Raad Oostflakkee acht sluiting zwembad Oude Tonge „onwril(baar gegeven" NIEUWE BOEKEN Schaken in Stellendam Krijn Hollaar na 27 jaar weg uit de brandweer NUTTIG EN FRAAI - Zuidhollandse merk- en stoplappen Hans Groenendijk Melissant: Makelaar Tamboer Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 19 JANUARI 1988 In zijn vergadering van j.l. donderdag heeft Oostflakkees' gemeenteraad de sluiting van het zwembad „de Koepel" te Oude Tonge als een „onwrikbaar gegeven" moeten accepteren. Nu de eb en vloed beweging waarvan voor vulling en verversing van het bad gebruik werd gemaakt uit het buitenwater is verdwenen zou een kapitale investering zelfs meer dan een miljoen nodig zijn om het bad tot circulatiebad om te bouwen en dat, zo besefte de raad, kan de Oostflakkeese bruin momenteel niet trekken.... Aan sluiting van het bad valt dan ook niet te ontkomen en donderdagavond viel die definitieve beslissing, de ingediende 1315 hand tekeningen ten spijt... In oktober vorig jaar stond het „Comité Zwembad Oude Tonge" met zóveel in gezamelde handtekeningen (waaronder 289 van kinderen) bij het gemeentebe stuur op de stoep, hün protest tegen de sluiting van het bad samen met het ver zoek die beslissing te herzien. Hoe graag B en W en de raad ook zouden willen; vastgesteld moest worden dat dat finan cieel omnogelijk is geworden. De goedkoopste oplossing, verversing van het zwemwater met het zoete water uit het Krammer-Volkerak (toch nog zo'n 4 ton) zou niet aan te bevelen zijn uit hygiënisch oogpunt omdat de kwaliteit vanhet water onvoldoende is. Aan de toepassing van „eenvoudige voorzieningen", zoals door het comité bepleit is ook al om die reden niet te denken. Om een circulatiebad te bereiken zou royaal over de miljoen moeten worden geïnvesteerd wat betekent dat per jaar al met een bedrag van 100.000,- aan kapitaalslasten rekening zou moeten wor den gehouden terwijl.... zo wordt eerlijk heidshalve vastgesteld het bezoek aan het zwembad de laatste jaren behoorlijk was afgenomen, wellicht ook door de aanwe zigheid van overdekte zwembaden elders in de regio. De raad besloot in te stemmen met de conclusie van het College het eenmaal gekozen standpunt dat handhaving van het bad niet haalbaar is te continueren. Spijtig vond de raad dat wel, zo ook dhr. Bax (WD) die zich tegenover zijn kin deren zal hebben te verantwoorden, want ook die hebben hun namen op de protest- lijst geplaatst. „Maar waar niet is verliest de keizer z'n recht", stelde dhr. Bax vast, de realiteit onder ogen ziend dat de gemeente zich niet kan permitteren aan het behoud van „de Koepel" 124,- per inwoner te besteden, temeer omdat in Ooltgensplaat het zwembad „de Singel" wordt geëxploi teerd. „In de kern Oude Tonge hebben we de culturele voorzieningen en in Ooltgens plaat de recreatieve-, zo berustte dhr. Bax in de ook door hem erkende on mogelijkheid. PÜn Ook dhr. Bamhard (PvdA) nam de be slissing naar hij zei „met pijn" omdat vooral de jeugd het bad als „hun" bad ervaart. De reaUteit kennend stelde hij zich op achter het voorstel van het college, het overigens wél betreurend dat de voor liggende rekensom niet eerder aan Rijks waterstaat was gepresenteerd, direct na dat de Philipsdam het Krammer-Volkerak afsloot Weth. Poortvliet kon niet anders dan acceptatie van het voorstel aanbevelen; het is voor eengemeente van 9404 in woners een te grote luxe er twee open- luchtbaden op na te houden. „De Singel" Er werd dan ook zwaar aangekeken tegen het tekort op „de Singel" te Ooltgensplaat dat over 1986 