Het lied van de zêê kd ^Leasing Trends^ Een Pomp Accumulatie Centrale in Nederland Een verjaardag fJamiSemaii Garage KNÖPS B.V. InabretMse Muziekkamerconcert met orgel en clavecimbel Onze SHOWROOM 1249r Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Lezing Stichting Goereese Gemeenschap: Kustwacht neemt opsporings- en reddingstaak over van Marine Oud-inwoner Wittekoek overleden Garage v. d. Velde b.v. „Christen zijn in China" 6| b I L| S S" 60e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond <TTMl1'-i*"*' is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Zichtbaar bakken en grillen Dubbel genieten van de fijnste gerechten. n ARJO VAN DER GRAAFF PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER A. J. van Rumpt DDDDDnannaDDDDGnGnnnnnn n D n D G G G G G G G GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGG „WONEN VRIJE TIJD" 17-18-19-20 februari 1988 Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer m^mf?' Historie Bekken plus dijk Ophalen oud papier voor de zending Vermogen rV\ IVIercedes-Benz Service 01870-4466 VRIJDAG 29 JANUARI 1988 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 Telefaxnr. 01870 - 5736 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Er is zondag wat te vieren. Elke zondag trouwens. Vanouds heeft de christelijke kerk herdacht op deze dag-de eerste van de week - dat Christus uit het graf verrees. Zou Zijn kerkzich daar niet over verheugen? Of is dat vanzelfsprekend? Die dag neem je mee, iets anders dan de rest, maar geen vierdag. Maar goed, zondag is er nog meer te vieren. Onze koningin is jarig. Dat hoeft niet tot uitbundigheid of overdreven ge doe te leiden. Ook de voorbede is een uiting van dankbaarheid. Wat is vieren meer dan dat?Ik zal gedenken hoe voor dezen. Ons de Heere heeft gunst be wezen". Ook in haar leven, ook door haar. Een staatshoofd gunst van God? Is die gedachte niet achterhaald? Moeten we dan terug naar romantische tijden Doen we dan mee aan verering? Wij, in de twintigste eeuw, zijn toch te nuchter voor dat soort zaken? Of toch weer niet? Je zou soms denken van niet. Het konings huis interesseert ons, we kunnen er veel van hebben. Gelukkig maar. En toch weer niet ook. Bij hen is niet goed te praten wat Gods Woord zonde noemt. Maar ook: zijn we op de goede weg als onze belangstelling niet verder gaat als de gangen van hare majesteit nagaan? Dat doen we maar al te graag. Van roddel nee, wij niet tot mooie geïllustreerde uitgaven. De koninklijke familie als een soortprivébezit. In voor- en tegenspoed. Waar wij behoefte hebben onze emoties te verbergen of in besloten kring te verwerken, komen overheids- personen juist in de belangstelling. Een van de Oranje's was letterlijk kind van de staat. Soms lijkt het er nog op. Of het dan niet mag? Of we niet mee mogen leven. Mogen we onze verbonden heid met het vorstenhuis niet tonen? Moet er dan geen tegenwicht gegeven worden aan revolutionaire of republi keinse stromingen in de maatschappij? Is het onschuldig vermaak van bijvoorbeeld foto's verzamelen dan ook al fout? Nee, als we maar een paar zaken in het oog houden. In het Wilhelmus belijdt de eerste Oranje dat hij de koning van Spanje altijd geëerd heeft. Tussen eren en vereren ligt een wereld verschil. Zeker als in dat eren verder gezien wordt. Gezien wordt op Hem Die zegt: ,,Door Mij regeren de vorsten". De gangen van het koningshuis nagaan. Fout, tenzij we daarmee bedoelen de gangen van de Koning der koningen na te gaan, in de geschiedenis van land en volk, tot op vandaag. Alleen wie oog heeft voor de worteling van het huis van Oranje in onze ge schiedenis weet nu waarom er zondag wat te vieren is. Die weet met Groen van Prinsterer hoe ons volk zich ont wikkelde tot een protestants volk. Hoe Willem van Oranje daar zijn goed en bloed voor over had. Hoe hij daarnaast oog heeft gehad voor de „rechten" van het