EIIAIIDEfl-flIEUWS Bakken, koken en serveren op de Technische School MUS MÜST 01875-1406 De Druuve en De Kraoie is nieuw! De teleurstelling Koningin Wiliielmina Fonds vraagt donateurs autü- aanliangwagentjes Folder over meerderjarigheid Pijpershoeckse verzamelingen (5) Aangiftebiljet i.B. invullen! No. 5672 Voorjaarsvaiontie-aktivlteiten PIKAART multifunktioneel advies- en administratiebureau A. J. Rol van Calverenbrouck-Schaap Kllnkerlandseweg 2A 3244 BD Nieuwe Jonge - Tel.:01875-1406 Nieuw is ook ons jaarpakket voor particulieren. Een jaar lang verzorgen wij uw administratie, zoals: - Aangifte inkomstenbelasting - Aanvragen studiefinanciering, kinderbijslag, pensioenaanvragen, A.O.W./A.W.W.-uitkeringen etc. - Opstellen bezwaarschriften - Schrijven van 'moeilijke' brieven Dam- en Schaakver. „Dirksland" drs. J. W. de Vogel Tel. 01877 - 3098 4e Blad VRUDAG 12 FEBRUARI 1988 Voedselbereiding is en blijft be langrijk. Jonge mensen die in deze branche hun toekomst willen zoe ken, zijn er dan ook van verzekerd, dat er een redelijke kans op werk is in de verschillende vakgebieden binnen de consumptieve sektor. Hiertoe behoren de broodbakkerij, de banketbakkerij, de keuken, het restaurant, en de slagerij. Verder zijn er vele funkties te vervullen in bedrijven en instellingen die met voeding of levensmiddelen te ma ken hebben (o.a. Den Hertog, War- ninks Advocaatfabriek, het zieken huis en de verpleegtehuizen). Een consumptieve opleiding lijkt lekker, maar is vooral zwaar. In de dagelijks praktijk maakt men lange dagen. Be drijven kennen vaak wisselende diensten en zeker in de Horeca is het werken met de feestdagen een noodzakelijk kwaad, ja zelfs een hoogtepunt. Toekomstige vak mensen in deze sector moeten veel liefde voor hun vak bezitten en graag met men sen omgaan om te willen werken als anderen vrij zijn. Meisjes en jongens die iets voelen voor een consumptief beroep, doen er ver standig aan om te kiezen voor de Tech nische School in Middelharnis. Deze school biedt een algemene consumptieve opleiding waarin aandacht wordt besteed Van 18 februari 1988 tot 23 fe bruari 1988 gaan de vrijwilligers van het Koningin Wilhelmina Fonds in Middelharnis/Sommels- dijk op pad om u te vragen dona teur te worden van deze organisatie voor de kankerbestrijding. Zij be zorgen u een dezer dagen een folder met een kaart waarmee u zich kunt aanmelden. Enkele dagen later komen zij de kaart persoonlijk bij u ophalen. Mocht de folder met de kaart u niet bereiken, dan kunt u zich als donateur aanmelden bij: Mea Zoomers, Zandpad 54, Mid delharnis, tel. 01870 - 2853 of een folder aanvragen bij het KWF, Sophialaan 8, 1075 BR Amster dam, Telefoon 020 - 640991. Donateur zijn betekent dat u toezegt het werk van het KWF jaarlijks met een finan ciële bijdrage te zullen steunen. De hoogte van uw bijdrage bepaalt u zelf Gemiddeld geven de donateurs ruim 15 gulden per jaar. Donateurs ontvangen elk jaar een verantwoording over de beste dingen van het KWF. Zekerheid Uw toezegging geeft het KWF meer zeker heid over de financiële mogelijkheden in de komende jaren. Die zekerheid is be langrijk. Eik jaar besteedt het KWF ruim 38 miljoen gulden aan wetenschappelijk kankeronderzoek, voor een groot deel in de vorm van subsidie voor onderzoek- projekten. Zo'n projekt duurt ongeveer vier jaar en het zou natuurlijk zonde zijn wanneer een eenmaal begonnen onder zoek wegens geldgebrek niet kan worden afgerond. Zonder de zekerheid die de toezeggingen van de donateurs het KWF bieden, zou dit fonds minder