76.460,07 bleek te be dragen en dat betekende dat de raad ruim eenjaar na dato het voor 1986 begrootte bedrag met een extra krediet van 30.960,07 aan moest vullen. Mede oorzaak van het grotere tekort ble ken de hogere personeelskosten, waarbij dhr. Breeman (SGP) zich afvroeg of dat wellicht komt doordat het bad ook zon dags is opengesteld. „Als dat het geval is dient toch zeker tot sluiting te worden overgegaan", vond dhr. Breeman, maar het antwoord van weth. Poortvliet was weinig solidair. Hij meende dat het zon dags gebruik misschien juist zou moeten worden bevorderd. B en W zullen in elk geval sluiting op zondag niet in over weging geven, zo maakte dhr. Poortvliet duidelijk. Fietsenspecialist Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 Dit keer de aankondiging van een aantal nieuw verschenen boeken die ter presen tatie in deze krant aan de redaktie zijn toegestuurd. Tim Dowley, Zo ontdek je de Bijbel. Uitgeverij Voorhoeve te Den Haag. Geïll. Geb. 46 pag. Prijs f 15,90. Een kleurig en instructief boek, vooral geschikt voor de jeugd, dat allerlei as- pekten van het leven in de bijbelse tijd ne vele wetenswaardigheden rond de Bijbel méér toelicht en verduidelijkt. Naast de vele illustraties en de toelichtende tekst zijn opgenomen: tijdtabellen, kaarten, diagrammen en een alfabetisch register. Enkele van de 20 hoofdstukken: Kleding, De tempel. Het land. De huizen, Jezus in Galilea, Paulus' zendingsreizen. Drs. K. Exalto, In het rechte spoor. Uitgeverij Kok te Kampen. Paper back. 116 pag. Prijs f 18,90. Startte de Reformatiereeks enkele jaren geleden met een „Inleiding tot de Heidel- bergse Catechismus" - nu het 22e deeltje onlangs verscheen, is dat gewijd aan de Nederlandse Geloofsbelijdenis. Eveneens een inleiding tot dat belijdenisgeschrift en eveneens van de hand van drs. K. Exalto. Dominee Exalto is een bekend schrijver in de kringen van de Geref Bond èn daar buiten. De leer der Reformatie vindt in hem een begaafd en gepassioneerd apo logeet. In dit leerzame boekje schetst hij allereerst de ontstaansgeschiedenis van en tenslotte enkele kemmomenten in de genoemde geloofsbelijdenis. Het midden deel van het boek geeft een typering van de NGB in relatie tot andere Confessies. Drs. K. Exalto, Het avondmaal in de praktijk. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. 70 pag. Prijs f 10,-. Van dezelfde schrijver nu geen leerstellig, maar een praktisch handboekje. Een op papier gesteld stukje pastoraat rond het Heilig Avondmaal. Het boekje verscheen in de serie Pasmunt. De inhoud zou te typeren zijn als een antwoord op zes vragen. Het Heilig Avondmaal: waarom? voor wie? op welke wijze? ook voor kin deren? wat ontvangen wij er? en daarna?... De schrijver gaf zijn intentie weer in de laatste alinea van de Inleiding. „Naar ik hoop zullen misverstanden worden opge ruimd, perspektieven worden geopend, zal het geloofsleven worden gevoed en gesterkt, zal het gemeentelijk leven wor den verdiept en verrijkt en zal de hemelse Gastheer de eer worden toegebracht die Hem toekomt." Ds. J. van Haaren, De vreugde uws heils. Uitgeverij Den Hertog b. v. te Houten. Geb. 212pag. Prijs f 23,90. Op 2 augustus 1983 overieed ds. J. van Haaren, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Amersfoort. In dit posthuum verschenen boek is een 52-tal meditaties van zijn hand gebundeld. Ze verschenen ooit als zodanig in de kerkbode van de genoemde gemeente. Bij de groepering van het geheel is rekening gehouden met de gang van het kerkelijk jaar. De inhoud kan