. Hoekstra, voorts drs. Langstraat voorz. van het Produktschap en zeker ook burg. van Velzen die de vissers opnieuw op zou roepen tot trouw aan de thuishaven want daar is meer dan ooit gewenst dat de rijen worden gesloten in de strijd tegen de verontdieping van de vaargeul en.... de fusering van de hoogst eigen visserijschool met een Rotter- damse school! ^^jj^^ ^j^ „Alle zeilen zullen moeten worden bij gezet om dat te voorkomen", zo riep burg. van Velzen op. Hij hoopte dat een gezonde Goerees' chauvinisme, zoals ook Urk dat kent, zal kunnen voorko men dat de school verdwijnt met als gevolg dat steeds minder jongelui uit de eigen gemeente de Visserijschool zullen bezoeken en dat steeds meerderen van elders Goerees' vloot zullen gaan be mannen! „Dat is een sluipend gevaar!", waarschuwde dhr. van Velzen, de vissers verzekerend van Gemeentewege alles in het werk te stellen de school te behou den (er was al een gesprek met de Staats secretaris) en de vaargeul op diepte te houden, waarbij dhr. van Velzen een oproep deed de eigen haven als thuisha ven te blijven benutten, met waardering terugdenkend aan het „taaie doorzet tingsvermogen" dat Goerees' vissers hebben getoond om twee oorlogen en het Deltaplan te overleven. „U hebt niet staan roepen om vergoeding ingevolge de Deltaschadewet, maar u hebt op de nieuwe omstandigheden ingespeeld!" zo prees hij de vissers van wie hij ook nu een solidaire en krachtige houding ver wacht. Voor de Visserijschool, door „Ons Belang" in 1966 opgericht bood de burgemeester een soundmixer als bij zonder bruikbaar cadeau aan. Bestuursvoorzitter dhr. C. Noorthoek trakteerde de aanwezigen op een bijzon der inhoudsvol openingswoord waarin hij primair bezag dat destijds de oprich ting van de Vereniging een overwinning was geweest op het individualisme dat de vissers niet kan worden ontzegd. .yMs hun schip maar vaart en hün net maar vangt is het hen al goed", zo had dhr. Noorthoek uit oude Goereese geschrif ten opgedoken, illustratief voor de in spanning die het zal hebben gekost de visserss te overtuigen van de noodzaak de visserijbelangen met vereende krach ten te behartigen. Al in de 15e en 16e eeuw was er voor de visserij in Goedereede sprake van wel vaart geweest en graag getuigde dhr. Noorthoek van zijn waardering jegens gemeentebestuur voor haar positieve opstelling waardoor de „stormachtige ontwikkeling" rondom de visserij werd gestimuleerd. Zeker dacht dhr. Noorthoek, tijdens een bedachte rondgang door de gemeente terug aan de 2 wereldoorlogen en de uit voering van de Deltawerken om vast te stellen dat de ouden nu „met verwonde ring en ontzag" zouden kijken naar het aanlanden van de huidige moderne vloot, al zou hen evenzeer gezegd moe ten worden dat het niet alles goud is wat er blinkt. De ouden zouden ook dank worden gezegd voor de van hen geleerde volharding en doorzettingsvermogen, al toegepast bij het aanwenden van nieuwe vistechnieken, de aanleg van havens, de stichting van de entourage, de Visafslag en de Visserijschool. „Voor dit alles heb ben de ouderen zich moeite en offers getroost en wij hebben de plicht deze zaken verder uit te bouwen en te waarde ren", zo eerde dhr. Noorthoek hen die Goerees' visserij gestalte hebben ge geven. Dhr. Noorthoek tekende ze aan; de stringente visbeperkende maatregelen en het minder gunstige politieke klimaat voor de visserij, waarom temeer de geleerde „taaie volharding" zal dienen te worden toegepast terwille van het voortbestaan van de bedrijven. Wanneer dhr. Noorthoek opriep daarvoor te Het bestuur, waaraan Hans Orgers ontbrak; v.l.n.r. zittend: Huib Tanis. Teun van Dam. Cor Noorthoek en Jan Tanis. Staand v.l.n.r. Jan 't Mannetje en Joh. de Wit. knokken doelde hij niet op het blokke ren van havens of het molesteren van AID controleurs, maar veeleer het in saamhorigheid nee zeggen tegen een de visserij niet welgevallige saneringsrege ling en tegen de maatregelen die de Vis serijschool bedreigen. „Het is - aldus dhr. Noorthoek - een gebiedende eis dat wij in Goedereede pal staan voor het behoud van de zaken die door de oude ren zijn opgebouwd. Goed overleg en samenwerking noemde hij als voor waarden tot overleving. „Het spook van de sanering kan ons voorbij gaan, mits we de solidariteit niet uit het oog verlie zen en de door de ouderen verworven faciliteiten worden benut", zo wekte hij de Verenigingsleden op, in de overtui ging dat de moeilijkheden met succes het hoofd kunnen worden geboden als men maar als visserijgemeenschap pal blijft staan in saamhorigheid en in vertrouwen. Daarin gelovend durfde dhr. Noorthoek