EIIAIIDEII-tllEUWS Wie schrijft ermee van en over Flakkee? NIEUWS Koor- en samenzangavond t8nbatevan„D8Hoel(ste8n" Dubbele beglazing: minder energie en meer comfort uit de kerken Uitslagen damver. „Denk en Zet" Open Jeugdwerk „Onder de Wiek" PUBBELE BEGLAZING Hier zijn stukje Ramp 1953 Artsen kunnen vragen van diabetes niet aan d.d. 25-1-1988 Winterconcert Fanfare-orkest 'Vooruit' Examen in beroep en rij-instructeursexamen naar particulier bedrijfsleven Aktie Zuinig Stoken: Vooruit investeren Vooruit denken Resultaat AKTIE ZUINIG STOKEN 3e Blad VRIJDAG 29 JANUARI 1988 No. 5668 «^^^N^^^«# Van de heer Zoon uit Amsterdam, die onder zijn brief zette, dat consequent Flakkees schrijven niet mee valt kregen we de volgende bijdrage: j^. Nae lang twufele hoa ik toch mar beslote 't volgende verhaeltje dat jule -op z'n Flakkees gezeid- meschien zo slap as een schutteldoek vinde op te stieren. Jule hoeve niet benaud te wezen dat as het niet waerd is om geplaetst te worren ik m'n abonnement zal opzage, want ik leze 't wel as ik op de vazze binne of aores krieg ik het wel over de post van ,,tuus" in om mar es un keer eerlijk te wezen, ik hoa gjieen abonnement. Aflijn, 't zal zowat net nae den oorlog geweest hoa, dat ik mit m'n ouwere broer mee mocht om naer 't voetballen te gaen kieken. Nou ja mocht, 't was mjieer omdat hie op me most passé oares had hie me veul liever tuus gelaete. De voetbalweie vanDirksland was buten 't durp vlak bie de meule van Rozemond (Moulin Rougemond) Op z'n Klein Parijs gezeid, in dat was nogal een aantje van oengs huus of. Zajje goed uutkieke riep moeder nog. Waarom weet ik niet want verkeer was ter niet. Noe wist ik van voetballe wel datje dan tegen een bal most schoppe in dat je dan weer prebeerde die balie zo gauw meugelijk terug te kriegen, mar dat groate vaanters in een korte broek moste rondrennen dat kon ik niet versniebele. Toendertied liep je tot de 14e in een korte in daema was het gebrukelijk om een lange broek te draegen, voor jonges dan natuurlijk. In dan al die maansen langs de kante die ammar an die voetballers stienge te roepen. Dan mosten ze naer voren, dan weer naer achtere, mar te bont wier het voor mien toen ze begonnen te roepen schiette, schietteTen minste dat verstond ik, ze zalle wel geroepe hoa schiejte schiejte, mar ik begreep eruut dat ze allemaele mit den broek of gienge. As het weerlicht bin ik er toen van deur gegaen of hoosje m' achtemae zat. M'n broer miste me pas noe 't voetballen in heit z'n eige wezeloos loape zoeken. Die dorst ijeerst niet naer huus te kommen om te zagen dat ik kwiet was. Hie deed het zowat in z'n korte broek. Mar 't mot gezeid toen hie op 't leste toch tuus kwam omdat hie van vriendjes gehoard had dat ik al lang in breed tuus was, was hie den eersten die me begreep. Mar ik vond het niet zo leuk dat ze toen allemaele begonnen te lachen, mit voetballen hoa ik het dan ook laeter nooit hoag op gehad. Noe schiejt me nog wat te binnen. Het was in den schroalen tied tegen 't einde van den oorlog toen via de radio distributie een programma te beluusteren viel dat verzorgd wier deur Blokland uut Meneerse. Het was een verzoekplaeten programma mar natuurlijk had je toen nog niet zoveul plaeten as noe. Het waere altied detzelfde liedjes, alleen de volgorde veranderde wel es. Mar op een goeien dag - aevend liever gezied - had Blokland het over een nieuwe aanwinst. Je begriept dat de hele femieltje ineens opveerde in de oortjes spitste om voor de zoveelste keer C' est pour toi Montevideo te horen." Het was 1 april 1945. Ja, meneer Zoon, wat U schreef van het Flakkees schrijven dat vinden wij ook, maar U als Flakkeeënaar weet, dat al probeer je het op te schrijven, sommige klanken niet op papier te zetten zijn, die moetje weten, dat is nou dachten we waarvan