worden omschreven als praktisch en eenvoudig. Ze geven aldus schrijft ds. L. Blok terecht in het Ten geleide getuigenis van het werk van een Drieënig God tot zaligheid van Zijn gemeente. De alleen geldende gerechtigheid van Chris tus tot heerlijkheid des Heeren en daarin de grond en troost van waarlijk armen en oprechten staat centraal. Ds. C. Smits, Wij hebben Hem ver wacht. Uitgeverij Van den Berg te Zwijndrecht. Geb. 158 pag. Prijs f 25,90. Dit boek is qua opzet enigszins verge lijkbaar met het vorige. Ook hier betreft het de bundeling van ooit in kerkboden gepubliceerde overdenkingen. Iets minder dan de helft van het 57-tal is eveneens gerangschikt naar het kerkelijk jaar. Wie de karakteristieke schrijver/prediker kent, van vroeger of recente tijd, zal hem in deze stukjes herkennen. Van zichzelf zegt hij dat hij nooit een schrijver is geweest en nu hij 88 jaar is, is hij het nog minder Ondertussen geeft hij getuigenis van de onuitsprekelijke rijkdom in God en Zijn Christus voor dodelijk arme zondaren. Christus, Die ons leven is. Bloemlezing uit het werk van dr. H. F. Kohlbrugge. Uitgeverij Den Her tog b. V. te Houten. Paperback. 112pag. Prijs f 13,90. Mevrouw C. E. van Maanen-van de Beek die al eerder een dergelijk werkje samen stelde, heeft deze verzameling uit de ge schriften van Kohlbrugge bijeengebracht. Dit keer heeft ze met name gezocht naar datgene wat rechtstreeks de Persoon en het werk van Christus betreft. In totaal zijn eenendertig fragmenten opgenomen. Een nadere aanbeveling behoeft dit boek je niet te ontvangen, dunkt me. Kohl brugge heet een eenzijdige prediker te zijn. Hij bespeelde bij voorkeur die ene snaar op zijn viool: Christus, de Rechtvaardige, voor zondaren. Of deze typering hem recht doet of niet - wat Kohlbrugge ver tolkte van „wat er van Hém te zeggen valt", doet hem kennen als de schrift geleerde, in het Koninkrijk der hemelen onderwezen, die uit zijn schat nieuwe en oude dingen voortbrengt. Gedreven door de Geest van Christus, Wiens lust het is Hém te verheerlijken. Financiële onzin Dhr. Bamhard (PvdA), geschrokken van het hoge exploitatietekort concludeerde dat het behouden van een zo duur bad in een woonkern als Ooltgensplaat tegen een „financiële onzin" grenst. „Zwemmen is goed, leuk, recreatief, gezond en nuttig, maar ik vraag me af hoeveel mensen we voor de prijs die we nu betalen per bus naar een mooi bad elders kunnen ver voeren, bedacht dhr. Bamhard. Hem be kroop het gevoel thans bezig te zijn geld te stoppen in een groot gat waaruit het weer makkelijk verdwijnt. Hij vroeghetCollege dan ook een beleid hieromtrent te ont wikkelen want voor dhr. Bamhard is het de laatste keer zo waarschuwde hij dat een zo forse overschrijding van de begroting geaccepteerd zal worden. Eigen boezem Dhr. P. H. V. d. Ree (WD) vond dat een wat onheuse benadering, als zou het Stich tingsbestuur maar ongelimiteerd geld uit geven. Dhr. v. d. Ree kweet een over schrijding als gepleegd meer in het feit dat het/een Stichtingsbestuur geen cent ge laten wordt voor b.v. het plegen van (toekomstig) onderhoud waardoor het aanleggen van een reserve onmogelijk is. Spr. meende dan ook dat het de raad eerder past de hand in eigen boezem te steken dan te verkondigen dat het nu écht de laatste keer is. „Als dhr. Bamhard zich dan afvraagt hoeveel mensen met het Openbaar vervoer naar een zwembad el ders kunnen worden vervoerd laat hij dan eerst zorgen voor voldoende vervoers- mogelijkheid, méér dan de vier keer dat de bus nu in Ooltgensplaat komt'" Zo