1.00! afwezig Ik^ voor jou Juffrouw (A.) Witvliet nam afsciieid I St. Remy peren i I SPRUITEN I Voogd j Planten Beatrixboom .Hans Groenendijk Opnieuw winst Good-Luck OP OP fl Oud papier en lorren voor werk van de GZB Makelaar Tamboer „De Gooye" in Jeugdzwemcompetitie Schal(en in Stellendam Ver. van Varl(ensliouders „W. Nederland" rayon 6 „De Zuidli. eilanden" EHBO WEDSTRIJD Geslaagd winterconcert van liet gemengd koor „Excelsior" Dirksland Opruimen ondergrondse olietanks in waterwingebieden niet meer vergoed Middelharnis: I 3 kilo Vr I I OP OP HUIS VERKOPEN? 01870-3477 Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Gevonden en verloren voorwerpen Dokter van Rijswijk Fietsenspecia list fe Bloemenhuis Korteweg altijd tot Uw dienst VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" 42 jaar lang heeft mej. Witvliet leiding gegeven aan het Jeugdwerk van de Ned. Herv. Gemeente te Middelharnis. Op een bescheiden wijze en in een besloten kring werd, op haar eigen verzoek, afscheid van haar genomen. Behalve haar jeugd groep, waren de Jeugdraad en de Kerkeraad in „De Hoeksteen" bij een om van hun waardering blijk te geven. Dhr. De Krey, voorzitter van de Jeugd raad, zei in zijn openingsrede, dat men bij jeugdwerk niet aan de weg timmert. Het gebeurt achter gesloten deuren. De be langstelling ervoor is vaak gering. En toch is het werk zinvol. Het onderwijzen en het doen onderwijzen is een Goddelijke op dracht. Daartoe behoort ook het jeugd werk. Het doorgeven van Gods Woord in alle eenvoudigheid is een moeilijke, ander zijds een mooie taak. Wij mogen zaaien en nat maken, het resultaat mogen we aan God overlaten. Waarmee zal de jeugd zijn pad zuiver houden in deze tijd van ver leiding en normvervaging? Als hij dat houdt naar Uw Woord. Dat is heel kon- kreet. Het was Israels God, die krachten gaf. Zo mag er een dankbaar terugzien zijn. Maar ook een hoopvolle verwachting voor de toekomst: Uw goedertierenheid, Heere, is in eeuwigheid en laat niet varen het werk Uwer handen, aldus dhr. De Krey. Vervolgens gaf Aad Hakkenbrak, die met juffrouw Witvliet zo'n 25 jaar heeft samen gewerkt, in dichtvorm een duidelijk over zicht van wat in die jaren was gebeurd. De meisjes lieten met behulp van een stukje handenarbeid iets zien en horen van de waardering, die ze voor hunjuf hadden. Ieder nam daarbij een letter van het al fabet voor zijn rekening. Ds. Van Trigt sprak namens de kerkeraad. Hij zei: 42 jaar jeugdwerk komt zelden voor. Op verzoek van de toenmalige predi kant, ds. Blok, ging u in 1946 samen werken met juffr. Jordaan. Naast de weke- Zaterdag behaalde Good-Luck 1, in een druk bezette sporthal, haar 3e overwin ning dit microseizoen. Door deze over winning heeft het zich aangesloten bij de middenmoot. De wedstrijd begon voor beide partijen aftastend. Korbatjo kon zich van de laat ste plaats losmaken als het hier 2 punten zou pakken. Door van afstand raak te schieten kwman ze na enkele minuten op 0-1 voor. De eerste aanvallen van Good- Luck draaiden niet zo soepel. Het vak was wat onwennig doordat, de van een bles sure herstelde, Wim Huizer zich weer in het vak mengde. Na ongeveer een kwar tier te hebben gespeeld kwam hij vrij onder de paal en trok de stand gelijk tot 1-1Dit duurde echter niet lang want opnieuw wist Korbatjo door van afstand te scoren, op voorsprong te komen. De stand 1-2, die tevens ruststand was, gaf een beeld van de matte 1 e helft van de wedstrijd weer. Na