Rotary Goeree Overfiakkee biedt kunst te koop aan tégen de Polio Politiebericliten Besluit van B&W van Oostflakkee Verbijstering bij het plotseling overlijden van burg. van Welsenis \icmmMmjA Voorzitters oranjever. planten Beatrixboom Door brand veel schade aan dokterswoning Oostflakkee Goedereede Vijftig jaar getrouwd Gratis ophalen grof huisvuil in Oostflal(l(88 Aardappelexport in de lift? Wijziging koopgewoonten door vaste verbindingen LjSI-LjS^ 60e Jaargang ^^{{i\NSE BlBÜor, DINSDAG 2 FEBRUARI 1988 No. 5669 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Telefaxnr. 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS II,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Op zondag 31 januari j.l. heeft de Ko ningin haar vijftigste verjaardag gevierd. Ter gelegenheid hier van zullen in de gemeente Oostflakkee vier zogenoemde Beatrixbomen worden geplant: één boom in Oude Tonge, nabij het nieuwe ge meentekantoor, één boom in Achthuizen, hoek Pastoor van Luenenstraat/Klimop- straat, één boom in Den Bommel, op de hoek Boven Oostdijk/Voorstraat, en één boom in Ooltgensplaat. Aan het planten van de boom in Ooltgens plaat zal enige (bescheiden) aandacht worden besteed. Deze boom, die komt te staan op de hoek Van Weelstraat/Irene- straat, zal door de vier voorzitters van de in Oostflakkee aktief zijnde oranjevereni- gingen/-comité's, gezamenlijk op zijn plaats worden gezet, natuurlijk wel onder toezicht van gemeentevertegenwoordi gers, waar onder burgemeester De Vos. Het planten zal gebeuren op vrijdag 5 februari a.s. om 16.00 uur. Op Koninginnedag, 30 april, zal bij elke Beatrixboom een herinneringsplaquette worden geplaatst. Nagedacht wordt nog over hoe daar op uitgebreide wijze aan dacht aan besteed zal worden. BRUINISSE In Bruinisse heeft zondagavond een brand gewoed op de zolderverdieping van huize „'t Hof', de woning van dokter Dorre- stein. Een gedeelte van het dak is ingestort en naast een aanzienlijke brandschade is er ook buitengewoon veel waterschade. Door het huilen van de kinderen die op de bovenverdieping sliepen werd de brand ontdekt. Kortsluiting in het meer dan 100 jaar oude gebouw is waarschijnlijk de oor zaak. Na ruim een uur was de brandweer het vuur meester. OOLTGENSPLAAT Vergadering vrijwillige brandweer Vrijdag 5 februari a.s. om 20.00 uur zal in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat de Jaar vergadering van de Vrijwillige Brandweer (korps Ooltgensplaat) gehouden worden. Aan de orde komen de gebruikelijke ver slagen, bespreking reis die op 10 en 11 juni a.s. gehouden zal worden en een bestuurs- verkiezing, aftredend de heer Kr. Braber, die herkiesbaar is. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur student C. A. van Dieren van Waddinx- veen. Burgemeester en wethouders van Oost flakkee hebben in hun vergadering van 26 januari 1988 besloten de gemeenteraad voor te stellen een krediet beschikbaar te stellen voor het laten uitvoeren van een zgn. knelpuntenanalyse in de kernen Den Bommel, Achthuizen en Ooltgensplaat. De knelpuntenanalyse houdt in: - het onderzoeken of zich op het terrein van de doi-psvemieuwing problemen/ knelpunten voordoen; - het duidelijk beschrijven van de ge vonden knelpunten; - het opstellen van een plan dat aangeeft op welke wijze in de komende jaren de dorpsverbetering in de genoemde ker nen zou moeten worden aangepakt. