EIÜVIIDEII-ftlEm/S Nieuws en nieuwtjes op Binnenhuis '88 Bewapening Lezing De Motte Grote Zangavond met Nel Benschop Unieke bustocht uit Den Bommel TAALPRAATJE Jans Groenendijk Pakketten inleveren voor 27 februari De Gooye in de Z.R.O.-A competitie Provincie maakt plan voor natuurherstel duinen Zeskamp en optocht te Ouddorp No. 5675 Cf>iS»if»if>if»i(»if»{(*Cf>if*Cf>if>Cf>if>Cf.Cf»i^Cg>4^C^i^ig,4f>ig.ig»if> Paasaktie voor Poolse kinderen! Twee kilo Dialecten op Goeree-Overflakkee Derde concert in de regio HERKINGEN - Ophalen oud papier - Vakantieweek voor ouderen naar Luxemburg POST Jaarvergadering Oranjever. ^L Fietsenspecialist Ver. „De Christenvrouw" Afd. Middelharnis/Sommelsdijk 2e Blad DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 Thuis welzijn voor senioren. Onder dit motto presenteert zich op Binnenhuis '88 (26 febr. - 5 maart) Beenhakker bv. een van 1937 daterend bedrijf dat vooral in Rotterdam en omgeving grote be kendheid geniet als leverancier van hulpmiddelen voor gehandicapten en ouderen. De beurspresentatie van Been hakker richt zich dit jaar voornamelijk op de senioren, een bevolkingsgroep die tot het jaar 2000 in Nederland nog sterk zal toenemen. Het grootste deel van de expositieruimte wordt ingenomen door zitmeubilair, een programma dat begint bij eenvoudige hoge stoelena en eindigt bij electrisch verstelbare fauteuils. Ook zijn er hoge en in hoogte verstelbare bedden, een ligbad met „instapdeur" en diverse hulpmiddelen voor gebruik van douche en toilet. Slecht ter been? Bezoek beurs Binnenhuis per scootamobiel. Eén van de hulpmidde len uit het Beenhakker-programma voor ouderen en gehandicapten in de SCOOT- MOBIEL, een comfortabele mogelijkheid voor hen die slecht ter been zijn en toch Bin nenhuis willen zien. Vier scootmobiels zijn tijdens de beurs beschikbaar: één dag tevo ren reserveren bij Beenhakker bv, telefoon 010-43743166. Staalsterk parket. In Zweden is een nieu we parketsoort ontwikkeld met een ij zersterke geloten toplaag: Lamett. Het parket is dan ook bestand tegen de zwaarste meubelen, dameshakken, brandende sigaretten, agressieve chemi caliën en de nagels van kat en hond. La mett is gemakkelijk in onderhoud en, hoewel het een houtprodukt is, verbluf fend brandveilig. Het nieuwe parket wordt in tegels en stroken geleverd. Het Zweedse TNO (Statens Provningsan- stalt) heeft Lamett goedgekeurd voor winkels, hotels, openbare gebouwen en laboratoria. Deze primeur-in-parket wordt op Binnenhuis uitgebracht door de firma Rubo Parket, standnummer 5130. Centraal stofzuigersysteem. Centrale stofzuigersystemen werden tot dusver ontwikkeld voor hotels, ziekenhuizen, grote kantoren e.d. Er is nu ook zo'n sys teem voor woonhuizen. De voordelen: geen gesjouw meer met de stofzuiger, geen sta-in-de-weg voor de vrouw des huizes, bijzonder grote zuigkracht, ge luidloze werking èn hygiëne: de luchtaf- voer is naar buiten, in tegenstelling tot die van een gewone stofzuiger die zijn lucht (met poederstof) weer terug in de kamer blaast. Het systeem heeft Astro- Vac en wordt op Binnenhuis gedemon streerd door de fa. Van Dijnsen Multi- trading (stand 2320). Primeurs in audio. Audio Gallery, Rot terdam, is gespecialiseerd in zeer gea vanceerde geluidsapparatuur. Op Bin nenhuis (stand 4450) lanceert zij de nieuwe kollekties van diverse topmer ken, ondermeer van Onkyo (alles af- standsbediend), het Amerikaanse merk Harman/Kardon, Kenwood, NAD, Denon, Mission, Proton en Mag- nat. Daaronder verscheidene Neder landse primeurs zoals de laatste model len Cyrus One en Two versterkers en luidsprekers van