rust ging Good-Luck gelijk overtui gend tot de aanval over. Het wilde die achterstand zo snel mogelijk in een voor sprong omzetten. Adri Klein hielp hier al sneel aan mee door 2-2 te maken via een doorloopbal die hij afmaakte a la basket bal. Good-Luck zag nu de mogelijkheid om door te stomen. Na een mooi samen spel kwam Dick Boeter vrij onder de paal en bracht de stand op 3-2. Even later gevolgd door 4-2 door opnieuw een doel punt van Dick Boeter, ditmaal via een afstandschot. De aanvallen verzwakten niet. Hierdoor ontstonden verscheidene opgelegde kansen die helaas niet alle maal konden worden benut. Teun Faasse schoot van afstand wel raak en bracht hiermee het verschil op 3 punten, 5-2. In deze fase kon Korbatjo nog 1 maal iets terug doen door van afstand 5-3 te maken. Danielle Vermeulen kwam in het veld voor de goed spelende Carolien Vroeg- indeweij die al eerder met het 2e team meespeelde. In de slotfase zette Korbatjo alles op alles om nog iets terug te doen. Hierdoor vielen er gaten in hun verdedi- lijkse bijbelbespreking, vervulde u samen met uw meisjes een diakonale opdracht. U naaide en breide ondergoed, lakens en slopen voor bejaarden en zieken. Na de ramp van 1953 lag het werk even stil, maar zodra dit mogelijk was pakte u het werk weer op. Vanaf 1960 werkte u samen met Aad Hakkenbrak, die het werk vorig jaar moest loslaten, maar die we bij deze gelegenheid ook nog hartelijk willen dan ken voor al het werk, dat ze deed. U deed het werk meer dan een generatie lang. U paste zich aan de mentaliteits veranderingen aan, maar U bleef wijzen op die Enige Troost, die nodig is in leven en in sterven. Er is geen mooier werk dan het zaad van het levende Woord te strooien in opdracht van Hem, die gezegd heeft: Laat de kin deren tot Mij komen en verhindert ze niet! De Heere geve, dat Uw werk tot rijke zegen moge zijn geweest. Ds. Van Trigt bracht tenslotte de dank van de kerkeraad over en wenste mej. Witvliet samen met haar zusters een rijk gezegende levens avond toe. Daarna bood dhr. De Krey namens kerke raad en jeugdraad als afscheidsgeschenk een leren zakbijbel aan. In naar afscheidswoord diepte juffrouw Witvliet vanuit oude notulenboeken en een oud reglement met 26 artikelen nog wat herinneringen uit het verleden op. Hierbij kwamen de veranderingen binnen het verenigingsleven duidelijk naar voren, zoals het aansluiten bij de Bond, het bijwonen van ringvergaderingen, maar ook de veranderingen ten gevolge van de stijgende welvaart. Wat echter bleef, was de basis, aldus juffrouw Witvliet. Ze dankte dhr. De Krey voor de prettige samenwerking, niet alleen binnen de Jeugdraad, maar ook voor de tijd, dat ze samen met hem in het bestuur van de Chr. Kleuterschool had gezeten. Ze dankte ook de kerkeraad voor de goede samenwerking, die er alle jaren door ge weest was, en voor deze fijne avond, die haar blij verrast had. Ds. Ten Klooster besloot de bijeenkomst. ging. Hiervan kon Wim Huizer profiteren en hij bracht de stand hierdoor op 6-3. De laatste minuten maakte Good-Luck vol met het spelen op balbezit. Met zwakkere Ie maar een goed uitgespeelde 2e helft won Good-Luck voor eigen publiek ver diend met 6-3. Good-Luck 3 moest uit tegen Merwede in Dordrecht. Merwede had een ruststand van 4-1 opgebouwd die er 8 min. voor het einde nog op het scorebord stond. Cor Verkerk was in het veld gekomen en maakte meteen 4-2. Hans Los wist door 2 treffers de stand tot 4-4 terug te brengen en in