IN GESPREK MET..,, Ds. Pieter van Dijke-school in Bru geopend Zeehondencreche heeft donateurs nodig zeeliondencrèche L Bastia Moree, werkzaam op Haïti PIETERBUREN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 29 JANUARI 1988 Ze is in dienst van de interkerkelijke organisatie,. Woord en Daad". Als verpleegkundige is ze twee en een halfjaar geleden uitgezonden naar Haïti. Voor het eerst is ze met verlof thuis. Ik heb een gesprek met haar bij haar ouders in Nieuw Beyerland. Op weg er heen probeer ik, rijdend onderlangs de Spuidijk, de grote plassen te omzeilen. De wind doet de kale bomen op deze donkere middag in januari diep voorover buigen. Wat moet dit klimaat verschillen met dat van Haïti. En wat moet het hele leven hier in Nederland anders zijn! Dat zijn zo van die overpeinzingen die je onderweg hebt.... Ik vraag Bastia of ze iets over haar werk op Haïti wil vertellen: „Ja, vroeger heette het zendingswerk. Dan ging je „de bruine kindertjes helpen", zoals er dan gezegd werd. Nu noemen we het ontwikkelingswerk. Méér dan vroeger proberen we nu de problemen die er zijn bij de wortel aan te pakken. We zijn er achter gekomen dat de mensen van het land zelf méér verantwoordelijkheid voor de op gezette projekten moeten dragen. Ze moeten er zelf bewuster mee bezig zijn. Samen met de Nederlandse en Haïtiaanse collega's probeer ik, met Gods hulp, de woorden Woord en Daad inhoud te geven. We hebben verschillende projekten opgezet die in secties zijn onder gebracht. Een ieder heeft daar zijn of haar taak. Je moet jezelf eigenlijk als maneger van een sectie beschouwen. We streven er naar om de Haïtianen zélf voor ver schillende funkties op te leiden. We zijn nu weer een nieuwe kliniek gestart. De eerste dag stonden er meteen al 81 Haïtianen voor de ingang! Er werkt een Haïtiaanse dokter. Zelf heb ik de pharmacien en de archivist ingewerkt. Leuk werk; het heeft niet veel meer met verpleging te maken maar je moet hier goed flexibel zijn. Ook de sectie Onderwijs en Adoptie" vormt een belang rijk onderdeel van onze aktiviteiten. Met de jeugd begint de toekomst. Dankzij de sponsors in Nederland (Woord en Daad heeft 9200 adoptiekinderen op Haïti) kunnen we een steentje bijdragen. Deze kinderen krijgen schooluniformen, schoenen, boe ken, eenmaal per dag een maaltijd. Voorts worden leraren en directeuren geschoold. We hopen dat het onderwezen kind z 'n bijgebrachte kennis gaat ge bruiken voor de verdere ontwikkeling van z'n familie, dorp en land". „Je hebt een opleiding tot verpleegkundige gedaan. Vind je het lesgeven moeilijk?" „Ik spreek de taal, Frans Creools, redelijk goed. De eerste keer zag ik er erg tegen op om in deze taal les te geven. Maar de Heere heeft me werkelijk geholpen. Wat ging het fijn. Wat voelde ik me ontspannen! Het ging gewoon leuk. Ik geef lessen over b.v. wormen, koorts, huidziekten, mond-op-mond-beademing". Het is boeiend om naar Bastia te luisteren. Ze praat heel enthousiast over haar werk, haar gezicht straalt blijheid uit. Ik wil graag van haar weten of ze, gezien de politieke onrust en de ongeregeldheden die er plaats vinden, nooit bang is: ^^Hf^- „Soms snap ik het zelf ook niet maa rik ben nog nooit bang geweest. Ik heb een groot Godsvertrouwen, je moet het overgeven want mijn taak ligt daar. Maar je moet het gevaar natuurlijk niet zoeken door 's avonds over straat te gaan". „Wat doe je in je vrije tijd?" Ook dan kom ik tijd tekort. Vaak ga ik bij vrienden op bezoek, ook Haïtiaanse. En ik schrijf veel brieven! Want de achterban is heel belangrijk. Zeker van mijn familie krijg ik trouw iedere week post. In Port au Prince, waar ik woon, ga ik weleens winkelen. Ik tut me heus af en toe wel op hoor". „Je zegt: mijn taak ligt daar. Komt er ook nog een klein beetje avontuur bij kijken?" „Dat óók wel. Daar komg nog bij dat ik een grote belangstelling voor andere culturen heb. Ik vind ook dat het goede in een cultuur behouden moet blijven. Wat op Haïti niet goed is, dat is de VOODOO, een Heidense godsdienst. Velen zijn daar bij opgegroeid en het blijft de kop op steken! Maar gelukkig zijn er ook velen die zich tot het christendom bekeren!" Ze kan uren over Haïti praten. Het is duidelijk dat haar hart daar is. Graag gaat ze er straks, halffebruari, weer heen. Wel