EIÜVriDEII-niEUWS NIEUWS uit de kerken Radiatorthermostaat denkt mee als het om juiste temperaturen gaat Overdenking Snelschaken te Dirksland Politieberichten AlaiEg'Sol'Sp uit de Heilige Schrift Schaken De Zwarte Pion HET 'KIJKVENSTER ingcD Aktie Zuinig Stoken: Noord en zuid Oplossing AKTIE ZUINIG STOKEN Optimaal „Rotsbewoners" (i) Bijeenkomst Bedrijfsvoorlichtingsdienst op zaterdag 2 januari 1988 01870- 4844 aktief als géén ander 3e Blad VRUDAG 22 JANUARI 1988 No. 5666 blik op kerk en samenlevi - God in Vlaanderen - Spanningen - De eenheid Ik had het wel gezien in het programma blad: maandagavond zou de KRO een documentaire uitzenden onder de wat uitdagende titel „God in Vlaanderen". Het was aangekondigd als „een tweeluik over de geloofsbeleving in Vlaanderen en Nederland". Vlaandeme is vanouds een zeer rooms katholiek gebied en ook vandaag vinden er nog tal van processies en communie feesten plaats, met veel uiterlijk vertoon. Maar al die pracht en praal blijken slechts een vorm te zijn om een grote leegte te verhullen. In genoemd programma zou den pastoors aan het woord komen om te verklaren dat er soms van de duizenden parochianen nog geen honderd kerkgan gers overblijven. Vlaanderen noemt zich katholiek, maar dat is meer een kwestie van traditie dan van overtuiging. Zoals ik zei, ik had de aankondiging gezien, maar er verder geen aandacht aan geschonken. Maar dinsdag hoorde en las ik het: de uitzending was niet doorgegaan. De direktie van de KRO vond het bij nader inzien niet verantwoord, omdat het stuk tendentieuze trekken vertoonde. Beeld en tekst klopten vaak niet met elkaar en soms wist men niet wie er nu eigenlijk aan het woord was. Van de zijde van de KRO werd verklaard dat men de verantwoordelijkheid voor de uitzending zó niet op zich wilde nemen. Zoals een hoofdredakteur van een krant de vrijheid heeft een bepaald artikel in de prullemand te gooien, zo heeft ook de direktie van een omroep het recht een bepaald stuk niet uit te zenden. Het beleid van de KRO gaat mij niet aan en daar zal ik me verder ook niet mee bemoeien. Al zal over die afgelasting op het laatste moment het laatste woord nog niet gesproken zijn.Ik kan me echter wel voorstellen dat een rooms-katholieke om roep er voor past, de R.K. Kerk op een bepaalde manier in het zonnetje te zetten. Wat we wèl kunnen signaleren zijn de geweldige spanningen binnen de R.K. Kerk, zowel in België als in Nederland. Het proces van de ontkerstening gaat aan de „moederkerk" zeker niet voorbij. En velen die nog nominaal rooms-katholiek willen heten zijn nauwelijks meer prakti serend. Men twijfelt aan vele dogma's die door het voorgeslacht als onaantastbaar werden beschouwd. Men wil zich vooral in ethisch opzicht niet meer de les laten lezen. Ook de rooms-katholieke mens voelt zich mondig en zal zelf zijn levens houding wel bepalen. We zouden er blij om kunnen zijn, als het gehoorzamen aan menselijke wetten en regels plaats maakte voor een buigen voor de Heilige Schrift als het Woord van God. Maar dat is het nu juist, wat ook in de kerken van de Reformatie als de hoogste wijsheid geldt, er is niets anders voor in de plaats gekomen dan het autonome denken van de moderne mens. En de progressieve rooms-katholieken willen dat de kerk een plaats zal zijn waar iedereen zich thuis kan voelen, ongeacht wat hij of zij