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door een extern bureau onder begeleiding van een gemeentelijke werkgroep. De kosten van het onderzoek bedragen ƒ41.500,-. Het voorstel zal de gemeenteraad be handelen in de vergadering van 11 fe bruari a.s. De wereldomvattende Rotary Or ganisatie stevent doelbewust af op het ideële doel om per 1 juli 1988 een bedrag van 500 miljoen te heb ben ingezameld in de strijd om polio de wereld uit te bannen. De Rotary Club Goeree Overflakkee, met 45 leden, is zeker van plan zijn portie van 1000,- per lid daaraan bij te dragen, vandaar de verkoop van een aantal kunstwerken van be kende kunstenaars. Ze worden ge ëxposeerd in de hal van de ABN Bank op het Zandpad te Middel- harnis. Voor bewonderaars van zeefdrukken, etsen en litho's wordt de beschikbaarheid van de mappen met zeven door de kunstenaars ge nummerde en gesigneerde prenten een absolute buitenkans genoemd. Dhr. A. Gravendeel, een van de initiatief nemers van de kunstverkoopaktie heeft dat in een korte inleiding nog eens be nadrukt. Voor een totaalbedrag van ƒ825,- krijgt de koper een 7-tal prenten in zijn bezit waarvan de werkelijke waarde ver boven het betaalde bedrag uitstijgt. Het gaat om het werk van welbekende, soms vermaarde kunstenaars, zoals schil- der-graficus Roger Edgar Gillet uit Parijs, zowel als het werk van een viertalvoor treffelijke" flakkeese kunstenaars, als Ernst Blok, Hans Dolieslager, Fon Cle ment en Constant Zegwaard, welke laat ste sinds kort in Den Haag woonachtig is. Dhr. Gravendeel sprak zijn erkentelijk heid uit over de geste van de kunstenaars zowel als over de bereidheid van de ABN de originele kunstwerken te exposeren in de kliëntenruimte, die voor ieder toe gankelijk is. De in een map verzamelde kunstwerken (in een totaaloplage van 75 stuks) zijn de volgende: Ets van (wijlen) Wout van Heusden; Masonitsnede van Fon Cle ment (50 X 50 cm); Zeefdruk van Rodger Adgar Gillet (63 x 53 cm); Zeefdruk van Ernst Blok (50 x 60 cm); Litho van Hans Dolieslager (50 x 65 cm); Ets van Harald Jean Jassoy (30x33 cm) en een Litho van Constant Zegwaard (40 x 55 cm). Er kanop de expositie bij de ABN of via gironr. 7339 t.n.v. Rotary Club Goeree Overflakkee op afname van een of meer van de Grafiekmappen worden ingete kend. Er zijn er al een flink aantal van verkocht, zodat liefhebbers van dit kunst genre niet langer meer moeten aarzelen. De aktie van de flakkeese Rotary Club verloopt overigens prima. In de anderhalf jaar dat aktie wordt gevoerd is al 22.000,- bijeengebracht in de strijd die gevoerd wordt onder het motto:Polio de Wereld uit!" Opening De expositie zou donderdagmiddag oor spronkelijk door burg. van Welsenis ge opend worden, maar wegens zijn afwezig heid werd die door weth. L. C. Kievit ge pleegd. De expositie die a.s. zaterdag in het gemeentehuis zou worden gehouden, bij welke gelegenheid ook de kunstenaars aanwezig zouden zijn, is door het over lijden van burg. van Welsenis afgelast. De Middelharnisse ABN kocht zelf ook een map met 7 kunstwerken. Dir. Verstraten was Juist in kennis gesteld van zijn benoeming tot dir. in zijn woonplaats Oud Beijerland - overhandigt hier de cheque aan dhr. Gravendeel (r). - Diefstal autoradio Afgelopen dagen blijkt er uit een op de Prinsessestraat te Den Bommel gepar keerde personenauto, een autoradio ont vreemd te zijn. Waarde van het apparaat was 900,-. Vastgesteld moest worden dat er een portier werd opengewrikt. - Diefstal II Verder werd aangifte ontvangen van dief stal vanuit een personenauto, die gepar keerd had gestaan in Rotterdam. Eerst later werd ontdekt dat ook hier de auto radio ter waarde van 560,- was ont vreemd. - Diefstal benzine Door een bewoonster uit Oude Tonge werd aangifte gedaan van diefstal van benzine uit de tank van haar auto, die in de Beatrixstraat was geparkeerd. Vermist werd ongeveer 25 liter. De tankdop bleek niet voorzien van een slot. - Diefstal geld Door een familie uit Den Bommel werd op 27 januari aangifte gedaan terzake diefstal van een bankbiljet van 100,- uit hun woning. Bij onderzoek is de dader bekend geworden. Deze zal nog worden gehoord. - Inbraak woning J.l. vrijdag bleek dat er in de middag van 28 januari was ingebroken in een woning aan de Julianastraat te Oude Tonge. Da onbekende dader(s) kreeg toegang tot de woning door het openwrikken van een raam aan de achterzijde. Het bleek dat ds gehele woning doorzocht was, maar er werd niets vermist. - Snelheidscontrole Door de Verkeersgroep Dordrecht werd afgelopen weken