heeft ze zich voorgenomen om voortaan ieder jaar met verlof te komen. Want vader en moeder zijn ook belangrijk.... Nog even praten we over de erbarmelijke omstandig heden van de mensen in de krottenwijken van Port au Prince. Bastia heeft er veel dia 's over. Veel zou er over te vertellen zijn in deze rubriek maar ik heb u in boven staande iets over het leven en werken van Bastia willen vertellen. Ik zou zeggen: laten we, ieder op zijn manier, Bastia iets meegeven: in Woord en Daad. Postbank 30.20.900. Hulpaktie Woord en Daad, Gorinchem. Teunie Knöps Voorafgegaan door een samenkomst in de kerk de Gereformeerde Ge meente in Nederland, werd zater dag 23 januari te Bruinisse de Ds. Pieter van Dijke-school ofïicieel in gebruik genomen. De dienst in de kerk wilde een uiting zijn van de grote dankbaarheid, dat het na 15 jaar gelukt was een eigen school te Bruinisse te krijgen. Ds. F. Mallan, veertig jaar geleden te Bruinisse als jong predikant gekomen, bepaalde zijn gehoor bij Psalm 34 12. Komt Kinderen hoort naar mij, ik zal U des Heeren vreze leren. Een Psalm van David, volgens het opschrift, gedicht na een episode uit zijn leven, doorgebracht bij de Filistijnse koning Achiz. David moest de vreze des Heeren eerst leren van de grote Koning, de meerdere van David en zo moeten en mogen ook de onderwijzers aan de school, zich niet verbeelden dat zij wel eens even die Vreeze des Heeren in de harten der kin deren over kunnen brengen, want ook dat is het werk van de Heilige Geest. Maarzij kunnen in woord en gebed, wel vragen om die Geest, zonder welke ook op deze nieuwe school geen onderwijs naar Schrift en Belijdenis kan worden gegeven, of zal het geen vruchten geven. Want niet alleen maatschappelijk moeten de kinderen wor den voorbereid, een onderwijs vanuit de zuivere leer van Gods Woord kan niet worden gemist. Tijdens zijn ambtsperiode in Bruinisse was er in Nederland nog grote dankbaarheid over de bevrijding na de oorlog. Ook het Christelijk onderwijs was toen nog anders, dan in onze dagen, nu er sprake is van een verontachtzaming van God en Zijn Woord, zoals die nu ruim 25 jaar geleden begon en die tot op de huidige dag heeft doorgezet, zodat men nu terecht spreekt van een verloederde samenleving. De andere geest die ook doordrong in Kerken van de Gereformeerde Gezindte liet ook in het onderwijs zijn sporen ach ter, zodat het noodzakelijk werd om eigen scholen te stichten, ook in Bruinisse, waar men twintig jaar geleden daarover al be gon te denken en waartoe in 1973 de eerste pogingen werden gedaan. Na de kerkdienst richtte ds. Mallan de officiële opening en hierna werd ook ge sproken door burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse die eveneens sprak over de normverlaging die deze tijd kenmerkt. Geld, geweld, getallen, machines, com puters, zij brengen de menselijkheid en de persoonlijkheid in de knel en een goede opvoeding thuis gepaard aan een goede opvoeding op school moet de jeugd weer baar maken, om staande te blijven in de zich steeds meer van God en Zijn gebod afkerende maatschappij. In de zeventiger jaren moesten, omdat ze niet voldeden aan de wet de aanvragen voor een eigen school worden afgewezen, maar het voor lopig bestuur dat zich voor het stichten van de school had ingezet, hield vol en maakte dankbaar gebruik van mogelijk heden die wetsveranderingen meebrach ten. „Een bijzondere en zeer glorieuze dag voor de schoolgemeenschap en de daar mee verwante kerkformatie", zo typeerde Hekman deze dag. Voor de gehele ge meente een reden tot tevredenheid. In het nieuwe schoolgebouw, naar ont werp van het architectenbureau Slinger land te Bruinisse, werd door verschillende kinderen gezongen en gedeclameerd. Een dankwoord werd gesproken door ouderling C. J. W. Wolfensperger aan Hem Die alle plannen deed gelukken, maar ook aan de gemeenteraad, het archi tectenbureau en de bouwers van de school en de kinderen die een wandkleed voor de nieuwe school hadden gemaakt. In deze toespraak belichtte hij nog eens de man die in de vorige eeuw, ook op Brui nisse zijn stempel had gedrukt op het zedelijk en godsdienstig leven van Brui nisse. Uit een boek, Bruinisse in de loop der eeuwen, had hij opgediept dat nu 125 jaar of meer geleden, op de zondagen door de mosselvissers