onderzoekprojekten voor zijn rekening kunnen nemen. aan brood- en banketbakken, koken, ser veren en vleesverwerken. Door de brede opleiding kunnen de leerlingen zich na het behalen van het diploma nog nader be zinnen op de keuze voor de beroeps richting waarin men verder wil specia liseren. Bovendien biedt de veelzijdige opleiding meer kansen op een baan. Voor goede leerlingen behoort doorstuderen op middelbaar niveau tot de mogelijkheden. De Technische School in Middelharnis beschikt over een goed uitgerust praktijk lokaal voor bakken en koken. Verder is er een restaurant waarin elke dinsdag zelf- bereide diners worden geserveerd aan vele gasten. Op deze wijze leren de leerlingen omgaan met mensen in de echte horeca- praktijk. Uit de enorme belangstelling voor deze diners blijkt dat de school hiermee hoog scoort. Het grote enthou siasme van de betrokken leraren heeft in een paar jaar tot dit succes geleid. Het komend cursusjaar gaat de school een „kopklas" koken-serveren vormen voor MAVO- en LBO-gediplomeerden. Bij voldoende deelname kunnen gemotiveer de leerlingen in dit extra vierde leerjaar tot grotere culinaire prestaties worden ge bracht en zal een tweede eetgelegenheid moeten worden geboden. De Technische School Middelharnis heeft veel meer te bieden. Komende we ken wordt deze informatie vervolgd. Wie nu al meer wil weten, wordt ver wezen naar de advertentie elders in dit blad. MIDDELHARNIS-ZUID Wijkgroep „Middelharnis-Zuid" organi seert op woensdagmiddag 17 februari een BINGO voor kinderen tot 12 jaar. Entree: 1,50; aanvang: 13.30 uur. Limonade gratis. Donderdagmiddag 18 februari is er een kindervlooienmarkt. De kinderen kunnen dan hun eigen spulletjes verkopen of ruilen. Brengen jullie wel een kleedje mee? Deze middag begint om 13.30 uur. Entree is gratis. Snoep en limonade kan gekocht worden. Dit alles in ons buurthuis ,,Pippeloentje", Meidoomstraat 10a, Middelharnis. Tot ziens TE KOOP; en TE KOOP GEVRAAGD gebruikt en nieuw geremd en ongeremd OUDDORP TeL 01878 - 1721 Behalve aan wetenschappelijk kanker onderzoek besteedt het KWF de ont vangen gelden ook aan kankervoorlich ting, aan subsidies voor aktiviteiten ten behoeve van patiëntenbegeleiding en aan opleiding en onderwijs van artsen en aan komende wetenschappelijk onderzoekers. Wilt u meer weten over het KWF, dan kunt u bij de afdeling Voorlichting een brochure met beknopte informatie aan vragen. Vraagt u maar om ,,het blauwe boekje"Iedereen weet dan wat u bedoelt. Hebt u vragen over kanker of de behande ling van deze ziekten, dan kunt u gebruik maken van de KWF-hulp- en informatie lijn bij kanker: 020 - 644 044. Hij rookte graag een pijpje, maar zijn vrouw vond er niets aan. „Je kon beter" zei ze van dat geld, een bigje kopen gaan". „Dat's best", zei hij, 'k weet goed gemaakt, ik zet mijn pijp in 't rek; jouw plannetje, dat lijkt me wel, je voorstel is niet gek". „Als jij ied're week het geld bewaart, wat ik spaar op tabak, dan hebben wij straks voor een big, voldoende geld op zak". Het was een grote, beste vent; zij was wat klein van stuk, maar had de broek aan, zo gezegd; dat werd mijn ongeluk, 't Werd voorjaar, en de tijd brak aan; het geld kon nu besteed. Hij maakte welgemoed en blij, het varkenshok gereed. Op zeek're dag toog hij naar 't dorp; een big werd uitgezocht. Hij dacht, en dat niet zonder trots, 'k heb ook een big gekocht. Hij sprak nog tot de handelaar; 'k kom zo terug met geld". Nu huiswaarts, en de big in 't hok, en 't aan de vrouw verteld. Daar kreeg hij echter