Politieberichten „'t Blauwe Huus" in Ouddorp zal weer herrijzen Waterinjectie-baggerproef in Goereese Gat Abonneert U op Eilandan-Nieuws fionii^eman Ds. A. W. Meeder gepromoveerd ifSl'i^^f Oostflakkee Goedereede Aanrijdingen WATERSCHAP GOEREE- OVERFLAKKEE Opel Kadett Hatchback 1.3 S Raad Goedereede: Rommelmarkt/bazar t.b.v. Ver.gebouw Kolfweg Gespreksgroep „Omgaan met dementie" Industriegrond voor Holland Zeevis b.v. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ^T^1^1ll^ll^' TE KOOP BIJ INSCHPÜJVING SLUISWACHTERSWONINGAANHET DIRKSLANDSE SAS Autobedrijf Hesselink DINSDAG 26 JANUARI 1988 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Telefaxnr. 01870 - 5736 ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 - Pseudo doktersassistent Een mevrouw uit Oude Tonge die een bezoek aan de huisarts had gebracht werd later die dag thuis door iemand gebeld die voorwendde de assistent van vorenbe doelde huisarts te zijn. Het was kennelijk 's mans bedoeling wat intiemere infor matie in te winnen, een kwalijk spel waar mee hij enkele dagen later dacht door te kunnen gaan. In plaats van hem die te verstrekken informeerde de mevrouw de politie die zeer benieuwd is of ook andere dames een soortgelijke ervaring hebben. Alle informatie dienomtrent is welkom en zou het onderzoek naar de identiteit van de opbeller kunnen vergemakkelijken. - Diefstal Uit een woning aan de Bastingstraat te Oude Tonge bleken woensdagnacht een aantal goederen alsmede een hoeveelheid geld te zijn weggenomen. De totale schade van het weggenomene bedraagt ongeveer 600,- Een onderzoek wordt ingesteld. - Vernieling personenauto De afgelopen nacht werd een op het parkeerterrein in de Fordstraat te Oude Tonge, geparkeerd staande personenauto, eigendom van een inwoner uit Oude Tonge, vernield. Aan deze auto werd vermoedleijk met een scherp voorwerp, een schade van ongeveer 1500,- toe gebracht. Een onderzoek naar de dader wordt ingesteld. - Fietsen-kijkdag gemeente Oostflakkee Bent u een fiets kwijt? Kom dan kijken of hij er bij staat!!! FOTO FILM -REPORTAGE -VIDEO -COMPUTER CJ CJ C3 g C3 'ega Ouddorp Telefoon 0JS78 1612 en 2120 Hogeioam 172 Telefoon O! 16-2400 Wanneer: zaterdag30 januari a.s. tussen 09.00 en 12.00 uur. Waar?: politiebureau Den Bommel, Beneden Oostdijk 82. Tevens wordt u daar gelegenheid geboden uw fiets van uw postcode te laten voor zien. - Aanrijdingen Ook in de gemeente Goedereede vonden tijdens de hevige sneeuwval van j.l. vrijdag enkele ongelukken plaats. Op de kruising Provincialeweg met de Brielsestraat te Stellendam slipte de be stuurder van een personenauto en kwam daarbij met de auto tegen een lichtmast aan. De bestuurder, een inwoner uit Ro zenburg moest i.v.m. schouderletsel naar het ziekenhuis worden gebracht. Op de Rijksweg 57 te Ouddorp raakte eveneens een personenauto in de slip. De auto rolde daarbij van het talud af en kwam kwam op de „Blomweg" tot stil stand. De auto was zwaar beschadigd doch de bestuurder had geen noemens waardige letsel. Afgelopen zaterdag vond op de Provin cialeweg 47 tussen Ouddorp en Goede reede een aanrijding plaats. De bestuur der van een personenauto bemerkte te laat dat de voor hem rijdende auto's afremden en reed daardoor achterop een voor hem rijdende auto. Beide auto's liepen aan zienlijke schade op. - Valse aangifte De afgelopen week deed een persoon bij de rijkspolitie aangifte dat hij met een mes en met een pistool was bedreigd. Hij had de dader gelukkig kunnen kalmeren zodat het bij dreigen was gebleven. Naar aan leiding van deze aangifte werd de ver dachte aangehouden en ingesloten. Een zoekaktie naar het mes en vuurwapen leverde, zelfs na de inzet van een speur hond, niets op. Verklaringen van getuigen waren zodanig, dat aan de waarheid van de aangifte werd getwijfeld. Nadat de aangever hiermee was geconfronteerd be kende hij na enige tijd een valse aangifte te hebben gedaan. De 1 e verdachte kon na bijna 24 uuv. voor niets te hebben vast- Pentekening d.d. 1979 van dhr. J. van Strijen, Den Haag. Het Blauwe Huus, het historische-, uit 1650 daterende duin boerderijtje, dat sinds jaar en dag tot veler ontzetting in