het Engelse merk Mis sion en de SGMA luidsprekers van Magnat. Een technicus van B&O geeft op de stand tekst en uitleg over het Link systeem: afstandsbediening in de ge hele woning. Linoleum-Krommenie: 30 nieuwe kleu ren. Forbo-Krommenie bv lanceert op Binnenhuis haar nieuwe linoleumkol- lektie. Met liefst dertig nieuwe kleuren voegt Krommenie aan de vele argumen ten die voor linoleum pleiten er één be langrijke toe. Linoleum als vloerbedek king is strak, sterk en praktischa en nu bovendien bijzonder kleurrijk, en ideale vloerbedekking voor woonk- en werk ruimten. De totale kollektie van Krom menie is hiermee uitgegroeid tot niet minder dan 103 kleuren. SINT ANNALAND Tot en met zaterdag 27 februari a.s. kan men pakketten inleveren voor de Paas aktie van Sztafeta ten behoeve van de bewoners van een kidnertehuis in Poznan. „De kerstaktie is heel goed aangeslagen en we willen het opnieuw proberen", zegt de heer Bert Janse uit de School straat in Sint Annaland. Eén dezer da gen zijn juist omvangrijke prijsverho gingen in Polen van kracht geworden. De voedselprijzen gaan met gemiddeld veertig procent omhoog, de kosten van levensonderhoud met 27%. Sigaretten zijn 40% duurder geworden, alcohol 46%, de posttarieven en de treinkaartjes 50%. Een standaardbrood kost iets meer dan 40% meer dan enkele weken gele den, benzine is 60% en kijk- en luisterta rieven zijn 75% duurder geworden. De Poolse werknemers hebben ter compen satie een loonsverhoging van gemiddeld 20% gekregen. De prijsverhogingen vor men slechts de eerste van een reeks maatregelen die dit jaar het leven in Po len 40% duurder zullen maken. Op 1 maart en op 1 april zullen nog weer nieuwe prijsstijgingen volgen. Het is de bedoeling van de regering om de prijzen meer in overeenstemming te brengen met de produktiekosten om de miljar den verslindende subsidies op vooral de voedselprijzen te kunnen afschaffen. Tegen de achtergrond zal een verrassing met Pasen zeer zeker welkom zijn. Het gaat om pakketten van twee kilo, waar voor een margarine- of eventueel een koekdoos gebruikt kan worden. Die dient dan helemaal gevuld te zijn met kleinere kledingstukken als een muts of een sjaal, snoep en speelgoed. De doos mag niet dichtgeplakt worden. Vracht brieven en adresstrookjes voor wie een bericht van ontvangst wil, kan men bij de familie Janse krijgen. De vrachtkos ten bedragen 7,50. Wie aan de Kerst aktie mee deed, mag voor Pasen aan de zelfde kinderen een pakket sturen. Er zijn echter ook nieuwe adressen ver krijgbaar waar steun volgens de pakket- tenhulporganisatie Sztafeta hard nodig is. Wie bestaande kontakten grote pak ketten wil sturen, kan die ook meegeven tegen een vrachttarief van drie gulden per kilo met een minimum van vijf kilo. Vanuit Sint Annaland gaat het transport 1 maart weg, waarna de goederen cen traal naar Polen gebracht zullen worden. De familie Janse, Schoolstraat 18, Sint Annaland, telefoon 01665-2269 coördi neert de hulpaktie voor Tholen en Sint Philipsland. Op donderdag 25 februari a.s. houdt de heer P. Heerschap uit Ouddorp voor De Motte een lezing over de dialecten op Goeree-Overflakkee. Deze voordracht is een bijna logisch vervolg op het gelijk namige artikel van zijn hand in „Van Westvoorne tot St. Adolfsland" (1979) en het artikel door hem geschreven en ge publiceerd in De Motte 83-86 getiteld: „Ouddorpse dieren- en plantenbena- mingen". Het is een voordracht uit eigen keuken want dhr. Heerschap is be stuurslid van De Motte. De dialecten van G.O. behoren zeker tot het onderzoeksgebied van de Motte. Het zijn niet alleen de voorweipen die