ze zeggen: Dat is je Moers tael. Bedankt en tot weder horen? Redactie E.N. Mien vriendin in ik gienge elke Zaeterdagaevend naer de film bie oengs op durp. Mar die zaeterdag voor de rampnacht waoide huts oches al zo hard. In dat wier in de loap van dun dag steeds aarger. We liepe saeves nog een rondje over durp, voor we naer de film gienge. Mar hut sturmde zo hard, dat we mas beslote om naer huus te gaenToen ik thuus kwam zat mun moeder immekaor gedoke bie de kachel mun vaoder was al naer bed gegaen, die had noait gieën rust als het sturmde in hie had al dikkels gezeit als de dieken deur breken is er geen doen an. Nae een poosje zei mun moeder laeten mein oak mar naer bed gaen. Het was net of der wat in de lucht hing. Toen ik boven in bed lag kon ik nie in slaep komme. De wind bulderde om hut huus heen. Nae een hieele poos was ik toch in slaep gevalle, want ik schrok wakker van hut rollen van stieenen op hut dek. Laeter bleek dat de schouw van 't huus was gewaoid. Tegeliek wier dur beneje op de blinden geboengsd. "Hut waeter komt. Hut waeter komt." wier dur geroepe. Ik was zo beneje. Mien vaoder had z'n eige al angeklieëd in zei ik gaen naar de kaoi kie- ke wat er gaen- de is. Hie was nog mar net weg toen het waeter hut keukentje binnenstroamde. Ik keek deur 't keukenraempje in zag niks as waeter. Moeder en ik hadden gieên tied mieêr om oengs an te klieên. Vaoder kwam gelukkig al terug. Hie pakte oengs allebei beet in sleepte ons mee deur 't waeter naer den diek. Daer binne mun bie de fam. G. naer binnen gegaen, die weunden in een huus op dun diek. We kwer binnen. We binne toen naer de zolder gevlucht waer mun mit 7 maansen een hele hoos gezete ha. We gienge af en toe naer hut trapgat om te kieken of het waeter al gezakt was. In toen dat zover was binne mun naer beneje gegaen. De dochter van de fam. G. was oak vriendin van me. In saeme binne mun naer buten gegaen op het stuk diek in de kaoi waer hut nog droag was hamen toen heen en weer geloape. Eerst naer de Oastdijk want vandaer kon je het huus van mien groatouwers zien mit het dek in het zolderraem nog net boven waeter. Ik had een witte emmer bie mun in ik weet nog niet waer die vandaen kwam in wat ik er mee mos doen. Er stieng een vrachtwaegen op dun diek. Daer bin ik op geklomme en ha daer mit die emmers staen zwoaie. Hut raem wier opgeschove in ze zwoaiden terug. Dus hadden ze gezien dat ik hut was. We binne naer Den Bosch gebrocht mit nog mjeer maansen. De opvang was oak daer weer buutengeweun. Nae negen maenden konne mun weer terug. Mun broer weunde an de overkant. Die heit van alles gedaen om oengs te bereiken mar alles was ofgeslote. Ik weet nie mjeer hoe lang hut geduurd heit, mar hie heit toen bie de groenteman magge belle toen hie wist waer we ware. De klanten die in de wienkel stienge leefde oak mit z'n mee want toen hie moeder d'r stem hoarde barste hie in traenen uut in de maansen begonne oak te schreeuwen. Dur was veul schae mar dat is allemael goed gekomme. Hut aargste ware de slachtoffers, die als het 1 februari wordt elk jaer weer herdocht worre. In oak noe komt alles weer naer boven. Omdat hut 35 jaer geleje is. En hut is of dat hut gister was. Mevr. W. v. N., Oude Tonge Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) zal in de eerste helft van dit jaar het zogenoemde rijexamen-in-beroep en het rij-instructeursexamen overhevelen naar het particuliere bedrijfsleven. Met dit doel voor ogen worden thans onderhan delingen gevoerd met de stichting CBR in Rijswijk, de stichting CCV in Den Haag en de stichting VAM in Voorschoten. Deze organisaties hadden reeds vroeger belangstelling getoond voor een overname van deze overheidstaken. Bij de onderhandelingen komen onder meer de financiële en administratieve or ganisatie aan de orde, alsmede