de laatste minuut was het de gouden wissel Verkerk die voor 2 punten zorgde door 4-5 te maken. Overige uitslagen: Good Luck 2 - PKC 11 3-3 Good-Luck 4 - NWK3-3 Good-Luck 5 - VIOS 56-3 Good-Luck J - Or. Zwart JI2-3 Good-Luck C - Merwic C1 - 2 Good-Luck Q-Ventura Sport Q O - O I 750 gram Weststraat 39 OUDDORP OUDDORP Op D.V. zaterdag 6 februari is het weer zover dat wij uw oud papier en lorren komen ophalen voor de zending, voor Ghana, het kindertehuis ,,Ba". De kleding die u op wilt ruimen, verder baby- en kinderkleding, gebruikte lakens en handdoeken, vitrage, breikatoen, speel goed en brillen. Nu de schoonmaak weer voor de deur staat en u op wilt ruimen, zijn welkom: Bijbels, kinderbijbels, psalmboeken, oude schrijvers, christelijke lektuur, ansicht kaarten en postzegels via de basisschool. Wilt u alles voor half negen aan de weg zetten? Even een kaartje eraan „kleding" „lorren" of „Ghana". En wie ons zaterdagmorgen wil helpen is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. Opbrengst der maand is: Oud papier510,00 Lorren50,00 Giften66,59 Totaal626,59 Een mooi bedrag in het pas begonnen jaar. Hartelijk dank voor sparen en ophalen. Laten wij zo samen doorgaan in 1988! De zendingscommissie Bel voor deskundige M bemiddeling nvm ^^tia||(aj[i DIRKSLAND Zaterdag heeft zwem- ver. ,,deGooye" uitDirkslandde 3e wed strijd in de nationale jeugdzwemcompe titie 4e divisie gezwommen. „De gooye", landelijk op de 3e plaats, wilde proberen deze plaats te behouden, want de eerste 10 clubs in elke afdeling promoveren en men wil volgend seizoen graag weer een af deling hoger zwemmen. Meteen vanaf het begin ging ,,de Gooye" er keihard tegenaan, met als resultaat, drie gewonnen estafettes n.l. 4x50 m. wissel- slagj. '75 in 2.32.5,4x100 mwisselslagj. '73 in 5.14.9 en 4x 100 m vrije slag m. '71 in 4.41.8, de laatste twee uitslagen zijn records in deze leeftijdegroepen. 22 pers. records werden deze middag verbeterd, waarvan de progressie van Natasja Schip per, 8 sec. sneller op de 100 m. vlinder slag, en Leon van Nimwegen, 23 sec. sneller op de 200 m. vrije slag, zeker het vermelden waard zijn. Wanda Jongejan stelde het clubrecord 100 m vlinderslag dames opnieuw scherper en kwam op 1.11.2. Er werden deze middag 23 medailles ge wonnen en wel door: 100 m vlinder m. '71 Wanda Jongejan 1.11.2 Ie en Natasja Schipper 1.22.9 2e; 200 m vrij j. '71 MennoKiela 2.14.1 2e; 50 m rug m.o. 10 jr. Carolien van Rumpt 0.47.1 Ie en Maroesja van Nimwegen 0.48.0 3e; 100 m vrij m. '73 Sandra Mijnders 1.09.0 Ie: 200 m wisselslagj. '73 Gerben Nelemans 2.37.2 2e; 100 m wisselslag m.o. 12 jr. Bernadette Visbeen 1.30.8 2e en Antoinet Mijnders 1.31.3 3e; lOOm. wisselslagj.1. 12 jr. Eelco van Lenten 1.28.7 Ie; 100 m rugm. '75 Rianne Visbeen 1.27.3 2e; 100 m vrij j. '75 Stefan Langbroek 1.11.2 2e; lOOm vrijm.'71 Wanda Jongejan 1.00.6 Ie; 100 m school j. '71 Menno Kiela 1.15.5 2e; 100 m vlinder m. '73 Sandra Mijnders 1.25.2 2e en Petra van Doorn 1.27.1 3e; 100 m rug j.'73 Gerben Nele mans 1.13.2 Ie en Leen van Es 1.21.0 2e; 100 m school m. '75 Paulien van Etten 1.34.3 2e; 200 m rug m. '71 Wanda Jongejan 2.37.5 Ie; 200 m wisselslagj. '71 Menno Kiela 2.31.5 2e; lOOmschool m. '73 Petra van Doorn 1.26.4 Ie en Evelien Groenendijk 1.30.2 2e. Uitslagen van 25 januari 1988 Dammen: A. van Huizen - M. Bruinsma O - 2 G. Tanis - H. Tanis1-1 J. Westhoeve - K. Tanis2-0 Schaken: J. Soeteman - E. Santifort1-0 A. J. Kastelein - M. Breen1-0 A. J. Kastelein - A. Verhage1-0 R. Kickert - M. Breen0-1 W. H. M. V. Geelen-J. DijkstraO - 1 Schaken: 26 januari 1988 De Penning 2 - Ontspanning 14-4 Eindstand Ie ronde huishoudelijke competitie schaken: 1P. Westhoeve15 - 13'/2 2. A. C. Baas15- 12 3. J. Soeteman15 - 10'/2 4. M. Breen15-10 5. K. V. d. Wende15- 9 6. W. H. M. van Geelen15 - 8 7. P. Derrez15- 8 8. J. Grinwis15- 8 9. C. Wassenaar15- 8 10. J. Dijkstra15-7V2 11. A. J. Kasteleijn15 - 6V2 12. W. Breen15- 6 13. E. Santifort15- 5 14. F. Troost15- 5 15. R. Kickert15- 2 16. A. Verhage15- 1 Er wordt nu in 2 groepen van 8 gespeeld. De spelers 1 t/m 8 spelen in de eerste groep, terwijl de spelers 9 t/m 16 spelen in de tweede groep. Doordat 4 spelers gelijk eindigden met 8 punten moest het onder ling resultaat uitkomst bieden wie van de 4 spelers de nog 3 te bezetten plaatsen zouden innemen. Hierbij viel de heer Wassenaar af omdat hij tegen de drie mededingers verloor. Wederom was er veel strijd te beleven aan de vijf borden in Groep Al, met name de witspelers hadden er veel zin in. BoUeman moest de Owen-verdediging van van Oos tenbrugge bestrijden. Door een blunder van zwart slaagde BoUeman erin om een punt aan zijn totaal toe te voegen en daar door de koppositie over te nemen van Hameeteman. Deze moest met zwart te gen Breeuwer. Breeuwer probeerde het weer met het Engels en dat ligt Hameete man niet zo; afgebroken met licht voor deel voor Breeuwer. Hekkesluiter Tanis speelde een opwin dende partij tegen van Ast. In een Spaan se partij offerde Tanis een stuk voor aanvalskansen, die zeer reeële kansen op winst boden. Van Ast bleef echter alert en -met een geniepig tussenzetje won hij een stuk en restte er voor Tanis niet meer dan een troosteloze stelling. Roon probeerde via de Slavische afruilvariant Zonneveld pootje te lichten. Wit behield overwicht, maar nadat Roon zijn beste kans miste wist Zonneveld veilig de remisehaven te bereiken. Tot slot Koese-van Rossum. In een scherpe Dame-Indische partij won Koese een pion, waarmee Koese in de afgebroken stand dus alle kansen op winst heeft. A. BoUeman - H. van Oosienbrugge1-0 W. Breeuwer - K. Hameeteman afg. K. Tanis - C. van Ast0-1 A. Roon - G. J. ZonneveldW - '/2 L. Koese - W. van Rossumafg. In Groep A2 een kleine sensatie. Het jongste lid van deze groep wist de sterke Botma op remise te houden. Botma zelf verklaarde dat hij niet mocht mopperen met deze remise. Een goede prestatie van R. Leydens. Verder viel er een regel matige overwinning te noteren van Ha meeteman op Sellathurai, die zijn kansen op de 2e plaats weer een jaartje in de koelkast kan zetten. Leydens tegen van Gosliga werd afgebroken, waarmee ze de titel van ,,afbreekkoningin" niet meer kan ontgaan. Tot slot Gottschal die zijn af gebroken partij wist te winnen. R. Leydens - D. Botma1/2 -1/2 G. Sellathurai-D.Hameeteman O- 1 M. Leydens - J. van Gosligaafg. J. Gottschal - R. Leydens1-0 OOLTGENSPLAAT Op vrijdag 5 februari a.s. zal om 16.00 uur een zgn. Beatrixboom geplant worden op de hoek Van Weelstraat/Irenestraat te Ooltgensplaat. Het planten zal geschie den door de voorzitters van de vier in Oostflakkee aktief zijnde oranjevereni- gingen/-comité's, gezamenlijk. De koninklijke boom wordt geplant ter ere van de 50e verjaardag van Hare Majesteit de Koningin. Op locaties in Den Bommel, Oude Tonge en Achthuizen zal eveneens een Beatrix boom worden geplant. Op Koninginnedag 30 april 1988 zal bij elke Beatrixboom een herinneringspla quette worden geplaatst. A.s. donderdag, 's avonds om half acht, organiseren wij onze 4e en laatste „Voor lichtingsavond" in dit seizoen in café „De Kok" te Sommelsdijk. Drs. P. J. M. van Gulick van de Dierenartsenpraktijk in Gemert (N.B.) zal spreken over,. Veteri naire begeleiding van Varkensbedrij ven". Er is ruimschoots gelegenheid voor het stellen van vragen. Ook belangstellenden zijn van harte welkom. De secr., S. J. Hoefman MIDDELHARNIS 1 1 sleutel Nemef 91-2. 