onze voorvaderen tot leven brengen. Zijn ge woonte, tradities en taal vormen even eens een studiegebied. Een - ook voor belangstellenden - van harte aanbevolen lezing. Aanvang 20.00 uur in De Doele, St. Joris Doelstraat 32 te Sommelsdijk. De bekende dichteres Nel Benschop komt naar Sommelsdijk! Zij gaat een aantal van haar gedichten voordragen tijdens een Grote Zangavond in de Ned. Herv. Kerk: op zaterdag 5 maart. Nog nooit eerder is het werk van een Ne derlandse dichter door zoveel mensen gekocht en gelezen als van Nel Benschop. Verder wordt medewerking verleend door het Mannenkoor „Ons Koor" en door het Jeugdkoor „Prins Maurits". Ook is er samenzang van bekende en ge liefde geestelijke liederen. De muzikale begeleider van de avond is Paul Kieviet. Het programma wordt geleid door Sipke van der Land, bekend van zijn boeken en televisie-optredens. Hij zal ook een korte meditatie houden. De netto opbrengst van de avond komt ten goede aan het zendingswerk van de stichting Vervolgd Christendom. Er zal daarvoor een kollekte worden ge houden, en Nel Benschop signeert haar gedichtenbundels die verkocht worden ten bate van het gestelde doel De toegang is gratis. Aanvang 8 uur. Krommenie maakt al bijna honderd jaar linoleum, nu met de meest prakti sche produktietechnieken, maar nog steedsa met dezelfde - natuurlijke - grondstoffen: lijnolie, harsen, houtmeel, kurk, pigmenten en jute. De bekendste soorten (alle op Binnen huis te zien) zijn Krommenie Marmo- leum in 36 kleuren waarvan de helft nieuw, Krommenies Effen Waltonin uitge balanceerde kleuren die passen bij de interieurs van nu. Krommenie Desk Top. Krommenie Bulletin Board en Krommenie Kurklinoleum die zich ook lenen voor o.m. de afwerking van tafel- en bureau bladen, deuren, kasten enz. en Kromme nie Linoflex, een maatvaste linoleum- tegel. Forbo-Krommenies presenteert de tota le kollektie op stand 2220. Creatief met linoleum. Op het thema li noleum heeft TOONEN DESIGN, wo ninginrichter in Rotterdam-Zuid, diver se variaties. Die worden op Binnenhuis (stand 2030) gepresenteerd onder het motto „Creatief met linoleum". Toonen toont de onbegrensde mogelijkheden van linoleum in het interieur. Op dezelfde stand: de introduktie van een nieuw halogeen verlichtingssys teem, Cardan, waardoor het licht een volwaardig element in de binnenhuisar chitectuur wordt. En een bijzondere kol lektie ZEEFDRUK GORDIUJNEN, waarmee de zeefdrukkerij Zeebra duizend-en-één kleurmogelijkheden in het interieur creëert. Woonconform per computer. Artchitec- ten, keukenbouwers, interieurontwer pers, kantoorinrichters, tuinarchitec- ten.... Zij allen krijgen steeds meer hulp van de computer bij hun reken- en tekenwerk. RAUMPLAN is een nieuw, zeer geavan ceerd CAD/CAM-softwarepakket dat speciaaql is samengesteld voor de drie dimensionale weergave van ontwerpen. De ruimtelijke inrichting kan er zeer overzichtelijk mee worden weergege ven: de computer rekent en tekent als het ware het woonconfort. RAUM PLAN, een nieuw programma van het automatiseringsbedrijf Systel bv (Heemstede) wordt op de woonbeurs Binnenhuis gedemonstreerd op de stand van de MTS voor Meubilerings- en Houtbedrijven (4470). Studenten van deze Rotterdamse MTS verzorgen daar een demonstratie over de opleidingen voor woninginrichting en meubelfa- brikage. Kraanwater drinkwater? In deze tijd van vervuiling van water - ook drinkwater - is een toenemende vraag naar waterzui- veringsapparatuur. Op stand 2040 op Binnenhuis demonstreert handelson derneming De Meeuw diverse appara ten die volgens een natuurlijk proces (osmose) alle