denkt en gelooft. En dat kan natuurlijk nooit de instemming hebben van Rome! Dat heeft de paus ook kortgeleden laten merken aan de Neder landse bisschoppen die voor een ,,ad limina-bezoek" in Rome waren. De kloos ters, waarin vaak maar wat geëxperimen teerd wordt, mogen, aldus de paus, geen alternatieve kerken worden, waar het an ders toegaat dan in de officiële kerk. En de bisschoppen, die de rem hebben gezet op al dat geëxperimenteer, zijn door Jo hannes Paulus II geprezen voor hun inzet. Dat betekent wel, al zou héél het pro gressieve Nederland op z'n achterste be nen gaan staan, dat Rome het laatste en beslissende woord heeft. De Roomse Kerk is flexibel genoeg om een zekere speelruimte toe te laten, maar uiteindelijk heeft ieder te buigen voor het leergezag. Er is één ding dat we van Rome kunnen leren, dat is, dat het vrijwel altijd de eenheid weet te bewaren. Wij als protes tanten gaan soms om kleinigheden uit elkaar en vooral de rechterkant van de Gereformeerde Gezindte is bijzonder ex plosief. De geringste afwijking, niet eens in de leer, maar zelfs in een onder geschikte visie, kan een scheuring veroor zaken. Maar bij Rome, hoe groot de span ningen en de verschillen ook zijn, wordt de eenheid bewaard. Dat is voor ons een beschamende les.... Waarnemer OOSTFLAKKEE Aanhouding i.v.m. aanbieden vals geld Op aanwijzing van twee attente pomp bediendes kon de rijkspolitie van Oost- flakkee in samenwerking met de verkeers- groep Dordrecht maandagmiddag de 39- jarige J. F. d. H. en de 50-jarige A. v. W., beiden afkomstig uit Rotterdam, nabij het Hellegatsplein aanhouden op verdenking getankte benzine met een vals bankbiljet van 100,- te hebben willen betalen. Beide heren hadden bij benzinestation Pulleman te Oude Tonge voor 17,- aan benzine getankt. Eén van hen wilde beta len met een bankbiljet van 100,- dat, zo constateerden de pompbediendes, vreemd aanvoelde. Toen ze daarover een opmer king maakten, pakten beide automobi listen het geld terug en gingen er vandoor in de richting Rotterdam. Ter hoogte van het Hellegatsplein konden beiden worden aangehouden, waarna zij werden over gebracht naar het politiebureau te Oude Tonge. Na te zijn verhoord werden beide verdachten in de loop van de avond weer in vrijheid gesteld. Tegen hen zal proces verbaal worden opgemaakt. Uit het inge- NED. HERV. KERK Beroepen te: Katwijk aan Zee C. van den Berg te Leerbroek; Ede C. J. van der Plas te Zwijndrecht; Elburg (toez.) J. Blom te Ridderkerk; Barneveld C. van de Scheur te Nederlangbroek. Aangenomen naar: Amsterdam (Tho- maskoepelkerkgemeente) W. G. J. v.d. Sluijs te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te: Damwoude drs. A. Bouman te Zwartsluis; Diemen-Watergraafsmeer- Bijlmer (part-time) drs. I. J. A. de Graaf, kand. te Amsterdam-Zuid-Oost; Zwam- merdam als geestelijk verzorger van het Christelijk Centrum geestelijk gehandicap ten Hooge Burch J. L. Delhaas te Pur- merend. Aangenomen naar: Putten drs. R. Bos te Giessenburg; Zwammerdam J. L. Del haas te Purmerend. Beroepbaar: drs. I. J. A. de Graaf, kand. te Amsterdam-Zuid-Oost. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Bunschoten-West M. H. Oosterhuis te Schildwolde; Bruchterveld, Lutten en Roodeschool drs. A. S. v.d. Lugt, kand. te Kampen. Aangenomen naar: Bellen i.c.m. Hoog- halen D. H. Gritter, kand. te Bidding- huizen. Bedankt voor: Waddinxveen drs. H. van Veen te Loenen-Abcoude i.c.m. Weesp- Nigtevecht; Beverwijk, Ferwerd i.c.m. Hallum, Grijpskerk i.c.m. Niezijl, Leme- le-Lemelerveld, Lisse i.c.m. Oegstgeest en Pijnacker i.c.m. RijswijkD. H. Gritter, kand. te Biddinghuizen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Zaamslag M. C. Tanis te Sliedrecht en J. Veenendaal te Baren- drecht. Beroepen te: Zaamslag J. Veenendaal te Barendrecht; Leeuwarden A. Hilbersjr.te Emmen. Aangenomen naar: Alblasserdam L. C. Buys, kand. te Apeldoorn. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Amersfoort en Eindhoven drs. A. v.d. Dussen te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Kapelle-Biezelinge M. Golverdingen te Utrecht; Rotterdam-Cen trum A. Bac te Bodegraven; Apeldoorn L. Blok te Nunspeet; Poortugaal en Middel- harnis J. Mijnders te Veenendaal; Stol- wijk A. F. Honkoop te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te: Vlaardingen F. Mallan te Alblasserdam. stelde onderzoek bleek tevens, dat de bestuurder van de auto zonder rijbewijs had gereden. Ook voor dit feit kreeg de man een proces-verbaal. Een kamer- klok of computerthermo- staat regelt in de meeste woningen de temperatuur in de woonkamer. In alle andere vertrekken is de temperatuur ook afhankelijk van de instelling van deze thermostaat. Dat kan lastig zijn en bovendien onnodig veel energie kosten. m -a De slaapkamer op het zuiden is op een zonnige dag eerder warm dan de woon kamer op het noorden. Toch slaat de ketel aan tot in de woonkamer de ingestelde temperatuur is bereikt. In de slaapkamer wordt het dan veel te warm. Als u de radiatorkraan dichtdraait is het weer te koud. Het plaatsen van radiatorthermostaten biedt daarvoor de oplossing. Nu wordt het niet warmer dan de gewenste tem peratuur en kunt u energie besparen. Als de woonkamer op het zuiden ligt, zal het daar snel warm zijn. De slaap)- De tabel voor de week van: 11 januari .e.m. 17 januari 1988 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m^ 13 m' 164 m^ 600 m' 16 m^ 195 m= 700 m' 19 m' 231 m= 800 m" 21 m^ 264 m' 900 m' 24 m' 296 m= 1000 m^ i? m' 332 m= 1100 m' 30 m' 363 m^ 1200 m= 32 m^ 396 m' 1300 m^ 35 m^ 430 m' 1400 m' 38 m' 465 m" 1500 m^ 41 m^ 495 m' 1600 m' 43 m' 530 m^ 1700 m' 46 m' 563 m" 1800 m' 49 m^ 597 m' 1900 m' 52 m^ 630 m' 2000 m' 54 m= 664 m^ 2200 m= 60 m^ 732 m= 2400 m' 65 m' 800 m' 2600 m= 71 m^ 867 m^ 2800 m^" 76 m= 934 m' 3000 m=' 82 m= 999 m' 3500 m^ 96 m" 1170 m^ 4000 m' 110 m" 1336 m= 4500 m" 124 m^ 1507 m= 5000 m' 138 m^ 1675 m^ 5500 m' 152 m^' 1843 m' 6000 m= 165 m" 2012 m= Weersomstandigheden: Buitentemperatuur boven normaal Het VKaaide minder hard dan normaal. kamera op het noorden komt zo nooit op temperatuur. Die blijft koud. Een radiatorthermostaat heeft dan niet veel zin, want de radiator kan wel minder maar niet méér warmte afgeven. Als de huiskamerthermostaat de c.v.-brander uitschakelt, kan de radiatorthermo staat hem namelijk niet inschakelen. Voor optimaal comfort moet er dan een radiatorthermostaat op alle radia toren komen. Gecombineerd met een weersafhankelijke regeling. De ketel komt dan op temperatuur afhankelijk van de buitentemperatuur. De kamer- of klokthermostaat regelt alleen nog de nachtstand. De installatie moet dan wel een voorziening hebben die voor komt dat de waterpomp stukgaat als alle radiatorthermostaten tegelijk zijn dichtgedraaid. Voor vragen over deze aktie of over energie in het algemeen kunt u terecht bij de AFDELING VOORLICHTING van de EMGO. I E MG O NV. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE - OVERFLAKKEE PostbusS 3240AA MIDDELHARNIS Hoflaan44 Tel 01870-2244 „De konijnen zijn een machteloos volk, nochtans stellen ze hun huis in de rotssteen". (Spreuken 30 26) Onze tekst, lezers, is één van die kostelijke teksten in de bijbel, waarin rijke lessen liggen opgesloten. Voor een goed verstaan van deze tekst moet u echter wel iets weten over de achtergrond er van. De konijnen, waarvan hier sprake is, moet u namelijk niet verwarren met onze konijnen, die, zoals u wel weet, niet in de rotsen wonen, maar een hol graven in de grond. De dieren uit onze tekst echter hebben wel veel overeenkomst met onze konijnen, maar ze houden er een heel andere levens wijze op na. Ze komen in grote aantallen voor in het rotsgebergte langs de Jordaan en de oevers van het meer van GaUlea, waar ze huizen in de spleten van de steen rotsen. In grote aantallen liggen ze zich overdag te koesteren in de zon, op die rotsvlakten. Nu hebben ze echter deze wijze eigenschap van hun Schepper mee gekregen, dat ze altijd wachtposten uit zetten, terwil ze daar rustig neerliggen. Zo gauw er nu van de één of andere kant gevaar dreigt, dan laten die uitgezette wachtposten onmiddellijk een gillend ge luid horen en op hetzelfde ogenblik stui ven alle dieren verschrikt in de spleten van de steenrotsen. Zo waren ze weerloos en het volgende moment onneembaar! Dit beeld moet u goed voor ogen houden, om de tekst te kunnen begrijpen. Dit beeld zeg ik. Want dat machteloze, weerloze volk van konijnen is natuurlijk een beeld van het, in zichzelf, machteloze, weerloze volk van God. Zijn die dan zo machte loos? Dat zal waar wezen! Maar ze zijn over 't algemeen veel dommer dan die redeloze konijnen, die bij het geringste gevaar elkaar waarschuwen en in de rots stuiven. Gods volk is ook zo'n machteloos volk, maar zij stuiven niet zo hard! Waar om niet? Wel, omdat ze vaak veel te veel denken dat ze sterk zijn! En u voelt wel lezer, dat er dan ook geen vluchten is naar die Rots, Christus Jezus, in Wie ze alleen maar veilig zijn! Hoe komt dat toch allemaal? Wel, omdat ze zo hardleers zijn! Dat was zelfs een Paulus ook al, nietwaar? Driemaal vroeg hij de Heere, of Hij die doom uit zijn vlees wilde wegnemen. Hij wilde ook wel eens wat sterker zijn! „Nee Paulus", zegt de Heere. „Mijn genade is u genoeg, want Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht!" Ge lukkig maar lezers, dat de Heere 't zo deed, want anders hadden we de vertroos ting, die ons uit deze zwakheid vanuit de Bijbel tegenkomt, moeten missen! Dan had wellicht nooit in de Bijbel gestaan: „Als ik zwak ben, dan ben ik machtig!" Wat is toch een mens lezer! Wat is Gods volk! Ze willen allemaal wat worden, wat zijn! Maar niet machteloos, niet achter uitgaan in onszelf, dat niet! Wellicht her kent u uzelf! Ik hoop het van harte! Misschien weet u 't wel bij ervaring, hoe smartelijk het is, om deze les te moeten lezen. U was misschien al een hele grote en sterke gelovige geworden. U had u voorgenomen om niet meer te zondigen, maar telkens weer moest u belijden: „Het goede dat ik wil, doe ik niet, maar het kwade, dat