Schaarse grond braakleggen KryiOM karpetten M Burg. Van Welsenis onder enorme belangstelling ten grave gedragen Garage KNÖPS B.V. Min. Brinkman opent „Sjaloom" L|5i-L)^r <g^gE?^ VERWERS auto's Ramoco b.v. \\am^MnMï^ KIEVIT WARMTE Citroen - Hesselink Bingo-muziekavond Nieuwe Stichting Je Klup" 1249r hutbteiMse l Goeree-Overflakkee Garage V. d. Velde b.v. fiT""-'*"* Dit jaar weer vlaggetjesdag in Goedereede AUTO-SCHADE Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond S treekvergadering Herv. Mannenverenigingen Nog vele vragen Zichtbaar bakken en grillen Dubbel genieten van de fijnste gerechten. RENAULT-deaier ////s\ lloninnn h ii Grote sortering Toyota Service 01870 - 4466 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877- 1357. PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER FOTO ARJO VAN DER GRAAFF Commissaris der Koningin Weth. Koppelaar Dhr. A. Gravendeel Agniet Begrafenis Meezingen in „Toonkunst" DIERENBESCHERMING 60e Jaargang VRUDAG 5 FEBRUARI 1988 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 Telefaxnr. 01870 - 5736 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Grond uit produktie nemen, dat klinkt wel heel merkwaardig in een land waar de grond erg schaars en dus duur is. Toch zijn er serieuze pogingen om in de komende jaren landbouwgrond braak te leggen. Wat zijn de redenen en wie laat dure grond onbenut? Nu de zuiveloverschotten in Europa hun einde naderen, is er een nieuw overschot- tenprobleem. De graantelers hebben de markt overspoeld met granen; Europa produceert te veel graan. Een netto-im porterend continent is net voor de tach tiger jaren veranderd in een netto-graan- exporteur. En of dat nog niet voldoende is: de graanproduktie blijft stijgen, terwijl het graan met veel subsidies naar niet-Euro- pese landen vloeit. De graanbergen zijn gigantisch en Euro pa, dat de export van de graanoverschot ten met subsidie in stand houdt, ontmoet elders grote concurrenten die al evenzeer bekend zijn met de graanmisère. Om de toenemende graanproduktie enigermate te bedwingen zijn plannen gesmeed om het areaal te reduceren. Boeren zijn ge vraagd minder grond te gebruiken voor de teelt van granen. Dat kan door de teelt te extensiveren (minder kunstmest, gewas beschermingsmiddelen) of door grond braak te leggen. Dat laatste is een flinke ingreep, zeker als een meter grond toch duur is (vanwege de grondschaarste in een dichtbevolkt land als Nederland). Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor dat wat macro-economisch noodzakelijk is voor de individuele akkerbouwer (dus micro-economisch) een bittere pil lijkt. Macro-economisch ligt de redenering voor de hand: de graanproduktie moet terug om de graanmarkt weer in evenwicht te krijgen. Gelet op de toenemende op brengsten per hectare (door de technolo gische vooruitgang, genetische manipu latie) zal de totale produktie alleen maar bedwongen worden als het graanareaal afneemt. Dus landbouwgrond uit produk- economen en ook (landbouw)politici. De graanteler kijkt er iets anders tegen aan: voor hem is de produktie-omvang belangrijk, want de graanopbrengsten be- Vrijetijdsbesteding voor verstandelijk ge- handikapten op Goeree en Overflakkee. Dat is hetgene waar de nieuw gevormde stichting zich mee bezig gaat houden. De verstandelijk gehandikapten op ons eiland wonen thuis, in gezinsvervangende tehuizen of in de zwakzinnigeninrichting Hemesseroord. Tot nu toe was er weinig te doen op het gebied van de vrijetijds besteding. Het SROZ (subregionaal overleg zwak zinnigenzorg) besloot te gaan proberen een aantal aktiviteiten voor verstandelijk