verontreiniging uit con- sumpliewater wegnemen. OOSTFLAKKEE Zoals reeds aangekondigd zal vrijdag 26 februari a.s. in het Ver.gebouw „'t Cen trum" aan de Van Weelstraat te Oolt- gensplaat het derde concert in de regio gehouden worden. Na Den Bommel en Oude Tonge is nu Ooltgensplaat aan de beurt. Medewer king verlenen: de fanfare's E.M.M, uit Den Bommel uit Den Bommel en „Vooruit" uit Oude Tonge. Als zangkoor treedt op de Gemengde Zangvereniging „Advendo" uit Ooltgensplaat. Burgemeester drs. C. M. de Vos zal de avond openen, terwijl mevrouw Ada Vroegindeweij als lady-speaker zal fungeren. De avond begint om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. De toegang is gratis. DIRKSLAND - Zaterdag heeft zwem vereniging „de Gooye" uit Dirksland weer een competitie-wedstrijd in de hoogste afdeling van de Rotterdamse zwembond gezwommen. „De Gooye" die zich vorige keer op een knappe vijfde plaats had genestelda, moest ondanks goede prestaties, toch toestaan dat men een plaats achteruit werd geschoven en na deze wedstrijd op de zesde plaats kwam. Het waren, in het Combi-Bad te Dordrecht, vooral de naaste concurren ten „de Devel" en P.C.G. die de meeste winst behaalden en zich boven „De Gooye" wisten te plaatsen, maar in april a.s. wordt de laatste wedstrijd in deze competitie gezwommen en krijgt „de Gooye" nog een kans om hier wat aan te veranderen. Wat de wedstrijd zelf betreft, er werd door vrijwel iedereen goed geprestee4rd en er werden toch weer 9 persoonlijke records verbeterd, Vibeke Schuring haalde zelfs 8 sec. van haar tijd op de 100 m vlinderslag af Ook Theo Jan Tanis deed deze middag weer van zich spre ken, Theo Jan zwom n.l. de 100 m. vlin derslag heren, als 8e geplaatst, in een schitterend nieuw clubrecord van 1.00.8 en verdiende hiermee de zilveren me daille. Ook de estafette-ploegen 4x50 m. wisselslag meisjes en jongens onder 16 jr. scoorden weer goed en noteerden weer nieuwe records onder 16 jr. de meisjes, Natasja Schipper, Petra van Doorn, Wanda Jongejan en Sandra Mijnders werden in 2.23.0 vierde en de jongens, Leon van Nimwegen, Leen van Es, Gerben Nelemans en Jc^rn Schurink werden in 2.16.8 zesde. D.V. zaterdag 27 februari om 19.45 uur hoopt dr. J. van Eek in ons midden te zijn. Dr. J. van Eek studeerde klassieke taal- en letterkunde en theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1978 be haalde hij de graad van doctor in de let teren aan die universiteit. Sinds 1981 werkt hij namens de Nederlandse Her vormde kerk als legerpredikant in Ede. Dr. J. van Eek hoopt in ons midden te spreken en na te denken over Bewape ning. Het denken over bewapening wordt ons opgedrongen, zowel vanuit de Schrift als vanuit de ons omringende werkelijkheid. De ontwikkeling die de bewapening in onze eeuw doorgemaakt heeft, dwingt ons tot een hernieuwde oriëntatie op de woorden van de Schrift. Dr. J. van Eek hoopt vanuit de Bijbel, ons denken over bewapening richting te kunnen geven, ook zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen! Ben je 16 jaar of ouder? Hartelijk wel kom in „de Ark" te Goedereede. Morgen (woensdag) wordt weer oud pa pier opgehaald. Begonnen wordt om half 6 bij de school. Wilt u het oud pa piergoed gebundeld en tijdig gereed zet ten s.v.p. Doordat er dit afgelopen winterseizoen geen natuurijs is geweest, heeft de Stich ting IJsbaan Den Bommel een avondje schaatsen op een kunstijsbaan ge organiseerd. Het Stichtingsbestuur had de deelname geschat op 2 bussen. Na twee dagen kaartverkoop bleek dat dit een te lage schatting was, zodat er 's maandags met man en macht voor een derde bus