tegenwind; een felle storm stak op! Ze sprak; „jij lompe, dwaze vent, hoe krijg je 't in je kop". „Maar vrouw, je hebt toch immers zelf, gespaard van mijn tabak"! „Hoe kom j er bij, jij domme vent, ik heb geen cent op zak! Dacht jij dat 'k van dat kleine loon, dat jij hebt thuisgebracht, nog sparen kon? M'n dwaze man, had jij dat vast gedacht"? Daar stond hij nu; een big in 't hok, geen rooie cent op zak. Geen wonder dat die goeie man terstond in toorn ontstak! Woest was de lobbes van een vent. Direct tabak, en vlug! Dan breng ik, om des vredes wil, het bigje maar terug! Dus ging hij, nu met trage stap, weer naar het dorp terug. Z'n hart.... het schreeuwde harder zelfs, dan 't bigje op z'n rug. De koopman keek ook op z 'n neus. En ieder dreef de spot. Geen big, een jaar lang niet gerookt, het was ook al te zot! Hij blies daarna weer wolken uit, als de Menheerse boot, eens vroeger deed bij zijn vertrek, 't Was zichtbaar. Hij genoot! Arjaon van Herken OOSTFLAKKEE Per 1 januari van dit jaar zijn alle jongeren van 18,19 en 20 jaar in één klap meerder jarig geworden. In eerste instantie merk je daar niet zo veel van, maar het meerder jarig worden heeft toch enkele belangrijke consequenties. Bovendien zijn er voor jongeren van 18 tot en met 20 jaar een aantal speciale rege lingen in het leven geroepen. Denk aan de onderhoudsplicht van ouders voor kin deren in deze leeftijdscategorie. Die loopt door tot het 21e levensjaar van het kind. Welke rechten en plichten je als kersverse meerderjarige hebt, staat precies aan gegeven in de folder MEERDERJARIG, een uitgave van het Ministerie van Jus titie. Kort en bondig wordt in deze folder tekst en uitleg gegeven over de gevolgen van de nieuwe wetgeving. De folder is kosteloos af te halen bij de afdeling Be volking (in de folderhoek) op het ge meentehuis te Ooltgensplaat, en is zeker de moeite waard om te lezen. Uitslagen van maandag 8 februari 1988 Dammen; afdeling 1: J. Stolk - M. van 't Geloof0-2 K. de Jong - K. de Munck1-1 B. Roetman - Joh. Koppelman.2 - O Afdeling 2: H. Stolk - H. Grootenboer0-2 W. Nieuwland - A. Stolk1-1 J. v. d. Groef- Sj. Koppelman0-2 H. Stolk - C. V. d. Kroon2-0 W. de Ridder - D. Wolfert1-0 J. C. de Jong - J. van 't Geloof.O - 1 A. Nobel - F. v. d. Linde1-0 D. Nooteboom - A. v. d. Linde O - 1 W. Zorge - W. Stolk1-0 J. Born - W. van Veen1-0 D. Wolfert - A. Lugtenburg1-0 A. V. d. Linde - A. v. d. Vliet1-0 Dammen; stand afdeling 1: 1. C. van Wehe10-15 2. B. Roetman12-14 3. J. Stolk7-12 4. KI. de Jong12-12 M. van 't Geloof12- 12 6. K. de Munck10-11 7. H. Koppelman11 - 8 8. P. v. d. Groef12- 2 Afdeling 2: 1. Sj. Koppelman15-24 2. H. Grootenboer13 - 20 3. A. van Rossum14-19 4. A. Stolk11-12 5. H. Stolk8-11 6. H. de Munck13-11 7. J. v. d. Groef12- 7 8. W. Nieuwland14 - 7 9. C. V. d. Kroon14-3 In 1878 verscheen in Haarlem het boek Wandelingen door Nederland, geschreven door J. Craandijk. Een hoofdstuk in dit boek is getiteld: Wandelingen over Goeree en Over- flakkee. In lyrische bewoordingen wordt daarin een rondrit door de Ouddorpse dreven beschreven. Hier en daar een tikkeltje overdreven en daardoor soms ook wat bezijden de waar heid. Het verleden is niet altijd rozegeur en maneschijn, zelfs niet in die goeie oude tijd". Het weer op de voorgrond plaatsen van het verleden brengt zo zijn eigen specifieke problemen mee. Als je tot op hoge leeftijd over een helder verstand kunt beschikken, kun je de oude tijd op een boeiende manier doen herleven. Wanneer je dan, evenals dat bij mij het geval is, een vader