gehandikapten op te gaan zetten. Hiertoe hebben een aantal vertegenwoordigers van ouderverenigingen, de gezinsver vangende tehuizen, het Binnenhof (so ciale werkplaats), den Duyt (het dag verblijf) en Hemesseroord (zwakzinnigen inrichting) onderzocht of er belangstelling was. En die was er wel degelijk. Begonnen zal worden met een aantal algemene avonden, zoals een kwisavond of bingo-avond. Vandaaruit wordt gekeken of er belang stelling bestaat voor andere aktiviteiten, b.v. koken, sporten of knutselen. „De Klup" zal los van de bestaande in stellingen gaan funktioneren. Binnenkort zal via ouderverenigingen, sociale werk plaats en tehuizen meer informatie ver strekt worden over de eerste georgani seerde avonden. Heeft u nog vragen? U kunt altijd bellen onder werktijd naar Ad Wiese, telefoon 01870 - 3888 (Hemesseroord) of buiten werktijd naar Eduard Nap, telefoon 6730. De Herv. Mannenverenigingen op Goe- ree-Overflakkee hopen a.s. woensdag 10 februari hun streekvergadering te houden, 's avonds half 8 in het verenigingsgebouw „De Hoeksteen". Door ds. Van Trigt van Middelhamis zal een inleiding worden gehouden over het onderwerp: „Verhouding kinderdoop - volwassendoop", over welk onderwerp nadien bespreking mogelijk is. palen mede zijn inkomen. De laatste jaren zit de wind behoorlijk tegen op het akker bouwbedrijf. De akkerbouwer kan zijn positie handhaven of verbeteren door be ter te boeren, doelmatiger te werken en de stmktuur van zijn bedrijf te verbeteren. Vaak kan dat alleen door de bedrijfs omvang te vergroten. Vele akkerbouw bedrijven zijn te klein om doelmatig te mechaniseren. Wie dan de boer aanzet om grond uit produktie te nemen vraagt bijna het onmogelijke van hem. Braaklegging van landbouwgrond roept vele vragen op, zeker in Nederland waar de grond schaars en duur is. Moet de grond verplicht uit produktie worden ge nomen, zal iedere boer of graanteler zijn aandeel moeten leveren in het braakleg gen, zullen vooral de minder productieve (zng. marginale) gronden in aanmerking komen voor braaklegging, moet de boer een vergoeding of genoegdoening krijgen bij braaklegging van zijn grond, hoe hoog is de compensatie en zal die overal in Europa gelijk zijn? AI deze vragen houden boer en beleids maker bezig. Voordat de graanproduktie via braaklegging wordt gereduceerd zal op al deze vragen een antwoord moeten ko men. Wie een beetje thuis is in Brusselse wandelgangen, konstateert dat de menin gen in Europa nogal uiteenlopen en dat er politiek gezien nog lang geen overeen stemming is. Ook de boeren verkeren in grote onzekerheid. Hoe zullen zij moeten reageren op alle plannen van beleidsma kers en hoe zal hun inkomen veilig worden gesteld? In ons land blijft het merkwaardig dat in een situatie van grondschaarste tegelijkertijd grond uit produktie wordt genomen. Je kunt er als boer nog vrede mee hebben dat andere aanwendingen van de grond worden aanbevolen, mits dan het opbrengstvermogen en dus de inkomens situatie voor de boer niet wordt aangetast. De Europese akkerboeren zullen in de eerstkomende jaren voor een ingrijpend omschc' ';iir.gsproces staan. Wie het hoofd Koei nouuieo bovendien voldoende adem (of financiële armslag) heeft komt dit proces wellicht ongeschonden door. B. Schouwing ATAG KFA3 gas/electro fomuis 4 gasbranders ovet met thermostaat en dubbele ruit, voor- gril. Adviesprijs 1320,- vooraOe zefcerheul VINGERLING 3-MiddelHARNI=;-TEL 01870-?518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! ^^l^l^l^l^^l^l^.l^^.l^.^.l^.l^}^l^l^^.