ge zorgd moest worden. Woensdag 17 februari, midden in de krokus-vakantiel. was het dan zover. De hele Emmastraat vol bussen en ruim 10% van de bevolking in veelkleurige schaatskledij. Het schaatsen op de kunstijsbaan in Dordrecht was een onverdeeld succes voor jong en oud. Slechts één hecht- pleister hoefde er opgeplakt te worden op een snee in een kin. Het zag er niet al te ernstig uit. Jammer dat voor een klein groepje jon gelui de bar een nog grotere aantrek kingskracht had dan het ijs. Met een eigen bijdrage van slechts 5,- per deelnemer was dit voor de Stichting Ijsbaan een behoorlijk financieel hoog standje, helemaal als je daar dan ook nog de versnapering meerekent, waar ie dereen op de terugweg in de bus op ver rast werd. Een tocht, die in de toekomst bij het ont breken van natuurijs stellig voor herha ling vatbaar is. (alleen dan misschien niet meer zó goedkoop). De Stichting Bejaardenwerk „Middel- hamis" heeft voor 1988 een buitenland se reis besproken voor 52 deelnemers. Deze reis zal plaats vindena van 4 t/m 11 juni 1988 en het reisdoel is Echternach in Luxemburg. Het Hotel waar de reizigers logeren wordt door een nederlands echtpaar geëxploiteerd. Het Hotel is geheel aan gepast en reuze geschikt voor ouderen. Er zijn helaas alleen maar 2-persoons kamers, wel allemaal met douche en toilet. De gehele reis is volledig verzorgd, en el ke dag wordt er een trip gemaakt, want de bus blijft bij de groep. Ook gaat de be kende reisleiding mee welke gevormd wordt door de heer A. van Antwerpen en mevrouw G. Baart (EHBO). Over paspoorten behoeven de reizigers niet in te. zitten want er wordt een groepstouristenkaart geregeld voor de gehele groep tegelijk. Dat kan in de Benelux. Deze reis kost 595,- per persoon bij een volle bus. Het is haast maken met het bespreken, op 4 maart sluit de inschrijving! Het Hotel is zo in trek, dat wij geen lan gere besprekingstermijn kregen. Aanmelden, zo spoedig mogelijk, bij de S.B.W., tel. 01870-3366. Een der grootste Nederlandse over heidsdiensten is de PTT een afkorting voor Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Het bezorgen van brieven, briefkaarten, drukwerk enz. van afzender naar ont vanger is een staatsmonopolie. De belo ning voor die dienst wordt betaald door onder meer het plakken van postzegels. De posttarieven zijn in de laatste dertig jaar enorm gestegen, van een dubbeltje per brief tot 75 cent. Honderden procen ten. Wellicht was dat de oorzaak dat men tegenwoordig het staatsmonopolie tracht te doorbreken door het oprichten van particuliere ondernemingen, de stadspost. Na de moderne tijd terug naar vroeger dagen. Ons woord post is via het Franse poste en het Engelse post afkomstig van het Latijnse posta. Oorspronkelijk was post een standplaats. Deze posten be vonden zich op verschillende vaste plaatsen langs een verkeersweg, de zgn. postweg, om het ver4voer van personen en brieven te bespoedigen. Uit die tijd stammen de namen postweg (nog in veel plaatsen de naam van meestal oude we gen), postkoets, postduif en postpaard. De post was de plaats aan de postweg, waar de paarden werden verwisseld. La ter noemde men ook het gebouw waar dit gebeurde en waar men brieven in ontvangest nam post. Vandaar de aanduidingen poststation en het huidige postkantoor. Daarvan is ook afgeleid „naar de post brengen" of „op de post doen" voor naar het post kantoor of de PTT brievenbus brengen. Heel lang geleden verstond men onder post de afstand, die een postpaard in één uur aflegde. Behalve de letterlijke betekenis, duidde men figuurlijk met „per post" haastig of snel