staat van groot verval verkeert, is sinds donderdagavond het eigendom van de gemeente Goedereede. De gemeenteraad was enthousiast over de aankoopmogelijkheid van het unieke pand dat zeker gerestau reerd zal gaan worden om vervolgens een openbare bestemming te krijgen. De prijs van 56.000,- inclusief 2100 m^ grond werd acceptabel bevonden en weth. Klepper gaf de vroegere eigenaars, de fam. Hameete- man zelfs een compliment voor hun bereidheid het bezit te verkopen, zowel als over de manier waarop onderhandeld is. De raad was duidelijk ingenomen en stemde dan ook graag en unaniem in met de aankoop en de suggestie van het College het boerderijtje onder te brengen in een Stichting die voor de restauratie zorg zal dragen, de gemeente zal in die Stichting participeren en het t.z.t. gerestaureerde bezit een wardige bestemming geven. Meerderen uit de raad meenden dat het voor de huisvesting van een/het museum een prima locatie zal zijn. Dat het monumentje nu gered zal worden van een al jaren dreigende ondergang bracht iemand als dhr. van Oosterom (CDA) in een juich stemming: „na de restauratie zal het weer prijken als een van de meest waardevolle historische bouwwerken van Ouddorp", zo waardeerde hij, pleitend voor een goede bestemming voor dit „waardevolle historische gemeenschapsgoed". Dhr. van Oosterom had vernoemen dat een „groot landelijk kunstenaar", die banden heeft met het eiland (hij doelde op Rien Poortvliet) er belangstelling voor zou hebben zich binnen de gemeente Goedereede te vestigen. „We nemen nu, op 21 januari 1988 een historisch besluit", zo „versierde" dhr. van Oosterom zijn instemming met het voorstel. Instemming kwam ook uit alle overige fracties, inclusief een compliment voor het College van dhr. den Hollander (WD) voor het behaalde resultaat na moeizame onderhandelingen die zo schatte dhr. den Hollander wel zo'n twintig jaar in beslag zullen hebben genomen. gezeten weer in vrijheid worden gesteld. De 2e verdachte kreeg een proces-verbaal terzake het doen van valse aangifte. - Alcoholcontrole Ook het afgelopen weekend werd regel matig gecontroleerd op het gebruik van alcohol in het verkeer. 2 bestuurders moesten een blaastest ondergaan maar mochten hun weg vervolgen. Het blijkt, dat deze regelmatige controle de mensen, gelukkig, afschrikt om na het gebruik van alcohol toch te gaan rijden. - Aanrijdingen De afgelopen dagen werden voor de groep Middelhamis gekenmerkt door een be hoorlijk aantal verkeersongevallen, waar bij soms grote schades ontstonden. - Op de Rottenburgseweg te Middelhar- nis kwam de bestuurder van een personen auto op een verkeersheuvel terecht. Zijn auto werd zwaar beschadigd en de ver keersborden op de heuvel werden ver nield. - Op de Staverseweg nabij de Dorpsweg in Sommelsdijk ontstond een kop-staart botsing waarbij twee personenwagens be schadigd werden. Ook deze beide voer tuigen werden aanzienlijk beschadigd. - Op de Staakweg te Dirksland reed de bestuurder van een personenwagen tegen een lantaarnpaal en kwam vervolgens op een verkeersheuvel tot stilstand. Deze auto werd zwaar beschadigd en in beslag genomen omdat het voertuig vermoedelijk niet verzekerd was. - Op de kruising Langeweg-Staverseweg te Middelhamis ontstond een aanrijding tussen twee personenwagens. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Deze aanrijding ontstond doordat een der be stuurders niet de vereiste voorrang gaf. - Op de Tuinstraat te Dirksland ontstond schade aan twee personenwagens. Deze aanrijding ontstond tijdens het parkeren in een parkeerhaven. - Op de kmising Hoflaan-Langeweg te Middelhamis ontstond een aanrijding tus sen twee personenwagens. Beide voer tuigen werden behoorlijk beschadigd. Deze aanrijding ontstond ook weer door het niet juist toepassen van de voorrangs regels. - Stropen met een fret Drie inwoners uit Oss werden aange houden en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de Jachtweg. Zij waren met een fret aan het jagen op de Grevelingendam. De fret werd in beslag genomen alsmede een honkbal knuppel. De verdachten waren kennelijk op de konijnenjacht aldaar. - Storten huisvuil Het komt de laatste