ik niet wil, dat doe ik!" U zou nog veel vuriger gaan bidden, maar u had niet gedacht, dat de dagen der duisternis zo vele zouden zijn! Wat komt er nu terecht van al onze goede voornemen? O, zegt u, niets! Die konijnen, zegt u, die waren allang weer in die steenrots ver dwenen, zelfs bij 't geringste gevaar. Maar ik, zegt u, die maar worstel om me de vijanden van 'tlijf te houden, 'tlijktwel, of ik hoe langer hoe verder van die Steen rots verwijderd raak! Ja, en dan gaat u wellicht in al die worstehngen ook nog uw staat voor de eeuwigheid onderzoeken. En dan weet u het natuurlijk helemaal niet meer! Da' s ook geen wonder lezer, want in 't donker trekt u toch altijd een verkeerde conclusie! U herkent 't een beetje? Wat is het toch een hard gelag hé, altijd weer te moeten toestemmen: ,,Uit u geen vrucht in der eeuwigheid!" En wat kun je in zo'n toestand, waarin je vaak niet meer weet hoe het moet, jaloers zijn op die konijnen, die zo wijs en zo voorzichtig zijn! Maar hoe komt dat dan, dat u dat niet bent? Was u soms vergeten om, evenals die dieren, wachtposten uit te zetten? Zou 't daar niet van komen, dat u verstrikt zit in 't ongeloof? Kijk, als die machteloze konijnen dat niet instinctmatig deden, wachtposten uitzet ten, ja, dan werden ze binnen de kortste keren door de vijanden overrompeld! En is 't nu zo niet vaak met het machteloze volk van God? Als ze met het Woord van hun God niet de wacht houden bij hun hart, dan zitten ze zo verstrikt in dat vervloekte ongeloofi Wel lezer, als u daar nu uzelf in herkent (en dat hoop ik maar, want we zitten vol met ongeloof!) dan zou ik u graag deze raad willen geven: Leef toch eens wat meer bij het Woord! Vraag maar heel eenvoudig aan de Heere: Heere, maak in Uw Woord mijn gang en treden vast, opdat ik mij niet van Uw paan mag keren; en wordt mijn vlees door 't kwade licht verrast, ai, laat het mij toch nimmer overheren!" Dan zult u er wel iets van gaan leren, wat die konijnen instinctmatig doen, namelijk de wachtposten uit het Woord uitzetten. Een mens doet dat name lijk niet instinctmatig, het zit niet in hem, hij moet het door schade en schande heen leren! En wie dat nu leert door het onder wijs van de Heilige Geest, om in zwakheid de toevlucht tot de Heere te nemen, op Hem te vertrouwen, die gaat ook wat minder op z'n gevoel en wat meer bij het Woord leven. Zeker, waar geloof gaat niet buiten het gevoel om, maar er is zo ontzettend veel gevoel, wat niets met geloof te maken heeft! Ons gevoel zegt: Zo moet het, en zo moet het! Hoe meer we echter bij het Woord leven, hoe meer we de Heere vrijlaten en gewoon, als machtelozen in onszelf, op Hem vertrouwen. De Heere vrijlaten, ja, maar u hoeft de Heere niet los te laten! Dat is het grote wonder! De Heere heeft namelijk niets liever, dan dat een machteloze zonder zich vastklampt aan Zijn Woord, zelfs, al vindt hij op elke bladzijde van dat Woord zijn veroordeling geschreven! Ach, de Heere maakt de Zijnen wel van alles los, opdat ze leren vluchten naar die Rots des behouds! En nu kan ik me best indenken, lezers, dat één van u zegt: Die wijsheid van die konijnen mis ik nu totaal! Weet u, wat u dan eens doen moet? Uw vinger bij het Woord leggen en heel een voudig zeggen: Maar hier staat het toch, Heere? U hebt toch Zelf gezegd; „Ik, de HEERE, uw God, grijp uw rechterhand aan. Die