^.l^.l^l^.l^l^J^^ voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Oostdijk 61SOMMELSDIJK Voor lopkwaliteil. go&de service en voordelige prijian. FOTO FILM REPORTAGE VIDEO-COMPUTER czj c3 C3 C3 ca Wfirsfrasr 35 Molenweg 4 Ouüdorp Telefoor'Oia78-'6>2 en 2120 F:h»al Reneue PnnKhop - Hogeioom 172 Telefoon 01116 2400 Dit jaar zal door de Goereese vloot weer een vlaggetjesdag worden gehouden en wel op zaterdag 27 augustus. De visserij wil zich op deze manier presenteren in een pogen de „negatieve tendensen" die er omtrent de visserij zijn in positieve zin om te buigen om te voorkomen dat de visserij zich afkeert van de maatschappij of dat de maatschappij zich afkerig van de visserij gaat opstellen. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS K< O O u o stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Sanitair - Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 De veronderstelde waarheid van een in overlijdensberichten veel gebruikte toevoeging heeft zich dinsdagmiddag bij de begrafenis van burg. Van Welsenis nadruk kelijk bewezen. Zij die hem, de overleden eerste burger van Mid delhamis, hebben gekend besef ten metterdaad wat hij voor zijn gezin en zijn gemeente heeft be tekend, welk gevoelen zich mani festeerde in een voelbare verbon denheid met mevr. Van Welsenis en haar kinderen, die in het plotseling heengaan van hun man en vader een verbijsterend verlies geleden hebben. Tot grote troost kan ds. Bruining in de gehouden "gedachtenisdienst" in de Exoduskerk verklaren dat het leven van burg. van Welsenis niet tevergeefs is geweest... Uit de trouwbijbel die het echtpaar van Welsenis op 16 maart '57 was aan geboden las ds. Bruining de tekst voor waaraan burg. van Welsenis in zijn arbeidzame leven gestalte heeft gege ven: "Wat ge ook doet, verricht uw werk van harte als voor de Heere en niet voor mensen"(Kol. 3:23). Ds. bezag hoe het relatief korte leven van burg. van Welsenis een uiterst hoge productiviteit heeft gehad in zijn streven gestalte te geven aan de op dracht de aarde bewoonbaar te maken, wat hij in Middelhamis deed, met o.a. een huis voor de Gemeente, een Recreatiecentrum om op adem te komen en een centrum (bibliotheek) om een boek te lezen. Als burgemees ter was hij geen heerser over-, maar beheerser van de Schepping, geen zorgvuldige carriéreplanner maar iemand die zich in de vijftiger jaren zo bezig hield met de opvang van vluch telingen dat hij nauwelijks tijd had om te trouwen.... Toch werd een gezin gesticht waaraan hij liefde en tederheid gaf. Vanuit zijn respect voor de ander en diens opvattingen had de overledene van harte kunnen werken temidden van mensen die niet dezelfde opvat tingen hadden, werkend als ,,voor de Heere". De rouwenden kon ds. de troost geven dat zulken een erfenis is beloofd. Voor een wereldse herder is een dood schaap van geen waarde, maar met gezang 14 bezag ds. Bruining dat hij ook door de dood niet ver mindert wiens Herder de Heere is en wie erop vertrouwt in die liefde waarin hij werd geschapen ook ge borgen te zijn. „Zalig zijn de doden die in de Heere sterven". Gloedvolle woorden werden vervol gens gesproken door de Commissaris der Koningin Mr. Patijn die met burg. van Welsenis ook een goede vriend had verloren. De Commissaris dacht aan zijn overleden vriend terug als aan een man die dienend werkte aan de taak waar voor hij zich gesteld wist zonder zichzelf daarin te bedoelen. "Hij genoot van Middelhamis", zo had de Commissaris ervaren, mede namens G.S. zijn diepe respect be tuigend voor de overledene die met vasthoudendheid en grote inzet had gewerkt, waarbij Mr. Patijn ook zijn dankbaarheid liet gelden voor wat hem en vele