de positie van het betrokken personeel, dat thans nog werkzaam is bij het bureau Examens van de Directie Verkeersveiligheid van het ministerie. Minister Smit-Kroes is om onder meer financiële en organisatorische redenen niet ingegaan op een aanbod van de stichting Beta in Lelystad, de ANWB en een nog op te richten stichting Staats examens Rij- en Instructeursbewijzen in Den Haag. Het rijexamen-in-beroep is een herkan sing voor een afgewezen kandidaat en zal moeten worden afgelegd bij een deskun dige die door de minister van Verkeer en Waterstaat is aangewezen. NED. HER V. KERK Benoemd door de G.Z.B, en I.Z.B. tot toerustingspredikant voor de G.Z.B, en I.Z.B. D. Ph. C. Looyen te Wierden, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Nijkerkerveen P. H. van Harten te Wapenveld. Aangenomen naar: het beroep door de generale synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden, belast met het vormingswerk bij de Herv. Bond, voor Inwendige Zending op Ger. Grondslag (I.Z.B.) drs. H. de Leede te Emmeloord; Amsterdam (Thomaskoepelkerkgemeente) W. G. J. van der Sluys te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Ee drs. P. M. van der Meulen, kand. te Amsterdam; De Wilp drs. J. B. Hoomenborg, kand. aldaar; Venlo (protestantse kerkgemeensschap) drs. A. Meek te Duisburg-Ruhrort(BRD); Ermelo drs. L. van den Berg te Giessen- Rijswijk; Ermelo drs. J. S. Koops te Bergambacht; Scherpenzeel(Gld) drs. R. Gosker te Amsterdam-West. Aangenomen naar: Diemen-Watergraafs- meer-Bijlmer drs. J. J. A. de Graaf, kand. te Amsterdam-Zuid-Oost; Ee drs. P. M. van der Meulen, kand. te Amsterdam; De Wilp drs. J. B. Hoomenborg, kand. al daar; Damwoude drs. A. Bouman te Zwartsluis. Beroepbaarstelling: drs. P. M. van der Meulen, kand. te Amsterdam; drs. J. B. Hoomenborg, kand. te De Wilp. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Bruchterveld, Lutten en Roodeschool drs. A. S. van der Lugt, kand. te Kampen; Onnen (Gr.) drs. A. S. van der Lugt, kand. te Kampen. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Alkmaar i.s.m. Zaanstreek- Centmm drs. R. Ganzevoort, past. medew. aldaar, kand. te Wormerveer; Amersfoort en Eindhoven drs. A. van der Dussen te Haarlem. Aangenomen naar: Alkmaar i.s.m. Zaan- streek-Centmm drs. R. Ganzevoort, past. medew. aldaar, kand. te Wormerveer. Beroepbaarstelling: drs. R. Ganzevoort, kand. te Wormerveer; W. M. van der Vegt, Groenendaalstraat 6,. 3512 AD Utrecht, tel. 030-939801. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Leeuwarden A. Hilbers jr. te Emmen; Zaamslag J. Veenendaal te Barendrecht. Bedankt voor: Nunspeet J. Brons te Urk (Maranathakerk); Bennekom H. R. H. A. de Boer te Eemdijk. Aangenomen naar: Albasserdam L. C. Buijs, kand. te Apeldoom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Oud Beijerland A. Bac te Bodegraven; Zoetermeer B. van der Hei den te Woerden. Bedankt voor: Unionville(Can.)J. J. van Eckeveld te Zeist. Internisten en behandelend artsen in ons land worden zo overstelpt met aanvragen voor gratis insuline-pennen, dat ze dia betes-patiënten moeten verzoeken, geduld te hebben. Een aantal van hen was der mate verrast door de aankondiging van de Stichting Nordisk Nederland, dat ze hun patiënten een briefje hebben moeten schrij ven. De nieuwe Insuuject-vulpen was een cadeautje ter gelegenheid van het tienjarig bestaan deze maand. Hoewel de procedure vrij eenvoudig was opgezet, waren de afgelopen week de wachtkamers voortdurend zo overvol, dat overal lange wachttijden ontstonden. De Stichting heeft suikerpatiënten via de spe ciale telefoonlijn begrip gevraagd voor de positie van hun arts. De oorzaak van de plotselinge dmkte wordt gezocht in de mogelijk gerezen suggestie, dat slechts een beperkt aantal insuline-pennen beschikbaar zou zijn. Vol gens een woordvoerder van de Stichting is dat niet het geval: 'Er is geen reden tot overhaastig handelen. Ook aanvragen van mensen die even op hun beurt bij de dokter wachten, worden gehonoreerd'. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Er is een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen D.E.Z. - Dirksland22-6 Afdeling II: J. Lodder - S. Hoogzand2-0 A. Knape - M. van Lente1-1 A. v.d. Veer - J. A. van Hoorn2 - O Afdeling T. J. van Hoom - J. Dekker2-0 I. Mackloet - K. Vis1-1 H. Koese - P. Leroy2-0 Afdeling III: A. Krijgsman - J. v.d. Kooij2-0 C. v.d." Groef- J. Verbiest1-1 Afdeling IV: L. van Erkel - R. Jacobs1-1 Richten.... schieten.... mis.... raak?!!! Trekt dit jou aan, kom dan zaterdagavond a.s. naar „Onder de Wiek", waar we een open avond met een buksschietwedstrijd hopen te houden. Overigens, als het bovenstaande je niet aantrekt, zijn er nog genoeg andere dingen te doen. Je bent van harte welkom, de koffie staat om 8 uur voor je klaar! Tot ziens. OJW-team Op 22 januari j.l. vond in de „Gmtters- wei" te Oude Tonge een winterconcert plaats, m.m.v. de Fanfare en het Jeugd- orkesto.l.v. Hugo Verwey. De werken die werden uitgevoerd vóór de pauze waren o.a. Evolution van W. Houtvast, een stuk uit de afdeling Uitmuntendheid. Ook de concourswerken van 14 november j.l. werden nogmaals uitgevoerd. Hiermee behaalde Voomit' een 1 e prijs met pro motie naar de 1 e afdeling, een waar succes voor Hugo Verwey en zijn orkest. Deze avond vonden ook enkele huldigin gen plaats. De heer P. J. Kleinjan, sekr. K.N.F. afd. Z.H. complimenteerde Be- Bemadette Braber (12'/2 jaar lid van 'Voomit'); speelt op bugel haar partijtje mee; is ook nog lid van 'Sempre Cres cendo'; een aktief lid die muziek echt als haar hobby ziet. Een steun voor de ver eniging, zeker als meisje een prestatie dat ze al zolang meespeelt. Nadat hij de speld en oorkonde had over handigd sprak hij Koos van der Welle toe (12'/2 jaar muzikant bij 'Voomit'); zelfs nog twee jaar voorzitter geweest; in de roerige dagen van 'Vooruit' toen vooral de majorettes in opkomst waren; waar veel werk aan zat. Gelukkig is Koos als muzi kant gebleven. Wij hopen dat deze muzi kant nog vele jaren mee zal blijven draaien. Ook van der Welle werd de onderschei ding brons overhandigd. Daama sprak hij J. Veenstra toe 12'/2 jaar lid) en al vele jaren de rechterhand van voorzitter H. F. Braber; een kanjer van een penningmeester. Als slagwerker begonnen, daama Euphonium en nu op de grote bas. Een prima muzikant die veel voor 'Voomit' heeft gedaan. De heer Kleinjan hoopte dat hij nog lang als bestuurslid zal aanblijven. Omdat het Verenigingsgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente te Middel- harnis telkens weer te klein blijkt te zijn voor het kerkewerk en voor recepties, is tot uitbreiding van het gebouw besloten. Om enigszins in de te maken kosten te kunnen voorzien, zullen wat evenementen plaats vinden. Begonnen wordt met een koor- en samenzangavond in de Neder landse Hervormde Kerk te Middelhamis op zaterdag 20 febmari a.s. Ds. J. Maasland, oud-predikant van Middelhamis zal een meditatie houden, getiteld „Christus, de Hoeksteen". De Hervormde Zangvereniging „Jeduthun", met haar dirigent Ab Vroegindeweij, zal samen met de trompettisten Sjaak van Broekhoven en Hans Kom een muzikale bijdrage leveren. Het orgel zal worden bespeeld door Martin Mans en Ab Vroegindewey. Het programma behelst veel samenzang. De avond, die om half acht begint, wordt geopend door ds. P. H. van Trigt en gesloten door ds. K. ten Klooster. Gelet op de te verwachten grote belangstelling voor deze avond zullen de deuren van de kerk om 7 uur open gaan. De toegangsprijs is 2,50. Daarnaast zal er een koUekte worden gehouden. Ook brons was zijn deel en een oorkonde. En de jubilarissen