de vissers behouden vaart en goede vangst toe te wensen, wetend dat het alles aan Gods zegen gelegen is. Ook dhr. Tacken, dir. Visserijen verze kerde de vissers dat het Overheidsbeleid toekomstgericht-, en zeker niet op af braak is gericht, doch op het scheppen van duurzame voorwaarden waarop zich een gezonde visserij kan ontwikke len. „Zeer ongezond" voor de bedrijfs tak noemde dhr. Tacken de kennelijke ontwikkeling dat het toezicht op de naleving van de vanstbepalingen niet kan plaats vinden zonder fysieke intimi datie en incidenten. Met wat in Vlissin gen gebeurde achtte hij de grens van het toelaatbare overschreden en ze roepen de Overheid bepaald niet op om gas terug te nemen. „Wij zullen niet aarze len vast te houden aan onze verantwoor delijkheden", verzekerde dhr. Tacken. Spr. pleitte daarom voor een respecteren van de gescheiden verantwoordelijkhe den. „Zolang de overcapaciteit blijft zul len de nodige beperkingen pijn blijven doen", voorzag dhr. Tacken, daarbij wij zend op een z.i. zeker niet ongunstige saneringsregeling. Overigens meende dhr. Tacken dat de Overheid met het pleit in Brussel verhoging van de quota duidelijk heeft gemaakt in de toekomst van de visserij te geloven. Aandacht voor de sprekers. Door dhr. Ben Daalder, voorz. van het Visserijschap werd wat wrang ingegaan op de constatering van dhr. Tacken dat het niet gezond is als de communicatie tussen het bedrijfsleven en de Overheid alleen via juridische procedures plaats vindt. „Het aantal procedures is groter dan we kotters in Nederland hebben", gramde dhr. Daalder, dhr. Tacken op roepend de wet meer naar de geest dan naar de letter uit te voeren. Zich distan tiërend van het in Vlissingen gebruikte geweld riep dhr. Daalder de Overheid toch op goed te beseffen dat vissers dat niet zomaar doen. „Misschien was de aktie in Vlissingen wel het topje van de ijsberg van de spanning die er in de vloot zit", suggereerde hij. Zeer kantte hij zich ook tegen een door bezuinigingen ingegeven fusering van de visserijscholen omdat die daarmee hun identiteit als Visserijschool geheel zouden verliezen. „Voor het voortbe staan ervan zullen we knokken en vech ten", verzekerde dhr. Daalder, het niet uitgesloten achtend dat er voor het behoud van het speciefieke visserijon- derwijs ook door de bedrijfstak in finan ciële zin bijgedragen zal moeten worden: „goed visserijonderwijs is van het grootste belang, uw belang en Ons belang", zo maakte hij een toespeling op de naam van de Vereniging. Door dhr. Langstraat, voorz. van het Produktschap werd op het bereiken van (nog) meer eenheid aangedrongen; „te gek" vond hij daarom het bestaan van 3 Visserijverenigingen in de gemeente Goedereede. Meer eenheid zal ook een krachtiger advisering richting Overheid tot gevolg kunnen hebben. N.B. tijdens zijn wintersportvakantie in Oostenrijk was dhr. Langstraat op het gebrek aan communicatie en belangstelling gestuit toen een jonge Hollandse visser hem niet eens bleek te kennen: „Hij zou mij gekend moeten hebben uit zijn vaklek- tuur, maar als je die niet leest en niet meedenkt ken je ook je bestuurders niet", begreep dhr. Langstraat, welke ervaring hem de overtuiging had gege ven dat er voor de Visserijscholen ook een taak is weggelegd op het gebied van de maatschappijleer, toegespitst op de Visserij. Tenslotte werd gesproken door dhr. Nooitgedacht, voorz. van de Ned. Vis sersbond. „We moeten uitkijken dat de vissers zich niet vervreemden van de maatschappij-, maar laat de maatschap pij ertegen waken dat ze zich van de vis sers vervreemdt", zo riep hij op tot grotere eenheid in de wetenschap dat eenheid macht maakt. Door secretaris Teun van Dam werd een terugblik gegeven op het ontstaan en de geschiedenis van „Ons Belang". De oprichting, als „Vissersvereniging" vond plaats op 22 februari 1913, aanvankelijk voor de duur van 25 jaar, op 7 juni 1979 werden de statuten zodanig gewijzigd dat de Vereniging voor onbepaalde tijd zou voortbestaan. In 1963 had een statu tenwijziging plaats gevonden die de oprichting van een Visserijschool moge lijk maakte; dat gebeurde in 1966, het jaar waarin officiële toestemming tot de stichting van de school verkregen werd. „Nu het zelfstandig voortbestaan van de school wordt bedreigd zal het bestuur tot het uiterste gaan de school te behou den", zo verzekerde dhr. van Dam. Met ere werd teruggedacht aan de twee over leden voorzitters. Meester Snijder en „ome" Wout 't Mannetje. „Nu onder Gods Zegen op naar de 100 jaar, inclusief de Visserijschool!" hoopte dhr. van Dam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1