Produktiewaarde agrarische sector weer achteruit lüümi mm Oversteekplaats voor schooljeugd levensgevaarlijk RWERS auto's Giirage KNÖPS B.V. Uniek concert te Sommelsdijk Verhuizing naar noodgebouw per maandag 25 januari 1988 imübveéMse KIEVIT WARMTE Y^/ -cj s r Jaaroverzicht Landbouw-Economisch Instituut: 25 jaar Jeugdsolistenconcours Middelhamis: /89.- irïïïiiii*"*' m RENAULT-dealer Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen - Hesselink AUTO-SCHADE Fietsverkeerisperjaar vijf miljard waard Goedkopere verbinding Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond X Rabobanl^ Nieuwe Tonge verbouwt Noodgebouw achter het huidige pand Kerkring 22. Openingstijden ongewijzigd. Rabobank Nieuwe Tonge tei. 01875-1911 Friteu&'e HD 42!)3 Philips D3090 i(loi(ra(lio Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 VRUDAG 22 JANUARI 1988 No. 5666 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Telefaxnr. 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 De totale waarde van de Nederlandse agrarische produktie is vorig jaar voor de derde achtereenvolgende keer gedaald, en wel met drie procent. De geproduceerde hoeveelheid daalde nauwelijks, maar de prijs die daarvoor gemiddeld werd gerealiseerd was lager. De produktiewaarde, in 1986 nog 34 miljard, wordt nu geraamd op ruim 33 miljard gulden. De produktiemiddelen, waarvan over het geheel genomen iets meer werd aangekocht, waren ge middeld 8% goedkoper. Tegenover de lagere inkomsten stonden daardoor ock lagere kosten. Het resultaat was een ongeveer gelijkblijvend inkomen. Omdit er anderhalf procent minder bedrijven waren, lag het inkomen per bedryf e«n fractie hoger dan in 1986. - Zware terugslag voor akkerbouw Zoals elk jaar waren er weer grote ver schillen tussen de verschillende produktie- takken. Dit jaar was het vooral de akker bouw die met zware tegenslag te kampen had. Ondanks een wat groter areaal bleef daar de produktie achter met ruim vijf procent ten opzichte van het voorafgaan de jaar. Dat kwam vooral door de natte zomer, die overigens een rond tien procent grotere aardappeloogst niet kon tegen houden. De prijzen van akkerbouwpro- dukten daalden met gemiddeld vijf pro cent hier vormden de suikerbieten een gunstige uitzondering zodat de pro duktiewaarde ruim tien procent achter bleef bij die van 1986. Deze cijfers hebben betrekking op het kalenderjaar 1987, waarin de oogst van 1986 nog een rol speelt. Voor het lopende boekjaar 1987/1988 is de situatie nog aanzienlijk slechter. Voor de nieuwe oogst worden prijsdalingen voorzien van zo'n 10% voor granen, ruim 20% voor uien en meer dan 30% voor consumptie-aard- appelen. De geldopbrengst zal, volgens de in de cember gepubliceerde prognose van het LEI, daardoor met tegen de twintig pro cent dalen. Omdat de kosten ongeveer op hetzelfde niveau zullen blijven, worden zeer slechte resultaten verwacht. Het on- dernemersinkomen in de akkerbouw zal over 1987/1988 rond het nulpunt liggen. - Inkomens melkveehouderij handhaven zich In de melkveehouderij is de situatie, on danks de kleinere melkplas, aanzienlijk gunstiger. Door een lagere produktie bij een iets hogere prijs liep weliswaar de produktiewaarde in 1987 met bijna zes procent terug maar ook de kosten bleven achter. Dat kwam vooral door de weer tien procent lagere prijs van het veevoer. Voor het boekjaar 1987/1988 wordt een vijf procent lagere geldopbrengst ver wacht op de weidebedrijven. Die is dan toe te schrijven aan de lagere melkpro- duktie, welke op haar beurt weer het resul taat is van een liefst 9% lagere veete- zetting en een grotere produktie per foe. Ook in het boekjaar worden lagere prijzen verwacht voor de produktiemiddeen (2%), waarvan trouwens ook de am- gekochte hoeveelheid daalt door het kei- nere aantal koeien. De