4 1 zwart herenhorloge. 5. 1 sleutelring met 3 sleutels. 6 I bruine leren tas met inh. contactlenzen en 4 brillen. 7 1 sleutelhanger met 5 sleutels en ontluch- tingssleutel centr. verwarming en musketon- haak. 8 1 11. - kinderhandschoen kleuren: zwart/blauw/grijs. 9 1 sleutelbos. 10 1 sleutelbos. 11 1 grijze portemonnee. 12 1 sleutel Silca. 13 2 kleine sleuteltjes merk Taiwan. 14 1 portefeuille. 15 1 sleutel Borkey 204. 16 1 fiets groene Gazelle met versnelling. 18 2 bankbiljetten. 20 1 goudhangertje keuvelspeld. 21 1 wieldop Opel. Gevonden dieren: 2 1 zwart poesje 4 mnd. oud. 3 1 bastaard bouvier. van 8 februari tm. 21 februari. Waarneming door dokter Bulthuis. In afspraken maken, spreekuren en medicijnen afhalen komt geen verandering. STAD AAN 't HARINGVLIET op zaterdag 6 februari wordt in „'t Tref punt" een EHBO wedstrijd gehouden. Aanvang 13.30 uur. Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 Afgelopen vrijdag heeft het Gemengd Koor „Excelsior" uit Dirksland in een volle „Schakel" weer haar jaariijkse win teruitvoering gegeven. Na de opening door voorzitter Knöps opende „Excel sior" 0.1.V. dirigent L. M. Gebben en pianist dhr. E. Luinenburg met een Oos tenrijks volksliedje „Gegrüsst sei Du, Maria" en het concoursnummer „Ballade van het Zout". Vooral in het lied O Signore, dal tetto natio kwam het koor goed los. Als gastkoor trad op het Ge mengd koor „Tavenu" uit Dinteloord o.l.v. dhr. L. van Dijck. Het koor zong a capella „Als ick u vinde" en „Quatro cavai". Zeer zuiver en helder werd het eerste gedeelte afgewerkt. Na de pauze trad Tavenu opnieuw op. Wederom zon gen zij zeer zuiver diverse a capella wer ken. Vooral het slotlied „Boleras sevi- liannas" met een sopraan-soliste werd door de zaal zeer gewaardeerd. Hierna trad het mandoline-orkest „Estam- pida" o.l.v. mevr. C. Bom op. Zij speel den zeer mooi o.a. het „Balalaika-souve nir" en „Menuet" vanBeethoven. Tot slot was er een gezamenlijk optreden van „Excelsior" en „Estampida". Err werd o.a. het „Pelgrimskoor", „Panis Ange- licus" en het Slavenkoor ten gehore ge bracht. Na deze afsluiting was er nog een gezellig samenzijn. Op 12 februari a.s. houdt „Excelsior" jaarvergadering. Nieuwe leden zijn van harte welkom woensdag a.s. Tot 1 januari 1989 krijgen bezitters van ondergrondse olietanks in waterwinge bieden een vergoeding voor het opruimen van hun tank. Voorwaarde is dat zij zich vóór 1 april aanmelden. Daarna stopt de provincie Zuid-Holland met deze sub sidie. Dit hebben Provinciale Staten 21 januari besloten. Door het bekend worden van de subsidie-stop verwacht de pro vincie Zuid-Holland nog nieuwe aan meldingen. De „anti-tankaktie" is opgezet omdat ondergrondse olietanks vaak in een slech te staat verkeren en een groot risico vor men voor het grondwater in de waterwin gebieden. De provincie Zuid-Holland betaalt tot en met eind 1988 de kosten van het legen, reinigen en vullen met zand van de tank. Bovendien wordt een