tijd regelmatig voor dat er afval wordt aangetroffen bij de ingang van de vuilstortplaats in Middel hamis. Men wil dat afval kennelijk kwijt op een tijdstip dat de vuilstortplaats is gesloten. Het zal duidelijk zijn dat de politie hier streng tegen optreedt. Men kan afval op gezette tijden ter plaatse kwijt en het is niet juist het afval dan maar voor de ingang te storten waardoor anderen dat op moeten ruimen. ""egstaandp «luiswach'p'"- -'""West-Haven- Een historisch pandje, de oude sluiswachterswoning aan het Dirkslandse Sas zal spoedig van eigenaar veranderen. Blijkens een advertentie in de krant van j.l. vrijdag biedt het Waterschap Goeree Overflakkee het object te koop aan: inschrijvingsbiljetten, bij het Waterschap aan te vragen, dienen voor 8 februari ingediend te zijn. Enkele jaren geleden nog hechtte het Waterschap zó aan dit bezit dat niet aan verkoop werd gedacht. Er werd over gefilosofeerd er een Waterschaps-museumpje in onder te brengen. Een nabijgelegen woning die de Sas-knecht tot huisvesting had gediend werd toen nog met de grond gelijk gemaakt omdat er zich krakers in hadden gevestigd. Nu zou het Waterschap ook de opbrengst van die woning zeker graag hebben toegevoegd aan de reservering voor de uitbreiding van het Waterschapshuis in Middelhamis waarvoor ook de opbrengst van de sluiswachterswoning bestemd is. De thans in de verkoop gebrachte Sas-meester woning dateert van 1795. De Sas-meester zorgde voor het schutten van de schepen van en naar Dirksland en in de woning was ook een telegraafkantoor gevestigd waarin de schippers van hun komst naar Dirksland melding maakten. Tot 1973 was de woning bezit van het in dat jaar opgeheven waterschap ,,de Gemene Uitwatering van Dirksland". Aan de verkoop wordt de voor waarde gesteld dat de woning niet zal mogen worden af gebroken. 20.000 km, nov. 1985 f 18.950- Bosdreef 1 3247 XD Dirksland Tel. 01877 - 1357 De harten van Goerees' raadsleden kloppen vol verwachting over de proef met een waterinjectie-bagger- vaartuig die door Volker Stevin in het Goereese Gat gehouden zal worden. Wanneer het lukt metter daad een verdieping van de vaar geul tot 4.50 a 5 mtr. te bereiken dan zal daarmee een aanzienlijk goedkopere methode zijn bereikt dan die van het klassieke bagger - systeem. Genoemd Aannemingsbedrijf heeft op di verse locaties al succesvol met het nieuwe systeem gewerkt, maar niet eerder over een zo grote afstand als in Goedereede het geval zal zijn. Vandaar dat een proef neming zal worden toegepast, waarvoor de raad donderdagavond een krediet van 50.000,- beschikbaar stelde, welk be drag overigens alleen verschuldigd zal zijn bij het slagen van de proef Is dat het geval dan zal de vaargeul over de hele lengte voor die prijs op een diepte van 5 meter min NAP zijn gebracht. Bij het mislukken van de proef zal de gemeente ƒ1,- per verwijderde kubieke meter specie betalen. Het principe van water Injection Dred ging is de bodem met een krachtige water straal te injecteren waardoor het slib gaat warrelen en door de ebstroom-, in het Goereese Gat wordt op een stroming in zijwaartse richting gehoopt wordt af gevoerd. Zal er alleen sprake van een eb- stroom blijken te zijn dan zal dat tot mislukken van de proef aanleiding geven omdat dan slechts van een verplaatsing van de specie binnen de 3 meter brede vaargeul sprake zal zijn. „Als het lukt biedt de methode perspec tief', oordeelde de raad, er het beste van hopend. Het zal overigens nog enige tijd moeten duren voor aan het werk begonnen kan worden omdat het schip nog in het noorden van het land aan het werk is. OUDE TONGE De jeugdraad van de Ned. Herv. Kerk is voornemens een rommelmarkt/bazar te organiseren op D.V. 28 mei a.s. Heeft u spulletjes, die u niet meer gebmikt en waar u graag van af wilt dan komen we deze graag bij u ophalen. Mocht u spulletjes, oude boeken etc. heb ben voor ons, bel dan even 01874 - 2724 of 1951. Eveneens kunt u ten behoeve van deze aktie de punten verzamelen van: van Nelle Croma en Bleu Band. Deze kunt u uitgeknipt inleveren bij: Mevr. Hartog, Nieuwstraat 36, Oude Tonge. Wanneer iemand dement gaat worden geeft dat