uitkomst is dat over 1987/1988 de kosten ongeveer evenveel zullen dalenals de opbrengsten. Daardoor zullen de )n- dernemersinkomens zich kunnen had- haven op het relatief gunstige peil van 1986/1987: rond 60.000 gulden o| de grotere en ruim 20.000 op de kierere bedrijven. - Resultaat varkensmesterij beter, fokkerij sterk terug In de intensieve veehouderij nam de ge produceerde hoeveelheid in het afgelopen jaar nog iets toe, maar de opbrengstprijs daalde gemiddeld fors. De produktie waarde liep daardoor met 7 a 8% terug. Ook voor het lopende boekjaar wordt in het algemeen een prijsdaling voorzien. Deze zal met ruim 20% het sterkste zijn in de varkensfokkerij als gevolg van het biggenoverschot, terwijl de mestvarkens naar verwachting zo'n tien procent minder zullen opbrengen. Aan de andere kant zullen de voederprijzen verder dalen, nu met rond zeven procent. Voor de varkens mesterij betekent dit alles uitzicht op een verdubbeling van de arbeidsopbrengst in 1987/1988. Op een bedrijf met MOO plaatsen zal deze tegen de 40 duizend gulden bedragen. In de varkensfokkerij wegen de zeer lage biggeprijzen zwaarder dan de gedaalde voerkosten. Hier zal de arbeidsopbrengst in het rood komen. In de legpluimveehouderij zullen de daling van de voerprijs en die van de eierprijs elkaar ongeveer in evenwicht houden, terwijl voor de kuikenmesterij een achteruitgang van de arbeidsopbrengst met ruim een derde wordt voorzien (tot 37.500 gulden bij 50.000 kuikens). Voor de kalvermesterij is er nog geen uitzicht op verbetering van de zeer matige resultaten. Dit jaar wordt voor de 25e maal het jaarlijkse Jeugdsolistenconcours gehou den in het verenigingsgebouw „Melishof' te Melissant. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt op vrijdag 6 mei, de dag voor het jeugd- concours, een avond verzorgd door het „Gheselscap goet ende fijn" o.l.v. Rob bert van Lint. Dit muziektheaterensemble brengt oude muziek en volksmuziek ten gehore, zichzelf daarbij begeleidend op oude muziekinstrumenten, 't Belooft een prachtige jubileum-avond te worden! 't Jeugdsolistenconcours wordt dus ge houden op zaterdag 7 mei. Muziekleer krachten en deelnemers( sters) op Goeree- Overflakkee en daarbuiten kunnen hier alvast rekening mee houden. De deelnemers worden in 4 categorieën ingedeeld n.l.: grote instrumenten, d.w.z. piano en orgel; kleine instrumenten, zoals blokfluit, dwarsfluit, gitaar, viool, accor deon enz.; groepen (orkestjes), zoals duo's, trio's enz.; een afdeling zang. De afdelingen grote- en kleine instru menten worden in twee leeftijdsgroepen verdeeld. Eén groep jonger dan 12 jaar en een groep 12 t/m 18 jaar. Van deze regel kan wel eens worden afgeweken i.v.m. de verdeling van de aantallen deelnemers over de leeftijden. Binnen niet al te lange tijd ontvangen scholen en muziekleerkrachten aanmel dingsformulieren voor dit concours. Mochten er individuele deelnemers of leerkrachten zijn, die niet in het bezit komen van deze formulieren dan kunnen zij kontakt opnemen met C. J. Smit, Julianaweg 6, MeUssant, tel. 01877 - 1270. ENKELE VAN DE VELE OPRUIMINGS AANBIEDINGEN Advies prijs 222,- NU ad vie si: prijs185, voor aOe zekerheid VING .ERLING 3-MIDDELHARNlS-TEL 0'.870-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! FOTO FILM REPOFITAGE VIDEO COMPUTER CD C=IC=3Er3C=ICJC3C3C3 J5 Mo/p/iH*j 4 Quddotp Teleloon 01878 I6l2fi>2!20 ene Pnntihop Hogeioom 172 Telefoon 0nW24tX) voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 ARJO VAN DER GRAAFF VOORSTBAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 't •1 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS o O - Sanitair Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK De pas aangelegde Verkeersgeleider in de Langeweg, tegenover de lagere Land- en Tuinbouwschool, schept