interessant als de vorige ronde was, zo teleurstellend was deze ronde. Door een groot aantal afmeldingen konden maar 3 partijen doorgang vinden. In deze partijen viel echter niet veel te beleven. De enige winstpartij van deze ronde kwam op naam van Breeuwer die in een Engelse partij Tanis temgwees. Roon probeerde het ook niet echt hard tegen Koese en na ongeveer 20 zetten werd het punt gedeeld. Voor Roon, die nog op zijn eerste over winning zit te wachten, betekende dit zijn 10e remise Over van Rossum tegen Bolleman kunnen we kort zijn: hier wer den de remisegrenzen nergens over schreden. De tussenstand: 1K. Hameeteman7 uit 10 2. A. Bolleman6^ uit 11 3. W. van Rossum6 uit 10 4. W. Breeuwer5Vi uit 9 5. G. J. Zonneveld5 uit 10 6. H. van Oostenbmgge5 uit 11 7. L. Koese5 uit 11 8. A. Roon5 uit 12 9. R. van Dongen4)^ uit 7 10. C. van Ast4 uit 11 11. K. Tanis3¥i uit 12 In Groep A2 viel meer te beleven. Aller eerst een sensationele nederlaag van Gottschal tegen de jeugdige Leydens. Een verklaring voor zijn nederlaag deed Gott schal met de volgende woorden af: „Ze is gewoon goed". Van Meenen won zijn afgebroken partij tegen Leydens en stevent op de tweede plaats af die recht geeft op promotie. Botma versloeg vrij eenvoudig Sellathurai en heeft nog een punt nodig uit drie partijen om zich kampioen te mogen noemen. De tussenstand: 1. D. Botma12Vi uit 13 2. H. van Meenen8 uit 12 3. D. Hameeteman5 uit 10 4. G. Sellathurai4Vi uit 9 5. M. Leydens3!^ uit 6 6. P. van Rhee3% uit 10 8. J. van Gosliga1 Vi uit 9 9. R. LeydensO uit 7 Het protest dat SV Stellendam had in gediend tegen een speler van HVO werd door de RSB erkend. Daarmee wordt de definitieve uitslag ZVi-AVi. Donderdag a.s. wacht het duel tegen favo riet Pionier Hellevoetsluis 1 Tenslotte nog enkele titels: D. Polinder, Vervolgd doch niet verlaten. Uitgeverij Van den Berg te Zwijndrecht. Gebonden. 123 pag. Prijs 17,90. Een levensschets over George Wishart, de pionier van de Schotse Reformatie. De geschiedenis van Jozef. De roeping van Petrus. Predikaties door wijlen de eerwaarde heer C. J. Kesting. Uitgeverij J. J. Groen Zn. te Leiden. Gebonden. 171 resp. 68 pag. Twee bundeltjes met in totaal 18 preken van een op Flakkee nog niet vergeten prediker. Dr. H. Schroten, Het boek Job. Uitgeverij Boekencentmm te 's-Graven- hage. Paperback. 221 pag. Prijs 39,90. Het bijbelboek Job „als troostboek" voor de gemeente verklaard. Dr. W. H. Velema, Zin in het leven. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 108pag. Prijs/14,75. Een boekje voor jongeren over de levens vragen die hen bezighouden. Met diskus- sievragen. 't Was vrijdagavond in de brandweerkazerne van Melissant best wel feestelijk, maar één van de „feest gangers", dhr. Krijn Hollaar heeft zich stellig het „lijdend voorwerp" gevoeld. Van hem werd deze avond om leeftijdsredenen (55) afscheid genomen en dat had dhr. Hollaar liever nog vele jaren uitgesteld, verknocht als hy altijd op de brandweer is geweest. Hij heeft de eindstreep overigens glorieus gehaald, zoals door meerdere sprekers, onder wie burgemeester Oversier werd vastgesteld. Enerzijds voelde dhr. Oversier best aan dat het een weinig vrolijke aangelegenheid is van de brandweer en de in dat verband ondervonden kameraadschap afstand te moeten nemen, maar anderzijds mocht toch ook blijdschap en dankbaarheid overheersen voor juist de lange duur van de ondervonden gezondheid en goede gang van zaken, waaraan Hollaar als secretaris-penningmeester zijn bijdrage heeft geleverd. „Echte centenbijters