bijdrage van 1500 gulden verleend in de kosten van het omschakelen van een olie- naar gasge stookte verwarmingsinstallatie. De provincie Zuid-Holland geeft dit jaar nog de voorkeur aan vrijwillige sanering boven dwangmaatregelen. Eind 1988 zul len nieuwe regelingen op grond van de Wet Bodembescherming van kracht wor den. Deze bieden de mogelijkheid op te treden tegen eigenaren van tanks die niet aan de voorschriften voldoen. In 1981 bij de start van de anti-tankaktie kwamen 6.000 tanks voor sanering in aan merking. Hiervan zijn 200 olietanks tot nu toe niet opgeruimd. De meeste hiervan zijn nog in gebruik. Een nadeel van een ondergrondse tank is dat lekkages pas in een laat stadium worden bemerkt. Bodem en grondwater zijn dan vaak al veront reinigd. In waterwingebieden wordt dit grondwater gebruikt voor drinkwater. Het verwijderen van deze verontreinigingen is een kostbare aangelegenheid. Voor subsidie kunnen eigenaren van on dergrondse olietanks in waterwingebie den zich vóór 1 april aanmelden bij de provincie Zuid-Holland, telefoon 070 - 116209. if.:f.:f}^^.l^lf.^l^l^^.4.4.4.4^.^.^.l^lfl^l^^.if^.>^>^l^l^l^l^^.^.^.>^l^^.l^l^l^l^l^>^4■^^l^l^^.^.^.^.^.^.l^l^)^^.^.^.l^^ Geta Kraan-vanden Burg )vcr het Icvïn van CiUo en frits Kohlbruggc 19 - G. F. Callenbach B.V. - Nijkerk Tennissen schraapte zijn keel en zei: „Zo wij allen, gelijk hij, in Christus waren, wij zouden het hem niet eens gevraagd hebben!" „Toch moet ik zeggen", begon de oude Beerman zijn visie te geven, „die briefis mij wat al te fel. Wat de juffer daar zo voorleest, klinkt mij te dweepachtig. En 't is beledigend voor haar!" „'t Is een vagebond", barstte Scholte los en Cato beefde. De gezwollen aderen aan zijn slapen kron kelden als koorden tot op het voorhoofd. Met grote moeite hield hij verdere boze woorden in. „Warmeer de zaken zo staan, hebben wij als Ver tegenwoordigers hier niets meer te doen", besloot Fiebig. „Dan kunnen wij ons boeltje wel oppakken en naar huis gaan. 't Is jammer!" Cato voelde zich klein worden tegenover het verzet van zoveel sterke mannen, wier opvattingen niet strookten met die van Frits en haar. „Je wordt bedankt, nicht!" grauwde oom. Terug week ze, de hand al aan de deurknop. Dit was het sein om heen te gaan. VI DDe lange winter was toch eindelijk weg getrokken en op deze Aprilmiddag was de weduwe Scholte met haar dochter en schoon dochter naar Vredenoord, hun tuin aan de Amstel, gegaan, waar de crocussen bloeiden in het gras en de tulpen gluurden tussen haar beschuttende bladeren. Cato had andere bezigheden. Frits kwam over met de Paasdagen en in de blijde zonneschijn wachtte ze aan de Berenbijt op de Zaterdagse schuit uit Utrecht. Dit werd hun eerste ontmoeting na de strubbeling over de geïnstigeerde brief. Nodig hadden ze elkaar eerder moeten spreken, om hun verzoening te vieren, maar Frits had er de tijd niet voor durven afnemen. Nu ze elkander geestelijk teruggevonden hadden, was het verlangen naar lichamelijke aanwezigheid nog heviger geworden. Van klagen hield ze niet, maar nu had ze toch telkens haar gemis in de brieven uit gezegd. Och, ze wisten het wel van elkaar, hoe ze verlangden: hij even erg naar haar als zij naar hem. Onverwacht sloeg hij, zo maar op de openbare weg, een arm om haar heen en zij kuste terug. Toch scheen zelfs de vreugde over dit weerzien niet hevig genoeg om de sluier van somberheid weg te trekken van zijn gezicht. Er moest iets zijn, wat hem bijzonder