1.299,- Leasing M Een pijporgel op school, geen alledaags gebeuren....!" Garage KNÖPS B.V. Israël voor de vuurproef Bloedgevers attentie NIET DOOR fuubretMse Open Jeugdwerk .Onder de Wiek" 25 jaar „Credo-Singers" *''^'"^^%vvii;'i^^°^''&^ ^/^^rr^^^X Rabobank vlaggenslag in „De Staver" Aanvang repetities Jeugdkoor „luventa" Ramoco b.v. l Goeree-Overflakkee Garage V. d. Velde b.v. A. J. van Rumpt Komj^MmiA Citroen-Hesselink Besturen Vrouwenver. Goeree-Overflakkee Onze SHOWROOM Tel. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - FAX 01870 - 5736 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond I.v.m. biddag gaat de verkoop in Ouddorp van Mol Kleding op woensdag 2 maart FOTO ARJO VAN DER GRAAFF l RENAULT-dealer Mercedes-Benz Verkoop 01870-4466 Dirksland, 01877 - 1357 Zaterdagavondjeugdwerk PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Middelhamis: 60e Jaargang VRUDAG 26 FEBRUARI 1988 No. 5676 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Het is moeilijk op een afstand een oordeel te vellen over de ontwikkelingen elders. Dat geldt zeker als daarbij ,.de bril van een an der" gebruikt wordt. Wie zich hier in Nederland een oordeel aanmatigt over Zuid-Afrika of Israël - om twee belangstellingsvelden te noemen - moet goed weten wie hem de informatie ver strekt. Daarbij komt dan ook nog dat „nieuws" altijd aandacht trekkende zaken betreft. Helaas zijn dat dikwijls de afwij kende of negatieve aspekten van een sa menleving elders. Wie daar op blind vaart loopt kans een slechte loods te zijn. Wie die signalen echter veronachtzaamt stelt zich buiten de werkelijkheid. Tussen die twee grenzen moet een oordeel gevormd worden. Er is nog een aspect. Wij mensen hebben een haast aangeboren gevoel van medelij den of medeleven met de „onderliggende" partij, met degene die zit „in het hoekje waar de slagen vallen Op zich is dat niet eens zo gek, er gaat een zekere bescherming van uit. Het is nog niet zo lang geleden dat wij Ne derlanders vrij massaal op allerlei manier tot uiting brachten „achter Israël te staan Dat had zijn reden. Het kleine landen volk werd belaagd door een groot aantal vijandi ge staten. Het medeleven had wortels. Die waren terug te vinden in de toekom.stver- wachting die velen in Nederland voor de Joodse staat hebben en natuurlijk ook om dat het ontstaan van die staat nog vers in het geheugen lag. Een staat voor een verjaagd en een berooid volk, dat de verschrikking van de Tweede Wereldoorlog ternauwer nood overleefd had. Een volk dat zich met bewonderenswaardige moed en kracht een moderne staat vestigde, op westerse leest geschoeid. Een staat die gevormd werd door een veel heid van culturele achtergronden, en tegelij kertijd sterk werd door één .gezamenlijke ,.,^,.*..i, /- r^^„., -^ I. ,„,;■-■ Ar.-....: volk. Een volk met alle schakeringen van de politieke regenboog, van streng orthodox, vias hen die het ideaal kennen van het land der vaderen tot de op dat gebied meer libe raal denkende arbeiderspartij. Waarbij de huidige politieke samenstelling dan zo is dat de politieke machten elkaar nodig heb ben. Dat intern spanningen kent, ook de spanningvan de tweede- en derde generatie. Zij hebben ,,Jozef niet gekend". Zij hebben het begin niet meegemaakt. Zij weten slechts uit overlevering hoe - na vreselijke strijd - in 1948 de staat werd uit geroepen. Dat ging overigens gepaard met een vluchtelingenstroom van 550.000 a 700.000 Arabieren die óók in het beloofde land hebben gewoond. Waarvan zich een groot deel vestigde in de Gazastrook onder Egyptisch beheer en een ander deel op de westelijke Jordaanoever,- door