volk, belichaamd in de Staten. Door de hele geschiedenis heen speelt dat Huis een rol. Soms op de voorgrond, soms in ballingschap. In kritieke tijden deed de naam Oranje wonderen bij het volk. Dikwijls waren zij het scharnier punt tussen het ,,grauw" en de regenten. Bij zo'n verwevenheid is het te begrijpen dat kerk-staat en Oranje in één adem worden genoemd. Is de verknochtheid In de concertserie in de Muziekkamer van Piet Westhoeve, Koolweg 11a te Oud- dorp, staat voor zaterdag 6 februari a.s. een interessant concert op het programma. Diane Middelkoop en Geert Bierling spe len dan werken van J. S. Bach en J. L. Krebs op orgel en clavecimbel, het laatste een instrument welke door Matthijs Mijn- ders uit Goedereede gemaakt is. Voor de pauze worden composities van J. S. Bach gespeeld. Het concert begint met het Concerto in C-majeur voor twee toets- instrumenten, naar het Brandenburgs Concert nr. 2, in een transcriptie van Geert Bierling. Daarna voor orgel een koraaltrio over „Allein Gott in der Höh sei Ehr", en tot slot klinkt de Partita no. 3 in a-mineur voor clavecimbel. Na de pauze improvi- seertGeertB ierling een koraalpartita over Psalm 130 en daarna eindigen beide mu sici met het Concerto in a-mineur van Johann Ludwig Krebs voor orgel en clave cimbel. Geert Bierling en Diane Middelkoop stu deerden aan het Rotterdams Conserva torium orgel en clavecimbel. Geert Bier ling is organist van de Oude Kerk te Rotterdam-Delfshaven. Hij won prijzen op diverse concoursen, o.a. te Deventer en Brugge (Festival van Vlaanderen). Hij speelde enkele malen voor de radio en maakte een plaatopname op ,,zijn" orgel in Delfshaven. Diane Middelkoop en Geert Bierling heb ben een ruime concertpraktijk, zowel als duo als solistisch en ook op Goeree-Over- flakkee hebben beiden reeds verschillende keren gemusiceerd. Het concert in de Muziekkamer begint om 20.15 uur. Toegang, incl. programma en koffie in de pauze 7,50 (scholieren, CJP en 65-|- 6,-). Plaatsbespreken is ge wenst (tel. 01878- 2764). Het volgende concert in de serie Muziek kamerconcerten is op zaterdag 19 maart 1988. Dan spelen voor u Marten Hem- minga, klarinet en Piet Westhoeve, orgel en piano. Voor topkwahteit, goede sen/ice en voordelige priiten. FOTO FILM REPORTAGE VIDEO-COMPUTER lU C3 C3 Weint'sar 3S Molenweg 4 Oudüorp Telefoon 01878- lÈU en 2U0 Filieel Rene^M Pnnnnop Hogeioam 172 - Telefoon 01116-1400 aan de Kroon uit te leggen. Oranje is ook een instituut, een instelling, van God gegeven. De koningin, de koninginnen, regeren bij de gratie Gods. In hen zijn de gangen van De Koning na te gaan. En voor de rest? Ziet u uw daden, ge dachten, missers, kleinzieligheid, eigen wijsheid, ongeloof en bijgeloof graag zwart op wit? Van koningen en prinsen wel. Het zijn ook mensen, van gelijke beweging. Ten diepste kunnen ook zij alleen maar van genade leven, echt leven. Onze koningin hoopt vijftig jaar te wor den. Zullen we dat in voorbijgaan van allerlei franje echt vieren? Dat kan nog, het mag nog. Zij die geluk aanbrengt heeft de geluk- aanbrenger Christus nodig. Naast vieren, valt er ook heel wat te wensen. Daarom is het goed dat deze bijzondere verjaardag op zondag valt. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS danjoog de wind hard over 't waeter dat liep in liep tot an den diek we waere klein in wisten laeter: de zéè is machtig tegeliek. in waer de vloewd is weggedreve daer groeit noe haog het wilde gras daer heit de zêê oens weergegeve het land dat êêns verdroenke was nog must de zêê zacht in je óören as buten waoit de westenwind de brandieng bluufje altóós hódre want bin je niet een eilandkind? T. Knöps ATAG KFA3 gas/electro fornuis 4 gasbranders ovet met thermostaat en dubbele ruit, voor zien van gril. Adviesprijs 1320,- vooraüe lekethetd VINGtRLING 3-M!D0ELHARNIS-TEL 0^870-3518 VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01B77-3517 