wederom gecontroleeni op de maximum snelheid op de Langeweg te Ooltgensplaat. Hetblijkt dat men veelal nog vér boven de toegestane limiet zit. Zo werd op een gedeelte buiten de bebouwde kom een bestuurder betrapt die 128 kilo meter per uur reed in plaats van 80 km. Ook binnen de bebouwde kom rijdt men veelal nog té snel. - Per 1 februari moet het nieuwe deel III van het kentekenbewijs (dus met het opschrift 1988) achter de voorruit van uw auto zitten. De eerste dagen zal er nog soepel opgetreden worden, maar daarna loopt men toch kans op een bekeuring als het juiste deel III ontbreekt. - Bushalte Stellendam De laatste tijd gedraagt de jeugd in Stellen- dam zich nogal vervelend in het bushokje aan de Eendrachtsweg in Stellendam. Di verse omwonenden en buspassagiers heb ben hierover geklaagd. Men mag zich alleen in een bushokje bevinden als men wacht op de bus en ook met de bus mee gaat. Doet men dat laatste niet, dan is men in overtreding. De komende weken zal door de politie intensief toezicht worden gehouden. - Diefstal takken Op een viertal plaatsen in Ouddorp heeft iemand takken van struiken afgeknipt. Dit zijn takken van de z.g. Skimmia Fore- mani. Waarschijnlijk worden de takken gebruikt om als stekmateriaal te worden verkocht. Naar de dader wordt een onder zoek ingesteld. - Inbraken op camping In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. is op 3 plaatsen ingebroken op een camping in Ouddorp. Er werden o.a. ontvreemd: 2 radiatoren, diverse kranen, diverse boor machines, 1 freesmachine, 2 cv-ketels, een dekbed en nog wat kleine voorwerpen. De schade bedraagt duizenden guldens. Van de daders ontbreekt nog elk spoor en de politie houdt zich aanbevolen voor informatie die verband houdt met deze inbraken. - Onder invloed De 56-jarige G. C. T. uit Rockanje viel nogal op door zijn slingerend rijgedrag. Toen hij de weg niet meer wist en via het fietspad verder wilde gaan, werd hij tot stoppen gemaand. Dat stopteken zag hij niet, maar even verderop kon hij toch worden aangehouden. Het was de 12e maal dat hij werd aangehouden voor het rijden onder invloed van alcohol. Diverse malen was hem de rijbevoegdheid ont zegd geweest, maar 14 dagen geleden had hij het weer terug gekregen. De man weigerde de blaas- en bloedproeven. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en in stilte wordt gehoopt, dat hij het nooit meer terug krijgt. OUDDORP Jaarvergadering gaat niet door De jaarvergadering van de Herv. Vrou- wenverg. „Ora et Labora" welke heden avond zou gehouden worden, gaat wegens droeve omstandigheden niet door. MIDDELHARNIS Aan de vlaggemasten voor het gemeentehuis, waar vorig jaar 26 maart de vlaggen hoog geheven werden toen Middelharnis, in de inspirerende aanwezigheid van burgemeester L. J. van Welsenis, het nieuwe gemeentekantoor in gebruik nam, gingen vrijdagmorgen de nationale driekleur - het symbool van onderlinge verbondenheid - en de gemeentevlag halfstok. „De burgemeester is dood!", dat was de ontstellende mare die vanaf vrijdagmorgen even na tienen het gemeentehuis vervulde en alom verbijstering teweegbracht. Ook in de gemeente waarin het droeve nieuws zich snel verspreidde was een gevoel van diepe verslagenheid voelbaar. De overledene was nog slechts 57.... Slechts weinigen waren ervan op de hoogte geweest dat de burgemeester zich enige weken tevoren in ziekenhuis „Dijk- zigt" te Rotterdam had laten onderzoeken vanwege zich verergerende hartklachten, maar tot zijn geruststelling was de uitslag geen verontrustende geweest. Er behoefde niet operatief te worden ingegrepen, zoals al eerder was gebeurd. Nog woensdag was hij in Dijkzigt teruggeweest waar hij medicijnen had ontvangen om een te hoge onderdruk te corrigeren. Toen dhr. van Welsenis zich in de loop van donderdag steeds minder goed ging voelen en in de na middag zelfs door ambtenaar van Alphen vanaf het ge meentehuis moest worden thuisgebracht werd dat aan vankelijk nog