hinderde en ze probeerde hem op te vrolijken. „Kan ik zelfs door mijn liefkozing het verdriet niet wegnemen, dat anderen je aandoen? Heb je de tulband nog gekregen, die ik voor je gebakken heb?" leidde ze zijn gedachten af. „Toosje!" zei hij week. „Ja, dat was een verrassing. Het is kostelijk, zoals jij en je grootmoeder voor mij zorgen". Storen wilde ze hem niet, maar ze wachtte tot hij verder ging. „Och ja, er is nog wel meer, om dankbaar voor te zijn. Toen ik Zondagavond door een vriend werd thuis- gebracht, stak er een goudstuk in een vinger van mijn handschoen". Hij was nu weer met zijn gedachten in Utrecht. „Het is zo erg, dat jij lijden moet door alle onaan genaamheden, die mij treffen". „Daarvoor ben ik toch jouw vrouw", viel ze in, rap en blij, omdat haar leven een groot doel had. Maar hij bleef somber. „Soms ligt het me zo loodzwaar op het hart. Dan wil ik met mijn hoofd door de donkere wolken heen en denk niet aan God, die boven de wolken troont. Ik benijd elke predikant, omdat hij het onwaardeerbare geluk bezit voor zondaars te mogen preken", klaagde hij. ,,De tijd komt voor jou ook nog wel, hier of in het buitenland. En.... en anders zou je toch boeken en preken kunnen schrijven. Dan lezen de mensen je, in plaats dat ze je horen. Maar luisteren zullen ze zeker", troostte zij hem. Hij trok zijn schouders op en ging verder met zijn relaas. „Rooyaards heeft nu de laatste stukken van mijn dissertatie bij zich thuis, maar telkens moet ik me tot in de kleinste bijzonderheden verdedigen. Hij prijst mijn grondige geleerdheid en belezenheid dat zijn z'n eigen woorden mijn kennis van de Oosterse talen, kort en goed, hij doet al zijn best, mij van mijn plan af te brengen. Verleden week liep ik 's avonds door de Maliebaan, weifelend of ik zijn zin zou doen, maar op mijn kamer vond ik jouw brief. Die gaf me weer moed. Met Gods hulp ben ik staande gebleven. Het Oude Testament is evengoed het Woord van God, dat blijft tot in eeuwigheid. Zijn geest sprak in de dichter van Psalm 45en die mag niet gelijk gesteld worden met de tegenwoordige maker van een bruiloftsvers". Die laatste woorden gaven een zwenking aan Cato's gedachten. „Zeg, Frits", begon ze. „Dinsdag zijn oom en tante twaalf en een halfjaar getrouwd. Maak jij daar eens een gedicht op, dan komt oom misschien wel in een betere stemming, want hij heeft een bankroet gehad. Vanavond wil hij je spreken". „Waarom?" „Dat weet ik niet". „Dus jullie hebben feest in deze dagen?" Haar vrolijkheid kwam weer boven duiken en graag ver telde ze: „Nou 't is me het feest wel. Zondag hebben ze getracteerd op een boterham met eieren en een likeurtje. Kaal, hè? Als wij eens twaalf en een halfjaar getrouwd zijn, zullen we het anders doen. Wat jij?" „Twaalf en een halfjaar", herhaalde hij grimmig. „Waren we maar vast aan onze groene bruiloft toe! Och, Cato, dat wachten...." Ze voelde het: nu moest ze weer over wat anders beginnen. „Oom heeft tegen morgenavond grootmoeder en tante Kaatje, dominee Bendinger met de juffrouw en de familie van tante's kant uitgenodigd. Dan kunnen jij en ik weer de hele avond als beelden naast elkaar zitten. Laten we op visite gaan, naar mijnheer Da Costa bijvoorbeeld!" Frits ging niet op haar voorstel in. Hij dacht weer aan het onderhoud met Scholte, dat hem wachtte. „Wat wil je oom dan?" informeerde hij. „Dat weet ik niet precies. Maar wees voorzichtig. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 2