Politieberichten Raad Middelharnis stelt concept Welzijnsprogramma '88 op Ondernemers Industrieterrein „de Tram" Nieuwe Tonge presenteren „Revitaliseringsplan" OPEN DAG Voorz. Oostflakkeese Oranjeverenigingen plantten Beatrix-boom CPB afd. Flakkee Middelharnis Soms „pijnlijke ingreep" in subsidies i^si-^i^y MILIEUVLUCHT 60e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 FAX 01870 - 5736 DINSDAG 9 FEBRUARI 1988 No. 5671 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 y De voorzitters of in een enkel geval hun waarnemer van de vier Oostflakkeese Oranjeverenigingen hebben vrydag in Ooltgensplaat sa- 4 men een boompje opgezet...! Dat verkleinwoord is overigens wat oneer- X biedig toegepast voor de Tilia tomenso „Brabant", een linde die als de Ooltgensplaatse Beatrix-boom" de geschiedenis in zal gaan. Ook in de overige dorpskernen werd een dergelijke boom geplant ter herinnering y aan de 50ste verjaardag op 31 januari van H.M. Koningin Beatrix. Het planten van zo'n Koninklijke boom stoelt al op een oude traditie. Het zijn uitsluitend lindebomen die bij vorige hoogtepunten uit het Oranjehuis zijn geplant, zoals t.g.v. de troonsaanvaarding van Prinses Wilhelmina en Prinses Juliana. In Oostflakkee werd deze „cultuurhistorische traditie" vrijdag voortgezet. Onder de deskundige leiding van gemeentewerken werd de X boom in Ooltgensplaat geplant bij het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Op I Koninginnedag zullen er bij de bomen nog herinneringsplaquettes worden J aangebracht. De afdeling „Flakkee" van de Chr. Platte landsvrouwen Bond hoopt a.s. donderdag avond weer bijeen te komen, om half 8 in het Dienstencentrum. Kapster Marleen de Jager komt deze avond praten over de verzorging van de huid en van de haren. OOLTGENSPLAAT Tijdrede voor de S.G.P. D.V. donderdag 11 februari des nam. 7.30 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente te Ooltgensplaat, door ds. Tj. de Jong, hervormd predikant te Garderen een tijdrede worden gehouden, op uitnodiging van de plaatselijke S.G.P. - Inbraak in school In de nacht van 4 februari j.l. werd in gebroken in een school, staande aan de Kon. Julianaweg te Middelhamis. Met een tegel werden twee ruiten vernield. Uit de school verdween een hoeveelheid ge reedschap ter waarde van ongeveer 400 gulden. - Diefstal geld uit kleding Een inwoonster uit Middelhamis deed aangifte van diefstal van geld. Zij was wezen sporten in de sporthal en bij temg- komst bleek dat het geld uit haar porte monnee, die in de kleding zat, was ver dwenen. - Diefstal autoradio Een inwoner uit Middelhamis kwam tot de ontdekking dat onbekenden een ruit van zijn auto hadden vernield. Uit de auto bleek een autoradio ter waarde van on geveer 400 gulden te zijn verdwenen. - Diefstal gereedschap Terwijl de winkel voor het publiek ge opend was hebben onbekenden kans ge zien uit een gereedschapswinkel te Middel harnis een boorschroevendraaier en een decoupeerzaag weg te nemen. De waarde van het ontvreemde bedraagt 600 gulden. - Diefstal wieldop Een inwoner van Middelharnis deed aan gifte van diefstal van een wieldop van zijn personenwagen. De diefstal werd ver moedelijk gepleegd toen de auto gepar keerd stond op de parkeerplaats aan het Kerkepad in Middelharnis. - Schoorsteenbrand In een woning aan de Pr. Marijkestraat te Middelharnis brak op 5 febmari j.l. een schoorsteenbrand uit. De bewoner had een allesbrander aangestoken waarop de woning werd gevuld met blauwe rook. Eerst trachtten de bewoners de brand te blussen maar dat lukte niet. De brandweer heeft de behoorlijk dichtzittende schoor steen geveegd. De schoorsteenbrand is vermoedelijk ontstaan door het vast gaan zitten van hars in de schoorsteen. Nadat de raad in de januarivergadering al besloot de koepel organisatie van het Diekhuus op te heffen werd in de donderdag avond gehouden raadsvergadering in de vaststelling van het con- cept-welzijnsprogramma 1988 een verdere bezuiniging toegepast. Minstens werden de subsidies aan In stellingen en Organisaties met 3% ver minderd, in sommige gevallen vond zelfs een korting van 50% plaats en in een enkel geval, t.b.v. Ouderenreizen, werd hele maal geen gemeentelijke bijdrage