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet familiebeurs ,,DE STAVER" MIDDELHARNIS voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 l^•^l^l^|^|^|^•^l^|^'^'^•^•f'^>^4->^■|^^^T^<^^.4. Nederland heeft als vlak land aan de Noordzee, na eeuwenlange ge vechten met het water, een infrastructuur van internationale allure. Echter, het gebruik van water in Nederland voor het opwekken en opslaan van energie, zoals elders in de wereld, is in Nederland, door het ontbreken van natuurlijke hoogteverschillen van betekenis, beperkt geweest Het streven naar mogelijkheden om de stroomkosten te verlagen, leidde in '980 tot de ontwikkeling van het Plan Lievense. Een plan, waarbij, gebruik makend van de ondiepe kustwateren, op kunstmatige wijze hoogteverschillen worden gecreëerd. Een plan dat, ook naar het oordeel van de Nederlandse Regering, een verdere uitwerking waard bleek. Donderdag 11 februari organiseert de Stichting Goereese Gemeenschap en lezing over deze interessante ontdekking. In het rapport „Windenergie en Water kracht" van mei 1981 zijn de eerste resul taten vastgelegd. Op grond van de con clusies heeft de regering haar standpunt bekend gemaakt en aanbevolen met de grootst mogelijke voortvarendheid de voorbereidende studies en procedures ten behoeve van de nodige beleidsbeslis singen ter hand te nemen. Dit beleid is vastgelegd in „Windenergie en Opslag" van juli 1982. In dit regerings standpunt werd een spoedige totstand koming van een demonstratie windenergie park aangekondigd. Tevens werd besloten tot het verrichten van haalbaarheids studies voor opslagsystemen, waaronder een PAC-systeem. In het PAC-projekt werken overheid en bedrijfsleven samen. Participanten zijn Rijkswaterstaat, Hollandsche Beton Groep nv, Ballast Nedam Groep nv en Raadgevend Ingenieursbureau Lievense bv. Opdrachtgever namens het Ministerie van Economische Zaken voor deze studie is de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij bv (NEOM). Eind 1985 zijn voorontwerpen voor di verse lokaties gepresenteerd, één in het IJsselmeer en drie voor de kust. Die ontwerpen voorzien in een bekken meteen diameter van ongeveer 4.000 meter. De hoogte van de cirkelvormige dijk van het OOLTGENSPLAAT Morgen (zaterdag 30 januari) wordt weer oud papier opgehaald voor de zending van de Geref. Gemeente. Om 9 uur gaat de ploeg van start. Vriendelijk verzoek alles vroegtijdig gereed te zetten, liefst ge bundeld of in dozen. De Kustwacht heeft begin januari de op sporings- en reddingstaak overgenomen van de Koninklijke Marine. De Marine blijft haar materieel en personeel hiervoor ter beschikking stellen aan de Kustwacht, maar de coördinatie voor de inzet daarvan al voortaan vanuit het Kustwachtcentrum te IJmuiden plaats vinden en niet meer vanaf het Marine Vliegkamp Valkenburg. Tijdens de akties zal het Kustwachtcen trum zich melden als „Reddings Coördi natie Centrum IJmuiden" (RCC IJmui den). De Reddings Coördinatie Centra in de ons omringende landen en de organi saties binnen Nederland die zich voor het opsporen en redden van mensenlevens op zee) inzetten zijn over deze taakovername ingelicht. De coördinatie betreft ook de opsporing en redding van mensenlevens betrokken bij een luchtvaartongeval. Alle kustwachtcoördinatoren hebben hier voor een opsporings- en reddingscursus in Engeland gevolgd. Bij een internationale oefening in september heeft het personeel van het kustwachtcentrum zich met goede resultaten van zijn taken gekweten. De overdracht op 4 januari jl. moest wachten op het realiseren van directe telefoonver bindingen tussen een civiele organisatie als de kustwacht en centra in een militair netwerk. CANADA - OOSTFLAKKEE In een verzorgingshuis, waar hij sinds enkele maanden zijn intrek had genomen, overleed maandag 25 januari 1988 plotse- lind, de heer Willem Wittekoek, sinds 28 maart 1984 weduwnaar van mevrouw