aan. „Alles moet bij hem per post gaan". Zo schreef Nicolaas Beets: „Drommels nou, dat gaat per post: 't is of je een goot hoort loopen". Daartegenover stond om langzaam ver voer aan te geven „dat gaat met de kreeft", een woordspeling op het achte ruitlopen van dat dier. Dat snel kwam eveneens tot uitdrukking in de verbin ding „te post en te paard". Een leuke alli teratie voor zonder verwijl, ogen blikkelijk. Vader Cats: „Die siekte komt per post ge reden, maar gaet terug met esels treden". „De Post" kwam voor als titel van kran ten. Zo noemde men een nogal fel pat riottisch weekblad uit de Patriottentijd „De Post van den Neder-Rijn". Schert send werd dat anti-oranjegezinde week blaadje ook wel genoemd „de post voor de boeren". Verder de bekende en nu nog bestaande Haagse Post. Andere na men waren de reeds lang ter ziele gegane Morgenpost, Ochtendpost en Avond- post. In Vlaanderen kende men de Vlaamse Post en voor de Nederlandse bond in Duitsland was de Post van Hol land een veelgelezen orgaan. Vroeger kende men bij de posterijen de thans geheel verouderde namen voor bepaalde betrekkingen: meester der po sten, directeur of inspecteur der posten. De naam „tante Pos" is afkomstig uit het voormalige Nederlands-Indië. Het werd spottend gezegd om aan te geven dat de posterijen daar te langzaam en te on nauwkeurig werkten. Later ook in ons land overgenomen als benaming voor de PTT. Post was ook een benaming voor een formaat postpapier. Volgens het Papierbesluit was de normale afme ting 44 bij 56 cm. Groot Post 46 bij 59 cm. Een geheel andere betekenis van post is paal, balk, stijl. Al voorkomend in de Keuren van Haarlem (1679). „Dat ook niemande zal vermogen aaqn de uyt- steekende posten van hunne banken Nieuwe waterwintechnieken maken het mogelijk om natuurwaarden in de dui nen terug te krijgen die daar als gevolg van de waterwinning zijn verdwenen. De provincie Zuid-Holland heeft hier voor een plan opgesteld waarin staat aangegeven hoe het een en ander kon- kreet zou kunnen worden aangepakt. In het verleden was al een principebesluit genomen om tot zogenaamde regenera tie van natuurwaarden in de duinen over te gaan. In ahet nu gepresenteerde plan wordt aangegeven waar en hoe dat zou moeten gebeuren. Volgens de pro vincie bevinden de beste mogelijkheden tot natuurherstel zich in de Luchterdui nen bij De Zilk, de Middelduinen op Goeree en in delen van Berkheide en Meijendel (tussen Katwijk en Scheve- ningen). Op sommige plaatsen kan een aanzienlijkea natuurwinst worden ge boekt door aanpassingen in de manier van waterwinnen (optimaqlisade). Maar er worden ook voorstellen gedaan om de waterwinning in bepaalde gebie den meer te concentreren, zodat andere gebieden helemaal vrij kunnen komen van waterwinaktiviteiten zodat de na tuurlijke processen zich daar volkomen ongestoord kunnen voltrekken (volledi ge regeneratie). Het plan zal binnenkort om commen taar worden gestuurd aan de verschil lende waterleidingbedrijven die in de Zuidhollandse duinen aktief zijn. Het is de bedoeling dat in samenwerking met die bedrijven een definitief plan zal wor den opgesteld en uitgevoerd. Gezien de grote belangstelling voor de optocht op Koninginnedag 1987 zal de Oranjever. Ouddorp ook dit jaar weer de organisatie voor een optocht op zich nemen. Het aantal verzoeken dit jaar om in Ouddorp weer eens een ZESKAMP te houden was zo groot dat ook hiervoor samen met sportver. „De Kriekel" een programma is gemaakt. Er kunnen 6 a 8 groepen van 6 pers -I- kapt. meedoen. Ook individuelen kunnen inschrijven (voor 8 maart a.s.). Voor informatie en