Israël en Jor danië gedoogd. De latere Israëlische generaties weten wèl van oorlog. Oorlog met winst en gevoerd met de sympathiebetuiging uit vele staten. In een van die oorlogen werden de twee „vluchtelingenstroken" bezet. Tenminste volgens sommigen - denk aan het politieke verschil - bezet, volgens anderen werden oude - eigen - grenzen hersteld. De Palestijnen bleven. Waar moesten ze naartoe? Vooreen deel hebben ze gedeeld in de welvaart. Velen werken in Israël. De le vensstandaard ging omhoog. Israël is zelfs in grote mate economisch afhankelijk van hen, qua arbeidskrachten en qua afzet gebied. Maar ook de kampen bleven, en de uitzicht loosheid van ontwortelde generaties Die ook hun idealen hebben, die ook van een vaderland dromen. Na de Camp David akkoorden is het be trekkelijk rustig rond de kleine staat aan de GOEDEREEDE - Ophalen oud papier - Door de St. Kon. Fanfare „Apollo" wordt morgen (zaterdag) weer oud pa pier opgehaald in Goedereede, Oostdijk en Havenhoofd. OOLTGENSPLAAT Woensdag 2 maart a.s. komt de bloed- transfusiedienst van het Ned. Rode Kruis naar Ooltgensplaat voor het afne men van bloed van donors uit Ooltgens plaat, Achthuizen, Den Bommel, Lang straat en de Zuidzijde. Nu is er gelijktijdig te Ooltgensplaat die avond bidstond voor het gewas, waardoor voor sommige donoren moeilijkheden ont staan met de tijd van hun oproep. In ver band hiermede is er een regeling getrof fen en kunnen bezoekers van de kerk diensten nog na afloop van de diensten in „'t Centrum" terecht om hun bloed af te staan. U wordt dan direct geholpen. Middellandse Zee. Waar de dreiging weg valt, neemt de betrokkenheid op de bedreig de af. Men gaat als buitenstaander ook op andere dingen letten. Psychologisch heeft Israël misschien veel meer door de vrede verloren dan o'^it in de oorlog. En de Palestijnen bleven. Wie zou het voor hen opnemen': Zij zijn de speelbal in het subtiele machtenspel. En worden momen teel gebruikt om Israël te treffen. Dat lijkt te lukken. Elke dode op de Westbank is zo martelaar in een heilige oorlog. Dat werkt zo goed dat in deze laatste zin de slachtof fers onder de Israëli al vergeten werden! Het zou te simpel zijn de onlusten hiermee af te doen. Israël staat op een tweesprong. Er moet gekozen worden. Anders zal de morele klap - volgens eigen geleerden - groter zijn dan de materiële verliezen. De keus is ontzaglijk moeilijk. Het is de keus tussen annexatie of zelfstandigheid van de betrokken gebieden. De keus tussen een grote minderheid accepteren met een zekere mate van zelfbestuur of een tweetal staatjes aan de flanken accepteren. Het is de keus die de verhouding tussen Jakob en Ezau zal bepalen. Het alternatief is onderdrukking, volgens anderen zelfverdediging. Wie kan de effec ten naar buiten èn binnen voorspellen? De parlementsverkiezingen in november van dit jaar zullen belangrijk zijn. Als Israël zolang de tijd krijgt. Wij staan achter Israël Jawel. Met het ge bed om vrede over Jeruzalem. Héél Jeruzalem. J.V.C, waar kwaliteit vooraan staat, voegen er een prima service en 3 jaar volledige garantie aan toe. I JVC midi systeem, type WS i Een volledige set "klasse" 34 cm breed, met I een dubbel cassette deck, versterker, digitale tuner met 32 voorkexorzenders, en bedienen vanuit uw luie stoel. Dit is luisterrijk genieten! Verkoopprijs Per week f 11,- Nawetteiijk'-iiianbetaJin);' vooTiiOe zdterhetd VIMGERLiNG 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2^18 Op de familiebeurs in „de Staver" pre senteerden de Rabobanken van Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland zich middels een gezamenlijke Reizen- info-stand. De jury vond de presentatie dermate smaakvol dat zij de stand honoreerde met een eervolle vermelding. i Veel belangstelling was er voor het juist I benoemen van een zestal landen- vlaggen. j De prijswinnaars hiervan zijn: i 1A. J. Erker, Azaleastraat 31 te Sommelsdijk: reischeque 100,-. 