zijn het, die Ouddorpers", zo wist dhr. Oversier uit het gemeentehuis waar Ouddorpers de afdeling „financiën" bemannen. De eerse burger bleek zich temidden van de brandweerjongens uitstekend op z'n gemak te voelen en niet graag zou hij ontkennen dat het er heel gezellig kan zijn als dat maar gezien wordt tegen het licht van de niet aflatende paraatheid van de spuitgasten op wie wekelijks 7x24 uur gerekend mag worden. „Dat onderscheidt de brandweer van een gesubsidieerde gezelligheidsvereniging", onderstreepte dhr. Oversier nadrukkelijk, reden ook waarom hij allerminst beducht is op een hem onwelgevallige uitslag van het onderzoek dat de Brandweerinspectie naar de Dirkslandse Brandweerorganisatie in gaat stellen. „Ik heb het volste vertrouwen in de uitkomst want het is onmogelijk een van de kernen zonder bluseenheid voor bestrijding van branden en rampen te laten", zo liet hij weten. Intussen schreed voor dhr. Hollaar zijn laatste brandweeravond voort. Burg. Oversier had nog de schone taak hem voor alle betoonde inspanning en ijver namens de gemeenschap hartelijk te danken en die dank te vertolken in de aanbieding (namens gemeente en Vereniging) van een prachtige tuinmeubelset. Op de foto zijn dhr. en mevr. Hollaar („een stel fijne mensen", zo zou commandant A. Jelier hen waarderen), daarop gezeten, met links burg. Oversier. Boven hun hoofd het bord met de door dhr. Hollaar gepleegde wapenfeiten sinds zijn komst bij de brandweer in 1961O.m. was hij 17 jaar lid van het Brandweerwedstrijd- comité. i Tot en met 21 februari 1988 wordt in het Schielandshuis, de hoofdvestiging van het Historisch Museum Rotterdam, de ten toonstelling „NUTTIG EN FRAAI - Zuidhollandse merk- en stoplappen" gehouden. Op deze tentoonstelling wor den meer dan honderd merk- en stop lappen getoond en andere voorbeelden van schoolwerk door meisjes, benevens toepassingen van merken en stoppen en naaibenodigdheden. Voor de tentoon stelling is, naast doeken uit de eigen kol- lektie van het museum, ook gebruik ge maakt van doeken uit particulier bezit, die na een oproep in de kranten aan het museum werden getoond. Merklappen en stoplappen zijn oefen- lappen waarop meisjes de handwerktech nieken merken en stoppen leerden die zij later in het huishouden nodig hadden. De uitzet in de linnenkast moest immers van een merk voorzien zijn, omdat de was vaak in een wasserij buitenshuis werd ge daan. Wanneer een stuk linnengoed tafellinnen, beddeliimen of lijfgoed be gon te slijten werd het thuis of bij een naaister gestopt. Op merklappen zijn, behalve een alfabet en cijfers, ook allerlei motieven gebor duurd. Soms zijn het scenes die verwijzen naar het dagelijks leven, maar ook zijn het bijbelse motieven. De meeste motieven zijn vermaningen voor een deugdzaam leven van de vrouw. Stoplappen werden gemaakt door oudere Ds. J. H. Velema, Veelvuldig vragen naar de weg. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 149 pag. Prijs/ 19,90. Een bewerking van de teksten die ds. Velema uitspraic in het E.O.-programma „Vragen naar de weg". Sta eens stil. Bekeer ons. Hij alleen. Onvergetelijk. Uitgeverij Den Hertog b.v. te Houten. Vier deeltjes, verschenen in de Lichtdra gers-serie, bevattend elk 45 korte medi taties. Het zijn citaten uit geschriften van „oude schrijvers". 