toe gedacht, alhoewel dat als „een pijnlijke ingreep" werd ervaren. Nu de koepelorganisatie van het Diek huus is opgeheven dienen een aantal werk soorten, zoals het peuterwerk, jailhouse en de muziekschool, te worden verzelf standigd, om vanuit een op te richten serviceburo administratieve begeleiding te krijgen. Oprichting van de serviceburo vindt later dit jaar plaats. Voor de heren Kersbergen (VVD) en Rijvers VDB) was het ontbreken van het kostenplaatje daar van aanleiding om niet met het voorstel tot vaststelling van het conceptplan in te stemmen. „'t Is pmtswerk", vond dhr. Rijvers ervan bij gebrek aan informatie over de stich- tingskosten van het serviceburo. Hij zal stellig hebben ingestemd met de teleur gestelde vaststelling van mevr. Vernooy dat het eertijds zo gekoesterde soc. cultu rele werk nu een gemakkelijke prooi van bezuiniging is geworden. Door de SGP/RPF fractie werd met suc ces een voorstel ingediend m.b.t. de subsi diëring van de locale vrouwenvereni gingen waarvan werd voorgesteld de maxi male subsidie toezegging voor 1988 te halveren met als uiteindelijke doelstelling de subsidiëring in 1989 te beëindigen. Dat werd beargumenteerd met de constatering dat de eigen bijdragen (contributies) van de leden relatief laag zijn en dat met geringe aanpassing van deze bijdragen de programma's kostendekkend zouden kun nen worden uitgevoerd. Dhr. V. d. Ketterij diende bezwaar tegen de voorgenomen halvering in temeer om dat deze Verenigingen (de Chr. Platte landsvrouwenbond, de Ver. de Christen vrouw en de Chr. Vrouwenbond) niet tijdig op de hoogte zijn gesteld. Er wordt door de leden van twee van de Vereni gingen een contributie van 35,- per jaar betaald terwijl de Chr. Vrouwenbond in de kollekte een bedrag naar draagkracht deponeert. Het leek weth. Kievit toe dat de contri butie, die hij minimaal noemde, best wat verhoogd kan worden en dat er best wat meer in de kollektezak mocht worden gestopt. „Subsidie geven we alleen als het nodig is en nodig is het pas als er na betaling van een redelijke contributie nog een tekort is", bezag dhr. Kievit. Het voorstel van de SGP/RPF fractie, ingediend door dhr. v. d. Ketterij kreeg 10 van de 17 stemmen en werd derhalve aanvaard wat betekent dat voor dit jaar nog de subsidie van 600,- wordt toe gekend en dat voor volgend jaar nog een standpunt zal worden bepaald. Voor Emancipatie-aktiviteiten werd een pro-memorie post opgevoerd omdat er geen aanvragen zijn gedaan. Benoemingen Tot mede-directeur van de Openbare ba sisschool ,,de Pannebakker", te Nieuwe Tonge die een tweehoofdige leiding heeft, werd, i.v.m. het vertrek van mevr. Wit- vliet-Smit, mevr. C. T. Tjepkema uit Smilde benoemd. Ze kreeg alle 17 stem men. In de vacature die ontstond door het eer volle ontslag van dhr. G. Schimmel als dir. van de openbare basisschool „de Molenvliet" te Stad aan 't Haringvliet, werd dhr. D. M. Istha benoemd. Dhr. Istha is al sinds 1966 als leerkracht aan de school verbonden. Aan mevr. T. M. de Vos-van den Ouden werd op haar verzoek ontslag verleend als mede-direkteur van de J. C. van Gent- school te Sommelsdijk. Zij blijft als groeps leerkracht voor 20 uren per week aan de school verbonden. Grondverkoop Het voorstel tot verkoop van (nog eens) 130 m^ grond aan dhr. B. Vroegindewey was voor o.a. de heren Kemner en Rijvers niet te verteren. In de vorige vergadering verzetten zij zich al tegen de verkoop aan dhr. Vroegindewey van de grond waarop nu nog het oude zwembad staat. De beide heren vonden de lap grond te groot voor de plaatsing van één woning; zij meenden dat in dit geval twee burgers aan een bouw- De ondernemers die gevestigd zijn op het Industrieterrein „de Tram" te Nieuwe Tonge zouden geen attente ondernemers zijn als 't hen niet was opgevallen dat ze samen in een warwinkel leven, 't Is ronduit zoeken naar hun bedrijven wat de presentatie allerminst ten goede komt terwijl „de Tram" een reeks bedrijven herbergt die 't aanzien zeker waard zijn. Daar zal verandering in komen, zo hebben de ondernemers eendrachtig besloten en gisteravond boden ze het gemeentebestuur het Revitaliserings plan „de Tram" aan, de vrucht van een gepleegde studie naar verbeterings