tot u zeg: Vrees niet. Ik help u!" Welnu Heere, ik ben machteloos, ver moeid en rechteloos, maar ik pleit op Uw Woord! En wat denkt u lezer, zou de Heer zo'n machteloze smeker niet horen? En niet helpen? Vast en zeker! Zulken gaan nu door het geloof die kostelijke eigenschap van die konijnen leren en beoefenen, na melijk waakzaamheid! Want wat nu die konijnen door geboorte eigen is, hun in stinct is, dat leert Gods volk nu door wedergeboorte en bekering in de weg van ontdekkende genade. En laten we nu toch alstublieft niet denken, dat gelovigen krachtpatsers zijn of worden! O nee, ze zijn en blijven, evenals die konijnen, machtelozen en zwakken in zichzelf! Maar juist die gaan het geheim verstaan van het geloof, dat bergen verzet! Ja, zij krijgen zelfs met Paulus een welbehagen in zwakheden, in smaadheden, in noden, in vervolgingen, in benauwdheden, om Christus' wil; want als ze zwak zijn, dan zijn ze machtig! Al deze dingen immers doen hen vluchten tot Christus, als de Verbondsmiddelaar, Die alle machte lozen in Zich opneemt! Hoor maar:Ver trouwt op de HEERE tot in der eeuwig heid, want in de HEERE HEERE is een eeuwige rotssteen!" Wees er daarom maar blij mee lezers, als de Heere u bekend maakt met uw volslagen machteloosheid in uzelfl Moet je daar blij mee zijn? Ja, want de Heere doet in dit opzicht nooit geen half werk! Nooit laat Hij aan een machteloze zon daar zien, dat ze uit zichzelf niet één vijand kunnen ontvluchten, dus ook dui vel, zonde en dood niet, of Hij opent voor Hem ook een eeuwige Toevlucht in die Rots des Behouds, Christus Jezus! Hij is de Schuilplaats, waar 't moede hart, steeds toevlucht vindt in smart. Wat is dat een wonder, als machtelozen met die wijsheid worden bedeeld. Als ze, door het geloof, de veiligheid van die dierbare Rotssteen in 't oog krijgen! Ik kan het u allen aanbevelen lezers en van harte toe wensen, dat u die openingen in Die Rots steen in 't oog mag krijgen. D ie openingen, zijn dat niet de openstaande wonden van het Lam, dat de zonde der wereld weg neemt? O, de Heere geve u allen met de profeet uit te roepen: „Gewisselijk, in de HEERE zijn gerechtigheden en sterkte, tot Hem zal men komen!" Want het gevaar buiten die Rotssteen is zo groot! We zouden toch allemaal heilig jaloers moeten zijn op David, nietwaar, die in groot gevaar, door 't geloof, zong: „Gijzult Uw volk een Schuilplaats wezen Gij bergt hen in het licht van 't God'lijk aangezicht, waar zij geen leed van trotsen vrezen; een hut, waarin zij 't woelen, de twist der tong niet voelen. Gelooft zij God, Die Zijn genade aan mij heeft groot gemaakt; Die voor mijn welstand waakt: Zijn oog slaat mij in liefde gade; Hij wil mij heil bereiden mij in een vesting leiden Maar hierover volgende week meer, D. V. Wekerom G. Meuleman Uitslagen huish. comp. 11 januari 1988. Boeter - Poortvliet5 - .5 V. Bracht - Groenendijk5 - .5 v.d. Does - Noordijk5 - .5 de Bruin - KruikO - 1 Hollander - v. Prooijen5 - .5 Le Suis - Markwat5 - .5 B. Mourik - PeemanO- 1 Verolme - de Jager5 - .5 Verbeek - du Pree5 - .5 Ad. Visser - M. v.d. Waal O- 1 Vroegindeweij - Ant. Visserafg. met stuk -|- voor Visser en toch onzeker van de winst. Verolme zat met wit De Jager via een offer op de koningsvleugel op de hielen maar zag van doortasten af Verolme is niet agressief! RSB competitiewedstrijd tegen