van harte gefeliciteerd door de heer Kleinjan en de voorzitter van 'Voomit'. Daama werd het programma vervolgd. Na dit optreden volgde er een optreden van de majorettes o.l.v. Bea van Balen. Na de pauze kwam het Jeugdorkest aan de beurt, de dirigent H. Verwey kondigde zelf de werken aan. Ook trad er een solist aan op hoom. Het werk (Air poetique for hora and Band van Ted Huggens) met als solist René Bo- gaarts boeide het publiek. Choral in Rock out werd bewerkt voor synthesizer met als solist Danny Lek- kerkerk. Na deze stormachtige optredens vervolgde 'Vooruit' zijn concert met Star Wars, een bewerking van Hugo Verwey. Na de sluitingswoorden van de voorzitter, die een speciaal woord van dank uitbracht aan de ladyspeaker Nellie de Jonge, het orkest en het publiek. Hij bedankte allen voor hun aanwezigheid. Ook de winke liers voor hun financiële medewerking o.a. fa. Lekkerkerk, fa. Frontier, fa. Lambert, de Witte Stee, schildersbedrijf G. Meeu- wis,G. R. Winkels v/hBezuijen en verder alle adverteerders. De voorzitter gaf nog aan dat op 12 maart - 9 april en 15 april evenementen zijn in de „Gmtterswei". Daarna bleef men nog vele uren gezellig bijeen. Bij de ramen gaat de meeste warmte verloren. Het plaatsen van dubbel glas beperkt dit warmteverlies in belang rijke mate. Zo'n dubbele beglazing kan met voorzetramen en met kant-en- klare dubbele miten worden gemaakt. Het laten plaatsen van dubbel glas in bestaande kozijnen brengt een forse investering met zich mee. Het is een maatregel die, als het om besparen gaat, pas op langere termijn wordt temgverdiend. Zo'n maatregel moet dan ook weloverwogen worden ge nomen. Het is zinvol om bij deze afweging ook de verbetering van het comfort te betrekken. Welke vakman en welke glassoort kiest u? Dat vraagt om oriëntatie en goede voorlichting. Bij het gasbedrijf kunt u onafhankelijk advies inwinnen. In het bouwcentram in Rotterdam (Weenaa 700, tel. 010 - 4309911) is een permanente expositie over wonen en isoleren ingericht. Maar ook de erkende vakman kan u goede voor lichting geven. Thermische beglazing in de woonka mer levert bij de huidige gasprijs een besparing op van zo' n 11,- gas per m^ per jaar. Voor slaapkamers is dat 6,70 per m^ per jar. Een gemiddelde woonkamer met 10 m^ glas levert dus 110,- per jaar op. Maar ja, wat is de gasprijs over vijfjaar? En hoeveel is het verbeteren van het comfort u waard? Het is niet zo moeilijk om zelf uit te rekenen wanneer u uw investering emit zult hebben. Als u de besparing optelt bij het duidelijk toegenomen comfort, dan blijkt dat de aanschaf van dubbele beglazing een goede beslissing kan zijn. Voor vragen over deze aktie of over energie in iiet algemeen kunt u terecht bij de AFDELING VOORLICHTING van de EMGO. ...E MG O De tabel voor de week van: 18 januari t .e.m. 24 januari 1988 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m" 13 m' 177 m' 600 m= 16 m' 211 m' 700 m' 19 m= 250 m' 800 m' 22 m' 286 m' 900 m' 24 m" 320 m' 1000 m' 27 m^ 359 m' 1100 m" 30 m' 393 m" 1200 m' 33 m^ 429 m' 1300 m' 35 m' 465 m' 1400 m^ 38 m' 503 m' 1500 m= 41 m' 536 m' 1600 m' 44 m' 574 m' 1700 m= 46 m' 609 m' 1800 m' 49 m^ 646 m' 1900 m^ 52 m^ 682 m' 2000 m" 55 m^ 719 m' 2200 m= 60 m^ 792 m' 2400 m' 66 m' 866 m= 2600 m' 72 m= 939 m'' 2800 m^ 77 m^ 1011 m' 3000 m= 83 m' 1082 m' 3500 m= 97 m' 1267 m=' 4000 m' 111m' 1447 m= 4500 m^ 125 m' 1632 m' 5000 m' 139 m' 1814 m' 5500 m^ 153 m= 1996 m' 6000 m^ 167 m= 2179 m' N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREEOVERFLAKKEE PostbusS 3240AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel 01870-2244 Weersomstandigheden: Bultentemperatuuraanzleniijk boven normaal Windsnelheid op normaal niveau. (ENI DE INVe9TE|aN)& töM-TEK OP

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 9