mogelijkheden door dhr. T. Lankhorst, student Economische Geografie aan de Universiteit te Groningen. De ondernemers hopen dat met de aan bieding van het rapport de interesse-, maar meer nog het verantwoordelijkheids gevoel-, van het gemeentebestuur zal zijn gewekt. De bestuurderen stelden zich in de kern Middelharnis al ondernemers- vriendelijk" op met de aanleg van een welgelegen industrieterrein met een prima infrastructuur en met de financiële hulp die zich daarheen verplaatsende onder nemers wordt geboden. Gemeentelijke financiële hulp aan verbetering van ,,de Tram" zou dan ook bij de Nieuwe Tongse ondememers de „gevoelens van achter stelling" weg kunnen nemen, zo wordt in het rapport geconcludeerd, al zijn de on dernemers er niet wars van als belang hebbenden de meeste verbeteringen zelf te betalen. Voor het welslagen van het plan zullen 4 kleine loodsen en een woonhuis moeten verdwijnen waardoor de resterende be drijven hun aktiviteiten beter zullen kun nen voortzetten en zelfs uit zullen kunnen breiden. „Onderlinge verschillen zullen ondergeschikt moeten worden gemaakt aan het gemeenschappelijk belang, dan alleen kan de bestaande situatie aanzien lijk worden verbeterd", zo wordt door rapporteur Lankhorst vastgesteld. Anders dan een planologisch uitgekiend Industrieterrein is „de Tram" historisch gegroeid waardoor een aantal structurele problemen zijn ontstaan. Mooie bedrijven verrezen er achter oude loodsen zonder dat er een algemeen ontsluitingsplan aan was gekoppeld. Een slechte ontsluiting is dan ook een van de problemen die er zijn, gevolgd door onvoldoende expansiemo gelijkheden, een slechte externe presen tatie, een onvoldoende toegankelijkheid van het gebied en de parkeerproblematiek op de aangrenzende B-weg die van die slechte bereikbaarheid het gevolg is. Er zijn in „de Tram" 20 bedrijven van uit eenlopende grootte gevestigd; samen ne men ze 12.7 ha. grond in beslag en bieden ze aan 120 mensen werk. c c:, T^-VI-'ll^ll*) plaats geholpen zouden kunnen worden. Aan die hoeveelheid grond nog eens 150 mtr. toe te voegen ging de fractie Hoog- zand en dhr. Rijvers te ver. De achter het bouwperceel gelegen grond draagt een groenbestemming die er door dhr. Vroegindewey ook aan gegeven zal worden, alleen zal dat geen „openbaar" groen zijn. Dhr. Rijvers slikte zijn insinuatie in, als zou er sprake zijn van een vooropgezette aktie, maar weth. Jacobs kon dat na- dmkkelijk ontkennen. „Door Vroeginde wey is het in elk geval slim gespeeld", besloot dhr. G. C. Joppe. F,r staan mooie bedrijven op ,,de Tram", zoals van Eesteren, Karels, Visbeen, Bres- ton, Gebar, van Rijn b.v., P. Nelisse, de Boed e.a. maar „de Tram" wordt ook bezet door droogloodsen en garages. Een eerste verkenning heeft geleerd dat b.v. een Ver. als de Posteduivenvereniging „de Gevleugelde Bode" en de Ver. Coöp. Pootaardappelenbewaarplaats, niet on welwillend tegenover verhuizing staan mits die verplaatsing hen maar geen geld kost. Afhankelijk van wat voor hun wo ning en grond geboden wordt is ook de fam. Huizer bereid van die eigendommen afstand te doen. Een reeks knelpunten wordt in het rapport genoemd, Hofka heeft behoefte aan uitbreiding, zo ook benzinestation Nelisse, Karels zou ter- wille van een betere presentatie graag meer op de kijk komen en Pluimveebedrijf de Boed zou graag wat meer mimte heb ben om grote vrachtwagens die dit bedrijf regelmatig aandoen de gelegenheid te ge ven te keren inplaats van, zoals nu, steeds achteruit te moeten rijden.... Voor een betere bereikbaarheid van „de Tram" zou ook het daar staande café weg moeten en terwille van de herkenbaarheid zou ook een bedrijvenbord moeten wor den geplaatst. „Een opgeknapt en afgerond Industrie terrein „de Tram" zal tevens dienen als reclame-object voor het Industrieterrein „Oostplaat" in Middelharnis", zo wordt in het rapport aangenomen. Gisteravond heeft weth. Jacobs het revi- talisereingsplan „de Tram" in ontvangst genomen en daarin bij een eerste blik al kunnen lezen dat er van de gemeente aktie verwacht wordt, vooral ten behoeve van die bedrijven waar nog ondernemerszin voorhanden is. De bedrijven zijn nu ge vestigd in een (we citeren:) depressief makende, vrij