2. C. L. Steenwijk, Oude Polderdijk 8 i te Nieuwerkerk: reischeque 75,-. 3. M. Akershoek, Molentienden 98 te Ouddorp: reischeque 50,-. 4. W. van Kempen, Tonisseweg 2 te Oude Tonge: reischeque ƒ25,-. 5. J. Kouwenberg, Vloedstraat 31 te Kerkwerve: reischeque 25,-. DIRKSLAND VOORSTRAAT 58 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 DIRKSLAND - Toekomstige leden van het nieuw opgerichte jeugdkoor „luven- ta", uitgaande van de Ger. Gem. te Dirksland wordt meegedeeld, dat de re petitie D.V. morgen, zaterdag 27 februa ri om half elf gehouden wordt. Jeugd in de leeftijd van 8 tot 16 jaar is hartelijk welkom! Tot ziens!! VW/// voor Verkoop Service 01871 - 1662 t Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 i Aanstaande zaterdag hopen we de film ..Heaven Heros" te draaien. Deze film is i geoaseerd op het waar gebeurde verhaal van twee toegewijde politiemensen, I waarbij één bij de uitoefening van zijn plicht door een kogel geraakt wordt en sterft. Men ziet hoe de politie kordaat optreedt in allerlei situaties. Een dynamische film die ook de kracht laat zien die alleen God kan geven in tij- i den van verdriet en verlies. Ben je nieuwsgierig geworden naar zon politieleven, kom dan naar Onder de Wiek waar we om 8 uur hopen te begin nen, de koffie staat voor je klaar. Tot ziens. OJW-team 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet FOTO FILM-REPORTAGE VIDEO COMPUTEfi fJ.|.,|.'IIJ«lf CJ C3 C3 cn 35 Molen^f^-I Ourldorp Telefoon 01878-1612 rn 2120 F:liial Rennse Printihoii Hogeioom 172 Tatetoon 01116 2100 Wilt u het aantal dames opgeven die mee hopen te gaan naar de kontakt- avond te Goedereede op D.V. 24 maart i.v.m. het regelen van de bus. Opgave voor D.V. 11 maart bij H. J. Tanis-Redert, Duinroosplein 6, Goede reede, tel. 01879-1200. NIEUWE TONGE Zaterdagavond 27 februari 1988 is er weer open jeugdwerk in verenigingsge bouw „Elim". De zaal is open half 8 nam. Om 8.00 uur wordt er gestart met een groepsspel waarvoor bijna heel „Elim" wordt gebruikt. Aangezien dit gebouw groot genoeg is zijn er veel deelnemers van de bekende leeftijd welkom. yi Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 i i LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Het jaar 1988 is voor het Ghr. gemengd Zangkoor „The Credo-Singers" uit Rotterdam-Zuidwijk een zeer belang rijk jaar. Dit jaar hoopt het koor nl. met verschil lende aktiviteiten zijn 25-jarig bestaan te vieren. Op 23 januari 1963 hield het koor, dat toen nog „Zuidwijks Jongeren koor" heette, zijn eerste repetitie. Op 15 mei 1963 volgde de eerste leden vergadering, waarbij het eerste bestuur werd gekozen. En op 10 juni 1963 werd tijdens een speciale ledenvergadering officieel de naam „The Young Credo Singers" gekozen. Eén van de jubileum-aktiviteiten, die voor dit jaar gepland zijn, is het jubi leumconcert, dat de Credo-Singers op 19 maart a.s. hopen te geven in de grote concertzaal van De Doelen te Rotter dam. Aan dit concert zullen medewer king verlenen: De sopraan Sylvia Leent- vaar, de vaste organist van het koor Martin Zonnenberg en het Randstede lijk Symfonie-Orkest, het geheel uiter aard onder leiding van de dirigent van de „Credo-Singers", Jan Stolk. Er wordt maar één concert gegeven; de verwachting is derhalve, dat de toe- gangskaarten snel uitverkocht zullen