Lombardijen op dinsdag 12 januari De tussenstand is 2 - 1 in het voordeel van De Zwarte Pion. Maarrren nu komt het, als de afgebroken vijf resterende par tijen twee punten in totaal opleveren, is de Zwarte Pion daar reuze blij mee. Via een blinder kwam ik zelf tot verlies maar om het vertrouwen in een goede afloop van het team niet al te snel te ondermijnen speel je door. Intussen wonnen zowel Peeman als V an Prooijen hun partij en wat zich aanvankelijk als hopeloos liet aan zien bleek uiteindelijk toch nog hoop voor de toekomst in te houden. U wordt op de hoogte gehouden. Indien De Zwarte Pion gelijk spel houdt, bestaan er nog steeds kansen op het 2e klas RSB-kampioen- schap. Voor u uit de doeken gedaan door Jaap Hollander. Voorlichting teelt wintertarwe Donderdag 28 januari a.s. om 13.30 uur in „De Schakel" te Dirksland. Aan de orde komen: Hoe ontstaat de opbrengst bij tarwe? Wat is er te ver beteren aan de zaai, stikstofbemesting en CCC-bespuiting? Hartelijk welkom. M. Verolme en Joh. du Pree beiden topschakers van Goeree Overflakkee, eindigden 1 en 2 en speelden uiteindelijk een extra beslissingspartij, welke partij Verolme en dat mag een knappe na- prestatie" van hem worden genoemd exact uit het koppie nog na wist te spelen. Er werden die middag vele partijen van slechts 14 a 20 minuten totaaltijd ver speeld. En nog wonderlijker is, en dat strekt beiden tot eer, dat de kwaliteit op vrij hoog niveau stond, terwijl er zo kort werd geschaakt. Vier uur is heel normaal en gebruikelijk voor een gewone partij schaak. Het is een gewone partij gewor den. Commentaar: M. Verolme Tekstverwerking: Sinclair ZX spectrum computer -|- Tassword 2 PSION Chess program (diagram) -|- Brother printer. Gezien door: Jaap Hollander. wit: M. Verolme, zwart: Joh. du Pree. Skandinavisch Marshall gamb 1. e2-e4 d7 - d5 2. e4 X d5 Pg8 - f6 Dd5x Pc 3 Da5 ook speelbaar. 3. d2 - d4 Pf6 X d5 4. Pgl - f3 Lc8 - g4 5. Lfl -e2 e7-e6 6. 0-0 Lf8-d6 7. c2 - c4 Pd5 - f6 8. h2 - h3 Lg4 x f3 9. Le2xf3 c7 - c6 10. c4-c5 Lf8-e7 11. Lel -e3 0-0 12. Pbl -c3 Pb8-d7 13. b2-b4 a7-a5 14. b4-b5 Pf6-d5 15. b5 X c6 Een zng. schijnoffer. Neemt zwart, dan volgt Dc2 en wit heeft zijn stuk weer terug. 15. b7 X c6 16. Ddl - c2 Dd8 - c7 17. Pc3-a4 PdS x e3 18. f2xe3 Pd7-f6 19. Pa4-b6 Ta8-b8 20. Dc2 - f2 Tb8 X b6 Zwart prefereert kleine materiele achter stand boven paard op b6. 21. c5 X b6 Dc7 x b6 22. Tal - cl TfS - c8 23. d4-d5!! Het begin van (voor een vluggerdje) unieke offercombinatie die zal culmineren in een dame-offer. ^ie diagram. 23. e6 x d5 24. Lf3 X d5 Pf6 x d5 25. Df2xn-h Kg8-h8 26. Dn X d5 Wegens mat op onderste lijn kan deze dame niet worden genomen. Het nu volgende schaak verandert daar niets aan. Wel moest dit in de berekening worden opgenomen. 26. Db6 X e3-^ 27. Kgl - hl h7 - h6 28. Tel X c6 Tc8 x c6 29. Dd5 X c6 De3 - g3?? Wonderbaar, een le blunder in snel schaak partij! Na De5 kan zwart nog vechten 30. Dc6 - e8+ met stukwinst. Zwart gaf het op. Conclusie: de Zwarte Pion is ook supe rieur op snelschaakgebied op het eiland Goeree-Overflakkee. GEHEIM: Indien er nog spelers willen worden toe gelaten tot De Zwarte Pion is de kans zeer groot dat ze niet worden geweigerd! (In verband met enorme toeloop gelieve u dit laatste nieuws echter niet door te ver tellen).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 9