hebt die bijna 90 jaar is en beide facetten in zich verenigt, dan kun je een bron aanboren die schier onuitput telijk is. Voorwaar een zegenrijk bezit. Toch treden er merkwaardige verschijn selen op die waarschijnlijk verband hou den met de leefwijze en het leefmilieu van circa een eeuw geleden. De vervoers mogelijkheden waren beperkt. In 1898 vermeldde de krant dat 1 op de 140 Nederlanders een fiets bezat. Het bezit van een dergelijk vervoermiddel was dus in het begin van deze eeuw een geweldige rijkdom. Wie zich verplaatsen moest, deed dat hoofdzakelijk te voet. Daardoor ontstond ook het vreemde verschijnsel dat mensen van het ene deel van een dorp veel weten (van dat deel waar zich hun leven afspeelde) en van het andere deel weinig. In het boekje waarin het dialect en de streekgewoonten van Goeree en Over- flakkee beschreven zullen worden door o.a. dhr. P. Heerschap, moest ook iets vermeld worden over het bijzondere ver schijnsel van de Ouddorpse platteland- cafeetjes. Natuurlijk is café een te groot woord voo rdie simpele gelegenheden. Het waren boerderijen waar gelegenheid was voor het tot zich nemen van wat geestrijk vocht. In een tijd waarin limonade nog onbekend was, was dit blijkbaar ook een manier om je dorst te lessen. De bezoekers waren in hoofdzaak ar beiders die voor of na het verrichten van hun dagelijkse taak een korte rustpauze inlasten. Het mennen van de mest, het werken met de zeis of de „zekel" waren tenslotte inspannende bezigheden. Gelegen in een halve cirkel aan de west zijde van het dorp waren er 3 gelegen heden. De eerste, het boerderijtje van Johannes Hameetman en Krijntje Sandi- fort is reeds eerder vermeld. Het bedienen van de klanten was daar meestal de taak van Mina Hameetman. De Oudelandseweg vervolgend, komt al spoedig De Druuve in zicht, gelegen aan een scherpe bocht zodat je de neiging hebt meteen het erf op te rijden. Zoals de gevelsteen vermeldt, is de boer derij gebouwd in 1856. De eerste steen werd op 21 april van dat jaar gelegd door Cornelia Breen. Linksonder de gevelsteen is de fraaie afbeelding van een druivetros te zien. Toch moet de boerderij al van een oudere datum zijn. De huidige bewoner, dhr. Coomans, ontdekte bij verbouwings werkzaamheden dat het metselwerk van de rechter zijmuur anders was dan in de rest van het huis. In ieder geval wordt er in de tellingen betreffende het bezit van runderen, paarden en schapen in 1818 al melding gemaakt van een boerderij, de Druivetros geheten. Eind vorige eeuw woonden daar Kommer Tanis, geboren 31 juli 1848 en Cornelia Breen, geboren 17 november 1847. Dit echtpaar was eerst door armoede ge dwongen geweest elders, in dit geval in de Haarlemmermeer, een beter bestaan op te bouwen. Wie het eiland om die reden verliet, ging „Holland" in of emigreerde naar Amerika. De ouders van Cornelia, Paulus Breen en Klaartje Akershoek, konden de scheiding tussen hen en hun enig kind niet ver dragen.. Vandaar dat het jonge paar spoe dig terugkeerde en ging wonen in de boerderij waarvan Cornelia als negenjarig meisje de eerste steen had gelegd. De ouders van Kommer, Jacob Tanis en Lientje Aleman, moeten aan de West duinweg gewoond hebben op C-9. Via de voordeur van de boerderij kwam men in een klein kamertje waar, achter het linker raam, een kastje was met de ver schillende tinnen maatjes, de glaasjes en de flessen drank. Alleen bij regenachtig weer was binnenzitten toegestaan. Meest al bleef men dus buiten, zittend op de banken voor de ramen en achter het hekje. De grond in deze