voor de overstekende schooljeugd een levensgevaar lijke situatie, zo heeft de medezeggenschapsraad van genoemde school het gemeentebestuur laten weten. De opstelplaats tussen de twee verkeersstromen is n.l. te ondiep om de lengte van een fiets te bevatten waardoor elke daar wachtende fiets gedeeltelijk over een van de rijbanen uitsteekt.... Vooral in het donker schept dat het gevaar dat zo'n fiets door het verkeer wordt geraakt en dat zou zowel voor de fiets-, maar erger voor de fietser ernstige gevolgen kunnen hebben. De 250 leerlingen van de school waarvan verreweg de meesten per fiets of brommer komen, maar ook de scholieren van de basis scholen die naar het zwembad lopen maken druk gebruik van deze pas gereedgekomen oversteekmogelijkheid. Ook van de Zó kun je de overstekende schooljeugd regelmatig aantreffen. zijde van de basisscholen zal een koUektieve klacht aan het gemeentebestuur worden gestuurd. De aanwezigheid van de verkeersgeleider, waarmee al menige automobilist, onder wie weth. Jacobs, hardhandig kennis heeft gemaakt, betekent, aldus de brief van de medezeggenschaps raad weliswaar een „hele verbetering", maar de verkeersveilig heid wordt er om vorenomschreven reden verre van optimaal mee gediend. Er ontstaat bij het oversteken per fiets zelfs regelmatig een „levensgevaarlijke situatie", zo werd tegenover het verantwoordelijke gemeentebestuur benadrukt. Ook in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening is door raadslid Kemner op het gevaar van deze oversteekplaats gewezen. Het schrijven van de medezeggenschapsraad zal in de Commissie Verkeer aan de orde worden gesteld, zo werd hem meegedeeld. Op zaterdag 30 januari hopen Peter de Groot en Shalev' Adel een zeer bijzonder concert te verzorgen in het kerkgebouw van de Remonstrantse gemeente. Voor straat 35 te Sommelsdijk. Het programma zal bestaan uit werken voor mannen-alt (counter-tenor) met cla- vecimbel en clavecimbel-solo. Het accent zal liggen op barokwerken in Italiaanse stijl, zodat men de nodige extremen in sentiment en virtuositeit kan verwachten. Zo staan Pergolesi, Handel, Duphly, Dowland, J. S. Bach en J. C. Bach op het programma, maar uiteraard zal ook Pur- cell niet ontbreken, evenmin als een uit stapje naar de 20e eeuw (Tippett). Het geheel zal van een uitvoerige monde linge toelichting worden voorzien. Peter de Groot, geboren in 1957, maakte zijn studie Schoolmuziek af aan het Arn hems Conservatorium en studeerde ver volgens solozang aan dat zelfde conser vatorium bij Aafje Heynis, waarvoor hij in 1987 het diploma Uitvoerend Musicus behaalde. Thans is hij één van de belang rijkste countertenoren in Nederland. In 1986' trad hij als solist op bij het Tölzer Knabenchor o.l.v. prof. Schmidt-Gaden in de Salzburger Festspiele. In 1987 was hij demi-finalist in het vocalisten concours van 's Hertogenbosch. Shalev' Adel is geboren te Israël in 1968 en thans de belangrijkste Israëlische cla- vecinist die met alle belangrijke orkesten zoals het Israel Phil. Orchestra en het Israels Kamerorkest concerteert als con- tinuospeler en als solist. Op dit moment specialiseert hij zich op uitnodiging van de Nederlandse regering aan het Koninklijk Conservatorium van Den Haag bij Bob van Asperen. Daarnaast is hij leraar aan het conservatorium van Tel-Aviv. Vorig jaar was hij docent in de beroemde cursus voor oude muziek van het franse Aras. Wij zijn gewend alles in geld uit te drukken en dat gebeurt ook met vast regelmaat. Een manier om de waarde van iets vast te stellen of tot uitdrukking te brengen. Zo kan de waarde van het fietsverkeer in ons land per jaar op zo'n vijf miljard gulden worden gesteld. Dat is het resultaat van rekenwerk dat verricht werd door het Adviesbureau Van Roon in Den Haag, vastgelegd in een zojuist verschenen