inschrijfformulieren kun je terecht bij de Oranjever. Oud dorp, p/a Betty Hameeteman, Haven weg 2, 3253 XD Ouddorp, tel. 01878- 1925. Op vrijdag 26 februari a.s. houdt de Oranjevereniging Ooltgensplaat haar jaarvergadering. Iedereen wordt uitge nodigd tot het bijwonen van deze ver gadering. Na bespreking van de huishoudelijke stukken, zullen de festiviteiten op de ko ninginnedag 1988 worden besproken. De vergadering wordt gehouden in het verenigingsgebouw „'t Centrum", aan vang 20.00 uur. ^jW^ Sommelsdijk ^-^ Tel. 01870 - 2430 D.V. donderdag 25 februari a.s. houden wij onze jaarvergadering. Na het huis houdelijk gedeelte zal ons o.a. de film „Samen op weg", van het Rode Kruis ge toond worden. Gasten zijn hartelijk welkom. Aanvang: HALF ACHT in „de Hoek steen" te Middelharnis. eenig vleesch te hangen". Met banken werden vleesbanken of winkels be doeld. Een oud spreekwoord luidde: „De tijd is aan geen post gebonden". De betekenis was, de tijd staat niet stil. Voor van geen wijken weten, pal staan, kende men: staan als een post. En: op vaste posten staan, voor goed ge grondvest zijn, stevig staan. Een post deed vaak dienst als paal van een hek. Vandaar „Het hek aan den ouden post laten". Deze verouderde spreekwijze betekende: alles bij het ou de laten. Onveranderd laten. Tegen de post stoten of wrijven wilde zeggen: zich verweren of verzetten. Een post is ook een deurstijl. Daarvan is afgeleid: zo stijf als een (deur)post. Eén van de vele uitdrukkingen om dood zijn aan te duiden. Bedoeld is verstijfd zijn door de dood. Sommige mensen voelen zich thuis het best op hun gemak en zijn het huis bijna niet uit te branden. Van zulke honkva- sten zei men in Saksische streken „bij de post blijven". Met andere woorden: bij na nooit van huis gaan. De spreekwoordenkenner Harrebomee meldde al: Als ze heen gaan, likken ze den post van de deur. Bij het heengaan en het afscheid nemen zijn de mensen vriendelijken welwillend, maarlater(op enige afstand van de deur) volgen de praatjes. Van nature zijn veel duingebieden in Zuid-Holland vochtig. In de vorige eeuw moet het zelfs mogelijk zijn ge weest om in strenge winters door de dui nen van Scheveningen naar Katwijk te schaatsen. Omdat de duinen ook vrijwel de enige plaats vormen waar in het dichtbevolkte westen van de provincie zoet grondwater voorhanden is, werden ze al vroeg voor de drinkwatervoorzie ning gebruikt. Daardoor trad ernstige verdroging op en verdwenen veel bij zondere plant- en diersoorten die aan vochtige omstandigheden gebonden zijn. In de duinen tussen Scheveningen en Noordwijk zijn alleen al zeven soor ten orchideeën en twee soorten gentia nen verdwenen. Toen de grondwater- voorraden dreigden uitgeput te raken is men er toe overgegaan rivier- of boe zemwater in valleien, bekkens en spe ciaal daarvoor gegraven kanalen in de duinen te leiden om het grondwater aan te vullen. Dit infiltratiewater voert zeer veel voedingsstoffen mee. Daardoor zijn niet de oorspronkelijke, aan voedselar- me omstandigheden gebonden soorten in de duinen teruggekomen, maar in plaats daarvan brandnetels en andere ruigtesoorten. Op het ogenblik is een nieuwe waterwin- techniek in ontwikkeling: diepinfiltra- tie. Daarbij wordt het water niet in uitge strekte bekkens aan de oppervlakte gebracht, maar via filterputten direct in diepere bodemlagen gepompt, waar door nabij de oppervlakte weer grond water van natuurlijke kwaliteit gaat voorkomen. De diepinfiltratie-techniek is bij de Duinwaterleiding van 's- Gravenhage vrijwel operationeel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 5