zijn. Kaarten kunt u bestellen bij het vaste kaartenverkoopadres: Dhr. P. Valster, Zuiderhagen 42, Rotterdam (tel. 010- 4820424). Postcode 3078 BV. De prijs van de kaarten bedraagt 12,50 per stuk. De Chr. Scholengemeenschap voor HAVO en MAVO, „Prins Maurits" te Middelhamis is in 't gelukkig bezit gekomen van een pijporgel, een instrument dat zeer tot de verbeelding spreekt van de ware muziekliefhebber. De komst van het orgel is met name ook door muziekleraar Mar van der Veer toegejuicht en van hem dan ook enerzijds enthousiaste, maar anderzijds wat droeve constate ring dat de aanwezigheid van een pijporgel in een school zeker geen alledaags gebeuren is. Veeleer is van een uitzondering sprake, van daar dat vanavond de ingebruikname met een muziekavond „ge vierd" wordt....! Een electronisch orgel, waarover de school voorheen de beschikking had moge technisch tot veel in staat zijn, uit de mond van dhr. v. d. Veer tekenen we op dat, hoe vernuftig ook de techniek, een electronisch or gel nooit een orgel in de oorspronkelijke betekenis van het woord zal worden. En juist het oorspronkelijke orgel past heel bijzonder in de cultuur van het eiland, de cultuur waarmee ook de school nauwe raak vlakken heeft. Een logische aanschaf derhalve, een pijporgel voor het muziekonderricht, maar evenzeer een heel dure investering waartoe het bestuur tóch heeft besloten: „....wanneer je op de toetsen van een pijporgel drukt dan heb je dat in tense gevoel dat het orgel gaat leven en je hoort een levend geluid; wie dat ervaart betreurt het dat het grootste deel van de jeugd daar niet meer mee opgroeit", beziet dhr. v. d. Veer en 't is duidelijk dat hij de kunstmatige muziek maar weinig kan bewonderen. Goede hoop heeft hij dat dat deel van de jeugd dat tot dusver electronische muziek am bieerde ook voor de bewonderenswaardige techniek van het pijporgel - met 350 pijpen en pijpjes - gewonnen zal worden. „Ze vallen van de ene verbazing in de andere", heeft dhr. v. d. Veer nu al ervaren toen hij het onwetende deel van zijn leerlingen de werking ervan uitlegde en dat heeft de idealist in hem zeer deugd gedaan. Tientallen anderen hebben van huis uit de liefde voor het orgel meege kregen en zij zijn over de beschikbaarheid van het pijporgel minstens zo enthousiast als hun muziekleraar, die voor de leerlingen zowel als voor zichzelf het orgel als een bijzondere stimulans ziet. Met de beschikbaarheid van het pijporgel is ook het probleem opgelost dat leerlingen die in orgelbespeling examen willen doen persé op een kerkorgel moesten studeren waartoe veelal de mogelijkheid ontbrak. Het instrument wordt derhalve ook gebruikt voor studie, waarom voor het front deuren zijn aangebracht die het geluid dempen, zodat het or gel ook onder schooltijd bespeeld kan worden. Op de buitenkant van de deuren staat als tekst vermeld „Leer mij U loven" en aan de binnen kant, leesbaar wanneer de deuren geopend zijn: „met heel mijn hart". Het instrument, gemaakt door van Vulpen te Utrecht heeft plm. twintig j aar dienst gedaan in de Herv. Kerk van Geersdijk op Noord Beveland. Het werd overkompleet toen die Gemeente zich verbond met de plaat selijke Gereformeerde Kerk. Het instrument was van een prima des kundigenrapport voorzien en thans prijkt het in de aula van de „Prins Maurits", geschilderd in de kleuren van de aula teneinde in die nieuwe omgeving zoveel mogelijk te harmoniëren en méér dan dat....! Het orgel, een positief, heeft aangehangen pedaal en 5 stemmen, t.w. Holpijp 8', Roerfluit 4', Prestant 4', Octaaf 2\ Mixtuur, ged., 2 sterk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1