veel problemen. Op de eerste plaats voor de persoon zelf. Voor de familie en de direct-betrokkene(n) kan het omgaan met de dementerende persoon heel moeilijk zijn. Hoe ga je om met iemand die je lief is en steeds verder achteruit gaat? Die steeds vaker gedrag vertoont waar je geen raad mee weet? Die iedere dag en dikwijls grote delen van de nachtje zorg vraagt? Met wie kan je daarover praten? Wie begrijpt je? In een gespreksgroep ontmoet je mensen die soortgelijke problemen en ervaringen hebben als jijzelf. Door die ervaringen uit te wisselen merk je dat er naar je geluis terd wordt. Je herkent de problemen bij elkaar, je voelt je niet meer zo alleen want de anderen begrijpen wat je bedoelt. Je krijgt informatie van anderen en geeft die anderen jouw informatie. Op maandag 1 febmari is er in het Ver enigingsgebouw ,,'t Haegse Huus", Haag sestraat 2 te Stellendam om 1330 uur een introductie-middag over dit onderwerp. Bij voldoende belangstelling zal een ge spreksgroep gestart worden. Deze middag is alléén voor familie en direct-betrok- kene(n). Gespreksleidster: Lies Esser Lid Steungroep ,,dichtsbijstaanden" te Rotterdam Zuid. Telefoon: 01879-2729 GOEDEREEDE Het visverwerkend bedrijf „Holland Zeevis b.v." dat op de huidige plaats van vestiging, de Achterstraat te Goede reede, hinder voor de omwonenden op levert streeft er naar per april a.s. ver plaatst te zijn. Donderdagavond werd aan het bedrijf 4325 m^ industriegrond op het bedrijfsterrein te Stellendam in erfpacht uitgegeven tegen een jaarlijkse canon van 34.513,50. Weth. Klepper deelde de raad mee dat de bouw van het bedrijfspand al over enkele weken zal beginnen en dat er naar gestreefd wordt per 1 april a.s. aldaar gevestigd te zijn. Op donderdag 21 januari j.l. promoveerde ds. Meeder aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op het kerkhistorisch onder werp: „Johan Justus van Toorenenbergen, meer dan een aüeet van historiën". De paranimfen waren de heren A. en G. Bogerman C.zonen te Den Bommel. Als promotor trad op Prof. Dr. C. Augustijn. Na de verdediging van zijn proefschrift door de promovendus trokken de hoog leraren zich terug voor een kort beraad. Spoedig konden zij echter de promo vendus mededelen, dat ds. Meeder de doctorstitel in de theologie had ver worven. J. J. van Toorenenbergen kreeg in de vorige eeuw vooral bekendheid door zijn bijzonder grote kennis van de Neder landse kerkhistorie; vooral Marnix van Sint Aldegonde had zijn grote liefde. Te vens kwam hij in de 19e eeuwse discussies over de verbindende kracht van de belijde nisgeschriften voor de dag met een geheel eigen opvatting, waardoor hij die ge schriften in uitdrukkelijk verband stelde met het Evangelie. Hij liet zich daarom graag evangelisch-confessioneel noemen. Tenslotte nam hij aandeel in de strijd om het Christelijk Nationaal Schoolonder- wijs. Jammer genoeg verschilde hij met Groen van Prinsterer op het punt van de doelstelling van dat onderwijs. Dit ver schil werd gevolgd door een botsing met Abr. Kuyper bij de oprichting van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op G.G. in 1878. Enkele stellingen bij het proefschrift zijn: De uitdrukking gereformeerde begin selen" werd volgens Kuypers uitleg zeer complex en won daardoor niet aan ge bruik. De huidige doelstelling van de Vrije Universiteit is een volstrekt Bijbelse uit spraak en kan uit dien hoofde een een voudig gereformeerde beginsel genoemd worden (Stelling 9). Het is niet bewezen, dat het Wilhelmus niet afkomstig is van Marnix". (Stelling 12). In de vertaling van het Nederlands Bijbel genootschap behoort bij Lukas 2 15 voorkeur te worden gegeven aan wat in de Staten-Vertaling staat: en laat ons zien het woord, dat geschied is...." (Stel ling 13). Jes. 33 17 verstaan als oud-testamen- tische profetie over de Messias en Zijn rijk leent zich niet zonder moeite voor preek- stof ter belichting van Christus' hemel vaart (Stelling 16). Ds. Meeder woont in Den Bommel. Hij is 62 jaar en sinds 11 jaar emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken van Oolt- gensplaat en Den Bommel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1