Alie M. Vetter. De heer Wittekoek, die de leeftijd van 77 jaar bereikte woonde te Georgetown/Ontario (Canada). In 1953 emigreerde het echtpaar Witte koek-Vetter met drie zonen naar Canada. Zij waren beiden afkomstig uit Ooltgens- plaat. De heer Wittekoek heeft als land bouwer vroeger gewoond op het z.g.n. Sluis aan de Galathesedijk. Zijn echt genote kwam uit Langstraat en was een dochter van de Eerwaarde heer T. Vetter, godsdienstonderwijzer, aldaar. Voor hun vertrek naar Canada was het gezin woon achtig te Oude Tonge. In Canada zijn hun drie zonen getrouwd en ook aldaar woonachtig. Regelmatig bracht het echtpaar een bezoek aan hun geboorteland. In 1985 en 1986 is de heer Wittekoek nog bij zijn familie op bezoek geweest. Donderdag 28 januari is de overledene bij zijn vrouw begraven te Georgetown. De laatste fase van het totstandbrengen van de verbindingen zal nog voor het einde van deze maand klaar zijn. De laatste maanden van vorig jaar werden gebruikt om het personeel van het Kustwacht centrum aanvullend praktisch te trainen. De Marine had hiervoor twee man op het Kustwachtcentrum gedetacheerd, terwijl luchtvaartzaken en luchtvaartradiotele- fonie praktisch werden beoefend bij de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol. Voor lopig zal nog één verbindingsfunctionaris van de Marine op het Kustwachtcentrum gedetacheerd blijven. bekken bedraagt ongeveer 70 meter. In de teen van het buitentalud is over circa 400 meter lengte een betonconstructie voor zien waarin veertien pompturbines staan opgesteld. Het lijkt reeds nu economisch aantrekke lijk om 's nachts en in het weekeinde goedkoop leverbare energie op te slaan. Dat gebeurt door middel van het pompen van water in het accumulatiebekken. In perioden waarin de vraag naar energie stijgt, wordt deze opgeslagen energie af gezet tegen (uiteraard hogere) prijzen, door een deel van het water uit het bekken te laten stromen. Daarbij worden de lager gelegen turbines aangedreven. Daarnaast biedt de PAC de mogelijkheid voor het bufferen van energie waarvan het aanbod onregelmatig is, zoals windener gie. De nu ontworpen Pomp Accumulatie Centrale heeft een garantievermogen van 2.000 MW en een gemiddeld vermogen van circa. 2.500 MW met een opslag capaciteit van 20 GWh. Bij het ontwerp van dit grootschalige waterbouwkundige PAC-project is uit gebreid aandacht besteed aan aspekten met betrekking tot flora, fauna, land schap, gebruiksfunkties en veiligheid, en hoe deze aspekten maximaal in het plan kunnen wordsn geïntegreerd en benut. Het voor Nederland ontwikkelde PAC- concept kan worden toegepast in laag gelegen gebieden met zand- en klei-af- zettingen in de wereld. Daarom is hier sprake van een projekt van meer dan alleen nationale betekenis. De realisering ervan in Nederland zal ongetwijfeld een sterke stimulans zijn voor de vele sectoren in de bedrijfstak waterbouw en voor de toeleverende industrie. Tegelijkertijd voegt het een nieuwe dimensie toe aan de exportmogelijkheden. Overigens mag zo'n systeem voor het opslaan van energie nieuw voor Neder land zijn, maar elders in de wereld be schikken de belangrijke industrielanden reeds over één of meer soortgelijke cen trales, echter vaak gebruik makend van natuurlijke hoogteverschillen. Qua vermogen, vervalhoogte en omstan digheden is het PAC-ontwerp enigszins vergelijkbaar met een reeds bestaande pompturbine-centrale in de staat Michi gan in de Verenigde Staten. Dit projekt is gebouwd aan de oever van Lake Michigan op een zand- en kleibodem en is reeds vele jaren in gebruik. OUDDORP Over dit onderwerp, waarbij dia's zullen worden vertoond, hoopt mevr. Mijnders- van Woerden a.s. dinsdagavond, om half 8 in het Herv. Verenigingsgebouw, een inleiding te houden voor de leden van de Herv. Vrouwenvereniging „Ora et La- bora". Belangstellenden zijn hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1