troosteloze, in elk geval niet stimulerende omgeving, niet afgestemd op de capaciteit van het wegverkeer, met een wegdek met verzakkingen en een riolering en een drainage die aan een opknapbeurt toe zijn. Een deel van de aanwezige pan- Regelmatig worden in samenwerking met de dienst luchtvaart van de rijks politie op Schiphol milieuvluchten ge houden over Goeree en Overflakkee. Op 5 febmari j.l. vond in de middaguren weer een dergelijke vlucht plaats. Tij dens een milieuvlucht gaan altijd een of twee politiemensen uit de regio mee. Tijdens de laatste vlucht zijn een achttal milieuzaken waargenomen die een na dere bestudering behoeven. Het gaat hier hoofdzakelijk over het storten van afval, het verbranden daar van en het opslaan van oude materialen. Van deze zaken zijn tijdens de vlucht foto's gemaakt waarmee de mogelijke overtredingen zijn vastgelegd. Middelharnis presenteert zich hier op z'n onvoordeligst", vindt de rapporteur over het Industrieterrein ,,de Tram" dat deels achter deze facade van schuurtjes en loodsen schuilgaat. den staat leeg en is verwaarloosd en wat nog wel in gebmik is vertoont vaak de tekenen des tijds". Het is de Groninger rapporteur opge vallen dat de kansen om het gebied opti maal in te richten na de ramp van 1953 niet beter gegrepen zijn. Men had toen door herschikking een mimtelijke stmc- tuur tot stand kunnen brengen; kortom, er was gebrek aan een voomitziende blik bij de bestuurders van toen. Van de bestuur ders van nu wordt een andere aanpak gevraagd. Van wat de ondememers zelfstandig kun nen doen zijn al enige resultaten geboekt. Er vond verkoop van grond plaats aan bedrijven met uitbreidingsplannen. Voor het bevorderen van ingrepen die verder reiken en waar de overheid bij betrokken moet worden is een werkgroep opgericht. In deze „Werkgroep De Tram" hebben zitting genomen de heren G. van Asperen (directeur Rabobank Nieuwe Tonge) en „De Tram-ondememers" E. Gebraad (firma Gebar), S. Karels (Autoservice Karels), J. H. de Boed (Pluimveebedrijf De Boed) en L. NeUsse, loonbedrijf. Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdijk Op vrijdag 12 febmari a.s. hoopt de Land en Tuinbouwschool te Sommelsdijk de jaarlijkse open dag te houden. In tggen- stelling tot andere jaren, waarin belang stellenden 's middags korte lesjes volgden, houdt de Landbouwschool nu de gehele dag en avond open huis. De openings tijden zijn overdag van 9.00-12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur en 's avonds van 18.30-21.00 uur. Dit jaar mst de open dag eigenlijk op een drietal pijlers. In de eerste plaats krijgen alle bezoekers een rondleiding door de gehele school waarbij men de leerlingen, met name bij de praktijkgerichte vakken, aan het werk ziet en waarmee men een praatje kan maken. Tevens wordt een videofilm vertoond, waarin duidelijk wordt gemaakt wat heden ten dage het agrarisch onderwijs inhoudt. Op de tweede plaats wordt er via infor matiestands aandacht besteed aan de ver volgmogelijkheden. Met name dit onder deel is voor de school van groot belang, omdat bij veel mensen nog altijd het idee leeft dat de Landbouwschool alleen maar opleidt tot een agrarisch beroep. Via uitgebreide informatie krijgen de be zoekers een indmk van alle vervolgmoge lijkheden die voor de landbouwschool- leerlingen mogelijk zijn, zoals: het Middel baar Agrarisch Onderwijs, het Middel baar Technisch Onderwijs, het Middel baar Dienstverlenend en Gezondheids zorg Onderwijs, de Vooropleiding Hoger Beroeps Onderwijs, het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs, de leerlingstelsels, enz. Als laatste wordt vanzelfsprekend stil gestaan bij het onderwijs, zoals dat nu op de Landbouwschool wordt verzorgd. Onder het genot van een kopje koffie voor alle bezoekers krijgt iedereen de tijd om zich uitgebreid te laten informeren. Behalve voor toekomstige leerlingen en hun ouders, zijn ook andere belangstel lenden van harte welkom. Voor lopkMslileil. goede service en voordelige prijzen; FOTO-FILM REPORTAGE VIDEO-COMPUTER ^3 CJ c=i m IZ3 C3 tZJ msistraat 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop - Hogeioom 172 Telefoon 01IJ6-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1