48 pag. elk. Paper- l)acks. Prijs per deel 5,25. meisjes die al gevorderd waren in het handwerken. De doeken bevatten ver schillende stoppen die de verschillende bindingen of structuren van de te stoppen stoffen nabootsen. De geëxposeerde doeken dateren uit de 18de eeuw tot en met onze eeuw. Op de tentoonstelling wordt een duidelijke grens gelegd omstreeks 1880. Voor 1880 was het onderwijs in de vrouwelijke hand werken nog niet aan wettelijke regels gebonden. De doeken variëren sterk, om dat juffrouw en leerling de opzet van de oefenlap en de keuze van kleuren en motieven zelf konden bepalen. Rond 1880 werd het vak handwerken op de lagere school verplicht gesteld en ver schenen er lesboekjes met voorbeelden. De oefenlappen gingen daarom steeds meer op elkaar lijken. Op de tentoonstelling wordt speciale aan dacht geschonken aan naaiwerk dat vanaf 1885 op de Rotterdamse Industrieschool voor meisjes is gemaakt. Het werk toont een grote verscheidenheid en nauwkeurig heid, in zowel de nuttige als in de fraaie handwerken. Op de Industrieschool wer den meisjes opgeleid tot een zelfstandig beroep, zoals handwerkjuffrouw op een lagere school. Op de lagere school werd het handwerkonderwijs gegeven met be hulp van zogenaamde borduurramen, waarop de juf de steken in het groot voor deed. Bezoekers van de tentoonstelling hebben de gelegenheid op zulke borduur ramen zelf steken na te maken. Bij de tentoonstelling verschijnthetboekje „NUTTIG EN FRAAI - Zuidhollandse merk- en stoplappen" voor 14,50. Drie auteurs belichten verschillende aspekten van het handwerkonderwijs in Rotterdam. Het eerste artikel gaat over de oefen- lappen en de opvoeding van meisjes in het algemeen. Vervolgens wordt aandacht ge schonken aan het handwerken in de 19de eeuw, dat in commercieel opgezette naai- winkels en naaischolen werd onderwezen. In het laatste gedeelte wordt de Rotter damse Industrieschool voor meisjes be licht. In het boekje zit een telpatroon van een merklap uit 1762. In de museum- winkel is ook een borduurpakket verkrijg baar van deze merklap. Het pakket bevat het telpatroon en alle benodigde mate rialen en kost 49,50. Ter gelegenheid van de tentoonstelling wordt een viertal lezingen georganiseerd. Het programma is los bij dit persbericht gevoegd. Handwerkvoorbeelden uit Penelope Gelijktijdig met de tentoonstelling „Nut tig en Fraai" wordt in het Schielandshuis door de Aüas Van Stolk de tentoonstelling „Handwerkvoorbeelden uit Penelope (1821-1835)" gehouden. Aftjeeldingen worden getoond uit het blad „Penelope of maandwerk aan het vrouwe lijk geslacht toegewijd", samengesteld door Barbara van Meerten. Deze domineesvrouw uit Gouda richtte zich tot meisjes en jonge vrouwen van de betere stand en deed hun ideeën aan de hand om hun vrije tijd nuttig te besteden. De tekeningen voor de prenten werden gemaakt door de stadstekenmeester van Gouda C. Borsteegh. De handwerkvoor beelden tonen niet zozeer de toegepaste technieken als wel de resultaten: mandjes en doosjes, geborduurde muiltjes en stoel- overtrekken, bloemen en boeketten van stof, zogenaamde haarwerkjes en meer typisch 19de-eeuwse snuisterijen. Bij en kele prenten was het mogelijk een ver gelijkbaar voorwerp te plaatsen, afkom stig uit de koUektie van het Historisch Museum. TAXATIE NODIG? Bel beëdigd taxateur 01870-3477 Vereniging „De Christenvrouw" afd. Middeltiarnis/Sommelsdijk Op de vergadering van D.V. donderdag 21 januari a.s. hoopt ds. K. ten Klooster ons iets te vertellen uit de Schotse kerk geschiedenis. We beginnen om kwart voor acht in „De Hoeksteen" te Middelhamis. Gasten zijn hartelijk welkom. t^H^^<^%«^x^<^^t^%<^^<^(^^v^<^v^v^n^^t^v^^t^^<^H^c^^<^v^^<. Xl.^V^"^'*'^^*^'*^^'-^"^*^ t NVM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 6