als een bijwerking van het medicijn gezien, maar toen 's nachts zijn toestand verergerde werd hij naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht waar vrijdagmorgen tegen tien uur de dood intrad, tot verdriet en verbijstering van zijn gezin en van de velen die hem kenden en wie kon hem niet? Maandag 3 maart 1980 werd hij gekomen van Abcoude geïnstalleerd tot burgemeester van Middelharnis. Het was weth. L. C. Kievit die hem de ambtsketen omhing waarop dhr. van Welsenis, de eerste PvdA burgemeester van Middelhamis, zijn stellig voornemen liet horen boven de partijen te willen staan en als stuurman niet het doel van de reis nóch de lading van het schip van de gemeente te willen bepalen, maar alleen mee te willen zorgen dat het schip op de meest doelmatige en veilige manier zijn lading op tijd op de plaats van bestemming zou krijgen. Zo heeft dhr. van vveisenis ook het burgemeestersambt geprakti seerd, niet zichzelf, maar de raad het hoofd van de gemeente wetend en dat leverde hem aller respect, ook van die raads- partijen die i.v.m. zijn politieke gezindheid moeite met zijn benoeming hadden gehad. Hij inspireerde de raad en de gemeentenaren tot een bestuurs- en besluitvaardigheid waardoor veel tot stand werd gebracht, waaronder de ver betering van het Winkelcentrum ,,d'n Diek" en laatstelijk het nieuwe gemeentehuis en het Sport- en Recreatiecentrum „de Staver" dat volgende week vrijdag officieel geopend zal worden. Morgenochtend (woensdag) zal beraad plaats vinden over de openingsceremonie die, zo is duidelijk, versoberd zal plaats vinden. Ook de medewerkers van de Stichting Olympia erkennen burgemeester van Welsenis als de grote stimulator van dit projekt en zijn heengaan wordt dan ook diep gevoeld. Hij, die in zijn beginperiode geroemd werd om de snelheid waarmee hij zich binnen het gemeentehuis verplaatste, maar de laatste tijd meer en meer de lift nam, is niet meer, burgemeester van Welsenis die zoveel deed en nog zoveel had willen doen. In zijn gezin, zijn vrouw en 3 kinderen, laat hij een lege plaats achter en ook zal hij gemist worden in de vele besturen waarin hij zitting had, zoals de Stichting Olympia, het projekteam „de Staver", de Stichting Evene menten, het Schoolbestuur Ver. Beroepsonderwijs, het Waterschap, het bestuur van de W.M.Z. (Waterleiding maatschappij) de Brandweerver. Noordelijke Delta en het Landelijk Comité Stichting Vluchteling. Waar het te pas kwam heeft hij de belangen van Middel harnis voorgestaan en verdedigd en hij kon daar spranke lend fel in zijn, zoals ook bij het leiden van de raads vergaderingen. De raad mocht zijn gang gaan zolang het maar binnen de orde van het onderwerp bleef. Ook op die voorzittersplaats zal hij zeer worden gemist. Ook het gemeentepersoneel verliest in hem een bijzondere „baas" die de prachtige eigenschap had te kunnen luisteren en vertrouwen wist te geven. Vanmiddag, dinsdag, is zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats te Middelharnis ter aarde besteld in een van de twee graven die zijn aangekocht. Ieder die de fam. van Welsenis wil condoleren met het verlies van hun man en vader kan daartoe het condoleance-register tekenen dat de hele week, t/m vrijdag op het gemeentehuis ligt. Ook de Comm. van de Koningin, Mr. Patijn zou bij de ter aardebestelling aanwezig zijn. OOLTGENSPLAAT Op vrijdag 5 februari a.s. herdenkt het echtpaarK. Troost enH. Troost-Pieterse, Kastanjestraat 4 te Ooltgensplaat hun 50- jarige echtvereniging, 's Avonds van 19.30 tot 21.30 uur is er gelegenheid de familie te feliciteren in het Verenigings gebouw „'t Centrum" aan de Van Weel straat. Van deze plaats ook onze hartelijke gelukwensen. De laatste weken is geconstateerd dat hier en daar in de gemeente Oostflakkee op de meest vreemde plaatsen wasmachines en koelkasten worden weggezet, waarschijn lijk met de bedoeling dat ze opgehaald worden door de gemeente. Plekken waar zulke apparaten worden