anderen zoveel jaren in Hans van Welsenis geschonken was geweest. Ook weth. J.H. Koppelaar was zicht baar aangegrepen door het plotseling verscheiden van de man die door hem, op 2 juli 1987, ter gelegenheid van zijn koperen ambtsjubileum in Middelhar- nis namens de raad was toegewenst onder Gods zegen tot aan zijn pen sioengerechtigde leeftijd in Middelhar- nis te blijven functioneren. "Deze oprechte wens heeft helaas zijn vervul ling niet gekregen", betreurde dhr. Koppelaar, de overledene waarderend als burgemeester en voor velen een burgervader, steeds trachtend in grote mate van saamhorigheid het welzijn van de gemeente te beogen. Het uit eenlopen van de politieke visies heeft in het persoonlijk vlak zeker geen verwijdering gebracht, zo kon dhr. Koppelaar getuigen. Woorden van troost sprak hij vervolgens tot Mevr. van Welsenis en de kinderen, hen heen wijzend naar de enige Troost Jezus Christus Die in nood, zelfs bij het naad'ren van de dood volkomen uitkomst kan en zal willen geven. Dhr. A. Gravendeel te Sommelsdijk die o.a. namens de Rotary sprak dacht terug aan de bruisende energie en de tomeloze inzet die de overledene eigen waren geweest, een mens met een grote inventiviteit,originaliteit en hu mor, soms critisch en scherp maar steeds mild en relativerend. „Velen hebben zijn warme vriendschap onder vonden" zo had dhr. Gravendeel mede ervaren; „zijn vriendenkring en de Rotary denken met grote dankbaar heid aan hem temg", verzekerde dhr. Gravendeel. Het treurende gezin zei hij aller warme gevoelens toe, maar meer dan die wenste hij hen toe al genade en Kracht van God "Wiens besluit ons verstand te boven gaat." Door dochter Agniet werd een dank woord gesproken tot "al die lieve mensen" die hen hun vriendschap en steun hebben betuigd. "Wij zullen ons vast kunnen houden aan vaders posi tieve kijk op het leven en het eeuwig durend optimisme wat hij tot het einde van zijn leven vasthield. Zo hopen wij verder te leven in deze gemeente." Vanuit de Exoduskerk, waar ca. 540 belangstellenden de Gedachtenisdienst hadden bijgewoond begaf men zich met 4 auto's en 10 bussen naar de begraafplaats, waar de stoet tot 600 man aangroeide. De baar was met een bloemenkrans van het gezin bedekt en geflankeerd door vele bloemengroeten Met het samen bidden van het Onze Vader werd de plechtigheid besloten waarna, temg in de kerk, gelegenheid bestond de fam. van Welsenis te condoleren. NIEUWE TONGE Extra kerkdienst D.V. dinsdag 9 febmari 1988 hoopt ds. A. Belder in een extra kerkdienst voor te gaan in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 19.30 uur. OUDDORP Door de brassband „Concordia", de drumband „Avec Esprit", de boeren- kapel en de IJsclub wordt vanavond, vrijdag 5 februari, een bungo-muziek- avond gehouden, om 8 uur in „Dorps- tienden". MIDDELHARNIS Dameskoor „Toonkunst" heeft plannen 16 april 1988 een concert te geven. Wilt u met ons meezingen? kom dan op de repetitie, dinsdagmiddag 2.30 uur in de „Noten kraker", Juliana van Stolberglaan, Middel hamis. Kater weggelopen In Ouddorp wordt vermist, sinds donderdag, gecastr. rode ka ter met witte buik. Hij mist 1 tand en is ongeveer 8 jaar oud. Bij aantreffen graag bericht aan: Mevr. Leeflang, Hazersweg 6, Ouddorp, tel. 01878-2184. Het bestuur van de Stichting Gezins vervangende tehuizen heeft de toe zegging ontvangen dat Minister B rink- man het nieuw gebouwde „Sjaloom" zal openen. De nieuwe voorziening is in aanbouw aan de Juliana van Stolberglaan; de opening zal waarschijnlijk in de twee de helft van september plaats vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1