rap port ,,De economische waarde van het fietsverkeer". Doel van het onderzoek was om vast te stellen welke kosten zou den moeten worden gemaakt als de fiets uit het dagelijkse verkeer zou verdwijnen. Ir. F. Spaargaien, voorheen hoofdinge nieur bij de Deltawerken, die overstapte naar het bedrijfsleven (Volker Stevin) toen hij de voltooing van de Stormvloed kering wegens ondervonden tegenslagen niet meer zag zitten, heeft een plan ont worpen voor de Westerschelde-oeverver- binding dat enkele tientallen miljoenen goedkoper is, dan de plannen zoals die thans op tafel liggen. Spaargaren wil in zijn plan gebruik maken van een tunnelbuis, die niet ónder de J Scheldebodem ligt, maar half ingegraven j er óp. De tunnel zou dan moeten worden i ingepakt zoals dat ook gebeurd is bij de j bodembescherming van de Stormvloed- I kering. 1 De directie Zeeland van Rijkswaterstaat wijst het plan van ir. Spaargaren (die thans j directievoorzitter is van het raadgevend I ingenieursbureau D.H.V. te Amersfoort) I af. Als een schip op de een of andere i manier de tunnelbuis lek zou stoten, zou I de tunnel vollopen. Oeverbeschadiging j ligt voor de hand wanneer de tunneleinden i minder diep liggen en ook aantasting van i de bodemvegetatie. Toch zullen de plannen van Spaargaren i mee spelen in de beslissing of een Wes- terschelde-oeververbinding op korte ter- I mijn kan worden gerealiseerd. 1^------------------------------------------------------- De aanvang van het concert in de Remon strantse Kerk te Sommelsdijk is 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ5,- (CJP-houders, 65+ en scholieren betalen 3,-). Het concert wordt georganiseerd door de I Stichting Kerkconcerten Goeree-Over- i flakkee. Wie nu fietst, zou zich dan op een andere wijze moeten verplaatsen om aan de mo biliteitsbehoefte en -noodzaak te voldoen. Het onderzoek van Van Roon werd toe gespitst op de fietsverplaatsingen met als doel het bezoeken van een onderwijsin stelling. Het gaat hierbij om een belang rijke groep van fietsers scholieren en studenten die veelal op de fiets zijn aangewezen omdat zij niet over een ge motoriseerd vervoermiddel beschikken of door hun leeftijd zo'n vervoermiddel nog niet zelfstandig mogen berijden. Als al die verplaatsingen met het openbaar vervoer zouden moeten worden gemaakt, zou daar mee een bedrag van 1,3 miljard gulden per jaar gemoeid zijn. Het openbaar vervoer is op zo'n aanbod niet berekend en er zou ook met een heel andere frequentie moe ten worden gereden. En daarvoor zou een flinke aanslag op het toch al zo krappe overheidsbudget moeten worden gedaan. De fietskilometers die van en naar school worden gereden, vormen ongeveer een kwart van het totaal in Nederland met de fiets afgelegde afstanden. Op basis van de methode van de zogenaamde schaduw- kosten kwam Van Roon zo op een totale waarde van vijf miljard per jaar. Een indrukwekkend cijfer dat duidelijk maakt dat het fietsverkeer ook uit economische overwegingen aandacht verdient. Een dan bedenken dat bij de berekening niet de bijkomende voordelen zijn verkapitali- seerd zoals minder luchtverontreiniging, geen geluidhinder en veel geringer ruimte beslag. Het is dus wel duidelijk dat het zinnig is om het fietsverkeer te stimuleren en de fietsvoorzieningen te verbeteren. Als de fiets meer ruimte krijgt zal er ook meer van de fiets gebruik worden ge maakt, vooral voor het overbruggen van korte afstanden tot vijf a acht kilometer waarbij de fiets zonder meer in het voor deel is. Tot de noodzakelijke fietsvoor zieningen kunnen worden gerekend fiets paden voor woon-werkverkeer en voor scholieren, fietsroutes binnen stedelijke gebieden en ruim gespreide en verant woorde fietsparkeerplaatsen en stallin gen. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1