aangetroffen zijn bv. plantsoenen. Helaas weet de gemeente meestal niet dat er ergens koelkasten e.d. aanwezig zijn om mee te geven aan de gemeente. Het ergens op straat wegzetten van koel kasten, wasmachines, boilers, verwar mingsketels e.d. is helemaal niet nodig omdat de gemeente er voor zorgt dat ze gratis opgehaald worden. Elke woensdag wordt het grof vuil opgehaald maar dan moeten de inwoners van Oostflakkee die iets aan te bieden hebben dit wel door geven aan de gemeente. Dit kan uiterlijk op de dinsdagmiddag, één telefoontje is voldoende (01873- 1525). Puin wordt ook opgehaald door de ge meente, maar dat kost 9,30 per '/i m\ Bedenk wel dat als iedereen zijn rommel ergens zomaar wegzet dit uiteindelijk be tekent dat het ook bij u voor de deur terecht kan komen of komt. Dus inwoners van Oostflakkee heeft u grof vuil. Bel naar de gemeente en het wordt gratis opgehaald. Er komt een lichtpuntje voor de Neder landse boer, die momenteel zijn aard appelen waarvan de verkoopprijs ver on der de kostprijs ligt aan de straatstenen niet kwijt kan. Engeland is begonnen met de import van grote hoeveelheden aardappelen van het vaste land nu dat in dat land zelf door de speculatie de prijzen tot 52 cent per kilo zijn opgedreven. Voorlopig opereren de Engelsen op de Belgische en Franse markt waar de prij zen nog lager zijn dan bij ons. Engeland koopt daar momenteel voor 12 cent per kilo maar waar men denkt dat de hoeveel heid die uiteindelijk zal worden gekocht wel plm. 400.000 ton zal zijn, zal de weerslag in gunstige zin ook op de Neder landse markt wel merkbaar worden. De Engelse boeren blijven door één en ander straks met hun voorraden zitten aldus wordt in Zeeland voorspeld, omdat ze voor een kwartje per kilo niet willen leveren en de Zeeuwse boer zal dat straks graag doen. Op kosten van de Engelse schatkist zullen de aardappels van de Engelse boeren tegen 20 cent per kilo uit de markt worden genomen. Met leed- vermaakt denkt men in Zeeland aan de Nieuwjaarswens van de secretaris van de Patatoe Marketing Board, die voor de B.B.C, de wens uitsprak dat de Hollandse aardappelen door een virusziekte zouden worden aangetast. DIERENBESCHERMING Aan komen lopen Goed verzorgde, gecyperde poes met rood plukje op kop, witte voorteentjes, geen staart. Inl.: Manege Kievit, tel. 01871 - 1242, b.g.g. 01877- 1183. Poes vermist In Middelharnis wordt door de fam. v. d. Weide, Wilgenlaan 11 tel. 3776, een grijs-witte poes, met witte poten, plm. 3 jaar oud, grijs op de rug, vermist. Wie weet haar verblijfplaats? In een honderd pagina's dik rapport op gemaakt op verzoek van de zes gemeenten op Schouwen Duiveland, Sint Philips- land, de Kamer van Koophandel voor Midden en Noord Zeeland, het Kon. Ned. Ondememersverbond, het Bedrijfsleven en de Provincie Zeeland komt het Advies bureau voor Ruimtelijk Beleid, Ontwikke ling en Inrichting (R.B.O.I.) in Middel burg tot de conclusie dat de aanleg van ded Philipsdam en de weg over de Stormvloed kering zal leiden tot een verandering van de koopgewoonten van het publiek, ten nadele van de centrumgemeente Zie- rikzee. Geschat wordt een koopkracht verlies van de Zierikzeesche Midden stand van 10% en voor de Middenstand van Westen Schouwen, Midden Schou wen en Brouwershaven van 5%. Een betere bereikbaarheid van Midden Zeeland zal van Noord Zeeland en Sint Philipsland een verkeersstroom daarheen in de hand werken. Voor de Horeca zal wellicht een nieuwe verkeersstroom naar beide zijden ont staan. Walcheren zal Wester Schouwen en Zierikzee meer dan voorheen bezoeken. Over de Philipsdam komt een nieuwe bus verbinding Tholen-Sint Philipsland-Oude Tonge aansluitend op de bestaande lijnen naar en van Rotterdam-B urgh en Oud dorp. FOTO FILM- REPORTAGE VIDEO COMPUTER dl C3 CJ cn TTT r~J Westitr33l35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal flenesif - Printihop Hogeioom 172 Telefoon 01116 2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1