wel werk aan hun scheep jes was verricht, maar dat ds. van Dijke, die na zijn krachtdadige bekering, als oefenaar en later als predikant van zijn woonplaats Sint Philipsland uit, ook hier kwam preken en een gemeente stichtte. En dit had het schoolbestuur tot de ge dachte gebracht, de nieuwe school naar hem te noemen. De school die thans 63 leerlingen telt, staat onder leiding van het hoofd, de heer M. Koster. Aan de school zijn naast de Start 2e groepbasiseducatie in de gemeente Goedereede Op het hele eiland Goeree Overflakkee zijn verschillende groepen basiseducatie, soms ook Open School genoemd. In totaal zijn dat er nu dertien. Er zijn verschillende basiseducatiegroe- pen in Middelharnis. Verder is er een groep in Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude Tonge, Dirksland, Herkingen, Me lissant en Stellendam. De basiseducatie in Stellendam is vorig jaar oktober gestart en er is grote belang stelling voor. De Stichting Volwasseneneducatie is nu bezig met het werven van deelnemers in Ouddorp om na de voorjaarsvakantie met een basiseducatiegroep/Open School te beginnen. Om deel te nemen aan zo'n leergroep moet me: - 18 jaar of ouder zijn; - minimaal 5 jaar onderwijs hebben gehad; - niet meer dan 3 jaar vervolgonderwijs. De vakken die gegeven worden zijn: Ne derlands, rekenen en algemene ontwik keling. De bijeenkomsten in Ouddorp zullen gaan plaatsvinden op maandagmiddag van 13.15-16.15 uur. De kosten bedragen 60,- per jaar. De vakanties zijn dezelfde als de schoolvakanties. Boeken kunnen kosteloos geleend wor den. Woensdag 10 februari 1988 zal er van 19.30-21.30 uur in het zaaltje van Café De Bonte Koe een voorlichtingsbijeen komst zijn waar alle belangstellenden van harte welkom zijn. Informatie over de basiseducatie/Open School kunt u krijgen bij de Stichting Volwasseneneducatie, telefoon 01870- 3927. heer Koster nog twee vaste vrouwelijke leerkrachten verbonden, plus nog twee part-time krachten, waarvan er een me vrouw van den Broek, die IVi dag les geeft. De kinderen kregen een zak fruit, de ouders koffie in het naast gelegen Dorps huis en voor de van ver gekomenen waren er belegde broodjes. De school ging al in september 1987 van start en kreeg tijdelijk onderdak in het Dorpshuis. Honderden ouders en belangstellenden bezichtigden het nieuwe gebouw. Epilepsie en Werk: "Als je 't weet, is 't heel normaal" NAilONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE De laatste tijd zijn er gelukkig een aantal donateurs voor de zeehondencrèche van Lenie 't Hart in Pieter- buren bijgekomen. Dat was ook hard nodig, want in 1987 werd er met zo'n kleine 100 zieke zeehonden een triest nieuw record gevestigd. En de conditie waarin de zeehonden binnenkomen wordt steeds slechter. Door gebruik van dure medicijnen en door 7 dagen per week zo'n 16 uur per dag bezig te zijn is het sterftecijfer van de binnengekomen zeehonden laag. De 500e is vorig jaar gezond en wel teruggezet. Maar behalve inzet kost zo'n verzorging ook geld. Veel geld zelfs. Vandaar dat er nog donateurs nodig zijn. Reclamebureau Ogilvy Mather uit Drachten start voor het derdejaar in successie een campagne om meer donateurs te werven. Evenals andere jaren wordt het ook nu weer belangeloos gedaan. Via een bon in de advertentie kan men zich als donateur aanmelden. Maar rechtstreeks storten op giro 36.73.095 kan natuurlijk ook. De crèche in Pieterburen is geheel afhankelijk van giften en donaties, welke uitsluitend voor de verzorging van zieke en verzwakte zeehonden worden gebruikt. „De crèche is danook meer een ziekenhuis geworden" volgens Ad van Rooy, directeur van reclamebureau Ogilvy Mather in Drachten. „En ziekenhuizen kosten een hoop geld, dat weet iedereen. Vandaar dat we weer opnieuw proberen het aantal donateurs te vergroten. Het is heel leuk werk, zeker als je ziet dat het resultaat heeft. Als grootste reclamebureau van het Noorden voel je je toch verplicht om ook iets voor je omgeving te doen. En sinds een paar jaar werken we gratis voor Lenie 't Hart. Eigenlijk werk dat nooit af zal komen, want er zal altijd geld nodig zijn. De mensen weten niet half wat er daar allemaal in Pieterburen gebeurt. Een kompleet ziekenhuis voor zeehonden is het. Zodat ze ook kunnen nagaan wat voor medicijnen