rechthoek was bestrooid met schelpen die op het nabij gelegen „Zandhoekje" gehaald waren. Het Zand- hoekje was in de vijftiger en zestiger jaren het strand voor de jeugd. Veilig vanwege de lage waterstand bij vloed en het ont breken van waterstand bij eb. Een modder- bad was niet aanbevelenswaardig. Door Links en midden Koen Klepper en Klaasje Mastenbroek. de aanleg van de nieuwe autoweg naar de Punt is dit aardige speelterreintje voor de jeugd verdwenen. Toen echter kwam het heel vaak voor dat men al 14 jaar was voor men de zee bij De Punt had gezien. De schelpen werden ook gebruikt om de vloer van de achthoekige met klimop begroeide theekopel in de hof mee te versieren, zoals ook het mooie witte „strangezand" hiervoor dienst deed. In deze koepel werden de Overflakkeeënaars ontvangen die tijdens hun rijtoer, op zater dagen of feestdagen over de kop van het eiland, hier even een rustpauze hielden. Kommer en Cornelia kregen tien kin deren: Jacob, Paulus, Cornells, Klaartje, Lijntje, Teunis, Jozijntje, Arjaantje (jong overleden), Ariaantje en Neeltje. Cornelia, een dochter van Lijntje, wist al deze bijzonderheden nog minutieus te verhalen. Zij moest als werkster ook de Flakkeese gasten in de theekoepel be dienen en het gebruikelijke glaasje brande wijn voorzetten. Voor dames natuurlijk een brandewientje mit suker. Zij verrichtte ook het jaarlijkse schilderwerk waarbij haar veel hoofd brekens bezorgd werden door het schil deren van de spreuk die de koepel sierde: De Vriendschap. Een toepasselijke naam voor deze gast vrije gelegenheid. De weg weer vervolgend maar nu via de Westduinweg komt men tenslotte uit bij de derde rustplaats, de Kraoie. De naam doet niet zo rustig aan. Ook deze boerderij wordt al in 1818 vermeld en zal dus ook wel van oudere datum zijn. De bewoner toen was een man die een bijzondere naam droeg, nl. Jan Dubbelde Stuiver. Het zoeken naar de bewoners die rond de eeuwwisseling de gasten van een borreltje voorzagen bleek een puzzel te zijn. Als eigenares wordt meestal Klaosje uut de Kraoie vermeld. Ze bleek getrouwd ge weest te zijn met Paulus Tanis, zoon van Klaas Tanis en Willemtje Akershoek. Een echt buurthuwelijk want Pauw woon- de Kraoie. Recht op teruggaaf? Bel: de slechts enkele honderden meters verder aan de Westduinweg. De boerderij was eerst bezit geweest van de ouders van Klaosje, Jacob Masten broek en Johanna Akershoek. De ouwe Johanna liet na haar dood de boerderij na aan haar dochter, maar schonk de bijbehorende grond bij testa ment aan de Doopsgezinde Gemeente, uitgezonderd het stuk land dat Zeven- emêête genoemd werd. In het kleine kamertje, achter de linde boom, werden de gasten bediend. Na de dood van Klaosje kwam het bezit door vererving in handen van Kommer Klepper en Jannetje Tanis. Zoon Koen kon zich niet herinneren dat er toen nog een glaasje brandewijn verkocht werd. Wel bleef de boerderij een gastvrij toevluchtsoord voor de arbeiders die na hun werk in de polders Nieuwen Oord of West Nieuwland hier hun ,,stikzak" leegden en onderwijl de paarden even rust gunden. Dat er 8 a 10 gasten waren en dat er 10 a 12 paarden op de dorsvloer stonden, behoorde niet tot de uitzonderingen, maar was eerder regel. Het woonhuis van de boerderij is later af gebroken en vervangen door een mo derner behuizing en met de komst van het gemotoriseerde landbouwvervoer ver dween ook de funktie van de Kraoie als trefcentrum voor de landarbeiders. Middelharnis C. J. Hameeteman „De Druve"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 13