een zeehond nodig heeft. Want praten doen die beestjes niet veel!" Er is een komplete medische adviescommissie die het ziekenhuis ook wetenschappelijk begeleidt. Er komt nogal wat voor kijken. Ook letterlijk, want de zee hondencrèche is een van de belangrijkste toeristische attracties geworden van Groningen. Maar het zijn dan ook prachtige beesten. In het water kunnen ze een snelheid halen van 5 a 6 km/uur, op de langere afstand tot wel 35 km als ze op jacht zijn. De speklaag is ongeveer 4 cm dik en daardoor kan de temperatuur op zo'n 36,7 graden Celsius blijven. Zelfs in de winter. Een volwassen mannetje weegt zo'n 80 tot 100 kilo en een vrouwtje blijft daar ongeveer 10 kilo onder. Een zeehond is een dier, dat adem moet halen boven water. Meestal duurt het 5 a 6 minuten voor hij weer boven komt. Maar het kan ook veel langer duren. Het record staat op 40 minuten onder water. „Prachtige beesten die alle zorg verdienen die ze kunnen krijgen" aldus Ad van Rooy. „Zeker als ze door de mens z'n schuld zichzelf niet goed kunnen ver zorgen. Door donateur te worden helpt u ook mee de exploitatie van de zeehondencrèche veilig te stellen. Lenie 't Hart en haar staf doen nu een beroep op u om ze te helpen in hun goede werk. Ook deze krant plaatst regelmatig gratis advertenties voor de zeehonden crèche waardoor u donateur kunt worden. Denk er eens aan". In 1976 waren er nog maar ruwweg zo'n 350 zee honden in de Waddenzee. Momenteel zijn het weer ongeveer 800. Mede door de goede zorgen van de Stichting Zeehondencrèche in Pieterburen. Maar om dit aantal in stand te houden zouden er jaarlijks z(im zo'n 200 geboren moeten worden. Het zijn er echter amper 150. Die vermindering van het aantal ge boorten komt vooral door de verontreiniging van de Waddenzee en de verstoring van de rust in dit gebied. Ongeveer de helft van het vervuilde slib van de Rijn komt met de vloed via de zeegaten in de Waddenzee. En met dat slib komen ook giftige stoffen als zware metalen zoals kwik en chemicaliën (onder andere DDT) de Waddenzee in. In lage concentraties zijn deze stoffen niet dodelijk. Maar via de voedselketen hopen de vergiften zich op in spek, hersenen en lever. Zij verminderen de conditie van een zeehond en onder mijnen zijn weerstand tegen parasieten zoals long wormen en andere infecties. Ook de verstoring van de rust is een bedreiging voor de zeehond. Met zijn moeder vlucht het jong dan in het water en pas bij de volgende laagwater-periode is er een nieuwe kans op zogen van de onontbeerlijke vette moedermelk. Het zogen kan alleen maar op een zandbank. Binnen enkele weken moet het jong zijn geboortegewicht verdrievoudigd hebben. Als het niet lukt hebben ze te weinig conditie om zelf vis te vangen en kunnen ze aan ondervoeding sterven of zo verzwakt raken dat ze heel vatbaar worden voor infecties. Sinds 1970 al probeert de crèche van Lenie 't Hart de zeehonden in leven te houden en terug te zetten in de Waddenzee. Lenie: „In het begin waren het alleen maar huilers, maar sinds enige jaren zijn er het hele jaar door zeehonden in de crèche. Van elke twee die er geboren worden op het wad blijft er één in leven dankzij het werk van de crèche". Huilers noemen we ze. En hun geklaag gaat werkelijk door merg eri been. Ze spoelen hulpeloos aan op de stranden van ons Waddengebied. Ziek, ondervoed en absoluut niet in stoot om op eigen kracht in leven te blijven. Hun 'gehuil' is een laatste schreeuw om hulp! In de zeehondencrèche van Pieterburen wordt die hulp geboden. Met de juiste verzorging, voeding en medicijnen worden jaarlijks vele tientallen zeehonden van een wisse dood gered. Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het welzijn van de zeehond. Door het insturen van de bon zet u een eerste stap in de goede richting. r BON Ja, ik red een zeehondeleven! Terwijl hij toch epilepsie heeftZon 1 op de 150 Nederlanders heeft epilepsie. Velen van hen willen en kunnen werken, dankzij o.a. medicijn-gebruik. Helaas blijken vooroordelen hardnekkig. Steun de Maak mij donateur en stuur een acceptgiro ter waarde van t Naam, Adres: Kode, Plaats: Sticfiting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 y 9950 WL Pieterburen (Postzegel met nodig) (f^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 10